IE^weekblad voor het hart van BRABANTJ^kC^ E IE Rk sPHRionnsioos centrum voor beter wonen l1 i Dure voetgangerstunnel bij spoorviadukt lost verkeers probleem Ringbaan Oost niet op Folklore van Driekoningen zingen moet vooral door de gezinnen worden bevorderd 1 I- <1 NEEFS De Koerier Verbeteren van Wil van Dusseldorp bij FAK-Lumen 320000 (4 lijnen) straalwegen wordt urgent voortaan ook in Oisterwijk Het eerste verschijnen van ’De Tilburgse Koerier’ in het jaar 1973 is een belangrijke gebeurte nis, omdat van nu af ons blad voortaan ook in heel Oisterwijk zal worden verspreid. Niet alleen vinden wij het aanleiding geven tot voldoening over ons werk, dat de Oisterwijkse mensen en met najpe de winkeliers het waar devol blijken te vinden, dat ’De Koerier’ ook in hun plaats ver schijnt, maar vooral wijst dit feit erop dat ons streven naar grotere eenheid en integratie van het gehele stadsgewest in Oisterwijk een welkome weerklank vindt. Wij spreken graag de hoop uit, dat ons verschijnen in deze be langrijke toeristengemeente zo wel op het gebied van de zakelij ke publikaties als van de weke lijkse nieuwsvoorziening een duidelijk spreidende werking zal uitoefenen. Diamantenpaar in Stevesandsestr. Driekoningen zingen ook in wijkhuis Berkel Enschot I 81® OPLAGE 59.215 ex. op Zand-Udenhout-Berkel-Enschot-Oisterwijk-MOergestel en Hilvarenbee' MOOI AANKLEDEN, MOOI ZINGEN EN DE STRAAT OP RUUD GROOTSTE ANTIEKMARKT van Noord Brabant in de SPORTHAL te HAAREN (3 km van Oisterwijk) vragen wij enkele Aan de deur GEMEENTE TILBURG Midden in de stad MUNT- EN POSTZEGELHANDEL Een rapport Spreekuur voor ABVA-leden NE Dl Rl AND DEN BOSCH, Triniteitstraat 17 (bij het Casino op de Parade) voor huid- en haar- moeilijkheden op zaterdag en zondag 6-7 januari telkens van 1 tot 5 uur n.m. Donderdag 4 januari 1973 16e jaargang - no. 797 ALGEMENE BOND VAN AMBTENAREN dat een voornaam folklore in stand jaste liederenschat, algemeen aan het lat bijna geen jaar ioor de televisie of N.Br., 390. Modehuis i x. ,v..Gorp -Helvert 4 J Koestraat 89 de Vormenfabriek e komen. Voertui- DE BETERE DROP! Directie en redactie van ’De Tilburgse Koerier’ bezorgers liefst woonachtig in Oisterwijk Aanmelden aan ons kantoor N.S.-plein 14 of tel. 013-430783 WIJ uw Schij Tel. i BIJVERDIENSTEN voor OISTERWIJK Dienst van Gemeente REINIGING EN VERVOER Ceramstraat 6 Met ingang van 2 januari 1973 is ons telefoonnummer waardoor de bereikbaarheid van de diénst aanzienlijk is vergroot. DE DIRECTEUR MEELSTRAAT 31 33 35 TILBURG TEL. 421513-433860 liven He Ook uur, gratis zijn aang talrijl daar ing van steden traditie nog bestaat niet „den Gesierd” Besterdrlng 19 - Tilburg - Telefoon 013-430053 INKOOP VERKOOP - TAXATIES Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Loon jFÖCWA VORSELAARS UITDEUK-. SPUIT- en MOFFELINRICHTING Meester autospuiter. erkend schade-monteur Ruimte en outillage i vice en snelle afwerk: eisen des tijds mogel gaf. om Dan dus wel Drie weggen, Je deur 3 maken ser- rking naar de lelijk. De districtsbestuurder de heer N. A. Dissel- koen zal Iedere tweede dinsdag van de on even maanden, te beginnen op 9 januari a.s., spreekuur houden in het NW-gebouw, Melis Stokestraat 40. Aanvang 19 uur. regelen ook uw scnade met verzekeringsexpert. ijfstraat 12, Oisterwijk 04242-3903 b.g.g. 299 die, bij naar ’s Bosch Jozefstraat het kanaal wordt de laatste j* s merkbaar, waar dat de gang van zaken beginsel is door de de tantes - worden uitgerust met lampions ide ’plunjezak’ voor de zij zo zingend huis ian, om daar, te worden beoordeeld en aan het de Enschotsebaan wijk zou voertuigen, ;n Udenhout moetei komen, eveneens Maar ’n paar uur renprobleem. Het grote pro- ijn de enorme verkeersopstop- uie ter plaatse plegen voor te als de aanvoerwegen op top- De verdeling itingen blijkt dan sterk :ten en dat zal in de erger dan beter uigen komende kunnen bij ogen meters lange files verandering ter het stoplicht it één verdeel- enigszins blematiek Idorp die over dit ionale bekendheid een Wij wensen al onze vrienden en bekenden een voorspoedig 1973. De eerste aanbieding voor muntenverzamelaars: 1 gulden zilver, hangend haar vanaf 30,—jaar 1892.1 gulden 1929 vanaf 3,—, 1e dag-enveloppen van 15 tot 30% korting. In postzegels hebben wij een zeldzame kollektie van Nederland, Duitsland en Amerika. ALLEEN VRIJDAG EN ZATERDAG GEOPEND VAN 10.00 - 18.00 UUR UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. DIR. J. H. G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: N.S. PLEIN 14 TILBURG TELEFOON 013-430783 - POSTGIRO 1126745 Hubert Franken Coiffures Abdij v. Averbodestr. 14. De Reit Telefoon 670224-Tilburg Coiffures - Teintures - Beauté Specialist Biosthéticieir Ofschoon het er nog ver van af is, dat de ’organen’ om zo te zeggen met wijdopen armen klaar staan om de zingende kinderen te verwelkomen, ter wijl de kinderen zelf schitteren door afwezigheid, wordt de laatste jaren toch een tendens merkbaar, waaruit kan worden afgeleid, dat de gang aan het verschuiven is. Het t immers, dat de kinderen moeders - en aangekleed en en de befaamc snoepjes, en dat voor huis afga; bewonderd en eind van het lied te worden beloond met een heel bescheiden tractatie. reeds 67 achtig is. ander ht Het is duidelijk, dat de verkeersverde- ling veel eerder moet beginnen en wel al in de binnenstad. Voertuigen, voorbeeld op de Heuvel, n; moeten, kunnen via de St. en Oisterwijksebaan langs Het is duidelijk, onderdeel van de gehouden moet worden door de men sen, bij wie de kinderen aan de deur komen. Als er niet wordt opengedaan, of de kinderen horen zich, als er iemand aan de deur komt, toevoegen: ’Ga maar weg; er zijn er al zoveel geweest! dan gaat de animo er vlug De kinderen zijn dan volgende jar niet zo makkelijk meer bereid gecostumeerd de straat op te gaan, zwakt de traditie snel af. Het is van belang, dat de gezinnen op koningenavond er, om zo te ze voor gaan zitten om de aan de komende kinderen te onthalen. Er zijn wel een paar regels in de Ook de Streek VVV Hart van Brabant organiseert uiteraard dit jaar weer een wedstrijd in de Stadsschouwburg. hier begint de wedstrijd om 4 i waarbij de Studiozaal uiteraard gr toegankelijk is voor iedereen. Er erg veel prijzen, want er is een bedrag van f. 1000,- beschikbaar, en elke zan ger krijgt natuurlijk een tractatie. Voorts is de Boerenleenbank w issel- beker weer beschikbaar. Het zou goed zijn, als over deze kwestie een uitvoerig relaas werd gepubliceerd door de overheidsorganen mede in verband met de structuurplanning van het stadsgewest. Zolang niet bekend is, wat er gebeuren zal in deze lastige verkeerssector zullen mensen, die hier iets willen ondernemen aarzelen hun plannen definitief te maken. Voor een harmonische ontwikkeling is dit on gunstig. pen hun zo’n mag ’plunjezak’ behoorlijk gevi thuis kan worden verder deelnemers. Het is van belar ouders hun kinderen deze di. houden en dat ze tegenover andere zangers even gastvrij zijn, als ze hopen, dat anderen het voor hun kinderen zullen zijn. Om een en ander te bevorderen zal onder meer in de Parochie Noordwest een wedstrijd worden gehouden en wel in de kerk op het Theresiaplein tussen vier en zeven uur. Alle groepen die daar komen krijgen een tractatie en warme chocolademelk en verder krijgen de mooiste groepen door een jury een prijs toegewezen. Voorts is er ook Driekoningenzingen in Tilburg Noord: de wijkraad van de wijken Heikant en Quirijnstok organise ren een zangwedstrijd in het wijkge- bouw aan de Schans. Tussen vier en zes uur. Hetzelfde geldt voor de Wandel- boswijk. Daar is tussen vijf uur en half zeven een deskundige jury, die in het wijkgebouw ’Het Kievietslaer’ de groe pen zal beoordelen op zang voordracht en kleding; vöör elk van deze drie onderdelen worden drie prijzen be schikbaar gesteld. Het moet dan wel zo zijn, dat het optreden in die diverse zalen er niet toe leidt, dat de kinderen niet meer de straat op gaan, want dan wordt de folklore artifiicieel en sterft dan spoedig aan bloedarmoede. Het is echter de vraag of bij volgende gelegenheid zulke ingrijpende projecten niet meer ingrijpend moeten worden bezien. Immers met het gereedkomen van dat voetgangerstunneltje is het verkeersprobleem ter plaatse niet opge lost, het voetgangersvraagstuk is maar een never bleem zijn pingen, die komen, capaciteit worden belast, in de diverse richt te kort te schiet naaste toekomst eerder e worden. Vooral voertui vanaf de kanaalbrug blikken in honderden terechtkomen. Een plaatse, waardoor er bij dat de Bosscheweg afsluit baan bij komt, zal de situatie e verlichten, maar zeker de probl niet wegnemen. Want waar gaat het eigenlijk om? De snelweg onder de tunnel door is gevaar lijk voor voetgangers, die zich, vaak met kinderwagens, op een veel te smal trottoirtje van de Sacramentskerk naar het zwembad, of andersom, begeven. Daar moest natuurlijk iets aan gedaan worden. Het werk is al geruime tijd onderhanden, dus de in aanbouw zijnde tunnel moet nu wel worden afgebouwd, wat het ook kost. traditie, die ongeschreven dienen te worden gehandhaafd. Het gaat om kindergroepen; acties van ouderen, die voor een of ander goed doel langs de deur komen en die vaak zeer fraai verkleed en met bijzonder goed uitge voerde liederen optreden, zijn in strijd met de traditie, en hoe goed bedoeld ook daarvoor schadelijk: de kinderen kunnen er niet tegen concurreren. Bovendien moet aan die groepen een andere honorering gegeven worden dan de traditionele ’kleine tractatie’ en daarop is niet elk gezin gesteld. We kunnen niet zeggen, dat door het optreden van actiegroepen het Drie koningenzingen vercommercialiseerd wordt, want daarvoor zijn de bedoelin gen te zeer op een maatschappelijk belang gericht, maar tal van gezinnen zijn wel bereid omwille>van de traditie een buil pepernoten of tumtum aan te schaffen, maar als zo’n Driekoningen avond zo’n gulden of vijf gaat kosten, is het plezier er vlug af. Een -buurtcomité onder leiding van de heer H. Snoeren is de afgelopen weken erg aktief geweest om de diamanten bruiloft voor te bereiden van de heer en mevrouw De Beer van Hoof, woonach tig Stevesandsestraat 41. Opmerkelijk is daarbij dat de diamanten bruid in de Stevesandsestraat geboren werd en jaar op hetzelfde adres woon- s. Tevoren woonde zij in een tuis, maar in dezelfde straat. De toewijding van bovenaf heeft eéén nadeel: er bestaat de kans, dat het publiek gaat menen, dat het allemaal vanzelf blijft gaan en dat de particulie ren er zich niet meer mee behoeven te bemoeien. De Tilburgse ’grootmeester fotograaf’ Wil van Dusseldorp zal vanavond 4 januari in het instruktielokaal van F.A.K. Lumen aan de Van Malsenstraat 2 - Goirle, een lezing houden over de kreatieve fotografie. De Heer van Dusseldc onderwerp een natioi geniet, zal kunnen rekenen op groot aantal amateurfotografen. De lezing, die om 20.00 uur begint, zal voor iedereen mogelijkheden geven om vragen te stellen. de hele stad aflopen; zij dienen in eigen wijk te blijven en als ze dan twintig adressen gehad hebben, worden aangenomen, dat hun unjezak’ behoorlijk gevuld zal zijn en lis kan worden verdeeld onder de lang, dat de iingen voor in de gemeenteraadstukken van deze week is een voorstel opgenomen van B en W om het reeds toegestane krediet voor de aanleg van een voetgangerstunnel in het oostelijk landhoofd van het spoorwegviadukt aan de Ringbaan Oost van f. 79.300.- te verhogen met f. 146.000,-. Hiermee gaat dit voor een gewone voorbijganger toch maar betrekke lijk onbeduidende tunneltje dus een bedrag kosten, dat dicht in de buurt komt van een kwart miljoen. Dit kan aanleiding geven tot bespiegelingen over het feit dat de wereld vandaag aan de dag toch maar duur en duurder wordt. Er is wel reden voor het aanvullen van het krediet: er zijn in het landingshoofd constructieproblemen ontdekt, waardoor de NS tussenbeide is gekomen en veiligheidseisen stelt, die de voorgestelde voorzieningen nodig maken. Het is natuurlijk van belang, dat de treinen ongehinderd over dat viadukt kunnen rijden en zo moet die tunnel dan het genoemde bedrag gaan kosten. Begonnen met een raming van f. 35.000,- is intussen de stijging naar f. 226.000,- spectaculair genoeg. Als het daarbij blijft. En dat voor zo’n klein tunneltje. Had men dit tevoren geweten, dan zou men er niet aan begonnen zijn en gezocht hebben naar een andere, meer afdoende oplossing. Onze stad kan met betrekking tot het Driekoningenzingen door de jeugd zich beroepen op een in het land vrijwel unieke folklore. Door plaatselijke organen, met name door de VVV Tilburg Vooruit, is in de loop der jaren veel aandacht besteeds aan een gep?ct“ is-a— aan goede aankleding van de groepen en in het i levendig houden van deze mooie traditie. Er gaal voorbij, of er is wel een'opname van dit evenement d< de radio, en het is dan ook hierdoor, dat onze stad in Nederlandse kringen, die zich met folklore bezig houden, gunstig bekend staat. Deze invloed van bovenaf heeft dus erg goed gewerkt op het behoud van de traditie van het Driekoningenzingen. Vroeger gebeurde dit op nog tal van plaatsen in ons land, maar juist door de toewijdii organen, die het in onze stad bevorderden, terwijl zij in andere afwezig waren, is onze stad de enige waar de traditie nog besta; alleen maar ook levendig is. Een andere regel is, dat de zangers pas beginnen, als het donker is; dan komen de lampionnen het best uit. En verder houdt de folklore weer op als het kinderenbedtijd is, dus rond een uur of zeven. Dan is het de bedoeling, dat de kerstboodschap, die door de Drie koningenzangers wordt uitgedragen, wordt gezongen bij particuliere huizen. Er is een toenemende gewoonte, dat, met name in de binnenstad, de zangers het proberen in winkels, waar de winkeliers om voor de klanten niet honds te lijken, de kinderen niet weg willen sturen, maar niettemin met dit bezoek op een drukke avond toch weinig in hun schik zijn. Dan is het niet de bedoeling, dat ondernemende groe- De bruidegom is 79 jaar en nog zeer vitaal; de bruid is de laatste weken wat ziekelijk, maar iedereen hoopt dat zij op vrijdag 5 januari fit genoeg zal zijn om te kunnen genieten van de feeste lijkheden. Door de buurt wordt het bruidspaar een H. Mis aangeboden, die wordt gecelebreerd in de parochiekerk van Broekhoven. De door het comité geor ganiseerde kollekte is zeer succesrijk geweest. In Extase op de Heuvel wordt van half twee tot drie uur een receptie igeboden en het staat wel vast, dat rijke familieleden en buurtbewoners »r aanwezig zullen zijn. Verschillende buurtbewoners hebben op zich geno men het vervoer van de familieleden te verzorgen. Op zaterdag 6 januari zullen de inwo ners van Berkel-Enschot weer kunnen genieten van de prachtig verklede Drie- koningen-zangertjes. Met een kollektebus met opschrjft in de hand, zullen zij bij de mensen aanbellen en hun (misschien zelfgemaakte) lied ten gehore brengen. En de op brengst? Niet voor hun spaarpot, maar voor de inrichting van het nieuwe jeugdhuis aan het Torenpad, dat bin nenkort gereed zal zijn. Vele kinderen hebben zich spontaan opgegeven voor deze, door Stichting Jeugdbelangen ge organiseerde actie. Zij gaan zelf de eerste stoot geven aan de grote finan ciële actie, die nodig is, om het jeugd huis zo in te richten, dat het een huis voor de gehele jeugd van Berkel-En- schot-Heukelom wordt. Van 4 tot 6 uur zal in de Schalm een jury uitmaken, welke groepjes het leuk ste en het beste zijn. Er zal o.a. gelet worden op kleding, zang, eventueel met eigen begeleiding, en vooral op origina liteit. De uitslag zal zijn op zondag 7 januari om 5 uur bij de kerstboomverbranding die door de Jeugdnatuurwacht wordt georganiseerd. Deze vindt plaats aan de Durendaelweg nabij de Guido Gezelle- laan. Stichting Jeugdbelangen hoopt dat de inwoners van Berkel-Enschot, door middel van een goede gift in de collectebus, deze actie éèri groot succes zullen laten worden. De cirkelfoto van deze week werd opgenomen tijdens een tafeltennistoer- nooi in de L.T.S. aan de Spoorlaan. De omcirkelde persoon kan de volgende prijzeri krijgen. Een waardebon van f. 10,- van De Koerier, een waardebon van f. 10,- van Broer de Laat, een waardebon van het Finse Sauna Insti tuut, een waardebon van f. 7,50 voor vlees en vleeswaren van Slagerij Arno de Kort, Sumatrastraat, een waardebon van winkeliersvereniging Den Besterd, een waardebon van f. 10,- van de Lederwarenspecialist, Koopvaardij- - straat, een waardebon van f. 5,- van Gijzen Optiek, een waardebon van f. 5,- van Doe-Het-Zelf-Workshop Reinevaart, een waardebon van f. 10,- van Kapsalon Henri de Beer, Piusplein, een waarde bon van f. 5,- van Het Gutske, Water- hoefstraat, en een waardebon voor een liter Talisman Sherry van Wijn- en Gedistilleerdhandel Van Bilsen, Korvel- seweg. De winnares van verleden week, mevr. Ligtvoet van de Berkdijksestraat heeft haar prijzen reeds ontvangen. Foto van Aarle worden geleid om bij d op de Bosscheweg te gen die van de Bossche kant komen kunnen als zij in Noord of Centrum moeten zijn over de Lovensebrug wor den geleid, terwijl zij die naar Zuid of Oost moeten, de oude route kunnen blijven volgen. Het verkeer naar Waal wijk kan vanuit de binnenstad recht streeks naar Noord verwezen worden, dat hoeft helemaal niet op de Ringbaan Oost te komen. En wat het verkeer van en naar Oisterwijk betreft, het is onbe grijpelijk, dat de gemeenten Tilburg en Oisterwijk geen middel vinden om zich te verstaan met Berkel-Enschot om het eeuwenoude pad tussen de twee eerst genoemde plaatsen eindelijk eens te verharden en voor groot verkeer ge schikt te maken. Daardoor zou tevens het stoplicht in Berkel-Enschot worden ontlast. Zeker zou door het openstellen van de Oisterwijksebaan voor groot verkeer de hele problematiek van het stoplicht bij het viadukt van de Ring baan Oost niet zijn opgelost, maar het zou toch een niet onbelangrijke verbe tering betekenen. Een betere aanslui ting van de Enschotsebaan op de Lovense wijk zou voertuigen, die naar Berkel en Udenhout moeten, of daar vandaan komen, eveneens van de Bosscheweg verwijderd kunnen houden. Onze salon: FRANSE STIJL-MEUBELEN is dagelijks geopend van 10 00 - 18 00 uur vrijdags van 10 00 - 21 00 uur 's maandags gesloten Telefoon 04100-43526

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1973 | | pagina 1