JUR Eindhovens weekblad noemt 14 r ^^|Eweekblad voor het hart van baan KQgpi UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. 8.” 7.’5J Ouderwetse kaasmakerij in boerderij in Udenhout ^2® verplaatsing 2e squadron ’een wijs compromis’ SPHRIDOnS LOOS centrum uoor beter wonen Bevoordeelden NEEFS Ook van show in de Schouwburg ft Jazz at Gijzen Optiek the Farm <5 w fl belang voor de Stokhasselt ASA bemiddelt bij vakantie werk Korvel- Rood Wit 1967 18.50| Woensdag 12 juni a.s. de nieuwe Gert en Hermien H. de 1 miljoenen nederlanders weten ’t nu: wie tqpform kiest, koopt zekerheid, de énige zaak in tilburg en omge ving, die de topform zekerheidspolis met ójaar meubelgarantie en service geeft, is topform atotz redeneren naar zichzelf toe 1225, Auto-zegi te Tilburg ni OPLAGE 61.610 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Loon op Zand-Udenhout-Berkel Enschot-Oisterwijk-Moergestel ’GELUIDSOVERLAST NIET AL TE GROOT’ JO VAN DER MEIJDEN DOET HET ZELF Lawaaihinder ia- Bacteriën Overzicht Voor de Stokhasselt ITWHikl.l dopelijk Huur in CHCM DCH BOSCH UK TEL. 421513-433860 MEELSTRAAT 31 33 35 uw brillenmaker SPECIALE AANBIEDING PERZISCHE TAPIJTEN een rrow Donderdag 6 juni 1974 18e jaargang - no. 869 DEN BOSCH, Triniteitstraat 17 (bij het Casino op de Parade) schoenen ruilen jerenkaas. blad z ie werel Prijzen 10 tot 30So lager dan elders ats vinder srk van K ilein. Christoffel uit THBUKG Oü. VAN GESTEL N S PLEIN 19 TEL. 424725 SPECIAALZAAK IN TIN EN KOPER weg past troor te la 'ng| I *DIR. J. H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 -TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 plaat ditmaal de open Eindhoven’ welk I gunstige slotsom de gen. jrpstraat 8, sds ontvan- vast, et verdui- let gehei- >rt) over :n uit is. die bewijst, dat ze ;rug is van weggeweest, begint zaterdag a.s. om ie kassa van de Stads- en Hilvarenbeek XST model; erop, uw speler er- ikelprijs Fiks-it 23Z Tilburg - Piusplein - tel. 013/433080 ragen over de itsing naar el- i overgeiaten reek waar de DE PERZENSPEGIAALZAAK BIJ UITJ Tilburg - Niet (hoek Tro zijstraat achter S< Tel. 013-4247 brood, is een spreekwoord, dat in dit t maar kwijt zijn! Er is echter geen i compromis, V'""f waarbij beide >eider belangen geza ;n. Het stadsgewest Tilbui belangen uiteen te zetten. I. i gewone kaas wer- ikaas maken. Daar zich haast de reld in te bren- een naam voor een zangdt nationaal niveau. ’Nol Lagr virtuoos, die u zo in zijn i heeft. Frans de Groot zc slagwerk, Henk Bernhardt bas, terwijl strumentaal Als comedian een artiest die u goed in de gaten moet houden. ’Los Brutos’, ;duo van inter- igrand’ is orgel- i muzikale ban torgt voor het dt bespeelt de ook Gert Timmerman in zal medewerken. Alle voorkomende maten voor eetkamer, salon, r.al, lopers en tafelkleden Keuze uit 1000en stuks Het is intussen niet gewenst, als het ministerie zich door publicaties als deze gesteund ziet in de opvatting, als zou •IT waalwijk i weg waalwijk - tilburg 60- 36945 postbus 170 RUIMTE IN OVERVLOED J Zoals ieder scholieren di de vakanties in op de.arbeidsma het geld te kunr vakantiereis. Daar er uiter middelijk voor alle studer de aanbod van werk is, druk, dat die situatie de g zal blijven. Zij wijzigen steld hun vakantieplannen Dat is absoluut niet want... vooral in de maander augustus gaat het grootste dee beroepsbevolking op vakantie en ont staat juist dan een chronisch tekort aan vakantie Dit verse vrjjwel ai bij de oog men niet tgelekt is en in vormen rijpen en dat rijpings- igrijk voor de smaak, juiste vochtigheid en im een heel precieze moet van gewone kaas ;re boeren! PERFEKTIE i; kassette-rekorder platenspeler tuner versterker boxen. prijs 1.698,-, In het weekblad Groot Eindhoven spreekt de redactie haar voldoening uit over de verplaatsing van het tweede squadron van Welschap naar Gilze Rijen. Zij schrijft onder het opschrift 'Wijs compromis over Welschap’ over de acties, 'die gaan komen op Gilze Rijen, dat via het stadsgewest Tilburg een laatste poging wil doen het tweede squadron te weren’, en dat het ’gezien het hele vliegveldbeleggingsplan een hopelo ze zaak lijkt voor de nieuwe stichting, die alle acties tegen het tweede squadron in Gilze en omgeving gaat bundelen. Er is, aldus de redactie, geen andere uitweg, omdat het tweede squadron beslist weg moet voor baanvernieuwing op Welschap’. De een zijn dood is de ander zijn bre geval van toepassing lijkt. Als zij het aanleiding om te spreken van een wijs compromis, want een compro mis is een vorm van overeenstemming waarbij beide partijen elkaar te woord staan en gehoor geven en beider belangen gezamenlijk afwegen en tot een evenwicht brengen. Het stadsgewest Tilburg heeft geen gelegenheid gekregen om zijn belangen uiteen te zetten. Het is voor een fait accompli geplaatst en het enige wat overblijft is protesteren. Of dit protest effect zal hebben, moet nog maar worden afgewacht; voor pessimisme is hier reden genoeg, daar heeft ’Groot Eindhoven’ gelijk in. A.s. zondagmiddag 9 juni zal voor de laatste keer dit seizoen in Boerderij Denissen aan de Gen. Eisenhowerweg te Berkel Enschot de welhaast traditionele maandelijkse dixieland jazz-happening itsvinden van 3 tot 6 uur. Hopelijk bij 'n zomerse temperatuur in lucht. ’In de oorlog’, zegt z(j, 'waren er veel boeren, die teruggrepen naar de oude manieren van kaas maken. Dikwijls was dit een kwestie van zelf experimente ren, en natuurlijk ook van methoden leren van anderen. Maar ieder deed het toch zo’n beetje op z’n eigen manier. De stadsmensen waren met deze werk wijze wel in hun schik en ze kwamen wollen sokken, dassen, tegen een paar pond boe De man, die van al deze nummers een fijn programma maakt door zijn verbin dende praatjes en cross-talks met de zaal is de conferencier Han Bakker. Stralend middelpunt van de avond is evenwel Hermien, weer helemaal teruj De voorverkoop bet 11.00 uur aan de schouwburg Tevens wordt op de zolder van de boer derij een tentoonstelling georganiseerd door de creativiteitsclub ”t Schoorke’ waarop vele in vrije tijd gemaakte pro- dukten zullen worden geëxposeerd. Rijpingsproces De kaas, die uitg-'- geperst, moet rijpe proces is heel belang een kwestie van de jt temperatuur, kortor behandeling kelijk lekker Het stadsgewest Tilburg heeft een over zicht samengesteld van de besprekingen en stukken, die betrekking hebben op de kwestie van het tweede squadron, en daaruit blijkt, dat het ministerie de be langhebbenden zo lang mogelijk in het ongewisse heeft gelaten. Voorts dat het onderzoek naar de stijging vgn de ge luidsoverlast is ingesteld door de Ko ninklijke Luchtmacht, waar mogelijk in samenwerking met het TNO in Delft en het NRL; deze manier van onderzoeken komt erop neer, dat men een instantie order geeft een rapport uit te brengen, dat ik elk geval gunstig moet zijn voor de opdrachtgever. Dit ’geheime’ rapport van de Luchtmacht is blijkbaar al door gedrongen tot de redactie van ’Groot deze maatregel van de verplaatsing van het tweede squadron naar Gilze Rijen een redelijke en passende maatregel be tekenen. Dat Eindhoven blij is van deze lawaaibron verlost te zjjn, is best te begrijpen, maar laat men zich daar dan onthouden van beoordeling redelijkheid van de verplaats ders; dit kan beter worden aan de bewoners van de str« lawaaibron terecht komt. A.s. zondag spe promotie-wedstr uit Budel. Deze wc grootste belang gelijkspel of ov Korvel naar de K.N.1 de Stadssporthal in aanvang 14.30 uur. Het blad knoopt aan zijn oordeel van redelijkheid een redenering vast, die deze redelijkheid nog wat moet delijken. Het constateert, dat het me rapport (een interimrappor de lawaaihinder op Gilze Rijer Het stadsgewest Tilburg heeft het ver trouwelijk ter inzage. Uit Den Haag, aldus het blad, is inmiddels al uitgelekt, dat de berekeningen voor de twee squa drons op Gilze Rijen leren, dat er vijf kosteneenheden bij komen, vergeleken bij de berekeningen van 1972. Toen vloog er een squadron, maai- er was ook veel overlast van motorkisten, van de SLL voor primaire vliegopleiding en in- structeursopleiding. Deze decibels ver vallen nu de opleiding naar Canada en de Rijksluchtvaartschool Eelde verdwe nen is. Alles wijst er dus op, dat Gilze Rijen hoogstens aan 25 kosteneenheden komt in enkele beperkte woongebieden aan de randen van de woonwijken en meer niet. Het blad voegt eraan toe, dat deze bureauberekening nU al wordt aan gevallen door de genoemde nieuwe stichting. gaat spsbevolking juist dan eer de werkers. rschijnsel manifesteert zich in alle bedrijfstakken. Het sterkst ogstverwerkende industrie, waar !t alleen vervanging nodig heeft van het vaste personeel, maar tevens een dringende behoefte heeft aan dui zenden vakantiewerkers. Daar waar de werving, begeleiding en planning van deze vakantiewerkers uit handen is gegeven, wordt dit voor een groot deel toevertrouwd aan de ALGE MENE STUDENTEN ARBEIDSVER- LENING of kortweg ASA. ASA is een landelijke werkorganisatie voor studenten en scholieren vanaf 18 jaar, met kantoren te Rotterdam, Delft, Leiden, Utrecht, Den Haag, Amster dam, Amstelveen, Eindhoven, Nijme gen, Tilburg en Groningen. De studenten en scholieren kunnen met vakantiewerk goed geld verdienen: f 165,- tot 350,- netto per week. Nie mand van hen hoeft op een houtje te bijten; Er is geld genoeg te verdienen om op vakantie te kunnen gaan. jaar zoeken studenten en iirect bij het aanbreken van 1 juni massaal een plekje larkt. Zij hopen daarmee men verdienen voer hun sraaro niet on- mten voldoen- ontstaat de in- gehel zomer zo ra dan teleurge- lannen. nodig! 'en juli en eel van de Kaas maken is een leuke bezigheidhet komt allemaal neer op de juiste behan deling van de bacteriën, die de melk tot stremmen brengen en er de vereiste smaak aan geven. Het speciale van boe renkaas is, dat de melk zo van de koe, dus terwijl ze nog warm is, in de kuip gaat en daar op temperatuur gehouden wordt. Daardoor krijgt het stremmings- proces zijn natuurlijke loop, wat dus bij de fabriekskaas niet het geval is. Dat maakt een heel verschil voor de smaak.’ Zij kan de klanten ,van alles over kaas leren. 10 liter melk leveren één kg kaas. Bij haar op de boerderij lopen honderd koeien rond, die door elkaar per stuk zo’n twintig liter melk per dag leveren, dus als al die melk verwerkt werd zou dat zo’n 200 kg kaas per dag opleveren. Zó groot is de clientèle vooralsnog niet; daarom wordt maar een deel van de melkopbrengst tot kaas gemaakt. Maar wie het dagelijks resultaat op de plan ken ziet liggen van de opslagruimte kan niet nalaten het effect indrukwekkend te vinden. Als de melk gestremd is en de grondstof voor de kaas is eruit ge zeefd, dan blijft de wei over; voor een leek lijkt deze het meest op troebel water, maar dat is mis: wei bevat melk suikers, mineralen en vitaminen en is daarom erg gezond. Speciaal voor de bewoners van Stokhas selt is de boerderij van Jo van der Meijden, en van haar man Piet, natuur lijk, makkelijk bereikbaar langs de Quirijnstokstraat, men komt dan uit op de Waalwijkse Baan, men slaat rechtsaf en dan is het de tweede boerderij aan de linkerkant; de achterste van de twee, want daar liggen er twee achter elkaar. J Onze salon: FRANSE ST1JL-MEUBELEN is dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur vrijdags van 10.00 - 21.00 utïf 's maandags gesloten. Telefoon 04100-4?526 Op zondag 9 juni a.s. zal de jaarlijkse autozegening weer plaats vinden, van 1 tot 3 uur, voor de kerk van Konings hoeven aan het Lourdespl De Broederschap van St. deze Parochie, die dit reeds vanaf 1928 organiseert, roept alle automobilisten, motor- en bromfietsrijders op, om hier aan deel te nemen. In deze tijd, waarin de gevaren op de steeds grotere vorm aannemen, het in het Christelijk levenspa- ion, de voertuigen met hun berijders laten zegenen, als een bewijs van het bewust zijn van de verantwoordelijk heid in het verkeer. Onze fotograaf was aanwezig bij de avondvierdaagse en schoot een groot aantal jeugdige wandelliefhebbers. Als deze begeleidende dame zich bij ons meldt ontvangt zij een jaar gratis abon nement van Openbare bibliotheek, f 10,— van de Koerier, waardebon van f 10,— van Broer de Laat, f5,— van Gijzen-optiek, een fles wijn naar keuze van Tropicane bar, een progrestaart van Bakkerij van Lieshout, een cadeaubon van f5,- van Lie-Ca Hobbyshop, i cadeaucheque van f 5,— van Art hobbyshop en een bon ’Goed voor vier Jantjes’ van broodje Jantje. Mevr. Zeebregts, Loek Landorj Tilburg heeft haar prijzen reea. gen. Het is te hopen, dat andere instanties bij deze treurige geschiedenis niet zul len spreken van een wijs compromis, maar van een onprettige overrompeling, die nog jarenlang kwaad bloed zal zet ten tussen de luchtmacht en de bevol king, die het slachtoffer wordt van de geluidsoverlast. En dat zij er inderdaad op zullen toezien, dat het uiterste ge daan zal worden, maar dan ook het alleruiterste om te garanderen, dat het lawaai niet groter zal worden dan per se momóét. Niet omwille van een compro mis, maar om de lieve vrede. In Udenhout heeft Jo van der Meijden - Johanna, Jacoba, geboren van Rijswijk - een eeuwenoud ambacht opnieuw ter hand genomen: zij maakt op de ouderwetse manier boerenkaas van de melk van de eigen veestapel. Eigenlijk is het heel voor de hand liggend, dat in deze tijd van industriële verwerking van vrijwel alle natuurlijke grondstoffen tot standaardvoedingsmiddelen het verlangen van de mensen steeds toe neemt om een enkele keer toch weer eens te maken te krijgen met een produkt, dat op een gewone, voor iedereen begrijpelijke manier wordt vervaardigd. De warme bakker, de groentekweker, die het wat kleiner doet, maar trots is op zijn ongespoten planten, de slager, die zijn eigen recepten heeft voor worst, al deze eenmansbedrijven verheugen zich in grote belangstelling van mensen, die soms van heinde en ver komen, omdat het in elk geval daar toch anders is, meer eigen, meer iets bijzonders. En Jo van der Meijden maakt dus kaas. En wie dan de rijen goudgele kazen op de heldere planken ziet liggen en ge boeid kijkt naar de apparatuur, waar mee ze gemaakt worden, heeft er zier in, dat dit ambachtelijk bedrijf het Tilburgse stadsgewest weer is opge nomen: weer een stukje leefbaarheid en menselijkheid terug en een heleboel kilo’s lekkere en fraaigevormde kaas. gaat heel wat tijd in zitten, maar als er dan klanten komen - en terugkomen - is het toch een hele voldoening, vindt Jo, dat dit produkt dan toch zo maar uit haar handen is gekomen. Er komen na tuurlijk wel wat fijne kneepjes bij, die ze niet vertelt; zo is nu eenmaal am bacht: het eigen geheim maakt juist de bijzonderheid. ’Eigenlijk is het ook een stuk emancipatie’, vindt Jo, die 36 jaar is en vijf kinderen heeft. ’Ook een vrouw wil tegenwoordig wel eens iets van zichzelf laten zien, de een knoopt wandkleden, de ander maakt sieraden, de derde heeft een boetiek, weer een ander houdt zich bezig met pottenbak ken. Ik vind het leuk, dat ik de enige ben in de verre omtrek, die eigen kaas maakt - zo’n 200 kg in de week - en veel vrouwen zijn nieuwsgierig om te zien hoe ik dat doe. Ze komen aanrij den met de auto - en soms met een paar kinderen - en dan zijn ze vol belangstel ling. En tegelijkertijd nemen ze maar al te graag een stuk kaas mee naar huis, kaas die een eigen smaak heeft en die - al met al bekeken - toch ook nog wel wat goedkoper is dan in de winkel. Dat kén omdat het een huisnijverheid is.’ jeelt Korvel haar laatste trijd tegen Rood Wit 67 vedstrijd is van het g voor Korvel. Bij een iverwinning promoveert ‘■'.V.B. Terrein achter ingang Goirleseweg, De muziek zal als vanouds worden ver zorgd door The Wooltown Jazz Band o.l.v; Piet Vriens met zang van Manneke Dirven. Als speciale gasten zullen voor de eerste keer in het openbaar optreden The Blue Leij Stompers. Pianist en lei der Wim Stet heeft deze formatie via diverse advertenties bij elkaar weten te brengen om als zuivere amateurs in hun vrije tijd dixielandmuziek te kunnen spelen. De verdere bezetting is: Henny van Kempen - trompet; Toon de Rooy - trombone; Wim van de Wegen - clarinet; Jan Bogaert - banjo; Gerrit Verschuren - bas en Kees van Kempen - slagwerk. Meestal hielden de boeren na de oorlog weer op met kaasmaken; ze hadden hun handen vol aan het weer op peil bren gen van hun bedrijf en de melk ging naar de fabriek. Maar onderwijl waren er toch ook nog wel, die het kaasmaken meer systematisch bleven beoefenen. En mijn man en ik hebben altijd ons best gedaan het vak bij te houden en te leren, wat er te leren viel. Heft is een geweest rond Gert en Hermien. Er deden zelfs al geruchten de ronde, dat Hermien niet meer zou optreden, om zich helemaal te kunnen toeleggen op haar gezin. Niemand wist eigenlijk precies, wat er zou gaan gebeu ren. Hans van Wilgenburg zorgde voor een primeur in zijn laatste ’Voor Ach ten’ programma op de K.R.O. T.V. Gert en Hermien waren tussen zijn vele gasten. Daar onthulde Gert, dat Her mien juist weer behoefte had aan whet werken op de bühne. Na alle suksessen van weleer viel het niet mee, om hele maal niets meer te doen. En zo gaat het populaire duo van het Nederlandse lied weer op tournee. Op woensdag 12 juni a.s., aanvang 20.15 uur, treden zij op in de Stads schouwburg van Tilburg. Alhoewel zij best een avondje alleen kunnen vullen, zorgen ze voor de nodige afwisseling, door een keur aan artiesten mee te ne men, die een fijn avondje uit bij voor baat garanderen. ’The Twinny’s’ brengen u een vrolijke potpourri op de accordeon. ’Claire en Hermien’ vormen samen een zangduo, dat er zijn mag. ’Joe Andy’ brengt u de sterkste nummers uit de wereld van de variété. 50

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 1