JT lis Feestprogramma Oranje viering gunstig over de hele stad verspreid De Grasschoppers droegen in 50 jaar veel bij tot gezelligheid in Tilburg te Gimbrêre traat 5 >1 BADKLEDING NEEFS j j HAMERS II Uiteenzetting over Ierland Pcriiedjc CORRIE SCHERDERS Noad - RKVVU De Besterd kwam dit jaar in het middelpunt staan ’Neerlands Hoop Express’ met twee extra ritten naar Tilburg Op 25 26 uw burg, weer avonder op Bram en Freek de Til burgse schouw burg bezoekend een geweldig succes. Al vanaf vroeg in hun loop baan hébben Bram Vermeu len en Freek de Jonge willen optrdeeden met een band. Ook toen ze als duo vaste grond onder de voeten kref kabaretwereld, hielden ze d TAC - Axel Kleur- wedstrijd Toneelgroep Theater met ’Uitkomst’ van Heyermans in Schouwburg g 25 april 1974 - pagina 12 Donderdag 25 april 1974 - pagina 13 DETILBURGSE KOERIER OPGERICHT ALS VOETBALCLUB OOK DEZE KEER WEER IETS ORIGINEELS dat we niet duur zijn. Carnaval Kinderspelen Ml nze e hebben De Elders in de stad RUIM 20 JAAR ERVARING IN Functionele pasvormschoenen Kindercorrectieschoenen te.. iop-coupons i H. v. Aarie Pedicure alleen volgens afspraak iswijkstraat 5 denhout ERKEND LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN Wielerronde Erkende R.K. Bonhcte^ {Tapijten WIJ hebben de naam R ril AAR IN IS IN RLAND DEN BOSCH. Triniteitstraat 17 (bij het Casino op de Parade) woensdag 15 mei j krijgen voor een te geven door de ;se carnaval, te carnavals- van de ’n Irste’. pers dan ook in voorzitter voor .eurse SPOODLAAN 33$ TEL 436220 TILBURG uit te i trouwde 24 a Kult I blijkt schoj scha, is. 1 Darjassln Baghtlarl Afghan Meshed Arad Meshed Kaskay Mahal Hamadan en >5, toen het g dan van stedelijke Actie geor»” lonnen weua den guldens kunnen per boven de De op Zoom, I Beekse Bei szoeken zieker e-Comité iderafdelir e geschiede- emière op 2 lam veroor- flui- pau- haar 1 Hans Fuel oot, Guy in Unen, Willem Maatsteunzolen en alle bestaande voethulpmiddelen Elastieken kousen - medische bandages op doktersrecept We wonen tegenover het postkantoor burgsespoi nemen: TI Brabants TMHC Tilbi ward, hockej De Zanc Tilbria, korfb alver WSV Lc plane, - Toegang 21.00 uu op het Hoevense Onze salon: FRANSE STIJL-MEUBELEN is dagelijks geopend van 10.00 -18.00 uur vrijdags van 10.00 - 21.00 uur 's maandags gesloten. Telefoon 04100-40526 TILBURG EINDHOVEN DEN BOSCH heuvelstr.41 demer20a pensmarkt 11 slijk is. Iets van die de goede verstaander i de twee studiolangspeel- igeleiding die Neerlands periode op DE BADMODE VAN GIMBRÊRE MAAKT U GEZIEN. Op de exotische stranden ver hier vandaan. En In uw zalige ligstoel lekker dicht bij huis. Kom nü passen, straks schijnt de zon. Koningsplein 11.00 uur: Kartingwedstrijden op rij baan Paleisring. Kermis (geopend van 27 t/m 30 april). Braderie. Curiositei- tenmarkt. Demonstratie cyclobal en kunstfietsen door ’De Heidebloem’ uit Heerlen. Zie ook elders in dit blad. regen in de de ambitie s zullen het zwaar krij- eensgezind werken zijn reden aanwezig. Wij hopen Iburgers de TAC-ers komen i. Aanvang half 3, aan de lan, stadsdienstlijn 6. VOET- EN SCHOENKUNDIGE Veldhovenring 40 Tilburg TELEFOON 013-4312 81 15.00 uur: Koninklijk Tilburgse Wielerclub ’Pijnenburg’, js, internationale wielerron- teurs over 100 km. I optreden de Meester Tilburgse Sandra van irijzen zal uitrei- op vrijdag 3 mei om half nej Show Parade-orkest onder lei van de TV, zal optreden, uiteraard een groot bal. twee voetbalwedstrijden j met als inzet de Deltraptr 12.00 uur: Braderie Korvelseweg. Ge heel in oud-Hollandse stijl, o.a. presen tatie van Korvelse winkeliers en kunst, antiek en curiosa. Optreden van harmo nie TEcho des Montagnes’, verschillen de orkesten en kinderkennis. 11.00 - 12.00 uur: Beiaardbespeling door Beiaardier Arie Abbenes óp de Heikese toren. gaven OJC. schout bliek. Toch zullen vele mensen deze spannen de promotiestrijd mee willen maken. A.s. zondag moet TAC starten tegen de ex-2e klasser Axel. Iedereen kent de spreuk van de Zeeuwen ’Luctor et Emergo’ of ’Worstel en kom boven’. Het zal de TAC-taak zijn ze er op spor tief terrein onder te houden. De eerste klap is in een promotiestrijd geen daal der maar goud waard. De TAC-jongens gen, maar als zij er mogelijkhe dat vele Tilbi aanmoedigen. Jan Truyenlas Zondag speelt het pas gepromoveerde Noad haar laatste thuiswedstrijd de competitie en wel tegen het Le R.K.V.V.U. Een wedstrijd, enigszins zuller voor hen de beslissing Noad promoveerde 1 eerste klasse, overwinning behaalde 1 Rood-Wit en omdat allen verlies leden. R.K een enkele week gelede de derde klasse. Voordat de wedsti nemen, zal J* Jansen dat hij verdedi waarin beide teams wel sn willen freewheelen nu ig gevallen is. 1.1. zondag naar de omdat het zelf een ruime s bij het gevreesde de concurrenten .K.V.V.U. is reeds den verwezen naar leden weer tot deelname te krijgen. Men is daar nogal voortvarend in. Met name op sportgebied, volley, badmin ton, tafeltennis, waarbij vele successen werden en worden behaald, voetbal, na tuurlijk, en ook een voetbaltoto, waar door de vereniging in 12 jaar bijna f 1100,- ryker werd ondervinden nog altijd alle animo. Verder is er de foto club en de sleutelaarsclub, waar de le den zich kunnen bekwamen in dez steeds voor het dagelijkse leven van iedereen belangrijker wordende bezig heden. De laatste jaren is onze stad erin geslaagd zich landelijk een grote reputatie te verwerven vanwege de originele en grootscheepse viering van de Oranjefeesten, welk verschijnsel door het toeval afgelopen zomer werd gehonoreerd, doordat bij haar regeringsjubileum de Konin gin met haar familie de feestdag in Tilburg kwam doorbrengen. Een groot deel van de verdienste voor deze ontwikkeling komt zonder twijfel toe aan het Oranjecomité, dat door een voortreffelijk gecoördi neerd team zowel het Tilburgs publiek op de juiste manier weet te enthousiasmeren als de bruikbare relaties elders weet aan te boren om op die manier tot spectaculaire programma’s te komen. We hebben al de AUTO gehad, met de straatwalzen, en het PAARD (waaruit het evenement van de INDOOR dan weer uit is voortgekomen) en nu beleven we dan TILBURG OP DE FIETS, alweer met medewerking van buiten de stad. Een goed idee is het om het centrum van de feestelijkheden rond de fiets deze keer op de Besterd te leggen, op deze manier krijgt telkens een ander stadsgedeelte het hoofdaandeel van de viering en kan na verloop van jaren de hele stad zich er bij betrokken voelen. Op dinsdag 30 april viert de Personeelsvereniging Rijksambtenaren Amusements-, Sport- en Ontwikkelingsvereniging ’De Grasschoppers’ het 50-jarig bestaansfeest, onder meer met een receptie in de Studie zaal van de Stadsschouwburg, tussen drie en vijf uur. Er zal muziek zijn van het huisorkest van het ministerie van financiën ’The Saphire Five’ uit Den Haag. Het verdere feestprogramma bestaat uit een feestavond op vrijdag 3 mei om half negen eveneens in de Studiozaal, waarbij het Show Parade-orkest onder leiding van Henk van Montfoort, welbekend met als speciale gast Ria Valk. Daarna volgt Op Koninginnedag worden bovendien nog gespeeld één voor dames en één voor heren, De naam doet nu wat onwezenlijk aan voor een vereniging met zo’n gespreide belangstelling, maar zij dateert uit de tijd van oprichting, toen begonnen werd met een doodgewone voetbalclub, die een Engelse naam kreeg, ’Grasshop per’, wat sprinkhaan betekent, maar wat in het Tilburgs dan ’Grasschoppers’ werd. En bleef. De voetbalclub oogste veel triomfen en bekers, maar die gin gen in de oorlog verloren, dus de vereni ging kan ze niet meer laten zien. De ’Grasschoppers’ hebben veel ver diensten voor het Tilburgs De vereniging gaf het eerste bal in 1949 onder aanvoering heer P. Deltrap, als ’Kruik d’r Het was voor de Grasschoppe een hele voldoening, dat hur in 1965, toen het openbaar carnaval in Tilburg dan van de grond kwam, de eerste stedelijke Prins Carnaval werd onder de naam van ’Pierre d’n Irste’. Maar niet alleen door het leveren van de carnavalsprins, ook door deelname aan de commissie van ’De Duvelaers’ lever de deze fiscale vereniging concrete en waardevolle bijdragen aan de Tilburgse carnavalsviering. Behalve de evenementen rond de FIETS zijn er nog tal van andere feeste lijkheden in de diverse wijken. Bijgaand geven wij het hele programma van de dag, maandag a.s. en een kaartje van de route, die de optocht rond de Besterd zal trekken. april tot en met 12 mei wordt in het Itureel Sentrum een tentoonstelling georganiseerd onder de titel ’AFFIET- SJE’. Naast een unieke verzameling van oude affiches over de fiets worden oude rij wielen en voorwerpen tentoongesteld. De inzendingen werden o.a. verkegen door medewerking van de heer C. F. Arnold uit Haarlem, gemeentemuseum Zierikzee, oudheidkundige verzameling gemeente-archief Tilburg en diverse par ticuliere bijdragen. Sinds de latere jaren, na 1965 is de toeloop van de leden niet meer zo over weldigend als tevoren. Waren in de eer ste vijftien jaar na de oorlog de zalen altijd te klein om de opgekomen leden te bevatten, nu moet men haast zoeken naar een zaaltje, dat niet te klein is om leeg te lijken, aldus merkt de bij het jubileum samengestelde kroniek op. Niettemin zjjn er tal van activiteiten. In de loop der jaren ontstond een bloei ende toneelvereniging, die grote succes sen behaalde maar weer ten onder ging in 1967. Voor lezingen bestaat tegen woordig geen belangstelling meer, om dat deze bedrijvigheid door de TV is overgenomen, maar een tiental jaren ge leden kon de zaal nog uitpuilen van de belangstellenden. Het is het bestuur duidelijk, dat nieuwe wegen gezocht moeten worden om de Enkele voorbeelden: 300x206 1995,- 297x212 1895,- 288x210 1395,- 313x204 1895,- 301x196 1995,- 285x210 1995,- 290x204 1590,- 310x210 1995,- 317x207 1995,- voor wie dat nog teveel vindt, hebben we een aantal Shiraz vloerkleden 300x200’ zware kwaliteit van 995,- voor 695,- Tilburg op de fiets Parkoers: Besterdring - NS-Plein - Koe straat - Hoefakkerstraat. 13.00 uur: samenkomst van de versier de kinderfietsen en gekke en grote fiet sen op speelplaats school Molenbocht- plein 25. 13.45 uur: optocht gekke en grote fiet sen o.a. medewerking van: de ’Bügelrie- ders’ uit Losser (Overijssel), de Kunst- fietsclub ’De Heidebloem’ uit Heerlen. Versierde kinderfietsen met deelname van Merijntje Gijzen en Blozende Kriekske. 14.30 uur: Wielerwedstrijd voor Til de zaken een totaa komen. De medewerkenden aan het stuk zijn: Nettie Blanken, Trees van der Donck, Fenneken Fockema Andreae, Annie Langenaken, Pauline van Rhenen, Jan Apon, Bernhard Droog, Jan van Eijndt- hoven, Hans Fuchs, Jan Gorissen, Jan de Groot, Guy Lavreysen, Pim Peters, Jan van Unen, Jan Verhoeven, Henk Voges en Willem Wagter. om eens de muzikale mogelijkheden van Freek’s teksten, van Bram’s muziek en van hun hele theateroptreden verder diepen dan alleen met de ver- ie begeleiding van Bram’s elektri sche piano mogel"’ ambitie was door merkbaar op de twee studiolangspee platen-met-begeleiding die Neerlanc Hoop in de periode opnam. Veel men sen keken vreemd tegen deze platen aan en dat bracht Bram en Freek tot de overtuiging dat optreden met een groep behalve erg leuk ook noodzakelijk was. Nu is het zover. Bram en Freek gaan optreden met drie musici onder de naam Neerlands Hoop Express. De nieuwe gezichten op het toneel zijn van: Thé Lau, een gitarist van de jong ste lichting die eerder groepservaring opdeed bij de intussen ontbonden groep Tortilla; Jan de Hont, één van de Nederlandse popgitaristen van het eer ste uur die jaren geleden bij de Maskers pionierswerk verrichte en nu de basgi taar ter hand genomen heeft; en drum mer Harry Heeren die in de loop van meer dan tien jaar als professioneel slag werker onder meer deel uitmaakte van de Lords en van Euson Stax. Freek en Bram blijven de bekende rollen ver vullen: Bram als bespeler van de elektri sche piano en de achtsnarige gitaar en Freek als allround voordrachtskunste naar. Bovendien zijn alle leden van de groep vocaal actief. trijd een aanvang zal _al bij de geelblauwen Tonnie i gehuldigd worden voor het feit, j 250 maal de Noad-kleuren heeft iigd in het eerste elftal. Het kan me daar op het sportpark aan de Melis Stokestraat dus wel eens een sfeerrijk middagje worden. Op een in Breda gehouden vergadering met de KNVB en de verenigingen Axel, OJC, Bladella en TAC, werd besloten een hele competitie te spelen om 2 pro- motieplaatsen naar de 2e klasse. Aan het zware werk bij de competitie wer den nog eens 6 extra zware wedstrijden toegevoegd. De financiële overwegingen gaven de doorslag bij Axel, Bladella en Zij spraken van 2 a 3000 toe- iwers. TAC krijgt nooit zoveel pu- HEUVELSTRAAT 50 - TILBURG We willen nog eens herinneren aan de grote kleurwedstrijd voor kinderen van 7 tot 12 jaar. fraaie tekening, die wij verleden week plaatsten, van Ciel Klerks van den Heuvel, moet zo mooi mogelijk worden ingekleurd en vervolgens voor het raam aan de straat worden gehangen. Een jury van het Oranje-Comité zal door de stad trekken en prijzen toe kennen aan fraaie exemplaren. Na Koninginnedag moeten de te keningen worden ingezonden naar het bureau van ’De Koerier’ aan het NS-Pléin. Alle exempla ren die voor maandagavond 6 mei om acht uur ’s avonds bin nen zijn, kunnen nog meedoen aan een andere prijzentoeken- ning. En bovendien kunnen 250 deelnemers op v een uitnodiging goochelmiddag, magie entertainer van de Efte- ling, Johnnie Boomars met zijn assistente Rita. Op 28 april a.s. komt Toneelgroep Theater met ’Uitkomst’ van Herman Heijermans in de schouwburg van Til burg. Het is een van de meest doorleefde, poëtische, maar ook aardse stukken die Heijermans schreef. Zelf gaf hij het de ondertitel ’Spel van droom en leven’ mee. En die ondertitel dekt het stuk wel. Het gaat om een jongen in een Amsterdamse volksbuurt, die ziek is. Hij is de jongste zoon van een straatarm gezin aan het begin van deze eeuw, de tijd waarin de industriali satie in Nederland goed doorzette en vele gelukzoekers naar de steden met hun fabrieken trokken. In zijn koortsslaap krijgt Jantje een droom, waarin hij op de rug van een zwaan uit het Vondelpark naar de ster ren vliegt, die - zo is hem verteld door zijn broer - diamanten zijn. Met de ge plukte sterren blijken alle schuldeisers - de bakker - de schoenlapper - de dokter - de liefheid zelve en blijkt ook de poli tie eenvoudig omkoopbaar. Aan het slot sterft Jantje. Heijermans schreef het met een volkse humor, die er op wijst hoezeer hij zijn oren te luisteren heeft gelegd in de tijd dat hij zelf straatarm in de Amsterdam se Pijp woonde. Het stuk heeft een vreemde nis achter de rug. Op de prer november 1907 in Amsterda zaakte het een schandaal. Joelen, ten, boe-roepen enzovoorts. In de ze brak een actrice haar arm, zodat rol in de pauze geschrapt moest wor den. Maar het Nederlandse toneel blééf telkens weer het stuk spelen, omdat het Zaterdag om twee uur wordt in Café ’De Beerenhof’ een voorlichtingsmiddag gegeven over de Ierse kwestie. De vrien den van Ierland, een Nederlandse orga nisatie, die samenwerkt met in ons land wonende Ieren, heeft de heer Malachy Mc Gurran, een voorstander van Sinn Fcin, uitgenodigd zijn visie te geven op het al jarenlang lopende conflict in Ul ster, waar onlangs het duizendste slachtoffer van de onlusten het leven verloor. Belangstellenden voor deze ma terie, en voor politiek in het algemeen, zijn welkom. De bijeenkomst wordt be legd door de in Tilburg woonachtige heer Choilte Breatnach, eveneens uit Ierland. een van Heijermans mooiste is. Er wa ren er ook die bepaald minder gelukkig uitvielen. De wijze waarop men de zwaan ten tonele voerde en het dekor en de techniek bleven vaak struikel blokken. Regisseuse Elise Hoomans en decorontwerper Frank Raven hebben n grondig aangepakt en zijn met aal nieuwe opzet uit de bus ge in de Goirkestraat wordt een Oranje □rganiseerd met een kinderbal- zedstrijd. Er zjjn voor duizen- prijzen. De vijf winnaars vliegtuig een tocht maken Jelta-werken, dan via Bergen Roosendaal, Breda boven de srgen en tenslotte boven het winkelcentrum Goirke. Deelnemers kaarten te verkrijgen bij de Goirkewin- keliers met raambiljet. Inlichtingen bij NOAV, Goirkestraat 48. In Tilburg Noord worden voor Heikant- Querijnstok op het Wagnerplein behen- digheidswedstrijden gehouden voor fiet sende kinderen. Aanvang 3 uur. Vanaf kwart over twee kan ingeschreven wor den tegen 25 ct. De prijsuitreiking vindt plaats om 19.45 uur op De Schans, waarna om acht uur een lampionnenop tocht wordt gehouden met medewer king van de Tilburgse Scotjes. donderdag en vrijdag april a.s. in schouw- Steeds zijn de den, waar- Bram Ook In grote kleden zijn we goed koop. We brengen als AANBIE DING een aantal kleden, waar u normaal 2500,- tot 3000,- voor be taalt beneden de 2000,-. irgse I G. Mejjs de voor amate Als Miss Fiets zal Kwisser 1974, de Padgeest, die ook de pi ken. 17.00 - 18.30 uur: Muziekuitvoering op Heuvel door The Big Band, programma met muziek van - Glenn Miller - Count jortverenigingen waaraan deel- TIJSC Trappers, (ijshockey); Glorie, wandelsportver.; >urg, hockey; TMHC For- jy; TMHC Were Di, hockey; idlopers, wandelsportver.; TTV tafeltennisver.; Oranje Wit, Iver.; T.C. Tilburg, tennisver.; De Wolstad, wandelsportver.; Steeds Voorwaarts, gymnastiek; VV Zigo, voetbalver.; Tilb. Automobielclub St. Christoffel, automobielsport; St. Dionysius, gymnastiekver.; RKHV Were Di, handbalver.; Rapier, schermver. Wedstrijd over 10 km (8 ronden). Het jubileum van het komende week einde wordt gevierd met een juist ge voel voor realiteit, wat een fiscaal func tionaris dan ook past. Maar ter gelegen heid van de receptie zal, uit de aanwe zigheid van de andere verenigingen wel blijken, dat de betekenis van de ’Gras- loppers’ in Tilburg van niet te onder latten belang is geweest en nog steeds Basey - Stan Kenton - Bert Page. Kultureel Sentrum Groep Ohm 20.30 uur: Het kultureel sentrum viert koninginnedag èn de heropening van het Koningsplein met een konsert van de Tilburgse groep ’Ohm’, bestaande uit René van Asten (konga’s), Charles Greene (trompet), Pieter Henrard (slag werk), Willem Kühne (elektronische piano) en Nico Langenhujjsen (bas), g gratis. Beperkt aantal plaatsen, lur: Vuurwerk. Groot vuurwerk zijterrein van T.S.V. Longa, se Kanaaldijk. Op zestien scholen worden kinderspe len georganiseerd. 9.30 - 12.00 uur: Buurtraad Trouw- laan: Speelterrein ’Prinses Marijke’, Ge neraal Smutslaan. Sport en spel, hard lopen - verspringen - ballengooien - zak- lopen - ponyrijden, enz. 10.00 - 13.00 uur: Jeugdcentrale Wes tend: zaklopen - koekhappen - balgopi- en - steltlopen - hindemisbaan - bliklo- pen - verkleedwedstrijd. 10.00 uur: Stichting Wijkraad ’t Zand: terrein Lage Witsiebaan: Artemisstraat. T-shirt-bedrukken met symbolische voorstellingen betrekking hebbende op deze dag, bakken van pannekoeken, muurschilderen, handenarbeid, maken van bloemstukjes voor zieke bejaarden, straatdammen, rommelmarkt. Het the ma is ’Drie onder een kap’. De drie ’Zanden’ hebben hun eerste gezamen lijke wijkgebouw en openen dit op Koninginnedag. 10.00 uur: Bezoeken ziekenhuizen. Le den van het Oranje-Comité brengen een bezoek aan de kinderafdelingen van de ziekenhuizen en voorts aan ’t Hooge Veer en Piusoord. De ’Grasschoppers’ hebben in Tilburg een goede reputatie, want deze vereni ging heeft niet alleen veel gepresteerd om het personeel van de diverse in onze stad gevestigde fiscale diensten aan ge paste vrjje tijdsbesteding te helpen, maar ook bijzonder actief bijgedragen aan het ontwikkelen van het vereni gingsleven in het algemeen in onze stad. In de loop van de jaren zijn de uitgaans- gewoonten van de mensen veranderd en ook het gezelligheidsleven heeft een an dere vorm aangenomen: de mensen ko men liever in wat kleinere groepen bij elkaar. Maar daar is het bestuur dan ook wel op berekend: droppings, wan deltochten, oriëntatietochten, schaken, zingen, excursies worden nog geregeld georganiseerd en ondervinden soms wei nig, maar doorgaans goede belangstel ling.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 13