:R R! Wordt 1974 het jaar van de tandem? Richtlijnen benzinedistributie voor personenauto’s Sportman, Sportvrouw, Sportploeg 1973 voor Avro-t.v. Buick Automobielen in 1974 n aarde opgericht stookolie HUISHOUDELIJKE Kleine kaashistorie VORMING ZEN! - Winter zonder start problemen mogelijk Herkenning gasolie en lichte Autopool Nederland Automatisch bellen met de V.S. Vormingscentrum ’DE KRING’ KREATIEVE VORMING Vormingscentrum ’DE KRING’ Country Western club in Waalwijk Donderdag 27 december 1973 - pagina 9 DETILBURGSE KOERIER r 1973 - pagina 8 Wijzigingen aan de motoren jrkeer zal, op enkele uitzonderii Verfijnde onderstellen UNT! de gr >oral iOO gram 2 rollen pot Ne- pak 0,7 liter Verberterd comfort »it/rood 500 gram 10 zakjes sport van de 500 gram 500 gram 400 gram kilo jest et 180 gram 500 gram ETIKELEN ook. 178 POTTENBAKKEN 295 ook. STOFVERSIEREN 279 Oorsprong. IEN CONTROLE 39 Fabricage. 98 KOKEN JAZZBALLET Boerenkaas. ard BLOEMSCHIKKEN niet lineer MAKRAMÊ YOGA Gezelligheid. FILMEN en donderdagavond Opwindend. rin deze prijzen zal worden Jesse, Dick “"1i; muzi- v..eend door iding van Tonny p komen niet ;n extra toe- op 7 av 3 avonc eten in lage van de h< er nu drie st twee. Een met de hand of elektrisch te ope- >tor- Op- de grote en tussenklasse sverbaar. kolom is als optie op de grote modellen leverbaar. anuari*74 t filialen er gese- iese ge- het de jen veel joed bruik- gebouwd i Dan Ai de boer- „Komt bij de smaken n Aardbeien l/l is gebaseerd op de wet van de tussen Neder- en Luxemburg gesloten overeenkomst tot unificatie van accijn zen. 4 lessen - op woensdagavond - start 16 januari de kursus 'kost eksklusief de materialen 10,— 5 lessen - op donderdagavond - start 17 januari de kursus kost eksklusief de materialen 12,50 10 lessen - op donderdagavond - start 17 januari de kursus kost alles inbegrepen f 25 jende mor igavond 1 (alles Nederlandse nen dak is op coupéversies lei Een verstelbare, telescopische stuur- s te bel- groten- n benut. rsteem eerd op a en is "“X >00 gram Heinz 295grair tussen de 17 en 25 je werkt; thuis winkel, op een 2 mei 1887 7B met zijn i zo’n driewieler maak- bijna 57 kilometer, bericht - ongeveer iten tot C&W cl i Pinksterer- Deze maatregel i tot goedkeuring land, België grammofoonplat van 15 procent te k inlichtingen omt I bij dhr. Sibbak 134 bekomen. Vooral de volgende punten zijn van belang: op dinsdagavond (eerste avond 15 januari) 7 avonden naailes 3 avonden mode en make-up boetiekentocht door Amsterdam de kursus kost 35,—. het aantal C&W hef topen jaren Gemeente jgen bin- Wes- bouw van ’da kring’ 421499. ■Idt als basishoeveelheid 8 liter per week. sn na, geen extra •et eventueel ver strekken van extra toewijzingen zijn voor personenauto’s en motorrijwielen gelijk. 'Personenwagens met dieselmotor vallen op 7 januari nog niet onder de distributie. maamde veilig- veranderde de richt en het gebruik emeen en gedemo- :rimenten ver- eeuwwisseling stelling voor de tan- tl.K 99 51 37 10 lessen - op maandag- start 11 en 14 februari de kursus kost alles 'inbegrepen 40,— /aliden met een beroep kunnen a toewijzing aanvragen, ook voor het woon-werk- Voor de basishoeveelheid van 15 liter per week worden bonnen verstrekt. De toewijzing geschiedt steeds voor vier weken tegelijk. De bonnen blijven een half jaar geldig. Voor motorrijwielen gel Voor het woon-werkverkeer zal, op enkele uitzonderingen hoeveelheid benzine worden verstrekt. De regels voor het o?40o'gram1 96 ik 220 gram 229 te saus blik 127 II zich ont- uisvlijt tot litionele mkzij ruriser uit het onder- Sabre, nieuwe 3ge- paalde .och op dat de >tors zich G <80 gram Hoewel de modellenseries Buick-programma wijzigingen gingen, een nieuwe coupé Le nieuwe vierdeurs sedan ’Regal’, coupé Grand Sport 350 werden toef voegd en de vormgeving van bepa modellen werd gewijzigd, is het toe de technische verbeteringen Buick-division van General Mot in 1974 heeft toegespitst. een beperking van 40 procent iddelde privé-verkeer neerkomt 0 procent af. Blijft over ca 7.800 liter benzine per week. Daarbij 10 kilometer kan Bij de distributie van benzine wordt het privé-autoverkeer, met inbegrip van het rijden van huis naar werk en terug, opgelegd. Men heeft berekend dat het gemic op 13.000 km per jaar. Hiervan gaat nu 40 p km per jaar. Dit komt overeen met 15 1.., gaat men ervan uit, dat gemiddeld met 1 liter benzine worden afgelegd, hockh,.., -1-- ing, die e behande- sisbalken en naar de stroomverdeler. geen barstjes? geleidende de< die de stroom nig daarom de kontakten in de stroomverdeelkap en bobine. jruikt. Apeldoomse kroonprinses paleistuin en fietsen, ve ins Bernhard zij op d in Den als je tussen de 17 en 25 jaar bent en als je werkt; thuis (huisvrouw is ook een beroep) in een winkel, op een bedrijf, op kantoor of waar dan dèn kun je je opgeven voor de kursus: NAAIEN in aanmein wijzing. invaliden s een extra eventueel o verkeer. s is als ’n mooi meisje, dat een oog mist!”, dat :h niet aandoen? 10 lessen - op maandag- en donderdagavond start 7 januari en 10 januari de kursus kost alles inbegrepen 40, Nieuwe overbrengingsverhoudingen voor de grotere ventilatoren en sterkere pompen, zorgen voor een efficiënter verlopende koeling. Tenslotte werd ook de levensduur van de Buick startmotoren verhoogd door een ver sterkte koppeling. ^69| no 149 no 129 op 49 tuk 199 am 59 J lougies. Kontroleer de ifstand aan de hand van de gegeven specifikaties en mon teer de bouiiës 'weer' handvast. Vervolgens maximaal een kwart slag aandraaien met een bougie- sleutel voor bougies met pakking- ring, Bougies met konische zitting daarentegen mag u slechts heel even met de sleutel aandraaien, ongeveer 1/32ste omwenteling. Een dubbele uitlaat, die prestaties en verbruik gunstig beïnvloedt is op alle grote en tussenklasse-Buicks leverbaar. als je tussen de 17 en 25 jaar bent en als je werkt; thuis (huisvrouw is ook een beroep) in een winkel, op een bedrijf, op kantoor of waar dan dèn kun je je opgeven voor de kursus: Voor het vervoer i lichamelijk gehandica inrichtingen, kunnen worden verstrekt, t“~ een verklaring van u> inrichting. personen kwam voort iriewieler die snel po- geworden bij mensen die graag neisen, maar zich liever niet op de tweewielige fiets waagden. Van de driewieler zijn verschillende bracht, ook in Ne- reden hier bij- jplex-ma- ro’n fiets Singer kwam gemakkelijk worden gekop- ersoons tandem e gaan fietsen, wielen waartussen de eerste berijder de tweede trapte. Deze Victoria advertenties „zeer geschikt voor t paarden spoor” genoemd jkheid veel bagage mee te Het in de karburator spuiten van een licht ontvlambaar produkt of be spuiten van het ontstekingssysteem met een beschermlaag zijn slechts lap middelen. Ze brengen een tijdelijke oplossing, maar de oorzaak van het probleem blijft bestaan. Het is aan te raden de motor goed te laten afstellen en kontroleren voor de winter begint. Hierdoor kunnen startproblemen voorkomen worden. al te veel on Het systeem van de comp1 plaats reizenc tal poolf lijk van i ken. Zij over de computer, die nat werkplaats en wer Met deze op land het openbaar vervoer in bglangrijke mate te ontlasten en het reizen voor veleh te vergemakkelijken. 169 va 255 125 va 900 lessinvsa 2290 „Een nagerecht of ’n feestje zonder kaas is als ’n mooi meisje dat een oog mist” (uitspraak van Brillat-Savarin, befaamd frans gastronoom, en door Kaashandel Huub v. d. Hout herhaald). De afgelopen jaren heeft Waalwijk en omgeving met een groot aantal C&W- artiesten kunnen kennismaken. Ook het jaar 1974 zal een Country Western muziek-jaar worden o.a. d.d. 18 mei een grote C&W muziek Show o.a. m.m.v. Dimitri van Toren en in de maand oktober een unieke C&W-, Bluegrass- en Folk muziek concours met een keur van binnen- en buiten landse C&W-artiesten. Voor nadere inlichtingen of aanmel dingen‘kunt U zich richten tot het Bestuur van de Waalwijkse C&W club: D. Sibbald, Mr. Groen van laan 35, Waalwijk W. J. van Alebeek, Talmastraat 8, Waalwijk A. van Damme, Dr. Kuyperlaan 101, Waalwijk Tel. inlichtingen: 04160-34134 of 33422. Als de winter voor de deur staat komen ook de startproblemen om de hoek kijken. En de automobilist krijgt tal van advertenties voor ogen met hulp middelen om startproblemen te verhelpen. De Technische Dienst van Champion vestigt er de aandacht op dat we deze produkten wel kunnen gebruiken in geval van nood, maar niet als een vaste gewoonte. Want als een auto startproblemen heeft, zelfs wanneer het vriest dat het kraakt, is er duidelijk iets mis met de afstelling van de motor of met het elektrische systeem en een mechanisch defekt is evenmin uit gesloten. van geestelijk- of :apten, van en naar tunnen extra toewijzingen tegen overlegging van va.n de directeur van de Met het oog op de aanstaande benzine distributie voor personenauto’s is opgericht Autopool Nederland. Autopool Nederland zal in samenwerking met de ANWB via het „poolsysteem” trachten het woon-werkverkeer per per sonenauto ook na 7 januari 1974 zonder ongemakken te laten verlopen. :m brengt door gebruikmaking iputer de tussen woon- en werk ende automobilist met een drie- Igenoten in kontakt om gezamen- i één hunner auto’s gebruik te ma- heeft hiervoor de beschikking grootste Westeuropese I.B.M.- die nauwgezet naar woonplaats, en werktijden selekteert. ipzet beoogt Autopool Neder- penbaar vervoer in bf Nieuwe onderbrekerpunten en con densator. Na de montage en de af stelling van de kontaktpuntafstand verdient het aanbeveling het ont- stekingstijdstip te kontroleren. Zijn er Denk eraan dat vuil leeltjes kan bevatten i kunnen afleiden. Rei- 2. Nieuwe Bot elektrodenaL gegeven specif r de 5. Zorg dat de accupolen schoon zijn. Reinig ze zo nodig met schuurpa pier en wrijf ze af met oplosmiddel. Na het plaatsen van de klemmen, bedekt u de polen met een laagje vet (b.v. op basis van vaseline), om ze te beschermen tegen korrozie. Hóewel er nog andere punten zijn die het starten beïnvloeden, zijn de boven genoemde toch de voornaamste. op dinsdagavond (eerste avond 15 januari) 7 avonden koken 3 avonden over voedingsleer, kruiden en makroWotiek eten in een makro-biotisch restaurant de kursus kost (alles inbegrepen) 40, KRING-KOKEN op donderdagavond (eers iets aparts: een kombinatie van oud-hollandse, makrobiv.loviio met koken op een hout.-j-jr, aarde’ een kursus van 2 keer 10 avonden met verschillende, volledig bevoegde docenten - de franse, marokkaanse, Chileense en Chinese avonden worden verzorgd door mensen uit het betreffende land, op deze avonden wordt tijdens het koken muziek uit deze landen gedraaid. we starten 17 Januari met 'KRING-KOKEN-1'. 10 avonden voor f 40,alles Inbegrepen. de kursussen worden gegeven in het gebot leonard van veghelstraat 2 te tllburg, tel. 42 aHe kursussen worden^gegeven door volledig bevoegde docenten, leonard van veghelstraat 2 te tllburg, tel. 421499. 4. Kontroleer de laagspanningskon- takten aan de bobine en de stroom verdeler. Reinig ze eventueel. Vuil en korrozie kunnen de spannings- opbrengst beperken. 3. Onderzoek de bougiekabels en de hoogspanningskabel van de bobine Van 1 januari 1974 af is het verboden de olie die herkenningsmiddelen bevat, voorhanden te hebben in de brandstof tanks van motorrijtuigen en in de tanks die behoren bij de afleveringspompen. Op naleving van dit verbod zal van ambtelijke zijde controle worden uitge oefend. Van het verbod worden echter uitge zonderd: motorrijtuigen die niet op de open bare weg rijden (bijvoorbeeld land- bouwtractors), motorrijtuigen ingericht voor het onderhoud van wegen, afleveringspompen waarvoor een speciale vergunning wordt verleend; door middel van deze pompen kan olie met herkenningsmiddelen wor den verkocht voor de brandstof- voorziening van de hiervoor ge noemde motorrijtuigen en van sche pen. 10 lessen - op -dinsdag- en woensdagavond start 22 januari en 6 februari de kursus kost eksklusief de materialen f 25,- KOM BIN A TIEKURSUS 12 lessen (weven, makrar op dinsdagavond - start de kursus kost alles inbs BEWEGINGSEKSPRESSIE 10 lessen - op woensdagavond - start 9 januari de kursus kost alles inbegrepen 25,— 10 lessen - op woensdagavond - start 9 januari de kursus kost alles inbegrepen f 25,— ,,’n feestje zonder kaas wilt u uw vrienden tocl rste avond 17 januari) oinatle van gewone keuken, fijne keuken, ■obiotische en buitenlandse keuken jutvuur, voedingsleer en eten bij 'moeder Om 20 december om acht uur ’s morgens wordt het mogelijk om vanuit een deel van ons land automatisch te telefoneren met de Ver. Staten van Noord-Amerika, met uitzondering van de staten Alaska en Hawaï. Deze mogelijkheid krijgen ruim één miljoen Nederlandse telefoonabonnees van de telefoondistricten Amsterdam, Hengelo, Leeuwarden, Utrecht en Zwolle, alsmede de abonnees, die wonen in de kop van Noord-Holland (technisch district Alkmaar) en in Eindhoven en omgeving (technisch district Eindhoven). De kosten van een gesprek zullen ongeveer 7,40 per minuut bedragen. Korte ge sprekken kunnen goedkoper zijn, doordat bij het automatisch bellen niet meer het minimum-tarief van drie minuten geldt, zoals wel het geval is bij het niet-automa- tisch verkeer. Net als bij het verkeer via de telefoniste geldt voor bepaalde uren een vrijetijds- tarief (van f 5,50 per minuut) en wel op werkdagen van 10 uur ’s avonds tot 10 uur de volgende morgen en in het weekend van zaterdagavond 10 uur tot maandagmorgen 10 uur (alles Nederlandse tijd). In het verkeer met Amerika speelt het tijdsverschil een belangrijke rol. PTT ad viseert daarom particulieren zo min mo gelijk tussen 3 en 7 uur ’s middags len, omdat de verbindingen dan g deels voor het zakenverkeer worden De oorsprong van de kaas verliest zich in de nacht der tijden. Diverse soorten staan in ’t oude testament al vermeld en ook de Grieken en Romeinen waren er verzot op en kenden de voedzame eigenschappen. De eersterangskunst van het kaasmaken heeft z!*' wikkeld uit ’t stadium van gezinsproduktie en huio» ’t industriële tijdperk, met behoud van geurige tradi recepten en absolute waarborg voor zuiverheid dankzij de kwaliteit van de melk en de techniek van het pasteuriseren. Kaas is een van de voedzaamste en geurigste bestanddelen van de voeding te noemen. Met name de boerenkaas, dus echt ouderwets op derij door de boerin gemaakt van verse melk: er steeds meer in”. De boerenkaas wordt herontdekt, niet alleen als lekker broodbeleg maar veel meer, gecombineerd met bijv, enkele soorten franse dessertkaas, als nagerecht of op feestjes. Kaas dus als gezelligheidsbrenger met stokbrood, rogge brood of toast. inderdaad, kaas is ’n opwindend avontuur: Niet alleen met de komende kerstdagen, maar ook steeds bij al uw feestjes en gezellige avondjes. 81 55 67 59 49 23 57 renadine 07 0,5 liter 240 wit 429 39 57 kilo 93 59 Met ingang van 1 januari 1974 zullen gasolie en lichte stookolie die niet als dieselolie voor de voortbeweging van motorrijtuigen) worden gebruikt, her kenningsmiddelen bevatten (furfurol en in bepaalde gevallen tevens een rode kleurstof). Dit onderscheid is nodig om dat van de dieselolie een belangrijk hoger bedrag aan accijns verschuldigd is dan van de olie die voor andere doeleinden wordt gebruikt zoals bij voorbeeld voor de verwarming van huizen. SPECIALE CATEGORIEËN Voor auto’s van gemeentepolitie, brandweer en ambulances zullen via de gemeentesecretarie zonder kor tingen benzinetoewijzingen verstrekt kunnen worden. Taxi’s en huurauto’s met chauffeurl begrafenis en trouwauto’s, auto’s en het reddingswezen, kunnen eveneens extra toewijzingen krijgen. Voor deze categorie wordt slechts de basistoe wijzing 7.800 km) in mindering Voor huurauto’s zonder chauffeur, lesauto’s en lesmotoren kunnen extra toewijzingen worden verkregen na aftrek van de basishoeveelheid (7.800 km) en ervolgens nog een reductie van 20%. Voor huisartsen en veeartsen zal een extra toewijzing gegeven kunnen wor den na aftrek van het gemiddelde privéverbruik (13.000 km) zonder verdere korting. Sedert enkele jaren doet Buick aan ’chassis-tuning’ waarbij de onderdelen van het onderstel nauwkeurig op elkaar worden afgestemd. Zo zijn op de 1974-modellen de mot bevestigingen, de gewrichten van de hanging en de schokdempers individu eel geselecteerd voor elk model. De veren zijn door een computei lecteerd afgestemd op het precie wicht van elk wagentype. Daarenboven kunnen de Buick-kopers deze individuele fijnregeling van hun wagen nog verder doorvoeren door de aanschaf van staalgordel-radiaalbanden, door General Motors in samenwerking met de bandenfabrikanten ontworpen. Dit bandentype zou betere prestaties, en een beperkte slijtage verzekeren. Een meer preciese servo-stuurinrichting, met variabele overbrenging, wordt voor taan standaard gemonteerd op alle gro te en tussenklasse-Buicks. De stuurinrichting onderging verschil lende verbeteringen, zoals een pomp lagneet, die de eventueel in de of aanwezige metaaldeeltjes ver- III BIJZONDERE GEVALLEN IN HET WOONWERKVERKEER Voor werknemers die verder dan 15 kilometer van hun werk wonen en die hun werk beginnen of eindigen op tijd stippen waarop het openbaar vervoer nog niet rijdt (bijvoorbeeld continube drijven) geldt een aparte regeling. Het bedrijf kan voor hen een extra toe wijzing aanvragen bij de Rijksverkeers inspectie. Eerst moet het bedrijf echter proberen een andere oplossing te vin den, bijvoorbeeld „poolen” of autobus sen inschakelen. met ma vloeistof zamelt. Een nieuwe anti-roestbeschermii superieur is aan vroegere lingen, beschermt alle chassis onderst? kontrole-armen. De schijfremmen op de voorwielen zijn voorzien van een hoorbare slijtage-aan- wijzer, bestaande uit een stripje metaal folie onder de remblokjes, dat met de schijf in aanraking komt en een hoor baar geluid voortbrengt, voordat de blokjes tot op de klinknagels versleten zijn. Nog zo’n geheugensteuntje dat veel ser- vice-beslommeringen kan voorkomen, is de visuele slijtage aanwijzing op de on derste gewrichten van de ophanging alle grote en tussenklasse-Buicks. In val van abnormale slijtage trekt smeemippel bovenop het gewricht zich terug in het deksel en sluit op die ma nier de noodzaak voor een dure demon tage uit, om het gewricht op slijtage te kontroleren. EXTRA TOEWIJZINGEN VOOR ZAKELIJK VERKEER Wie voor zijn beroep of bedrijf de per sonenauto absoluut nodig heeft kan een extra toewijzing krijgen. Daarvoor zijn met ingang van woensdag 2 januari aanvraagformulieren verkrijgbaar bij de secretarie van de gemeente. Op deze aanvraagformulieren moet onder meer worden ingevuld het totaal aantal kilo meters dat gemiddeld per jaar wordt waar de sportman en de sportvrouw 1973 de „Jaap Eden” zullen ontvan gen: het beeldje, vervaardigd door Jits Bakker, dat de meest legenda rische Nederlandse sportman voor stelt. In 1972 werd deze onderschei ding voor de eerste maal uitgereikt. Aan de verkiezing van de sportman, -vrouw en -ploeg is dit jaar voor de eerste maal een nieuw element toege voegd en wel de uitreiking van „De Tom Schreurs Prijs”. Deze prijs is een onderscheiding die wordt toegekend aan een persoon of een groep van per sonen die op de goede weg is om een positieve bijdrage te leveren aan een' bepaalde tak van sport en waarmee tevens het belang van de sport in het algemeen wordt gediend. Tegelijkertijd is „De Tom Schreurs Prijs” een aan moediging om op dezelfde positieve wijze door te gaan. De prijs is ver noemd naar de man, die in 1951 het initiatief nam tot de verkiezing van de sportman van het jaar, de in oktober 1956 overleden redacteur van de toen malige reportagedienst van de AVRO, de heer Comelis Petrus Anton Schreurs. In zijn carrière bij de AVRO heeft Tom Schreurs veel bijgedragen tot de stimulering en de popularisering van de sport in Nederland. Hij is ook de man geweest, die de sportverslaggeving voor de radio heeft geïntroduceerd. Zo zijn bijvoorbeeld de legendarisch geworden voetbalverslagen van Han Hollander op zijn instigatie voor de microfoon ge bracht. Het programma, waarin zullen worden uitgereikt, gepresenteerd door Wim van Rijn en Ruud ter Weijden; kale medewerking wordt verleen! een orkest onder leidin~ Eyk. 198 55 105 89 135 175 0gram OAQ er stuk 3 pack 85 98 139 65 305 ZATERDAG 29 DECEMBER zal voor de 23ste keer de sportman van het jaar aan het publiek worden voorgesteld. Ditzelfde zal, maar dan voor de 15e keer, gebeuren met de sportvrouw van het jaar en voor de 6e maal met de sportploeg van het jaar. Nederlandse sportjournalis ten hebben ook ditmaal weer de winnaars van deze titels aangewezen en in een directe uitzending vanuit ’t HILTON HOTEL TE AMSTER DAM VAN 21.10 TOT 22.40 UUR VIA NEDERLAND 2 VAN „AVRO’s SPORTPANORAMA” zullen de namen van de sportman, de sportvrouw en de sportploeg 1973 bekend worden gemaakt. Dit zal dan gebeuren tijdens een feestelijke bij eenkomst van vele vooraanstaande figuren. Ook prominente sportmen sen uit een niet al te ver verleden, zullen aanwezig zijn op deze avond, IV INVALIDEN Voor invaliden geldt de volgende re geling: invaliden zonder beroep in aanmerking voor een Mede dankzij hebbers(ters) dat in de afgelc is toegenomen, mag de Waalwijk er zioh op verheuj nenkort een eigen Country tem Club te bezitten. Deze Country'Western Club, al is de Club dan gevestigd in Waalwijk^ is bestemd voor alle Country Western muziekliefhebbers! tors) Het lidmaatschap van de Waalwijkse C&W Club bedraagt 3 gulden per maand. Het doel van deze Country Western Club blijft op de eerste plaats het oncommercieele basis promoten van de C&W muziek, voorts hebben de leden van de Waalwijkse C&W Club recht op een reductie van 2 gulden op elke C&W muziek uitvoering of C&W dansavond, georganiseerd door het Be stuur van de Waalwijkse C&W Club. Tevens kunnen de leden in de gelegen heid worden gesteld om via de Club alle soorten grammofoonplaten met een korting van 15 procent te kopen. Nadere inlichtingen omtrent hierover kunt U bij dhr. Sibbald, tel. 04160- 34134 *-• afgelegd en bet totaal aantal kilometers dat voor zakelijk gebruik wordt ver reden. Aan de hand hiervan zal een extra toewijzing worden verstrekt nadat het gemiddelde privéverbruik (13.000 km) is afgetrokken en nog een korting van 25% is toegepast. De werkgever van de aanvrager in loon dienst zal op het formulier de juistheid en het aantal opgegeven, zakelijke kilo meters moeten bevestigen. Bij zelfstan digen zal een accountant, een boek- houdbureau of een belastingconsulent de juistheid van het aantal zakelijk ver reden kilometers moeten bevestigen. Een en ander geldt ook voor bekleders van een geestelijk ambt en artsen. mond wel een „canapé” werd genoemd. Tandemwedstrijden kregen veel bekijks en regelmatig werden snelheidsrecords gebro ken. De eerste wedstrijd tussen tandems werd op 10 september 1893 op de nieuwe wielerbaan van de Seine in Parijs gehou den. De af te leggen afstand bedroeg vijf kilometer. De ploeg Cassignard-Charron zegevierde voor Mast-Vigneux en Antonu- Louvet. Het waren vooral de renners zelf die veel aan de verbetering van de tandem deden en de experimenten waren niet van de lucht. De eerste tandem die werkelijk goe baar was, stamt uit 1886 en werd j door de Engelsen A. J. Wilson en Met de komst van de zoger heidsfiets en de luchtband fiets ingrijpend van gezicht werd steeds meer algemeen cratiseerd. Het aantal exper minderden en omstreeks de s had de fiets een definitieve vorm en st gekregen. De belangstelling veer de dem taande toen sterk. In het midden van de dertiger jaren keerde de tandem als gebruiksfiets terug, vooral bedoeld voor het toerisme. In 1935 werden in Nederland naar schatting zo’n duizend tandems verkocht, die voor een belangrijk deel als buurfietsen werden gebruikt. In de na-zomer van 1936 zagen Aj hovelingen hun toenmalige Juliana door de uitgebreide domeinen op een tandem fietsen, verge zeld door de Duitse prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld met wie zij op de koude zevende januari van 1937 in Den Haag in het huwelijk zou treden. De foto van het tandemrijdende prinselijk paar haalde de wereldpers en bleef tót op de dag van van daag een steeds terugkerend plaatje. Toen na de Tweede wereldoorlog de derlandse fietsenindustrie weer aan de gang ging, was de tandem uit het produktie- pakket verdwenen. Hier en daar zag men nog wel een vooroorlogse tandem. Men bleef er voor stil staan om naar zo’n cu riosum te kijken. De tweede periode van de tandem was voorbij. De derde periode van de tandem begin in 1966 toen er weer een Nederlandse tan dem op de markt kwam; sportiever van uiterlijk en lichter van gewicht. Het ver koopsucces was maar matig. Vouw- en minifiets trokken in die tijd meer de aan dacht. In 1973 wijzigde de situatie zich. Op de toen gehouden Tweewieler-RAI-ten- toonstelling werden weer verschillende tandems getoond. De belangstelling was groot en de vraag nam toe. De tandem is weer ontdekt. In de huurfietsenparken wor den weer tandems opgenomen en ook par ticulieren kopen weer tandems. Aan de ontstane vraag kan maar nauwelijks wor den voldaan. De fietsers bemerkten dat tandemrijden een geheel eigen bekoring heeft. Men kan gezellig met z’n tweeën gaan fietsen met een automatisch aangepast tempo, terwijl men bovendien op een tan dem ongemerkt een veel grotere snelheid bereikt en dus langere afstanden kan af leggen. Zoals de zaken er nu voorstaan moet ver wacht worden dat de tandem in 1974 weer zeer populair zal zijn. Handel en industrie houden hiermee rekening. Er zijn nieuwe modellen ontwikkeld die afgestemd zijn op de eisen die het publiek op het ogen blik aan zo’n tweepersoons fiets stelt. Een nieuw ontstekingssysteem met groot vermogen is gemonteerd op alle zogenaamde ’Stage 1 ’-motoren en is als optie op alle andere V-8 krachtbronnen leverbaar. Het systeem zorgt voor een groter voltage aan de bougies, bevordert de levensduur hiervan en betekent een grote verbetering bij koude starts en in vochtige weersomstandigheden. De ont steking loopt precieser omdat ze nu elektronisch in plaats van mechanisch gebeurt. amé, batikken en sieraden maken) 22 januari gegrepen 48,— Alle 1974 Buicks krijgen een nog betere geluids-isolatie. Hierin zijn de portieren, portierdrempels, het torpedofront, 1 instrumentenbord, de hoedenplank, koffer en de wagenvloer begrepen. Alle grote en tussenklasse-Buicks zijn nu ook uitgerust met een dubbelwandig dak, voorzien van een geperforeerd, ge- luidsjsolerend tussenpaneel. De grote modellen kunnen geleverd worden met een ruitenwisser met varia bele snelheid. In de eerste stand maken de wissers om de 15 seconden één volle dige beweging, wat vooral bij mistig weer nuttig is. Naarmate men de hendel verplaatst, neemt de frekwentie toe, tot het nor male ’lage-snelheids-niveau’. Daarbij komt nu ook een tussenstand, die de joge snelheid scheidt, zodat standen zijn in plaats van Het ziet er naar uh dat 1974 het jaar van de tandem gaat worden. Beter gezegd van de comeback van de tandem, want de fiets voor twee personen heeft al een hele geschie- genis achter de rug. De benaming tandem is van Ierse oorsprong. In Engeland noemde men indertijd een gespan waarbij de paarden achter el kaar liepen een gespan „at Length”. De Ieren vervingen deze Engelse be naming door het Latijnse „tandem”. De naam tandem is nu internationaal ingeburgerd en wordt ook gebruikt voor fietsen voor meer dan twee per sonen, al spreekt men dan ook wel over triplette, quadruplette enz. De eerste fietsen voor twee personen stam men uit de tachtiger jaren van de vorige eeuw. Het meest bekend werd de zoge noemde Sociable, waarop twee personen naast elkaar konden plaats nemen, gezeten tussen de grote achterwielen; een type fiets dat vooral bij echtparen en verliefden in de smaak viel. Het ging hier om een fiets met drie wielen. Deze fiets voor twee j uit de éénpersoons dr pulair was g- wilden fietsen, labiele twwwi tweepersoons typen op de markt gebra derland. Omstreeks 1890 voorbeeld Congent-tadems en duf chines met twee sturen. Voor zo’i betaalde men circa 350,Si: in die tijd met een tandem die g aan een andere tandem kon wor peld zodat er dan een vierper ontstond om fijn samen te Deze tandem had grote de beide fietsers zaten; stuurde, werd in grintwegen met met de mogelijk nemen. Onder de fietshistorici bestaat wat verschil van mening of een tweepersoonsfiets waar bij de berijders naast elkaar zitten wel een tandem moet worden genoemd. Velen ge ven er de voorkeur aan alleen dan over een tandem te spreken als de fietsers ach ter elkaar zijn gezeten. Die „echte” tan dems kwamen omstreeks 1885 op de weg, aanvankelijk als driewielers. Zo was er de Straight-Steering tandem van Singer, spe ciaal gebouwd voor heer en dame, ook ge schikt voor twee heren. De tweede be rijder had een wat hogere zitplaats en zorg de voor de voorbeweging. Een mooie plaats voor meneer die dan over mevrouw heen een oogje op het verkeer kon houden. De Kampioen berichtte dat op een bestuurslid van de ANWI vrouw een tochtje op z< te. Het echtpaar reed dus - zo vertelt het tien uur afstands. De tweewielige tandem die in diezelfde ja ren 'ontstond was in de eerste plaats een wedstrijdfiets. Bij het berijden van zo’n tandem ging het vooral om de sportieve prestatie en het berijden vroeg dan ook meer behendigheid dan het voortbewegen op een driewielige tandem, die in de volks-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 9