I HOVERS PAASSHOW MEUBELEN 5 IS SHOW -AANBIEDINGEN d Blijven studeren door schriftelijk en schriftelijk/mondeling onderwijs PAASTOPPER nu 5,75 Hoefstraat 236 to. kerk Ontdek dat klassemeubelen niet duur behoeven te zijn. 497,- OP ALLE AFDELINGEN Tentoonstelling in Goirle van kinderspeelmateriaal Tanzmusik des Frübarock Toch geen half werk zeker? ging 2695,- I i taimi .p Tijdelijk burchtgraaf of slotheer in Franken 495,- ig 11 april 1974 - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 11 april 1974 - pagina 9 LEREN DUURT EEN LEVEN LANG Kenneth Garland DIENST GEM'EENTE-REINIGING EN VERVOER, TILBURG KLASSIEKE LANGSPEELPLATEN Kennis slijt Gastvrijheid liKliifë 11.00 uur 17.00 uur (naar lisvat- I m2 de Namens de buurtbewoners Mevr. Wieggers v.H. enen 2e paasdag 11 uur v.m. tot 6 uur n.m. zaterdag 9 uur v.m. tot 6 uur n.m. volop parkeergelegenheid. HEUVELSTRAAT 50 Schriftelijk en schriftelijk/mondeling nu een pracht kollektie in betaalbare meubelen zowel klassiek als modern en vergeet vooral onze afdeling slaapkamers niet. eerlijk eiken dit bankstel an -eren met euren, jn of de lijsten Bervolle chting. Ook voor schoolverlaters mogel: hun l Bover komer ten, it alk jebiec en i GEMEENTE TILBURG Op TWEEDE PAASDAG wordt in Tilburg en Berkel-Enschot GEEN HUISVUIL opgehaald. In plaats hiervan komen de wagens op: ZATERDAG, 13 APRIL. Emmers vroeg buiten zetten. voor de een opge- GEMEENTE BERKEL-ENSCHOT Op verkenning in de ruimte of oi Aan is: t Tel. 04100-62122 ij is zo snel in ont- ïmand aan ’ervaring’ ij te XFEL i dit ■I 4 de officiële opénir aal van deze orgevormde jssens borg EL an zult zich klassieke i, bedden en L. MIJ. B.V. 552947 termijn een dan inlijk wier al zo ij gereedscl len nodig h stuk s en schriftelijk/ ich voornamelijk sbieden tellende land- eren leveren, een eerlijk Hoewel het schriftelijk mondeling onderwijs zie 1-jachtslot >rf en het jrestaties nu lat, waarop luitwerkjes, liseren, besteding i andere redt hij of zij schoolbank Maar meer wegstel- leteoren f van Dekok Beton voor een vijftal jaren met het ont- i speeltoe- elplaatsen. ;ren heeft tuin, laakt. leve- den van ons Bar. (burchthotel Aden- ilmberg en slot Mör- berust dit van het die deze in 1947 elijke of /mondelinge opleiding doet er daarom goed aan >ectie te informeren of een erkende instelling (ISO: Achter de Dom slaan. Integendeel: juist zij zullen vroegei zonder verdere studie niet zulke kansen ki wel hadden voorgesteld. wi zorgen opleidingen. :h onder meer: oj Zijn op de staat atheneum en j iclbare en hogei op vrijwel elk itiecursussen, Lo dingen, vrijetijdsopleid cursussen die de algei en Het schriftelijk onderwijs is een van de buitenschoolse onderwijsvormen die aan jongeren én ouderen, vrouwen, een ruime kaï leidingsmogelijkheden biedt: cursussen die voortbouwen c lager onderwijs af tot universitaire examens instellingen voor schriftel in ons land verzorgen i: 1.400 op bevinden ziel die gericht z vo, a iddell ingen itiecu: Op verkenning in de ruimte zeer handige VAKANTIE- en HUISHOUDBEURS 3 beugels afgesloten treksluitingvak polsbandje 2 insteekvakken mannen én cans van op- van op het opleidingen voor toe! De erkende telijk onderwijs in totaal ruim Daaronder ipleidingen itsexamens mavo, havo, atheneum en gynnasium, lagere, middelbare en hogere beroeps opleidingen op vrijwel elk vakgebied, applicatiecursussen, LO- en MO- opleidingen, vrijetijdsopleidingen en vele cursussen die de algemene ont wikkeling en persoonlijke vorming beogen. Er zijn cursussen van enkele maanden, maar ook opleidingen die een paar jaar duren. Verschillende instellingen geven waar nodig naast de schriftelijke lessen aanvullende mon delinge en praktische lessen. Ook wordt gebruik gemaakt van audio visuele middelen (grammofoonplaten, band; of cassetterecorder) en ander hulpmateriaal. degenen di wijs hebben gerichte opk zij de basis bevredigende het terrein heeft. Degene onderwijs de kunnen - eventueel na eerst eni praktijkervaring te hebben opg. een van de vele aanvullend gerichte opleidingen volgen, kunnen zij zich in een richting van bijvoorbeeld de de economie of de au„ specialiseren. Elk jaar weer wordt een belangrijk deel van onze vaderlandse jeugd geplaagd door het verschijnsel ’examenkoorts’. Zo tegen de tijd dat in de schoolgebouwen her en der de bekende bordjes ’stilte examen’ komen te hangen, geven de talloze slachtoffers ervan zich over aan de meest doorleefde verwachtingen en kennen nog maar één doel: het diploma halen! Voor wie dit fel begeerde document eenmaal in handen heeft, openen zich nieuwe perspectieven: overstappen naar een andere school of instituut en een verdere opleiding volgen, of alvast een lonende weg naar de maatschappij inslaan en een werk kring zoeken. Elk jaar weer zijn er vele gediplomeerde schoolverlaters die zondere verdere studie een baan instappen - niet te vergeten degenen die dit doen zónder hun schooltijd met een geslaagd examen te hebben afgerond. Dit schoolverlaten betekent echter allerminst, dat zij in hun verdere leven nooit meer een studieboek zouden hoeven open te ;r of later ervaren, dat zij -rijgen als zij zich misschien Bij de nadering van de officiële opening van het bejaarden-centrum ’De Kasteel hoeve’, voel ik mij verplicht namens de bewoners van de Hasselt- en de Kwaad- eindstraat even de aandacht te vestigen op een zéér belangrijk detail dat het Gemeentebestuur blijkbaar ontgaan is. De driesprong Hasselt-Kwaadeindstraat- Wilhelminapark is een levensgevaarlijk punt geworden. Door de aanleg van wit te blokken over de volle breedte van de ingang Hasseltstraat wordt dit punt, vooral door de oudjes die ’de Kasteel hoeve’ willen bezoeken en de vele gast arbeiders die in deze omgeving wonen, aangezien voor oversteekplaats. Het vaak angstaanjagend gierend afrem men en het rakelings ontwijken van ar geloze voetgangers bewijst deze onze mening zeer begrijpelijke) mi ting. Vandaar onze suggestie tot het aanbren gen van Zebra-paden zoals op de bij gaande situatie-tekening aangegeven. De bejaarden die ’de Kasteelhoeve’ als hun recreatiecentrum beschouwen, wil len daar ook heelhuids komen en niet de volgende dag in de bladen als ver keersslachtoffer worden vermeld. Gun de oudjes én de gastarbeiders hun leven. Helaas bestaat bij sommige mensen nog steeds de verouderde opvatting, dat meisjes na hun schooltijd geen ver dere opleiding nodig zouden hel Maar getrouwd of niet ge een baan of in het huishc iedere vrouw geldt dat sti kennis haar latere levensme ernstig kan belemmeren. zijn op die dit zij zij vroeger hadden van dj capac dat z Onze maatschappij wikkeling, dat nien alleen voldoende heeft om bij blijven. Eenmaal verworven kennis niet meer onbeperkt houdbaar, i moet voortdurend worden vernieuwd en aangevuld. Stilstand in kennis is achteruitgang. Naast arbeid en vrije tijd is voor de moderne mens studie een van de draagmuren van zijn leven geworden. Nu is studeren al lang niet meer iets wat aan een bepaalde plaats, tijd of leeftijd gebonden zou zijn. Ieder mens kan op verschillende momenten in zijn of haar leven de behoefte gevoelen om nog wat verder te leren - om een vroeger afgebroken schoolopleiding alsnog te voltooien, om een grotere algemene ontwikkeling op te doen, om zich in een bepaalde richting te specia- Daar waar kasteel-romantiek en franki- sche gastvrijheid elkaar ontmoeten, ont staat een goed vakantie klimaat. De prijs (enkele kamer v.a. DM 14,-) kan in ieder geval niet disharmonisch werken. Ml in van i oude iruiks- Zij maakten jacht- en ban- ide dienstverblijven en stal- mbaar. Zo, dat de vor- sorgde gast momenteel - verlangen naar de verle- i tijd ook mag zijn - kan rekenen op hedendaags komfort: bad en iche, toilet en telefoon, sauna en irium. Helaas ontging me bij het beluisteren van dit exemplaar niet die enkele, doch zeer irritante tikken, die, als ik het goed heb, ontstaan zijn bg de persing en niet bij de opnamen, iets wat we niet ge woon zijn van het merk waar vérder geen kwaad woord over gesproken kan en mag worden. Verder is het nu wach ten geblazen op deel 4 met Tanzmusik des Hochbarock en indien dit wachten net zo rijkelijk beloond wordt als met de voorafgaande platen, dan lijkt het me zeker de moeite waard de serie in zijn geheel als een muzikaal document aan te schaffen. zerp heeft een van de bekendste erkende instellingen voor schriftelijk en schriftelijk/mondeling onderwijs in ons land een speciale brochure gewijd: ’Bericht aan de vrouw’, die kan worden aangevraagd bij de Leidse Onderwijsinstellingen (LOI), Leidsedreef, Leiderdorp. om een zinvolle vrijetijds- te hebben en om talloze lenen meer. Daarvoor hoeft niet persé terug naar de aken - ook thuis, op kamers, in dienst, op zee of waar dan ook, kan iedereen een stukje vrije tijd benutten om door een opleiding de levens mogelijkheden te verruimen. Erkenning Het vorige jaar is de lang verbeide ’Wet erkenning instellingen schriftelijk onderwijs’ van kracht geworden. In stellingen op dit gebied die aan be paalde voorwaarden voldoen, ver krijgen hierdoor de status van ’erkend door de Minister van Onderwijs en Wetenschappen’. Zo’n erkenning houdt in dat blijvend toezicht wordt uit geoefend op de betrouwbaarheid van de voorlichting, de bevoegdheid van de docenten, de redelijkheid van de wederzijdse verplichtingen, de deugdelijkheid van de studieleiding en de waarde van de diploma’s. Op dit moment, in de overgangsfase sinds de totstandkoming van de wet, 1 toezicht nog bij de Inspectie Schriftelijk Onderwijs (ISO), i taak al sinds haar oprichting ik. heeft vervuld. Wie een schriftel"'- schriftelijk/mondelinge oplet volgen wil, doet er daarom goed even bij de inspe hij/zij wel met van doen heeft 5, Utrecht). zwembaden, pianospelen chten. Naast de dagtaak Voor elke studie is onvermijdelijk een zekere inspanning vereist. Wat dit be treft onderscheidt het schriftelijk en schriftelijk/mondeling onderwijs zich niet van welke andere vorm van onderwijs dan ook. Wel onderscheidt het zich door een aantal kenmerken die bij andere onderwijsvormen niet zijn aan te treffen: op elk gewenst in, thuis studeren (of studeren volgens een ing en in een zelf te- >o. Bovendien kan worden aangepast ezige voorkennis en iet de studie wordt In aansluiting op de recensie van mid- deleeuwse-muziek, volgt nu een bespre king van de in dezelfde Archiv ver schenen serie ’middeleeuwse, renais sance en barokke muziek’ van een plaat met de titel: ’Tanzmusik des Früba rock’. Dit exemplaar zal de voorlaatste zijn van een serie platen gevuld met lou ter Tanzmusik van ongeveer 1400 tot 1650. De laatste plaat in deze serie zal heten: ’Tanzmusik des Hochbarock’, doch deze is nog in voorbereiding. De 3e plaat in deze reeks van 4 is chronolo gisch gezien wel de belangrijkste daar deze de overgang laat zien en horen van de renaissance vorm, die weliswaar min der strak gespeeld wordt dan de middel eeuwse, doch ten opzichte van de ba rokke vorm nog conventioneel is, naar de vroeg en laat barokke vorm, (Bach, Telemann, Corelli, Veracini, Manfre- dini, Biber, Schmelzer om er maar en kelen te noemen). Als nevenbedrijf Goirle bv, werd door Rumida bv begonnen werpen en maken van houten stellen voor plaatsing op speel Voor de allerkleinste kinder Rumida, voor plaatsing in eigen ti enkele aangepaste toestellen gems Bovendien werd begonnen met de ring van' zgn. ’Bouwhout’. Dit hout is rond gefraisd en voorzien van inkepin gen, waardoor de kinderen zelf hun speeltoestellen kunnen bouwen, zonder dat ze daarbij gereedschappen of beves tigingsmiddelen nodig hebben. Een fantastisch stuk speelgoed, waar mee ze elke dag een nieuw bouwsel kunnen samenstellen. Het aanschaffen (burchthotel Laüenstein) -ge (slothotel Bettenburg) loop van de Main (slothotel Banz Neuhof) iu/Franken slothotel Col danken. En wij moderne romantici heb ben hierdoor de mogelijkheid terug te blikken in een wereld, waar de klok duidelijk langzamer liep. En wie wil er nu niet in zijn vakantie even van de druk van onze op prestatie berustende maatschappij af zijn. En echt mens zijn, afgezien van normen van de technokra- tische routine? sbben. getrouwd, in louden, voor tilstand in logelijkheden In ons land dit moment heel wat Vrouwen uit eigen ondervinding weten: zien goede kansen voorbij gaan, die wél zouden hebben gehad als zij maar een betere opleiding genoten. Het meisje van laag doet er daarom goed aan haar iciteiten zodanig te ontwikkelen, zij als vrouw van morgen de beste kansen heeft. Aan dit onderwe' kendste erkent oviiriftelijk en s ierwijs chure gewijd: die kan i Leidse De mens is altijd geboeid geweest door de ruimte. Duizenden jaren geleden aanbad men de zon en de maan, zaaide een zonsverduistering paniek. Eerst langzaam kwam het ruimteonderzoek op gang. De uitvinding van de telescpop beteken de een enorme schrede vooruit, ondanks-maan- en ruimtereizen, bekendheid met planeten, melkwe seis, astroïden, kometen en me. blijven er nog vele ontzagwekkende raadsels over. Vormen de onoverbrug bare afstanden van nu misschien de schoolreisjes van ons nageslacht? Is er leven op andere planeten of zijn wij de enige bewoners van dit heelal, waarvan de grootte nog steeds onbekend is? Een populair wetenschappelijke serie met fraaie tekeningen in kleur en zwart wit, veel verklarende tabellen, compac te duidelijke tekst. Elk boek bevat een of meer projecten, dus extra aantrekke lijk voor het onderwijs. Prijs per deel: f 8,90. Uitgave van Uitgeverij Helmond. Verkrijgbaar bij de boekhandel. Het Ulsamer Collegium weet waar ze aan toe zijn gezien hun prei weer gedaan op deze plaat voorkomend opvallend veel lu die bijgestaan door trommels en tam boerijnen, gewoon gaaf geïnterpreteerd worden door de luitist van dit Ulsamer Collegium, Konrad Ragossnig. Vrij fre quent wordt het Full-Band spel afgewis seld door een sweet luitwerkje wat zeer welkom is ten opzicht van de wilde, soms ruige dansen die zo uitgevoerd worden zoals men dat in die tijd placht te doen. Dit pleit dan inderdaad voor de interpretatie die het Ulsamer Colle gium er op na houdt. De toetsen der kritiek worden het best doorstaan in de composities van Anthony Holbome: ’Heigh Ho Holiday’, Victor Haussmann: ’Gaillard en Catkanei’ en van Giovanni Mainerio met zijn 2 eenvoudig van structuur zijnde Saltarello’s, waar het meer om de continuïteit te doen is, daar de dansende mensen niet van op houden wisten tijdens een hofbal. richt op volwassenen, kunnen ook jongere mensen er verschillende kanten mee uit. Zo zijn er tegenwoordig nogal wat jongelui, die wel met gepaste trots hun pas verworven v.w.o.-diploma kunnen laten zien, maar die des ondanks nog niet op de universiteit terecht kunnen. Volgend jaar beter - maar wat in tussentijd? Zij zouden, naast eventueel een tijdelijke, gehele of gedeeltelijke werkkring, door een schriftelijke of schriftelijk/mondelinge opleiding dat jaar op een nuttige wijze kunnen overbruggen. Voor dienstplich tigen die na het examen worden op geroepen, is het nuttig om te weten, dat deze vorm van onderwijs hen de slijkheid biedt om ook in dienst kennis en kunde te vergroten, sndien kunnen zij in aanmerking en voor verschillende studiefacili teiten, zoals reduktie op het lesgeld. Niet alle opleidingen behoeven in hun geheel te worden gevolgd. Zo kunnen mavo’ers en havo’ers, door het volgen van een of meer afzonderlijke vakken, aan hun keuzepakket een verdere uit breiding geven. Voorts staan voor lie algemeen vormend onder genoten, tal van beroeps leidingen open, waardoor kunnen leggen voor een 5 beroepsuitoefening op dat hun belangstelling len die vanuit het beroeps- le maatschappij instappen, enige tijd pgedaan - ide, vak- Daarmee bepaalde ue techniek, administratie 13 kastelen met meer dan 400 kamers met hemelbedden, antieke interieuren en kleine hoekjes, waar het geluk huist openen anno 1974 hun poorten. U vindt ze daar, waar Franken op zijn mooist is en waar de edellieden destijds Kun ideaal-burcht bouwden met grach ten, ophaalbrug, weergang en vesting muren. 7 van het 13 gel schap Noord-Beier ke wedstrijd: Fichtelgebergte (slothotel- Fahrenbühl, kasteel Gattendor slot Thiergarten by Bayreuth) Frankische Schweiz (slothotel burcht Rabenstein) Franken wald Hassberge Bovenloo en slot N< Rangau/17 berg, slw! lach) Rhön (jachtslot Holzberg en slot Saa- leck). Het is duidelijk, dat hier niet alleen dromen vervuld worden van hen, die op huwelijksreis zijn of een nostalgische instelling hebben. Nog meer plezier beleven de aktieve vakantiegangers: de jager wacht het slot-eigen terrein, de visser veel viswa ter, de paardevriend het parcours, de manege en de koetsen. Verwarmde overdekte boccia, tafeltennis, serieus >ntspannende wandeltochten. i ’Zijne Majesteit’ blijft alleen nog de keuze over. moment beginner waar dan ook), eigen tijdsindelir kiezen studietempc vaak de opleiding aan de reeds aanwezig aan het doel dat me. beoogd. Door deze eigenschappen kan ieder de studie in ruime mate aanpassen aan zijn of haar persoonlijke omstandig heden en mogelijkheden, en kan de studie uitstekend worden gevolgd in de vrije tijd naast de dagelijkse ver plichtingen van beroep, huishouding of welke andere activiteit dan ook. van de houten regels kan in fasen ge schieden, waardoor de bouwsels, met de kinderen, kunnen meegroeien. Om dit materiaal te kunnen tonen werd aan het bedrijf aan de Zandschelstraat te Goirle een gedeelte van het terrein inge richt met allerlei toestellen. Bovendien werd gestart met de levering van diverse artikelen bestemd voor het verantwoord sieren van de tuin. Voorts werd de nadruk gelegd op de betere artikelen^ zoals keramiek vazen, schalen enz. ook in grotere afmetingen. Deze tentoonstelling is de moeite waard om te bezoeken. Kinderen kunnen met het bovengenoemde bouwhout een huisje naar hun idee opzetten. Hiervoor is een apart hoekje ingericht. Blokfluiten, div. viola da gambas, ba- rokviolen, trommels en een clavecim- bel, naast de luit solo, dragen er de zorg voor dat juist die sfeer gecreëerd wordt die we ons zo toegeëigend hebben als luisteraar al dan niet kritisch opgesteld omtrent de bewerking en behandeling van de composities van onze vroege toonkunstenaars. HASseLlilr In Franken kan dat misschien zelfs in tensiever dan elders. Dat is de bevrij- 'dende belevenis voor.de ’gast op het kasteel’ of de ’tijdelijke burchtgraaf’. Plunderingen en oorlogsgeweld hebben van veel trotse adellijke bezittingen een schilderachtige ruïne gemaakt, terwijl in de loop der jaren de financiële belas ting voor veel slotheren niet meer te dragen was. Kunstzinnige burcht-vrien- den en mensen met een sterk historisch bewustzijn waren vaak de redders in nood. Zij investeerden een vermoger de restaurering en het onderhoud de eeuwenoude bouwwwerken, in wapehcollecties en in oude gebi voorwerpen. Zij maakten jacht- ei ketzalen, oude dienstverblijve len weer bewoonbaar. Zo, d< stelijke onbeze hoe sterk het den een douc solar Ruim 400 hemelbedden zijn gasten in de landstreek Franke maakt. Kunt u zich voorstellen om tijdens uw vakantie te slapen onder het baldakijn van een middeleeuws hemel bed? Of bij het open haardvuur van een gezellige kasteel-bar u te bezinnen over het leven? Of in de ridderzaal fan- tasie-rijke verhalen te horen en te paard over berg en door dal te galopperen, waar eens de ridders ten strijde trok ken? Als u van deze romantiek houdt, zou uw volgende reisdoel eiger Franken moeten zijn. Franken, landschap, liefde en geaardheid prachtig bezongen zijn door Walther von der Vogelweide en Wolframm von Eschenbach, de meesters van de muze. Wat hun eeuw en latere tijdperken aan ons hebben nagelaten, heeft een duide lijk stempel gedrukt op het landschaps beeld van Noord-Beieren. Hier bevinden zich de meeste kastelen en burchten, en veel meer groot-grondbezitten dan men in Opper-Beieren aantreft. Vanuit de historie laat zich dat verklaren. De edellieden en ridders van Franken waren eigenzinnige mensen. Zij bouw den zelf hun burchten met hoge tinnen torens, die hun vijanden schrik moesten aanjagen. Een steeds voortdurende boe delscheiding dreef dit dilemma naar een hoogtepunt. In ieder geval heeft Fran ken aan deze ’kerktoren-politiek’ talrij ke architectonische kunstwerken te -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 9