Braderie Hilvarenbeekse verenigingen steunen ’Veilig Beek’ Weer gratis reizen unt ANTIEK- EN KUNSTMARKT op de KORVELSEWEG Juridische EHBO houdt speciale spreekuren voor huursubsidie Moeders voor angel N’ Orgels - Piano’s - Vleugels I r Koninginnedag maandag 30 april HEEL TILBURG EN OMSTREKEN NAAR DE GROTE - ^IWIWI HEUVELSTRAAT 50 Gastgezinnen gevraagd Moeders nu ook in Udenhout N.S. voert gezinskaart in Duizend PTT muzikanten in Den Bosch GROSVELD /tennis RONDWEG VLUG Jeugduitwisseling maakt jaar in het buitenland mogelijk 1 Openbare bibliotheek viert 60-jarig bestaan met ’Generaal Pardon’ april 1973 - pagina 16 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 26 april 1973 - pagina 17 IN TILBURG EN OISTERWIJK ’RONDWEG VLUG, FIETSPAD TERUG’ Formulieren Actie Openbare Bibliotheek Tilburg Steun van verenigingen 10.00-24.00 uur MNEDAG WIE KUNNEN MEEDOEN! g«- de bibliotheek verzorgen er de uitlening. loket zorgt en muziekinstrumenten MUZIEKSTUDIO Stemmen Reviseren Repareren Eigen technische dienst. s deel- MET VELE ATTRACTIES verstrekt ons Poco and his Formation. Je receptie van I socooooooaocoM'OO 2 dagen in mei op uw 65+ kaart en op de 60+ dameskaart Lever ze in bij: Bibliotheek Koningsplein Bibliobus of filiaal. Tennistassen Tennishoezen Tennisjurken Tennisrokken Tennisshirts Tennisshorts Tennissokken Tennisrackets Tennisballen il ook - lebren- instel- ng van In e affic Zoek nu uw boeken in alle hoeken Van 1 tot en met 5 mei zijn alle boeken boetevrij. root de het van een tennis- loes gratis. +3 i: de be ster u dit eer in- eleids- artiku- FIETSPAD TERUG VOOR EEN lEEFMEK BEER ga Tivolistraat 67-69 Tilburg Telefoon 013-434762 voordelig uit met NS igen had Jge r linge. haar allen Internationale Antoniusstraat 013-425627 en voor jong jaar, soms Er zi;- Daar zijn wij „SZé’/'Zc” inl .„riing geen anisatie die ;rd wereld- gebeurt en huls door het ting is en kan ’el, Laurens Kos- ig 10 mei: Forelstraat 31 ’avond ig voor rlening, J/Vat u ermee doet Reizen zoveel u wilt tegen de halve enkele-reisprijs. En soms gratis! langrijk is verhoogd woning waarvoor de op ’s m< de negei Parade 1 half 2 tc Wat die kaart kost Jaarkaart 65+ of dames 60+ 50,- voor een 65+ echtpaar (waarvan de vrouw jonger mag zijn) 75,-; driemaandskaart 65+ of dames 60+ 20,-, voor een 65+ echtpaar 30,-. [OELKAST ubbeldeurs koelkast 1 20 Itr). Inhoud diep- E iesvak 40 Itr. Met vol- jtomat. ontdooiing en I aterverdamper. reed te 52 cm, diep I 5 cm. Een fantastisch I pparaat dat jéren K ieegaat. IMALE PRIJS 699,— Geldig tot 10 mei 1973 I Fkomfori I A I VOORGEMATINEERDE WERELDBURGERS De Sticht wisseling lijkheid c door te breng**’’ die zijn aange«i. International Exchange. Tijde naar school gas werk doen o. verrichten. Maatschappelijk Meyerslaan 8 aatschappelijk Corellistraat 273 Veldbraken, De Deze ekstra i houden van 1' mensen die een beroe" willen doen voor he, huursubsidieformulier raden verband met de drukte op spreekuren, op deze speciale komen. OISTERWIJK: iedere maandaga van 19.00 tot 21.00 uur: Stichting M aatschappelijke Dienstverk Kerkstraat 52. in te zamelen, mei a.s. ui Dit affiche is bedoeld om op grote schaal aandacht te winnen voor de aktie en tevens om financiële middelen op te leveren voor bestrijding van de on kosten ervan. avonden extra op enige plaatsen zitting te houden en wel: TILBURG: donder dag 10 en dinsdag 15 mei: Huurders van woningen, voor de bouw waarvan na 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleend, - huurders van woningen, waarvan de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie met meer dan 6 pet. is verhoogd, i-Hgen, waarvan de huurprijs bek rijpende verbetering van de w< «xing subsidie heeft verleend, vallen in aanmerking komen voor huursubsidie. in de huur wordt verleend indien het inkomen minder is ),00 per jaar en indien meer dan 1/6 tot 1/7 van het justus tot aug- een van de lam de Counci Youth kan men politiek zerk gaan ns de begroting f 1.800.000,-. ig in 1913 uit een bibliotekaris, een 1973 telt de loonlijst 96 namen (waar- ’parttimers’) maar een concierge heeft de haar financiële akties zoals o.a. fietsers en foto- de weg. Haar bank- 1223-87937 bij de Jvarenbeek. Zij staat m voor alle medewerking en initia- en. die er bij het publiek bestaande voordeel- acht NS het succes van ief bij voorbaat ver- De Aktiegroep Veilig Beek hoopt op een goede ontvangt van haar affiche en een goede start voor ua~>a" basis voor de komende verkeerstelling van inventarisatie van rekening is nr. RABO-bank Hih open tiever Hoe u die kaart krijgt Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of een eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Aan ’t men voor de rest. maar kunt het l krijgen. Om het kunnen vullen moet hebben: n gehuisvest filiaal ’t 1972 270.000 boeken spreekuren worden ge- 19.00 tot 21.30 uur. De ïroep op de EHBO iet invullen van het i wij aan, in de normale avonden te - Rechtswinkel Stichting Juridische EHBO, Heuvel 1 - Wijkbureau voor Werk ’t Zand, Eduard h Wijkbureau voor Mas Werk Stokhasselt, - Trefcentrum de Schans 123, Tilburg - Wijkhuis De Vleuge' terplein 7 donderdag 1 - Wijkhuis ’t Forelleke, ■r-Ü jeld; groep huurders: de be- (i de minister dat VEILING KERMIS ROMMELMARKT WEINSTÜBE In en rond het buurthuis Trouwlaan. Een grandioos festijn voor u en uw kinderen. KOMT U OOK Openingstijden: vrijdag 27 april 20.00-24.00 uur zaterdag 28 april 13.00-24.00 uur zondag 29 april 13.00-24.00 uur maandag 30 april (Koninginnedag) Daar bij de Juridische E.H.B.O. is ge bleken dat veel mensen moeite hebben met het invullen van het tamelijk inge wikkelde formulier, willen haar mede werkers ook hierbij hulp verlenen. U hoeft dan niet eerst naar de Gemeente lijke Woningdienst om een formulier te halen, maar kunt het bij de Juridische EHBO krijgen. Om het formulier in te men bij zich Omdat heel wat huizen verspreid over Tilburg en omliggende gemeentes voor huursubsidie in aanmerking komen, heeft de Juridische EHBO besloten om, buiten de normale spreekuren van 14.00 tot 20.00 uur op Heuvel 1, nog 2 een loonopgave door de werkgever over 1972; wanneer men een aan giftebiljet van inkomstenbelasting heeft ingediend moet men het be lastbaar inkomen over 1972 weten; wanneer men vorig jaar reeds huur subsidie heeft ontvangen: schikking waarin de minist heeft meegedeel voor de derde gr schikking van de minister dat hij subsidie verleent voor de woning verbetering. Hoe u gratis reist Kies in mei de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past, behalve dinsdag 1 mei en donderdag 31 mei. Laat uw kaart afstempelen en stap in! Reis zover u wilt. Voor de 1e klas betaalt u maar 4,- bij, ongeacht de afstand. proberen te bereiken dat de rondweg om Hilvarenbeek zo Spoedig mogelijk gerealiseerd wordt en dat bij de uitvoe ring hiervan geen enkele groep wegge bruikers wordt vergeten. Het 60-jarig bestaan wordt niet gevierd, maar de bibliotheek wil toch de lezers een genoegen doen en kondigt daarom een 'generaal pardon’ af voor al degenen die de geleende boeken niet tijdig inleverden. Van 1 tot en met 5 mei zal er geen ’boete’ worden geheven en kan iedereen vrijelijk de te lang geleende boeken terugbezorgen! n gebruik genomen. van de jeugd beneden 14 jaar wijk maakt er gebruik van de reek. Vestzaktheater De een unieke plaats in onze stad, heeft attraktie bedacht voor het Tilburgse pub,. Wijs, Frans van Hoek en Pim de Kort, s geven namelijk op die landelijke feestdag vi telkens ruim een uur. De aanvangstijden zijn: ’s avonds om negen uur en half elf. Meestal wordt men opgenomen in een ’astgezin, soms kun je ook op een indere manier worden ondergebracht. Dit hangt allemaal sterk af van waar je belangstelling voor hebt. Ook program ma en begeleiding zal natuurlijk voor ieder land anders zijn. De voorbereiding in Nederland g door weekends, gesprekken er bezoeken. Dit wordt gedaan medewerkers van de regionale groepen. De weekends worden georganiseerd in overleg met een Volkshogeschool. Allen die geïnteresseerd zijn in de Inter nationale Jeugd-U it wisseling en nadere informatie willen over haar doelstel- jen of over de groepen die binnen organisatie werken, kunnen zich te i tijde wenden tot het secretariaat. Jeugd Uitwisseling 3 Tilburg tel. Het steeds toenemende gemotoriseerd verkeer bezorgt sinds jaar en dag veel overlast in de nauwe straten van Hilvarenbeeks dorpshart en be tekent een voortdurend ernstig gevaar vooral voor de kwetsbaren in het verkeer: de kinderen, bejaarden, fietsers en voetgangers. Bij herhaling waren daarbij doden en ernstig gewonden te betreuren. Na de openstelling van de snelwegen tussen Hilvarenbeek en Tilburg ter hoogte van de Beekse Bergen en het Safaripark, in april 1972, zijn nieuwe noodsituaties ontstaan, omdat de ontwerpers van Provinciale Waterstaat bij onvoldoende kontrole van de gemeente Hilvarenbeek, in hun ijver voor de automobilist de fietsers en bromfietsers over het hoofd zagen. Voor deze arr levensgevaarlijl reiken Tilburj behoeve van de Beekse Bergen, gescheiden door een krj" hier een beperkte snelheid v.a. 19,75 v.a. 3,75 3 stuks v.a. ƒ10,95 v.a. 2,50 v.a. 39,75 v.a. ƒ23,95 v.a. ƒ13,50 v.a. ƒ24,95 v.a. 3,50 Tenniskleding vanaf 8 jaar Bespanningen v.a. f 11,50 Reparaties binnen 24 uur. Bij aankoop racket een h< De Aktiegroep Veilig Beek leidt een zelfstandig bestaan en is thuis op het adres van het V.J.V., Holstraat 44 te Hilvarenbeek. Haar leden vormen een doorsnee van de Hilvarenbeekse be volking en zij mag op steun van veel verenigingen rekenen. De aktiviteiten worden gecoördineerd door Theo Bodden en Karei Langenhoff, bijge staan door Maarten van Liere. KINDERKERMIS begint zaterdag 28 april 12 uur. STANDWERKERS DIVERSE BANDS waaronder beatband Torture CONCERT door de harmonie L’Echo des Montagnes. VERSCHILLENDE TERRASSEN EN BARS. parkeergelegenheid op het terrein van Van Casteren (ingang Trouwlaan) - aanvang 12 uur 's middags. Spoel (Fabriekstraat 22), dat langzaam maar zeker werkt aan ats in onze stad, heeft op koninginnedag (30 april a.s.) een leuke :ht voor het Tilburgse publiek. Joost en Piet van Eijkeren, Guido de samen vormend Kabaret Zonder Filter, lag vier keer een verkorte voorstelling, zijn: half drie en vier uur ’s middags en De PTT-harmonie in Den Bosch bestaat vijftig jaar. Ter viering van dit feit heeft zij een landelijk concours van PTT- harmonieën en drumbands georgani seerd, dat zaterdag 19 mei wordt ge houden. Alles bij elkaar zullen rond duizend muzikanten in het strijdperk komen. De veertien harmonieën treden in schouwburg Casino van lorgens half 10 tot ’s middags 6 uur, en drumbands op het plein de bij de St. Jans-kathedraal van tot 6 uur. Wie wil komen kijken en luisteren is welkom. Kost niets. EEN GASTGEZINNENTEKORT IN NEDERLAND! Van 28 april af is op de NS-stations een z.g. gezinskaart verkrijgbaar. Deze kaart geeft een belangrijke korting op reizen in gezinsverband. De kortin afhankelijk van de gezinsgrootte en oplopen tot meer dan 60 pet. Met deze kaart, die een jaar geldig is en f 50,- kost, reizen vader, moeder en alle kinderen beneden de twintig, op slechts twéé enkele reizen óf twéé retours. Een hond wordt bij het gezin gerekend en reist dus gratis mee. - huurders van woning*”1 als gevolg van een ingrijpt minister in een beschikkin kunnen in bepaalde geva., Een bijdrage ir A" 1- dan f. 20.000, inkomen aan huur wordt betaald. De subsidiebedragen variëren van f. 120,00 tot f. 1260,00 per jaar; Om voor deze regeling in aanmerking te komen moet vóór 1 juli 1973 bij de gemeente een aanvraag ingediend worden. Het aanvraagformulier is verkrijgbaar bij de Gemeentelijke Woning dienst, die u bovendien alle inlichtingen over deze regeling kan geven, en kan vertellen of uw woning valt in 1 van de 3 hierboven genoemde groepen. Dit programma staat open voor jonge mensen tussen 17 en 21 jaar, soms ook voor ouderen tot 25 jaar. Er zijn moge lijkheden voor werkende, studerende of schoolgaande jongeren. Er is nog plaats voor uitwisseling binnen Europa en de Verenigde Staten. De kosten van een jaar variëren van f. 2600,00 voor Europa tot f. 3250,00 voor de Verenigde Staten. In deze deel nemersbijdrage zijn opgenomen: voor bereiding, reis, programma, zakgeld en verzekering. Er zijn fondsen beschik baar voor hen die niet het gehele bedrag kunnen betalen. Men dient er wel aan te denken dat de Internationale Jeugd Uitwisselin» <’****n reisbureau is maar een orgar streeft naar een gemotiveeri burgerschap. De aktie ’Moeders voor Moeders’, die zich ten doel stelt, urine van zwangere vrouwen in de eerste maanden van de zwangerschap in te zamelen, wordt met ingang van 1 mei a.s. uitgebreid tot Udenhout. Zoals bekend, wordt uit deze urine een hormoon gewonnen, waaruit een ge neesmiddel kan worden bereid, dat toegepast wordt bij de behandeling van bepaalde vormen van onvruchtbaarheid, zowel bij vrouwen als bij mannen. Het kan ook een belangrijke rol spelen in de voorkoming van onvruchtbaarheid. Wie aan deze aktie wil deelnemen of er meer over wil weten, kan zich wenden tot: Mevr. A. A. M. Schalken-Otten, Ringbaan Oost 391, Tilburg, telefoon: 013-424693. iting Internationale Jeugduit- biedt jonge mensen de moge- om van augustus tot augustus mgen in een van de landen, ngesloten bij de Council of ai Christian ’’’"lens het jaar 1 gaan, sociaal of of ander soort wt Op 3 maart 1913 .werd de Vereniging R.K. Openbare leeszaal en lees- biblioteek ’Sint Dionysius’ opgericht. Zij was gevestigd in het boven huis van W. Bergmans, Langestraat 67 (hoek Heuvelstraat). In 1922 verhuisde de bibliotheek naar de Willem-II-straat, waar zij 50 jaar - tot 12 juni 1972 - gehuisvest bleef. In 1913 beschikte de bibliotheek over 2152 banden en leende 4975 boeken uit. De inkomsten bedroegen f 3339,43 waaronder begrepen een bedrag van f 2000, geleend voor de eerste inrichting. De uitgaven beliepen f 4378,72, waarvoor ook de inrichting werd betaald. 60 jaar later is het boekenbezit gegroeid tot 150,000 banden en het aantal uitleningen tot ca. een miljoen. De totale exploitatie kost volgens Bestond de personeelsbezetting assistente en een concierge, in 1 onder een groot aantal ’p bibliotheek niet meer. De grootste groei vond plaats in 1968 en in 1972 na de ingebruikname van het nieuwe gebouw aan het Koningsplein. Het aantal uitlening*3 nam er met 100 pet. toe. Het personeel, dat toch wel tijd nodig ha om aan de nieuwe werkomgeving te wennen, moest ook deze geweldig toename van het gebruik opvangen. Het is gelukt; niet altijd zonder strubbelingen, er werden fouten maakt, maar het publiek was over het algemeen ingenomen met nieuwe huisvesting. Helaas heeft de bibliotheek haar gast vrijheid moeten beperken. De kontri- buties werden verhoogd, de boetes voor het te laat terugbezorgen van de boeken eveneens. Bovendien bleven de deuren op het Koningsplein vanaf november 1972 op fnaandag gesloten. Ondanks deze maatregelen blijft de stroom lezers groeien. Het kultureel sentrum als huisgenc brengt een levendig element in bibliotheek. Anderzijds heeft 1 sentrum ook profijt van de bibliotheek. Men kan er regelmatig bezoekers aan treffen met boeken onder hun arm. In 1972 kreeg de bibliotheek officieel de regionale steunfunktie toegewezen. Op 11 december werd de aantrekkelijke jeugdbibliotheek Stokhasselt, gevestigd in het wijkcentrum ’De nieuwe Ypelaer’ officieus in gebruik 77 pct. van de jeug uit die wijk maakt bibliotheek. Het veel te klein Zand leende in 19/ uit. Dat is meer dan de helft van het aantal uitleningen in de centrale bibliotheek. Ook de bibliobus had het erg druk (170.000 uitleningen). De diensten van de wisselbibliotheek werden verder uitge.breid. Bijna alle be jaardenhuizen, dienstencentra en de beide ziekenhuizen beschikken over kollekties boeken. Medewerkers van de eigen beheer is door de groep een iche ontworpen en gedrukt, waarop Hilvarenbeeks toren en lindeboom om- cirkeld door de rondweg, en met als tekst de kernpunten van de aktie: ’RONDWEG VLUG. FIETSPAD TERUG’ e groepen, veelal arbeiders en scholieren, werden een aantal tarlijke oversteekplaatsen met de snelweg gemaakt. Zij be- irg nu via de sekundaire weg, wederom gemaakt ten de Beekse Bergen, -van het direkt langsrazende verkeer slechts gescheiden door een krijtstreep van 11 centimeter breed. En hoewel hier een beperkte snelheid van 70 km geldt, is er menige snel heidsmeter, die men soms tot 90 km ziet klimmen. Het voorheen veilige gescheiden fietspad werd, - op talloze plaatsen kapot gereden door de bulldozers van de autoweg-aanleg, zodanig omgeleid via sluipweggetjes en opritten achterlangs de parkeerterreinen van de Beekse Bergen, dat geen fietser het meer als zijn verbinding met Tilburg kan zien. Bij de verspreiding en verkoop hebben hun medewerking toegezegd: de Ned. Ver. van Huisvrouwen ara. Hilvaren beek, de dames van het Ned. Kath. Vakverbond, de Kath. Vrouwen Organi satie van Hilvarenbeek en Biest-Hout- akker, de Stichting Esbeeks Belang, terwijl ook aan de Winkeliersvereniging en de VW Hilvarenbeek een verzoek om medewerking is gericht Een ieder die bereid is om voor ten minste 3 maanden een uitwisselings student in zijn gezin op te nemen, om daarmee bewust bij te dragen tot een betere verstandhouding tussen de ver schillende nationaliteiten, wordt vrien delijk verzocht zich hiervoor te richten tot het secretariaat van de I.J.U. De kaart geeft bovendien recht op één dag onbeperkt reizen voor het gehele gezin. Voor gezinnen die vaker kriskras het land door willen, is op vertoon van de gezinskaart, een z.g. zwerfkaart verkrijgbaar. Deze kaart kost-f 40,- en is één dag geldig. Gezien de animo, voor de reeds tarieven bestaat, a< dit nieuwe tariei zekerd. In januari van dit jaar nam de Ned. Vereniging van Huisvrouwen afd. Hil varenbeek het initiatief tot aktie. Zij schreef een dringende brief aan Provin ciale Staten om aandacht te vragen voor de onmogelijke situatie. Op 16 februari werd de Aktiegroep Veilig Beek opgericht vanuit het Vormingswerk Jong Volwassenen te Hilvarenbeek. De Aktiegroep heeft als doelstellingen: 1. de verkeersveiligheid vooral voor de fietsers te herstellen op de route Esbeek-Hilvarenbeek-Tilburg v.v. 2. door doelgerichte aktiviteiten Ook naar ons land komen een aantal buitenlandse uitwisselingsstudenten, die voor een jaar worden opgenomen in een Nederlands gezin. Voor verdere bege leiding van de uitwisselingsstudent zorgt een mentor en de I.J.U.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 17