F. o HOEFNAGELS =HOEFSTR van honderd jaar textiel in Tilburg «De Wol we vers» geromantiseerde kroniek Nog nooit zag U zo’n prachtige St. Nicolaas koliek tie of meer nu een Persj kado H.DE ZEEUW IÉ >3 Bij besteding van f 250, Een Arilogie vol volkse overlevering anders E JONG? ’«I g«sjz Sb --- vieze gasten» Reeks ontmoetingen om tweede gouden noot Zondagmiddag, 16 november be- beeldende kunstenaars kunnen met de Voor een optreden tijdens «gouden- gint in kasteel Nemerlaer te Haaren mensen praten over eigen werk en het noot-middag» kan men zich telefonisch Donderdag 13 november 1975 pagina 11 TILBURGSE KOERIER 3 november 1975 oopsieutelset Snoerhaspel Voor salon nu keuze uit honderden stuks oude kleuren Wij geven u deskundige voorlichting en de tapijten worden geleverd met CERTIFICAAT VAN ECHTHEID De Perzenspeciaalzaak bij uitstek 387, I Organiseren.... en boycotten gfUEXSj Kleurenboetiek VLOEIBARE RAUHFASER kleuren r S.E.T. - Korvel Koningsplein 216, Tilburg Trefsentrum Posjet antelbeugel WIJ OOK EEN STOFZUIGERS DIEPVRIESKISTEN AFZUIGKAPPEN CENTRIFUGES WASAUTOMATEN DROOGTROMMELS 448 378,— 129 348,— 159,— St.-Nicolaasaktie 2000 219,— 1700 129,— van belkom 253 VELDHOVENRING 140 TELEFOON 424738 95,- ler 325,- 450,- 650,- 1500,- Komt U eens kijken? want u weet u bent altijd WELKOM bij Tilburg Nieuwstr. 172 (Hoek Trouwlaan) Tel. 013-42.47.54 (Achter Schouwburgring) Goede parkeergelegenheid aanwezig op Korvelparkeerplaats. Alle koopavond geopend. EIGEN SERVICE-DIENST GROTE SORTERING ONDERDELEN TILBURG TEL. 433201 dat het nu ;rg gemakkelijk. a Coupé 9- 1g fa- 255,50 40,- TEL. 420275 - TILBURG NG OP ALLE CELEN ale aanbiedingen ILBURG TEL: 013 420731 Is in- I van 11.00 tot 17.00 kA DE JONG detailhandel Lucky H.E. jpkomer gaan. f ?al sii Sniffy H.E. Tot St.-Nicolaas geven wij 10% korting (Dit geldt niet voor onze reeds zeer laag geprijsde aanbiedin gen) ontwikkelii kantenges geweest, gelegc- 2800 t. automatische veiligherds- deksel trgse fa- Ka mer en leefom- trgse bevol- generatie te vermelde fei- trgse historie ge- Ascot - 1 uur - service De moderne formule voor goed en snel chemisch reinigen Bauknecht 895,-595,van voor T2601 kist 880,— 628,— 320 I kist 1010,698, 400 I kist 1095,— 798,— De nieuwe Dode” Amerikaanse ui«.v 1700 kg. idesman Pagina jp KOELKASTEN 100,terug voor uw oude of defecte generaties Tilburgers, die :durig te maken hebben met i de moderne textielfabrie- BEHANG - VERF - LAK DONA-KNIKNIE de man van ’t vak Noordhoekrlng 79 Telefoon 42 45 56 Maandag de hele dag gesloten. voor498,— npleet 680,_ Circulatie- kappen 198 van voor Atag 370,229, Benraad 370,— 229,— Zanker 425,- 249,— Blue-Air 198,— 129,— Blue-Air 249,— 159,— Blue-Air 249,— licht beschadigd voor >dge Tradesmai litvoering metai 1600-1700 kg. Evt. levr-*" ge Tradesman staat geëxpose Hart van Brabantlaan 100 in CENTRIFUGES 2'12 kg van 278,— voor 159,— 4'/j kg grote centrifuge van 398,— voor: De nieuwste modellen aangekregen van Candy en Miele. Geweldige inruilkortingen: b.v. van voor Candy 132 895,-595,— Bauknecht 895,- ken in Tilburg opkomen, en aan het eind van het boek weer ten onder gaan. De schrijver heeft voor die on dergang een nogal simpele verklaring: de fabrikanten families waren door hun samenstelling zozeer aange wezen op kortlopend kapitaalrendement, dat er geen fondsen genoeg overschoten voor het invoeren van de vereiste moderniseringen, en zodoende schoot hun concurrentievermogen tekort, toen het buitenland in eling kwam. Kortzichtigheid dus bij de fabri- eslachten. Daar is zeker ook vaak sprake van maar voorstellen, dat het nu net gelegen heeft, is toch wel er Tilburgers, die belangstellen in «vruuger», zullen dan ook wel wat belangstelling hebben voor het boek «De Wolwevers» van Norbert Heerkens, dat onlangs bij de Uitgeverij «De Fontein» is uitgekomen en nu in de boekhandels verkrijgbaar is. ’n Idee voor een sin terklaasgeschenk aan familieleden en bekenden met nostalgische ambities. Het boek beschrijft drie p- zoals te verwachten valt gedi de textielindustrie. We zien in, 'n gesloten bestelwagen met zijdeur, lutomatische versnellingsbak. Laadvermo- /erbaar als kompleet ingerichte ziekenauto. De leëxposeerd bij Automobielbedrijf W.A. Holland in 100 in Tilburg. In nieuwe HflEXS Verder wordt in het boek ingegaan op het ontstaan van de moderne vakbewe ging in Tilburg, waarbij pastoor en fa brikant samenspanden om arbeiders, die zich wilden organiseren te boycotten en «op de zwarte lijst te zetten», zodat ze bij de autochtone fabrikanten niet neer onder dak konden komen. Voor uitstrevende kapelaans èn de socialisti sche vakbeweging, Centrale Werkplaats van de Sj gen, hebben uiteindelijk dan i katholieke arbeidersbeweging grond gekregen, aldus staat te «De Wolwevers». Ook dit lijkt een oversimplificatie. Het is zeker zo, dat het feit, dat er een socialistische vakbeweging was in Nederland, één van de motieven is geweest voor katholieke werkgevers om het tot stand komen van een katho lieke arbeidersbeweging zó al niet te bevorderen, daar dan toch niet op le ven en dood tegen te zijn.,Maar wat in «De Wolwevers» niet staat, is, dat er een levensgroot verschil in levensbe- schouwing en wereldbeschouwing be stond en toch eigenlijk nóg bestaat ,z\/iiilo Morin tussen de socialistische en de katho- "VUIIC IVIU iy lieke vakbeweging, en dat de katho- Zljfl 20% KORTING Niet alleen in Nederland heeft het to neel een politieke inhoud gekregen, ook in België werken een aantal uit stekende politieke toneelgroepen, te weten: «Internationale Nieuwe Scène», «Trojaanse Paard» en «Vuile Mong en zijn Vieze Gasten». Deze groepen worden veelal niet gesubsidi eerd, maar moeten het doen met wat ze aan entreegelden vangen of ze doen het naast hun normale dagelijkse werk. Een ander verschil ligt in de vorm: het Belgische politieke theater is veel smeuïger, direkter en volkser dan het Nederlandse. Dat komt heel sterk tot uitdrukking in het theater vdn Vuile Mong en zijn Vieze Gasten. Een re censie van het optreden ter gelegen heid van de Belgische 1-rnei viering in Antwerpen luidt: «...Een verrassing van formaat: het optreden van de Gentse groep, die zich achter de alleszins fraaie naam «Vuile Mong en zijn Vieze Gasten» schuilhoudt. Een clownesk uitgedoste en geschminkte popgroep, versterkt door drie, snel van kostuum wisse lende dansmariekes, die een adembe nemend snelle show geven. Echt een linkse Snip en Snap, van geaktua- liseerde Louis Davids-liedjes en Dirk de Witte-liedjes tot meezingers uit de Veronica-stal, maar wel altijd met een andere tekst. Een ongelooflijk goede formule: politiek kabaret, maar dan wel feilloos op de klanken van wat op het eerste gehoor een Top-Pop- uitzending lijkt». Dat dit geenszins overdreven woorden zijn weten de vele bezoekers die vorig seizoen een optreden van deze groep in Posjet hebben beleefd. In de tussen tijd is hun show uitgebreid met een aantal nieuwe nummers en acts, die weer evenzeer de moeite van het bele ven waard zijn. Vrijdag 14 november, aanvang 21.00 uur. Turnamat Zanker EZ5E Miele enz. enz. in verwerkt, die door de structuur van het verhaal allemaal terecht komen in het leven van de hoofdfiguren, ook als dit historisch niet altijd klopt. De kinderarbeid in de Tilbur brieken en de enquête van de I kommissie over de werk- i standigheden van de Tilbui y- king worden zeker een g >r- laat geplaatst, al zijn de vermelde 1 in de Tilbur lafd. van voor 2'h kg 648,- 348,- Bauknecht748,— 598,— 5 KG DROGER van 748,— Was de gouden noot in feite 'n mu ziekprijs, de 2e gouden noot kan gewon- nen worden door iedereen die op welk front dan ook kreatief bezig is en met tlng< publiek te maken heeft. Het gaat erom dat men publiek weet te boeien. Schrij- P vers en dichters kunnen voorlezen uit eigen werk; musici kunnen optreden; t gen tussen mensen, me wtuen pro menSen-met een idee of ideaal, ieder- met de kasteelvrouwe T. van heren de tweede gouden noot te een die denkt mensen te 'kunnen Oirschot-Sparla, kasteel Nemerlaer, veroveren. boeien is zondagmiddag, 16 novem- Haaren (NB). Zoals bekend is de gouden noot een publiekprijs, die het afgelopen voorjaar voor de eerste keer werd uitgereikt aan de helvoirse zange res Maria de Groot. 22 mensen, beginnende en ervaren musici uit heel Nederland mochten toen deelnemen aan de finale. Een jury, samengesteld uit publiek en muziek-deskundigen beoordeelde het optreden en gaf nadien elke deelnemer een uitgebreid advies voor de toekomst. beeldende kunstenaars mensen praten over eigen werk en het laten zien; toneelspelers, kabaretiers, uitvinders, goochelaars, zomaar - mensen - met een idee óf ideaal, ieder een, die denkt mensen te 'kunnen boeien is zondagmiddag, 16 novem ber, vanaf drie uur welkom op kasteel Nemerlaer. Er zal dan ook besloten worden, wanneer de volgende middag in dit kader wordt gehouden. Géén talentenjacht «De gouden noot» is géén talenten jacht. De bedoeling van dit gebeuren is meervoudig: een proberen om publiek en kreatieve mensen dichter bij elkaar te brengen in een ongedwongen sfeer. Deelnemers worden in een interview met de kasteelvrouwe aan een steeds geïnteresseerd publiek voorgesteld. Verder wil men het publiek tijdens deze gratis toegankelijke middagen in de gelegenheid stellen kennis te nemen i een uitgebreid scala kreatieve ui tingen en haar oordeel hierover uit te spreken. Tenslotte bleek tydens de >tredens voor de eerste gouden noot artiesten stimuleerde om te ontwikkelen. Er waren voor verschillende deelnemers inté ressante ontmoetingen. Zo kwam bijv, de jeugdige kabaret- groep «Geen gezicht» uit Midden- Brabant hier in kontakt met de be kende kabaretgroep «Het slimme gras»Gevolg was de eervolle uitnodi ging voor deelname aan het Delfts ka- baretfestival, dat afgelopen weekend de oi weer werd gehouden. De groep «Geen facet gezicht» won daar in een zaal met 1500 mensen de eerste prijs van het publiek en de derde prijs van de jury. at BEKENDMAKING SOLA-CASSETTE CONSTANCE 105 dig. Door massale inkoop kun nen wij deze cassette leveren f 219,05mKORTING NORMALE PRIJS f719,— nu f 499,95 Inclusief 2-ladenkast Zondag a.s. is stadsgenoot Korvel te gast op het «Koos Eras - Sportpark» aan de Goirke Kanaaldijk, in een wed strijd tegen Set, waarbij voor beide teams de overwinning zeer belangrijk is. Immers bij winst ligt voor Set een plaats in de middenmoot in het ver schiet, en voor Korvel de kans om van onderste plaats af te geraken. Alle facetten voor een spannende ontmoe ting zijn aanwezig, dus de moeite waard om te gaan kijken. Aan vang half drie. lieke vakbeweging zich niet ontwik kelde als een reaktie op het verschijn sel van de socialistische vakbeweging, maar nagenoeg parallel daaraan en vanuit heel andere beginselen. Nor bert Heerkens voert de encycliek «Re- rumNovarum» minofmeeraanalshet startschot voor het begin van de katho lieke vakorganisatie, maar deze ency cliek, van 1890, was eerder een voor- laat gepl lopige conclusie van de al in gang ten wel “ijnde pogingen om een katholieke boekstat vakbeweging op te richten, dan dat zij Een punt van bedenking is ook, dat daartoe aanzette. Dat dit in bepaalde Norbert Heerkens bij zijn beschrijving kringen in Tilburg andersom over- van de drie generaties niet ontkomen kwam, vond zijn oorzaak in het feit, is aan het principe van vermaarde tri- dat onze stad in sociaal opzicht nu niet logieën; de personen uit het volgend bepaald voorop liep. geslacht brengen het verder dan de p, ouders, weverskinderen worden dok ten Kroniek ters en advokaten en beijveren zich om «De Wolwevers» is zou men kunnen de noden te lenigen van de klasse zeggen een geromantiseerde kroniek; waaruit ?ij zijn voortgekomen. Inte er worden allerlei in de volksoverleve- ressanter en ook wat meer in overeen- ring bestaande anecdoten en gezegden stemming met de gebruikelijke ganj van zaken zou geweest zijn, als drie opeenvolgende generaties van briekswevers als hoofdpersoneri zou den zijn opgevoerd; dan zouden de be levenissen van de «Wolwevers» wat minder van de buitenkant beschenen zijn. De wilde staking Een hoogtepunt in het boek is de grote wilde staking van de Dertiger jaren, waarbij de erkende bonden het naar het oordeel van de arbeiders niet zo best hadden gemaakt. In «De Wolwe vers» wordt node gemist de heroiek, die de weversgezinnen ip die weken hebben moeten opbrengen om tegen de dood in te spartelen. Destijds wat 9 meer gegoede gezinnen zullen zich misschien nog, met grote verontwaar- diging, herinneren, dat in die dagen arbeiderskinderen aan de deur kwa men om boterhammen die dan ook ruimschoots werden verstrekt, al was het alleen maar uit sympatie voor de stakers en dat onder meer vanuit die gezinnen sterke druk werd uitgeoe fend op de werkgevers: het was een van de grootste schandalen in honderd jaar Tilburgse historie, dat gezinnen, die nooit hun hand hadden hoeven op te houden, en die dit ook toen niet zouden hebben gehoeven, als men daaraan loonadministratief de hele boel niet maar op zijn beloop had gelaten, nu bij particulieren moesten aankloppen om hun kinderen te eten te gevenKortom de wilde staking was veel meer drama tisch dan het boek vermeldt, en dat is wel jammer. Deze bemerkingen willen natuurlijk niet zeggen, dat het voor Tilburgers geen aantrekkelijk en leesbaar boek zou zijn. Mensen, die in opze stad zo'n beetje op de hoogte zijn van de intieme historie, zullen weinig moeite hebben met het thuiswijzen van enkele tiental len personen, die in de overlevering werden vereeuwigd, doorgaans niet tot genoegen van de familie. We hebben de heer Cor Maes verzocht een naar onze mening voor «De Wol wevers» karakteriestiek hoekje te wil len tekenen, maar daar was toch min der overgebleven dan we dachten. Waar het hek staat, stond vroeger een huis, de auto’s waren er uiteraard evenmin, en waar nu niets meer staat, boven de ingang, stond vroeger de fir manaam; alleen het gebouw links op de achtergrond is nog «van vruuger». van voor 140 I 388,— 288,— 160 648,- 398,— 175 1 ★★★735,— 498,— 225 I dubbeldeurs 848,— 499,— 275 L 961,— 599,— 380 I 1505,— 898,— enz. enz. met name vanuit de -Spoorwe- toch de zijnde pogit van ^de vakbewegini lezen in rkpla: uiteii Perzische tapijten in alle voorkomende maten. Prijzen 10 tot 30 lager dan elders. van 88,95 voor

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1975 | | pagina 11