E JK Dieter Cappus van Circus Willy Hagenbeek is niet bang van acht leeuwen Miva wil 323 missionarissen R Theo Tuerlings opende fraaie modezaak in omvangrijk pand aan de Heuvelstraat helpen aan vervoer FILMS ST Dansen is puur plezier! IJK N TO’S O Tafeltennis Liga Tilburg ijvert voor het belang van recreanten Ook Tilburgse missio narissen vragen hulp 17,05 hamers van hooll Specialiteit: grote maten Konings- schieten St. Dionysius LX Donderdag 24 augustus 1972 - Pagina 9 stus 1972 - Pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER OOR: tu. u. tu. Op ris IERS ten Vooral als je het goed kunt. Dat is logisch. 3ESTEL CHICAGO >djeszaak NOORDERLICHT AMBASSADE CAMERA ’Geer HARMONIE Heuvelstr. 50 (Hoek Willem II str.) irrigeren iuto. OVERBRUG DIE AFSTAND! sn 50 tot en met maandaj de hoek van de Wietsen, ld het optreden van Dieter drijf 6207, Tilburg ir ur *ICL. BTW EN IONTAGE In het MIDI THEATER draait voor de derde week ’De vier vuisten van de Duivel’. reduceert.’ ,1 we gaan I 'n Grote I verscheidenheid I I I I I I I I I I I I I I I I I I I in klokken I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I SCHOUWBURGRING 27- lijke 1. besta tCappus z :te houdir :ste, ie kot jening nisser comp voor het ie dressuur’ Bij ronc OM HET PLEZIER VAN HET SPELEN Naast de grote nationale bond, de N.T.T.B., kent de Nederlandse tafeltenniswereld nog een flink aantal plaatselijke bonden. Ook Tilburg Chupa bique. chistr PLEZIER Dansschool Ad van Opstal en Zoon, Koestraat 28, Tilburg Danscentrum en dansschool Hr. en Mevr. Michielsen, Nieuwlandstraat 56, Tilburg 135561 IAAT 16 fiterzijde V en D i<->ngeert voor de 7de week (laatste A Clockwork Orange Toegang 18 Elke dag 23.00-800 Zondag 3.00 1.00 afkomstig kzaam op 1 stand- ten naar naar hem staat, ildige val van een b ruik te requisiet de lange duur Prolonge* week) A jaar. en 8. cijfers: in het tan de compe- ompeuuv jelers om- ader dan Enige santé ijkste is intussen natuurlijk ■imte, die fraai is uitgevoerd fauteuils en spiegels en die ser heeft als de collectie die genre kle- firma zich ecialiteit, de lusief, want joprecht daar op opnamen hebben Indrukwekkende issen van bruidstoilet- voor het zeven dames sel, een kelder voor het prijzen van binnenkomen- ’POUR VOUS, MADAME!’ post een week per ven. Zo kan hij ter doen voor zijn vlugge, losse bezc we oj 1 voelen, ntweg naar sloten is, en gedwongen gemaakt naar Albert Mol zal nubliek trek- eet, Zij van die d Juwelier - Horloger 11.45 voor de 19e week Het :hip. Toegang 18 jaar. epost vier goed geleg°" cje, school vu lij op iedere daarna met ihuisje, en nu jen bezoeken nouden, de geven betere aar, en e laatste twee jaar aar werk te voet Prolongeert voor de 2de week Irma la Douce. Toegang 14 jaar. Elke dag 2.30 en 8.00 uur. Zaterdag Porno Scl De Oisterwijkse tijdens de traini kampioenschap in de 350 cc klasse door dit ongeval drastisch g hij toch een greep naar de titel te kunnen doen tijdens de vijfuv Olof-wegraces op 3 september a.s. op circuit De Beekse Bergen bij Tilbt zijn thuiskomst uit het ziekenhuis van Zwolle werd hij bezoc idemiss van de Olof-wegraces, mej. Helmy Rutten uit Oisterwijk. van in, als i alles de leeuw zich overrompeld omdat voor hem de vluchtw achteren door het hek afgeslot het dief daardoor uit nood wordt tot de aanval over te gaan. Ja, je moet het eerst leren. Maar je leert het al dansend. Met goeie muziek, ontspannen sfeer, leuke lui om je heen. Puur plezier I Hangt wel van de dans school af, natuurlijk. Echt goed dansen dat betekent de nieuwste dansen als eerste leren, de nieuwste hits als eerste horen. In een gezellige omgeving. Daarom: dansen is puur plezier bij ’Het is wel een enorm werk het overbrenger andere panden ook dag en nacht allemaal op tijd klaai Iedereen, die deze winkel bezoekt, zal de grote en overzichtelijke ruimte op vallen, waarin de uitgebreide collectie van de firma voor iedereen bereikbaar is. Mevrouw Tuerlings, die zo vriende lijk was om ons een en ander toe te lichten, toonde zich wel zeer in haar schik met de verhuizing. afkomstig uit Oeganda. Zij ntal visserdor- en genade voor rivalen’ Dat discjockeys in moeilijkheden kun nen komen door de jaloezie van een vrouw, die verliefd is geworden op een stem, toont dit verhaal aan, waarbij een discjockey zijn verloofde, enkele ken nissen en bijna zijn eigen leven verliest door het mes van een waanzinnige aanbidster. Zij komt dan wel in het gekkenhuis terecht, maar onderwijl is het dan allemaal toch maar gebeurd. ’Wat zien ik’ Deze reprise van de film g“m het beroemde boek van Al™ zonder twijfel weer veel pub ken. De types van Blonde Gree Boven en al de andere figuren, die deze echt-Hollandse persiflage van een sex- film bevolken, zullen ook nu weer de mensen doen schudden van het lachen met een tikje weemoed om het weg- gehumoriseerde sexuele leed, dat erach ter schuilt. Yamsel-coureur Wil Melis is zaterdag j.l. ernstig gewond geraakt lingen voor de wegraces te Raalte. Hoewel zijn kansen op het in de 350 cc klasse door dit ongeval drastisch gedaald zijn, hoopt greep naar de titel te kunnen doen tijdens de vijfde internationale 3 september a.s. op circuit De Beekse Bergen bij Tilburg. snhuis van Zwolle werd hij bezocht door de De MIVA vraagt uw hulp bij het oplossen van de vervoersproblemen van deze missionarissen en de anderen, die in het week-einde van 26-27 augustus bij gelegenheid van de nationale MIVA- kollekte en giro-aktie een beroep op u doen. Geef deze missionarissen ver voer! Zo overbrugt u de afstanden naar de mensen in de ontwikkelingslanden; en u doet iets concreets voor hen! Steun daarom de aktie met een royale gift. Dit is het gironummer: giro 272249 - MIVA - Keizersgracht 525 - AMSTERDAM Overbrug die afstand! kent zo’n bond, namelijk de Tilburgse Tafeltennis Liga. Deze bond werd irl december 1966 opgericht als Bedrijfs Tafeltennis Liga met .de intentie mensen werkzaam in het bedrijfsleven middels tafeltennissen gezonde ontspanning te bieden. Met ingang van het seizoen 1971/72 liet men de benaming bedrijfs vervallen omdat in de praktijk was gebleken dat binnen dit enge kader te veel mensen van deelname aan de competitie waren uitgesloten. Ten bewijze de volgende seizoen 1970/71 namen ai titie 49 teams deel, in het seizoen 1971/72 waren dat 117 teams gewor den. De T.T.L. heeft voornamelijk het oog gericht op de recreanten. Mensen die dus geen topprestaties nastreven, die niet bereid of in staat zijn te trainen, maar die gewoon in het winterseizoen wekelijks een partijtje willen tafelten- en, ën daarbij toch iets van het ipetitie element willen proeven. Het voordeel is verder dat men voor het spelen van de wedstrijden geen verre reizen behoeft te ondernemen en dat de ’Waar ouders wakker van liggen' Onthullingen over de sexualiteit jonge meisjes willen er altijd wel i dit gebeurt in een film, waarin haarfijn te zien is. Dat ouders na het zien ervan wakker zullen liggen zal. wel een andere oorzaak hebben dan de bezorgdheid over het lot van de uitda gende Berlijnse schoolmeisjes, die de filmmakers voor deze weten te charteren, opnamen alleszins. wedstrijden op door-de-weekse avonden gespeeld worden. Iedereen kan aan de T.T.L. competitie deelnemen. Ook onervaren spel dat de competitie in niet mine zeven klassen is onderverdeeld. Men kan lid worden van een van de 33 aangesloten verenigingen. Maar men kan ook zelf een clubje oprichten van vrienden in buurt of bedrijf. Verder kent de T.T.L. ook een aparte dames- en een juniorencompetitie. Wie nadere inlichtingen wenst over de competitie kan daarvoor de competitie- leider bellen, dhr. J. Verhagen, tele foon: 675014, of zich vervoegen bij de secretaris, dhr. E. Reinders, Brahms- straat 58, Tilburg. Tel. 551763. Naast deelname aan de competitie bestaat ook de mogelijkheid deel te nemen aan de vele tournooien welke in Tilburg en andere plaatsen georgani seerd worden. Zo staat op 30 septem ber a.s. een groot internationaal tour- nooi in Nijmegen,op stapel en op 4 november a.s. een groot tournooi in Den Haag. Aan het Liefdadigheidsfestijn voor het gehandicapte kind, gehouden te Lage- Mierde, werd weer met succes deelgeno men door bovengenoemd Gilde. De le prijs werd behaald voor het mooist uitbeelden van de patroonheili ge. Deze groep werd uit kinderen uitgebeeld, samengesteld door en stond onder leiding van de Gildemoeder Mevr, v.d. Poel. Voor het mooiste ongekostumeerd Gil de werd de 2e prijs behaald. Bij het schieten personeel, bereikten zes schutters de kamp. Hiervan schaarden J. Donders, L. Schroot en J. d’Hont zich onder de eerste 15, terwijl L. Passier, B. v. Brunschot en F. Thomas zich in de volgende groep nestelden. Maandag 28 augustus a.s. zal het Ko- ningschieten plaats hebben en zal na afloop, de nieuwe Koning zich presen teren bij de Pastor, Pastorie Zwijsen- straat en bij de Burgemeester op ’t Gemeentehuis. voor de leek toch echt interes resultaten van deze ’vakpraat’ tussen practici en theoretici worden hierbij kort uiteengezet: de leeuw ziet in de dompteur niet een hoger vijande lijk wezen, maar de naar rang hoogste soortgenoot, de ’koning der leeuwen’. Het is echter voor de mens noodzake lijk een vertrouwensbasis tussen de dieren te scheppen. Nog belangrijker is echter de gewenning van het dier aan een bepaald mens. De leeuw alleen reageert op de gestalte van de domp teur, op zijn reuk, op zijn kleding, op bijzondere kentekenen in het gezicht, bijv, een baard of eep zonnebril, op de gelijkblijvende toon /van de stem en op de soort beweging.'Iedere verandering van deze kenmerken kan ertoe bijdra gen, de door de jarén heen opgebouwde dressuurprestatie negatief te beïnvloe den. Dat tussen Dieter Cappus en zijn vier vrouwelijke en vier mannelijke leeuwen een vaste vertrouwensbasis bestaat, ziet de vakman daarin, dat Cappus zich kan permitteren, in gebukte 'houding door de loopgang als laatste, in zekere mate als negende leeuw, de kooi te betreden. Bij vroegere vormen van dressuur moest de dompteur.' als eerste verschijnen om ourg, is werKzaam in inuc Surabaja is ze belast met de znr een tehuis, waar 200 ouderloze ren opgenomen zijn. Daarnaast de zieken in de wijde omgeving ken en verzorgen. De ernstige brengt ze naar het ziekenhuis. Haar auto is echter versleten. Zowel voor de running van haar weeshuis als voor de medische zorg van de mensen aan de rand van Surabaja is een nieuwe auto nodig. Ook haar willen we graag helpen. Mej. T. Simons, afkomstig uit Tilburg, werkt reeds 14 jaar in Kenia; de laatste zes jaar is ze verbonden aan het ziekenhuisje van Lumbwa, dat de zie ken van een groot gebied opvangt. Mej. Simons is daar eerst begonnen met de opzet van een polikliniek, het bouwen van een zieken! gaat ze regelmatig de dorpen om daar polikliniek te hc zieken te verzorgen en lessen te aan de vrouwen om zo tot 1 voedingsgewoonten te komen. Maar dat is het probleem, de moet mej. Simons haa doen omdat haar auto versleten is. Ze loopt dus, maar dit is haar werk noch haar gezondheid ten goede gekomen. Vandaar dat ze zelf en haar bisschop zeer dringend om een vervoermiddel hebben gevraagd. Missionaris B. van de Sande, afkomstig nu hébben we dan ook zoveel ruimte, die bovendien prachtig is ingedeeld en gedecoreerd, als we ons leven lang nog niet hebben gehad.’ Behalve de grote etalage en de winkelruimte beschikt het pand nog over een ruim atelier, een geweldige zolder voor opslag, twee elegant uitgevoerde kamers voor het uitzoeken en pas ten, een kantine i sterke personee’ factureren en pi.,.. de goederen en helemaal achter een thans nog buiten gebruik zijnde maga zijn van drie verdiepingen, waar nog van alles mee te beginnen is. Van deze 323 missionarissen komen er 12 uit onze streek. Missionaris Th. Giesen, Tilburg is werkzaam in missie bestaat uit een aant pen lang het Victoria-meer. Omdat de wegen in deze streek uitermate slecht zijn, is het meer efficiënt om de mensen over het meer te gaan bezoeken. Daar- ote vraagt pater Giesen ons een boot met buitenboordmotor. Missionaris J. v.d. Bosch, afkomstig uit Tilburg, is belast met de missiepost Chupanga aan de Zambesi in Mozam bique. Met twee goed opgeleide kate- chisten doet hij veel voor de hier wonende Afrikanen. Naast de gods dienstige zorg besteedt hij veel aan dacht aan verbetering van de landbouw methoden en visvangst opdat de ge zondheidstoestand van zijn mensen ver beterd zal kunnen worden. Om zijn werk in de Zambesi-delta goed te kunnen doen, heeft pater van den Bosch een nieuwe landrover nodig. Zuster M. v.d. Pol, afkomstig uit Til burg, is werkzaam in Indonesië. In Surabaja is ze belast met de zorg voor een tehuis, waar 200 ouderloze kinde- gaat ze bezoe- zieken geweest, ;n van alles uit die twee i naar hier en er is dan gewerkt om het ir te krijgen. Maar Onder het motto ’Overbrug die afstand’ wordt in het week-einde van 26-27 augustus a.s. de jaarlijkse, landelijke aktie gehouden van de MIVA, de Missie Verkeersmiddelen Aktie. 323 Missionarissen en eigenlandse krachten hebben dringend om vervoer gevraagd, omdat zij hun werk voor de mensen in de ontwikkelingslanden niet goed meer kunnen verrichten. Toch is vervoer wezenlijk voor hun werk: vervoer overbrugt de afstand naar hun mensen; vervoer doorbreekt het isolement; vervoer geeft communicatie; vervoer spaart hun krachten, zodat zij langer mee kunnen; vervoer is het scharnier, waardoor het vele werk draait. Twaalf jaar geleden namen de heer en mevrouw Theo Tuerlings-van Rooij de modezaak van de heer Tuerlings sr. over aan het N.S.-plein en in jonge ondernemingslust openden zij na enige tijd een filiaal aan de Korvelseweg, dat in de wijde omtrek bekendheid kreeg vanwege de specialisatie op het gebied van de grote maten. Van heinde en verre kwamen de klanten daarheen. Om dichter bij dit filiaal in de buurt te zitten en ook omdat de toekomst van de nieuwe binnenstad veelbelovend leek, huurden zij een pand aan de Schouwburgring en gaven het oorspronkelijke pand aan het N.S.-plein op. Ofschoon de gang van zaken aan de Schouwburgring lang niet zo slecht was, als velen, die kritisch over dit grote project spreken, wel willen, was de spreiding over twee winkelpanden op de duur toch lastig en het was dan ook bijzonder gretig, dat de Fa Tuerlings de kans aangreep om het pand in de Heuvelstraat over te nemen, dat voordien werd bezet door modehuis ’Madame’, gedreven door een zakenman uit Amsterdam. Dezer dagen werd de verhuizing een feit en met een bijzonder drukke ’Open Deur’-dag werd het vernieuwde modehuis ’Pour vous, madame' verleden week in gebruik genomen. uit Tilbv™ werd hjj n.v. imbique u j voortreffelijk werk s hij echter begonnen in Zambia j het zg. bushwerk gaat doen: zoeken van vele buitenposten al gelegen missiepost, its is moeten beginnen lem graag op MIVA-zondag en. Een motorfiets zou voor suwe start mogelijk maken. Iking van Narok in laris A. Vermeer, uit Tilburg. In januari van dit hij belast met de opzet van ze missie in Nairagie Enkare, een gebied zo groot als de provincie Utrecht. In dit hoogland weiden de Masai hun kudden. Op een nieuwe wijze wil hij zijn mensen gaan helpen. In plaats van een centrale missiepost te stichten heeft hij op vier goed gelegen punten en eenvoudig kerkje, school en huisje gebouwd, zodat hi' Een van de hoofdnummers uit het programma van Circus Willy Hagenbeek dat van zaterdag 26 augustus tot en met maandag 28 augustus zijn tenten in Tilburg opslaat op de hoek van de Wietsenbaan en de Reitsehoevenstraat, is ongetwijfek Cappus. Hij stamt uit een handwerkersfamilie in Itzehoe, is 21 jaar oud en interesseerde zich reeds als kleine jongen voor roofdieren. Hij had liet geluk, de bekende Nederlandse dompteur Jean Michon als leermeester te krijgen. Cappus werkte als ’Kutscher’, zoals dat in de circustaal heet, als dierenverzorger en assistent van Michon. Twee jaren geleden in de gelegenheid met 6 jonge leeuwen van een Zwitserse dierenhandelaar een eigen dressuur op te bouwen. Momenteel gasteert Cappus met dit nummer in Circus Willy Hagenbeek. Buiten de piste in een van de circuswagens waren we getuige van een gesprek tussen Cappus en aan het Instituut voor Dierhygiëne te Freiburg verbonden dierenarts en dierenpsycholoog Dr. Zeeb, die zich in het kader van zijn beroep niet alleen met houden van huisdieren, maar ook intensief met het wezen van circusdieren bezighoudt. De sprong van een in het midden van de kooi staande postament door een hoe pel naar de ander, komt overeen met de ingegeven sprong naar zijn territorium, doch het dier kruipt onmiddellijk terug, wanneer het niet meer het vertrouwde gezicht tegenover zich ziet, omdat de dompteur met de rug r Ook een nog zo onschul voor de dressuur gebi maakt de leeuw op i wantrouwig en angstig. zijn positie als ’koning’ waar te maken. De postamenten aan de rand van de kooi betekenen voor de leeuwen een stuk eigen gebied, waar zij zich gebor gen voelen en zich voor aanvallen door soortgenoten zeker wanen. De rijzweep, zo verzekert althans de dieren-psycho- loog, ervaren leeuwen niet als strafmid del, maar als de verlengde arm van hun ’hogere medespeler’, die ze met de zweep tot arbeid maant. Zou de mens direkt naar de leeuwen toegaan, om het dier van de postament te halen, dan zou Het belangrijl de winkelruin met banken, dezelfde sfeer de firma voert: het betere ding. Nog steeds blijft de toelegggen op haar eigen spec grote maten, eveneens exclu de firma heeft het alleenverkoc vanwege een Duitse fabriek, die haar beurt weer een specialiteit van maakt. De collectie voor de grote maten is ondergebracht in een apart en afgescheiden gedeelte van de winkel, waar de op dit gebied bijzonder deskun dige mej. Claessen alle verlangde inlich tingen weet te geven. De Heuvelstraat- wipkeliers toonden zich bij de ope bijzonder in hun schik over deze vulling van het warenpakket, dat de straat als geheel biedt. De firma Tuer lings heeft klanten tot in Zeeland, Zuid-Limburg, België en Noord-Holland toe en die klanten zullen onwillekeurig merken, dat het in de Tilburgse Heuvel straat goed winkelen is. Daarom hadden de Heuvelstraatse collega’s op de dag van de opening al om negen uur ’s morgens de vlaggen uithangen. Blijkens de toeloop in de afgeloper dagen weten de oude klanten 'Tec Tuerlings, pour vous madame’ wel te vinden en hebben tal van nieuwe belangstellenden de gelegenheid om de collectie binnen in ogenschouw te nemen graag aangegrepen. Het ziet er dus in alle opzichten naar uit, dat het bedrijf van het echtpaar Tuerlings-van Rooij een drukke maar veel belovende toekomst tegemoet gaat daar in de Heuvelstraat. maand kan verblij- sr plaatse veel meer i voor zijn mensen dan via de ge, losse bezoeken. Maar deze neiu- >pzet vraagt wel goed vervoer. Pater Vermeer vraagt ons .op MIVA-zondag een landrover. Missionaris J. van Mensvoort, a uit Berkel Enschot, is werk; Java in Indonesië. Vanuit zijn plaats Kediri maakt hij vele reize de vele kampongs in de wijde omgeving, waar hij zijn mensen zeer behulpzaam is en onder zijn christenen het pastorale werk verricht. Meer dan 30 jaar heeft pater van Mensvoort zijn werk kunnen doen met behulp van een motorfiets, maar gezien zijn leeftijd en het nog steeds toenemende werk onder de ge- loofsleerlingen vraagt deze missionaris ons nu een auto. Wij zouden die hem graag willen geven bij gelegenheid van de komende MIVA-kollekte en giro- aktie. Missionaris C. van Bavel, afkomstig uit Dongen, is werkzaam in de Manado- missie in Indonesië. Hij is daar belast met het catechetisch en sociaal werk. Het is een geweldig gebied: zo groot als Zeeland en Zuid-Holland samen, met 40 bergen, meren, watervallen, en vel den tegen de berghellingen. Daartussen de dessa’s, waar in totaal een 500.000 mensen wonen. De wegen zijn er niet best en tal van bruggen onbetrouwbaar. Om de ontwikkeling op gang te bren gen, is er een vormingscentrum opgë- richt, waar leiders worden gevormd voor de dessa’s. Binnen het vormings- program is veel ruimte gegeven aan landbouw en veeteelt. Teruggekeerd in de dessa’s stuitten deze leiders op het probleem, dat men ter plaatse het nut van allerlei vernieuwinge niet inzag. Nu is pater van Bavel met drie zeer goed opgeleide catechisten begonnen om ter plaatse in de dorpen vergaderingen en cursussen te geven aan onderwijzers, leiders en dessa-vergaderingen te hou den met de bevolking om zo aan de basis tot een mentaliteit te komen, waardoor de ontwikkeling kans van slagen zal hebben. Om zijn werk te kunnen doen, heeft pater van Bavel een jeep gevraagd. uit Tilburg, werkt in India. Hij geeft in Bangalore cursussen aan zusters. Dat doet hij ook in Madras, 200 mijl verder, en in Goa, 350 mijl van Bangalore. Voor dit werk vraagt pater van de Sande een nieuwe motorfiets, daar zijn oude Triumph van 1945 geheel versle ten is. de Bahama-eilanden werkt missiona- G. Boogmans, afkomstig uit Tilburg. Nassau is de hoofdstad van deze 100 eilanden. Naar deze eilanden zijn veel Hatianen getrokken, de meesten ille gaal. Omdat velen van hen katholiek zijn, is pater Boogmans met een collega, 3 zusters en 1 broeder naar de Bahama- eilanden getrokken om voor deze men sen te zorgen. Gezien de siituatie waarin deze mensen leven is hulp op velerlei terrein gewenst. Hij vraagt een vervoermiddel: ’Als ik de hulp van de MIVA niet dringend nodig had, zou ik zeggen: help maar liever een ander. Maar wat doe je, als je Gods liefde tastbaar wilt maken onder mensen die sinds eeuwen niets dan ellende kennen en voor wie de toekomst zo donker is als de koffie die hun land pro Ook pater Boogmans willen helpen. De Tilburgse missionaris J. Segers is werkzaam op de vrij geïsoleerde Kei- eilandengroep in Indonesië. Met enkele collega’s woont hij op Groot-Kei, een zeer bergachtig eiland, 100 km lang en 5 tot 15 km breed. Een wegennet is er niet op aan te leggen; de verbindingen zullen overzee moeten gaan plaats vin den. De 50.000 mensen wonen in kleine dorpen langs de kust, hebben het niet gemakkelijk en de ontwikkeling komt er niet op gang. De missionarissen willen nu een bootdienst gaan onder houden voor de dorpen langs de kust. Dan alleen kan personenvervoer op gang gebracht worden, het transport van produkten, de opzet van een coöperatie voor verwerkte copra enz. Kortom: het missiewerk, de medische zorg, de ontwikkeling krijgen dan een kans. Pater Seegers vraagt daarom onze hulp bij de bouw van een houten boot en de aanschaf van twee buitenboord motoren. Dan komt er communicatie voor 50.000 mensen. In Nigeria is missionaris L. Delemarre, afkomstig uit Tilburg, werkzaam. Rond Inisha heeft hij de zorg voor de mensen in een gebied van meer dan 100 mijl. Hij schrijft: ’Een van de belangrijkste taken is het vervoer van zieken. Als mijn versleten Volkswagen over die 12 jaar eens kon praten over wat er allemaal in gebeurd is: er zijn mensen in bediend en gestorven, jonge moeders in geopereerd en baby’s in geboren.’ Pater Delemarre vraagt een bestelwagen die daardoor tevens heel geschikt is voor ziekentransport. Velen jaren werkte missionaris W. v.d. Hout, afkomstig uit Tilburg, in Mozam bique. In 1971 werd hij met vele andere Witte Paters Mozambique uitgewezen, waar hij voortreffelijk werk deed. Op nieuw is waar hij het zg. bushwerk gaat het bezoeken van vele buitenposte rond een centraal gelegen missiepos Omdat hij met niets is moeten beginne willen we hem graag op MIVA-zorJ- vervoer geven, hem de nieuwe etert Onder de Masai-bevolkii Kenia werkt missions afkomstig jaar werd een nieuwe gebied scht. Noodzakelijk voor het gelukken van een ’estetische dressuur’ is op te dragen datgene te doen wat met zjjn natuur lijke aanleg overeenstemt. Daarbij komt, dat de dompteur het vertrouwen heeft van de dieren, wat bij de dressuur van Cappus duidelijk wordt, als drie leeuwen op de dompteur gaan liggen, waartoe zij tegenover een vijand nooit te bewegen zouden zijn. Het hoofd in de geopende bek van de leeuw te leggen of andere spectaculaire tricks zijn daar entegen slechts een concessie aan het publiek. Ook dit zelfs hoort tot de zaak. SPORTAFD I ft 13 allet lading en - schoenen

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 9