Kapitale panden op de Heuvel reeds jaren leeg r. Anonieme Alcoholisten T.V. -V richtten in Tilburg gezamen lijk hulpcentrum op ig 4.95 I JwA e Voor al Uw lllllllllllll badkleding Tilburgse binnenstad heeft ernstige hartkwaal Willy Dobbe, Martine Bijl en Louis van Dijk bij modeshow in Tilburg Caarls Optiek kreeg volledig nieuw interieur Een methode, die de beste resultaten bracht Jules de Corte bij J.O.K. I 1 b lllllllllllli Donderdag 22 maart 1973 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER 1 1973 pagina 12 OVER ENKELE MAANDEN GROTE LANDDAG? RTES 75-jarig bestaan iwe zaak van. Anoniem 5 DINGEN pn. 3967 oi 3 f 2,50 9,95 mb SM mH HEUVELSTRAAT 50 gen koop) kleuren noer aflector verleend worden door een aantal leeuwkes, Gerard de Both, Frans in de studio van de ;n zal worden, proberen zij een voor de maal de s:“ So 013- 20922 A.A. staat verzekering, >otste en meest *rs van het Nede rirad in rich de nieuwe t aan geen In Tilbt A.A., g 3,95 5,50 1,75 5,95 3,95 maar geen rallen raken ik meteen met it zélf wel uit’. maal na altijd lat dooi Iburg is sedert kort een de Anonieme Alcoholi gezamenlijk ahijnlijk vele hun naaste vrienden of n gadegeslagen drinkt. Het is i zijn werk naar huis gaat, maar _iter. Er komen moeilijkheden )or werkverzuim en ook geldelijk. dat waarscl irtikel, in 1 r familie, iemand hebben >f soms te veel d ns te gaan beoordelen hoe vér is, maar juist ’oed voorstellen iresenteerd door aal begeleid door irtine Bijl. Na De A.A.-groep van Tilburg heeft ver moedelijk een bijzonder vererende op dracht te verwachten. Over een viertal maanden zal de internationale landdag van de A.A. waarschijnlijk in Tilburg, in de Studiozaal van de Schouwburg wor den gehouden. Doordat het bedrijf zeer mode-gericht is, krijgt de Schouwburgring echt een ’face-lift’ na de verbouwing. De opper vlakte van de winkel kon worden vergroot doordat een niet meer gebruik te werkruimte er kon worden bijgetrok ken. De refractiekamer, waar de oogme- ting en de aanpassing van de contactlen zen plaatsvindt, werd uitgebreid en gemoderniseerd om de gang naar de opticien nog gemakkelijker en plezieri ger te maken. ’t ogenblik bestaat de Hollandse A.A. uit ca dertig groepen over het hele land verspreid werkend. De studenten van de Modetex (Middelbare Opleiding Textieldetailhandel) te Tilburg hebben voor de tweede organisatie van een groots opgezette modeshow op zich genomen. In deze modeshow, die op zaterdag 24 maart it Stadsschouwburg te Tilburg gehoudet algemeen overzicht te geven van de komende voorjaars- en zomermode in dames- en herenkleding. Aan deze shows zal medewerking couturiers, te weten: Ernst Jan H< Molenaar, Edgar Vos en Bert Zuiderveen. Daarnaast zullen een aantal Nederland se confectieindustrieën hun collectie showen: Almac -japonnen Ducon -herenpantalons Kenmore -shirts Linda Lu -vrijetijdskleding In september van dit jaar volgt een tweede mijlpaal voor Caarls Optiek. Dan bestaat de zaak 75 jaar. ’De heer Caarls heeft de zaak indertijd opgericht en mijn vader kwam als jongen van 12 jaar bij hem werken. In 1932 heeft hij de zaak, die toen aan de Zomerstraat gevestigd was, overgenomen. Omdat we daar weg moesten werd de winkel enige tijd ondergebracht op de Oude Markt en vandaar zijn we 6 1/2 jaar geleden naar de Schouwburgring verhuisd. En daar hebben we tot dusver nooit spijt van gehad, ondanks het feit dat ver schillende zaken hier toch niet zo goed gingen’, aldus de heer Van Steensel jr. De Tilburgse Schouwburgring krijgt na enige teruggang op verschillende plaatsen eindelijk weer een nieuwe injectie. Caarls Optiek (gevestigd aan de Schouwburgring 142) heeft een volledige verbouwing ondergaan, waarmee het bedrijf een van de modernste van de stad is geworden. ’Wij vinden het juist na de wat negat Schouwburgring van groot belang, dat wij kunnen zeggen dat er hier ook goede bedrijven zijn. Zeker nu de verbouwing achter de rug is en wij het publiek een nog betere accommodatie en service kunnen bieden, zowel op het gebied van de presentatie van onze brillen, als het vak-technische deel van ons bedrijf’, aldus de heer1 Het lijkt wel of Belinda bezit heeft genomen van de leegstaande panden op de Heuvel. Deze blonde sigarettenkoningin staart ons in het hart van de stad van verschillende panden aan. Iemand met een wat wrang gevoel voor humor heeft er op het voormalige Hemapand nog bijgeplakt: ’Je moet maar durven! (Foto 1 Foto 2 laat het pand zien waarin eerst het Nieuwsblad gevestigd was. De neergela ten zonwering getuigt van een lang vervlogen zomer. Het laatste nieuws is er niet meer te lezen. Ook hier deden de afficheplakkers hun werk. Het pand waarin nu al weer lang geleden de Nieuwe Tilburgse Courant tot stand kwam heeft het er niet beter afgebracht. (Foto 3). Troosteloos! Hotel Riche behoort evenzeer tot de vergane glorie van Tilburg. Het is pas kort geleden gesloten en het ziet er nog behoorlijk uit. Als er geen maatregelen worden genomen zal ook hier weldra het verval zijn intrede doen (foto 4). Een groot gat gaapt er naast de Excellent Bar, zoals foto 5 laat zien. Als parkeerruimte is het welkom, maar het gat is toch een gapende wonde in de binnenstad. Het uit 1915 stammende pand van Velo verkeert helemaal in staat van verval (foto 6). Belinda tracht de zaak wat op te vrolijken, maar slaagt daar niet in. Verder de Heuvel op staat het toch nog wat statige pand van Olof. Er is daar wat afgefeest, maar het wachten is thans op de sloper. Wanneer die komt weet niemand, (foto 7). i Heyst (schoe- ss (schoenen), iiböck (hand- Jansen de Wit niet in het minst Citroen van Gelder mét stende hoeveelheid lege plek- reren van het Hart van van de voorbijganger voor die leegstaande Het ontstaan van de A.A., jaren gele den, is een merkwaardige zaak. Nadat een zekere Bill Wilson zich van de ene in de andere ontwenningskuur gedron ken had, merkte hij plotseling dat gesprekken met mede-patiënten hem steunden bij zijn pogingen zijn alcoho lisme tot staan te brengen. Zijn behan delend geneesheer moedigde deze po gingen aan en hierdoor ontstond een kleine groep alcoholisten die zich ge zamenlijk en met succes tegen hun verslaving keerden. Deze groepen breid den zich uit en dit trok de aandacht van de pers. Toen in ’the Saterday Evening Post’ een ingrijpend artikel van Jack Alexander over de A.A. verscheen, trok dit overal de aandacht en wendden talloze mensen tot de A.A. Ook in Nederland vormde zich onge veer 23 jr. geleden een kleine A.A.- groep uit patiënten van een Medisch Consultatie Bureau in Amsterdam. Op McIntosh -herenkleding Milo -dameskleding Modeca -bruids- en gelegenheidskle ding Vico - suede kleding Accessoires van: Blok van 1 nen en tassen), Empress Aero (schoenen), Laiml schoenen en tassen), (nylons en sokken) en Schaap juwelen. De shows worden gepn Willy Dobbe en muzikaa Louis van Dijk en Mar afloop van de avondshow is er een optreden van het Trio Louis van Dijk. Aanvangstijden: 14.00 uur a f. 10,00, 20.00 uur a f. 15,00, incl. thee of koffiecomplet. Kaartverkoop: 22 en 23 maart van 10.00 tot 15.00 en van 19.00 tot 20.30 uur aan de kassa van de Stadsschouw burg. Tel. 013-432700. deze mens zich helemaal isoleren in het gezin, vrienden blijven weg omdat er eenvoudig geen afspraken meer te ma ken zijn. Dit alles kent de A.A. door dagelijkse ervaring waardoor zij óók weet hoeveel ’drempelvrees’ er over wonnen moet worden vóór iemand hulp vraagt. Op welke manier kan men met de A.A. in verbinding treden? Voor Tilburg is dit duidelijk. Het centrale punt is postbus nr. 1594 te Amsterdam. Dan is alle lektuur te verkrijgen via Stichting Publiciteit A.A., postbus 135-Haarlem. Tevens kunt u zich hier op ’de Boei’ abonneren, het maandelijkse voorlich tingsblad der A.A. voor f. 10,- per jaar. Voor de buitenwereld geldt de A.A. in sommige gevallen als een ietwat geheim zinnige organisatie, ook wel uitgelegd als ’anti-alcohol’. Het geheimzinnige zou te vinden zijn in de anonimiteit en niet ter verklaren resultaten, waarbij totaal opgegeven alcoholisten, via hun aansluiting bij de A.A., de verslaving tot staan brachten. Per definitie staat de A.A.-gemeenschap alleen voor alcoho listen open. De A.A. bepaalt niet of iemand een alcoholist is, maar stelt alleen dat iemand die een drankpro bleem heeft, hiermee naar de A.A. kan komen om erover te praten. A.A.-leden noemen zichzelf alcoholisten en zullen een vragensteller ook vertellen waarom zij dit doen. Uit eigen en vaak bittere ervaring weten zij hoe moeilijk het is om tot de erkenning te komen ’alcoho list’ te zijn. Het vreemde is, d lezers van dit ar omgeving, onder kennissen, i die vaak of niet aan ons dit al wel gevorderd is, maar juist A.A.-ers kunnen zich goed voorstellen in welke gemoedstoestand een ’drinker’ verkeert. Langzamerhand wordt zijn alcoholgebruik steeds minder contro leerbaar, hij is op feestjes degene die steeds dronken wordt, niet meer nor- Een van de grootste en meest gewaar deerde vertolkers van het Nederlandse luisterlied, n.L Jules de Corte, zal op zondag 18 maart een optreden verzor gen bij Jongerenontmoetingscentrum JOK. Zoals men dat trouwens van hem gewend is, zal hij een repertoire bren gen, dat varieert van romantische tot meer maatschappij-kritische chansons. Jules de Corte, die enkele maanden geleden nog met veel sukses optrad in het Kultureel Sentrum, kan zich de laatste tijd verheugen op een steeds toenemender populariteit. Het belooft dus al met al een sfeervolle avond te worden in de Joannes van Oisterwijk- straat IA (bij het N.S.-plein). Het tour de chant vangt aan om kwart over acht ’s avonds en is toegankelijk voor alle Tilburgse kleinkunstliefhebbers van 17 tot 27 jaar.’ Drempelvrees De praktijk wees uit dat iemand met een ernstig drankprobleem hunkert naar een leven zonder alcohol, schrikt voor het moment dat hij alcohol meer heeft. In vele geve houdt hij zich groot door uitsprs zoals ’als ik wil stop il drinken’ of ’ik maak dit Gaat dit alles verder en verder dan zal Juist door de anonimiteit van de A.A. is het weinig bekend dat zij werkgroepen heeft in gevangenissen, ziekenhuizen, legeronderdelen en overal waar men met het alcoholprobleem te kampen heeft. Eveneens heeft de A.A. alle bereidheid haar systeem uit te komen leggen bij bedrijven of personeelssamen- komsten, enz. Ook dit aan te vragen via postbus 135 te Haarlem. Ik ben geen geheelonthouder, maar drink alleen zélf niet! i groep opgericht, die aangesloten is bij de vermaarde listen, een gemeenschap van mannen en vrouwen, die _r_ hun kracht en ervaring aanwenden om het probleem, dat ieder persoonlijk moet overwinnen tot oplossing te brengen en anderen te helpen om herstel van alcoholisme te vinden. De enige vereiste voor het A.A.-lidmaatschap is het verlangen op te houden met drinken. De methode, die de A.A. aanwendt berust voornamelijk op de steun, die alcoholisten en gewezen alcoholisten elkaar geven. Elke donderdagavond komen zij bijeen op het adres Ringbaan Zuid 251; degenen, die er de voorkeur aan geven eerst te schrijven, kunnen zich richten tot postbus 229227, waarbij zij dan wel hun eigen adres moeten vermelden natuurlijk. Er zit dan een groep van mensen van elke rang en stand, die elkaar alleen bij de voornaam kennen. Hoewel hier geen sprake is van een ’behandeling’ in de medische zin, terwijl er ook geen faciliteiten zijn tot het geven van sociale bijstand, proberen deze mensen toch op een plezierige en effectvolle manier iets te doen aan het feit, dat ze geen alcohol kunnen hanteren. Wel kunnen natuurlijk adressen verkregen worden van medische consultatiebureau’s voor alcoholisme of sociale werkers. De op elk uur van de dag en de nacht klaar om hulp te bieden in de dat degene die om hulp komt voor de volle honderd procent wordt aanvaard, ongeacht hoe zijn omstandigheden zijn. Caarls Optiek is dan ook zeer opmerke lijk en volledig van deze tijd. Verder zijn er veel moderne materialen toege past, zoals aluminium. Ook de manier waarop de brillen getoond worden is nieuw: de rekken zijn zodanig ingericht dat de brillen open worden opgesteld, zodat men nu ook de zijkanten goed kan zien. De Heuvel is vanouds het middelpunt van onze stad en het uitgaande leven zoekt dan ook ’s avonds bij voorkeur deze plaats op, aldus zou men verwachten. Wie echter in de avonduren over de Heuvel loopt, zal doorgaans vaststellen, dat het vertier er niet groot is. Tijdens het weekeinde is er nogal druk café-bezoek, maar dit is toch niet voldoende om de indruk te scheppen, dat het hier gaat om een aantrekkelijk uitgaanscentrum. Nu de hele binnenstad probleemgeval aan het wor den is, is de verleiding groot om eens te begroten, hoe het met de Heuvel staat. Van de ene kant wordt met man en macht gebouwd aan het grote nieuwe gebouw van de AMRO-bank op de hoek van de Spoorlaan, maar aan de andere kant is Hotel Riche leeg komen staan, wat voor de ontvankelijkheid van onze stad voor overnachtende reizigers weer een duw omlaag heeft betekend; er zijn nu nog maar ruim 220 hotelbedden beschikbaar. Behalve Hotel Riche vertoont de Heuvel een verontrustende ken, die de voorbijganger geen dynamische indruk suggere.. Tilburg. Bijgaande foto’s laten de gapingen zien, die het oog storen en hem zich doen afvragen of er nu iemand is, die panden emplooi weet. Op de hoek van de Spoorlaan staat een groot winkelpand al wel tien jaar leeg. Ouderen zullen zich nog herinneren, dat daarin vroeger een handel in VELO- wasmachines was gevestigd. Wij konden niet achterhalen wie tegenwoordig in het bezit is van dit pand en nog minder of er nog ooit iets mee zal gebeuren. Een eind verder de Heuvel op ontmoet de opmerkzame wandelaar het grote lege huis, waarin enkele jaren geleden de redactie en de administratie van Het Nieuws blad van het Zuiden gevestigd was. Toen de grote drukkerij werd gebouwd aan de Gasthuisring verhuisde de krant naar het nieuwe domein, maar onlangs werd de drukkerij afgestoten, zodat het misschien tot de mogelijkheden behoort, dat redac tie en administratie weer naar de Heuvel terug zullen verhuizen. Een eind verderop verkwijnt in trieste verlatenheid de voormalige redactie admini stratie en drukkerij van de Nieuwe Tilburgse Courant met het woonhuis van de fam. L. Arts. Het is niet zonder weemoed, dat moet worden vastgesteld, hoe het met de achterzijde van dit grote complex gesteld is: geen enkele ruit is nog heel van de vroegere drukkerij en het verval van de vroeger zo statige gevel ontsiert lelijk het Heuvelplein. Tussen de twee voormalige krantengebouwen in, ligt naast Café Excellent een open plek, waar vroeger het ’Babyparadijs’ gevestigd was. Op de gemeente wordt gezegd, dat het in de bedoeling zou liggen het lege stuk grond te betrekken bij een van de belendende percelen, zodat daar op de duur een wat groter gebouw zou komen. Ter plaatse wist men echter van niets. Het voormalige gebouw van de HEMA werd onlangs verkocht, maar de eigenaar weet er blijkbaar ook zo gauw geen raad mee, want hij biedt het eventuele gegadigden te huur aan. Ook dit pand staat al lang leeg, het schijnt j mens aantrekkelijk voor te komen in dit grote complex iets te beginnen. Vlakbij de Tivolistraat staat het voormalige corpsgebouw van St. Olof eveneens al jaren leeg, maar dit schijnt te wachten op afbraak met het oog op een ter plaatse aan te leggen straat die op een of andere manier van het Piusplein zou moeten komen. Ook daar is echter, aldus de gemeente vooralsnog geen zicht op. Resumerend moet worden vastgesteld, dat deze lege plekken werkelijk wel blij vertjes schijnen te zijn. Wanneer gesproken wordt over de sanering van de binnen stad zal het zaak zijn om in elk geval voor deze gebouwen een wat meer spectacu laire bestemming te zoeken. Het is niet gezegd, dat dit nu direct het werk van de gemeente zou moeten zijn, maar uit de langdurige leegstaand is wel duidelijk, dat niet te verwachten is, dat een en ander vanzelf verandert. Hoewel de winkel er zes jaar na de vestiging aan de Schouwburgring nog heel aantrekkelijk uitzag, vond de heer Van Steensel toch dat Caarls Optiek ook duidelijk in z’n presentatie de modebewustheid van tegenwoordig moet tonen. ’De mensen realiseren zich steeds meer dat de bril bij de mode hoort, bij de persoonlijke uitrusting. Een bril bepaalt tenslotte voor een belangrijk deel het uiterlijk’. Het kleurgebruik in de nieuwe zaak van. itieve berichtgeving over de zaken aan de t wij kunnen zegge g is ei zowel op het deel van ons 1 C. van Steensel, de 35-jarige eigenaar van Caarls Optiek. UTSS OiMl 2 8 F 1 6

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 9