1 a .uit Malburg X mi Koffie-konsert Ei SË3ËÏÏS? werk ontmoet u begrip en erkenning. Verder wacht, los daarvan, nog een financieel voordeeltje. in Schouwburg H eerste keuze konsert Tilburg JPON Het Brabants Orkest met Honderd jaar Kerk u MEER DAN 300 VERSCHIL LENDE MODELLEN VOORRADIG! 1695,- R3 Exposities in de BKS, Galerie Kokon en in het Cultureel Centrum ’Slippers’ weer in de Stadsschouwburg UNIEK ROSCOOP »5v/r" Donderdag 19 september 1974 - pagina 13 DETILBURGSE KOERIER Jubileumseizoen Het Brabants Orkest Magda van Oorschot i mede ereldji 4 Han van Meegeren ’n achterhaald schandaal. TTT UJL De B.K.S. sdagi landt doe het zelf artikelen Galerie Kokon tige pane tenten die Cigar.e HP X VERLICHTING Fraaie panelen van Jan Lemmens Maranatha-koor op donderdag, 26 sept. a.s. in de schouwburg in de Stadsschouw burg van Tilburg tu ren <unt u lenken. wilhelminapark 24 - tel. 423282 wagnerplein 42 - tel. 554860 en dat een mens leert vreest, en misschien is GRATIS BEZORGEN tafelkleed die tevens trens trale 'posito- tmiddel tekenis. Het i. He in voor trokken. Japanse daarvoor moet i geeft iemand Watermannen, drukke avond rr Ook alles op het gebied electro - sanitair- 7.50 ƒ10,- en list dat ;che :ht- Het ïming X >ok ze ing, in BOOG SCHUTTER (23 novemb.-22 decemb.) trekt 22 se start van gestel ge- :wend omen, dat het t wij deze kind van ■'’ensrstraat en Quirinia. Het o'ook prompt n geplaatst kruisweg- veranderen en vraagt uw advi< u aarzelt, want misschk maar doorgeven dat ad RANKENKASTEN 16 modellen altijd voorradig met originele handgesneden ranken reeds vanaf *wiijk en de een van MAAGD (24 august.-23 sept.) Nieuwe vooruitzichten op zakelijk gebied; iemand doet u een interessant aanbod. Wel goed luisteren. In het sympathlevlak blijft alles als gewoon; toch niet onaardig. Sommigen krijgen een beetje last met de ademhaling. Herfstwandeling aanbevolen openingskonsert is van uitzonderlij „e klasse: de cellist Anner Bijlsma pianist Gerard van Blerk verzorgen programma met werken Chopin-Franchomme en Pop- coupons geven n schitterend is- en andere istdirigenten aangetrc Je zeer bekende Je, vuki Iwaki, die het eerste t oog van laid kan ichtsveld ichter me dicht terug mijn weg vervolgde tomen ak en RAM (20 maart-21 april) Er moet een reis gemaakt worden, maar Iemand in uw omgeving wil van woning aagt uw advies. U kunt er wel mee helpen, ant misschien loopt het wel niet goed af ist bij alle i bekend kamermuzieks i veel gevraagde begek. buitenlandse solist— Bijlsma vormt hij een vast i docent aan het Kor urn te Den Haag. schoenen zeer plasu verwekker stoelacht.; standen g hoofdschot het meer ir komt in zijn DEZE WEEK SPECIALE AANBIEDINGEN in losse fauteuils Veel fraaie modellen tegen zeer aantrekkelijke prijzen. TIVOLI BOETIEK Tivolistraat 5,1 - Tilburg (tegen over garage Lepelaers) VRIJ TOEGANG WEEGSCHAAL (23 sept.-24 okt.) U krijgt in zaken opdracht mee te werken aan een rapport; daardoor verandert uw functie voorlopig. Een vriend(in) zit met problemen en vraagt om advies, maar daar is ook gevoelsmatige belangstelling bij. U wordt mee uitgevraagd op een leuke excursie. Maar achter de horizon rommelt ruzie. is onze meubel-, kado- en curiosa-speclaalzaak 500 M2 sfeervol oudhol- landsch ingerichte expositie ruimte met een aantal volstrekt unieke boetiek-afdellngen met o.a. OKad< Koper Bo*r*nt R< STEENBOK (22 decemb.-20 jan.) Iemand, die een slecht geweten heeft ontwijkt u. Proberen zelf de verzoenende hand uit te steken. Oppassen voor valpartijen. Een werk, bezig bent kan deze week af komen. Er over een dier; overigens niet van veel tens verklanking Sea-Interludes’ en ii ten uit diens opera wordt besloten met jententoonstelling gende vertolking var schilderijen op een tentoonstelling van een -'eden schildersvriend van de kompo- Moussorgsky geldt als één van de oorspronkelijkste voorvechters voor een eigen Russische symfonische muziek van de vorige eeuw. en dat verklaart de naam het koor ontsproten uit de Hernhutterse godsdienst tien als een ie Broeder 1930-1950: Brabant wil een eigen orkest. 1950: Brabant krijgt een eigen orkest. 1950-1974: Het Brabants Orkest in een spektakulaire groei. NERGENS MEER KEUZE 70 LEEUW (23 jull-24 august.) U laat zich niet op de kop zitten, maar bedenkt u wel. dat een ander er ook zo over denkt. Kortom, nogal een stormachtige uiteenzetting. U krijgt wel aardig gezelschap tijdens een avondje uit. Wel oppassen, dat u geen jaloerse ogen maakt. Weinig veranderingen in de omgeving, maar er is toch wel iets, dat uw aandacht trekt: laat anderen er voorlopig maar niets van merken. de koningswei kultureel sentrum koningsplein 1 - tilburg - tol. 013 - 438750 SCHORPIOEN (24 okt.-23 novemb.) Geen tijd om aan iets anders te denken dan aan uw werk, want veel achterstalligs moet worden opgeruimd. Wel jammer, want de sympathielijn is op zich gunstig genoeg. Toch maar een beetje aandacht eraan schenken. Tijd gunstig voor aanschaf van nieuwe kleren, vooral voor vrouwen. vermeden kan worden, ut» telefoongesprek leidt tot teer brief met hetzelfde gevolg. E boeiende avond betekenen. stadsschouwburg louls bouwmoesterplein - tilburg Gone Nog beroer publii Amer zijn spanr reprise ken. lo-«rtlk*l«n Lo«m fauteuil* •n tin «Porcelain -nverllchting Salontafel* teproduktl** Wapanrapllc*’* KLASSIEKE KLEINMEUBELEN Absoluut de grootste kollektle uit de omgeving. geva- negrospiritu- tdieën aan uit s een ritmisch KREEFT (23 junl-23 juli) Gunstige stand voor natuuronderzoek, of anders wandelen in de natuur. Profiteer van mooi herfstweer Uw werk geeft u zorgen; iemand probeert u naar achter te schuiven. Altijd het zakelijke doel in het oog houden, laat de persoon maar voor wat die is. Als u aan muziek doet kunt u nu iets bijleren. Oorspronkelijk Maranatha, is mannen die beleden en werd het koor gezie verlengstuk van de Evangelische Gemeente. Thans, 25 jaarlater, telt het koor leden van verschillende godsdienstige richtingen en is het repertoire zo uitgebreid met profane muziek dat we niet langer meer van een uitgesproken religieus koor kunnen spre ken. Gerard van Blerk heeft hij diverse gram mofoonplaten gemaakt. Gerard van Blerk studeerde aan het Amsterdams Conservatorium bij Willem Andriessen en behaalde ook de Prix d’Excellence. Hij treedt regelmatig op als solist bij alle Nederlandse orkesten en is een bekend kamermuziekspeler. Ook is hij een veel gevraagde begeleider van binnen- en buitenlandse solisten; met Anner en vast duo. Hij is thans minklijk Conservatori- De Stichting Muziekevenementen Tilburg start de serie Koffie-konserten van het seizoen 1974/1975 op zondag 22 septem ber met een konsert, dat, zoals gewoonlijk, plaats vindt in de pauzefoyer van de Stadsschouwburg van 12.30 uur tot 13.30 uur. De toegang is gratis. Er is een kindercrèche aanwezig. ,;t van velen met het brengen voor een zo c. Koorzang in sopraan, alt, tenor en laatst genoemde tafere- i Lemmens zijn hoogtepunt, ring vanuit zijn liefde voor ct. Toevelligerwijs hangen ;n de altijd aanwezige zwarte ee de associatie met elkander .o. Een voordeel geven je dit is uiterst objectief, ze gelen niet zoals keurig ingelijst werk glas ervoor, hoewel het kan soms van komen. Jammer soms is de zwarte tschaduw die overbodig wordt daar Lemmens reeds een structuurversterking had aangebracht dienend voor een scha duw. Al met al een expositie, met weinig kleur of wel? In bovenvermelde galerie exposeert Jan Lemmens zilverachtige panelen, die vuld zijn met ornamenten die we gev zijn in het dagelijks leven tegen te kor maar door Lemmens in een ander context geplaatst worden, waardoor het de aanschouwer door de naa kruipen en terecht komt in het gezie van de exposant. Een veld waarin vrouwe lijke figuraties met afgesneden hoofd zitten aan een tafel die met een 1 (in relief aangebracht) bedekt is, t een strakheid moet doorbreken. Schuin ten opzichte van de horizon, een veel gebruikte achtergrond, staan perspectivis- tisch getekende ramen, lijnen, bezems, struiken en schaduwen,getekent of bereikt door het veelvuldig gebruik van relief, ook bij de borstenvan een zeldzame rare vrouw aangebracht, of bij de lippen, neuzen, oren. VISSEN (20 febr.-20 maart) Studieplannen ondervinden moeilijkheden; een vertrouwd iemand kan daarbij helpen. Geen belangrijke zakenbeslissingen nemen, als hef -orden: het zit nog niet rond. Een lang w Jt tot toenadering; of u krijgt een lange gevolg. Een spannend boek kan een i6n aan een kleine ijzeren boog. Een ■'astisch bedachte titel. Aversies kende metamorfoses van padde- ihtige vormen naar in alle rangen en getekende penissen vormen de lotel van de tekening, iets wat, zij in een verborgen situatie terug- i beelden, zonder schaamtege voel gedaan is, en toch boeiend. Penetra ties in vrouwelijke lichamen vermijdt Dick Fluitsma terecht als een taboe, daar hij niet uit is op sexbeluste figuraties te tekenen. Ter bevordering van de gevestigde aan dacht verschij nt in een vel papier het trieste beeld van een invalide man, die, al zittend in een rolstoel, voortgeduwd wordt door een valide man in vrouwenkleren en die gefrustreerd kijkt naar zijn geslachtsdeel, liggend in zijn oud wordende hand. Als laatste valt mij een klein prentje op van een man met hoofd gelijkend op die van een afgestroopte penis. De deur viel zondag ac in het slot, waarna ik mijn weg verve na eerst een vierjarig meisje tegen gekc te zijn waarvan een oog ontbrak daarvoor in de plaats een zwart rond vlakje had. Dit was mijn bezoek aan de B.K.S., beëindigd met de realiteit a la Dick Fluitsma. Een fijne expositie. De Stichting is open van Ddinsdag tot en met zaterdag. en maandag gesloten.v. Hoek Uit een onlangs gehouden enquête is het wel héél duidelijk gebleken: Nederlanders willen lachen in hun schouwburgen. De Tilburgers vormen geen uitzondering op dit verrassend gegeven. Daarom wordt er in de schouwburg weer een beeldschoon blijspel gegeven. De toemee die het koor nu naar Europa heeft gevoerd, kunnen we beschouwen als het sluitstuk van een vijfde lustrum, de zilveren kroon op het werk dat het huidige koor zowel als de vroegere leden in een kwart eeuw culturele ontwikkeling hebben verricht. Sopraan Magda van Oorschot is net terug uit Suriname. Want ofschoon in Parama ribo geboren, werkt en woont zij in Nederland. Zij vertrok vorige maand naar de West om zich daar samen met haar geliefde Maranatha koor voor te bereiden op de huidige toemee. en ogen van de i bariton. Met deze len bereikt Jan I naar mijn meni muziek gemaakt de musici boven - piano, waarmee d in harmonie is. reliefs wel en spiegelen niet met j pas I lichts Dit c hoge pianis romatisch Beethoven, per. Anner Bijlsma studeerde aan het Konink lijk Conservatorium te Den Haag bij Carel van Leeuwen Boomkamp en is in het bezit van de Prix d’Excellence. Hij heeft vele eerste prijzen gewonnen o.a. in 1959 het Pablo Casals Concours te Mexico. Tot 1968 was hij solocellist van het Concertge bouw Orkest, waarna hij zich toelegde op het solospel, zowel als kamermuziekspeler en als solist met orkest. Thans is hij docent aan de conservatoria te Den Haag c Amsterdam. Samen met o.a. de piani Harmonie Jeugdfilm Jailhouse Rock Jongens, die voor jeugdmisdaden in de gevangenis zitten, spelen het klaar met een eigen orkestje voor de televisie te komen. Na hun vrijlating beginnen zij dan een eigen platenfirma, die bijzonder goed loopt. Het vele geld dat ze verdienen brengt echter ruzie. Uiteindelijk besluit de hoofdpersoon dat het toch maar beter is om gewoon te zijn, net als een ander. CHICAGO THEATER 'Mr. Majestic’ In deze film wordt het verhaal verteld van een plantage, waar plukkers onder bedrei ging moeten werken. Dit vormt aanleiding tot een gevecht tussen gangsters. Met een vervaarlijke achtervolging in bergland wordt de schurk op zijn plaats gezet en de heldin gered. Chicago Nachtfilm 'De gedegenereerden’ Een verhaal uit de Romeinse tijd, geïnspireerd is op de Satyrnalia. Erotische excessen, intriges aan het hof en terecht stellingen zijn aan de orde van de dag. geheel is een toch wel knappe verfilrr van rumoerige avonturen. AMBASSADE ’Gabriela’ Een sexfilm, die speelt rondom het atelier van een societyfotograaf. De partners geluidsot wisselen nogal maar het liefdesspel blijft in sluis, nie vrijwel alle gevallen hetzelfde. Maar de septembe meisjes zijn ontegenzeggelijk aantrekke- Denkt u lijk. Big Band. Samen met het koor zingt Magda van Oorschot negrospirituals. Als soliste, begeleid door haar pianist Henna Hiemc- ke, brengt zij volsliederen uit Brazilië en India. zeggen Tot ziens’ bij de sn van Uw eigen zilveren Brabants in de Stadsschouwburg van Til- moeitè om zich in bedwang te houden en niet te gaan dansen zoals zij dat in Suriname gewend zijn. ember a.s. komt n.l. ig, het lachsukses van de schrijver Alan Ayckbourn. Vorig jaar werden van dit stuk al twee voorstellingen gegeven. Omdat er toen veel mensen teleurgesteld moesten worden, de zaal was twee maal uitverkocht, heeft de direktie Moeder, ik word niet goed (als het ware) Van Oekel’s rijdendediscohoek komt naar de Stadsschouwburg van Tilburg. Het kon niet langer uitblijven, televisiescherm Werd gewoon te klein van Oekel’s discohoek. Daarom is er een kleine reisonderneming van gemaakt en t de show het hele land door. Zondag, september a.s. om 20.00 uur precies rt het programma in de Studio van de Stadsschouwburg. Sjefke van Oekel, de alternatieve en ietwat verstrooide discojockey is uw gastheer, terwijl ook Barend Servet in de picture zal komen. Nu we deze laatste naam genoemd hebben is verder kommentaar overbodig. Liefhebbers weten, wat ze voorgeschoteld krijgen. De kaartverkoop is gestart. >urg. cunt bellen naar Het Brabants in ’s-Hertogenbosch nr. 073- of een briefje schrijven naar het ckhuis, postbus 442, ’s- -bosch, per omgaande wordt U iubileum-prospectus toegezonden, rit die prospectus dan Uw eigen van de stadsschouwburg besloten, het stuk nog een keer terug te halen. Reserveer wel snel, er is veel belangstelling voor. Waar gaat het over in zo’n gezellig familie stuk. Natuurlijk over de liefde en kleine ruzies. De inhoud is vrij simpel en spreekt eigenlijk voor zichzelf. Een blijspel van kommentaar voorzien heeft het zelfde effekt als eerst de clou van een mop vertellen en pas daarna het verhaaltje. Daarom geen lange verhalen, maar wel de mededeling, dat U met ’Slippers’ echt een avondje uit bent. De rolbezetting is uitstekend. Wat dacht U van Mary Dresselhuys, Guus Hermus, Willeke Alberti en Jeroen Krabbé. NOORDERLICHT 'De duivelse rituelen van Dracula’ Vampieren en mooiejonge meisjes, die aan kettingen liggen, spelen de hoofdrol in weer een nieuw verhaal over de bloeddrin- ker Dracula. Nu wordt er een conflict tussen twee grootbedrijven doorheen gewerkt, maar het effect blijft hetzelfde als bij alle Dracula-films: grote griezels en verrassende ontknopingen. Noorderlicht Jeugdfilm Voor de jeugd draait in het Noorderlicht- theater deze week de nieuwste Nederland se jeugdfilm naar een oud verhaal 'Dik Trom en het Circus’. De dikke grappenma ker blijkt een goed hart te hebben, maar daarbij wordt hij door een dief in de wielen gereden. Gelukkig komt het allemaal weer terecht. HARMONIE te with the Wind altijd blijft deze film naar het :mde boek van Margaret Mitchell tubliek trekken. Het verhaal over de erikaanse burgeroorlog blijkt altijd ining te blijven behouden. Deze zal zeker veel belangstelling trek- Magistraal, omdat een werkelijk artiest immer beoogt, zijn eigen werk onder zijn naam of zijn pseudoniem naar buiten te dragen, maar wat deed van Meegeren bewegen dit niet te doen en een naam te gebruiken van een gerenommeerd kuns enaar uit een vroegere periode, en dit oc nog consequent doorgevoerd daar hij als zodanig verkocht. Na de ontdekkir die hem reeds een legendarische figuur maakte, kreeg hij de naam, maar zuiver in een negatieve betekenis wat in de eerste instantie begrijpelijk is, maar nu volkomen onzinnig, daar de kunsthistorici, critici, in die tijd niet genoeg kaas hadden gegeten van Vermeers kunst, zich achteraf bedro gen voelden, en dit nare gevoel kwijt probeerden te raken, door van Meegeren zwart af te schilderen in de pers. Het volk’ dat wel gevoelig is voor een schandaaltje, nam al gauw de mening over van de critici, en dat is nu iets wat het Cultureel Centrum bewogen heeft een overzichttentoonstel- ling te organiseren, om de critici in geheel den lande hun mening te laten geven omtrent van Meegeren vervalsingskunst, want een kunst blijft het, en daarmee de expositie een succes te laten zijn. Ik zelf voel me bedrogen en niet alleen daarom vind ik van Meegeren een groot kunst enaar, want Vermeers kunst was en is anders, toch ook veel beter, maar toch de drang van Han van Meegeren om te schilderen was onmiskenbaar groot en hij leverde door een tamenlijk groot oeuvre een bewijs van zijn artisticiteit. Van Meegeren het predikaat toespelen van vervalser is onjuist, meester in het verval sen enigszins juister. Men komt nu tot de conclusie dat beide schilders geen van beiden aanwezig zijn op de expositie. Uit welingelichte bronnen heb ik vernomen dat de expositie niet verlengd wordt. Dat de schilder Han van Meegeren geslaagd is in het 'vervalsen' van oude bestaande werken wil nog niet zeggen dat men hiermee, met deze expositie, geslaagd is, dit mede door het feit, dat nu de wat ouderen, met een betere educatie rondlo pende mensen, die toch al zo’n grote stempel drukken op de algemene kunst- opinie, de expositie komen bezichtigen met het vooroordeel van van Meeger vervalsings, plagiate, voor ons magistr kunst. perfectie onder de bezielende leiding van dirigent Walther Leerdam. Het programma is dan ook ^eer rieerd. Naast talloze bekende r als treffen we ook volksmeloc Suriname en Korea en zelfs werkje van George Gershwin ’I got rhythm’. En dat is begrijpelijk, Want ritme zit de koorleden van nature in het bloed. Het Maranatha koor is zeker geen statische vocale groep. Integendeel, als de begelei dende drummers op hun typische instru menten, apinti, kedang en nagarra begin nen te spelen, dan hebben de koorleden Memorial van de Big Band Zoals we eerder in ons blad hebben gepubliceerd repeteert de Big Band Til burg voortaan elke zondagmiddag van 12.00 tot 14.00 uur in de Studio van de Stadsschouwburg van Tilburg. In deze tijden is één verandering gekomen voor de zondagen, dat er ook een koffiekonsert wordt gegeven. Dan begint de repetitie om 10.30 uur. Een en ander houdt verband met de verlast, die ondanks een speciale iet te verhinderen is. Zondag, 22 :mber a.s. doet zich dit al voor. ».t u er dus om: a.s. zondag 10.30 uur In Suriname is mannenkoorzang al 25 jaar een begrip. En dit dank zij het in 1946 opgerichte Maranatha koor. Een kwart eeuw inzet doel om koorzang te bi breed mogelijk publiek. Bij het eeuwfeest van de Heuvelse kerk, herdenken wij met weemoed, precies vijftig jaar geleden is, dat kerk voor het eerst betraden als k de bewaarschool in de Hoogver wel onder leiding van Zuster Qi scheelde weinig of we waren er ooi weer uitgezet, omdat wij werden vlakbij een van de bloederigste k staties en vreesden, dat ons hiermee werd voorgehouden, wat ons lot zou zijn, als wij ons niet zo gedroegen als de Hogere Machten in hun Ondoorgrondelijke Wijs heid meenden te mogen verwachten. Ons duidelijk ervan bewust, dat het op een of andere manier in elk geval toch wel 2” dl"sdag’1,24 seP'em^r a.s. geeft het verkeerd zou gaan, gaven wij krijsend °rk*st de f °te ™n de lucht aan ons ongenoegen, wat in de stille, gse a ?sc haar ,eerste halfdonkere kerk een geweldig effect ^uze-konsert in het jubileum-seizoen. maakte. programma is aantrekkelijk samenge- We willen hiermee maar zeggen, dat het Als gastdingent is de international» interieur van de Heuvelse kerk naar ons vermaarde gastdmgent Hiroyuki Iwaki ,e gaf. da, ““5 775 1 T S kompoms. T.kemluu, de alledaagse schooljongenswereld ston- R- evens worden gebracht den, dat het vrijwel onmogelijk leek om het ,®ntteTn verklanking van zee-i ndrukken een met het andere te rijmen. Sea-Interludes en instrumentale gedeel- In de loop van een euw is de kerk steeds ten dle"s 0Pera„ Peter meer naar het gewone volk afgedaald, '?ordt ^eS oten m,f Moussorgsky’s ’Schil- maar de eerste vijftig jaar voltrok die denjententoonstelhng’ Het is een mdnn- afdeling zich vermoedelijk alleen in het ge"de van de inhoud van de metafysische vlak, zodat een sterfelijk ^Wenjen op een tentoonstelling var schoolkind daarvan nog niets kon merken. ov^leden schildersvnend van de kon Wij veronderstellen, dat voor een groot ^^Moussorgsky geldt als een var deel van de Tilburgse bevolking de Heuvelse kerk deze image zal hebben uitgedragen, en dat de mensen er zo dan ook nog tegenaan kijken. Het is in zekere zin schokkend, dat het gebouw op de Monumentenlijst is geplaatst, zodat in elk geval de garantie bestaat, dat het niet op zekere dag zal worden afgebroken. In ons gevoel is het nog altijd niet mogelijk de Heuvelse kerk af te breken zonder de hele wereld af te breken; bij het Laatste Oordeel misschien, maar of zelfs engelen of aartsengelen dat zullen wagen, betwijfelen wij toch sterk. Psychologen zegger liefhebben wat hij v dat met de Heuvelse kerk ook wel zo. In elk geval vinden wij, dat een kerk die niet op de Heuvelse kerk lijkt, geen echte kerk is; en dat geldt zelfs voor de St. Pieter in Rome, die naar onze mening wel erg veel weg heeft van een stoomcarroussel. In steen dan. En zonder schuitjes, wat een gemis is. Wij hebben natuurlijk ook andere herinne ringen. Als misdienaar konden wij geen brandende kaars vasthouden zonder 'met keersvet te smijten', aldus koster Lutge- rink, die ons dan ook de kaars afnam en ons alleen het ’scheepje’ met de wierook durfde toevertrouwen tijdens de nachtmis. En nog later mochten wij de bladen omslaan, als papa op het orgel speelde, ter vervanging van de heer Vastersavonds, die per slot ook recht had op twee weken vakantie per jaar. Er waren altijd problemen om zinnige zonden te bedenken bij het biechten, zo, dat we geen gegevens prijsgaven, waarbij anderen betrokken raakten - een stroop tocht in de boomgaard van de fraters van de Andreasschool kwam namelijk op die manier in de publiciteit, zeer tot schande van degenen, die ’erbijgeweest waren', wat naderhand haarfijn werd uitgezocht tegen de hoefstal van smederij Vorselaars, tot de moeder van de smid buiten kwam om er een eind aan te maken, want zij vond het maar niks, dat er zo heen en weer werd geredeneerd over zoiets heiligs als de biechtstoel - maar toch ook weer zo, dat het ergens op léék, want je kon nu ook weer niet helemaal als een doetje met drie weesgegroetjes penitentie worden wegge stuurd. Wij zochten het bij voorkeur in 'diefstallen', een rustig soort kwaad, dat als vanzelfsprekend werd geabsolveerd. In de vijftiger en zestiger jaren kwam de reformatie, en het werd allemaal anders. Maar in de Heuvelse kerk kunnen wij dat toch niet goed geloven. Het gebouw is er niet naar; voor alleen maar medemenselij ke religie zet je zo'n kerk niet weg, daar komen Hogere Dingen aan te pas. En nu kan het wel zijn, dat de Oneindige God samen met de Onsterfelijke Ziel - sine luce, sine cruce ac sine pompa - zijn geëmigreerd naar andere planetenstelsels, maar de Heuvelse kerk staat in elk geval klaar om hen weer te huisvesten als ze - natuurlijk - weer terugkomen. Er wordt wat meewarig gedaan over de bouwmeester van de kerk, Hendrik van Tulder, Tilburger, maar wij geloven niet dat dit terecht is; iemand, die een kerkge bouw ontwerpt met zo'n uitgesproken, suggestief karakter, is zeker geen architekt wie het ontbreekt aan duidelijke zeggings kracht. Gelukkig, de kerk zal bijven staan, tegenover de Lindeboom. Hopelijk valt de pastorie ook binnen de monumenten, want die hoort erbij. Het Brabants Orkest bestaat het komend seizoen 25 jaar! Alle concerten staan in het teken van dat zilveren jubileum. Ieder concert in ditjubileum-seizoeniseen feest om mee te maken. Het programma is met grote zorg samen gesteld. Bijvoorbeeld een uitvoering van Jeanne d’ Are au bücher in het negende keuze-concert, olv de vaste dirigent van HBO: Hein Jordans. Ook de solistennamen spreken voor zich. Wij noemen bijvoorbeeld: de pianisten Hans Richter-Haaser en Daniël Wayenberg en de violisten Masuko Ushioda en Theo Olof. Ook zijn er gastdiri, Wij noemen de Z' gastdirigent Hiroyul concert dirigeert. En de inmiddels bij iedere concertbezoeker bekende James de Preist, die het zesde en het achtste keuze-concert dirigeert. Er komt ook een speciaal jubileum concert op zaterdag 10 mei 1975 in de Stadsschouwburg. De wereldbefaamde violist Zino Francescatti speelt dan Beet hovens Vioolconcert. Ook het familiconcert is dit jaar als een ’extra’ concert opgenomen. Met medewer king van het poppentheater ’Wereldjewel’ wordt op dinsdag 7 januari 1975 een bijzonder programma gebracht. U ziet het: een heel seizoen met bijzondere dingen. Is Uw interesse gewekt? Hebt U trek gekregen? Vraag dan bij de HBO-stand het volledig prospectus waarin U alle data, program ma’s en prijzen vermeld vindt. Na vandaag kunt U dit prospectus ook nog verkrijgen bij de kassa van de Tilburgse schouwburg. Of U ki Orkest 138500 Sweelinckhuis Hertogenbc, dan de jubi' Maak uk u keuze! Mogen wij concerter Orkest ii burg. WATERMAN (20 jan.-19 febr.) Een wandeling buiten brengt u op een nieuw, idee, erg tot genoegen van uw gezelschap. Er wordt een beroep gedaan op uw vakkennis, maar it u eerst wel uw studiemateriaal naslaan. U STIER (22 april-21 mei) Financieel komt er licht aan de horizon, uukxa^k^uird^wsj amoureuze partner is ongeduldig, u hebt daar wel aanleiding toe gegeven en dat moet u nu rechttrekken. Een gezelschapsavondje dreigt te worden verstoord door iemand die zijn mond niet kan houden. «TWEELINGEN (22 mel-22 juni) Er heeft Iemand iets aan u verteld, waarvan u zich afvraagt of het wel HH verder verteld kan worden. Beter van niet. Er komen nieuwe buren; of een nieuwe collega in het bedrijf. Toenadering is aan te bevelen. Een bezoek aan de schouwburg werkt ontspannend en u ontmoet er een oude kennis, wat belden veel plezier doet. Dick Fluitsma, ik denk hierna meteen aan de uitnodiging destijds verstuurd ter aankondiging van zijn museaal gebeuren, heeft in het gebouw van de B.K.S. zijn werk geëxposeerd, waarbij wel eerlijk heidshalve vermeld moet worden dat ik niet aanwezig was tijdens de opening waarop Fluitsma’s expliquaties uiterst belangrijk waren, dit althans vernomen uit betrouwbare bronnen. Daarom hangt er werk waarvan de gesproken achtergrond afwezig is, maarteksttueel vertelt Fluitsma erg veel in zijn bladen. Hommages aan Tapies, Westeri, Brancusie, Horst Antes, Stella (misschien onder invloed van Artois), David Hockney, Strindberg en aan Picasso verschijnen allemaal binnen een tekening, vol met kleine tekeningetjes, wat zo ongeveer de hele tendens is van de geëxposeerde tekeningen. Er is echter een uitzondering en die is wonderwel verdomd schoon; een ’zittend naakt’ en ze vult het hele blad, waarmee aangegeven wordt dat Fluitsma niet gebonden is met handen en voeten om een tekening te vullen met allemaal kleine krabbels, hoewel het soms de neiging vertoont bovenstaand wel te geloven, hoewel elke krabbel op zich staat qua betekenis, zijn ze niet allen even sterk zonder verlies van betekenis. Naast de vele bladen hangen of staan ijzeren constructie ve verroeste beeldobjecten die compc risch meer betekenen als expressiem dan de daaraan gegeven bete object: ’het werk van mijn handen’, is het meest adequate beeld, met hetgeen we te zien krijgen: een paar opgehangen hand- Vrijdag, 20 sep ’Slinners’ weer ter

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 13