1 JflNSSENS s .00 si BEN TS Gorinchem organiseert festival in culturele historische vorm perzischetapijten Veel toeristen verwacht Bont Kinderen in Antoniusstraat Brabants verhoudingen Busboekje S.C. ’t Zand THE SALOON Junioren- toernooi Gemeenschap van goederen verandert de Tien eenden cadeau Ruitersport HELANCA RIJBROEKEN maas kleding MPOIEnI Erfrecht is in eerste instantie een zaak van degene, die iets wil nalaten Praatpalenplan omstreeks 1976 voltooid South Jazzband was vijf dagen te gast in Oost-Duitsland l^NH©@FF, HEUVELSTRAAT 50 moeten speelplaats krijgen 1 mei 1973 - pagina 12 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 31 mei 1973 - pagina 13 OPVOLGER VAN DELFTSE TAPTOE? Watersport I Historische sfeer 89,50 25,00 Anderhalve eeuw 36,50 46,50 43,90 BRIEVEN VAN LEZERS rdags luxe model iag .WWW» O voor jullie Tilburg, Tuinstr. 114 2 juni JOHN MAJOIE stuk voor - het Leger des Heils - de Nederlandse Hartstichting het Nederlandse Rode Kruis voor u - het Nationaal Rheumafonds Nederlandse Nierstichting Donderdag 7 juni 1973 om 19.00 uur opent - Nederlands Astma Fonds DISCOTHEEK THE SALOON - Actie Noorderlicht haar poorten in ULICOTEN- dorpstr.79 - Koningin Wilhelmina Fonds van harte welkom. korvelseweg 174, tilburg ten, Rechtestraat 24 I 1 4,75 5,95 de mangel W korvelseweg 56-60 Streekvervoersbe EMA en Zuid- Rijcaps v.a. met polyester bol v.a. Rijlaarzen v.a. Laarzenknechten normaal Dames- en herenmatep v.a. over deze grensstad (Zuic elderland en Noord-Bra nam men het zekere voor ;re en hield de vestingwallen in haar dood met zijn vermc Iedereen die ouder is dat of een ken aan er r oms kwam - in vc 4e volgende sof ep- 'as- korvelseweg 56-60 bel on* nummer 013-421697 ordt was Sint tot o.m. keliers of dei Ook al naar de eeuv verhuisd, als u begrijpt Verder vele ruitersportaccessoires wijkraad het al ik bedoel en zag ■•«.110,- I •«.122.- 160.- ;i T.W. 51S33V l,50 en de VVV’s verkrijg- gebeurt door i rondissementsr verklaring zo’n verklarir gelijk de er Vraagt .1 boedelbs ADVIES JURIDISCHE EHBO <dag van iridische PROEF OOSTERSE SCHOONHEID BIJ JANSSENS is. Gorinchem bevindt zich op het moment in lakavonden en voorlichtingsbrochures 1 de struktuur van de gemeente te 35x30 50x30 60x40 85x50 100x50 65x65 105x50 110x75 150x105 245,— 160x110 225,— 180x75 275,— 150x110 275,— 150x50 179,— 150x50 149,— inger Jazz Keiler vond lurige jam-session werd deelgenomen ang, terwijl ;n herinne- Overtuig u in Tilburgs grootste gespecialiseerde zaak in exclusieve Perzische tapijten. Garantiecertificaat 210x130 398,— 210x130 395,— 205x133 475,— 200x135 495,— 210x140 525,— 180x120 425,— 230x300 1450, 210x300 1850,— 220x310 1850, 210x310 1750,— 230x320 2850.— 340X250 2750 330x240 3250, 245x335 3850, roddervlakte speelruimte te materiaal. heb ik bij een rustige door de oude binnen- een merkwaardige ont- opgemeld m stimule- - Nederlandse Stichting voor het dove en slechthorende kind ispoortje uit 1391, oortje (17e eeuw), (1598), waar nu seidsbureau in zijn iuseum, de Dalem- verschillende oude is om er een greep uit Grote Tapijten Hamadan Mahal Hamadan Bagtiar Zendjan Kaskay Henz Sarouck Hamadan Bagtiar Kirman Heriz Meskin Kirman Speciale aanbieding Katoenen ribeord- rijbroeken nu iL> - Nederlandse Stichting voor het ge brekkige kind gun uw kleding de beste behandeling die er is textielverzorging van neerlandia is een weldaad voor al uw kleding! perfekt gereinigd, stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd Zestienhonderd!! muzikanten van showkorpsen en marching-bands uit Gorinchem, Sliedrecht, Dordrecht, Rotterdam en Den Haag en verder uit België, Amerika, West-Duitsland en Denemarken zullen op 27, 28 en 29 juni aanstaande meedoen aan het tweede internationale muziekfestival in Gorinchem. Dit festival is opgezet als een vredelie vend alternatief voor de militaire taptoe in Delft, die steeds meer onderwerp van scherpe discussie wordt en naar verwachting niet lang meer gehouden zal worden. Het tweede internationale muziekfestival Gorinchem wordt gehouden in een stad met een zeer boeiend verleden, die nu weer volop in ontwikkeling is. Gorinchem bevindt zich op het moment in een periode, waarin via diverse insprai aan de burgerij wordt getracht bepalen. Ie gehele slicht om blijven ïmming ling (door- zich bena- elen) dan kan siding aanvra- tariële akte neerlandia pioniers in textielremiging isel van ons erf- dat sommige op de hebben dan mensen bui- ie. De meeste echtgenoten -van gOecjeren ge- i en vrouw zijn dus ieder ":~snaar van het vermogen Sterft een van beiden, elft, die van de srdelen. sn op de nala- Wettelijk portie. ilatenschaf heeft u wel eens haast op ons adres korvelseweg 174 helpen wij u zelfs binnen één uur wij halen en bezorgen gratis als het wat langer - mag duren Deskundige voorlichting Kleden op zicht bij u aan huis Exclusieve handgeknoopte Marokkaanse Berbertapljten TILBURG - VELDHOVENR1NG 2 (Hoek Besterdring) - Tel. 013-431532 ook elke werkdt ;cht bij de Jun. Tilburg. Kleinere Tapijten Shiraz Shiraz Tabritz Hamadan Beloudj Shiraz Shiraz Shiraz Hamadan Shiraz Hamadan Hamadan Dayazin Karatja In de Barenzwinj. nadien een langdurige jam-session plaats waaraan ook werd deelgenomen door The South Jazzband. De session duurde zo lang dat het gezelschap er de voor keur aan gaf uitvoerig uit te slapen, liever dan de herschapen stad Dresden te bezichtigen. Daarvoor kreeg men overigens naderhand nog wel de gele genheid. Het bezoek aan Dresden werd besloten met een groot concert waaraan ook door de South werd deelgenomen. Tot slot werd aan alle deelnemers van het festival een boottocht aangeboden over de Elbe, die tot vijf uur in de nacht duurde. Het werd een nachtelijke tocht vol jazzmuziek. (1572), de Pruisen (1787), de Fransen (1793), en de Pruisen en de Russen tezamen (1813-1814). Toen eindelijk de vrede over deze grensstad (Zuid-Hol- iand, Gelderland en Noord-Brabant) daalde, nam men het zekere voor het onzeker stand. Nog steeds vormen deze wallen een toeristische attractie van belar daarbinnen vele monumenten ren aan de historie: de Sint Janstoren uit 1517, het Gasthuis- het Hugo de Grootpoc..,. het vroegere Tolhuis ('r' de leeszaal en het arbeid gevestigd, een oud museur poort uit 1770, geveltjes en molens te doen. Het 25-jarig bestaan van de 2 CV heeft Citroen Nederland op de gelukkige ge dachte gebracht tien auto’s van dit type aan liefdadige instellingen te schenken. De vraag welke instellingen daarvoor in aanmerking zouden komen is op de meest elegante manier beantwoord, na melijk door een stemming onder de bezoekers van de landelijke Citroën- expositie, twee maanden geleden. Uit deze stemming kwam - in volgorde van stemmental - de volgende keuze naar voren. Het erfrecht regelt de overgang van de eigendommen en verplichtingen van een overledene op anderen. Er zijn hierbij twee hoofdbeginselen: Het eerste is ’iedereen is helemaal vrij te beslissen, wat er na zijn of logen moet gebeuren.’ an 18 jaar en niet onder curatele staat, kan een testament laten opmaken door een notaris, waarbij hij of zij de laatste wil laat vastleggen. Als uw bezittingen een beetje de moeite waard zijn, is het niet onverstandig om een testament te maken, om uw echtge- no(o)t(e) beter verzorgd achter te laten, en om de helaas voorkomende familieruzies over de verdeling te voorkomen. Anderhalve eeuw (1267-1417) hielden de Heren van Arkel bijvoorbeeld stand tegen de overmacht van de Graven van Holland. Later kwamen de de Geuzen Want Gorincv' ons land geleo idyllisch en tyf heeft een rijk 1 ouds een vestir verkregen in 1382) he nig het vredelievende dat het muziekfestival nu juist zo benadrukken. De Streekvervoersbedrijven BBA, ALAD, EMA en Zuid-Ooster hebben een ’Bont Brabants Busboekje’ uitge geven, dat voor f 1,50 vanaf 10 mei op de BBA-kantoren J - baar is. Met dat toeristische gidsje op zak kan men per lijnbus kriskras door Brabant rijden, in- en uitstappen naar eigen believen, en de mooie plekken en plaat sen bezoeken die in dat gidsje genoemd of beschreven zijn. Om de belangstelling voor het toeren per bus te stimuleren, geven de vier vervoersbedrijven bovendien een goej kope ’zwerfkaart’ uit; f ,4- voor volwaï senen, f 3,- voor kinderen t/m 9 jaar. Die kaart is een dag geldig in het hele vervoergebied. Het boekje is ook ver krijgbaar door overschrijving van f 1,50 - f 0,60 portokosten op giro 10921 18 t.a.v. de Provinciale VVV Noord-Bra bant, Postbus 399 te Breda. Kindermaten v.a. 59,50 plaatsen van één praatpaal is een inves tering gemoeid van 40.000 gulden. Tot en met 1973 is voor de aanleg van het praatpalennet een bedrag geïnvesteerd van circa dertig miljoen gulden. Op zaterdag 2 juni a.s. wordt op het sportveldenkomplex aan de Kraaiven- straat door s.c. ’t Zand een B en C juniorentournooi gehouden waaraan door ruim 300 voetballers tussen de 12 en 16 jaar wordt deelgenomen. Deelne mende verenigingen zijn: Wilhelmina 08 uit Weert, R.K.D.S.V. uit Diessen, Uno Animo uit Loon op Zand en Longa, Sarto, S.V.G. en s.c. ’t Zand uit Til burg. Het toumooi begint om 12.00 uur en de finales worden gespeeld om plm. 16.15 uur. Voor de voetballiefheb bers is dit een mooie gelegenheid om eens kennis te maken met het jeugd voetbal. Voor velen in de gemeente is dat overi gens niet nodig. Die zijn van mening, dat Gorcum zoals het nu is met alle mogelijke voorzieningen - zwembaden, stadsschouwburg, verschillende winkel centra, parken, een uitgebreide midden stand en vrijwel alle maar mogelijke onderwijsmogelijkheden - genoeg ruim te biedt voor leven in een stad, die ’nog niet vuil en bezoedeld’ is, wat trouwens ook een voornaam uitgangspunt van het nieuwe structuurplan is. Uitgangspunt daarbij is, dat de rustieke, historische sfeer behouden moet blijven en dat de nieuwbouw geheel anders zal moeten verlopen dan in de sinds 1945 zo uitgestrekte buitenwijken van de stad. De nieuwbouw wordt aangepast aan een aantal kenmerkende oude ge bouwen. Als er kantoren en dienstver lenende centra bij komen, mogen die in de visie van de gemeente het karakter van de oude binnenstad niet verstoren. ichem, bijzonder centraal in slegen en omringd door een typisch Hollands landschap, ijk historisch verleden. Van- ingstad (met stadsrechten, 1382) heeft het heel wei- karakter gekend, wil In de loop van de maand mei verbleef The South Jazzband op uitnodiging van Die Stimme der DDR vijf dagen in de stad Dresden bij gelegenheid van het jazzfestival dat daar ieder jaar wordt georganiseerd. Ook verleden jaar ont ving de South een uitnodiging, maar wegens kontraktuele verplichtingen el ders kon die toen niet worden georga niseerd. Aan het festival werd deelgeno men door onder andere de SZEGED- Oldtimers uit Hongarije, de NOVY Traditional Bratislava uit Tsjecho- Slowakije, de High Society Jazzband uit Polen, het Jazz Collegium uit Oost Berlijn, de Tanzsinfoniker Jazz Band uit Dresden en de Berliner Dixieland All Stars, afkomstig uit de gelijkname stad. Het westen was vertegenwoordigd door de Original Storyville Jazzband uit Oostenrijk, de Colin Symon’s Jazzband uit Engeland, de Louisiana Hot Seven uit Denemarken en de South Jazzband uit Nederland. In de allerminst fraai uitziende DEFA opnamestudio werden een zevental nummers opgenomen voor uitzending via radio en televisie. In de avonduren was men in de gelegenheid een jazz concert bij te wonen in het zeer moder ne Kulturpalast. Het verschil in de stijlen die gebracht werden was betrek kelijk gering. Bijna alle bands speelden de Louis Amstrong Stijl. Het feit dat mijn oren sedert dïe lagere schooltijd in voortdurende volle zelf stand aan mijn hoofd wapperen, moge er misschien op wijzen, dat de goede fraters genoodzaakt waren er nogal vaak aan te trekken. Ik zat destijds o.m. in de klas bij ene Frater Judocus (of zoiets) en bij wijlen de onvolprezen leerkracht uit de lekenstand, meester van Kerkoerle. (Thans zijn de fraters óók civiel gekleed gelijk de meeste priesters, die ik deswege voor mijzelf heb omgedoopt in roomsrechercheurs). Maar waar het mij uiteindelijk om te doen is, is de aandacht te vestigen op het feit, dat er daar aan de Antonius straat nog een stuk muur van een oude klas overeind staat, waarop nog te lezen is: ’LAAT DE KINDEREN TOT MIJ KOMEN’. Dit vind ik wel zó merkwaardig, dat ik van harte hoop dat de plannen tot het realiseren van een kinderspeelterrein door de bevoegde instanties beslist niet geseponeerd kunnen worden. Dat juist déze tekst - gezien de voorgestelde plannen - uitgesproken het énige is, wat nog over of te zien is van de als voren nschreven school, zij steekhoudend en doorslaggevend om de binnensteedse kinderen inderdaad te laten komen om er naar hartelust te ravotten en zich speels uit te leven. Men kan zijn hele vermogen, o bepaald gedeelte daarvan, vermakt aangewezen erfgenamen. Men kan ook iemand een legaat nalaten, dat wil zeg gen bepaalde goederen of een bepaalde geldsom. Een testament kan overigens altijd herroepen worden. Men kan ook zonder een notaris bepa: de kledingstukken, sieraden, meubels gebruiksvoorwerpen vermaken door een door u, de erflater, geschreven en on dertekende verklaring (codicil ge naamd). De levensmiddelenhandel Van Dijk, Broekhovenseweg, richtte onder zijn klanten vijftien jaar geleden een reisvereniging op met de mooie naam ’Naar Gezelligheid vereend’. Dezer dagen werd dit derde lustrum met grote feestelijkheid gevierd, bij welke gelegenheid de dames Van Laarhoven en Van Vliet, die al die tijd lid zijn geweest naar behoren in de bloemen werden gezet. Ook de firmanten werden door de dankbare leden gehuldigd. Met een koffiemaaltijd in Safari, een excursie naar Herenthals en een feestdiner in ’De Oude Kuip’ in Hilvarenbeek met een feestavond werd genoten van een plezierig feestprogramma. Rijkswaterstaat denkt het bestaande praatpalenplan omstreeks 1976 in grote lijnen voltooid te hebben. Dan zal de automobilist langs ruim duizend kilo meter rijksweg de bekende gele palen kunnen aantreffen. Het huidige praat palenplan is gebaseerd op het rijks- wegenplan van 1968. In latere jaren is incidenteel nog een aantal praatpaaa- Itrajecten aan dat programma toege voegd. Eind vorig jaar was ongeveer 320 kilometer rijksweg voorzien van praat palen. De komende jaren zal daar nog zo’n 700 kilometer bij komen. Het aantal geplaatste palen bedroeg begin dit jaar ruim 350 stuks. Al deze palen werden aangesloten op het kabelnet. Aan radiopalen stonden begint dit jaar zo’n 65 stuks ter beschikking van de automobilist(e). Dit soort palen plaatst men langs wegvakken waar nog geen kabels aangebracht kunnen worden in verband met reconstructiewerkzaam- heden. Alle praatpalen, zowel die voor het kabelnet als die voor het radionet, zien er hetzelfde uit. Ook de werking van beide paaltypen is gelijk. Met het den dan bezittingen zullen zijn, dan kan men de erfenis aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrijving. Dit op de griffie van de Ar- srechtbank een zodanige te laten inschrijven. Door aring kan men echter ook erfenis helemaal verwerpen, u echter om het voorecht van >eschrijving, dan hebt u minstens 4 maanden de tijd om te beslissen ja of nee. Boedelscheiding. Onder boedel verstaat men de nalatenschap. Niemand is verplL in een onverdeelde boedel te 1 zitten. Als geen overeenstei wordt bereikt over de verdeling dat een of meer erfgenamen deeld voelen, of blijven voel elke erfgenaam boedelscheiuu gen. Dit gebeurt dan bij nots op bevel van de rechtbank. Dit overzicht van het erfrecht is te eenvoudig. Het is de ervaring van de Juridische EHBO dat er nog al wat mensen met vragen of moeilijkheden over deze dingen zijn. Een notaris is in de meeste gevallen bereid u inlichtingen e geven en eenvoudige inlichtingen ver trekken zij gratis. U kunt natuurlijk 2 tot 8 uur terec EHBO, Heuvel 1 te Ti Het tweede hoofdbegins recht bepaalt echter bloedverwanten meer rechten nalatenschap ten de familie zijn in gemeenschap trouwd. Man en vro: voor de helft eiger van het gezin. St dan blijft dus maar de helft overledene, over om te veru< Dat ’meer rechten hebben tehschap’ noemt men het Wettelijk Erf deel, of ook wel Legitieme portie. Het is dat gedeelte van de nalatenschap, waarop de bloedverwanten in de rechte lijn (de kinderen, de ouders van de overledene) bij versterf rechthebben. Over dit gedeelte mag dus ook niet bij testament beschikt worden. Voor kin deren bedraagt dit deel 1/2, 2/3, 3/4 Het moderne Gorcum is een veelbe zocht oord voor watersport-toeristen geworden, die van hieruit tochten on dernemen naar de Biesbosch, de schil derachtige Maas, de Waal met daaraan het slot Loevestein en naar het geheel op de monumentenlijst geplaatste stad je Woudrichem aan de overkant van de rivier. De stad heeft daarbij het voor deel, dat het uitstekend bereikbaar is: binnen een straal van 75 kilometer be vinden zich Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Arnhem, Nijmegen, Eindhoven, ’s-Hertogenbosch, Breda en Antwerpen. De gemeente staat nu voor de opgave met de beperkte middelen, waar ge meentes in ons land nu eenmaal altijd de beschikking over hebben, dit geheel te conserveren en verder uit te bouwen. Men staat daarbij voor het probleem, dat de stad bijna is volgebouwd en vrijwel alleen een grenswijziging met Gelderland ruimte voor nieuwe uitbrei dingen zal kunnen scheppen. Het gemeentebestuur is enkele maan den geleden een (voor Gorcum nog nieuwe) procedure gestart, die er op neerkomt dat onder het motto ’mee denken met Gorcums groei’ verschillen de inzichten van een groot team van deskundigen getoetst zullen worden aan de verlangens van de burgerij. Daarbjj gaat men er van uit, dat de binnenstad - domein straks van de vele internationa le marching bands en showkorpsen - het centrum van stad en streek zal moeten blijven. De pas opgerichte wijkraad voor de binnenstad oppert een goed idee n.l. om van de zand en/of m< aan de Antoniusstraat maken met bijbehorend In dit kader heb ik rondwandeling i stad ter plaatse dekking gedaan, die rond plan bijzonder symbolisch ei rend aandoet. Ik weet niet of iemand van boven omschreven opgemerkt heeft, maar het navolgende. Ter plaatse was daar vroeger gevestigd een lagere school, waar men ook bij mij getracht heeft de eerste beginselen van lager onderwijs bij te brengen. Een en ander werd ’uitgebaat’ door leden van de altijd even verdienstelijk gebleven ie der Eerwaarde Fraters. De school genoemd naar onze stadspoorten Dionysius (Sint Denie, zei men) en mijn schoolvriendjes behoorden zij, die thans achtenswaardige win- :rs zijn in en rond de Heuvelstraat i op ander terrein verdienstelijke He en zijn geworden en - helaas - zijn er iwige jachtvelden pt wat ik bedoel. part als er achtereenvolgens 1, 2, of 3 kinderen zijn, van het gedeelte wat zij gekregen zouden hebben wanneer er geen testament was. Dan zou de nala tenschap immers verdeeld zijn tussen de overblijvende echtgeno(o)t(e) en de kinderen - ieder voor een gelijk deel. Voor bloedverwanten in de opgaande lijn is het Wettelijk Erfdeel, de helft van wat zij gekregen zouden hebben als er geen testament was. De overblijvende echtgeno(ö)t(e) heeft geen recht op een Wettelijk Erfdeel, wel op een kindsdeel. Men kan een erfenis zuiver aanvaarden, alle verplichtingen en rechten gaan dan over op de erfgenamen. Door bijvoor beeld schulden van de overledene te gaan betalen, aanvaardt men de erfenis stilzwijgend. Het regelen van de begra fenis valt hierbuiten. Als men echter denkt dat er meer schul- Om onnodig zoeken naar een praatpaal te voorkomen, begint Rijkswaterstaat dit jaar met het aanbrengen van kleine gele pijltjes langs wegen waar al praat palen staan. De pijltjes gaan in de richting van de dichtsbijzijnde praatpaal wijzen en worden gemonteerd op of nabij de bekende groene hectometer- bordjes. Op deze wijze zal een gestran de automobilist(e) via de kortste weg een praatpaal kunnen bereiken. Dit is vooral van belang wanneer het weer erg slecht is. Op dit moment zijn de pijltjes bij wijze van proef alleen aangebracht langs gedeelten van de rijkswegen 1 en Op het kaartje is te zien welke wegen op dit moment van praatpalen zijn voorzien. De trajecten waar dit jaar praatpalen worden geplaatst zijn even eens aangegeven.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 13