>ok Dagrecreatie in Midden Brabant sloeg dit jaar landelijk een uitstekend figuur I49. 179- Wie is bang voor Virginia Woolf 5 hWIERS' W HOOIT) vtor Eerste steen- n Kleindieren show in Godspell, de nieuwe sukses- musical nu ook in Tilburg Een vrolijke opera in de Stadsschouwburg Tilburg legging Cobbenhagen- college Adventsviering op drie woensdagen Expositie Textielgrafïek en andere weefsels Extra aanbieding HELANCA trainingspakken maten 86 tot 98 f 17,95 Grote verbouwings opruiming Slecht zomerweer had alleen in de Beekse Bergen terugslag JUWELIER ANTON WILKE N.V. R.K.T.V.V.- Veerse Boys N.K. Harmonie iber 1972 - pagina 12 Donderdag 16 november 1972 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER GEEN CONCURRENTIE VAN ’FLORIADE’ Slechte zomer I5 Efteling Minder best ISTOR o Zij eigf 'W nd korvelseweg 174, tilburg Heuvelstr. 50 (Hoek Willem II str.) met 2 biezen KINDERMATEN maat 104 f21,75 maat 116 f23,75 maat 128 f25,75 maat 140 ff 27,75 maat 152 f 29,75 maat 164 f31,75 GROTE MATEN maat 4 f36.50 maat 5 139,50 maai 6 f42,50 ZONDAGS GESLOTEN SSETTE ERS mkoor, dienst eigenaar van is meer dan veel mogel in» om naar u,e moge Vele KOOPJES met 10% tot 60% KORTING op: VERLOVINGS- en TROUWRINGEN GOUDEN, ZILVEREN, DOUBLÉ SIERADEN HORLOGES, HORLOGEBANDEN ZILVERPLEET CADEAU-ARTIKELEN BRIUANTEN SIERADEN uiteraard heel tes en opera’s Een musical van een die net uit de kerk ervaarde. iCHOT ektra ilcentrum Kitty De r bel ons nummer 013-421697 iet microfoon f. 199,- gen iri >ereik lig apparaat me f. 49,95 =tlJS voll. stereo met r - pick-up-aan- let boxen Nightclub Cabaret Dancing The Blue Note Veemarktstraat 36-38 - Tilburg ;n en 1. De immas Tilburg i de ïcreatie- igd over Kenne- igheden szien minder igroep- in Mo- c geprobeerd, de ten. zo I omg bieden komt dus naar invloed op 1 is de all-in er werd vooral he bezoek Duinrell bezocht »e jaar een keer per 'middag) in de pau- Jsschouwburg pop- sn worden gegeven, poppetjes aan het imenlijke ">urg en ïdraaid, zomer- van het 23 jarige student, kwam en onrecht i nog Nederla 23 november a.s. aam urg twee voorstellingen meelwereld van de laats uur, i Gods. en Schwartz. De vertalh Serge Henri Valcke, rote sterren uit de m >ema. nvang 20.15 uur, zullen er in de sn plaatsvinden van één van de tste tien jaar, namelijk ’Wie is er d op het stond op jarige t Ohio De iting, die Zand en is, over aaid. 13 december, is het tbare God is ons nabij jkheid van Jezus Christus, urgische omlijsting zal worden gd door het parochiekoor van het schreef muziek hem, de Stephen Het toeristisch jaar 1972 werd voor walt het binnenland betreft voor een niet onbelangrijk deel beheerst door de grote bloemenmanifestatie ’Floriade’ die in de lijn van de hoopvolle verwachtingen miljoenen bezoekers trok. Heeft deze Floriade het bezoek aan de traditionele attractiepunten in grote mate nadelig beïnvloed? Exacte beschouwin gen zijn daar natuurlijk niet over te geven, omdat nooit vastgesteld kan worden of zónder die Floriade de bezoekcijfers anders zouden hebben geluid. In het algemeen zijn de directies van enige toonaangevende recreatiebedrijven niet ontevreden over het afgelopen seizoen. Alleen het Dolfinarium in Harderwijk heeft een duidelijke teruggang in bezoekerstal moeten noteren en ook de Flevohof kwam wat ongunstiger uit dan in het eerste jaar: beide bedrijven menen dat dit grotendeels te wijten is aan de expostie in Amsterdam. stads schouwburg tilburg De première, die in Den Bosch plaats vond, is door het publiek enorm ont vangen. Door het gedurfde initiatief 'van André van den Heuvel, de man die nu eens alles zelf wilde doen, Kitty Jansen, V heeft u wel eens haast op ons adres korvelseweg 174 helpen wij u zelfs "binnen één uur wij halen en bezorgen gratis als het wat langer -- mag duren Het groepsbezoek aan ’De Efteling’ is met ongeveer 6 pet. gestegen. verwachting is, dat de Stichtir voor de gemeente Loon op 2< omgeving van grote betekenis i: 1972 financieel goed heeft gedraa neerlandia pioniers in textielreimging zal er in de Stadsschouwburg van ispell, de nieuwe-musical - van het wartz. De vertaling is van Loek -, die de Christusrol zal musical ’Hair’) en Riet r geschreven: muzikale evenementen nemen een grote irele leven van Tilburg en omgeving. Er zijn vele en goede grote koren, gerenommeerde kerkkoren van de verschillende Tijdens de waarderingsconcerten en jumelage- endien een bijzonder hoog er zelf van: dat je helemaal geen te zijn, om van de mieten. Godspell is niet uolijk en vol -gint bij de )per; een blij ïde liedje uit imst des blijheid blijft óók al gaat ij aan de Kruisdood; blijde gegeven. Er is trouwens gebleken, dat uitgespro ken zomerweer, dat naar een hittegolf neigt, wel een slechte uitwerking kan hebben. De warmste week van het jaar, die in begin juli viel is voor de meeste attractiepunten qua bezoekerstal de slechtste geweest. t door het gevoel, onjuist door itigde orde behandeld te worden icht ook door de sfeer in de raai, waar het Paasfeest werd kwam Tebelak tot een scriptie voor zijn doctoraal examen en even later ontstond het idee voor een musical. Hij schreef een vijtiental teksten en liet deze op r zetten door een vriend van he evenoude dichter-komponist S Schwartz. Het sukses van de musical in verschil lende werelddelen, heeft Tebelak en Schwartz wat versteld doen staan. Het zal je ook maar gebeuren, dat een scriptie voor een examen de basis gaat vormen voor een theater-evenement, dat het sukses van Hair zal evenaren. De verwondering van het tweetal werd nog groter, toen de kerkelijke reakties los kwamen. Het waren niet alleen de jongere priesters, die enthousiast waren. Tebelak zegt er ’Het lijkt mij, Christen hoeft te zijn, om musical te genieten. Godspel braaf of hysterisch, maar yrolij levenslust. Het verhaal begin komst van Johannes de Dope- begin, want zoals het tweedv het eerste bedrijf zegt: ’de kot Heren was bereid’. En de t’"’-' de musical beheersen, óór. Tebelak niet voorbij de Verrijzenis is het t Speciale St. Nicol,aas-aanbieding 14 karaats GOUDEN VRIENDSCHAPSRINGEN nu reeds v.a. 9,50 Heuvelstraat 137 (oude Zomerstraat t.o. Van Boxtel) Op alle niet afgeprijsde artikelen 10% KORTING Onze specialiteit: het ontwerpen, vervaardigen, moderniseren en repareren van juwelen. Bij ’De Efteling’ in Kaatsheuvel is men over het 21 ste jaar van het bestaan van grootste recreatieobject in ons land, sr tevreden. Maar liefst 1 mil. seerden de toe- sts meer dan in De ’Beekse Bergen’, het gezai project van de gemeente Tilbui Hilvarenbeek, heeft ook goed gec ook al heeft het minder goede 2 weer voor een daling (55.000) bezoek aan het strandbad gezorgd. Vorig jaar nog 430.000, nu 375.000. De Safari heeft deze schade echter aanzienlijk goed gemaakt, want in de vergelijkbare periode (tot half septem ber) van 1971 en 1972 was er een verschil ten gunste van dit jaar van rond honderdduizend. Ook de camping deed het beter. De secretaris van het bestuur van de Beekse Bergen, de heer M. Krol, toonde zich zeer tevreden over het verloop van het voorbije zomerseizoen. Wel is er nog sprake van een iets nadelig saldo (veroorzaakt door het verminder de bezoek aan het strandbad), maar dat is gezien de bijzondere financiële opzet van het investeringsplan geen droeve zaak. eelspeel- ie image gracieuse /e Martha zich waar statie i het :“gen )p de tweede plaats had juist déze actri- en komische rollen, in de hoofdrol zou spe- content over het afgelopen seizoen. Geen wonder, want hij kon 40 pet. meer bezoek noteren en kwam nu op ongeveer 650.000. Gezien de aard van zijn bedrijf, dat zich voor een belangrijk deel op herhaald familiebezoek richt, is er van concurrentie van de Floriade geen sprake géweest. ’Wij voorzien kennelijk in een grote behoefte’, zegt de heer Zuilen van Nijevelt. ’De randstadbewoner in z’n flatje heeft niet erg veel mogelijkheden in de naaste igeving om naar buiten te gaan. Wij 1 die mogelijkheid wel en men Wassenaar. Van veel het uitstekend bezoekcijfer mtreeprijs geweest. Hierdoor iet meermalig aangemoedigd. Ook de bij behorende camping is goed geweest. Nog beter Woensdag 22 en donderdag, Stadsschouwburg van Tilbur grootste suksessen uit de tor, bang voor Virginia Woolf’ van Edward Albee. voor Belmonte hoog sfde te bevrijden. Selim haar ten huwelijk nog maar één dag, te beraden. Pedrillo, de van Belmonte, zit ook irobeert de gevaarlijke schakelen, door een wijn te doen. Ze ontsnappen, maar l niet al te lang, rresteerd. Maar loedig Oosterse Ondanks het Belmonte de ad in handen hij zo ontroerd ise liefde, dat hij »at gelden en de Hij verliest zijn de om treuren, ing van een die de uitdaging opnam en het voortref felijke spel van Mar ja Lieu wens en Frederik de Groot, is er een 'vrije-pro- duktie' tot stand gekomen, die u nog lang zal heugen. De Musical zal meerdere voorstellingen in de Stadsschouwburg krijgen. In de maand januari staan er een aantal geboekt. De voorstelling van vrijdag, 24 november is opgenomen in het pro gramma, dat tijdens het Festival voor Plattelandsjongeren gepresenteerd zal worden. Deswege zijn er een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Tja, wat vind je daar nu van? Iedereen mag denken wat hij wil, zowel over politiek als poppenkast. Tóch weet onze man meer van poppenkast af dan van politiek. Trouwens, wie kent het poppenspel niet? U kunt het zich nog wel herinneren uit Uw eigen jeugd, toen er op regenachtige middagen van oude kleden en een tafel een poppenkast werd geïmproviseerd, waarin Jan Klaas- sen en zijn Katrijn de meest wonderlij ke avonturen beleefden. Maar ook nü zo vlak voor Sint Nicolaas zal er op menig verlanglijstje een poppenkast staan, kompleet met schuifgordijntjes en verwisselbare decors. En de meest karakteristieke koppen van ’boef tot spook’ zijn in grote verscheidenheid verkrijgbaar. Waardoor is dat poppen- De musical Godspell, gebaseerd Evangelie naar Matthëus, ontsta,, een wonderlijke wijze. De 23 j student John Michael Tebelak uit kwam zo’n twee jaar geleden uit de St. Pauls Kathedraal, waar hij een Paas- dienst had bijgewoond. De hip uitzien- de, langharige jongen was nog maar net buiten, of hij werd opgepikt door een politie-man, die hem tevergeefs foui lleerde op het bezit van drugs: dit zonder dat er ook maar enige aanleiding voor verdenking was. Deze onrechtvaar dige daad greep'de 23-jarige student erg aan. Maar juist de gevestig en wellic.i kathedra-’. gevierd, 1 Godspell-sc Daar door de competitieleider voor a.s. zondag een inhaalprogramma is vastge steld, en R.K.T.V:V. hierbij verstoken blijft van competitie voetbal, willen de R.K.T.V.V.-ers deze vrije zondag benut ten voor het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd tegen de eerste klasser Veerse Boys uit Raamsdonk- veer. Voor de voetballiefhebbers een mooie gelegenheid om eens nader kennis te maken met het spelpeil-verschil tussen de eerste en tweede klasse. De wedstrijd vangt aan om 14.00 uur. De heer Schoevers van ’De Flevohof’ zegt over de daling van 955.000 bezoe kers in 1971 naar 870.000 in dit jaar: ’De Floriade moet wel de belangrijkste oorzaak zijn. Hoewel ons project per manent is en de Floriade slechts voor tijdelijk was opgezet waren ze vergelijk baar; voor een niet onbelangrijk deel richtten beide projecten zich op dezelf de categorie bezoekers. Daarnaast heeft een onderzoek bij de touringcarbedrij- ven geleerd, dat de Floriade in sterke mate werd gepousseerd. Daar hebben we duidelijk op verloren.’ Men is op De Flevohof echter niet ontdaan over de daling van ongeveer 8 pet. ’In ons openingsjaar hebben we natuurlijk een geweldig brok publiciteit gehad’, aldus de heer Schoevers, ’en het bezoek heeft toen alle verwachtingen overtroffen. Dat we niet ongerust be hoeven te zijn heeft de herfstvakantie bewezen. Zónder de concurrentie van de Floriade hebben we gedurende deze tijd, vergeleken met dezelfde periode in 1971, maar liefst 15 pet. bezoek méér gehad en dat doet ons het beste verwachten voor het volgend jaar.’ Op vrijdag 24 november viert het Cob- benhagencollege zijn jaarlijkse Cobben- hagendag. Nu de nieuwbouw zijn hoog ste punt gaat bereiken, zal deze' dag in het teken staan van het aanbrengen van een ’eerste steen’. Dit zal zich in een ludieke sfeer voltrek ken. Verschillende facetten van het school leven zullen door de verschillende klas sen op een creatieve wijze worden uit gebeeld. Van ’s morgens 10 uur tot plm. 14.00 uur zal daaraan gewerkt worden. Daarna begeven de verschillende groe pen zich naar het bouwterrein waar om plm. 15.30 uur de ’eerste steen’ gelegd wordt. Deze eerste steenlegging w ten met een informele bij de noodhuisvesting aan de sebaan. Opvallend is, dat in de dagrec ondernemingen niet werd geklaag het minder gunstige zomerweer. I lijk hebben de weersomstandig over een heel seizoen gezien 1 invloed op het bezoek, dan men wel eens geneigd is aan te nemen. Een uitzondering vormen natuurlijk de on dernemers, die het moeten hebben van strand of strandbad. Het aantal echte strand- en zwemdagen was in 1972 aan de schrale kant, zodat in deze sector wel enige klappen zijn gevallen. wordt afgeslo- bijeenkomst in ie Oude Hoek- Op zaterdag 25 en zondag 26 november a.s. organiseren de Eerste Tilburgse Hoenderclub - de Eerste Tilburgse Sier- duivenclub en de Konijnenvereniging ’De Vriendschap’ een grote gecombi neerde tentoonstelling onder de naam: ’Kleindieren-Show-Tilburg 1972’ in de zaal van de Nieuwe Koninklijke Harmo nie, Stationsstraat 26, Tilburg. Voor deze show zijn plm. 600 dieren inge schreven uit de provincie Noord-Bra- bant. Het ligt in de bedoeling om de komende jaren hiervoor meer verenigin gen te interesseren, zoals bijv. Aqua- riumverenigingen, vogelverenigingen etc. om zodoende een grote show te kunnen houden van Tilburgse verenigin gen. Op vrijdag, 24 november a.s aanvang 20.15 1 Tüburg een voorstelling worden gegeven van jaar - van John M. Tebelak en Stepher Schaareman. Met medewerking van o.a. Se spelen, Hansje Ravensteyn (een van de gro Henius. Regie; Liz Whiting en Eddy Habbei We hebben het al eerder plaats in binnen het cultur operette-verenigingen, grote koren, gerenommeerde kt,n. parochies en bejaardenkoren. Tijdens de waardering avonden is wel gebleken, dat de zangprestaties bover niveau hebben. Met dit gegeven is bij de programmering van de Stadsschouwburg 1 bewust rekening gehouden. Er staan dan ook een paar operette gepland, die ongetwijfeld in de smaak zullen vallen. Dinsdag, 21 november a.s. aanvang 20.15 uur zal er in de Stadsschouwburg Tilburg een uitvoering worden gegeven van de opera ’Die Entführung aus dem Serail’ van W. A. Mozart. Deze uitvoe ring staat onder auspiciën van het Limburgs Symphonie Orkest en Het Limburgs Operakoor, terwijl er solisten zijn aangetrokken van de Rheinoper uit Düsseldorf. De algehele muzikale lei ding is in handen van de bekende dirigent André Rieu. Mozart schreef zijn opera in opdracht van keizer Joseph II van Oostenrijk. In 1782 ging de première voorstelling, die door het persoonlijk ingrijpen van de keizer doorgang kon vinden. Een je invloedrijke tegenstanders var zart hadden namelijk voorstelling te boycotte ’Last van de Floriade? Geen sprake van! zegt mevrouw Schuller, secreta resse van het stadje Madurodam, belast met de publiciteit. ’Hoe meer attracties, die veel bezoek uit huis trekken, hoe beter voor ons. Wij dachten vorig jaar al aan ons plafond te zitten, maar dit jaar is het nóg beter geweest.’ Men kwam nu op 1.100.000 en dat biedt een goed financieel perspectief voor de instellin gen, die van een goed Madurodam-jaar altijd profiteren. Madurodam gebruikt het exploitatiesaldo namelijk voor een verdere verbetering van het miniatuur- stadje en voor uitkeringen aan verschil lende charitatieve instellingen. Allemaal poppenkast meneer', zei de man, toen hem in-een t.v. interview werd gevraagd, wat hij van de aanstaan de verkiezingen dacht. 'Het zal mijn tijd wel duren. Van hogerhand wordt er toch aan de touwtjes getrokken, wie je kiest, kies je, en dan heb je de poppetjes toch weer aan 't dansen. Nee meneer, voor mij hoeft het allemaal niet zo. Trouwens, al die poppenkast er om heen. Kamerleden die nu opeens allemaal een voornaam schijnen te hebben en zich laten fotograferen bij een mooi viswatertje, waar het milieu nog niet bedorven is of in een frisse Friese wei met de koeien. Wat vindt u daar nu van? Minder best is het gegaan met het Dolfinarium in Harderwijk. Procuratie houder F. Umlauf van deze N.V. moest 300.000 kaartjes minder boeken dan in 1971. Toen kwamen maar liefst 910.000 mensen naar de folfijnenshow kijken. De Floriade wordt als de belang- rijkse oorzaak van de daling be schouwd, maar volgens de heer Umlauf hebben ook de minder gunstige econo mische omstandigheden een voorname rol gespeeld. De mensen waren wat minder snel bereid een paar centen extra uit te geven, als ze onderweg waren. De N.V. Dolfinarium verwacht in 1973 een betere gang van zaken. Met de 600.000 bezoekers van 1972 denkt men een stabilisatiepunt te hebben bereikt, dat voor de volgende jaren uitgangsbasis voor een soliede begroting kan z(jn. Graaf Zuilen van Nijevelt, 1 ’Duinrell’ in Wassenaar is kastje kijken en spelen door de eeuwen heen zo populair gebleven? Kinderen spelen hun fantasiewereldje volkomen uit. Alles kan, ze improvise ren op oeroude thema’s. Hun kleine poppenkast-drama’s zijn vaak een eigen aardige kombinatie van droom en wer kelijkheid, waarbij volgens oud patroon het goede altijd overwint. De boef wordt altijd gepakt en opgesloten in een gevangenis. Kinderen dramatiseren spontaan in hun eigen theatertje aan huis. Ook het kijken naar de poppenkast is bij onze kinderen zeer in trek. In ons land werken een paar eminente poppen spelers, die behalve het ’Jan Klaassen en Katrijn-repertoire’ óók andere speler figuren tot hun beschikking hebben, behoefte aan goede kinderprogram is in de Stadsschouwburg van Til duidelijk gebleken. Met name bij aanvang van het nieuwe seizoen k\ men er via de wijkraden verzoeken binnen. De direktie heeft inmiddels een paar leuke voorstellingen kunnen kon- trakteren. We noemen u ’Swiebertje in Paniek’ die onlangs te zien was en ’Pietje Prik en het Spook’, dat 27 december a.s. zal worden uitgevoerd. Naast deze incidentele voorstellingen zullen er in het nieuwe maand (op zaterdagmi. ze-foyer van de Stadss penkast-voorstellingei Daar gaan dan de dansen. In het dekenaat Tilburg-Goirle worden dit jaar drie adventsvieringen georgani seerd. Ze zullen worden gehouden op de woensdagen 6, 13 en 20 december, ’s avonds om 8.00 uur in de parochie kerk van ’t Heike. De overwegingen zullen worden gehouden door Prof. Dr. J. Lescrauwaet. Het algemeen thema is: ’God is de wereld nabij, Hij laat ons niet alleen’ Hij heeft dit kenbaar ge maakt in Jezus Christus. De eerste avond, 6 december, denken we na over Jezus Christus als mens - Hij is een van ons! De liturgische viering en de gezange zullen worden verzorgd door de g mengde koren van de parochie S Petrus en Paulus. De tweedeavond, thema: de onzichtl - de goddelijk! De liturgische verzorgt Heike. De derde avond, 20 december, vragen we ons af: ’Wat doen we er mee: hoe beleven we Christus in ons leven en hoe maken we Hem voor anderen leef baar? Op deze avond zal het Jongerer van Koningshoeven de liturgische c mede verzorgen. In de Galerie van de Stadsschouwburg Tilburg zal op donderdag 16 november a.s. aanvang 15.30 uur door Marijke Geertsema, die verbonden is aan de Volkshogeschool Bergen, de expositie ’Textielgrafiek en andere Weefsels’ wor den geopend, bestaande uit het werk van Trude Guezmonprez. Zowel in binnen- als buitenland geniet mevrouw Guezmonprez bekendheid als een uiter mate begaafd kunstenares. Zij woont in San-Francisco, waar ze een eigen weefatelier heeft en tevens les geeft op het California College of Arts-Craft in Oakland. Zij doceerde aan verschillende universiteiten, gaf vele cursussen en lezingen en is tevens zeer actief werkzaam in de besturen van verschillende kunstenaars-organisaties. In diverse musea in en buiten Amerika is werk van haar te zien. Haar werk was op tentoonstellingen, individueel of in groepsverband op vele plaatsen in Ame rika, in het Victoria en Albert Museum in Londen en op de Expo te Brussel in het Amerikaanse paviljoen. Drie van haar werkstukken zitten bovendien in de Collectie ’objects U.S.A.’ die door Europa reist. Eén van haar onderschei dingen is o.a. Craftmanshipmedal voor 1970. Vóór haar vertrek naar Amerika in 1947, werkte zij in ons land t^ij de handweverij het Paapje van Hans Polak in Voorschoten. Daar maakte zij ont werpen voor tapijten en werkte mee aan de uitvoering. Ook hield zij zich bezig met het ontwerpen voor hand- drukstoffen en screendruk, terwijl zij in die perjode grote faam had als ontwerp ster van meubelstoffen. Groningen en Tilburg zijn de twee enige Nederlandse steden, waar mevrouw Guezmonprez haar textielgrafiek en andere weefsels zal exposeren. In Til burg zal haar werk te zien zijn t/m 30 november 1972. De Schouwburg-Galerie is geopend van maandag t/m zaterdag van 11.00-17.00 uur. dit zeer tevreden. Maar 265.000 bezoekers passe gangshekken en dat is iet het recordjaar 1971. Directeur A. M. Boumans heeft kunnen constateren, dat de spreiding van het bezoekerstal beter is geweest dan ooit te voren. Maar natuurlijk waren er in het traditionele hoogseizoen weer de echte pieken te vinden, met 35.000 bezoekers op de topdag 11 juli. De spreiding wordt volgens de heer Bouman in hoofdzaak gevoed door het veranderde levenspa troon. De mensen nemen tegenwoordig wat makkelijker een dagje vrij voor een trip. gun uw kleding de beste behandeling die er is textielverzorging van neerlandia is een weldaad voor al uw kleding! perfekt gereinigd, stuk voor stuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd ’Die Entführung aus dem Serail’ is een vrolijke opera. Het verhaal is aldus: De Mooie Konstanze en haar dienstmeisje Blonchen zijn door zeerovers verkocht aan de Oosterse vorst Selim Bassa, die er, te doen gebruikelijk, een harem op na houdt. Konstanze evenwel is ver loofd met Belmonte, die haar op het spoor is gekomen. Zijn pogingen, het haremftuis binnen te dringen, wordt verhinderd door Osmin, de haremwach- ter, die niets van vreemdelingen moet hebben. Toch wordt het tijd, om zijn gelief Bassa namelijk heeft gevraagd en zij heeft om zich hierop trouwe knecht gevangen. Deze pi wachter uit te s slaapmiddel in zijn kunnen inderdaad helaas duurt hun vrijheid 1 Ze worden opnieuw gean dan pas blijkt, hoe edelmc vorsten soms kunnen zijn, feit, dat Selim Bassa in I zoon van zijn doodsvijant heeft gekregen, raakt hij door zoveel wederzijdse genade voor recht laat gelden en gevangenen vrij laat. Hij verliest 2 Konstanze, maar ook daar kan Oosterse vorst niet zo lang Een uitstekende uitvoerin luchtige opera. Acht jaar geleden stond het Nederland se Theaterleven op zijn kop. Het ge geven van een man en een vrouw, die elkaar op het toneel geestelijk volko men sloopten, was nog nooit zo direkt vertoond. De Nederlandse Comedie heeft het met deze keuze in haar repertoire dan ook zwaar te verduren gehad. Ank van der Moer en Han Bentz-van den Berg speelden toen Martha en George, de twee hoofdfigu- die nü vertolkt zullen worden door tyJansen en André van den Heuvel, nieuwe voorstellingen van ’Virginia Woolf’ zullen in onze tijd beter overkó men, dan zo’n acht jaar geleden. Na de musicals ’Hair’, ’O Calcutta’, en ’Jesus- Christ-superstar’, is het publiek wel wat gewend geraakt. Er zijn binnen een paar jaar een aantal taboes doorbroken, waardoor het fascinerende gegeven van het stuk veel beter tot zijn recht zal komen. Het enorme choquerende is er af en heeft plaats gemaakt voor een werkelijke verdieping in de wezenlijke problematiek van de hoofdrollen Martha en George, die ’Twee wrakken van terreur’. Regisseur Lo van Hensbergen zegt er van: ’Het is meesterwerk, het zal de mensen altijd wel wat te zeggen hebben. Dat gevecht tussen die twee mensen, die wrakken van terreur, van een prestatie maatschappij - een man en een vrouw, die elkaar nooit de waarheid durven zeggen - dat is zó klassiek. Het is schitterend en ongelooflijk boeiend.’ Met deze nieuwe serie voorstellingen gaat de grootste wens van een acteur in vervulling. André van den Heugel zocht al jaren naar een mogelijkheid, nu zélf eens de verantwoordelijkheid voor een produktie te dragen: totaal, tot in de kleinste finesses. Hij werd daarin ge steund door Kitty Jansen, die ook de helft van de risico’s op zich nam. Het is trouwens enorm, wat deze tones ster, die bij het publiek toch de heeft van de gezellige en blijspelactrice, als de nieuwe presteert. Eerstens moest zij 2 maken na de voortreffelijke prest van Ank van der Moer, die bij publiek nog steeds vaste herinneringe oproept. Op de tweede plaats ha niemand verwacht, dat juist déze ce van luchtige 1 ’Virginia Woolf’ len.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 13