0 3RIXON M centrale 'i ij 'fyebers De deur is 72 1)1'. BRI XON WOL KERNCOAT 0 open, woonplezier is voortaan te kijk. 15 9Ê F i 4 Mediale Sociale School gaat op 5 oktober van start BEL: 432036 aa 7. r AN DE COCK Democratie hoofdonderwerp Personenauto RAI-73 van 8 tot 18 febr. LOUWERSE DE PRIESTER BV E Kinderwetten garanderen vijftig jaar toezicht op verwaarloosde jeugd VERWARMING Kommissie ’72’ organiseert herdenking L j 1 f--; 1972 - Pagina 14 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 28 september 1972 - Pagina 15 INITIATIE VAN HET N.K.V. Strafrechter Voorspel. ’n Grote verscheidenheid in klokken Gezinsvoogdij ML Juwelier - Horloger STATION SCHOUWBURGRING 27 Ringbaan Oost 134 41 2 |bare 189.- f' «SS* Middelburg Breda Sas van Gent vties KSHJi 29 Parkeren kunt u voor de zaak. N.S. PLEIN 45. TILBURG Member of the International Brixon Corporation Gratis advies, berekening en werktekening. komt door ns en verzoek TEGELS - KEUKENS - NATUURSTEEN - VLOEREN - OPEN HAARDEN -SANITAIR - BINNENHUISADVIES Het Tilburg Koestraat 168 Tel. 013-421372 G ..aagse gehou- Lommis- ezinnen door een begeleiden, maar i een vorm van noodzakelijk zijn De studiedag de herdenkir 1922 in de J lijkertijd ingesteld. In erd deze zin- van het le gezinsvoc_ sld ten aanzien van r toezicht geste regelma van zijl /EN 85I ONDER TOEZICHTSTELLING NOODZAKELIJKE MAATREGEL” loei over opgeleide maatschappelijk werkers. Omdat vrijwillige gezinsvoogd! lijk te vinden zijn en omdat de len, waarvoor lak niet op ee zijn, zijn i in telijke Sociale heeft het sn de thans i jaar hebben id te geven lediale Geopend: dagelijks van 8.30 tot 12 uur en van 1.30 tot 5.30 uur, zaterdags van 9 tot 12 uur. Verder op afspraak. Ruime parkeer gelegenheid. e sfeer iver rzijde Beter wonen enthousiasten, die nieuwe ideeën willen opdoen, of ze willen toetsen aan het mogelijke, kunnen vanaf heden hun hartje ophalen in ons spiksplinternieuwe kijkhuis. Tegels, keukens, natuursteen, vloeren, open haarden, sanitair enz. zijn er in rijke schakering aanwezig, smaakvol toegepast in diverse interieurs. Bovendien dienen onze interieur specialisten U gaarne en vrijblijvend van advies. Beter wonen is vanaf vandaag ’n hele stap dichterbij. Ook voor U. Tot aan het begin van deze eeuw was het kind in Nederland in zeer bescheiden mate wettelijk beschermd. De maatregelen, welke er waren beoogden voornamelijk inperking van de kinderarbeid en het recht op lager onderwijs (De Leerplichtwet kwam in 1900 tot stand). Pas in 1905 traden er wetten in werking, welke het mogelijk maakten kinderen zo nodig aan de ouderlijk macht te onttrekken. Tot die datum was overigens nooit over ouderlijke macht gesproken, slechts de uitdrukking ’vaderlijke macht’ was gangbaar. De kern van Wol: onnavolgl combine van warmtebewaking en bewegingsvrijheid. De kern van Brixon: onnavolgbare stijl A in de mannelijke betekenis. ÊL Zo ontstond de Brixon/Wol Kerncoat. Wij prijzen ons gelukkig met de alleenverkoop ervan. GROOTHANDEL SUP. DE BEERSTRAAT 126 TILBURG TEL. 013-42 66 44 ’eintroduceerd, maar in februari voor t eerst tezamen worden geëxposeerd. i RAI 73 zal stellig een lationale belangstelling personen- i 1973 in Voor de mediale cursus hebben zich bereids twintig leden opgegeven, waar mee het startaantal aanwezig is. Dit wil zeggen, dat gegadigden zich alsnog kunnen opgeven aan het N.K.V.- kantoor aan het St. Annaplein en aan de directeur van de cursus, drs. G. A. M. van den Heuvel, Zandeind 32, Riel, tel. 04248-441. In de Kinderwetten van 1905 - de tekst ervan was reeds vier jaar daarvoor vastgesteld - wordt onderscheid ge maakt tussen ontheffing van de ouder lijke macht en ontzetting uit die macht. In het eerste geval - ontheffing - wordt de maatregel toegepast indien ouders niet in staat zijn, om welke reden dan ook, zelf hun kind of kinderen op verantwoorde wijze op te voeden. In de loop van de jaren zijn organisaties ontstaan, wier werkzaamheden gericht waren op de gezinsvoogdij. Zo ontwik kelden het reeds genoemde Pro Juven- tute, de R.-K. Verenigingen voorgezins- voo gdü en Humanitas gezinsvoogdij- afdelingen, met het doel vrijwillige gezinsvoogden te werven en te begelei den. Zulke verenigingen beschikken voor dat gen het De Personenauto verhoogde interne krijgen, omdat het de eerste j autotentoonstelling is die in Europa wordt gehouden. Zoals gebruikelijk zullen behalve auto’s ook toebehoren en onderdelen worden tentoongesteld. Is een bedreigde mine onder toezicht geste, kinderrechter zich bij staan door een ge een ietwat verwarring ming voor iemand, van en in verantwoo; kinderrechter, kind en oi bezoekt en met raad en daad bijstaat. Het woord gezinsvoogd suggereert de bevoogding van het gehele gezin. De taak van de gezinsvoogd is echter alleen uitgestippeld ten aanzien van een of meer onder toezicht gestelde kinderen. De voogd brengt regelmatig de kinder rechter verslag uit van zijn bevindingen. van de ervaring» toezicht gestelu. looft een dingen gehoi Ruiter, hoog en burgerlijk Universiteit J. A. M. Schouten, beleidsps van het jeugd-psychiatrisch rdwijk te Amersfoort. t Kongres staat onder leiding van Mr. M. G. Rood, advocaat ep procureur te Amsterdam. Onder zijn presidium zal een forum, waarin zitting hebben Drs. B. J. G. Bremer, Mr. Maria Hartzuiker en Drs. A. P. Noyon, i dam, aan de discussie de De Minister van Justitie heeft zich bereid verklaard aan het begin van het kongres een korte toespraak te houden. De praeadviezen van de inleiders wor den door Uitgeverij Kluwer te Deventer uitgegeven. 5 len veel strafzaken tegen sn om begrijpelijke redenen De kinderrechter wil jon- en zo goed mogelijk een ien strafrechtelijke vervol- in het belang van de lerrechter maakt deel jank, wanneer door morden genomen met !ïng of ontzetting juderlijke macht, bjj echtscheidings- gaat om de regeling kind of wanneer oet worden vast- •nderjarige eenmaal teld, dan laat de bij het toezicht gezinsvoogd. Dit is ig wekkende bena- die onder leiding ^ordelijkheid aan de ouders geregeld bijst; rijk is. Nog altijd is het niet zo, dat het begrip democratie in alle samenlevings vormen wordt beheerst. Voor velen is het nog niet meer dan een woord, dat te pas en te onpas kan worden aangevoerd in discussies, maar dat als het erop aankomt van weinig praktische betekenis is. Juist door een diepgaande vorming krijgt zulk een begrip een levende betekenis. g is de officiële ’viering’ van eing, dat op 1 november Nederlandse jeugd welzijns zorg de ondertoezichtstelling in de wet werd opgenomen en dat het ambt van kinderrechter werd ingesteld. Dit jaar is het vijftig jaar geleden dat een nieuwe kinderbeschermings maatregel werd ingevoerd: de ondertoezichtstelling. Daardoor werd het mogelijk gemaakt kinderen, met wie het thuis op de een of andere manier dreigde mis te gaan, onder toezicht van de kinderrechter te plaatsen. Het ambt van kinderrechter is daartoe in 1922, tegelijk met de totstandkoming van de ondertoezichtstelling, ingesteld: het vloeide uit die kinderbeschermingsmaatregel voort. In het tweede geval - ontzetting - komt het karakter van een ’veroordelende’ maatregel tot uiting, gericht tegen ouders, die hun ouderlijke plichten willens en wetens verwaarlozen. Deze maatregelen, ontheffing en ontzetting, gelden vandaag nog, hoewel er vele stemmen opgaan voor herziening. On dermeer wordt bezwaar gemaakt tegen de bepaling dat ouders die uit de ouderlijke macht ontzet worden, niet alleen hun onderrechten, maar ook kiesrechten verliezen. Hulp Maatregelen als ontheffing en ontzet ting betekenen een vergaande ingreep, welke desondanks soms noodzakelijk blijkt te zijn. Het is echter niet in alle gevallen van opvoedingsmoeilijkheden nodig of wenselijk het kind van het gezin te scheiden. Integendeel, wanneer kind en ouders met hulp van buitenaf bij elkaar te houden zijp en door de moeilijkheden kunnen worden heen geholpen, verdient dat bij elkaar blijven de voorkeur. Na het totstandkomen van de Kinder wetten van 1905 was er dan ook een groeiende behoefte aan mogelijkheden om te kunnen ingrijpen, wanneer een kind en zijn opvoeding in de knel dreigden te geraken. Om erger te voorkomen en verdere gezinsontwrich- ting tegen te gaan. In het vrijwillige vlak bood b.v. de in 1896 opgerichte kinder- beschermingsvereniging Pro Juventute de mogelijkheid om gezi ’vrij patroon’ te laten be in vele gevallen zou ingrijpen van bovenaf i Als centraal thema is dit jaar aangeno men het begrip ’Democratie’. De cursus valt uiteen in drie onderdelen: de geschiedenis van de democratie, demo cratie in staat en openbaar bestuur, en democratie in dë onderneming. Er zullen bijzondere lessen zijn over het functioneren als democratisch burger en over utopieën in de wereldliteratuur. Er zullen bovendien praktische oefenin gen worden gehouden in het kritisch lezen van kranten en het rapporteren van voorvallen en uitspraken. Hierdoor krijgen de middenkaderleden een ver antwoorde vorming, die in hun optre den als vertegenwoordigers van de vakverenigingsleden bijzonder belang- De kinderrechter doet meer dan alleen ondertoezichtstellingen uitspreken en uitvoeren. Hij treedt als strafrechter op, wanneer mindeijarigen moeten terecht staan. In dat geval kan een ondertoe zichtstelling als strafrechtelijk vonnis worden opgelegc’ Overigens worde minderjarigen geseponeerd. I geren zo lang kans geven. Ee ging is niet altijd jeugdige. De kinde uit van de rechtba deze beslissingen wc betrekking tot ontheffing uit of herstel in de ouu Hij speelt een rol bij e zaken, wanneer het gaat van het gezag over het k; een omgansregeling moe, gesteld voor het verkeer tussen kind en ouder, die niet met de voogdij bekleed wordt. Ook bij de behandeling van adoptiezaken neemt de kinderrechter een centrale plaats in. ien moei- zijn en omdat de proble men, waarvoor zij komen te staan zeer vaak niet op eenvoudige wijze te hante ren zijn, zijn de maatschappelijk wer kers in toenemende mate zelf als gezinsvoogd gaan optreden. Onderkend is echter wel, dat vrijwilligers vaak te prefereren zijn, omdat zij intensiever en spontaner met kind en ouders kunnen bezig zijn, dan de reeds door andere taken zwaar belaste beroepskrachten. om de hulpverlening op gang te kunnen brengen. Uit deze noodzakelijkheid is vijftig jaar geleden de ondertoezichtstelling tot stand gekomen en is tegelijkertijd het ambt van kinderrechter in het Burgerlijk Wetboek wei snede opgenomen: ’Indien een kind zodanig opgroeit dat het met zedelijke of lichamelijke ondergang wordt be dreigt, kan de kinderrechter het onder toezicht stellen’. Natuurlijk is er discus sie over de vraag in welke gevallen van een ’dreiging van lichamelijke of zedelij ke ondergang’ kan worden gesproken. Naarmate maatschappelijke normen en waarden verschuiven naar die mate zal ook de noodzaak van ondertoezichtstel ling een andere beoordeling kunnen krijgen. Trouwens, bij elk geval op nieuw zal een kinderrechter zich ter dege afvragen of de betrokkenen ge diend zijn met een ondertoezichtstel ling. Een ondertoezichtstelling gaans tot stand op advies van de Raad voor de Kinderbescher ming. Elk arrondissement (d.i. het rechtsgebied van een rechtbank) telt zo’n Raad. Soms kunnen de moeilijk heden, waarin een kind verwikkeld is zo urgent zijn, dat de kinderrechter, in afwachting van onderzoek en advies van de Raad, een voorlopige ondertoezicht stelling uitspreekt. beschrijving van de ervaringen, welke een onder toezicht gestelde jongen opdoet. Het boek belooft een eigentijd se pendant te worden van de bekende romans ’Boefje’, ’Ciske de Rat’ en ’Honden zonder halsband’. Zijn de geschriften ’vijftig jaar kinder- rrechter, vijftig jaar ondertoezichtstel ling’ en ’De jeugd zal ons een zorg zijn’ te bestellen bij de Stichting Voor het Kind, Emmastraat 38, Amsterdam, het boek ’Ik ben Fedde’ verschijnt bij uitgeverij Ploegsma en is via de boek handel verkrijgbaar. Op 31 oktober wordt in het Haagse Congresgebouw een studiedag den, welke eveneens door de ’K< sie ’72’ is georganiseerd. Het thema van deze dag is ’Hulp en recht’. Onder deze titel worden inlei- - Jouden door Prof. Mr. J. de iter, hoogleraar in het privaatrecht burgerlijk kinderrecht aan de Vrije te Amsterdam en door Dr. ssychiater centrum Van donderdag 8 tot en met zondag 18 febtuari 1973 zal in het RAI-gebouw in Amsterdam de tweejaarlijkse Personen auto RAI worden gehouden. Het be looft een zeer interessante tentoonstel ling te worden, omdat er een aantal nieuwe auto-typen worden verwacht, die voor een deel wel voor de tentoon stelling zijn Herdenking De herdenking van ’vijftig jaar onder toezichtstelling, vijftig jaar kinderrech ter’, is voorbereid door de sectie kinder- rechtspraak van de Nederlandse Vereni ging voor Rechtspraak, middels een kommissie, welke de naam ’Kommissie ’72’ draagt. De herdenking staat in het teken van een kritische, nuchtere bezinning, op het functioneren van de ondertoezicht stelling en het werk van de kinderrech ter, een bezinning, welke vooral op de toekomst is gericht. Reeds verscheen de publikatie van Mr. S. Slagter, Kinder rechter te Amsterdam, ’vijftig jaar kin derrechter en ondertoezichtstelling. Een kritische bezinning’. In het najaar komt van de pers een bundel opstellen van deskundigen op het gebied van de kinderbescherming en aanverwante ter reinen. De titel van deze bundel is ’De jeugd zal ons een zorg zijn’. De bekende schrijf ster mevrouw An Rutgers-van der Loeff schreef voor deze herdenking de roman ’Ik ben Fedde’, een uiterst levendige Het succes van de Geweste School van het N.K.V. vakverbond ertoe bewogei veertig cursisten, als zij hun. volgemaakt de gelegenheic deze studie te vervolgen aan de Me Sociale School, die speciaal bedoeld is voor het middenkader van de vakbe weging. Met deze nieuwe cursus zal worden gestart op 5 oktober; er zullen 25 lesavonden zijn in de Huishoud school St. Dionysius aan de Klooster straat. proci jresidi tting Maris allen te Amster- leelnemen. L&P

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 15