X Köbold n< Open perceel in Kreiten- molenstraat moet op dorpse wijze worden bebouwd Grote Brabantse belangstelling voor hearings over het toekomstige leefpatroon V B.V. X t 'fyehers L r 1 Na afbraak van Kloosterschool Leefklimaat Derk Hutten 4 seizoenen 2 8 Lancia Beta op show bij Auto Nellen Grote deelname en belangstelling voor Korvelse Braderie hamers van hooll R.K.T.V.V.- Rood Wit W. VOOR MOEDERDAG PARAPLU’S I w bevorderen Nieuwlandstraatwinkeliers gaan grote bloemenactie organiseren 5 opende showroom op uw balkon nei 1973 pagina 12 Donderdag 3 mei 1973 - pagina 13 DETILBURGSE KOERIER INSPRAAKGROEP IN UDENHOUT IN TILBURG OP 15 MEI IN RAADHUIS Oude kern H W i Rustiek centrum Leder is mode! Terug naar de stad? DONDERS-DE WIT JUL. v. STOLBERGSTRAAT 5 SS8SS AKTIE Rustiger lopen OERD textielver i beurt stuk voor en AKTIE tge- korvelseweg 174, tilburg HEUVELSTRAAT 50 HEUVELSTRAAT 50 Trainingspakken daar zijn wij ’sterk’in iad voor ja» 1.20) KATHOLIEKE LEERGANGEN dat het zuster- jezien, if zou a ede met sen- i de DIVERSE KLEURTJES U slaagt beter in een SPECIAALZAAK PIGSKIN LEDEREN OVERHEMD- JASJES 198,- NAPPA OVERHEMD- JASJES 229,- ven ton- KAMERS ETAGES WONINGEN TE HUUR GEVRAAGD 104 128 152 is im. bel ons nummer 013-421697 gelid daart meen zich van karakter van de g» deze overwegingen harte gaan. sies, die en des- -bieden liet al- “es- ;rse eenkomsten te inciaal bestuur iraak op open- rmatie- "g met algemene ;izoen aangegeve men de balko: sn en uaarbij. itten is 1 er uitvoeren van van een. een luxe, teeds meer ïrmitteren. Ver raden zich reeds maar een ontwerp sn cachet. Derk Kking over een i en wie daar ;n, behoeft niet itlijnen ramstige zal moeten worden iermee gedaan kan sprekend wat het 1 JAAR f 2575 29.75 33,75 Sinds een half jaar meeste winkeliers en de Nieuwlandstraat aangesloten door hen zelf in het leven g langenvertegenwoordiging straat’. Een naam overij lading voudige winkeliers uit de Verier straat zich hebben aangeslc irage aan dag door ierie, die jaren ontwikkeld ■t waarvoor grote ATTENTIE VOOR MOEDERDAG heeft dan ook al aangekondigd, dat deze straat vo< van trottoirs en waar nodig van oversteekplaatsen. Voor de studenten van de Katholieke Leergangen worden De initiatiefnemers tot het die ons verzochten deze be willen plaatsen om uit te opvattingen weerklank menen, worden zaken- c gun uw kleding de "beste behandeling die er is srzorging van neerlandia is een weldaad voor al uw kledingl perfekt gereinigd, stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd neerlandia pioniers in textielreiniging INDERMATEN 5 116 140 164 IATEN heeft u wel eens haast? op ons adres korvelseweg 174 helpen wij u zelf» binnen één uur wij halen en bezorgen gratis als het wat langer mag duren 1 I I f 9 Men is in Udenhout doende een actie-comité te vormen, dat zich voor stelt plannen te lanceren in verband met het toekomstig aanzien van de Kreitenmolenstraat, de belangrijkste winkelstraat van de gemeente. Nu eerstdaags de nieuwe verkeersweg van Quatre Bras tot aan de spoor overweg gereed zal komen is te verwachten, dat de verkeersfrequentie juist in de Kreitenmolenstraat zal toenemen, en het gemeentebestuur heeft dan ook al aangekondigd, dat deze straat voorzien zal worden is te verwachten, t grote gebroken en dat s zal kunnen het open ich lijk kwijt op de parkeerterreinen aan de Schoolstraat en Verlengde Heuvelstraat. Een van de acties welke op het pro gramma staan is een bloemen-actie met Moederdag. KIN 23.75 27.75 ƒ31,75 GROTE Ml 49.50 59.50 67,50 In m—-1 Op 24 april a.s. startte in Helmond de eerste van een serie veelbeloven de informatie-bijeenkomsten in 9 Brabantse gemeenten over de nieuwe streekplan-projekten in Midden-, Noord-Oost- en Zuid-Oost-Brabant. Deze ’praatavonden’ zijn in feite openbare ’hearings’, waarop de regio nale bevolking in al haar maatschappelijke en politieke geledingen naar hartelust inspraak kan leveren op de visie van de deskundigen, die de laatste tijd de grote planologische en sociaal-maatschappelijke richt lijnen voor het nieuwe leefpatroon van het onstuimig groeiende Bra bant, schetsmatig op papier hebben gezet. De informatiebijeenkomsten staan onder auspiciën van de leden van deze drie streekplan-kommissies voor Midden-, Noord-Oost- en Zuid- Oost- Brabant, die de afgelopen maanden in een aantal verkwikkende gedachtenwisselingen strikt genomen ook namens de bevolking hun licht al hebben laten schijnen over de uitgewerkte deelstudies van (openbaar) vervoer, natuur en landschap, wonen, werken, voorzie ningen, kleine kernen en landbouw. De komende informatie bijeenkomsten worden telkens ingeleid en begeleid door een 4 daagse tentoonstelling, waarop de gewone man hopelijk duidelijk wordt gemaakt, waarom het in al die ingewikkelde streekplannen eigenlijk gaat. (vaste tijd overal) informatiebijeen- Op 2 mei, 8 jektievelijk in i Eindhoven, e doen. De bevolking Iwijk wordt dinsdag- et Kultureel Centrum vijk verwacht. Op et de bevolking van liskussie- Foto van Aarle - was goed vertegen woordigd op de braderie. De prijsvraag voor bruidsparen werd ge wonnen door het paar Weijnen-Loods, Lange Kruisstr. 4, Hilvarenbeek. Voor hen was er als uitzetgeschenk een fraaie koelkast. Links op de foto de heer van Aarle. Het gelijke spel dat R.K.T.V.V. afge lopen zondag in Temeuzen wist te be halen bleek voldoende om zich na een slopende competitie in veilige haven te brengen. Voor a.s. zondag staat de laatste wed strijd op het programma n.l. tegen Rood-Wit W. uit Sint Willebrord. Gezien de resultaten die beide ploegen de afgelopen weken wisten te behalen kan aan de Dongenseweg een interes sant treffen worden verwacht, zeker nu er gespeeld kan worden vrij van zorgen. Extra aanbieding HELANCA trainingspakken 54.50 64,50 69,50 In marine - rood en groen jste grootste qua sn met een 1800 motor, ligt dan het model met de in 8 van de zo voortreffelijk in gehouden andere drie straten het kruispunt. Gehoopt wordt, oud-Udenhouters als de belangstelling zullen lachtengang, zodat gespreksavond zal louden, waarop een Kunnen worden toe zal t ge- dat Degenen die kamers etc. willen verhuren wordt ver zocht contact op te nemen met de heer J. Broers, Bredaseweg 204, Tilburg, telefoon 013-430424. ken, hoe de rand- platteland □enstro ken, 3lijke agglo- "3n, dreigen jen. GARANTIE Het doel van de vereniging is om het werk-, woon- en leefklimaat, maar ook het winkelklimaat te bevorderen. Het bestuur is van mening dat deze straten echt meer te bieden hebben dan veel Tilburgers denken en het is dan ook daarom dat men de Nieuwlandstraat en Verlengde Heuvelstraat wat meer in de belangstelling wil plaatsen. Dat het accent daarbij vaak komt te liggen op acties welke worden onder nomen door de in deze straten gevestig de winkeliers is bjjna onvermijdelijk. Het wil echter niet zeggen dat men ook niet op andere terreinen actief wil zijn. Aan de Besterdring 155 te Tilburg opende Derk Hutten dezer dagen een showroom voor zijn siersmederij. Het pand waarin eerst een poeliersbedrijf was gevestigd, kreeg een grondige op knapbeurt en werd op sfeervolle wijze ingericht als showroom. Daarin worden een aantal kleinere artikelen permanent geshowd, zodat de bezoeker een indruk krijgt van een aantal mogelijkheden. Haardgarnituren, buitenlampen, kandelaars, schemerlampen en tinnen artikelen behoren daarbij. Een specialiteit van Derk Hutten is het ont werpen en in eigen ateliei open haarden. Het hebben open haard is bepaald nog maar wel een luxe die ste mensen zich kunnen per: schillende bedrijven houc met massafabrikage bezig, haardversiering naar eigen geeft wel een geheel eigen Hutten heeft de beschikl groot aantal ontwerpen geen keuze uit kan maker moedeloos te worden. '•st actiecomité, u oeschouwing te te vinden, of hun ragen weerklank zullen vinden, dat deze ruimte niet zal moeten 1 gebruikt om er enkele moderne of bedrijfspanden op te zetten, Brabant telt vandaag de dag 1,8 miljoen inwoners. Rond het jaar 2000 komen daar zeker nog eens 700.000 bij. Dat betekent, dat voor de toekomst de beschikbare ruimte verstandig verdeeld moet worden. Er moet grond voor wonen, werken en rekreëren gereser veerd worden. Aan de aanslag op de natuurgebieden moet een onverbidde lijk halt worden toegeroepen. Het regent in Brabant al klachten over een veel te grote verstedelijking van het platteland. Het provinciaal bestuur van Brabant maakt zich al enkele jaren grote zorgen over de massale uittocht van de bevolking uit de steden naar de groene ruimte op het platteland. ongeveer zijn de i handeiszaken in bij de geroepen ’Be- j Nieuwland- Een naam overigens die de niet helemaal dekt om de een- ?e reden dat ook een aantal sngde Heuvel- loten. Een van de planologische maatregelen is bijzonder duidelijk. De ontwikkeling van goed uitgeruste stedelijke centra moet zo snel mogelijk voorrang krijgen boven deze tomeloze verstedelijking van het platteland. Deze stedelijke centra kunnen natuurlijk pas goed leef baar worden door een direkte betrok kenheid van de nieuwe bewoners. Er zal dus met moderne stedebouw gewerkt moeten worden om die stedel:' woongebieden ook aantrekkelijk w maken. De vlucht van de stadsbevolking naar buiten is ook een verwijt aan u na-oorlogse stedebouwkundigen, waarin de Bijlmermeer onderhand als een nationale blunder wordt erkend. Over deze en vele andere problemen wordt op de komende informatiebijeen komsten dus gediskussieerd. Wie iets Op 24 april om half 8 startte de serie komsten dus in Helmond, mei en 15 mei is het respe de gemeentehuizen van Bladel en Tilburg te uit de regio Waalw avond 22 mei in het ’de leest’ in Waalwi dinsdag 29 mei trekt de Meijerij op naar de grote di avond in het Bossche provinciehuis, 5 juni Heesch gemeenschapshuis ’de pas’, op 12 juni in Cuyk in het Schouwkafee, op 19 juni is het in Veghel in de Blauwe Kiel te doen. De tentoonstelling die van de ene naar de andere plaats reist, is steeds 4 dagen vanaf de zaterdag te voren open en op de meeste plaatsen - voor degenen die niet eerder gelegen heid hadden - ook nog een dag na de informatiebijeenkomst. en er zou op moeten worden toege dat, als er dan parkeerruimte af moeten, deze verborgen zou moeten worden achter een groene wand. dit jaar zeker niet begunstigd door mooi weer en het was maar een schrale troost dat de buien niet beperkt bleven tot Korvel, maar dat heel het land er hinder van had. De Winkeliersvereniging Korvel levert jaarlijks een bjjdr de aktiviteiten op koninginned; het organiseren van een brade zich in de loop van de ja: heeft tot een evenement belangstelling bestaat. Dat was dus ook dit jaar het geval. Het publiek liet zich door de regen, die vooral in de middag uren zeer rijkelijk viel, niet weerhouden de braderie te bezoeken. Dat was de moeite waard, hoewel we de indruk hadden dat de verzorging toch aanzien lijk minder was dan verleden jaar. Dat is eigenlijk jammer, want als een braderie alleen maar een markt is, gaat er toch wel wat verloren. Misschien werkte het weer niet inspirerend op de stand houders, maar toch had het met weinig moeite een stuk feestelijker gekund. Een jury kende de eerste prijs toe aan de zeer goed verzorgde kramen van de firma Mulders van Mansfeld, die de pro- dukten van de warme bakker leuk wist te presenteren. Ook Maas Kleding had veel werk gemaakt van de presentatie en voor deze firma was er een got tweede plaats. De derde prijs werd n genoegen toegekend aan de firma van Gestel (loodgieter). In totaal waren er ongeveer 120 kramen. Een bewijs van de grote belangstelling voor deelname, die door het publiek goed is gehonoreerd. eigentijdse vormgeving. De Lancia mo dellen hebben altijd een zeer eigen, exclusief karakter gehad en daar mede zijn ook de Betamodellen rijkelijk be deeld. Het is een opvallend sierlijke wagen en men kan in één oogopslag zien, dat alles ’echt’ is. Wie de Lancia Beta wil komen be wonderen (en ook de Fiatmodellen) bij Auto Nellen BV hartelijk welkor Bij Auto Nellen BV, Ringbaan West 210, wordt op vrijdag, zaterdag maandag een grote autoshow gehouden waar alle Fiatmodellen te zien zullen zijn. Tevens zullen worden geshowd de Lancia Beta en de Lancia Berlina 2000. De Lancia Beta is het allernieuwste model van Lancia, en kwam op de markt na een zeer lange vooraan kondiging. Kenners van dit merk hebben zich wellicht afgevraagd wat Fiat met dit merk van plan was en hoewel al vrij spoedig bekend werd, dat het zeker niet de bedoeling was dat dit merk van de markt zou verdwijnen heeft men daar toch wel zijn twijfels over gehad. Deze zijn in de praktijk ge logenstraft. De Beta is in drie uit voeringen verkrijgbaar, de eenvoudigs met een 1400 motor, de grootste qi motorvermogen Daar tussenin lij 1600 motor. De niet goedkope serie van de Lancia Beta levert niet alleen veel vermogen, maar ook een overdaad aan luxe en technisch vernuft dat resulteert in een zeer hoge aktieve en passieve veiligheid. De Beta’s hebben het beste uit de tra ditie van Lancia in zich verenigd en kregen van de ontwerpers een zeer Men is overigens weinig te spreken over het gemeentelijk beleid inzake de vorming van een echt centrum. De ver eniging heeft dan ook in zoverre de wind niet mee dat door de omlegging van het verkeer beide straten meer geïsoleerd zijn komen te liggen en voor de mensen van buiten Tilburg nauwe lijks vindbaar. De enige troost die men eruit kan putten is, dat het winkelende publiek er nu wat rustiger kan loper De auto kan men al bijzonder gemakke die de groengebieden aan- streekplannen moeten orde sn in deze belangen-botsing. Er i groengebieden worden gereser- Maar het openbaar vervoer moet goede wegen hebben. De boeren kunnen niet midden in elk dorp onwel riekende mesterijen opzetten. Maar het agrarisch gebied kan ook geen reservaat worden, waarin de Brabantse boer met de onvermijdelijke moderne produktie- methoden de kost niet meer zou kunnen verdienen. Zo spelen er 1001 problemen dooreen. Om al die zaken beter tegen elkaar af te wegen heeft het provinciaal bestuur van Brabant een unieke inspraak-procedure gekozen. Zowel in Midden-, Zuid-Oost- als Noord-Oost Brabant hebben een 25tal pientere burgers vorig jaar de uit nodiging gekregen in de begeleidende streekkommissies zitting te nemen. Ze hebben de laatste maanden volop kunnen aanpraten tegen de planologen en andere deskundige ambtenaren en specialisten, die de betrokken 8 ont werp studies op schrift hebben gezet. Het is te vrezen, aldus de zegslieden, die bedoeld actie-comité willen oprichten, dat dit weer aan verschillende grote bomen het leven zal gaan kosten. De grote linde tegenover het raadhuis is al gesneuveld, naar verluidt omdat de boom niet gezond meer was, en daar is haastig voorzien in een nieuwe beplan ting. Natuurlijk zal, als er trottoirs komen, ook daar snel worden gezorgd voor een boombeplanting, maar het is te hopen, dat dit dan met enige fantasie zal gebeuren, zodat niet zal worden volstaan met telkens om de zoveel tientallen meters een boom, zoals dit in nieuwbouwwijken gebeurt, want daar mee zal het oude dorpelijke aanzien, dat de straat nu nog misschien zal kunnen behouden, onherroepelijk verloren gaai Binnenkort schoolgedeelte van het klooster zal worden afgei: de vrijkomende ruimte worden toegevoegd aan het opei perceel, dat er nu al ligt, en dat ziel uitstrekt, met het hertenpark mee, hele maal tot aan de markt. Het gaat hier, aldus deze zegslieden om een groot terrein, waarvan de bestem ming van beslissende invloed zal zijn op het gehele karakter van de Kreiten molenstraat en in zekere zin ook van de hele oude kern van Udenhout. Zij stellen zich voor, dat de ontwerpers zich zullen spiegelen aan het effect van het paadje langs de kerk, waarvan een gedeelte inderdaad die kant in is ge dacht. Zou dit in het groot het geval worden op het binnenkort beschikbaar komende open terrein, dan zou zonder meer gesproken kunnen worden van een grondig begin aan de rehabilitatie van de Kreitenmolenstraat in de richting stand g rond h« dat zowel de nieuwkomers hebben voor deze geds er binnenkort een j kunnen worden geho en ander nader zal kt “cht en uitgediept. Natuurlijk arbij ook de assistentie van het sentebestuur worden ingeroepen, bijzonder inzet voor het beh< het landelijke en traditionele gemeente, en waaraan en dus zeker zullen ter verstandigs zegt kan er op rekenen, dat het wordt genotuleerd en verwerkt. Ongetwijfeld is een deelstudie over ’wonen’, een van de belangrijkste dis- kussiestukken, die de mensen sterk aan spreekt. Maar het gaat om veel meer problemen. Er zijn deelstudies uitge bracht over de landbouw, vervoer, openbaar vervoer, natuur en landschap, werken enz. Brabant telt liefst 202 kleine kernen van minder dan 5000 inwoners. Van 1960 tot 1971 groeiden die kernen met ruim 2 percent; het dubbele van wat de tweede nota ruimtelijke ordening destijds aangaf. Er is sprake van een slordige - soms zelfs wilde uitgroei van bebouwing. Het mooie agrarische gebied dreigt op vele plaatsen te worden volgestouwd met foeilijke woningbouwkompleksen en zelfs flats, die hoog boven de heide velden en bosgebieden uittorenen. Overal verschijnen semi-agrarische bouwsels of zomerhuisjes en week-end bungalows, tasten. De schepper moeten veerd. “oede maar dat terdege bekeken, wat hie worden om aan Udenhout een sf rustiek centrum te geven, iets eigenlijk nooit heeft gehad. Er is sprake van, dat daar het nieuwe postkantoor zal komen en daar is volgens deze zegslieden op zich geen be zwaar tegen, als de PTT er van haar kant maar geen bezwaar tegen heeft van dit nieuwe gebouw iets te maken, dat ’oud’ aandoet. In zich, aldus deze zegslieden, zou een postkantoor als voor Udenhout nodig is heel goed on dergebracht kunnen worden in een grote, gerestaureerde boerderij, uiteraard met een geraffineerde aan passing van het interieur aan de te stellen zakelijke eisen. En het zou dan ook, aldus gaat de redenering verder, mogelijk zijn om zo’n gebouw, of iets anders in zulk een stijl, op het bedoelde terrein op te trekken. Dan kreeg dit gedeelte een duidelijke centrumfunctie, die zou kunnen worden aangevuld met huizen en winkels in dezelfde trant, waarin dan getracht zou kunnen worden om ambachtwerkers in onder te brengen. De bestrating zou dienover eenkomstig moeten worden aangelegd Elke weldenkende burger kan met eigen ogen zien hoe vele stedelingen, vooral uit de hogere inkomensgroepen, zich in de beste plekjes van Kempen, Peel, Meijerij en andere natuur- en rekreatie- gebieden willen nestelen om nog tijdig een stukje van de schaarser wordende vrije ruimte te bemachtigen. In som mige steden laat de sociale opbouw, door het vertrek van bepaalde be volkingsgroepen al veel te wensen over. Voor het provinciaal bestuur van Brabant is dat allemaal aanleiding ge worden streekplannen voor te bereiden, die de dringend noodzakelijke bege leiding en zelfs harde richt’" moeten geven voor de toekor ontwikkeling van wonen, werken en rekreëeren. In steden als Den Bosch, Eindhoven, Tilburg, Helmond en andere middelgrote gemeenten is de laatste jaren al duidelijk geblekt vele duizenden gezinnen naar cT gemeenten en het verdere zijn weggetrokken. Hele grot die tot nog toe rond de stedeli. meraties en woonkernen lagen domweg volgebouwd te wordei Geen ja-knikkers De leden van die streekkommissi op maatschappelijke bindingen e kundige kwaliteiten op alle gebituv. werden uitgenodigd, zijn beslist niet al lemaal gezeten burgers van een geves lelijke tigde orde. Er zitten vogels van diversi jk te pluimage en disciplines bijeen, van alle ing religies en politieke overtuigingen. Er de zit in de streekkommissies ook een aantal heden, die in Brabant als vak bekwame maar ’lastige jongens’ bekend staan. Dat is nu juist de opzet van ge deputeerde Jan van der Harten geweest om tot een effektieve inspraak te komen van de bevolking. Zo kan de hele bevolking een bijdrage leveren in een beter beleid, dat moet woekeren met de resterende Brabantse ruimte. Op de komende informatie-bijet komsten gaan de streekkommissies bevolking voorlichten. Veel belangrijker is echter, dat deze openbare hearings vooral bedoeld zijn om de wensen, ver langens en kritiek van de bevolking te registreren. Zo heeft het provinciaal bestuur een klankbord willen maken voor een stuk demokratische inspraak, die zijn echo via deze streekkommissies krijgt. De nieuwe inspraakprocedure; ook een stukje experiment, kan natuurlijk alleen slagen als er op de komende bijeen komsten voldoende mensen met ver standige kritiek en gefundeerde ideeën komen om Brabant meer leefbaar te maken. Het gaat erom de lijnen voor een nieuw leefpatroon vast te leggen. De laatste jaren heeft de konfrontatie met vele konflikten rond de milieu hygiëne of aantasting van natuur en landschap, woningbouw en wijk- opbouw al vele tienduizenden mensen al klaar wakker geschud. Deze kritische opstelling van vele bewogen burgers lijkt een goede aanzet om deze komende informatiebijee doen slagen. Het provir heeft de deuren voor deze inspru. haar streekplannen wagenwijd gezet. De lijst van komende inforr bijeenkomsten is zojuist bekend geworden. Zet ze alvast in uw agenda. En bedenk, dat 4 dagen tevoren meestal op het vrije weekend ervoor een 4-daagse tentoonstelling te bezichtigen is, die u voldoende wegwijs kan maken, voor deze diskussies. In de week van 6 tot 13 mei namelijk worden door alle deelnemende zaken bonnen uitgegeven. Tegen inlevering van deze bonnen kan men dan zaterdag 12 mei bij enkele stands in zowel de Nieuwlandstraat als de Verlengde Heuvelstraat geheel gratis een boeket bloemen in ontvangst nemen. De belangenvereniging hoopt natuurlijk dat veel mensen van deze actie gebruik zullen maken om de kennismaking met deze beide straten te vernieuwen en te verstevigen. Onlangs is een handig boekje uitj komen: ’4 seizoenen op uw balkon’ Het boekje is bedoeld om voorlichting te geven over het beplanten van bloem en balkonbakken. Hierin wordt nog eens de aandacht gevestigd op de vele mogelijkheden die balkons bieden om zowel eengezinswoningen als de veelal kil aandoende flats in de stedelijke agglomeratie door middel van bloem bakken op te fleuren. Na een korte inleiding wenken wordt per seize met welke planten bakken kan beplanten. Nightclub Cabaret Dancing The Blue Note Veemarktstraat 36-38 - Tilburg A ZONDAGS r GESLOTEN Juwelier - Horloger SCHOUWBURGRING 27

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 13