39 8 189 TAPIJTGROOTHANDEL BEN de GRAAFF 59. EEN ENORME TAPIJTSHOW JL X F I Al 26 november grote stedelijke aktie voor Huize Poels Milieu en ekonomie gebaat bij verzamelen van papier-afval We horen "4 Organiseren wij SLAAPKAMERTAPIJT HUISKAMERTAPIJT VILTTAPIJT BLOEMTAPIJT JEN. 95 Met nieuwe moed DE GLOEDNIEUWE VOORJAARSCOLLECTIE anno 1974 VAN ALLE FAMEUZE TAPIJTFARRIKANTEN HANGT REEDS IN ONZE SHOWRUIMTEN DONDERS- DE WIT Jul. V. Stolbergstr. 5 met grandioze tapijtaanbiedingen het zo vaak Tilburg Noord krijgt er gelukkig op Verdiplein weer een slager bij Runderlappen en postzegels Koffieconcert in pauzefoyer detilburgse koerier 1973 - pagina Donderdag 15 november 1973 - pagina DE ’SCHREEUW’ OM OUD PAPIER :h lig- tische Het mes snijdt de Papieren zak in opmars Tweede vestiging nam NIEUW Hoogpolig Nylon 380 breed, winkelwaarde 69.- ONZE PRIJS ONZE PRIJS in. Wollen winkelwaarde 16- ONZE PRIJS - MEENEEMPRIJS ONZE PRIJS jn :erd. PIUSPLEIN 200 breed, in 6 prachtige kleuren v.d. Duinstraat 128 Sprang-Capelle. Tel. 04167-3981 360 breed, in 5 prachtige tinten winkelwaarde 79- 5,00 25,00 5,00 5,00 14,95 4,00 ipier-produkten, die gedeeltelijk gemaakt zijn van het z.g. ps Geen wonder dat de Nederlandse papier-industrie ’schreeuwl r. Van de totale hoeveelheid grondstof die er in ons land .oruikt wordt voor papierfabrikage, bestaat ruim 40 pet. uit AT ERSAL Slagerij Van Noort is al de tweede vesti ging van deze ondernemer; in de Cash- Hoogvensestraat 178 A Tilburg, Tel. 013-432854 400 breed, gemaakt van uiterst fijne kamgarens in zeer chique kleurstellingen winkelwaarde 239.- t we het >ben om Wilhelminapark 27, Til- 100. gron Dat lijkf Het i mogelijk- I om op te eis. sr pul en aff Jos urg. jorlaan 320, Til- pier bijzo.iv Een ander wordt met i sstel bevindt ij Van Noort, :f aan het swaren en J. Bramson is direkteur onder meer een fabriek i van papieren draagtass en vormen. Als hij ovi weet hij waarover besturen van zijn Maar even belangrijk is dat wij in alle eerlijkheid aan U verkopen en worden alle tapijten door ons verkocht door 1e klas stoffeerders vakkundig en gratis gelegd. muziekevenementen Dennen- op de te leve-; van de Kof- idige vorm. De gratis! Aanvang papier eerst nieuw papier en n king’ belangrijk’. ndstof igenlijk ïlangrijke grondstof verloren ezamenlijk zo’n 3 miljoen kilo z.g. Men hoeft zijn ogen nauwelijks hij kent het klappen Hij heeft aan het Verdipl jog-gekwalificeerd pers beste service kan inste j ontvangt met de prettige mededeling leeft kans dat zijn ochtendblad gebruikt 10.000 van deze boekjes (kosten f. 2,- per stuk) moeten op één avond aan de ir/eigenaar van in Amersfoort "*»ssen in alle maten .j over papier spreekt hij praat. Naast het eigen fabriek zit hij Komt ook U eens kennismaken met onze enorme tapijt kollektie.HONDERDEN ROLLEN TAPIJT VOORRADIG die stuk voor stuk ongelooflijk goedkoop zijn en waar U rustig langs kunt wandelen en zien hoe ze in werkelijkheid liggen. Het loont U beslist de moeite. Het ’papieren’ dorp Niet zo ver van ’Het Dorp’, ligt het ’pa pieren dorp’, namelijk Eerbeek. De vele heldere beken, die zowel voor schoon water als voor ’aandrijving van de pa piermolens konden zorgen, maakten het van oudsher tot een geliefde vesti gingsplaats voor papierfabrikanten. Eén van de vijf grote Eerbeekse papier industrieën is de fabriek ’Coldenhove’, gespecialiseerd in fabrikage en levering van het z.g. cahierpapier (een glad kar ton) voor alle mogelijke doeleinden (bakjes voor aardbeien en champig nons), maar ook van het z.g. ’kraft’ pa pier waar enveloppen, etc., van gemaakt worden. Als er dan is 1 hove’. I vervaart duktie vraag V; drijfsdee bij gen bergen oud kleuren, te wacht maakt. W. A. Sanders, hoofd inkot duktie bij ’C dukt maakt “'•ondstof aan oud papier t is bijna 20 pet. meer da: gemiddelde. t publiek denkt wel eens, dat als fabrikant zo makkelijk hebb van oud papier nieuw te maken. Niets is minder waar. Het tot pulp maken van de oude vezels is inderdaad niet zo’n groot probleem, maar dan begint het reinigen. Drukinkten moeten verwij derd worden (het z.g. de-inking proces). Ook metaal bijvoorbeeld, dat er met magneten uitgehaald moet worden. Kortom alles wat geen papiervezel is, wordt verwijde J Wij. gebruiken val 'van grote grote drukkerijen, fabrieken, die p konsumenten gel ’Het komen tot pier is een zaak met zeer vet aldus Drs. J. E. G. Ie Jeune, s van de Vereniging van Nederla pierenzakken Fabrikanten. ’Voor oud papier is’, zo stelt hij, ’moet er w papier zijn en in de relatie milieu is vooral de ’verpak- 18 no- ïconcert zer van jderd. ho9fdzakelijk papier-af- instellingen en van b.v. maar er zijn andere papier-afval van ibruiken’. t een kringloop van pa- sel kanten’, sekretaris landse Pa- er Op maandag 26 november wordt er ’s avonds in geheel Tilburg een aktie gehouden ten bate van Huize Poels. De meeste Tilburgers zullen vast wel eens van Huize Poels in de Nieuw- landstraat 38 gehoord hebben. Het is een opvangcentrum voor mensen, die door welke omstandigheden dan ook gedurende kortere of langere tijd dakloos zijn, van iemand die de laatste trein miste tot een zwerver toe. Al vijf jaar draait dit centrum op een krappe beurs, onder de bezielen de leiding van de heer G. Poels en zijn onmisbare medewerkers. Het werk heeft zich in die vijf jaar enorm uitgebreid; het huis is aan een grondige restauratie toe. Ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft het bestuur van het inmid dels tot stichting geworden opvangcentrum een werkgroep in het leven geroepen die een aktie organiseerde om de benodigde geiden bijeen te krijgen. and-carryhal van Moerges zich al een jaar een slagerij die erg goed loopt. Het bedrijf Verdiplein is alleen voor vleesw vlees; andere artikelen uit aanverwante sectoren worden er niet verkocht. Ad van Noort zegt niet ’Schoenmaker blijf bij je leest! maar ’Slager, hou je aan je beesten! en dat is heel verstandig. Maar op slagerijgebied is er dan ook al les, met tal van specialiteiten. Slager Van Noort zit al zeventien jaar in het vak, dus hij kent het klappen van de zweep. Hij heeft aan het Verdiplein vier man hoog-gekwalificeerd personeel, dat voor de beste service kan instaan. De man die met een zorgelijk gezicht de bekende envelop met het opschrift ’aanslagbiljet’ openmaakt, zal nauwelijks vermoeden dat die envelop gedeeltelijk is gemaakt van het damesblad dat zijn vrouw elke week leest. Maar ook wie een giro-envelop dat zijn salaris weer gestort is. he is om die envelop te fabriceren. Dit zijn twee voorbeelden van de talloze die er te geven zouden zijn van papier-produkten, die gedeeltelijk gemaakt zijn van het z.g. papier- afval. Geen wonder dat de Nederlandse papier-industrie ’schreeuwt’ om oud papier. Van de totale hoeveelheid grondstof die er in ons land per jaar gebruikt wordt voor papierfabrikage, bestaat ruim 40 pet. uit oud papier. De aangeboden hoeveelheid oud papier is echter nog lang niet genoeg. Een fors deel van deze grondstof gaat via de vuilnisman nog de verbran dingsoven in, waarmee eigenlijk nutteloos energie wordt verspild en een belangrijke grondstof verloren gaat. Nog erger is dat de Nederlan ders gezamenlijk zo’n 3 miljoen kilo z.g. zwerfvuil over ons land uit strooien. Men hoeft zijn ogen nauwelijks de kost te geven, om vooral op rekreatieplaatsen te zien, dat milieu-bescherming nog veelal alleen met de mond wordt beleden. En ook van dat zwerfvuil is een belang rijk deel papier. ergens sprake is van ’kringloop’, het wel bij de fabriek ’Colden- Papier wordt er in eigen bedrijf rdigd, maar de eigen papier-pro- kan maar nauwelijks aan de van het papierverwerkende be- eel voldoen. Soms moet er papier rij anderen worden gekocht. Toch lig- op de opslagterreinen gigantische papier in allé mogelijke gesorteerd en in balen geperst, iten tot er pulp van wordt ge- Stad en land heb ik afgelopen en hier vind ik meteen wat ik zoek. Geen wonder. De meeste confectiezaken hebben ook ’n paar rekjes SUÈDE en NAPPA in hun winkel staan. En daar moet je dan maar uit kiezen. Doe als zovele anderen. Ga meteen naar een SPECIAALZAAK Daar kunt u tenminste kiezen uit meer dan 1000 stuks. U moet niet verbaasd zijn als we u in een bepaald artikel ’n tiental verschillende modellen kunnen laten zien. Dat wilt u toch graag? Koop daarom niet alvorens ook onze collectie te hebben ingezien. Dan kunt u nog maar zien wat u doet. man worden gebracht. Daar zijn (nog) Vele dienstvaardige handen voor nodig. Het comité roept u op, om samen met familieleden of kennissen in uw buurt mee te willen werken met de verkoop. Het zou Tilburg sieren en vele mensen baten als op 27 november in de krant te lezen zal zijn: ’Aktie Huize Poels ge slaagd’. Dat kan hiet zonder veel hulp. Wanneer we ons realiseren, dat de bevolking van Tilburg Noord, boven het Kanaal, zo langzamerhand tegen de 40.000 begint te lopen, is het verwonderlijk, dat in deze nieuwe stadswijken alles bij elkaar nog maar vijf slagers wonen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de vestiging van Van Noort Slagerijen aan het Verdiplein meteen vanaf de opening, verleden week donderdag, een grote toeloop van het publiek onder vond. De receptie woensdag 1.1. kreeg eveneens drukke belangstelling: de hele buurt was blij met deze aanwinst. In de winkel zal binnen afzienbare tijd nog een wijkkantoor van de PTT wor den gevestigd, waarin alle posthande- lingen kunnen worden verricht: wéér een stukje service te meer voor Tilburg Noord. De datum, wanneer die vesti ging een feit zal zijn, is nog niet be kend, maar zal binnenkort nog worden meegedeeld. Een slagerij en een wijk- postkantoor vormen wel een wat uit zonderlijke combinatie, maar de ruimte in Slagerij Van Noort aan het Verdi plein is omvangrijk genoeg, want eigen lijk zijn het twee winkelpanden, die bij elkaar getrokken zijn. Het hele perceel werd uitgebroken en helemaal nieuw in gericht en het ziet er dan ook bijzonder aantrekkelijk en gezellig uit. U kunt zich opgeven op een van onder staande adressen, waar u ook voor na dere informatie terecht kunt. Er volgen overigens nog meer publikaties door middel van kranten en affiches. Kontaktadressen: Jos Burghouts, Kwendelhof 112, Tilbur Vrijwilligersburo, Spoc burg, tel. 434572. Thom Hessels, burg, tel. 4332( Afgelopen zaterdag speelde de betaalde jeugd van Willem II verdienstelijk gelijk tegen Eindhoven na 2x met twee doel punten verschil te hebben achter gestaan. A.s. zaterdag spelen de jeugdige Willem II-ers niet. De grote broers wonnen afgelopen zaterdag na strafschoppen van Volendam. Eindelijk weer winst door karakter, inzet en taktiek. Met Cruyssen in de achterste vier, Hilverts en uitstekende debutant Swaans in de halflinie en van den Berg als voortreffelijke spits liep het bij Willem II veel beter als in de laatste weken het geval was. Blijft de inzet zo, worden de geblesseerden weer snel beter, en blijft vooral de mentali teit zoals tegen Volendam dan zijn Willem U’s sombere tijden voorbij. A.s. zaterdag speelt Willem II tegen F.C. Dordrecht een uitwedstrijd. Sociale wegwijzer De werkgroep heeft daartoe een sociale wegwijzer samengesteld, een 50 pagi na’s tellend boekje waarin informatie is verzameld over zaken, waar men in het dagelijks leven zoal mee te maken kan hebben. In gemakkelijk leesbare taal worden de meest belangrijke vragen be antwoord over acht onderwerpen, na melijk wonen, werken, huwelijk en ge zin, onderwijs en beroepskeuze, juri dische bijstand en belastingzaken, ge zondheidszorg, bejaardenwerk en jon gerenwerk. Bovendien wijst het boekje u de weg naar de instantie(s), waar u met uw vragen over een van die proble men het best naar toe kunt gaan. Deze sociale wegwijzer wordt vooraf gegaan door een artikel van de heer Poels, waarihij vertelt hoe het huis ge durende die vijf jaren in een behoefte heeft voorzien. ook in het bestuur van verschillende or ganisaties uit de papierwereld. Herhaal delijk gaat hij naar het buitenland om de toestand daar te bestuderen. ’Kijk’, zegt hij, ’per hoofd van de bevol king verbruiken wij vrij veel papier. De kampagne om de bevolking meer be wust te maken van oud papier moet sla gen, want om aan de stijgende vraag te voldoen, moet er grondstof zijn voor de produktie. De traditionele houtleveran- ciers of cellulose-producenten hebben weliswaar de politiek om het hout dat ze kappen weer door aanplant te ver vangen, maar de prognoses geven bij het stijgende papierverbruik aan, dat over 20 jaar een houttekort niet is uitgeslo ten. Daarom is het hergebruik van pa pier bijzonder belangrijk. punt is het transport. Dat de dag duurder.’ Per jaar wordt er in Nederland 30.000 ton papier verbruikt voor de produktie van papieren zakken die in velerlei soor ten en maten worden gebruikt voor het verpakken van allerlei artikelen. In dit tonnage zijn begrepen zo’n 25 miljoen papieren draagtassen die per jaar-door Nederlandse handen gaan. Wat is de oorzaak van de zo sterk geste gen vraag naar papier-afval? J. H. B. Sinnige, produkt-manager van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen, in Amsterdam zegt: ’De vraag naar papier is enorm gestegen. Die vraag loopt vrijwel parallel aan ons bru to nationaal produkt. Die stijging wordt veroorzaakt door de toename en de ontwikkelingsgraad van de bevolking, maar ook door het grotere gebruik van papier voor het doorgeven en bewaren van informatie (ponskaarten, ketting- formulieren, girobiljetten). Toch is er een tendens merkbaar, die er op wijst dat de bevolking meer milieu-besef krijgt en daardoor meer papier gaat ge bruiken. Dat papier afbreekbaar is en milieuvriendelijk, heeft daar veel toe bijgedragen. De kringloop - van oud papier nieuw papier maken - is een mes dat aan twee kanten snijdt. Het levert enerzijds grondstof op voor de industrie, maar betekent anderzijds een belangrijke bij drage tot de milieubescherming, een vermindering van het aandeel papier en karton in het huisvuil en tenslotte een energiebesparing.’ Iers, hoofd inkoop en pro- ’Coldenhove’: ’Ons eindpro- t dat we wel 60 pct. van de r verwerken, ian het lande- Aanstaande autoloze zondag, i vember, zaf er weer een koffie; gegeven worden in de pauzefoys de stadsschouwburg. Dit concert wordt gegeven door het Akademika Kwartet, afkomstig uit Boekarest. Dit Kwartet, dat werken van J. Haydn, G. Enescu en van H. Wolf ten gehore zal brengen, be staat reeds acht jaar onder leiding van het echtpaar: de primarius Mariana Sfrbu en haar echtgenoot, tevens cellist van dit Kwartet, Milhai Dancila. Na een aantal jaren hun activiteiten beperkt te hebben tot Roemenië, concerteert het Akademika Kwartet nu over de gehele wereld. Dit Roemeens ’staatskwartet’ verwierf in 1972 de 2e prijs op het nog al beruchte kwartet-concours te Luik, en op het internationale concours van München. Hoewel het concert gratis is, doet de Stichting muziekevenementen D> haghe Tilburg toch een beroep bezoeker een vrijwillige bijdrage t ren voor het instandhouden fie-concerten in de huidi~~ koffie is toch ook niet grans 12.30 uur. Het belang van de nieuwvestiging van goede speciaalzaken in een grote wijk als Tilburg Noord, kan niet makkelijk worden overschat. Op de duur moet de ontwikkeling uiteraard zo zijn, dat de mensen voor hun dagelijkse boodschap pen in hun eigen wijk terecht kunnen zonder daarvoor grote afstanden te moeten afleggen. Met de opening van deze nieuwe slagerij gaat deze beweging weer een eind in de goede richting. In onze konsumptie-maatschappij neemt de behoefte aan verpakking; materiaal toe. Papier speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Van dit verpak- kingspapier komt echter slechts een re latief klein percentage als oud papier te rug omdat het merendeel door de huis vrouw in het normale huisvuil wordt afgevoerd. In feite is dat een onnodige verspilling.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 19