FLORYN Ha fijn... een borrel van Floryn 9.- FILMS 95.- 145. 19.- Bezoek verbeterd marjol flora 95. VW verovert Tilburg weer! Doen! VW kopen bijv.d.Ven! Doen! Audi kopen bijv.d.Ven! VW wordt weer eenbegrip inTilburg! Frans Briiggen in het Kultureel Sentrum op 18 februari Cursisten handvormkeramiek blijken meestal naar ambachtelijke vormen te streven ■W Donderdag 13 februari 1975-pagina7 iri 1975-pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER T TIEN TECHNIEKEN IN KERAMISCH ATELIER A '15-432068 hieaam. De stilte aan de Eigen atelier Concert Brabants Orkest Een wijs mens Ton Lutz Nieuwe cursus een goed Handvormen Lieuwe Visser DVC Elisabeth - EDN 56 Stem Vroom 3 ze toon- erzijde. PL2 6396 MEUBEL uiverste Vanaf maandac bezoektijden ii Zaterdag, 15 februari 1975, aanvang 20.15 uur. n te Iers. aanbaar g zieningen :nen stormen i af! 14 februari 1975, aanvang 20.15 Woensdag, 19 februari 1975, aanvang 20.15 uur: grote zaal. Marjol Flore geld Jeugdfilr Zondagn kenfilm van bede pianc kélude a I’s jsss-Symft Verklarung’ gaan zien. Aanvat an Elisabeth speek tegen het Haghorst. gelden daarom de volgende Ziekenhuis: -■nt zij overigt ling van dit sti :regisseerd do< jusiast ontvanj ven-Twee bussy-Pre R. Straus Hm in de HARMONIEZ igmiddag 2 uur een reuze leuke te rn van Walt Disney - De Nacht van de koude neuzen. Een mooie tekenfilm over 101 honden die tal van avonturen beleven. lag, 17 februari 1975 g in het St. Elisabeth Zi ;in af aan ;ken heb het ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS Jan van Beverwijckstraat 2a, Tilburg - tel.: 013 - 438333 Zondag speelt DVC Elisabeth bijzonder sterke EDN 56 uit Elisabeth dat nog ongeslagen bovenaan staat, zal zeker alles in het werk stellen de punten in huis te houden. Zal Wilma van Elderen zondag haar vijftigste doelpunt scoren? Het is beslist de moeite waard de match, die gespeeld wordt op 1 van Ons Vids, te gaan zien. Aa uur. Het tweede var Beerse BG. het terrein vang 10 :lt tegen Vrijdag, 1 uur: grot« Equus Vazen, kannen en potten met vrouwelijke lijnen Ik ben nu tien jaar aan het lesgeven, vertelt zij, en dat kwam eigenlijk doordat ik tevoren jarenlang meegewerkt had in het atelier van de beeldhouwer, Gérard Bour- MIDI De Meedogenloze Doder Tai Liu hoort van een vriend dat er Filippijnen goud te verdienen is. Hij erheen en vindt na wat omzwervir inderdaad een baantje. Hr kontrakt tekenen van vijf jt bijgenaamd de Vreemdelin potige mensen in dienst die dat de arbeiders het kontrakt Toch weet Tai de beste vechters te over winnen. gognon, die met één-en-negentig jaar nog een buste hakte uit marmer. Hij was ie mand van de oude school nog en van hem heb ik geleerd, dat kunstbeoefening zon der het metier te kennen, al gauw niet uithaalt. ontwikkelen ze zich vaak tot verrassend vaardige mensen, die heel bevredigende werkstukken opleveren. Dit is bij de laatste tentoonstelling van werk van mijn cursisten, in november wel gebleken', aldus Wiesje van Kalmthout van de Linden, in haar keramisch atelier in l denhout, dat voor driekwart gevuld is met werkstukken van haarzelf en voor de rest met die van mede werksters en cursisten, die nog moeten worden afgewerkt. Zondag 16 februari 12.30 uur pauzefoyer Koffiekonsert Klasse III 14.00-14.30 u. 19.00-20.00 u. Klassell 14.00-15.00 u. 19.00-20.00 u. Klasse I 11.30-12.00 u. 14.00-15.00 u. 19.00-20.30 u. Kinderzaal 2 14.00-14.30 u. 18.00-18.45 u. Overige kinderafdelingen: gelegenheid tussen 14.30—18.45 uur. ’Er is een wijd verschil tussen Kunst (met een grote K) en ambachtelijk werk, maar dit verschil wordt in veel gevallen over het hoofd gezien bij vrij werken in amateurateliers voor creatieve vormgeving. Veel mensen beginnen vaak vol enthousiasme aan vrije expressie, maar na ver loop van tijd blijkt dan dat zij over veel te weinig technische mogelijkheden beschikken om zich uit te drukken. Wanneer ze dan de ruimte krijgen om zich in het ambachtelijke vlak te bekwamen, Op donderdag 7 geeft Het Brabar concert in de Stadsschouwburg te Tilbt Het concert staat onder leiding van de 1 langzamerhand wel bekende en g ':- dirigent James de Preist en de soLa, deze avond is de Nederlandse p:~ rard van Blerk, die het tweede pi cert van Beethoven speelt. Het programma ziet er als volgt-uit 1.XecfcjSpectrum for orchestra. 2. Beetho- noconcert/'Pauz.e, 3. De- l’après-miüi d’un faune, 4. ifonisch gedicht Tod und gebn i en uitgevoi m op een bepaald inter i dan ook rechtstreeks jegepast. Voor een stuk v geldt dat ook wel, maar he waardig, dat een vrij stuk veel eerder verveelt en vermoeit dan gevormd gebruiksvoorwerp. 20 februari 1975 om 20.15 ants Orkest het zesde keuze- ’urg. van de hier tn geliefde e solist van pianist Gé- pianocon- vinden... irgse Stadsschouwburg voor het st 'Equus' tuk, geschreven door Peter Shaffer, i uitvoering van het Zuidelijk Toneel 'Equus' (Paard in het Nederlands) prachtige voorstelling, met als thema at ie tussen een kinderpsychiater en i patiënt. Een jonge stalknecht heeft de ;n uitgestoken van paarden, die aan zijn jrgen waren toevertrouwd. Hoe komt >’n jongen toch tot zo’n absurde en wrede Wat kunnen zijn motieven zijn Ep ook, wie is eigenlijk patiënt, hulp nodig? Dit stuk werd in het id een kassukses. Het werd in ons ;d ontvangen. Na een wat aarzelen- ïng van het publiek en later de z.g. sklame- 'dat zou je éigenlijk ook tien’, ontdekken steeds meer men- /aarde van dit stuk en het uitste- Op 17 februari 1975 zullen in het belang van de patiënten en de mede werkers van ons ziekenhuis een aan tal organisatorische veranderingen op onze verpleegafdelingen worden doorgevoerd. In verband hiermee worden ook de bezoektijden aange past. Zo bezien is pottenbakken - en was dat vroeger zeker nog meer - een verlengstuk van de natuurlijke behoefte van een huis vrouw aan goed en fraai gevormd vaat werk in huis. Het enthousiasme en het succes van mijn vele cursisten bewijst wel, dat ik dat niet alleen heb. In elk geval is het in mijn atelier zo, dat vrouwen maar al te graag klaarstaan om elkaar te helpen, als het maar gaat om werk, dat een vrouw ligt. AUDI NSU Verkoop Heikantlaan/Mascagmst-aai aüCH NSU Ik praat niet van de Grote Plastische Kunst, die Boodschappen uitdraagt in de wereld, maar van gewone huiselijke kunst, bestemd om interieurs te verfraaien en er iets eigens aan te geven. Daarbij zie je altijd, dat, welk werk er ook wordt opgele verd, er altijd wordt teruggevallen hetzij op de mode, hetzij op de traditie. r op de lij trekt ingen Hij moet wel een jf jaar. De baas, ling, heeft wat lie erop toezien t nakomen. lllliBll CHICAGO (nachtfilm) Jeremiah Johnson Jeremiah Johnson heeft genoeg van de beschaving en trekt de bergen in. Daar ontmoet hij Bear Claw Chris Lapp, die hem inwijdt in de fijne kneepjes van het zwerversbestaan in de woeste natuur. Hij komt op goede voet met de Indianen. Noodgedwongen adopteert hij een jongen met wie hij verder trekt. Hij schenkt de indianen een aantal paarden en krijgt daarvoor in ruil de dochter van het opper hoofd. Na een lange tocht ontdekt hij thuisgekomen de lijken van zijn vrouw en de jongen. Jeremiah neemt op bloedige wijze wraak. Stadsschouwburg met Top-Star 'Marjol Flore’. Een ontdekking is deze jonge vrouw, waar de pers over schreef: 'Gave show’, 'eenza me hoogte aan de top’, 'uitzonderlijke theaterpersoonlijkheid’, 'diep inlevings vermogen’, 'fascinerende voorstelling’. 'Marjol Flore kan alles met haar stem’. In dit programma zingt zij chansons van Jaques Brel, Alexander Pola en Louise van Santen. Aan het slot van haar optre den brengt zij het beroemde chanson 'Les Blouses Blanches’ van Rivgauche. Anders dan in haar eerste programma zingt Mar jol Flore nu een gedeelte van haar reperto ire in het Nederlands. Zij spreekt haar talen vloeiend. Hoe kan het anders als u weet, dat zij een groot deel van haar jeugd doorbracht in Engeland, Frankrijk, Duits land. Zij werkte met Ramses Shaffy, Lies- beth List, Louis van Dijk en Thijs Van Leer. Binnenkort begint weer een nieuwe cursus voor beginners; iédere belangstellende is van harte welkom om eens te komen kijken, wat hier allemaal wordt gemaakt. Mijn eigen voorliefde gaat uit naar oud- Romeinse vormen en naar de grillige en vaak grappige kannetjes en potjes uit de middeleeuwen, toen het ambachtelijk werk een hoogtepunt bereikte. Maar veel van mijn cursisten zijn wat moderner inge steld en voelen veel voor vazen en andere dingen in een strak gestyleerde, maar vrij ontworpen vorm, en daaraan wordt hier dan natuurlijk ook alle zorg besteed. Ik ben heel blij, dat ik dit vak heb leren kennen; er wordt zoveel gesproken over vrouwenemancipatie, maar ik vind, dat ook in de beroepssfeer een vrouw de ruim te kan vinden om op specifiek vrouwelijke manier zichzelf in haar werk te leggen. NOORDERLICHT (nachtfilm) Het jonge bruidspaar Dieter en Elfie wordt in de dorpskerk in de echt verbonden. Tijdens de plechtigheid breekt een ontzet tend onweer los en 'de wegen zijn onbeg- De bas Lieuwe Visser zal met de pianist Rudolf Jansen een Russisch programma verzorgen met liedereen van Moussorgs- k^Tsjaikowski e.a. Lieuwe Visser, aanvankelijk historicus, kreeg zijn zangopleiding van Jo van de Meent; verder studeerde hij bij Felix de Nobel, en bij Giorgio Favaretto aan de Accademia di Santa Cecilia in Rome. Liederenavonden, gaf hij, behalve in ons land, in Frankrijk, België en Tsjechoslo- wakije. Met name in Frankrijk werkte hij mee aan vele operaconcerten en zong er, naast Rita Corr, Teresa Stich-Randall en Nancy Tatum, de belangrijkste rollen in o.a. Julius Caesar, Cosi fan Tutte, 11 Tro- vatore en Macbeth. Verder trad hij solis tisch op in concerten en voor radio en televisie in o.a. België, Duitsland en Zwit serland. Tijdens het Concours International dé Chant te Toulouse won hij de gouden medaille. Met de claveciniste Anne Uitten- bosch en de pianist Rudolf Jansen, zijn vaste medewerkers, maakte hij in 1971 een tournee door de Verenigde Staten, die zoveel succes had, dat in 1972 en 1973 herhalingen volgden. In januari j.l. keerde hij terug van een tournee door Mexico. Rudolf Jansen is één van de meest ge vraagde begeleiders in Nederland. Het is daarom, dat ik van het begir mijn cursisten de diverse techniek geleerd, die in de handvormkeramiek meest bruikbaar zijn. De eerste cursus, die een beginneling krijgt, duurt tien lessen, en in elke les wordt een aparte techniek uitge legd en geprobeerd. In de daaropvolgende cursus kan de cursiste dan naar haar eigen smaak werken, maar veruit de meesten blijven zich dan houden binnen het am bachtelijke bestek. Ik heb in de tien jaar, dat ik nu bezig ben, misschien wel 500 cursisten gehad, van wie er verschillende jarenlang blijven terugkomen. Ze vragen in het eerst dikwijls of ze geen schijfdraaien kunnen leren, en dat kan natuurlijk. Maar Adriaan van de Ven WAutomo^tednjyen^ NOORDERLICHT (jeugdfilm) Wilde Zwanen In een vreemd ver land kenden de mensen slechts geluk. Onder leiding van een goed vorst leek het land op een aards paradijs. De nieuwe echtgenote van de koning is echter een heks, die de prinsjes verandert in sierlijke witte zwanen. geworden. Alle gemaakte voor- n kunnen niet doorgaan en daarom wordt er feest gevierd in de plaat selijke herberg. Er wordt veel gedronken en iedereen vertelt het verhaal van zijn eerste huwelijksnacht. HARMONIE Chinatown Privé detective in huwelijkszaken J.J. Git tes wordt beetgenomen door een vrouw, die zegt de echtgenote te zijn van Hollis Mulwray, hoofd van de waterleidingen. Zijn lichaam wordt in een reservoir gevon den. Een zeer spannende film, die volle zalen blijft trekken. PSYCHO, FILMLIGA, Harmonie, di 18/2 Ongeveer halverwege de film wordt de vrouwelijke hoofdrolspeelster in een een zaam hotel vermoord. Het is een onver wacht, hevig en bloedig gebeuren dat een klimax in de handeling vormt, en waarin Hitchcock tegelijkertijd een hoogtepunt in de vormgeving van zijn film bereikt. Het slachtoffer, dat zich behaaglijk staat te douchen, wordt zonder veel voorbereiding door een psychopaat overvallen en zó beestachtig afgemaakt dat men vergeefs zijn herinnering afspeurt naar een verge lijkbare scène in een filmverleden, waarin over het algemeen niet voor enige vorm van geweld werd teruggedeinsd. Hitch cock, die in zijn beste.bui een goed en onderhoudend verteller met de camera is, heeft aan dit stuk bloedige ernst, een maximum aan expressie meegegeven door een voor zijn doen verbijsterend gebruik van camera-instelling, camera-beweging én geluid. Die aandacht voor het morbide is niet bepaald een nieuw element in het werk van Hitchcock. Hij heeft steeds met bijzondere voorkeur gewerkt met de ele menten angst, dreiging, schrik en ’suspen se’. Hij speelde er een spelletje mee. In Psycho echter neemt de filmer zijn merk waardige voorliefde een ogenblik ernstig, als wilde hij bewijzen dat er met hem niet altijd te lachen en aangenaam te griezelen valt. AMBASSADE (nachtfilm) EL - ALAMEIN’ Zomer 1942. Rommel’s triomf in de Afri kaanse veldtocht. Het restant van het achtste Engelse leger is op de terugtocht. Generaal Auchinleck slaagt erin het doors toten van Rommel tegen te houden bij El Alamein, op 100 kilometer van Alexan- drië. De beide legers bevechten elkaar vanuit de loopgraven. Rommel kan niet vender doordringen. Montgommery heeft ej. alle belang, bij te. wachten. In deze uitputtende sfeer ontwikkelen zich Ver schil lendjj persoonlgite gebeurtenissen.,De film eindigt met de epische slag bij El Alamein. CAMERA Lady sings the blues Deze film met Diana Ross in een hoofdrol verhaalt over Billie Holiday. Zij werkt als tiener in een bordeel, maar Blues grammo foonplaten zijn haar enige hartstocht. Zij weet zich aan het vernederende milieu te ontworstelen en krijgt een baantje als zangeres in een nachtclub. Zij krijgt een uitnodiging om mee op tournee te gaan en leert dan pas hoe erg de discriminatie is. Zij raakt verslaafd aan verdovende middelen. Na een gevangenisstraf gaat zij op tournee om uiteindelijk op te gaan treden in Carne gie Hall. WSJ - Ons Vios Na de ontspannende karnavalsdagen gaat WSJ zondag beginnen aan de laatste be slissende competitiewedstrijden. Wie de ranglijst raadpleegt zal merken, dat WSJ de leider RKSSS tot op één punt genaderd is. Ons Vios zal zich zonder twijfel zeer inspannen om de punten mee naar huis te kunnen nemen, zeker nu de inhaalwed strijd verloren werd. De wedstrijd begint om half drie op het WSJ-terrein. raaien is even moeilijk als pianospe- t duurt misschien wel een jaar van regelmatig oefenen, voordat daar iets toonbaars vanaf komt. Bij handvormen komt vaak al bij de vierde of vijfde les een presentabel stuk voor de dag, dat kan worden gebakken en geglazuurd; dat neemt de cursiste dan mee naar huis. De Tilbur laatst met Een sti in een i Globe. is een pra de re lat k zijn oger zor zo’i daad? geweest? I wie heeft 1 buitenlanc land goed de houdir mond-rekla moeten zier sen de wa»._. kende spel van Globe. We noemen hier de namen van Siem Vroom, Evert Hólz, Femke Boersma, Hugo Koolschijn, Dik Scheffer en Mart Geverts. Regie: Adrian Brine. 2e week AMBASSADE Pikant gevrij in de alpenwei Het dorp Vögelbrunn staat aan de rand van een bankroet. De enige oplossing is om marktgemeente te worden, maar daar voor ontbreken nog zeven Vögelbrunnert- jes. De burgemeester weet de oplossing. En film met een overvloed aan weelderige ’Dirndl-s’ en komisch pikante situaties. Ik heb eerst cursussen gegeven voor allerlei instanties in Tilburg, maar vijfjaar geleden kon ik in Udenhout een mooi oud huis kopen, en toen ben ik hier mijn atelier in gaan richten. Het was wel een klap, toen we een paar jaar geleden helemaal af brandden, en we met alles opnieuw moes ten beginnen, maar we hebben van veel kanten medewerking gekregen en nu draait het atelier ’Alouette’ weer op volle toeren. Ik probeer mijn week zoveel moge lijk te halveren: maandagsavonds, en dins dags- en donderdagsmiddags en ’s avonds geef ik cursussen, die altijd goed bezet zijn; de andere helft van de week maak ik mijn eigen stukken, die door toeristen, en hier en daar in enkel? boetieken in Nederland en België, wórden gekocht. En dan heb ik natuurlijk nogal veel opdrachten van men sen, die gesteld zijn op een traditionele vorm in hun huis en die dan hier in het atelier komen kijken wat de mogelijkhe den zijn. De oude Bourgognon was een wijs mens, die tot het laatste toe veel voldoening heeft gehad in zijn werk, en dat heeft hij op mij overgedragen. Maar toen ik dan voor mezelf begon - na zijn dood - zag ik in, dat ik veel meer voelde voor pottenbakken dan voor het maken van plastieken, al doe ik dat laatste ook nog wel een enkele keer. Van het eerste begin af, kwamen er men sen, meestal huisvrouwen, die creatief wilden bezig zijn, naar me toe om mee te doen. Er waren er heel wat, die teleurge steld hadden afgezien van de vrije expres sie, omdat ze er niet verder in kwamen, maar die meteen een fraaie vorm uit hun handen lieten komen, als ze eenmaal de techniek doorhadden. Een schaal, een vaas, een kan, een pot, een kandelaar, het zijn allemaal herkenbare gebruiksvoor werpen, die ontworpen en uitgevoerd kun nen worden op een bepaald interieur, en die daarin dan ook rechtstreeks kunnen worden toegepast. Voor een stuk vrije expressie geldt dat ook wel, maar het is heel merkwa 2e week NOORDERLICHT (jeugdfilm) Het raadsel van de spookplaneet Dr. Who heeft een machine uitgevonden waarmee men reizen in de ruimte en in de tijd kan maken. Een vriendje van een van de dochters trekt per ongeluk aan een handel en het volgende moment bevinden zij zich op een onbekende planeet. Hier leeft een volk dat eruit ziet als monsterach tige robotten die zich de Daleks noemen. Het gezelschap wordt gevangen genomen door de Daleks en moet onder strenge bewaking dwangarbeid verrichten. De professor zint op een list om aan deze ongelukkige situatie een einde te maken. Met gezamenlijke krachtsinspanningen zien ze kans de Daleks onschadelijk te maken. De professor stelt zijn machine weer in om naar de aarde te gaan. Heeft hij daar misschien een foutje gemaakt? Als ze het luik openen stormen Romeinse legioe nen op hen t - Frans Briiggen Op 18 februari a.s. zal het kultureel sen trum bewijzen dat het weer uit zijn ’winter slaap’ is ontwaakt; omdat de 3e wereldten toonstelling van de fotografie een maand lang het auditorium in beslag nam, zijn er in die tijd geen voorstellingen gegeven. Maar dinsdag 18 februari om 20.30 uur gaat het theater weer van start en niet met de eerste de beste, maar met ’s werelds meest gevraagde blokfluitist Frans Brug gen, die al meer suksesvolle optredens heeft verzorgd in het kultureel sentrum (de laatste keer afgelopen zomer bij het Am sterdams elektrisch circus). Dit keer zal hij een experimenteel pro gramma verzorgen, waarin hij werken zal vertolken van Italiaanse, Franse en Neder landse komponisten. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Ricercate van Diego Ortiz, Aurelio Virgiliano en Giovanni Bassano (16e eeuw). Gésti 1966) van Luciano Berio (20e eeuw). 2. Les folies d’Espagne van Marain Marais 18e eeuw). Préludes van Jacques Hotte- terre (18e eeuw). 3. Muziek voor altblokfluit (1961) van Rob du Bois. Sweet (1964) van Louis An- driessen. Deze werken zullen mondeling worden toegelicht. Kultureel sentrum, dinsdag 18 februari a.s., 20.30 uur, toegang 5,—. andere kant van de heg Nieuwste stuk van Eric Schneider in schouwburg. De première-voorstelling van dit stuk, dat werd geschreven en geregisseerd door Eric Schneider, werd enthousiast ontvangen in de landelijke pers. Het stuk behandelt een episode uit het leven van een jonge dichter, die het, ondanks een veelbelovend debuut, niet gemaakt heeft. Hij vlucht naar een afgelegen eiland, waar hij een doofstom meisje ontmoet. Zijn zuster houdt van het rumoerige leven: zij is actrice uit de oude school. Zij leeft oppervlakkig, heeft be~ hoefte aan bekendheid, een zucht naar publiciteit, een erkènning in een schreeu werige wereld. Bij haar komst op het eiland neemt zij een komplete t.v. ploeg mee, die overigens niet voor haar zijn meegekomen maar voor haar broeggBeide werelden botsen: een prachtig, poëtisch item, dat goed werd uitgewerkt. Met o.a. Ton Lutz (aan wie het stuk werd opgedra gen), Ann Hasekamp, Willem Nijholt, Paula Petri en Ans Greidanus. CHICAGO Mariken van Nieumeghen In de zestiende eeuw, het einde van de middeleeuwen, breekt de pest uit in Euro pa. Ook Antwerpen wordt geteisterd. Wie is de schuld van deze plaag? In de herberg wijst men de man aan die verantwoordelijk voor de ramp is: Moenen en Marike van Nieumeghen, de vrouw die in zonde met hem leefde. Waar zijn ze gebleven? Ze moeten worden gevonden en op de brand stapel, dan zal de pest ophouden. De wil tot overleven wint het bij Mariken. En al weet ze dat de schim van de duivel altijd bij haar zal blijven, weet ze de stad te ont vluchten en zich^aan te sluiten bij rond trekkende wagenspel»

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1975 | | pagina 7