498, 49,50 1595 69Sf ƒ29, 795 5 Alleenstaanden en oudere OPRUIMING OPRUIMING OPRUIMING 1095/ spnRionns loos centrum uoor beter wonen ƒ189, ƒ1, HHH 1.695< gezinnen bezetten de meeste wooneenheden in de binnenstad ien ial to’s 9 X: Ib80 5PRRIDnn5LOO5 centrum uonr beter wonen kso Campina komt met kompleet pakket voor horeca Over het algemeen: huizen te groot voor kleine families Alleenstaanden Woensdag 15 januari 1975-pagina 19 1975- pagina 18 DE TILBURGSE KOERIER Structuur Oude Stad Tilburg in onderzoek TE ^oor Gebruikte showroom per stuk >ord 193a per meter. I-426207 VAST TAPIJT °i Van 69,— nu per meter. nu Normaal 239, per meter. COUPONS TAPIJT, in alle maten. GARDISETTE VITRAGE met lood veter. Hoog 280, normaal 30,50 nu 12,50 per strekkende meter. TIENERKAMERS, zwart/geel. MEELSTRAAT MEELSTRAAT 31 33 35 TEL. 421513-433860 WATEI MEELSTRAAT 31 33 35 TEL 421513-433860 idukten en de Nederlandse Horecs 7 06 Nu 459,— compleet. Bouwpakket Fauteuils. Stoelen. 2-zitsbanken. Spreien. Dekens. Linnenkasten 3- deurs. Ongelooflijk veel gordijn coupons. Want onze gordijnomzet was afgelopen jaar enorm 400 breed. Met garantie. Zelf leggen. Pracht tapijt. Mooi gebloemd WOLLEN TAPIJT 400 breed. Zelf leggen. Korvelseweg 239 Telefoon 425385 Tilburg COCOS. 100 breed 15,- 117 breed 17,50 133 breed 20,—. per strekkende meter. I 8.30-18.00 n 8.30-12.30 Moderne eethoek. Tafel met 4 stoelen met frisse streepstof. Stuntprijs: totaal Modern 3-zits bankstel ruime gezellige zit i van de loed! Moderne wandkast. Zwarte, sprekende essen-houten lijsten en witte kontrastrijke deurtjes. Stuntprijs: de naar seerd met i, rantie voor een konstar produkten-pakket. WAAR DE AANDACHT UITSLUITEND IS GERICHT OP HET BETER HOREN I maakt k. Ten- voor een HOORTOESTEL NAAR DE SPECIAALZAAK FIET5EI1HUI5 KEESSMITS HEUGAFELT TEGELS voor tuinhuis en caravan. DUITSE NOVILLON voor keuken en douche 200 breed. yperi jmdat hij angsst de ge leef lijk BREDASE! WATER Vanuit 24 landelijk gespreide distributie-centra wordt met ca. 150 diepvriesauto’s de Nederlandse markt van ijs voorzien. Korvalsewe* 112 J Telefoon 019-425724 Oudere gezinnen Bij de groep gezinnen zonder kinderen is een indeling in drie groepen te onderschei- in volle- kan ma- ïften-dekkende :r, bete- tijd, die besteden »'port: de n gezinsfa- bevolking scy- be- :n worden in de ver- De Coöperatieve Zuivelvereniging ’CAMPINA’ G.A. te Eindho ven, reeds jarenlang één der toonaangevende zuivelindustrieën in ons land - omzet bedroeg in 1973 365 miljoen gulden bij een aanvoer van ruim 600 miljoen kilogram melk - beschikt daarnaast over een volledig afgerond diepvriesdistributie-net voor ijsproduk- ten over geheel Nederland. Met ingang van 1 februari stelt Campina de gehele horeca-markt in staat een kompleet en gevarieerd assortiment snacks en diepgevro ren waren, sauzen, soepen, vleesvariëteiten e.d. te betrekken van Campina Snacks Diepvriesservice B.V., Eindhoven. Schitterende, mo derne eethoek met zgn. „trompet- voeten". Charmant uitgevoerd, en zowel met rond als ovaal blad leverbaar. EWEG :rtoren DO,- 30.- 30,- oor 19,95 '/o korting >/o korting - korting i de prijs Het feit, dat men als ondernemer, i dige onafhankelijkheid, gebruik 1 ken van de totale behoefter™ service van één enkele leverancier kent een aanzienlijke besparing in t men juist in deze branche moét aan een verantwoorde inkoop. >lg van de I het aantal vang. Verde ieling van het wfru»i( ingbehoevende een! Een goede distributie-organisatie, geba- d op de ervaring, die werd verkregen ijs- en zuivelverkoop, vormt een ga- inte versheid van het Kleuren: groen, oranje en geel. Hoog 180, normaal 19,60 nu ƒ7,50 per strekkende meter. De optimale kwaliteit en smaak van Cam- pina-snacks wordt voortdurend getest en gekontroleerd door haar. Een van de best geoutilleerde laboratoria voor de voe dingsindustrie van Europa staat ons in deze ter beschikking. Eerst wanneer een produkt de kontrole is gepasseerd, ver krijgt dit het Campina-kwaliteitszegel. Pracht slaapkamer met 3—deurs kast. Een nacht kastje heeft ingebouwde verlichting. Om bouw met spiegel. Kompleet thuisbezorgd en opge steld voor Rustiek eiken bankstel: Bekleding in het dessin: chopin. Zware degelijke kwaliteit. Prijs: pervlak). Wanneer men woningbehoevende huishoudens grootteklasse nu vergelijkt met de woning voorraad naar grootteklasse, blijkt er een duidelijke discrepantie tussen vraag- en aanbodzijde te bestaan. Er blijken ener zijds te weinig ’kleine’ wooneenheden 80 m2) aanwezig, gezien het aantal kleine woningbehoevende huishoudens, ander zijds te veel (middel)grote wooneenheden 100 m2) gezien het aantal woningbehoe vende huishoudens van vier of meer perso nen. Het opmerkelijke is, dat deze discre pantie zich in de gehele oude stad in meer of mindere mate voordoet. De verwach ting is, dat deze discrepantie nog zal toene men als gevolg van de te verwachten sterke groei van het aantal huishoudens van kleine om vang. Verder blijkt er geen goede verdeling van het woningbestand over de woningbehoevende eenheden te bestaan. Schattingen In deel III is een poging gedaan de verkla rende waarde van de gezinsfase op het punt'van de woningbehoefte tóe te passen. Uit de frequentie-indeling van de bevol king naar gezinsfasen zijn in principe de woningbehoevende eenheden af te leiden. Bij de analyse van de gezinsverhouding in deel I komt het volgende naar voren: er blijkt een duidelijkverband te bestaan tus sen het percentage alleenstaanden in een bepaald gebied en de afstand van dat gebied tot het centrum van Tilburg. De waarschijnlijkheid, dat de aantrekkelijk heid van het centrum hier een rol speelt wordt groter geacht, wanneer blijkt, dat het vooral de jongere alleenstaanden zijn, die overheersend in of nabij het Centrum gelocaliseerd zijn. Overigens blijkt de groep alleenstaanden een zeer heterogene samenstelling te hebben: studenten, wer kende jongeren, gastarbeiders, ’verstokte’ vrijgezellen en weduwen c.q. weduwnaars. De aanwezigheid van gastarbeiders ver raadt zich door het grote percentage man nen onder de alleenstaanden in de leeftijds groep van 30 tot 50 jaar. In de gehele oude stad blijkt het aantal jongeren (tot 30 jaar) onder de alleenstaanden de grootste groep. Zij hebben hierdoor op de bevolkingssa menstelling van de oude stad een verjon gende invloe den: a. een grote groep gezinnen met ’nog geen’ kinderen; b. een kleinere groep blij vend kinderloze gezinnen; c. een grote groep gezinnen, die 'geen kinderen meer’ thuis hebben. In de oude stad blijkt de laatste groep sterker vertegenwoordigd te zijn. De g sta Te groot huis Vele kleine huishoudens bewonen thans een te grote woning, waardoor de beschik bare (woonruimte in de) woningvoorraad niet optimaal benut is. Als gevolg hiervan blijft er in de oude stad te weinig ruimte over voor de gezinnen met kinderen. Bij voldoende aanbod van kleine woon eenheden in de toekomst zou - onder Als logische konsekwentie van een reeds jarenlange relatie tussen Campinaijsprodukten en de Nederlandse Horeca, heeft de Coö peratieve Zuivelvereniging ’Campina’ G.A. besloten, haar aktivi- teiten uit te breiden met een nieuwe service. Voordelen De voordelen en het komfort van deze nieuwe serviceverlening van Campina aan de Horeca zijn evident. Het stelt de restau rateurs en cafetariahouders in staat, door lopend te beschikken over een totaal assor timent kant en klare koksprodukten, uiteraard van hoge kwaliteit. Niet aangepast Omdat het van belang geacht wordt na te gaan, in hoeverre deze vraag ook in werke lijkheid bevredigd is, heeft een confronta tie plaats gevonden met de aanwezige woningvoorraad. Hiertoe is de woning voorraad geïnventariseerd naar grootte klasse (in vierkante meters bruto vloerop- )e gezinnen met kinderen zijn in de oude tad minder sterk vertegenwoordigd, dan in de nieuwe stad. Bovendien betreft het vooral oudere gezinnen. Verder blijkt er een relatie te zijn tussen de leeftijd van het hoofd van het gezin, het kindertal, en de ïftijd van het kind. Dit maakt het moge- k via de leeftijd van het hoofd van het gezin, het gehele gezin te typeren. De aard van en de geleding in de onder scheiden bevolkingscategorieën, n een indeling in gezinsfasen mogelijk, slotte wordt in dit deel enige aandacht besteed aan de verwachte afname bij gezin nen met kinderen en toename bij de gezin nen zonder kinderen en de alleenstaanden (in percentage en aantal). In verband met het onderzoek Structuurplan Tilburg Oude Stad is door de afdeling onderzoek en statistiek van de gemeente een drietal overzichten samengesteld, waarin de gegevens staan opge nomen en verwerkt worden, die leiden kunnen tot een beoordeling van het huidige bestand van de bevolking in de binnenstad. Deze bevindingen kunnen, en moeten ook, de uitgangspunten zijn van de te houden openbare discussies over de voorgenomen vernieu wingen en renovaties. Om de diverse discussiegroepen, die zich aan het vormen zijn, enig inzicht in dit materiaal te geven, plaatsen wij de samenvatting, die het gedeelte 'BEVOLKING: demografische karakteristiek en woningbehoefte’ afsluit. Het taalgebruik is niet al te eenvoudig, en er zal zeker nog een wat makkelijkere versie komen van de bevindingen van de betreffende studie. Maar voor de inspraakgroepen is het van belang de overwegingen, die het onderzoek suggereert tijdig te kennen. Vandaar deze samenvat ting. Men kan de drie rapporten natuurlijk bij de gemeente aanvra gen. Om de kwaliteiten van het diepvries assortiment, ook na aflevering, op het door Campina gestelde niveau te handha ven, stelt zij haar afnemers in staat op verantwoorde wijze te investeren in de aanschaf van diepvrieskasten en overige verkoopbevorderende middelen, afge stemd op de mogelijkheden van het betref fende bedrijf. Omdat echter niet alle huishoudens van de verschillende gezinsfasen hun woningbe hoefte gerealiseerd hebben - woningbe hoefte is hier gedefinieerd als: thans' over een woning beschikken - wordt het aantal woningbehoevende eenheden bepaald via het deelnemingspercentage (dit is het per centage huishoudens dat over een woning beschikt). Deze deelnemingspercentages werden vastgesteld aan de hand van gege vens over de woningsituatie en woningbe hoefte per gezinsverhouding. Deze gege vens zijn echter niet voor alle gezinsverhoudingen beschikbaar, zodat deels met veronderstellingen en schattin gen gewerkt moest worden. De op deze wijze bepaalde woningbehoe vende eenheden hebben ook een kwalita tief aspect: het bleek n.l. mogelijk de wo ningbehoevende huishoudens (in de verschillende gezinsfasen) uit te drukken in huishoudensgrootte en dit te vertalen in erbij passende woninggrootte. Er wordt veelal gesteld, dat de oude ge deeltes van steden een bevolkingsspeciali- satie kennen. Dit houdt in een sterk (gaan) overheersen van enkele bevolkingscatego rieën, waardoor een onevenwichtige be volkingssamenstelling ontstaat. Om dit voor Tilburg na te gaan en een inzicht te verkrijgen in de bevoikingsstruc- tuur naar de situatie van 1 januari 1974, zijn de verschillende planologische wijken in de oude stad demografisch getypeerd. Deze studie bestaat uit drie onderdelen: In deel 1 wordt de basis gelegd voor het indelen van de bevolking in gezinsfasen, door een beschrijving en een analyse te geven van de in het grondmateriaal aanwe zige bevolkingsgroepen: alleenstaanden, gezinnen zonder kinderen en gezinnen met kinderen. Deel II is de kern van het rappe bevolking wordt er ingedeeld in ge sen (d.w.z. elke persoon van de bt, wordt ingedeeld in de fase van de gezinsc clus, waartoe hij/zij op dat moment t: hoort) en de planologische wijker beschreven naar de mate waarir schillende gezinsfasen voorkomen, op ba sis waarvan een specialisatiegraad toege kend wordt. Deel III tenslotte is een poging de gezinsfa- setypering per wijk toe te passen en te vertalen in woningbehoefte. In deel II wordt de gezinsfase-indeling behandeld en de vertegenwoordiging van de verschillende onderscheiden gezinsfa sen in de diverse planologische wijken weergegeven. Op basis van de wegingsken- merken gezinsscore (=Percentage tot een gezin met kinderen behorende personen op de totale bevolking) en gemiddelde leeftijd van het gezinshoofd van de gezin nen met kinderen, wordt de specialisatie graad per planologische wijk vastgesteld. De specialisatie blijkt in het noordelijk stadsdeel van de oude stad minder sterk dan in het zuidelijk. Het sterkst gespeciali seerd zijn het Centrum en de daaromheen gelegen wijken: Tivoli, Koestraat, Oude Dijk, Rooi Harten, Hagelkruis en,Gast- huisstraat. Er blij^duidelijk ook demo grafisch een centrum te bestaan. De aard van de specialisatie verschlt per wijk. De gezinsfasetypering is niet alleen van be lang, omdat hij een goede typering van de bevolkingsstructuur oplevert, maar ook omdat de gezinsfase een belangrijke ver klarende omstandigheid is voor o.a. con sumentengedrag, scholenbehoefte, mobili teit, en woningbehoefte. bepaalde voorwaarden - een doorstroming op gang gebracht kunnen worden. Resul taten van onderzoekingen elders verricht, naar de wens van de kleine huishoudens om een kleinere wooneenheid te betrek ken, geven in dit opzicht reden tot optimis me. Voor de woningbehoefte in de toe komst dient rekening gehouden te worden met een stijgende woonnorm: enerzijds betekent dit een hoger deelnemingspercen tage in de woningbehoefte (bij m.n. de jongere alleenstaanden) en dus een groter aantal (kleine) woningbehoevende eenhe den, anderzijds meer woonruimte per huis houden. Tenslotte wordt gepleit voor een aanvul ling van de gegevens die thans nog ontbre ken om de gezinsfasen (kwalitatief) nauw keuriger in woningbehoefte te kunnen uitdrukken, en deze woningbehoefte met de bestaande voorraad te kunnen vergelij ken. Met name zou ten aanzien van de aanbodszijde een woningkarthoteek, die in deze gemeente node wordt gemist, uit komst bieden en bijdragen tot een zeer permanent en volledig beeld van de wo ningmarkt. I 16 14 m jr 08 BREDASI »0‘

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1975 | | pagina 19