w f Winkelcentrum ’t Goirke elmans i 'fyebers Schaatslegioen gaat Atjes afscheid zien in Heerenveen ITELS VEN •s< BROEK kunstwerken beschikbaar voor drie maanden of voor ’leenkoop’ ’Artotheek’ stelt 3 A.S. GESLOTEN!! heure. iaak E b.v.. Dwergstaat Ijsland gaat 1100-jarig bestaan vieren Cursus Trans cendente meditatie kjndebland gratis BRR „LE PERROQUET ROUGE" uöf) CAO-minimum blijft gelden Café BIERINGS1*^ Donderdag 21 februari 1974 - pagina 13 DETILBURGSE KOERIER ari 1974 pagina 12 ’n DESTAG HAOLE W’UT WEL IN. Vechtlust STRAAT 46 Elke drie maanden in eurt: Permanent LECHIM Beduusd ze weer dor flair <1 28 'zijn slijk, at 3 Heuvelstraat 317. Ltl 0 'o 'o atisch orde maken 41 Handelsonderneming NOVA G0IRKE3TRAAT 48 - TILBURG GDIRKESTR. 51 TILBURG J. SIMONS JR. Poelier GOIRKESTRAAT 54 Restant Karnavalskielen tijdelijk met 10% korting Bestellen jubileumtientjes 'n MONDAG, 25 FEBRUWARI, IS ’DE KOERIER’ d’n HILLEN DAG NIKS WERT DÈS GINNE GRÓTE MOND. DÈ HEURT ZO! 30- im- Deze week KUIKENBOUTEN 5,50 P- kg. WAGNERPLEIN 55 Spul vur de redaksie en advurtenties ’n DESTAG ZELLUF BRENGEN!!! ST KEN VAN DEN hoe snel - onder j van de snelste vadt 'ortwereld ver- Maarse was er BELANGRIJKE PERMANENTE EXPOSITIE 3,98 1,00 1,50 Talvela. historie. Het 795 ontdekt de tie n31 56 1(01623)2106 ST. ANNAPLEIN 16, TILBURG, TELEFOON 013-430617 pel lint ren, maa men aan de een bezoek l i weg naar het >74. Karnavalsaanbieding MOULINEX GRILL 89,- zelfreinigend - voorraad beperkt .LSHOEDJE van 5 gulden 1U GIELSMID kerk Juwelier - Horloger SCHOUWBURGRING 27 SCHOiïNENHUIS van het ïringsad jubileum- toegezon- zaarop een :hijnsel re mies :1 geval- 1 basis- Onze kollektie Fleischmann - Marklin Quick - Kibri - Ministeck is weer compleet. Ook voor reparatie treinen slaagt u bij ons. Fa. de Kort van Leeuwen Alleen Golrkestraat 58-60 - Tilburg intellectueel, type dan ook te KORVELSEWEG 108 C TILBURG - TEL. 426194 ling inlopen zin. In zo’n niet begrij- ij zo’n gelegen- ig te krijgen, die t.g.v. het 1100- ind hebben als wanneer geschillen de in een bedrijf drei gen. Wie daarover ■en, kan elke don- i 19 en 21 uur het klachten- en informatie- Kath. Werkende Jongeren, 2;j dringende geval- tussen 9 en 17 uur, 13-421563. WERKENDE JONGEREN LEGGEN REGISTER AAN Omvangrijke klachtenlijst over werkgevers die minimumlonen willen ontduiken veken Nor rnason eer ïlang gezien, dat ook en dat zij zich bij het Is is dit natuurlijk een ..oogstens kun- j dat nog kan zij er geen verkla- het verbaast ook Vnjdog dinsdag van 12 -05 uvr Trek in een 5NACK systeem maakt het mogelijk bij ’gewone mensen’ kunstwei klasse een gewoon ding alleen blijven Atje Keulen-Deelstra op Wereldkampioenschap 19' Bij dat gesel vaak in uitgevoc] tie, die r plaatsger die als Op donderds wordt op de C6 een inleii gevolgen van Transcei door de heer W. M. Schoots, leider van de Tilburgse vestiging van de Stich ting S.I.M.S.- Nederland. slagerij p WESTLAND Golrkeatraat 22 - Tel. 424774 Een keer een tentoonstellinj heeft, vinden velen, weinig korte tijd leer je een werk pen en bovendien is bij heid niet de voorlichting je eigenlijk nodig hebt. van hun werk, maar anderzijds is het toch gewone publiek de gelegenheid e kunstwerken, want aan het kunstenaar aflezen of hij met ng met zijn verliezen met ;n. De laatste bedreiging 1 dat kunst alleen werd 'f, die er belang bij had Igens de nonnen van de maakt. De werken die men in huis krijgt, zijn vanuit de ’Artotheek’ ver zekerd, dus men hoeft niet bang te zijn dat men aansprakelijk zal worden ge steld als er brand komt of zoiets. door de pech welke haar av.itervolgde (valpartijen, haar schaats) worden ver- het seizoen erop bewees zij, ’outer pech was ge- 1972, beheerste rij werd uitsluitend Zoals gezegd, de Stichting Werkende Jongeren geeft adviezen en tracht ook opheb Wdiplein Hüwteirfe C5B VALOESPINO verdiplein-stokhasselt- tilburg tel 015-552947 V.Hengel expl mij.bv sring van de kunst naakt aan die van sering van mense naar de verbreiding selijke kunst iderschoenen. i gewone mensen )at is De bestelpei Munt met ge lijste munt, tientjes 1973 Aangezi»" i circa 2 vuur-: ralop in De IJslan- i verjaardagsviering door) ook een beetje op jegenomen belangstelling ndse toeristen. Ijsland er genoemd in mierende reis- goirkestbxM 500 gr HALSCOTELETTEN 5 CROQUETTEN 150 gr GEK. HAM KARN AV Al bil aankoop DROGISTERI bijzonder grote indruk il zal dit een werk zijn, loop van de drie maanden een ats in huis heeft gekregen en lan niet meer kwijt wil. van f 2,75 per maand is men cwijt aan huur van het st"’" i huis heeft en dat dan aan In deze tijd wordt het steeds meer als een bek ’gewone mensen’ kennis nemen van kunstwerken, tot stand komen ervan betrokken voelen. Enerzijds belang van de beeldende kunstenaars, die gediend zijn met een zo wijd mogelijke verbreiding v?" h"” werk, misschien nog meer belangrijk, dat het e krijgt om te reageren op volwaardige oordeel van alledaagse mensen kan de 1 zijn gevoelsoordelen over de wereld en de samenleving medemensen parallel loopt dan wel dreigt het contact te vt het publiek of met de werkelijke verhoudinger heeft zich eeuwenlang gerealiseerd in de tijd gemaakt voor een elitegroep in de samenleving, dat het menselijk leven werd geïdealiseerd volge heersende klasse. Voor de gewone mensen was dit verschijnsel vaak bijzonder schadelijk; ook in het praktische leven. Transcendente Meditatie wordt twee maal per dag 15 a 20 minuten be oefend. Om ermee te kunnen beginnen is het niet nodig: - om zich te kunnen concentreren of om andere speciale bekwaamheden te hebben - om een beschouwend, gevoels-, of welk ander tyj rdag 21 februari 20.00 uur ie Katholieke Hogeschool in ridende lezing gehouden over mdente Medita- 5 en het all round ’in februari in Hee- op het ogenblik nnsbruck. stoppen? Atje zoals elk jaar. aan haar kroon sl sprint (wel- talen) en i dit seizoen winterspelen is, naast haar zuchtig Laat nu reeds uw >GRASMAAIMACH1NE in Revisie - Slijpen MAAS HEEFT HET I Golrkestraat 16-18 Ook als men niets koopt heeft men dus elke drie maanden een ander werk in huis, dat men zelf op de permanente tentoonstelling in het Kultureel Sentrum kan gaan uitzoeken. Het werk dat men meeneemt is voorzien van een beschrijving, waaraan men waarde en betekenis kan aflezen, al zal de feitelij ke waarde natuurlijk sterk afhankelijk zijn van wat men er zelf in ziet. Begrij pelijk zijn er allerlei meer speciale rege lingen. mogelijk, met name voor jonge- rar die kan men vernemen als 5 permanente tentoonstelling brengt. Atje Keulen doet de spor steld staan. Zelfs"Gerard M beduusd van toen in Assen en Alma Ata het totaalklassement werd opgemaakt. In Assen won zij vier in Rusland drie afstanden. Een gigantische en alles ver nietigende voorsprong in de schaats sport. Het ergste van alles echter: Atje Keulen werd 31 december 35 jaar, zo dat zij sportfysiologisch al een medisch wonder wordt genoemd. Gerard Maarse riep na afloop in Assen: ’Atje is gewoon een.griezelig sterk wijf’, maar daarmee is het verschijnsel van vijf punten voor sprong niet verklaard. Wat wel duidelijk is geworden: Atje gaat naarmate zij Voor de wereldtitelstrijd sprint (16 17 februari) en vervolgens weer tot 1 wereldkampioenschap all round eigen huis’ (23 en 24 renveen, traint Maarse met zijn discipelen in Int. Of zij dan definitief zal ,i is er nu al. zeker van, Maar het enige, dat nog t ontbreekt is een wereldtitel ke zij in Innsbruck kan ha olympisch goud. Maar na komen de olympische wint! steeds dichterbij. En Atje ii vermogen tot vechten, eerzi Atje Keulen heeft in één zaak een groot voordeel boven haar tien tot veertien jaar jongere medestrijdsters binnen het nationale team: haar ongekende vecht lust. Die maakt het haar tevens moge lijk onder nagenoeg alle omstandighe den tot de bodem van haar kunnen te gaan, een factor welke haar nervositeit naar de achtergrond drukt als het er werkelijk om gaat. De 200 vulkanen leverden de afgelopen 500 jaar een derde deel van de wereld- lavaproduktie. Thans zijn er vrijwel geen vulkanische activiteiten meer. On geveer 30 vulkanen laten af en toe nog eens wat van zich zien (zoals de Helga- fjell vorig jaar), maar voor de rest zijn die vulkanen zo dood als een pier. Ze hebben in de loop van de eeuwen wel gezorgd voor een ruig landschap, dat uniek in de wereld is en een bijzondere aantrekkingskracht blijkt uit te oefenen op bepaalde individualistisch ingestelde toeristen. zijn - om levensbeschouwing of levenswijze te veranderen. Cursus over de WETENSCHAP DER CREATIEVE INTELLIGENTIE in Til burg: Op woensdag 6 februari hield drs. R. Croughs, voorzitter van de Stichting 5.1. M.S.-Nederland, een inleidende le zing over de uit 33 kleuren video-colle ges bestaande basis-cursus over de We tenschap der Creatieve Intelligentie. Deze cursus wordt onder auspiciën van Maharishi International University ge geven op de Kath. Hogeschool en zal a.s. woensdag starten (inschrijven bij 5.1. M.S.- Tilburg, Burg. Vissersstraat 6, Tilburg, tel. 674099). Hetzelfde doet de ’Artotheek’ van het Kultureel Sentrum. Daar is een perma nente tentoonstelling van werken van kunstenaars, voor een groot deel uit de eigen stad en omgeving, en die kan men uitkiezen en mee naar huis nemen voor de tijd van drie maanden. Waarna men /oor een ander vervangen kan. Daar zijn diverse tarieven in. Zo'Khet mogelijk, bijvoorbeeld, per maand f 11,— te betalen, waarvoor men dan één of twee werken kan uitkiezen met een gezamenlijke waarde van f 650,-. Dat geld is men niet helemaal kwijt, f 8,25 wordt geboekt als kooptegoed, dat door de tijd heen kan aangroeien tot een niet onbetekenend bedrag. Daarvoor kan men dan een werk aan schaffen, dat maakt. Meestal dat in de L vaste plaat dat men da Het bedrag i uiteraard kwijt aan huur van het stuk, dat men in huis heeft en dat dan aan de betreffende kunstenaar wordt overge- te bemiddelen, wan: arbeidsverhoudingen gen te doen vastloper informatie wil hebben derdagavond tussen terecht op h centrum K: Telefoonstraat 31. Bij dringende len ook overdag I ook telefonisch 0E Het Kultureel Sentrum ’De Koningswei’ schept al sinds geruime tijd mogelijk heden om verantwoorde kunstwerken in particuliere huizen te brengen, waar in wijde kring gebruik van gemaakt wordt. Het systeem lijkt enigszins op het beginsel van een openbare leeszaal: men leent een boek, men leest het uit en men brengt het terug, om een ander te lenen. Andere generatie heel wat besprekingen is gebleken, riiillen over het minimumloon bittere ernst moeten worden zochten, net zolang tot de génera- nu onder de overgang zit, heeft smaakt voor nieuwe jongeren, vanzelfsprekend het minimum loon hebben toegezegd gekregen. De Katholieke Werkende Jongeren gaan gewoon door met de strijd tegen de overtreders van het wettelijke mini mumloon en tegen het jeugdloon in het algemeen. Jeugdloon is diefstal en to taal uit de tijd blijft het beginsel. met een aristocratisch-republikeinse re geringsvorm. Zij sloegen hun bivak op aan de zuidkust van Ijsland, ongeveer op de plaats waar IJslands hoofdstad Reykjavik werd gebouwd. Ijsland is bijna driemaal groter dan Ne derland. Van de 103.000 km2 opper vlakte is 12.000 km2 bedekt met een permanente ijsvlakte. Ijsland meet van noord naar zuid 300 km. en van oost naar west 500 km. De kustlijn in 6000 km. lang en de totale lengte van het wegennet bedraagt 900 km. Volgend jaar komt een autoweg het-eiland-rond klaar. Transcendente Meditatie is een natuur lijke, eenvoudige techniek, waardoor een diepere rust ontstaat, dan die tij dens slaap. Was in 1973 het aantal beginners met 100 toegenomen in Til burg; in de afgelopen twee weken wa ren er twintig beginners. Bij zulke bedrijven wordt nogal eens aangevoerd, dat er ontheffing is aange vraagd en dat men wacht op de beschik king. Maar dit is regelrecht bedrog: men moet het minimumjeugdloon uitbeta len tot er eventueel ontheffing verleend is, wat niet zo heel gemakkelijk zal gebeuren. In andere gevallen is het wet telijk minimumloon misbruikt om loonsverlaging toe te passen. In een aantal C.A.O.’s wordt een minimum loon vereist, dat hoger ligt dan het wettelijk minimumloon. In deze geval len geldt het C.A.O.-loon natuurlijk. Een ander veel voorkomend verse! in produktiebedrijven is dat er pr verdiend kunnen worden. In veel len gebeurt het dan dat men een loon krijgt, dat beduidend lager ligt dan het wettelijke minimum, maar met de premies mee komt men dan precies aan het minimum of iets erboven. Maar het minimumloon is bedoeld als dat bedrag, dat de werkgever móet betalen of de produktienorm volgens de premietarie ven nu wordt gehaald of niet. Een regeling als deze is dus gewoon bedrog van de werknemer. drogisterij ’“15 Golrkestraat 15-Telefoon 420412 wenst u prettige carnavalsdagen Op maandag a.s. zijn wij geopend van 1-5 uur. Op het kunstijs van de Heerenveense Thialf-baan zal op 23 en 24 februari een van de interessantste toernooien uit de damesschaatsge- schiedenis plaatsvinden: het 28e wereldkampioenschap. Interessant niet alleen om een indicatie te krijgen hoe snel - onder gunstige weersomstandigheden uiteraard - het ijs van de snelste vaderlandse ijsbaan is ten opzichte van dat van de Russische Medeo-baan, maar vooral om de prestaties van een vrouw, die zich - naar mate haar leeftijd vordert - ontwikkelt tot een van de krachtigste figuren die de damessport ooit heeft gekend: Atje Keulen-Deelstra. In Heerenveen staat ontzaglijk veel op het spel. Niet alleen, dat zij zich voor de taak ziet gesteld haar - inmiddels derde - wereldtitel te verdedigen tegen .de ongetwijfeld bikkelharde aanvallen van vooral de Russinnen, doch veel meer zal Atje’s belangstelling uitgaan naar een ander wapenfeit. Wanneer zij er in Heerenveen in slaagt voor de vierde keer wereldkampioen te worden (en zij blijft daarvoor de beste papieren behouden) is dat een mijlpaal in de internationale schaats wereld. Slechts één vrouw slaagde hierin eerder: de Russin Igna Voronina, in 1966 na een echtelijke ruzie door haar man om het leven gebracht, mocht zich in 1957 (Imaa). in 1958 (Kristinehamm), 1962 (Imatra) en 1965 (Oulu) als ’s werelds sterkste laten kronen. Het eenzaam in de Atlantische Oceaan gelegen vulkanische eiland Ijsland gaat dit jaar zijn 1100-jarig bestaan vieren. Deze dwergstaat vlakbij de Poolcirkel telt slechts 200.000 inwoners, staat vooral sinds de wekenlang spugende Helgafjell vorig jaar v< de toeristische belangstelling. T ders rekenen met hun verjaard! (het hele jaar i de enorm toe_ van Nederlandse toeristen, wordt dan ook steeds meer de vakantiegidsen van pioi bureaus.. De festiviteiten t.g.v. het 11 OO-jarig be staan van Ijsland hebben als hoogte punt een muziekfestival van 7-21 juni in Reykjavik (80.000 inwoners), waar aan meewerken het London Symphonie Orchestra o.l.v. André Previn, de Ijs- landse pianist Vladimir Ashkenazy, de beroemde operazangeres Renate Tebal di en de Finse zanger Talv“'“ Ijsland heeft een rijke eiland werd omstreeks door Ierse monniken en in 874 bevolkt door uitgeweken Noren, die er o.l.v. Ingolfur Amason een staat stichtten mocfëzcJfoo. nuxxn yaaa/J k a na val 5 Dit systeem maakt het mogelijk dat ook bij ’gewone mensen’ kunstwerken van klasse een gewoon ding in huis worden en niet alleen blijven voorbe houden voor een elite-groep. Naarmate de belangstelling daarvoor toeneemt, zal het mogelijk zijn nog een grotere variëteit na te streven. Bezoekers van de Openbare Leeszaal zullen er verstandig aan doen, eens een keer een verdieping hoger te klimmen en ook de gelegen heid tot het leven van kunstwerken waar te nemen. Wie is Atje Atje Keulen. Eigenlijk vanaf het van haar schaatscarrière staat eenzame hoogte. Dat was al zo toen in Friesland de ene kortebaan-wedstrijd na de andere won (en hierop veelvuldig Nederlands Kampioen werd), dat bleef zo toen zij in 1969 naar de langebaan overstapte. Ofschoon zij toen, in Hee renveen, als schuchtere plattelands vrouw tegen toen gerenommeerde namen als Ans Schut, Stien Kaiser, Carry Geijssen en Ely van den Brom VERGADERINGEN in een^a^e^en des tijds ingerichte feestzaal met aangepaste keuken. I Gelieve tijdig te bespreken^ nmRKESTRAAT 50 - TELEFOON 426347_ eriode voor de door 's Rijks gepolijste stempels van gepc itplaatjes geslagen jubileun ’’’3 eindigt op 28 februari a.s. tien de afleveringstermijn thans weken bedraagt zullen op februari bestelde jubileumtientjes uite lijk half maart kunnen worden afgele verd bij de opgegeven adressen. Bestelling - uitsluitend voor aflevering binnen Nederland - vindt plaats door overmaking of storting van f 30,- per munt op postrekening 90 91 92 ten name van ’Jubileumtientje 1973’ te Utrecht onder vermelding van het ge wenste aantal, naam en afleveringsadres (in blokletters). De bestelde jubi tientjes worden aangetekend toef den, verpakt in een munt-etui, wa het rijkswapen is aangebracht; muntbeschrijving is bijgevoegd. Het klachtencentrum van de katholieke werkende jongeren heeft voorlopig geregistreerd wat er aan klachten is binnengekomen, en daaruit blijkt, dat het vooral de kleinere bedrijven zijn, die zich niet houden aan de voorschriften om het wettelijk minimumloon uit te betalen. Voorzichtige schattingen wijzen in de richting van 40 a 50 pct. van alle kleinere bedrijven. Het schijnt dat een aantal kleinere werk gevers eenvoudig geen weet heeft van de minimumregeling. Een aantal andere heeft er wel weet van, maar houdt zich tegenover de werkne mers alsof dit niet het geval is, en dus niet meer betalen, zolang hun personeel zijn mond niet opendoet. Door de democratiser is wel een einde gemat zelfsprekende idealiser lijke verhoudingen, ma! van de meer medemense staat nog altijd in de kinc De vraag: ’Hoe kunnen nu Kunst bezitten? Dat is immers al leen maar te betalen voor de rijken! houdt velen ervan af om zich in ernst met de Grote Kunst in te laten. opkeek als tegen een berg. Die aanpas- sinperiode was zij snel te boven: het jaar erop greep zij reeds de nationale titel en behaalde voor een debutante klinkende resultaten: op het Europees kampioenschap werd zij vierde, maar greep precies vier weken later in het Amerikaanse West-Allis achteloos de wereldtitel voor de verbijsterde concur rentie weg. In 1971 mag, d constant acht bramen op geten, want dat het inderdaad louter weest. Vanaf dat jaar, 1, zij de wereldtop: zij v.c: nog eerste. ouder wordt steeds gemakkelijker schaatsen. Men zou zich hoogstens kun nen afvragen hoe lang zij volhouden. Zelfheeft zij er ring voor, integendeel, hvU haar steeds meer. Atje: ’Ik begrijp er niets van. Ik voel dat ik ouder wordt. Na elk seizoen knap ik een beetje op schaatsen af, neem me voor niet meer te beginnen. Maar als de voorbereidingen voor een nieuw jaar weer beginnen wil ik er weer bij zijn. Wel moet ik zeggen, dat het elk jaar zwaarder wordt voor mij. Ik moet er, gezien mijn leeftijd, steeds meer voor doen om in conditie te blijven. Maar het gekke is, dat als ik eenmaal op het ijs sta, het wel vanzelf lijkt te gaan’. Dat dit niet in orde is, spreekt vanzelf, maar als de werkende jongere dan maar de stoute schoenen aantrekt en er ein delijk eens om vraagt, moet er wel rekening mee gehouden worden, dat deze nabetaling geldt vanaf 1 januari 1.1. Het is intussen wijzer om niet zelf op het bedrijf ruzie te gaan staan maken, maar naar het centrum voor de werken de jongeren te gaan. Daar zitten men sen, die er alles van weten en die gene gen zijn om met het betreffende bedrijf contact op te nemen en te zorgen dat een en ander in orde komt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1974 | | pagina 13