NST Waarschuwing voor Tilburg en omgeving I 1 VAN DAL SPHRIDDIISLOOS centrum voor beter wonen Gezinsbijdragen aan de parochies blijken mee te vallen en nog hoger te kunnen komen binnenstad L I Bloemencorso Gijzen Optiek hamers! |[k4NH©©FF| VAN SLOUN MEUBELEN Plantjes voor kinderen MEUBELEN kopen is n kwestie van VERTROUWEN! HANGLAMP 49,50 Verzorgingstehuis voor fraters wordt le week van oktober in gebruik genomen Waarom blijft transformatorhuis als een bastion in het gezicht staan Wat is ’Stop de kindermoord ’Stop de Kindermoord is een stichting die werkt aan de veiligheid van de kin deren in het verkeer. En dat is wel nodig, omdat er jaarlijks ongeveer 500 kinderen gedood worden in het verkeer en 10.000 kinderen gedeeltelijk of ge heel invalide worden gemaakt. Al vaak genoeg is gebleken dat kinderen zich niet of nauwelijks kunnen aanpassen aan het autoverkeer. Het autoverkeer moet zich dus aanpassen aan de kinde ren om ongelukken te voorkomen. Dit gebeurt niet zomaar! Een auto rijdt net' zo hard als de situatie hem toestaat. Al te vaak blijken er schijnbaar veilige situaties te bestaan met alle gevolgen van dien. We moeten dus de situatie echt veilig maken. Dit doen we door met de kinderen, ouders en scholen te praten. Met de resulterende voorstellen stappen wij (ook ouders en kinderen) naar de overheid. Met de overheid praten we zolang tot wjj eruit zijn. Lukt dat niet dan oefenen wij de overheid uit met akties. En wij zolang tot wij een echte veilig keerssituatie hebben. Voor meer ringen: in Zundert Expositie BKS ^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABAnJ^^^ j 8 augustus 1974 - pagina Ij OPLAGE 61910 GROTE VERBETERING VAN DE GASTHUISSTRAAT CONCLUSIE VAN JAAROVERZICHT BISDOM DEN BOSCH HEUVELSTRAAT 50 - TILBURG BRIEVEN VAN LEZERS Grote voortuin Instrumenten Bladmuziek t geb iting Ttvollatrai (advertentie) sn toont, zijn :htin{ Gewetensgeld TEL. 421513-433860 MEELSTRAAT 31 33 35 Duizend tevreden kopers. 'n Tapijtengroothandel zoveel mensen hun meubelen bij DOORLOPENDE MEUBELSHOW Bezoekt onze speciaalzaak in Orgels Plano's Vleugels Muziek- Vraag bij ons hoe men orgel leert spelen zonder een instrument te bezitten. AANBIEDING VAN DE WEEK: mooie moderne Muziekstudie GROSVELD jingen komen onder "e en uiteraard ook rochies, ai id van de ?tracht wot ig sterk medemenselijl Enschotsestraat 238 - Tilburg v.h. Oud bedrijf Spandon Tel. 013-421904 b.g.g. 320439 A.N.W.B. - V.A.M.O.R. Vrachtauto- en Motorrijschool AD. MELISSANT FRANZ LISZTSTRAAT 40, TILBURG TELEFOON 55 22 56 tot dus- 1 woon- n van het tgebracht maar met ’en srs. met trekpendel in vele mode-kleuren nu voor slechts JOUW pro- istige W tilburg Juliana van Stolbergstr. 25. Tilburg. Tel. 013 - 42 09 86 Koestraat 144. Telefoon 42 29 75 v/h F. de Roy-Franken. mag dat de be de Gasthi die komen ge- ige praalwagens, vordert ongeveer vast- het punt eerste rorden 0 a 80 nsen, by te dr tijder ■gelopen zond: Kan aan ons t is/Hans Vermeulen aat 49a i druk op dat doen eilige ver- r inlich- ratis advies. rtje rondwandelen ik en bekijk onze verwachten - maar toch oog erop kan blijven zich de Gasthuisstraat if, is dit een zullen zich ifvragen, waarom het Paul Kurstjens, p/a Zomerstraat tel. 422904. Ook PORSELEINEN SCHEMERLAMPEN met 10, 20 en 30% KORTING Verder zijn wij gespecialiseerd tin oud-hollendse hangverlichting en in leren kappen Alléén bij Fa. LA FUENTE’ Groothandel in verlichting Piusstraat 26 F, TILBURG tel. 013-320820 Donderdag 15 augustus 18e jaargang - no. 876 Vloerbedekking Tapijten en karpetten bloemencentrum - en frambozen en rodukten overheerst grensplaats -, maar ■cacorso heeft toch ivermaardheid verworven. Uniek i gespeend is van De basis van het namelijk nog gezonde wed- lillende buurt- 100.000 strekkende meters vloerbedekking in 300 kleuren. geld toes overgrote van het cijfers naar voren, dat de doen op gezinnen, die wel katholiek zijn, maar die niet komen. gebouw voor de f mie, dat doof de regering w zegd, maar er is nog niet defir steld, hoe het wordt en waar het Iburgse be- log te her- jrgingstehuis aan begin oktober met in gebruik zal wor- cijfers blijkt, dat ochies waar wer- >nken werd aan opbrengsten en kennelijk hoger :n waar dit niet of Daarom kopen VAN SLOUN! Deskundige voorlichting en grati Doe als zovelen. Kom een uurtj in onze 4000 meter grote zaak kwaliteitsmeubelen. Stemmen en Repareren Lessen Piano - Orgel - Fluit Trompet - Gitaar - Drum ■■straat 67-69 Tilburg Telefoon 013-434762 Uit de analyse van de ei in die dekenaten en paroc.., kelijk aandacht geschonke de niet-kerkse mensen, de van de gezinsbijdragei zijn dan in gemeenter Bij VAN SLOUN MEUBELEN vindt u: meubelen tegen eerlijke prijzen in het betere genre in alle stijlen. Meubelen met volle garantie en service! En dan kunnen zij geen andere vorm vinden dan toch maar een parochiële bijdrage te storten, ook al voelen zij zich aan die parochie nagenoeg niet ver bonden. Deze mensen zullen zich ook moeilijk laten bewegen tot het doen van vaste toezeggingen, omdat ze niet op een parochiële lijst willen staan. Maar daarom kunnen zij zichzelf nog wel katholiek vinden. |uw brillenmakei Auto- en Motorverhuur AD. MELISSANT Franz Llsztstraat 40, Tilburg, telefoon 55 22 56 VERHUURT: V.W. 1300, Opeis Kadert, Mazda’s 1300, Mazda's 818, Mazda’s 929, Toyota Carina's 1600, Toyota Crown, Hanomag Hen schel's benzine/diesel, Mercedes bestelwagens diesel (verlengd), Ford Transit, V.W.-busje personen en bestel en wij verhuren alle 1974 Suzuki-motoren, O M.-vrachtauto, Mercedes 200 D. RIJLESSEN: Wij lessen met de nieuwste Mazda, O.M.-vrachtauto, Suzuki-motor. Het zal goed zijn, als de Tilbi volking blijk geeft zich dat nt 1-als het verzot sthuisstraat enige plechtigheid den genomen. Met name door te zorgen, dat de gasten van het verzorgingstehuis zich niet al leen in het nieuwe gebouw, maar ook in Tilburg spoedig weer thuis zullen voe len. Geef geen honderden met hard werken verdiende guldens te veel uit. Want wij zouden het wel van de daken willen schreeuwen. Wij zijn de goedkoopste meubelzaak. Niet voor niets horen wij onze klanten zeggen, dat kost daar en begonnen zijn, uiteindelijk weer tot deze basis terugkeren, waar zij tc ver over het hele land verspreid den. Er is bij de vernieuwingen kerkelijk leven vaak kritiek uitg op geestelijken in het algemeen, ti daarbij is wel eens vergeten, dat name Tilburg toch grote verplichtinger heeft aan de congregatie van de fraters Zij ontwierpen een eigen stijl van on derwijs, waarin niet alleen werd gelet op het aanleren van bekwaamheden om zich in het beroepsleven staande te hou den, maar waarin ook gedacht werd aan levenskunst op allerlei culturele en crea tieve terreinen. Als de bevolking van Tilburg in het totaal van Nederland een gunstig figuur slaat op het gebied van de volkscreativiteit - wat uitgesproken het geval is - is dit voor een groot ge deelte te danken aan de opvoedkundige toewijding van de fraters van Tilburg. Wanneer de bouwwerkzaamheden bij de fraters zijn afgelopen zal in elk geval het straatbeeld van dat stuk Gasthuis straat erop vooruitgegaan zjjn. Er komt, juist als bij het dienstencentrum, een groot gazon met sierstruiken, weliswaar afgescheiden van het voetgangerspad - dus het wordt geen publiek plantsoen, uitgezóchte collectie Perzische tapijten en wollen Berbers o.a. zuiver scheerwollen Berber vanaf 125, 4 m breed. Terug naar basis Het mag tot erkentelijkheid stemmen, jejaarde fraters, die allemaal in huisstraat hun religieuze leven I Voor SCHOOLSPORTKLEDING met 10% KORTING niet in zo sterke mate jammer, dat in de besci ’Bisdomblad’ daarbij d geld’ valt. Dit doet der lel van de fiscale diens Hier zijn mensen, die d. de aangifte van inkomen veel te weinig belasting betalen, en die later, of bang worden, dat het alsnog zal uitkomen, of menen, dat het zo toch wel een beetje te gek was, en die dan alsnog ’gewetens geld’ naar de ontvanger dragen, waar voor ze dan verder uiteraard niet ver volgd worden. Het is betrekkelijk zeker, dat de nakomende bijdragen van niet- kerkse gezinnen niet in die zin moeten worden verstaan. Een groot deel van de bedragen zal zonder twijfel afkomstig zijn van mensen, die naar een vorm zoeken, om bij te dragen aan de in standhouding van de katholieke kerk als universeel instituut zonder dat zij betrokken willen raken in een actuele geloofsbeleving, waar zij niet achter kunnen staan. -‘e gebeurt. Het is ^schouwing van het de term ’gewetens- enken aan de paral- ienst van de Staat, e door een verkeer- zoals sommigen v wel zo, dat het vallen. Voor wie herinnert als een grauwe sleuf, grote verbetering. Alleen zi velen bevreemd af transformatorhuis daar moet blijven staan als een soort bolwerk tegen de stroom der tijden. Het is blijkbaar wel de bedoeling, dat dit nog geruime tijd zo blijft, want de gemeente heeft het voorzien van een nieuwe bakstenen huls, die vooreerst niet versleten zal zijn. Op de duur zal het toch wel weg moeten. Misschien als de nieuwe straat die daar ter hoogte geprojecteerd is, wordt opgeleverd. Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Loon op Zand-Udenhout-Berkél Enschot-Oisterwijk-Moergestel en Hilvafenbeek De bevolking van het nieuwe gebc I zijn alle fraters uit de Nederlandse i I vincie, die toe zijn aan een rus levensavond, en die zullen zjj in dit I fraaie gebouw dan ook zeker gaan ge- I nieten. Zoals vanaf de straat te zien is, r blijft de voormalige fraterstuin gehand- haafd. En misschien wordt hij nog uit- L gebreid in de toekomst, als de kweek- I school kan worden vervangen door een I nieuw gebouw voor de pedagogische r academie, dat doof de regering wel is I toegezegd, maar er is nog niet definitief I vastgest I komt. De Gasthuisstraat begint zo langzamerhand enige definitieve vorm te krijgen, al zullen degenen, die er zo maar soms eens doorheen komen zich dit niet altijd realiseren. Het is een moeilijke straat, altijd geweest, omdat de bouw van de fabrikantenhuizen in de vorige eeuw er te weinig planmatig had plaats gevonden, zodat andere bebouwing daar tussenin het karakter van de straat tamelijk onwezenlijk maakte. Daar kwam dan nog bij, dat het grote complex van de fraterscongregatie en het gasthuis de straat zowat in tweeën deelde en er dan ook een twee slachtige sfeer in teweeg bracht. Merkwaardig genoeg is de congregatie van de fraters de eerste particuliere instantie, die iets aan de straat gedaan heeft. Twee jaren geleden werd het Moederhuis, dat uit de vorige eeuw stamde en veel te groot en onherbergzaam was geworden, afgebroken, om plaats te maken voor het huidige generalaat, waar het hoofdbestuur van de congregatie gevestigd is. Men herinnert zich nog wel, hoe de kloosterkapel van de fraters werd omgezet in de parochie kerk, die dan later weer werd afgebroken om te worden vervangen door de huidige nieuwe kerk. En ook die loopt gevaar van te zullen worden gesloten. Als men alles van tevoren had geweten... Op 22 september is het geest voor de kinderen van de binnenstad. Op die dag wordt hun speelterreintje aan de St.- Antoniusstraat feestelijk geopend en daarmee zullen ook deze kinderen kun nen beschikken over wat speelruimte. De Wijkraad van de binnenstad heeft daar erg voor geijverd. Om de dag voor de kinderen nog wat feestelijker te ma ken organiseert de gemeentelijke plant soenendienst een wedstrijd voor de kinderen. Op woensdag 21 augustus kunnen alle kinderen van de binnenstad bij Terra Nova in de Nieuwlandstraat een plantje komen halen. Zij moeten dat thuis dan erg goed verzorgen en op 22 september meenemen naar de feeste lijke opening. Een jury zal dan pro beren vast te stellen wie zijn plantje het best verzorgd heeft. Er zijn wat prijsjes beschikbaar. Natuurlijk is het de bedoe ling dat alleen de kinderen van de bin nenstad eraan meedoen. Het bloemencorso in Zundert wordt op de eerste zondag van september voor de 33e maal gehouden. Het corso is voor de oorlog ontstaan uit een kinderop- tocht t.g.v. koninginnedag. Kinderen versierden bij die gelegenheid autopeds en fietsen en maakten eenvoudige kar retjes. Vaders staken al gauw een hel pende hand toe en zo ontstond er een wedijver tussen de verschillende vaders, “cl w< die het later in buurtschapsverband en'8e tegen elkaar op gingen nemen. Het cor- e enn so trekt nu jaarlijks ongeveer honderd duizend toeschouwers, nieten van de prachtij Op zo’n praalwagen worden onget 120.000 bloemen stuk voor stuk v gespijkerd. Zundert is zelf geen teelt van aardbeien van boomkwekerijpre in deze Brabantse g het jaarlijks bloemencorso he wereldvermaardheid v; is ook dat het corso elke vorm van reklame. bloemenfeest wordt steeds gevormd door de ijver tussen de verschi schappen, waarin Zundert van oudsher is ingedeeld. Het is wel zeker, dat z^eer veel mensen gezind zijn naar redelijkheid bij te dra gen tot de instandhouding van de katholieke kerk als geheel, omdat zy de historische taak daarvan zeer goed be seffen en onderschrijven, terwijl zjj zich niettemin in de huidige beleving hele maal niet thuis voelen. Men zou kunnen zeggen: deze mensen hebben een on- schokbaar vertrouwen in de toekomst, en bezien de onzekerheid van deze tijd als een voorbijgaand proces, dat vroeg of laat weer in zijn tegendeel moet om slaan. In afwachting daarvan weten zij niet beter te doen dan maar te betalen, en dat doen ze dan ook met een veel grotere goede wil dan zou kunnen wor den verwacht. Kerkelijke organen, die zich hiervan rekenschap geven en ernaar handelen zullen vermoedelijk het be drag aan gezinssteungeld nog belangrijk kunnen opvoeren. Door ponyclub SPONA wordt aanstaande zondag op het manegeterrein van de firma Van Mensvoort aan de Stokhasseltlaan een groot ponyconcours gehouden waarvoor de uitslagen medebepalend zijn voor de landelijke kampioenschappen. Voor het concours hebben een achttal verenigingen ingeschreven, die gezamenlijk rond de 250 pony’s mee zullen brengen. De dressuurproeven beginnen om half tien; het springen om half twee. De deelnemende verenigin; andere uit Waalwijk, Waspik, Valkenswaard, Sprang Capelle Tilburg. Al jaren is het proces in gang van teruglopend kerkbezoek, en er zijn nog geen tekenen, die erop wijzen, dat de ontwikkeling zich heeft gestabiliseerd. Aaneensluiten van naburige parochies, andere vormen van religieuze plechtigheden, andere gerichtheid van de godsdienstbe leving in het algemeen, zijn vormen, waarin getracht wordt de terug loop op te vangen. De Kerk is tegenwoordig sterk medemenselijk gericht, wat vooral naar voren komt in wat men zou kunnen noemen de liturgie van de inspraak. Mensen die meer behoefte hebben aan een mystiek, die eerder kosmisch gericht is, en die dat van vroeger ook min of meer gewend waren, voelen zich in de eigentijdse kerk niet zo goed thuis. Maar dit betekent niet, dat zij zich niet meer katholiek voelen, of dat het voortbestaan van de instelling van de katholieke kerk hen niet ter harte gaat. Er is een verschijnsel, dat onmiskenbaar erop wijst, dat er een grote onkerkelijke groep bestaat, die zich niettemin toch hecht aan de Kerk verbonden voelt en die daarvan ook duidelijk blijk geeft. Aldus consta teert het ’Bisdomblad’, tijdschrift voor priesters van het bisdom Den Bosch. De boekhoudcijfers over 1973 ten aanzien van de gezinsbijdra gen laten duidelijk zien, dat vele duizenden niet kerkse katholieken zich toch solidair en mede verantwoordelijk blijven voelen met de Kerk. Tijdens de actie ’Kerk van de Grond’ in 1973 werd 25 pet. meer jegezegd dan het jaar tevoren was binnengekomen, en voor het o te deel werd dit geld ook afgedragen. 1974 toont ten opzichte ït vorige jaar weer een toename van 9 pet. Tevens komt uit de 2222 "2222, d2t de parochies wel degelijk een beroep kunnen el katholiek zijn, maar die niet in de kerk Deze constatering geeft aanleiding tot een aantal bedenkingen. De ’actieve’ kerk zal zich met vrucht dieper kunnen bezinnen op de contactmogelijkheden die er zijn met wèl-katholieke, maar niet-kerkse gezinnen, wanneer er een benaderingsvorm kan worden gevon den, waarbij deze laatsten het gevoel kan worden gegeven, dat zij in hun motieven tot onkerksheid worden gerespecteerd - en niet met zekere mee warigheid behandeld als hetzij ’onver schillig’ hetzij ’ouderwets’ - en wanneer zij een sterkere binding uitdragen aan de katholieke Kerk als continu instituut dan aan de actuele beleving in de ge meente, toch worden bezien als even waardige en gelijkberechtigde gespreks partners. De cirkelfoto van deze week werd ge maakt tijdens de wielerronde van Goirle van afgelopen zondag. De omcirkelde figuur kan aan ons bureau de volgende prijzen komen halen: f 10,— van De Koerier, een waardebon van f 10,- van Broer de Laat, een waardebon van f 5,— van Óijzen Optiek, een waardebon voor vier Jantjes van Broodje Jantje, een waardebon voor vlees en vleeswaren van f 7,50 van Slagerij Arno de Kort, een fles wijn naar keuze van de Tropicane Bar, een cadeaucheque van f 5,— van Hobbyshop Arrow en een gezinsabon- nement van de Openbare Bibliotheek. De winnares van verleden week is mevr. Van Stiphout, uit de Academielaan. Zij heeft haar prijzen al ontvangen. (Foto Van Aarle) daar zoveel honderd gulden duurder en het is precies hetzelfde. Bankstellen centrale, Hart van Brabantlaan 27. Bij het station Tilburg. Financiering moge- Ujk. Nu iedereen weer zo’n beetje, een uit zondering daargelaten, teruggekeerd is van zijn of haar vakantie, begint alles weer normaal zijn regelmaat te vinden in het gareel. Ook de kunstenaars krij gen nu weer de ruimte, om hun werken te tonen, zoals dit zal geschieden op vrijdag 16 augustus in het gebouw van de Brabantse Kunststichting aan de Spoorlaan, schuin tegenover het station met een fascinerend mooi dak. Rudi van Dijk en Hans Lie zullen tot 9 sep tember hun schilderijen en tekeningen ten toon laten stellen. Werken die op het eerste gezicht, dit afgeleid uit de reproducties, gedrukt op de invitatie, qua karakter nogal uiteenlopen, waar door een weegschaaleffect heel weinig soulaas zal bieden, t.a.v. het feit van ’wie het beste uit de verf’ komt, letter lijk en figuurlijk. Van Hans Lie had ik reeds werk zien hangen op de M.B.K. expositie, met succes gehouden in het Cultureel Centrum, waar Hans Lie reeds opviel met een technisch vermogen en een fijn kleurgebruik. Helaas waren het maar 2 schilderijen enerzijds, anderzijds was het niet de bedoeling Lie’s werk in zijn totaal te tonen, daarvoor is er een B.K.S. en ze doen hiermee veel goeds. Het werk van Rudi van Dijk - hij is de die naast schilderijen ook zjjn Leningen toont, wat een breder (of smaller? perspectief biedt in zijn refe rentiekader van beeldend ’kunnen’ - heeft een totaal andere stijl, indien we de foto op de uitnodiging voor repre sentatief mogen beschouwen. Een sfeer van Henri Matisse ontlokt, bij het zien van een bepaalde manier van versierin gen, die Rudi van Dijk zich klaarblijke lijk meester gemaakt heeft. Bovenstaan de tekst kan immers niet bewaarheid worden zonder de expositie bezocht te hebben. Een zwart/wit-foto kan nim mer een volledige indruk geven equi valent aan die van het schilderij aan de muur. De Brabantse Kunststichting is zondag en maandag gesloten en dinsdag t/m zaterdag geopend van 9.00 tot 12.30 en van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. v. H. Het nieuwe gebouw, dat op I staat voltooid te worden zal in de e week van oktober in gebruik wc genomen. Dan zullen zich daar 70 bejaarde en hoogbejaarde fraters vesti gen, die aldaar hun verzorging krijgen. Op de bovenste verdieping komt een speciale verpleegafdeling en de be woners, die nog voor zichzelf kunnen zorgen, krijgen ieder een aparte kamer. UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. DIR. J. H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14-TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 1