I I FILMS voor hii Zweden steeds verleidelijker vakantieganger •p oude huizen in een map Toeristisch kort [in' Indian Bantam hockey team in Pellikaanhal Tekenaar C. Maes verzamelt ggv- PARAPLUS in vele modellen en kleuren AS F I.75I HQ^OSCO' 1 Donderdag 12 december 1974-pagina7 ber 1974- pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER igenz de h< sende wijze aan die wens te kunnen voldoen. erugn stige ig in W.S.J. - Zigo Nieuwe tekening name van auto’s Er ligt geld te wachten voor af k een schuld. U bent nu al moe van de komende fe beter niets bijzonders doen. In uw beroep handvaardigheid gevraagd, maar oppassen me L, liKliitsj (d) NOORDERLICHT jeugdfilm JLMJU |en CHICAGO THEATER weekfilm 57 idi"d heeft *n Tilburg nog niemand kunnen zien. Dansers HARMONIE THEATER CHICAGO THEATER nachtfilm n zij /rijen AMBASSADE THEATER SS. CAMERA THEATER NOORDERLICHT weekfilm ƒ5,95 ƒ7,95 geho IS ssss. HEUVELSTRAAT 50 irt 1 Werkgroep Oecumenische Dienst ’Immanuel’ Op verzoek van liefhebbers Klassieke L.P.’s Jean Baptiste Lully vakantie- ledeskun- MIDI THEATER Uit de brochure van Bureau Zweden, gewijd aan het komende seizoen, blijkt, van het vrijdag drukken de pentek ’The In c en auto, mtiewo- een rkli- n traat 16-18 I De werkgroep menische eredü kerk. Gasstraat 34 Tilbi kerstdagen georganisee zonden sortering I terdag I slaaf d kunnen en een hartig epjes jongeren shore brengen, Waterman (20 januari - 19 februari) Een gesprek met uw ouders logpt uit op onenigheid met de echtgenoot; het is moeilijk beide kanten tevreden te stel len. Soms willen deuren niet open; met Er ligt geld te wachten voor aflossing van ‘1 feestdagen; jvaardighéid gevraagd, maar oppassen met vuur. Een i Indian Bantam Hockey selectie van de ijshockey juniorenteam van Tilburg Trappers le sticks kruisen met het Saskatchewan y Team, een all-star jyteams uit de Indi- irw-n hebben het en de Koreaanse -' alefateren van uvor houden zij met het opvrijen ïrsendat leidt verwikkelin- jeep or, dat hun oom tomen door een sluwe ,.t geld, dat door dieven rugkomt. Allemaal met in 20.00 uur g voor gezan- discus- ;n. I en tevens Vissen (20 februari - 20 maart) Zijn de kansen in het sympathievlak verleden week benut, dan blijft de ont wikkeling ook deze week gunstig. Zo niet, dan krijgt u midden in de week opnieuw een kans tijdens een groepsbijeenkomst; vooral Stier of Steenbok. Als u nu groen draagt, ziet u er goed uit Kaartspelen kan gezellig zijn, maar als het om geld gaat, zit u er lelijk in; op een bridgedrive ongenoegen met de strak rd, iets deden. TiLacino-- van 'Immanuel' die oecu- iensten houdt in de nood- 4raat 34 Tilburg, heeft voor de n de navolgende 'Open Diensten' eerd. Vrijdag 13 december kan dat echter wel. In de Pellikaanhal. altijd al goed voor bijzon dere evenementen, vindt ditmaal een Europese primeur plaats. ius 4 - Terra Nova 1(h) <ova 5 (d) - Theresia 2 -Terra Nova 4(d) Leeuw (23 juli - 24 augustus) Te weinig antwoord op uw voorstellen doet u de moed verliezen. Er wordt echter wel over gedacht, maar daar merkt u np nog niets van. De kleur rood moet u op uw hoede doen zijn; niet zozeer vanwege de verkeerslichten, 'n Stemmige avond gewijd aan hogere gedachten. U doet een muzikale aanschaf, vermoedelijk een LP. En u dankt een oud meubel af; niemand wil het. Ram (20 maart - 21 april) Er zit vaart in de beroepssfeer, er klopt iets niet en men roept u erbij om het op te lossen Plannen voor herinrichting van een klein vertrek blijken goed te zijn. Wie u deze week mee uitneemt heeft een plezierige kameraad. Omgang met dieren loopt daarentegen ver keerd af Er komt iets op de TV, dat wel speciaal tot u gericht lijkt. U draait een verkeerd telefoonnummer maar dat blijkt dan toch goed uit te komen. Weegschaal (23 september - 24 oktober) Een bloemenhulde wordt op prijs ge steld en wekt wederkerige sympathie Twee vrienden(innen) vertellen u hun belevenissen, u bent een beetje jaloers omdat u er niet bij was. In uw beroep is nijver doorwerken het enige. Het betere weer doet u denken aan de tuin; hel kan altijd een stuk beter. U betreurt de gevolgen van uw slordigheid. Nieuws uit de verte blijkt opwindend. iirkije bestuderen jrtunnel onder de brug voor het in gebruik geno- erkeer is nu aange- NOORDERLICHT prolongeert de nacht film De terugkeer van de sterkste mannen. De heer Maes heeft, wat menigeen tot troost moge strekken, vrijwel alle gebou wen rond het Korvelplein vereeuwigd en aan de vergetelheid ontrukt. Zelfs de oude kerk, die in 1851 gebouwd werd en in 1924 werd afgebroken om voor de huidige kerk plaats te maken. Wie ook behoefte heeft om nu eens alléén op vakantie te gaan - met de eiger met de boot, naar campings, vakan ningen en rustige gezellige hotels in epn fijne omgeving in een gezond zomerkn- maat - die kunnen we alleen maar advise ren om deze brochure van 64 pagina’s af te halen bij het eigen reisbureau of aan te vragen bij Bureau Zweden, Vijzelgracht 17, Amsterdam, tel. 020- 23 7341 2291 05. Tweelingen (22 mei - 22 juni) U wordt achtervolgd door een jaloers iemand; beter niet méér aanleiding ge ven. Een studieplan moet nu worden afgemaakt anders is het te laat. Een blond persoon leest u de les. Een ander gesprek zonder getuigen blijkt later te zijn misverstaan Ingetogenheid in kleding is deze week niet op haar plaats, beter iets nieuws en spectaculairs dragen, dat valt gunstig op. Wie de ontwikkelingen in het internationale toerisme enigszins pleegt te volgen, zal de laatste paar maanden het gevoel hebben gekregen, dat er aan het firmament van de Nederlandse vakantie gangers een nieuwe ster in opkomst is. En dat nog wel uit een richting, die door de vakantie-astronomen nauwelijks was voor zien: uit het prille noorden, en nog wel uit Zweden. Als er behalve vakantie-astronomen ook nog i psychologen zouden bestaan, dan zouden laatstgenoemde digen toch iets minder verbaasd zijn. Want na decennia van massa toerisme in massa-vervoer naar massa-stranden wordt ook in Nederland de behoefte aan een individuele vakantie - aan een vakantie op eigen houtje - steeds groter. En juist dat dunbevolkte Zweden met zijn indrukwekkende, ruime vrije natuur en zijn niet op toeristische business ingestelde bevolking, blijkt op een verras- Mash De avonturen in Mash hebben via de tv- serie grote populariteit verworven. Drie zeer kundige legerchirurgen zeer druk - even buiten de frontlinie - met het opkak gewonden. Daartussendoor zich voornamelijk bezig i van de aanwezige verpleegster tot moeilijke, maar vrolijke gen. Kung Fu Terreur in Amsterdam Tang Shan is vanuit Hong Kong aangeko men in Holland om te werken in het restaurant van Charles Chen. Zonder het te weten is het pakje dat hij meebrengt bestemd voor de narcoticahandel. Een maal aan het werk, gebeuren er dingen die zijn begrip teboven gaan, maar hij komt toch tot het besef dat hij gebruikt wordt als narcotica-koerier. Na hevige gevechten op de Nederlandse bodem kan hij in vrede terugkeren naar zijn vaderland. Fier rakkers en een oude j~ Vier jongens zorgen ervoor, niet wordt beetgenom J makelaar en dat zijn g gestolen is, weer terugk een oude jeep. Een gezellige Nederlandse jeugdfilm. De plaat, die wij afdrukken uit de map is de hoek Diepenstraat-Korvelplein, welk karakteristieke geveltje dit jaar sneuvelde onder de slopershamer. De tekenaar maakte ook nog een nieuwe tekening, de hoek Korvelplein-Oerlesestraat, waarvan binnenkort de huizen zullen worden afge- Helden voor eigen rekening’ Een al heel vreemd gezelsch; elkaar tijdens de tweeuc «viv de Noor een kaan, een Engelsr stituée, die allema oorlogshandelinger ieder voor zich pro in de wacht te slepen, die zij i ambulancewagen vinden. Het en geweld, maar uiteindelijk wc niemand wijzer van, het geld naar de Britse schatkist, maar i vermakelijke lotgevallen. Boogschutter (23 november - 22 december) In het sympathievlak gaat uw belang stelling in twee richtingen; in zulke gevallen komt men makkelijk tussen beide stoelen in te zitten; dames is waardige gereserveerdheid aan te raden. Een korte reis wordt ongunstig beïnvloed door een verkeerde maan stand In uw beroep boekt u echter een aardig succes op communicatief gebied. En u krijgt last met uw schoenen. e Steenbok (22 december - 20 januari) Deze week zijn nagenoeg alle vooruit zichten gunstig. Behalve bij verticale verplaatsingen; misschien blijft u met de lift steken. Met kinderen kunt u nu goed overweg, zij leggen een contact voor u met hun ouders Een teleurstelling in uw tuin blijkt mee te vallen. In het liefdesleven is veel ruimte voor tederheid en waarde ring. Iemand verliest iets en u brengt het terecht. Stier (22 april - 21 mei) Nu het weer beter wordt, kunt u buiten een nieuwe kennismaking verwachten Zeer naar uw zin. Wel lijdt u kou, maar u hebt het er voor over Heren kunnen prettige complimenten verwachten van dames Omge keerd met zo gauw Avonduren zijn gunstig voor geza menlijke bezinning, bij muziek. In familieverband wordt nu takt van u geëist. Volleybal Terra Nova Afgelopen zondag heeft het eerste heren team van de Volleybalcl - Tilburg zijn eerste wedst bekercompetitie gespeelo De Haspel te Goirle. En w distriksklasse Zaltbommel. Het werd een tamelijk eenzijdige wedstrijd - met niet al te sterk spel - die met 3-1 door Terra Nova werd gewonnen. En nu maar hopen op een beetje gunstige loting voor de '2e ronde. De dames van Terra Nova treden zondag a.s. om 19.00 uur in de sporthal De Drie- burcht aan tegen VC Swinta uit Helvoirt, eveneens voor de le ronde van de beker competitie. Supporters zijn van harte welkom en hebben gratis toegang. Na twee weken niet aktief te zijn geweest volgt zaterdag voor het eerste damesteam de wedstrijd tegen Tendoss uit Oss. Een team, dat in de top van de middenmoot verkeert, maar dat tegen hoger geplaatste teams al eens voor verrassingen heeft ge zorgd. In ieder geval zijn de Terra Nova- dames er op gebrand het ongeslagen-zijn zo lang mogelijk vast te houden! De wed strijd begint zaterdag om 19.00 uur in de Stadssporthal. Het overige competitie- programma ziet er als volgt uit: Zaterdag: 14.00 uur Terra Nova meisjes 2 - Schal- mers 14.00 uur Odulphus 2 - Terra Nova meis jes 1 16.15 uur Odulphu 16.15 uur Terra N< 17.45 uur Robot VCT2- Dinsdag: 19.30 uur VC Pala - Terra Nova 3 (h) 19.30 uur Minenco 2 - Terra Nova 3 (d) 20.45 uur Terra Nova 4 (h) - Heikant 4. 'L'Amour’ Nog maar weer eens een sexfilm, die in Parijs speelt, al is de Franse hoofdstad op dit gebied minder beroemd geworden dan Amsterdam. Twee Amerikaanse meisjes krijgen genoeg van hun hippe bestaan en besluiten in Frankrijk een rijke man aan de haak te slaan. De twee mannen, die zij ontmoeten blijken echter homo’s te zijn, et de huwelijksplannen niet bepaald opschiet. Uiteindelijk komt het dan toch wel allemaal terecht. De film is een produkt van Andy Warhol en Paul Morrisey, wat instaat voor een boeiende verfilming. Iclub Terra Nova Istrijd in de prille dd in de sporthal i wel tegen het in de uitkomende Olympia uit qua uitvoering en landen geweest bij Iburg. Er zijn 12 de omvangrijke 'e loop der het is dan map goed aanse reservaten. Het heeft lang geduurd voordat Canada’s nationale sport ook bij de Indianen erkenning en waardering heeft gevonden, maar de laatste jaren stijgt de populariteit voor ijshockey bij de Indianen snel. Een bewijs daarvan is het team dat naar Tilburg komt, dat geselecteerd is uit liefst tweeduizend spelers! Niet alleen van ijshockey avond te genieten. Absolut van de avond is het eerste optre Canada van de dansgroep Tl Indian Dancers, Twintig vaardig-1’ len, begel staaltje li zijn weerj een s publii De st JSGÜ2.G. Grenzend aan de Verenigde Staten, ligt in het uiterste zuid-westen van Canada, de provincie Saskatchewan. De ’prairie-provincie’, zoals de Canadezen haar betitelen. Want al is er de laatste decennia dan een ontwikkeling tot industrialisatie, nog steeds is Saskatche wan in hoofdzaak één groot landbouw- en veeteeltgebied. Onder de ruim 900.000 inwoners nemen de 50.000 Indianen een aparte plaats in. Per slot van rekening kunnen zij er trots op gaan de oorspronkelijke bewoners van dit gebied te zijn; honderden jaren voordat een blanke zijn bodem betrad, joeg de Indiaan zijn paard al over de uitgestrekte prairies. Indiaan is voor alle kinderen een toverwoord, dat gedachten oproept aan wigwams, totempaal en moccassins. Honderden schrijvers hebben vanachter een bureau Indianen tot leven gebracht en weer laten sterven. Echte Indianen Schorpioen (24 oktober - 23 november) In het sympathievlak een uiterst suc cesvolle avond. Onder kennissen wordt geroddeld, waardoor u een beetje uit de circulatie raakt. Nieuwe kennissen ma ken echter veel goed Godsdienstige bespiegelii ken heel onverwachts uit; u maakt grote Indruk - Als u uitkijkt vindt u deze week een nogal waa.™— Bezoek aan een museum dat Zweden zijn poorten wijd open wil zetten voor de individualistisch ingestelde vakantieganger. Pagina’s vol met betaal bare vakantiewoningen midden in de na tuur voor gezinnen, gratis campings over het gehele land voor allen die de oversteek maken van Amsterdam naar Göteborg, goedkope vakanties in natuurhotels, veer- bootverbindingen vanuit Amsterdam of vanuit Kiel met verbazingwekkend lage tarieven, rondreizen met de eigen auto langs betaalbare hotels, tochten per rivier boot, busverbindingen naar de mooiste provincies vanuit aankomsthaven Göte borg, trektochten langs herbergen, fietsva kanties, zeil- en motorboot-vakanties en elke week van mei tot september een goed kope busdienst vanaf Rotterdam- Amsterdam-Groningen naarde steden van Zuid-Zweden en Stockholm. De heer Kessens, directeur van Bureau Zweden in Amsterdam, vindt de groeiende populariteit van vakantieland Zweden evenmin zo verbazingwekkend. Door zijn mi geringe bevolkingsdichtheid, zijn grote wt ruimte en zijn op de natuur ingestelde bevolking, móést Zweden wel het dorado worden van mensen, die tijdens hun va kantie schone lucht en schoon water zoe ken, die met rust willen worden gelaten, die alleen met hun gezin op een stil strandje Kreeft (22 juni - 23 juli) Van heel ver weg bereikt u een bericht, dat u verblijdt. U moet echter wel snel reageren In het gezin valt Iets aan scherven, maar deze keer brengen scherven geluk In uw beroep blijkt de lange tijd die u hebt nagedacht nu vruchten af te werpen Uw liefdespartner verveelt zich; beter eens iets nieuws te ondernemen. En u overweegt een excursie: echter minder geschikt. Gratis campings'??? Ja, u las het goed. Maar er is nog méér gratis in Zweden. Tussen begin september en eind mei - met uitzondering van de jaarwisselingsfeesten en enkele weken in het vroege voorjaar - kun je in Zweden vijf dagen lang een comfortabele vakantiewoning gratis ge bruiken als je de oversteek maakt van Amsterdam naar Göteborg. Gratis is niet duur, en dat is kennelijk ook het streven van Bureau Zweden: om aan te tonen dat Zweden bij lange na niet zo duur is als men vaak denkt. Dat blijkt wel uit de prijzen die worden genoemd in deze brochure. Een veelvuldig voorkomend verschijnsel in het midden van de 17e eeuw, was de samenwerking tussen een componist en schrijver, die;dan tezamen tot een grote hoogte stegen. Een niet al te bekende combinatie was die van de componist Jean Baptiste Lully en de auteur en t acteur Jean Baptiste Molière. He eindelijke resultaat heeft zeker bekendheid genoten, zij het voor een zeer korte Enkelen wisten van het bestaan af, i men heel diep hun neus stak in de grote Hier naast Brügj pionier, en lette op werk var Blow; C Purcell’) Leont gezelschap ontmoet tijdens de tweede wereldoorlog in ordafrikaanse woestijn: een Duitser, Italiaan, een Fransman, een Ameri can, een Engelsman en een Griekse pro- tituée, die allemaal erop uit zijn tussen de en uit te blijven, en die roberen een paar miljoen in een Britse gaat met list vordt er toch gaat terug maar niet na veel 'De Doodsklok van Wei Fu' Eeh boer in China, wiens mooie zuster geroofd is door bandieten, zweert een eed, dat hij haar zal bevrijden; daarvoor'leert hij eerst tot in de perfectie de zwaardvecht- zodat het met kunst. Hierdoor gesterkt bindt hij de strijd aan met bordeelhouders en andere boeven, die hij allemaal in de pan hakt. Hij bevrijdt zijn zuster en krijgt nog een mooie verloof de op de koop toe. Misschien is het weer zondag nog niet van dien aard dat er al gespeeld kan worden, maar is dat wél het geval, dan is het beslist de moeite waard een kijkje te gaan nemen op het W.S.J.-sportcomplex, waar ’s mid dags om half drie W.S.J. in het krijt treedt tegen Zigo. Het zijn goede buren, maar hun plaatsen op de ranglijst maken duide lijk, dat de uitslag beslist niet tevoren vaststaat. Insiders verwachten meer inzet dan goed voetbal en dat betekent dat het aan spanning niet ontbreken zal. De W.S.J.-velden zijn gelegen aan de Centau- rusweg 140, middelste complex. Op de proefbaan van het Amerikaanse ministerie van Transport heeft een experi menteel railvoertuig onlangs een snelheid gehaald van 400 km. Dat is een absoluut record. Het voertuig was uitgerust met een zgn. lineaire motor, die zijn elektrische Behalve bij verticale energie ontvangt via een erin opgestelde v^“ n gasturbine. Tot nu toe werd 300 km door ontact voor u met hun iedereen als een uiterste grens beschouwd. 1955 bereikten de Franse spoorwegen op een gewone lijn een topsnelheid van 331 km. De grootste munt, die ooit in de wereld is geslagen is de Zweedse Koningin Chris tina tiendaalder uit het midden van de 17e eeuw. Vijf van deze munten (elk van 35 x 70 cm en 19.7 kg zwaar!) zijn tentoonge steld in het Koninklijk Muntenkabinet van het Museum van Oudheidkunde in Stock holm. Jwee amateur-duikers hebben de mammoetmunten deze zomer geborgen uit een oud scheepswrak aan de Zweedse zuidoost-kust. Verzuchting van een Britse reisleider: ’Dat in Egypte elke kleine dienstverlening met een fooi moet worden beloond, ver baast me niet meer. Maar toen een hotel- mij driemaal achter elkaar ’goede- n’ wenste, werd het mij te dol. kon ik nog revanche nemen: :zelfde ober driemaal achter hoorbaar ’goedenavond’. jaar boren heeft men aan Neckar in Stuttgart een op diepte gelegen warmwaterbron let bronwater heeft een tempera- ongeveer anderhal- conde. Onderzocht i juist is, dat rijk bestand- Een grappige opname uit de behendigheidswedstrijd voor pony’s, die zondag 8 december op manege 'Het Laar’ gehouden werd, die is uitgegroeid tot een grandioos festijn. Dit kwam mede door de grote opkomst van de kinderen en hun ouders. De uitslag was als volgt: 1. B. v. d. Staak; 2. A. v. d. Aa; 3. S. Verbeek; 4. P. J. Beijnen. Deze groep was als eerste geplaatst. kennissen ma- i j pe|ders; 2. M. Godfried; 3. J. v. Ingen; 4. Y. Schippers. Deze groep was als tweede vaaroevoi ding. |n het totaal zijn er aan de start zo'n ruim honderd ruitertjes tussen de leeftijd van 4 en 14 jaar verschenen, die deze dag nog lang zal heugen. broken. Als de fabrieken van Van Dooren en Dams verdwenen zijn komt naar ver luidt de beurt aan het klooster aan de kant van de kerk; daarbij gaat dan ook de betrekkelijk nieuwe kapel van de zusters naar het verleden, en dat vinden veel mensen toch wel jammer. Dinsdag, 24 december 1974, van z.v.v tot 24.00 uur Open Kerstviering iedereen, met toepasselijke muziek, g gen, schriftlezingen, evangelie en d sies. De dorstigen zullen tevens gelaa worden, de hongerigen zullen hapje kunnen verkrijgen. Uiteraard zullen ook groef' eigentijdse muziek ten gehv.v zodat er echt voor elk wat wils is. Woensdag, 25 december 1974 van 14.00 uur tot 18.00 uur eveneens Open Kerstvie ring in dezelfde trant als daags tevoren. De feitelijke Kerstdienst vangt op dinsdag aan om ongeveer 22.30 uur en op woensdag om ongeveer 15.00 uur. De duur daarvan zal niet langer zijn dan ongeveer 40 minuten. Het zou wel leuk zijn, als mogelijke deelne mers aan deze Kerstviering iets ’van hen zelf mee brachten. Dat kan zijn: een eigen gemaakte prent, een eigengemaakt kerst stukje voor op de tafels, een eigengemaakt gedicht of een declamatie, of zo maar een gedachte... Maar brengt men niets anders dan zichzelf dan is het ook goed. Bejaarden of personen, die niet goed weten hoe zij zich moeten laten vervoeren naar de Gasstraat, kunnen eventueel worden opge haald met een auto. Bel dan daags tevoren even, tel. no. 675030 (013). Geregeld drukken wij in ’De Tilburgse Koerier’ de pentekeningen af naar oude gebouwen van de heer C. Maes uit de Berkdijkse straat, zeer tot voldoening van onze lezers, die hem dan ook nogal eens verzoeken om een afdruk. Deze grote belangstelling is aanleiding geweest voor de tekenaar om een map samen te stellen, getiteld Tilburgse gebouwen in penteke ningen'. Het geheel is grafisch c (vormgeving in goede ha 1 Drukkerij Hoes bv. te Tilbi reprodukties, een greep uit c collectie, die de tekenaar in de jaren bijeen heeft gekregen, en I ook de bedoeling, om, als deze hey shoot horses don’t they’ de dertiger jaren bestond in Amerika het, sindsdien verboden, vermaak van de dansmarathon: paren dansten om prijzen toe te kennen aan wie het ’t langst volhield. Dikwijls raakten daarbij de paren totaal uitgeput, maar ze moesten volhouden, want anders kregen ze niets, en in die crisistijd betekende dat verhongeren. Voorts werden zij door de organisatoren gewetenloos uitgebuit. Van deze tragiek geeft deze film een schril beeld. is er vrijdag- jut hoogtepunt mtreden buiten r The Gordon a dansers, afge- igden van de diverse stammen, zul- egeleid door de oorlogstrommen, een Indiaanse cultuur presenteren, dat :_rga niet kent! Alle dansen hebben symbolische betekenis, die aan het liek zal worden uitgelegd. show zal verder nog worden opgeluis terd door de bekend Tilburgse drumband en majorettekorps 'Prins Bernhard’. Het Indiaanse gezelschap, waarvoor de reis gesponsored wordt door hun 50.000 volksgenoten, staat onder aanvoering van de ’Chief of Saskatchewan Indians’, het opperhoofd van de Saskatchewan Indi anen. Als vertegenwoordiger van zijn volk, zal hij voor aanvang van de ijshockeywed- strijd, aan burgemeester Becht van Til burg, een geschenk aanbieden. Na Tilburg staan er voor de Indianen nog optredens te wachten in den Bosch, Nijmegen en Utrecht. Op 17 december vertrekt het gezelschap naar Finland, waar o.a. een optreden voor de Finse premier Kek- koonen op het programma staat. De organisatie en begeleiding van het verblijf in Nederland is in handen van de jeugdcommissie van de Tilburg Trappers, dat daarmee een unieke primeur naar Tilburg heeft gehaald. De aanvang' programma in de Pellikaanhal is om kwart over acht. Maagd (24 augustus - 23 september) Verschil van mening met uw sympa- thiepartner; u voelt veel voor uitpraten, maar de ander wil het eerst eens aan zien: toch dat uitpraten maar doorzet ten. U krijgt last met iemand, die een glaasje te veel op heeft, en u weet er niet goed raad mee. Een interessant boek doet u de tijd vergeten. Een ouder iemand belt u oo en u doet hem/haar veel plezier met uw beg(i kelner morgen’ wens Dezelfde dag ik wenste dez elkaar duidelijk I Na driekwart de oever van de Nc 400 meter C ontdekt. Ht tuur van 24° C en geeft o ve liter water per secc wordt nog of het vermoeden natriumchloride een belangrijl deel is van het bronwater. De Zweedse stad Trelleborg wil een stuntje gaan uithalen. Als eerste stad in Europa wil het gemeentèbestuur garande ren dat de straten ’s winters nooit glad worden. Elektronische meetapparatuur gaat op basis van gegevens als luchtvoch tigheidsgraad, temperatuur van het straat- oppervlak e.d. berekenen wat er te ver wachten is. Als ’ijswegen’ dreigen, wordt meteen gestrooid. Het koninkrijk Tonga in Polynesië wil als ’Zuidzeeparadijs’ een graantje gaan meepikken van de toeristenkoek. Op het hoofdeiland Tonga werd al een modern hotel geopend met 120 bedden. Reisorga nisatoren uit Amerika en Europa onder handelen over reisjes naar Tonga. Kon1-; Taufa ahau Topou IV heeft aangekondigd dat zijn rijkje binnenkort ook een vliegveld krijgt en een eigen luchtvaartmaatschap pij, die ’Friendly Island Airways’ gaat heten. Tonga levert de (mooie) stewardes sen, Amerika de rest van de vliegtuigbe- manning. De spoorwegen in Turl" de mogelijkheid een spoorm Bosporus aan te leggen. De wegverkeer is onlangs ii men. Doorgaand treinver wezen op veerboten. willen bivakkeren of door de bossen willen trekken.' En hij vervolgt: ’De mensen willen steeds meer terug naar de natuur en steeds verder weg van alles wat massa heet. Automobi listen weten dat ze in Zweden nog plezier kunnen beleven aan het rijden. Natuurlief hebbers kunnen in Zweden nog dieren en planten in een natuurlijke omgeving vin den, en niet alleen maar in ’zoo’s’ of bota nische tuinen. Water-enthousiasten kun nen in Zweden nog zeilen of zwemmen zonder met de zeilen of de benen verward te raken in anderen. En in Zweden word je niet achterna gezeten door ansichtkaart- verkopers, die Nederlands spreken en je hoeft er ook niet te komen voor filialen van Nederlandse patatkramen. M.a.w.: in Zweden ben je er uit - met jezelf - en dat wordt in onze volle wereld een steeds grotere attractie.' loopt, nog andere te laten volgei Deze map bevat een voorwoord een beschrijving van de diverse tekenin gen, die zij bevat. De meeste gebouwen en gebouwtjes die zijn afgedrukt bestaan nu niet meer en daarom is vooral voor oud- Tilburgers deze collectie zo’n waardevol bezit. Het is dan ook een mooi relatiege schenk, of iets om te sturen naar familie in andere plaatsen. De map is voorlopig nog niet in de handel, maar men kan die voor ƒ20,kopen bij de kunstenaar aan huis, Berkdijksestraat 12, Tilburg, tel. 013-682281. Er zijn tot dusver honderd exemplaren van getrok ken, dus het is wel zaak er tijdig bij te zijn. tijd, indien diep hun neus stak in de dikke rote boeken van diverse bibliotheken, ucr in Nederland is Gustav Leonhardt, ’gen en Anner Bijlsma, zo’n i dit niet zonder succes, (men i de Sèonplaat met een onbekend in de Engelse componist Dr. John 'Ode to the Death of Mr. Henry :ell’). Sinds kort heeft de clavecinist ihardt een groep musici om zich heen geformeerd, waarmee het grote werk van Lully en Molière aangepakt werd. Inmid dels heeft Harmonia Mundi de eerste opnamen van ’Le Bourgeois Gentilhom- me’ opgenomen en netjes op een 2 plaats- doos vastgelegd. Een komische opera uit 1670. En bij het zien van het woordje ’opera’ moet accuut de gedachte aan Verdi verdwijnen, daar Lully er totaal iets anders van gemaakt heeft dan we zouden vermoe den. Het werk neigt meer te voldoen aan de eisen die de barokke periode stelde dan aan de eisen van een opera. Prachtig s* en onorthodox is dit werk versierd, wat Verdi en tijdgenoten niet meer c. Molière, in 1673 gestorven op het toneel, een rol vertolkend uit zijn werk ’Malade Imaginaire’, heeft veel kennis verworven uit de Italiaanse 'Commedia dell’arte’, die vaak voorstellingen gaven in Zuid Frank rijk, op verzoek van Katharina von Medi ci. Later ging Molière naar Parijs, met als bezit een uitvoerig verrichte studie van de Commedia dell’arte. Een citaat uit die tijd luidt als volgt: ’Molière était tout comé- dièn, depuis les pieds jusqua’a la tête’. Molière, wiens eigenlijke naam Poquelin was, viel zeker in goede smaak bij Lully en samen besloten ze het op te voeren. Tijdens de première speelden beiden een rol, ter wijl Lully ook nog de koor- en orkestbege leiding op zich nam. Slechts een korte periode was succesvol, de romantiek ver drong dit schone barokke werk. Sindsdien is het werk onbenoemd geble ven tot op het moment Gustav Leonhardt ging staan op de plaats van de componist Lully. Leonhardt leidt zijn Petite Bande tot een ongekende hoogte, wat eveneens' het geval is bij de solisten en het Tölzer Knabenchor. Bij de solisten bereikt de counter tenor René Jacobs grootse mo menten van allure, die nimmer te overtref fen zijn. Jacobs vertolkt alle drie zijn partijen overigens grandioos. Subliem ook is het spel van de cellisten Bijlsma, Wie land Kuyken en Jordi Savall. Ook S'*' wald Kuyken, de concertmeester, spe voortreffelijk goed getimed samen met andere violisten zoals Janine Rubinlicht en Lucy van Dael. De clavecimbels wor den bespeeld door Bob van Asperen, en uiteraard, de maestro hemzelf. De bezet ting laat zo’n beetje het neusje van de zalm zien, wat barokspecialisten betreft. Het is dan ook een mooi geheel geworden omge ven door een mooi versierde literaire- en muzikale lijst. De twee platen zijn gestoken in een keurig uitziende doos die de presentatie van dit nog onbekende een beetje veraangenamen. Ook is in de behoefte voorzien van tekst en uitleg over het muziekstuk en over de musici. "Le Bout ongeker bestelm H.M. 49-21705. ourgeois Gentilhomme’ bezit een ende grote rijkdom aan plezier. Het lummer: BASF Harmonia Mundi v. Hoek Sigis- Rijp voor het bed speelt Achim en Sybille, allebei 17 jaar oud, t de worden door een leraar betrapt, terwijl zij in het gymnastieklokaal van hun school seksuele gemeenschap hebben. De direc teur van de school belegt een vergadering met een zeer levendige discussie en vele voorbeelden.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 7