ilbig in het nieuwe theaterseizoen O P irma l^Houce. o music concert opera circuv konsert operette ballet revue pop I 11 elen De dames cassières helpen U n Koffieconcerten ber 1973 - pagina 4 Donderdag 6 september 1973 - pagina 5 DE TILBURGSE KOERIER RIENTS GRATAMA CARMEN JONES 1. zaterdag 29 september 1973 tonnementen 1973 1973 1 zondag 2 zondag 2. donderdag 4 oktober 1973 1973 3 vrijdag 2 november 1973 4 zaterdag 8 december 5. donderdag 31 januari 1974 1974 5 dinsdag 22 januari 6. donderdag 14 februari 1974 dieren, mensen, spanning en 1974 6 zondag 10 februari 1974 7 donderdag 1974 8 zondag 28 april 11. maandag 17 december 1973 1974 9 donderdag 9 mei 12 zondag 21 april 1974 1973 10 zondag 25 november het Joegoslavisch Nationaal 1974 11 zondag 24 maart 1974 12 zondag 7 april DE INGEBEELDE ZIEKE BRASIL-TROPICAL snomen in het CIRCUS, SPANNING EN SENSATIE RIGOLETTO IRMA LA DOUCHE 'HAMLET-KIES' VAN SHAKESPEARE >r alle voorstellingen DE MIN IN T LAZARUSHUIS w familie, vrienden, /elke rang dan ook! DIE LUSTIGE WITWE I DE SENEGAL DANCERS EEN BRUID IN DE MORGEN DE MEEUW WAAR BLIJFT DE TIJD TOPABONNE- HENK ELSINK DE WILDE EEND UITKOMST 1-, i COUPONBOEKJES HET ZWANENMEER 10 21 oktober: Handtekening: (vijf hokjes zwart maken) Ie derde dag vóór de >llen. en aan bod kunnen ird voor coupon- en Zuil Dit JOEGOSLAVISCH NATIONAAL BALLET KOLO egers, als een sic Sregers ziet het al: t vrijdag 4 november 14 december 1974 1974 1974 1973 1973 1973 ALS U TOCH NAAR DE SCHOUWBURG KOMT, WILLEN ZE GRAAG MET U KENNISMAKEN. stads schouwburg tilburg Het Nationale Ballet brem meer', het wereldberoemde op zal eleidt op de /oor u op vr bestelformulier S.v.p. In een gefrankeerde enveloppe te zenden aan: Stadaechouwburg-Tllburg, Postbus 3035, THbvrg sngt het 'Zwanen je ballet in 4 aktes muziek van P. I. Tsjaikowsky. Wederom het sprookje vorm krijgen rond prins 7. dinsdag 8. zaterdag 9. maandag 10. vrijdag Voor het Tilburgse complete Mensen, gehele i 19 maart 27 april 27 mei 5 oktober op donderdag 13 december 1973 de De eerstvolger 9 september: Zuidelijk Met dit shcrijver Molière i persoon duiz De Hoofdstad-Operett brengt de wereldber Frans Léhar in een reg:- ken van de speciale lament ontvangt. U in het couponboekje ROYAL-ABONNEMENT(EN) voor de voorstellingen: 1 2 8 (vijf hokjes zwart maken) 10 “2 11 12 (één hokje zwart maken) TOP-ABONNEMENT(EN) voor de voorstellingen: 2 3C I’D Troep Theater lans is dé N.B.: Aangetekende toezending vindt plaats na storting van do totale kosten (verhoogd met f 2.7$ voor verzendkosten) Onder auspiciën van de Sticht koffieconcert worden gegeven, i Nederland blijft het gegeven, i aparte en open sfeer bestaan, die maken in het orkestseizoen. Reger Trio 3kreve alt- r van Max 23 september 14 oktober rigine Franse musical idre Breffort en van n de u dan gaat ing op uw '>Zaal/Eerste 52,5O0°Toest de zes voor- on/Rondlng de zes voor- 50 kost (de zes voorstel- prijzen zijn in en garde- spitsvondis van polif plezierige amuseren, maart in Tilburg, garant avondje uit. Het is overigens voor het eerst, dat Henk Elsink in een Top-Abonnement is opge nomen. Is een volkomen nieuwe show; 100 pet. Braziliaans met geselecteerde dansers en bijzonder mooie danseressen. Een wervelende show vol ritme en kleur, die uitmunt door perfekte lichaamsbeheersing van de lenige dansers en danseressen. Deze opzwepende show komt slechts 1x naar Tilburg. Zondag 23 september 1973 in keuze-abon- nement natuurlijk veel voordeliger dan losse kaartjes. 'Groeten uit Pingjun', is de titel van zijn nieuwste programma. Het is het vierde suksesvolle programma na: 'Vingertjes in de pap', 'Knollentuin' en 'Met de schrik vrij'. De groeten komen in feite uit Friesland, waar Gratama vandaan komt. Het dorpje Pingjun ligt bij de Waddenzee. In zijn geboortestreek maakte men het eerst kennis met het veelbelovend talent. Tien jaar lang bracht hij zijn programma's in het Fries. In 1967 wordt hij 'ontdekt' door Wim Sonne- veld. Daarna komen zijn Nederlandstalige programma's. In zijn nieuwe show wordt hij ter zijde gestaan door Cisca Beaudoux, die u waarschijnlijk nog kent uit 'En nu naar bed', waarin zij danste en zong. De ideeën voor 'Groeten uit Pingjun' komen van Rients Gratama, Jan Boerstoel en Hans Dorresteijn. Cees Bijlstra begeleidt op de piano en voert de combo aan. Voor u op vrijdag 5 oktober a.s. in Tilburg. Met een abonnement veel voordeliger. snde concerten zijn: Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans concert i.s.m. de Stichting Het Brabants Orkest. 23 september: Trio A, bestaande uit Hans Meijer - hobo. Jan Mosk - klarinet, Hans Vos - fagot. Elisabeth Cooymans - alt, Rudolf Jansen - piano en Het F (Lucius Voorhorst - fluit, Dusan Karpisek-viool, John Sek viool). Concert i.v.m. 100-jarige herdenking geboortejaar Reger 1873-1973. 18 november: Akademika Kwartet (strijkkwartet uit Roemenië) 23 december: Nine Kwint - harp 20 januari: Brabants Kamerorkest o.l.v. Jean-Louis Hardy. Muziek en dans uit Joegoslavië wordt u ge bracht op zondag 24 maart 1974. De volks dansen en volksliederen uit de Zuidslavische streken zijn de mooiste in hun soort. Dit land is de bakermat voor de echte volkskunst. Door de verschillende bevolkingsgroepen, dialecten, godsdiensten, zeden en gewoonten, is er een grote verscheidenheid in de volks dansen en liederen. Tóch is er een eenheid door de choreografie van de dansen, de klank, het ritme, de muziekinstrumenten, de kleur en de pracht van de folkloristische kostuums, die werkelijk adembenemend zijn. Joegoslavië heeft geografisch een uitstekende ligging. Diep in de volksaard ligt de strijdlust tegen elke vorm van onderdrukking en slaver nij. Achter hoge bergen, in ondoordringbare bossen wonen de mensen in hun dorpen hutten, volgens de oeroude tradities. Hier ont stond in deze beslotenheid, een volkskunst die alle facetten van het leven in zich draagt: angst en verdriet, oorlog en vrede, vreugde en leed, haat en liefde. Kolo geeft daar vorm aan in zang en dans. Het cabaret in ons land stond en staat op een hoog niveau. Vroeger sprak men over de grote drie. De laatste jaren kan men daar gerust klinkendé namen aan toevoegen. De naam van Henk Elsink is daar een van. Hij is niet de man die zich nu geroepen voelt ndige conferences te houden ten koste Jlitici of collega's. Hij ziet zich zelf als entertainer, een artiest die op wijze een groot publiek weet te Zijn programma, op dinsdag 19 ideert u een prettig 'Brasil Tropacana' 'Die Lustige Witwe' door Hoofdstad Operette 'De meeuw' van Tsjechov door Toneelgroep 'Theater' Zuidelijk Toneel 'Globe' (titel nog niet bekend) 'Het Zwanenmeer' door het Nationale Ballet 'Circus', op het toneel 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus door Zuidelijk Toneel 'Globe' 'Uitkomst' van Herman Heijermans door Toneelgroep 'Theater' Toneelgroep 'Centrum' (titel nog niet bekend) 'Carmen Jones', neger-musical door 'The Original Neger Ensemble uit New York 'Kolo', Ballet 'Waar blijft de tijd? revue met o.a. Willy Walden en Piet Muyselaar De beroemde neger-musical van Oscar Ham- merstein komt in de Stadsschouwburg van Tilburg. Een origineel neger-ensemble uit New-York bestaande uit solisten, ballet, koor en orkest, zal in november a.s. in de Schouw burg een opvoering geven van de beroemde musical 'Carmen-Jones' gebaseerd op de opera 'Carmen' van Georges Bizet. Deze produktie, welke in de Engelse taal zal worden gezongen komt op 25 november a.s. in Tilburg. Als u kiest voor een Cocktail- abonnement kunt u ook voor deze unieke voorstelling kiezen. ik Organi- droeg aan iberg worden uit- de muzikale (enk van Dijk van Remco Campert idreus (chansons) blijven stte zit in 'De Lift'. Zij geroemde operette van i regie van de bekende sgisseur Alexander Pichler uitwenen. De rol an Camille de Rowsillon zal worden ge zongen door de Nederlandse zanger Aad Jans, die voor de televisie de eerste prijs heeft weg gehaald in de uitzending 'Nieuwe Oogst' van vorig jaar. Deze produktie overtreft in groots heid alle vorige produkties. Het orkest is uit gebreid tot 20 man, terwijl ook het koor en ballet een uitbreiding hebben ondergaan. De choreografie is in handen van Jack Bow. De schitterende kostuums, die in Wenen werden gemaakt én de fraaie dekors completeren deze geweldige produktie. In de stadsschouw burg Tilburg op zondag 14 oktober 1973 In het cocktail-abonnement natuurlijk veel voordeliger Het Nationaal Ballet van Senegal brengt u op zondag, 4 november 1973 een dansen show- programma, met meer dan 40 medewerkers o.l.v. Maurice Senghor. De oprichting van dit Nationaal ensemble is het resultaat van lang durige studie geweest. Zesduizend kilometers werden afgelegd, tweehonderd dorpen werden bezocht, teneinde meer dan twee duizend dansers en danseressen te zien en te horen. Er werden kilometers film gemaakt. Dit alles moest gebeuren, om de toe schouwers buiten Senegal een beeld te geven van de hoedanigheid en de betekenis van de zang en dans, waarin de volksaard zich uitleeft. Er ontstond een programma met ver schillende thema's. Deze thema's geven de traditie, het streven en de toekomstver wachting van het Senegaalse volk weer. Het Top-Abonnement is er goed voor. Op 20 september zal in het Theater Gooiland te Hilversum de première plaatsvinden van de musical Irma La Douce met in de hoofdrollen Jenny Arean, Henk van Ulsen en Steye van Brandenberg. Deze van órigine Franse musical, geschreven door Alexandre Breffort en van muziek voor zien door de befaamde componiste Marguerite Monnet, werd in 1960 uitgebracht lidelijk Toneel Globe it toneelstuk werd door Hugo Claus op 23-jarige leeftijd geschreven. In 1955 be leefde het haar wereldpremière bij het Rot terdams Toneel in een regie van Ton Lutz. 'Wie gevoel heeft voor historische gebeurte nissen' - aldus Gomperts naar aanleiding van deze voorstelling - 'besefte de geboorte bij te wonen van een Nederlandstalig toneel schrijver van internationaal formaat'. Een voorspelling die rijkelijk is uitgekomen. Maar ook al heeft Claus sindsdien zeer vele en goede toneelstukken aan het Nederlands repertoire toegevoegd: 'de Bruid' blijkt een van zijn beste en meest hechtgebouwde stukken. In de belangrijkste rollen staan o.a. Annet Nieuwenhuyzen, Sacha Bulthuis en Femke Boersma. De regie is van Ton Lutz. Donderdag, 7 maart 1974 wordt in Tilburg de première gegeven. Met een cocktail-abon nement maakt u dat ook eens mee. Toneelgrc Heijermans is dé grote Nederlandse toneel schrijver. U herinnert zich vast wel de figuur van 'Kniertje', de arme vissersvrouw uit 'op hoop van zegen', het bekendste stuk van Heijermans. 'Uitkomst' speelt zich af in de Jordaan. De kruier Thijs Banes moet zich diep in de schulden steken om zijn gezin draaiende te houden. Dat levert grote pro blemen op met de bakker en de schoen maker, die wel eens centen willen zien. Jantje, de zieke zoon uit het gezin heeft wat onnozel kattekwaad uitgehaald. Door hun maatschappelijke weerloosheid komt het gezin met de politie in aanraking. De rechter komt er zelfs aan te pas. In een droom van Jantje komt aan de misère een eind als hij met hulp van een zwaan de sterren uit de hemel plukt, waarmee hij - nog steeds in die droom - alle schulden van zijn vader kan betalen. Jantjes droom eindigt ermee, dat het gezin weer gevierd en gezien is in de buurt. Het is een toneelstuk over menselijke hebbe lijkheden, wijsheid en bekrompenheid. Over de droom die iedereen wel eens gedroomd heeft als hij diep in de put zat. Regie: Elise Hoomans. Jan van Eijndthoven speelt Jantje, Sjoukje Hooymaayer de zwaan en Bernhard Droog en Trees van der Donck spelen Jantjes ouders. Zondag 28 april 1974 zit u met een Cocktail-abonnement op de beste plaatsen. Toneelgroep Theater De beroemde Russische toneelschrijver Tsjechov is 'in'. De laatste jaren werden met veel sukses verschillende stukken van hem in ons land gespeeld. 'Oom Wanja', 'De drie Zusters' en 'de Kersentuin'. In 'de Meeuw' gaat het om mensen die leven in dromen en illusies die na korte of langere tijd stuk lopen op de werkelijkheid. Het is een aangrijpend stuk over de menselijke onmacht. Niemand heeft de kracht om zich te veranderen. Allen spelen rollen zonder zich daarvan bewust te zijn, en dromen van rollen in het leven die zij nooit zullen spelen. De regie van dit typische Tsjechov-stuk is van Lo van Hensbergen. De leidende rollen worden gespeeld door: Henny Orri, Pauline van Rhenen, Arthur Boni, Edmond Classen en Bernhard Droog. U kunt 'de Meeuw' onder andere gaan zien op vrijdag, 2 november 1973, als de voorstel ling opgenomen is in het keuze-abonnement. Echt veel goedkoper. Tineke, Joke en Roosje weten op (bijna) iedere theatervraag een antwoord. Aan de kassa, door de telefoon en in onze theatersupermarkt Zij weten alles over de voor stellingen, prijzen, programma's, abonnementen en couponboekjes. Zij helpen u graag. Het is maar dat u weet wie onze cassières zijn. 'NINA' VAN ANDRE ROUSSIN Toneel Theater Van de moderne Franse blijspelschrijver André Roussin speelde Theater eerder 'Einde loze liefde' dat indertijd een geweldig succes had. Er werden in totaal een kleine honderd voorstellingen van gegeven. Nu een ander blijspel van hem: 'Nina'. Dat op donderdag, 14 februari 1974 in Tilburg ge speeld zal worden. Niet alleen de liefde, maar vooral de onweerstaanbare charme en vrouwelijke logica staan centraal in dit sprankelende, typisch Franse blijspel. Een charme en logica waar zelfs haar eigen echtge noot en haar minnaar het tegen moeten afleggen als zij samen ontdekken hoezeer zij beiden genoeg hebben van de vrouwen en willen ontsnappen naar Mexico. Het stuk zit vol echte humor, spitse teksten, en verras sende wendingen. Ina van Faassen zal de gracieuze, onweerstaanbare Nina spelen. Eric van der Donk en Ton Kuyl de echtgenoot en de minnaar. De regie zal van Jan Teulings Zijn. TOPTHEATER "MENT Toneel Globe. blijspel van de Franse komedie- Jean-Baptiste Poquelin, genaamd opent Globe het seizoen. Hoofd- is Argan, een man geplaagd door izend kwalen, omgeven door produkten van de farmaceutische industrie. Hij wordt liefdevol uitgebuit door medische charlatans en kwakzalvers. Het stuk is een bijtende satire op de toenmalige medische stand met haar potjeslatijn en andersoortige gewichtig doenerijen. Molière speelde in zijn stuk zélf de rol van Argan. Op 17 februari 1673, vlak na de vierde voorstelling, overleed hij. Tijd om het toneelkostuum uit te trekken heeft hij niet meer gehad. 'Globe' speelt dit stuk in een vertaling van Loek Schaareman, in een regie van Hans Boswinkel. In de hoofdrollen o.a. Ton Lutz en Annet Nieuwenhuyzen. Het Top-Abonnement voorziet in goed en klassiek toneel. Aan u de keus op zaterdag, 29 september a.s. Het Zuidelijk Toneel 'Globe'. Het aangrijpend hoogtepunt in het oeuvre van Hendrik Ibsen. Aan het begin van het relaas staat, zoals vaker voorkomt bij Ibsen, een barbaarse aartsvader, die de schuld is van alle ellende. Het leven van de mijneigenaar Haakon Welre ziet eruit, zegt zijn zoon Gregers, als een slagveld, bezaaid met lijken. Gregers ziet het als zijn taak, het onrecht dat zijn vader heeft begaan, zoveel mogelijk op te heffen. Zijn vader is de schuldige. Hij is het geweten. U zou kunnen denken aan een figuur als de oude Rockefeller die 'over lijken ging' en zijn zoon die beroepsfilantroop werd om iets van diens schuld te delgen. Gregers Werle ziet zijn filantropische plicht echter op een bijzondere manier. De titel van het stuk 'de wilde eend' voert terug naar het symbool van het ontluisterde leven van alle Ekdals, zoals het door de schuld van de oude Werle is geworden: de wilde eend, vleugellam, die bovendien nog in de poot werd gebeten door de jachthond, die hem uit het moeras haalde. De regie is van Ton Lutz. Met o.a. Siem Vroom en Hans Boswinkel in de voornaamste U maakt op première me Siegfried en zijn betoverde zwaan. Het klassieke van dit ballet schuilt niet alleen in de adembenemende costumering en belichting. Gevoelens van trouw, onschuld en zuivere liefde vormen de thema's in dit hoogtepunt van dans-kunst. Ook déze uitvoering is opger Cocktail-abonnement, waardoor het allemaal veel goedkoper wordt. Tot dinsdag, 22 januari 1974. In de regie-interpretatie van Arturo Corso zal de nadruk komen te liggen op de onmogelijk heid voor Hamlet, bepaald als hij is door af komst en milieu, de politieke keuze te maken, waartoe zijn intellectuele inzicht hem dwingt. De wijze waarop het stuk gespeeld zal worden, stelt de toeschouwer direct in staat relaties te leggen met een maatschappij- stelsel van nu. Door invoeging van elementen van de commedia dell'arte wordt voorkomen dat het brengen van een politieke boodschap ten koste gaat van volksvermaak, zoals Shakespeare met zijn stukken beoogde. Met o.a. Jéröme Reehuis, Jack Horn, Marja Lieuwen en Marielle Fiolet. In Tilburg op donderdag 31 januari 1974 in uw abonnement. De vele types zullen onder meer gespeeld worden door Bert van der Linden, Frans Kokshoorn, Donald Jones, Wim Ponpia, Joop van der Donk, Johan Sirag, Niek Engelschman, Bob Goedhart, Bram Biester- veld en Hans de Jong. Een onbetwiste topper in het Top-Abonne- door het NRT met, evenals elders in de wereld, groot succes. Ook de Amerikaanse filmversie behaalde records en een ander bewijs van de populariteit van Irma is wel dat de muzieknummers uit de rijke partituur nog regelmatig worden uitgevoerd. De nieuwe produktie van Irma La Douce wordt uitgebracht door De Sleeswijk satie, die onder het motto "never cis winning team' de regie wederom opdrc George Vitaly, ditmaal terzijde gestaa Steye van Brandenberg; de originele ontwerpen van Nicolaas Wijnt gevoerd door Chiel de Mey; leiding is weer in handen van He en de vertalingen van Remco (proza) en Hans Anc gehandhaafd. Met 'De Troubadour' en 'La Traviata' is 'Rigoletto' de meest populaire opera van Verdi. Landestheater Detmold is geen onbekend gezelschap in Tilburg. Zij brengt deze opera dan ook op de beproefde wijze: goede solisten met prachtig stemmateriaal, eigen koor en orkest in een verzorgd toneel beeld op zondag 21 april a.s. Uw Top-Abonnement is er goed voor. U kiest vijf immers 1 tot i voorstelling uw bestel de nummers ès zwart en ng en giro- iben, zenden geschiedenis van de Stadsschouwburg komt een circusvoorstelling op het toneel. dieren en sensaties. Artiesten uit de wereld zullen met hun geweldige prestaties het 'Hooggeëerd Publiek' enkele uren van gezellige ontspanning van de aller beste soort brengen. Een onvergefelijke avond met grandioze circus- en variété-show. De allerbeste circus-, variété-, en televisie- artiesten in één programma. De datum, waarop deze show gegeven zal worden is zondag, 10 februari 1974. Met een Cocktail- abonnement zal het voor u niet uitverkocht zijn. Toneelgroep Theater. 'De Min', zoals het stuk vaak genoemd wordt, is een dolle liefdeskomedie, die zich afspeelt in een gekkenhuis, het 'Lazarushuis' van Amsterdam, waar verschillende zeer normale (maar verliefde) mensen hun toevlucht zoeken om allerlei redenen. De vraag is niet alleen: wie speelt er nu voor 'zot', en wie is er nu werkelijk 'gek', maar ook ziet u, dat er in feite weinig verschil is tussen het Apehuis in een dierentuin van nu en het Lazarushuis van toen, want zoals heer Reinoud in dit stuk voor goed geld een dagje naar 'de zotten' mag kijken en er zelfs een 'zottenhuwelijk' mag bijwonen, zo staan we ons nu te vergapen (voor goed geld) aan die 'zotten apen'. Wie is er nu echt 'zot'. Dat blijkt een vrijwel onont- waarbaar probleem. De regie van deze komedie is van de jonge regisseur René Lobo. 'De Min' is een begrip op theatergebied. U hoeft het niet te missen, als u donderdag 4 oktober 1973 naar de Schouwburg komt met uw T op-Abonnement. 'De ingebeelde zieke' van Molière door Zuidelijk Toneel 'Globe' 'De min in 't Lazarushuis' van Focquenbrock door Toneelgroep 'Theater' De Senegal Dancers 'De wilde eend' van Ibsen door Zuidelijk Toneel 'Globe' 'Hamlet kies' van Shakespeare door Stichting Toneelraad Rotterdam i.o. 'Nina' van Roussin door Toneelgroep 'Theater' Henk Elsink met zijn nieuwe show-programma Het Nationale Ballet 'Heute Abend' - Lola Blau', kabaret Rients Gratama's nieuwe programma 'Groeten uit Pingjun' 'Irma la Douce', musical met Henk Elsink en Jenny Arean 'Rigoletto', opera van Verdi door Landetheater Detmold COCKTAIL-ABONNEMENT(EN) voor de voorstellingen: 2Q 7D 10 11 12 (één hokje zwart maken) iting Muziekevenementen Tilburg zal elke maand een in de pauze-foyer van de Stadsschouwburg. Uniek voor dat de entree gratis is. Door deze maatregel blijft de ie van deze muzikale middag-evenementen hoogtepunten Willy Walden en Piet Muyselaar staan in een nieuw music-hall-programma. Het is geen nieuwe 'Snip en Snap-revue' maar een typisch music-hall-programma, dat het zo goed in Engeland doet. In deze gigantische produktie zullen Walden en Muyselaar diverse nummers uit hun rijke repertoire brengen, aangevuld met 'intermezzi' door bekwame en zeer ’bekende variété- en klein-kunstenaars. Medwerkenden zijn o.a.: Aase Rasmussen, Louis Dusé, Letty Kok en het duo 'Mini en Maxi'. Het is te gek, maar ook voor deze voorstelling kunt u kiezen in het Cocktail-abonnement en wel op zondag, 7 april 1974. TINEKE

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 5