Weer gratis reizen SCOT-jeugdcommissie adviseert tot oprichting van een groot servicecentrum Landjuweel in Gemert wordt besloten met groots défilé Ml Als U gaat eten bij BEL: 432036 ons uw geld toe STOP IEER EN RS Meer dan tachtig gilden naar Oost Brabant Hulp en begeleiding bij allerlei acties Neckermann vliegreizen ook voor Tilburg Prins Bernhard opent Verkeers- academie Russisch Staats- poppentheater in Stads schouwburg Hits in de lunchpauze 2 septemberdagen op uw 65+kaart SIS? itlaan 100 itlaan 100 lis KEESSMITS Expressie-centrum B. Enschot start met nieuwe cursussen Najaarsbeurs kinderkleding BANDEN Velocitas- Hieronymus Donderdag 14 september 1972 - Pagina DE TILBURGSE KOERIER iber 1972 - Pagina 8 BELANGEN VAN JONGEREN NOG NIET DUIDELIJK gilde n ht Vereniging met dit landjuwee De moeite waard A-146 De strijdbijl begraven ML Tal van taken tone 'De konverensjee’ STATION RINGBAAN OOST 134 Specialiteiten-Restaurant „De Gouden Leeuw” HOTEL VERWIEL - WAALWIJK itlaan 100 itlaan 100 istraat 11 m 78 Het is sinds ruim 100 jaar in vertrouwde handen Bovendien de hoogste rente. TILBURG OPGERICHT 1871 DINSDAG j 139 DONDERDAG '15 VRIJDAG V ’TUSSEN DE MIDDAG’ KORVELSEWEG 239 TELEFOON 425385 DE TILBURGSCHE SPAARBANK NOORDSTRAAT125 Nimrodstraat 30 (Gebouw Tilburgse Bouwvereniging) Noordstraat 125 en Leo XI ll-straat (Leo-school) ,00 en worden door de dames j.V.V. vastgesteld. ïnde :nen Grotestraat 208 - Telefoon 04160 - 32330 voelt u zich thuis - en u bent uit én dat is goed voor u die zij daai te geven, waa ’Josefina de Ruzie en José Amorales in de Tango’. aan het Safaripark van het ïoord Beekse Bergen. een ten Lijst van g week van te geven is 1de vereni- A-146 istraat 11 \-146 iweel tot en. yorig chot zerk te be- ie winter- FIET5EI1HUI5 Deze is zeer >rganiseerd rouwelijke idigden ■zijds af staat slagen van een i in de Gemeent Inlichtingf Noordhoe! monie voor geijverd het landjuw een geslaagd evenement te maker Zaterdag, 20.15 uu opgaven en verdere inlichtin sssie Centrum Berkel-Enschot. ’t Hofflaan 15, tel. 04251-1742. bij de had te indige eigen d. Voor de leggen ’en van de Beekse 1 bestuurd door dhr. Het service-buro zal vooral de volger taken dienen te vervullen: het verier van assistentie bij het opzetten van een malige aktiviteiten; bemiddeling bij ’el uit Muiderbe .s Benidorm, well i, ver aantal opgeze Shop C Safarij bijvov,!. schappe deze da. gestudee Elke 65-plusser kan er een kopen (uw vrouw mag jonger zijn). in 78 m 78 in 78 in 78 in 78 BELANGSTELLING VORIG JAAR GEBLEKEN 4,8% 5,4% 6 6 6 ZITTINGSUREN 19.00 - 20.00 uur Noordstraat 125 Gewone spaarrekening 6-maands termijnrekening 12-maands termijnrekening Ambtenaren-spaarrekening Jeugdspaarrekening (Zilvervloot) (plus 10% premie over inleg en rente) Stortingen ook mogelijk via onze postgirorekening nr. 1083209. >auze niet meer naar hu mingswei’, het Kulturee Koningsplein, c langstelling bestaat deze, waarbij men netje kan oj riteiten Buiten de gratis reisdagen reist u met uw 65 4 kaart met maar liefst 50% kor ting op enkele-reis kaartjes. problemen eft het service-buro te geven aan een zgn. bestaande uit vertegen van allerlei terreinen van het Laat aan ’t loket uw 654 kaart afstempelen en stap in. Voor 1ste max. f 4.- □OEEVöMEMnnm -__DD ;n in de t 1972 zijn nabij ir Hilvaren- idags om twee dressuuroefe- >rgens (vanaf het Vraag een folder aan ’t loket. voordelig uit met NS Docent Anton Dona, 8 lessen 30,-. Volksmuziek. Met behulp iten en geluidsbanden wordt sgeven van de gr i de volksmuziel Er komen 3 cursussen avonden over; Eur en Docent Cursus spel en muziek e en Nico Hane\ f. 25,-. Voor Expres Jac. v. het toekomstig jeugd welzijnsbeleid zich zal dienen te bewegen. :lden te noenién: eelt van alles op gaat tenslotte rtuiging, dat hij zo gevonden voorwerper i 4 t/m 10 september gen Hoofdbureau van Politie, >ekring. Uw NS-identlteitsbewijs of pasfoto(s) én een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of, voor echt paren, trouwboekje) meebrengen. Na het slagen van een experiment vc seizoen in de Gemeente Berkel Enscl om met cursus en vormingswei ginnen, zal ook in de komende maanden dit werk worden voortgezet. Enige cursussen zullen terugkomen en enkele nieuwe worden er bij georgani seerd. Door de beperkte accoomodatie, kan dit gehele werk nog niet ten volle tot ontplooiing komen. Na de officiële opening van de Ver- keersacademie zal Z.K.H. Prins Bernhard nog een informeel bezoek brengen recreatief -goed moet joijaars- woensdag- rorgen om tien uur tot twaalf uur, middags van half drie tot half vijf en ’s avonds van zeven tot negen. Donder dags evenzo. Er moet contant worden betaald. De prijzen liggen tussen f. 1,00 en f. 10,0" van de U.1 Deze reakties zullen dan later in een definitieve nota verwerkt worden. Deze nota kan dan als uitgangspunt dienen voor het toekomstig jeugdwelzijns- beleid in Tilburg. Als zodanig zal zij dan ook t.z.t. aan de betrokken in stanties worden aangeboden. De reakties worden voor 15 oktober op het buro van S.C.O.T. verwacht, waar ook nog meerdere eksemplaren van het diskussie-stuk te verkrijgen zijn. De jaarkaart kost f 50.- p.p., voor ’n echtpaar f 75.-, driemaandskaart f 20.- p.p., voor ’n echtpaar f 30.- In september kunt u met NS op uw 65 4-kaart weer 2 dagen gratis reizen. Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september, behalve zaterdag 30 september. Zeer oude tradities herleven dezer dagen in het Oostbrabantse stadje Gemert, waar een landjuweel wordt gehouden ter ere van het 700-jarig bestaan van het Gilde St. Antonius (met het varken), dat in Gemert de ’Gruun schut’ wordt genoemd. Dit in tegenstelling tot het andere plaatselijke gilde, dat naar St. Joris is genoemd en dat in de wandeling het ’rooi schut’ heet. Reeds afgelopen weekend zijn de feestelijkheden begonnen, maar het landjuweel zal zijn hoogtepunt vinden aanstaande zondag, als omstreeks half twee een stoet van ongeveer tachtig gilden zich in beweging zet, om de vele duizenden die worden verwacht te tonen, dat het Brabantse gildewezen nog volop funktioneert. Op het feestterrein aan de Scheidiuslaan vindt om half drie een défilé plaats en zullen er demonstraties en wedstrijden worden gehouden. Vendelen, trommen, schieten en standaardrijden zullen hier naar de beste Brabantse tradities worden getoond. Om half elf ’s morgens wordt in de kerk van St. Jan Onthoofding een plechtige gildemis gecelebreerd. In het kasteel Gemert is een tentoonstelling ingericht van gildeschatten en beeldende kunst. Zeer veel originele dokumenten over het gilde wezen en het stadje Gemert zijn door verschillende musea voor deze gelegenheid afgestaan. Ook de Stichting Gemerts Atelier heeft een ten toonstelling verzorgd. zilverkleurige zonnebril; 1 1 gekleurd montuur recorder; herenhorloge; jasje; 3 kindc jumper; 1 inhoud; 1 inhoud; 1 artikelen; artikelen; 1 42; 1 goudci plaatje; 1 gou naamplaatjes; 1 beif schoolart ikelen; 1 bruin mooi 1 tekkel met bruine bastaard whippet, tee teef. Diverse sleutels en sleutelbossen. De feestelijkheden zijn in feite allemaal georganiseerd rond het 700-jarig be staan van het Gilde St. Antonius. De verhouding met het andere plaatselijke gilde St. Joris is eeuwenlang niet best geweest. Natuurlijk hadden beide een eigen gildehuis, maar een lid van het ene gilde zou nooit een stap zetten in het gildehuis van het andere. Nóg wordt in Gemert verhaald hoe het gebeurde, dat na een geslaagde teeravond een gildebroeder zich met onvaste stap naar huis wilde begeven, maar in de sloot terecht kwam. Passerende gildebroeders van het andere gilde wilden te komen, maar de van hen iedere F afgelopen is, weet te vertellen. De anderd en sedert deze eeuw leven de beide gilden inderda de Gemertse gemee ten nauwste bij de gigantische landjui weest en hebben Vorige week is door de kommissie jeugdzaken een diskussie-stuk uitge bracht onder de titel ’Jeugdwelzijnswerk in Tilburg, waarheen? Deze kommisie is in augustus 1971 op verzoek van de Stichting Sociale en Culturele Opbouw Tilburg in het leven geroepen. Zij kreeg als taak na te gaan wat er in Tilburg gedaan diende te worden om een einde te maken aan het onbehagen met het bestaande jeugdbeleid. Volgens de kommissie is het jeugdwelzijnswerk in Tilburg nog te weinig gecoördineerd en dient dan ook gezocht te worden naar moge lijkheden om de dienstverlening en het beleid t.o.v. het jeugdwerk duidelijker te struktureren. In het diskussie-stuk wordt daarom getracht te komen tot een struk- tuur voor het jeugd- en jongerenwerk, waarbinnen de mogelijkheid bestaat vanuit het jeugdwerk zelf mee richting te geven aan het te voeren beleid. Bovendien zal deze struktuur een voldoende deskundige ondersteuning van het jeugdwerk dienen te waarborgen. aansteker; 1 polaroid kindërbril met rood/bruin -tuur; 2 banden van band- 1 rode kinderpot; 1 chroom 1 donkerblauw kinder- ieijasjes; 1 korte dames- 1 zwarte portemonnee met 1 rode portemonnee met 1 pukkel met inhoud sport- 1 pukkel met inhoud zwem- 1 blauwe gymschoen maat >uden armbandje met naam- “ouden schakelarmband met beige tas met inhoud 1 wieldop. hondje, reu; 1 zwarte pootjes, teef; 1 sef; 1 zwart hondje, gesk zich begeven, maar in im. Passerende gilde gilde wilden te hulp s drenkeling weigerde hulp. Hoe het verhaal et men thans niet meer tijden zijn ook ver- de dertiger jaren van le gildebroeders van laad als broeders in reenschap. Beide zijn .e organisatie van dit iweel betrokken ge er in de beste har- Politiehondenvereniging De Vriend schap organiseert op zondag 17 septem ber de Vierkringenwedstrijd in Brabant. Spektakulaire taferelen zullen er voor het publiek vooral te zien café De Hemel op de weg naar beek. Daar begint ’s midc uur het ’pakwerk’. De ningen worden reeds ’s moi negen uur) gehouden op het terrein nabij Het Kasteeltje en Pension De Kwartel aan de dijk tussen Goirle en Hilvarenbeek. Wie het komend weekend naar Gemert wil gaan, zal daar zeker geen spijt van behoeven te hebben. Een alleraardigst stadje aan de Peelrand met een be volking, die naast het werk het overige goede in het leven weet te waarderen en dat ook toont. De brabantse Blijmoe digheid waarmee men het leven tege moet treedt is nog steeds typerend voor deze gemeenschap, die een zeer rijk verenigingsleven heeft ontwikkeld. De nazaten uit de Commandarije Gemert moge dan naar een uitspraak van Burge meester De Wit ’wel sober, wat slodig en een tikje onberedeneerd’ zijn, hun organisatorische talenten en hun ge meenschapszin worden hoog gekwalifi ceerd. Een bewijs daarvan is mede het grote aandeel dat de middenstand in het welslagen van het landjuweel levert. Bij vele zaken zijn de etalages omge toverd tot leuke expositieruimten, waar bepaalde facetten uit Gemerts historie op originele wijze worden belicht. Boerderij Denissen volgend jaar zal pas goed al dit werk uit de verf komen. Voor een aantal Dcursussen kan men zich momenteel al opgeven. Diverse andere zijn momenteel nog in voorbe reiding. Cursus VRIJ SPEL. Deze gaat in samen werking met het Ned. Centrum Amateur toneel te Maarssen. Het bevat improvisatie-vrij spel-mu ziek expressie en beweging. Aantal lessen 20. Kosten f. 65,-. Cursus Film voor Beginners. Deze korte cursus gaat in samenwerking met de Ned. Organisatie voor Amateurfilmers te Utrecht. Docent is Jack Pijnenburg. Kosten 8 lessen f. 30,-. Cursus Film voor gevorderden. Docent Jack Pijnenburg. Deze cursus start pas in januari kosten 8 lessen f. 30,-. Cursus Ruimtelijk vormen. Werken met verschillende materialen. Het proberen te zien en maken van nieuwe vorm- gevingen. T kosten f. 3 Cursus Volksmuziek. Met behulp van dia’s platen en geluidsbanden wordt een beeld gegeven van de grote verscheiden heid van de volksmuziek en de dans. komen 3 cursussen van elk 5 ïïdeii over; Europa, Noord-Amerika Azië. Kosten 5 avonden f. 15,- Ad Linkels. Kindertoneel. Deze bevat vrij expressie. Docenten Bep eveld. 15 lessen kosten Op dinsdag, woensdag, en donderdag, 26, 27 en 28 september wordt de na jaarsbeurs voor kinderkleding gehouden in het parochiehuis van ’t Heike, Oude Dijk 2a, naast de Schouwburg. beurs wordt, evenals de destijds geslaagde vooij aarsbeurs, geor; door de Tilburgse Unie van Vrc Vrijwilligers, met het doel gegac in de gelegenheid te stellen enerzijc te komen van nog in keurige s zijnde kinderkleren, waar de kinderen uitgegroeid zijn en anderzijds te komen aan goedkope en toch goede kleding voor opgroeiende kleinen. Men kan kleding komen inleveren op dinsdag 26 september van tien tot 12 uur voor middag; de kleding moet schoon' en heel zijn, niet versteld en geschikt voor gebruik in de winter. Geen ondergc en geen schoenen. Zomergoed mi worden thuisgehouden tot de voor beurs. De verkoop begint op morgen om tien uur tot b s van half drie tot half van zeven tot negen. I conts oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 oosjesstr. 11 Om het service-buro en de adviesraad optimaal te laten funktioneren, leek het de kommissie wenselijk deze vanwege het demokratisch element in een ver- enigingsvorm te gieten. Over de reali sering hiervan worden in het diskussie- stuk slechts vage ideeën gepresenteerd. De kommissie wil nl. eerst de mening van de mensen uit het jeugdwelzijns werk over deze problematiek peilen, alvorens zij konkrete voorstellen daar over wil doen. Wanneer blijkt dat het service-buro en de adviesraad goed funktioneren, zal na verloop van tijd de adviesraad worden omgezet in een definitieve jeugdraad, die het gehele terrein van het jeugd- welzijnsbeleid zou moeten behartigen’ De kommissie heeft bovenstaande ideeën als voorlopige voorstellen in het diskussie-stuk opgenomen. Het is de bedoeling dat de direkt betrokkenen bij het jeugdwerk in Tilburg eerst hun reakties op het hierboven geschetste plan geven. klas betaalt u per dag bij. problemen en konflikten; juridische en financieel-technische hulp; administra tieve hulpverlening; het geven van infor matie over bestaande aktiviteiten, ver enigingen, akkomodaties, sprekers, bands, instruktie- en kursuswerk. kader vorming; het verzorgen van documen tatie op het gebied van het jeugdwerk. Naast de dienstverlenende funktie dient het service-buro ook een signalerende funktie te hebben. Wanneer nl. te korten en problemen waargenomen worden, heeft het service-buro tot taak deze door adviesraad, woordigers jeugdwerk. Deze adviesraad kan beschouwd worden als een voorlopige jeugdraad. De adviesraad heeft namelijk tot taak het service-buro te begeleiden en aan de hand van de ervaringen, die zij daarbij opdoet, de richting aan te geven, waarin BROMFIETSEN FIETSEN KINDERFIETSEN AUTOPEDS KRUIWAGENS INVALIDEWAGENS BAKFIETSEN SCOOTER en MOTOR bij uw BANDENSPECIALIST Concreet heeft dit tot twee voorstellen geleid: de oprichting van een service- buro en de instelling van een jeugdraad. Door het oprichten van een service- buro wil de kommissie voorzien in de behoefte aan een deskundige dienstver lening aan verenigingen, instellingen, werkgroepen en personen uit het jeugd werk. Toch heeft dhr. N. J. Haneveld, van het expressie centrum gemeend, om dit werk in het komende seizoen zoveel mogelijk uit te breiden. Bij realisering van het nieuwe culturele Centrum j, 16 september a.s. aanvang lur zal het internationaal ver maarde Staatspoppentheater uit Rus land een voorstelling geven van ’EEN BUITENGEWOON CONCERT’ Eigenlijk is het helemaal geen concert, maar eerder een parodie op de wereld van revue en variété, met veel akteurs, zangers, dansers, muzikanten, dieren temmers, goochelaars en zelfs een heel koor. Al deze levensgrote poppen spelen in een echt theater met de bühne, loges, pluche, gouden kwasten: pracht en praal. Het programma is een vermakelijke aan eenschakeling van mislukkingen, een soms kolderachtige vertoning van ver waandheid van sommige kunstenaars en komedianten. Zulke artiesten vindt men overal in de wereld. Ze zijn komisch maar tegelijkertijd diep tragisch. Denkt u maar aan de magie, van de clown. Om enige voorbeelde” - Een cellist speelt klassiek thema en onder aan zijn overti virtuoos is. Circus-artiesten geven staaltjes weg van ’dressuur’ met wilde beesten. Een operette-ster en haar cavalier zingen pikante liefdesduetten. - Een werkelijk héél bijzonder staaltje van echt poppenspel is het ’gemengd koor’ bestaande uit zestig zangers. ’Een ceremonie-meester’ een zielig figuur met een uiterst lachwekkende kijk op kunst, presenteert de artiesten. Ook dit karakter munt uit door een werkelijk slechte smaak. ’Een buitengewoon concert’ is in middels een wereld-sukses geworden, dat bijvoorbeeld opBroadway 2 maan den onafgebroken draaide, in Parijs 56 keer een uitverkochte zaal trok, en waarvan voor Kopenhagen 20 voor stellingen te weinig waren. Sinds-Sergej Obrastzow veertig jaar geleden het poppentheater oprichtte, gaf het theater tegen de dertig duizend voor stellingen van een zestigtal* stukken. Een internationaal theater met een opmerkelijke prestatie: werkelijk de moeite waard. ’Tussen de middag’, is de titel van een aktiviteiten-pakket van het Kultureel Sentrum, dat woensdag 20 september van start gaat met een wevelende limbo- show door de Dutch Rythm and Steel Orchestra. Nu steeds meer mensen gedurende hun lunchpauze niet meer naar huis gaan wil de ’Koningswei’, het Kultureel Sentrum op het Koningsplein, onderzoeken of er belangstelling bestaat voor aktiviteiten als deze, waarbij men op z’n gemak z’n boterhammetje kan opeten. Deze aktiviteiten zijn gratis toeganke lijk en worden gehouden in de grote hal van de onderbouw van het flatgebouw op het Koningsplein, waarin de Open bare Bibliotheek en het Kultureel Sentrum samen onderdak vinden. Woensdag 20 september om ongeveer half één dus het Dutch Rythm and Steel Orchestra, voortgekomen uit de Trinidad Oil Company Steelband en op dit ogenblik de meest toonaangevende steelband in Nederland. Een werveling van zang, dans, show en muziek, ge bracht door meer dan 10 kleurige muzikanten met goed gestemde staal- trommels (olievaten) en muziek uit Midden-Amerika: Rumba, Calypso, Limbo, Kawina, Winti en Tango Beat. A.s. zondag ontmoeten Velocitas en Hieronymus elkaar in een voor beide verenigingen belangrijke wedstrijd. Aan gezien zowel Velocitas als Hieronymus bij verlies de aansluiting met de kop groep gaan verliezen. Een prognose van de uitslag te bijzonder moeilijk, daar beidt gingen in kracht weinig voor elkaar onderdoen. Dat het spannend zal worden is in ieder geval zeker, vooral omdat beide verenigingen op hetzelfde sportcomplex spelen, en er dus altijd een vorm van (sportieve) rivaliteit is. Komt dus a.s. zondag in groten getale naar de Jan Truyenlaan. Vermeldenswaard is nog dat een van Gemerts koninginnen afkomstig is uit Tilburg. Het is mevrouw Corke Krujjs- sen v.d. Maade, die samen met haar man Hotel de Keizer in Ge,ert exploi teert. Dit etablissement is reeds jaren lang de thuishaven van het jubilerende St. Antoniusgilde. De heer J. C. M. Kuijlaars uit Breda heeft met ingang van 9 september een filiaal van zijn reisbureau in Breda ge opend in ’t Shop Center aan de Heuvel straat 75. Voor dit bureau dat in de hoofdzaak zal functioneren als een agentschap van Neckermann Vlieg reizen. De heer G. Leene uit Tilburg is aangetrokken als filiaalhouder. Het nieuwe reisbureau dat t opening over belangstelling niet 1 klagen, zal als een zelfstar zaak worden geëxploiteerd. opening had men beslag weten te op een safariwagen van de I Bergen; deze werd Schollen en vervoerde twee leeuwen welpen. Daarachter reed een buggy door de heer Schollen, van de gelijk namige spuiterij bestuurd. Op de laatste plaats kwam de bekende Neckermann dubbeldekker bestuurd door mej. T. Nagel uit Muiderberg. De charmante Miss Benidorm, welke in de buggy had plaatsgenomen, verrichtte de opening door een aantal posters door te knippen. De opgezette leeuw in de eta lage van ’t Shop Center is eveneens door het Safaripark beschikbaar gesteld. Op zoek In het verre verleden hadden de gilden voornamelijk tot opdracht om hun pastoor te schutten, om hem bescher ming te verlenen, maar ook om onder ling hulpbetoon te verzekeren. Na het midden van de vorige eeuw bleven de gilden bestaan, hoewel de oorspronke lijke formule niet meer aktueel was. Burgemeester Hein de Wit van Gemert sneed op een perskonferentie dit thema aan en deed aanbevelingen om in onze tijd voor het gilde op zoek te gaan naar een nieuwe, meer eigentijdse formule, bijvoorbeeld in het sociale of maat- selijke vlak. Wellicht zal daar in lagen in Gemert niet al te hard op leerd worden. De uitspraak ’het weren is teren geworden’ gaat zeker iel nog helemaal op. De officiële opening van de Nationale Verkeersacademie te Tilburg zal op vrijdagmiddag 6 oktober geschieden door Z.K.H. Prins Bernhard. De Verkeersacademie die onder be voegd gezag staat van de stichting Ver- keersonderwijs verzorgt een geheel nieuwe opleiding in het hoger beroeps onderwijs waartoe zal worden samen gewerkt met het wetenschappelijk onderwijs. De Stichting beoogt een integrale opleiding vanuit een totaal visie op het verkeer en is als zodanig de eerste opleiding in Europa. Voor het eerste studiejaar zijn negentig studenten ingeschreven. Zij zullen hun studie volgen in een provisorium aan de Nieuwe Goirleseweg, dat geleidelijk kan worden uitgebreid.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 9