anan FL0RYN ©koppelmans I Rapport over ontwikkelings problemen kijkt wel erg sterk vanuit westerse visie 3 c Unieke fiat Vakantie-Service! Rijd nu betaal later! fancu fashion wiss zuiver zachte dubbele graan jenever extra Qitcmatiek) n BIKINI’S D.V.C. Elisabeth in halve finale K.N.V.B.-beker j® "l® filiaal op de Heikant W.S.J. - s 15 AUTO 3. Als u inruilt krijgt u de inruilprijs in handen. Mooi extra vakantiegeld 1.U rijdt een nieuwe Fiat en betaalt er neg niets vonr. Smulders Bloemen Vijf jaar prom- concerten S B.V. Openbare n gXpi uS: Bibliotheek opende keurig ELLEN b.v. 2. Pas na 2 maanden begint o te betalen. Bijvnorbeeld f 215,-per maand voor een Fiat 127. (lease-overeenkomst). Lezenswaard en besprekenswaard werkstuk Discobar „CEKO” Jumelage-tennis - wedstrijden b.v. R.K.Z.S.V. 16 juni 1974 - pagina 6 Donderdag 6 juni 1974 - pagina 7 DETILBURGSE KOERIER IN AFRIKA KOMT PROPAGANDA NIET OVER ’Fatalisme’ r foto Van Aarle. Koningsplein 216, Tilburg. Andere basis um 18, intie iL CIAL IE jaler J. KLOMP JVEN Zaterdagmiddag gesloten apei per 888 i per 2,50; saler: BV. W.A. HOLLAND b.v. Hart van Brabantlaan 100 Tel. 013-422600 Tilburg GEMULLEHOEKEN WEG 25 - OISTERWIJK, TEL.: 04242-2251 o Broekhovenseweg 73 Telefoon 423208 j E CIAL ter, lit. garantie iering )t 17.00 uur St. Willibror0 Internaat Deurne Gediplomeerd Orthop. en Maatschoenmaker Dit tijdelijk aanbod wordt U gedaan door Firoma b.v. i.s.m. Leonard Lang b.v. wat meer aang rapport wordt, aangedrongen. taste visie op zulke i gematigde termen, een ivige Telefoon 432292 Tongerlose Hoefstraat 83 (hoek IJskelderstraat) STEEDS T ALLERNIEUWSTE VOOR IEDEREEN 1973 1973 1972 1972 1972 1972 1971 1971 1971 1970 1970 1970 1970 1970 rede vorm ver- feit dat deze 1 voor de sn de prij- ketter omda kin?” vee Voor al uw bloemwerken Alles voor uw tuin Kamerplanten en snijbloemen missiona- staan isme’, ‘r zijn J$88SS8&^^ Degens Scheeren Tilburg B.V., g Mascagnistraat 9, Tilburg, I tel. 013-552355, vraagt voor onmiddellijke indiensttreding: linoleum- en tapijtleggers I leerling linoleum- en I tapijtleggers I woningstoffeerders Sollicitaties aan bovengenoemd i adres. Hasseltstraat 137 - Tel. 013-432648 TILBURG Dit ondc aang weinig Ringbaan West 210 Tel. 424951-434164 di van lts 16 in le- VORSELAARS \^JIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M DIRKZWAGER - SCHIEDA^^/ ST. ANNAPLEIN 16, TILBURG, TELEFOON 013-430617 WESTERMARKT 16 WINKELCENTRUM 'NOORD' schaffen. I juli 197" Gratis jeneverglaasje zolang de voorraad strekt? 1 wordt gehc ’Ons Vios’ as in Tilburg. Aanv= 11.00 uur. D.V.C. Leverancier voor alle ziekenfondsen en instellingen Uw FIAT-agent zal U gaarne alle verdere inlichtingen ver schaffen. RIJD NU; BETAAL LATERI Deze aktie geldt tot 1 juli 1974. worm in hun re, dat wes- leven kun- zoekmaken ze zouden ien; waardoor ze hopelijk sn. Het is m2, die ng heeft, taan te Majeur nbination Aangemc van de v ten, wede gun uw kleding de beste ■behandeling die er is textldverzorging van neerlandla ia een weldaad voor al uw kleding! perfakt gereinigd, •tuk voor atuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd Moergestel 242-6015 heeft u wel eens haast op ons adres korvelseweg 174 helpen wij u zelfs binnen een uur! wij halen en bezorgen gratis als het wat langer Smag duren I bel ons nummer <013-421697^1^71 de kwartfinale Vfelócftlïs W" A.s. zondag 9 juni speelt D.V.C. Elisa beth in de halve finale voor de K.W.V.B. beker tegen Groen-Wit uit Breda. VOOR antiek en schilderijen naar M en B, Koopvaardij- straat 36. k voor materiaal doe-net-zelf-shop IVON SUPPESTR.TILB.» 5519331 huub van den hout tilburg shopcenter heuvelstraat en winkelcentrum noord, arendshof oosterhout Dijk is dit ook de Brabantse Daar het dameselftal van het St. Elisa beth ziekenhuis in een goe keert blijkt o.m. uit het neerlandia pioniers in textielreiniging korvelseweg 174, tilburg aspect van de zaak wordt in het lerhavige rapport hier en daar wel igestipt, maar het krijgt toch wel erg inig nadruk. stond uit een gloednieuwe Skoda, die de prijswinnaar afgelopen zaterdag werd aangeboden door de heer Boers, lid van de direktie van Englebert, im portrice van Skoda in Nederland. Ascot-1 uur-service De moderne formule voorgoed en snel chemisch reinigen. tilburg, 5 juni 1974. u hebt het gelezen; er is weer graskaas 19741 zacht-romige goudse van de eerste grasmelk - nog niet zout - lekker, vooral voor de kinderen, op 't brood, uit 't vuistje óf voor uw kaastosti. trouwens.de recepten voor kaastosti liggen voor u klaar, zomaar gratis! loop 'ns binnen in één van de kaas-party-shops en proef 'm, die malse graskaas. 't kaasplankje staat voor u klaar! Wanneer we in het rapport lezen: ’Of schoon in Afrika van oudsher dood, evenwicht tussen bevolking en voedsel, kinderen en spreiding van geboorten een centraal gegeven waren, voelen de meeste Afrikanen zich toch niet erg be- in b.v. haltermodel goede pasvorm in prachtige dessins. Die moet je gewoon hebben op vakantie. omdat ze den gepres schouwing, aanspreekt. men, ’hebben >ofd! welke stad ook de wisselbeker rear heeft gesteld. Deze beker :rd door een team uit vereniging op tweede pinksterdag dens het damesvoetbaltoemooi R.K.C. uit Waalwijk een tweede plaat bereikte. Bij dit toernooi, waaraan 1( verenigingen deelnamen, werden zij it de finale met 1-0 verslagen door Ge mert. Het is een heel lezenswaardig stuk werk vooral voor gesprekgroepen, die zich actief voor zulke vraagstukken interes seren, en dat is dan ook de reden, waar om wij ,het vermelden. Men kan het aanvragen aan het adres Hogeschoollaan 225. Het Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken zond ons een rapport over een internationaal symposium over bevolkingsproblemen in de ontwikkelingslanden en over universele katholieke verantwoordelijk heid, dat gehouden werd tussen 14-17 januari in de Hogeschool. In 1974, het jaar van de Wereldbevolking, worden alom ter wereld con gressen gehouden betreffende bevolkingsproblemen met name ook door katholieke instanties. De katholieke kerk wordt verondersteld een heel eind achter te liggen bij de eigentijdse opvattingen omtrent bevol kingsproblemen en het is dan ook de bedoeling van dergelijke congres sen om vanuit de katholieke gemeenschap gepaste druk uit te oefenen op de katholieke hiërarchie, opdat deze moge overschakelen op wat meer aangepaste visie op zulke problemen. In het onderhal t, in gematigde termen, dan ook op zulk een aanpassing ’““moedigd door de grote successen uc voorgaande Promenade-Concer- is het initiatief genomen dit jaar ierom een serie van negen Prom- Concerten te organiseren in de provincie Noord-Brabant, in de periode van 16 augustus 1974 t/m 3 september 1974 De Lustrumconcerten worden dit jaar verzorgd door: Het Brabants Orkest Het Trio Louis van Dijk Jasperina de Jong Voor Het Trio Louis van het eerste lustrum bij Proms. Aan de" Proms hebben de afgelopen vijf jaarlnedegewerkt: Eihmy Verhey Popgroep Ekseption Popgroep Focus Het Team van Farce I' The Chris Hinze Coml Deze wedstrijd wordt gehouden op het sportcomplex ’Ons Vios’ aan de Nieuwe Goirleseweg in Tilburg. Aanvang van de wedstrijd is 11.00 uur. D.V.C. Elisabeth wist tot de halve finale door te dringen door Sarto uit Tilburg met 4-1 te ver slaan, door tegen S.S.C Cdpelle een -r— Ien en ih de kwartfinale'Velócitas^'' uit'Tilburg met 3-1 te verslaan.' AJJÖRO Open hof Het feestcomité van de wijkraad Hei- kant/Quirijn Stok zal zorgen voor een feestelijke sfeer op 8 juni a.s. als het filiaal open hof houdt. Er komt een tekenwedstrijd schooljeugd; op 8 juni worder zen uitgereikt. Iedereen is dan welkom in het nieuwe filiaal voor een eerste kennismaking. Men kan een abonnement nemen; kos ten per jaar voor volwassenen f 10,-; kosten per jaar voor de jeugd tot 18 jaar f 2,50; kosten per jaar voor 65 plussers f 2,50. Het kultureel jongerenpaspoort geeft recht op reduktie. Per keer mag een vol wassen lezer 6 boeken lenen, de jeugd helaas maar twee, vanwege het beperkte boekenbestand. Openingsuren dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur; op dinsdag- en vrijdagavond boven dien van 19.00 tot 21.00 uur. Leiding van het filiaal heeft Marian Claassen. Zij wordt bijgestaan door de dames Brabers, Nieuwenhuize, Van Nuland en Roomer. trokken bij bevolkingspolitiek. Demo grafische vragen vihden geen aansluiting bij hun leven vanwege de manier, waar op ze worden gepresenteerd.’ Dat komt op een westerse manier wor- ssenteerd, vanuit een wereldbe- die de mensen daar niet ’Blanken’, zeggen de Afri kanen, 'hebben een hoofd! Ze bedoelen daarmee terse mensen niet werkelijk nen, en alleen maar hun tijd 2 met erovfer nadenken, wat doen, als ze leven könde hun levensmogelijkheden afremmen. Op zaterdag 8 juni en zondag 9 juni a.s. zullen op de banen van het gemeente lijk sportpark aan de Goirleseweg - en wel op de banen die gelegen zijn nabij de sporthal - tenniswedstrijden om de jumelage-wisselbeker gehouden worden. Aan deze wedstrijden zullen de volgen de jumelage-steden deelnemen: Tower- Hamlets (Engeland), Esch-sur-Alzette (Luxemburg), Mödling (Oostenrijk), Offenbach (Duitsland), Puteaux (Frankrijk), Vellétri (Italië) en uiter aard Tilburg. De wedstrijden werden voor de eerste maal gehouden in 1973 in Esch-sur- Alzette, i beschikba werd toen verovei Offenbach. Omdat er 7 deelnemende steden zijn zal er in twee poules worden gespeeld. Dat is ook de reden waarom de Tilburgse tennissers, leden van de L.T.V. ’Sport park’, met twee teams aan het toumooi zullen deelnemen. Voor een wijk van bijna 30.000 inwo ners is het boekenbezit, dat nu wel om vangrijk lijkt, toch te klein. Het filiaal beschikt over een kollektie van ca. 6.000 jeugdboeken, 6.000 ro mans en 5.000 studieboeken, afkomstig van de voormalige Nuts openbare bi bliotheek in de Nieuwlandstraat. Deze bibliotheek vormde in 1970 een federatie met de Katholieke openbare bibliotheek. De Bibliotheek in de Nieuwlandstraat werd een filiaal van de nieuwe Stichting openbare bibliotheek Tilburg. Omdat de Nieuwlandstraat in de nabij heid van de hoofdbibliotheek aan het Koningsplein ligt, was de verplaatsing van het filiaal naar Tilburg-Noord ge wenst. Onderhandelingen met gemeente en wijkraad hebben geresulteerd in de nu te betrekken voorlopige huisvesting aan de Schans. Waar het filiaal in zijn definitieve gedaante, zal komen is nog in bespreking. Intussen roept het rapport toch ook wel vragen op. Zo bijvoorbeeld of de opvattingen ten aanzien van bevolkings vraagstukken zoals die in West-Europa worden gehouden door de katholieken, wel kunnen gelden als kenmerkend voor de hele katholieke gemeenschap over heel de wereld. De westerse eigen tijdse opvattingen over huwelijk en kindertal en sexualiteit komen histo risch gezien voort uit een stelsel van opvattingen over het leven en over de mensheid, dat sterk afwijkt van stelsels, die elders ter wereld worden gehuldigd. Trekken we de lijn van de Indiase of de Afrikaanse of de Islamitische opvattin gen daaromtrent door naar een eigen tijds patroon, dan kunnen we zelfs met onze verbeelding al wel uitdenken, dat een modernisering van de opvattingen in die landen toch wel een heel andere kant zal uitgaan dan bij ons het geval is. Welnu elders in de wereld zijn enorme bevolkingsgroepen katholiek, maar hun katholicisme heeft een heel andere wereldbeschouwelijke voedingsbodem gehad dan dat van ons. Niettemin zijn die mensen toch even katholiek als de katholieken hier, en ook voor hen heeft de katholieke hiërarchie als woordvoer der op te treden. Op 7 juni wordt de voorlopige huisves ting van een nieuw bibliotheekfiliaal voor Tilburg-Noord officieel geopend door wethouder Krens. Het voormalige patronaat ’Petrus Don ders’, gelegen aan de Schans, is mooi opgeknapt en zal het filiaal I voor niet te lange tijd herberger nu al duidelijk dat de ca. 300 de bibliotheek er ter beschikking te kort schieten. De rekken sta dicht bjj elkaar en puilen uit van de boeken. De Afrikaanse filosofie zit geïntegreerd in het leven, en in het katholicisme van de Afrikaanse katholieken. Westerse mensen menen, volgens hen, dat het leven van geen waarde is voor iemand, die arm, ziek, verschopt, uitgebuit is en dat hij, als die nadelen niet kunnen worden opgeheven, maar beter niet kan leven. Afrikanen geloven dat niet; zij geloven, dat iemand, die er in maat schappelijke zin heel erg slecht aan toe is, toch nog een groot individueel reser voir aan vitaliteit meekrijgt, waardoor hij een grote dosis voldoening weet te halen zelfs uit de slechtste levensom standigheden; en de Afrikaanse mede menselijkheid is er dan ook op gericht hem daarin bij te vallen en te steunen. Zo bezien is doodgaan niet zo erg, aan welke oorzaak dit sterven dan ook moet worden geweten. Jonge miss rissen en maatschappelijk werkers vaak verbijsterd over dit ’fatalisme’, maar mensen, die daar wat langer zijn gaan er op zeker moment de verdienste lijkheid wel van inzien. Naar westers gevoel klinkt dit als een erij van het zwaarste kaliber, vooral lat dit voor een evenwichtige bevol- ingspolitiek in westerse zin zo onge- ser het failliet betekent. Wanneer ech ter het Westen die beschaving daar gaat overstromen met propagandamateriaal, met sociologische ingrepen, met medi sche en hygiënische preventie, dan is het de vraag of deze methoden niet I In deze voor W.S.J. zo belangrijke laat- I ste wedstrijd voor het wel of niet pro- I moveren komt R.K. Z.S.V. naar Til- I burg. S.J. moet winnen om voor I de 2e maal in 2 seizoenen te promove- I ren wat op zich een bijzondere prestatie I betekend. R.K. Z.S.V. daarentegen kan I niet meer promoveren en kan dan ook I vrijuit spelen. Wat zeer zeker niet voor I W.S.J. geldt. Zij spelen onder de druk I van moeten winnen. I Toch verwachten wij een mooi en span- I nend duel. A.s. zondag om 14.30 uur I op het W.S.J.-córriplex, Centaurusweg I 140. Begeleiding van jongens in kleine leefgroepen bij hun studie en persoonlijkheidsvorming. Onderwijsmogelijkheden: gymnasium, atheneum, havo, mavo. Inlichtingen: Vlierdenseweg 109, Deurne - Telefoon: 04930 - 2684. evenzeer een vorm van bevoogding zijn als de vroegere kolonialistische. De ka tholieke kerk, die zich altijd heeft opge worpen als behoedster van de bestaans rechten van niet-westerse volkeren, kan in deze controverse wel aanleiding zien om zich ten aanzien van de westerse opvattingen over bevolkings- en huwe lijks problemen wat gedistantieerd op te stellen en de zaken ook eens te be zien vanuit een ander gezichtspunt dan het westerse. Wat ook weer niet bete kent, dat westerse mensen hun eigen uitgangspunten niet zouden mogen dóórdenken. Veldhovenring 90. Tel. 423781. HAflS BERTENS

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 7