s _l /•ft' w - Pi r 4-20' Cultureel Centrum start met deskundologische visie op toestand van stad Tilburg Bevolkingsaanwas Tilburg met rasse schreden naar nulpunt 5PHRIDHI15 LOOS centrum uoor beter wonen [wfër^'RAyVrsi É3„35^TttBURiS T^L.-421513-433860 1 ING F H. de Zeeuw Ongelukken binnenshuis blijken talrijker dan op de straat rs w sbben ERSEL ZELF TUINIEREN met gazonmaaimachines en tuingereedschappen van ■negens nv. Sportverenigingen van Tilburg Noord ontmoeten elkaar in de zeskamp Ruimte en middelen verschaffen voor culturele manifestaties ALBERTVILLE r 'I fel 4$%?* Schoenen voor Olympische ploeg komen uit Moergestel a |^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANTj^^^^^ 9 f ustus 1972 - pagina 12 OPLAGE 56.615 GROOTSCHEEPS OPEN HUIS AAN KONINGSPLEIN f 398,- door eigen import, grote omzet en lage onkosten. ffenck tueel F F Toeloop bevorderen pree ilbui Huizen en mensen dat 56 10 tot 30% LAGER DAN ELDERS MAX FACTOR ALER ialist Donderdag 24 16e jaargang DARDJAZIN BELOUDSISTAN HAMADAN SHIRAZ KARADJA .dt geh de re worder 200- 135 198-130 201- 129 190-132 205-132_ ig dus ve aantal g ge- aan reente voorlicht ijkheid van be- TEL. 420922 UR GESLOTEN! Modehuis v. Gorp v. Helverl Koestraat 89 molenstraat 20-22 oirschot td.04997-1255-1673 VAN GESTEL N S. PLEIN. 19 - TEL. 424725 SPECIAALZAAK IN TIN EN KOPER profiteren van deskundig advies plus onze unieke 24-uur-service! dat is uw gazon waard t ook geopend zaterdags van10.00-16.00uur ƒ33, ƒ55, ƒ69,- ƒ98, f95, idige raald 5 wat wende middag 1 /oor Tilburg ogelijl het v degene, die dikwijls over de Bosscheweg komt. De zeskamp overeenkoms die gehantee pen van de NCRV. 1OT I al wat gastarbeiders verrekend, die vroeg of laat trekken, en tenslotte is, zoals al vaker is opgemerkt gesitueerden, om van inderzijds neemt de trek de omliggende gemeenten naar iggang daarte- lar bestaat de sneller stijgende aangehou- .000 inwo- programma- personen, culturele op het uitgave ■quenties voor de En voor de urgen- ‘ingen tussen de en het centrum zat betreft het rechtstreek- imout, Enschot paar te Tilburg raagteken bestaat. De onder directeur van het Cultureel de heer Leo Pot, verwacht, ie program- g zeer veel loen, waar- is, gewoon Het zal - opga- mtrum 1191, een bij de aanwas met 1414. De voor salon HAMADAN MAZOEL SARABENT MAHOF BACHTHARI gel in voldoening zal worden eens een middag si dit enorme geboui mensen in en uit gaat. De functie van de Openl Bibliotheek zal voor iedereen wel zowat duidt zijn, maar velen vragen zich af: ’Wat is nu eigenlijk ;n spelers De spel- meer uit idig- >alk, irziet deze fabriek zelfs Nederlandse markt in wordt geex- iden, vooral ?ië maar ook Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Udenhout-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek een grote behoefte bestaan, en genoeg in alle toonaarden betoogd. ’n Centrum en nu mag dan worden ïgenen, die voordien het gemis g hebben betreurd, er een ruim "P wordt geheel georganiseerd >mstig de reglementen zoals ïerd worden bij de zeskam- bben, werd niemand van de ij Juwelier Leijnen op het ik de familie heeft rustig et gepantserd sefs. Toen het gaan RESTAURANT-HERBERG gelegen in landelijke omgeving Unieke gelegenheid voor gezelschappen en familiefeesten Alphensebaan 14 - CHAAM (14 km van Tilburg) Tel. 01619-586 gen waren teve mnelijk Jas lagen d jeveer f. 150.C »t enkele duizt misge noodgedwor op moest wi Met alle begrip voor het recht op tijd van het personeel van het Centrur zou het misschien toch overwegir verdienen het gebouw eens af te zoeke naar ruimte en naar een flessenopei waarmee een kratje bier te lijf k worden gegaan. PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Tijdelijk: Tel. 425525 b.g.g. 433370 bij 1 stras igevallen. Het is dus et veel veiliger dan in Het zou wel eens interes als het Bureau statistiek voor keer een lijstje maakte van de luisongevallen, gerang schikt naar geslacht en leeftijd, dan viel daaraan af te lezen of vooral kinderen thuis ongelukken krijgen, dan wel vol wassenen. En of het vooral de huisvrou wen zijn, die gevaar lopen, dan wel hun echtgenoten, die te onvoorzichtig de trap op en af vliegen. Een dergelijk overzicht is misschien niet zo moeilijk te maken en zou ook landelijk wat kunnen vertellen over de veiligheid binnenshuis. ma Fantastische aanbiedingen UITZOEKEN 65-40 f 65-33 f 85-50 1 120-80 f 120-60 i art- en Feestcommissie van ig Welzijn Heikant Quirijn- r.r. iondag 27 augustus in en ïburcht’ een begint om elgenomen miging ing Blue Heikant, en Kracht, Korfbal teams van diëren daarvan een verantwoorde zaak wordt. Er is behoefte aan een instantie, die verenigingen of groeperingen, die in eigen huis eens met iets bijzonders willen komen daarover te adviseren en bij te staan. Het Cultureel Centrum (de spelling met een S komt ons dermate onlogisch voor, dat het lang zal duren vooraleer we er voldoende aan gewend zijn om ze te kunnen gebruiken) zal vrijdag, tezamen met de Openbare Bibliotheek, op grootscheepse manier officieel worden in gebruik genomen en dat is een ïbeurtenis, waarover met name door de winkeliers i de omgeving van het Koningsplein met veel -i gesproken. Wij hebben zo staan kijken, en bevonden, dat in iw ook een enorme hoeveelheid ibare lelijk jen zulk een I te krijgen, taire resultaten, -zijn. Inmid- gegadigden e niet-gega- jespoord liet toch Al met al nam de bevolking van Tilburg-stad in 1971 nog toe met 779 personen (v.j. 1145), maar deze toena me toont dus de neiging om gedurig meer achteruit te lopen, zodat het de vraag is of de totale bevolking het aantal 155.000 nog wel zal halen dan wel voor het zover is zal gaan teruglo pen. TILBURG - Nieuwstraat 172 (hoek Trouwlaan) Zijstraat achter Schouwburgring Telefoon 013-424754 en 431553. Door Wethouder De Grood worden omstreeks half zes de prijzen uitgereikt aan de winnende teams. De toegang tot de zeskamp is geheel gratis en gezien het enthousiasme waarmee de vereni gingen zich op de spelen voorbereiden zal men kunnen rekenen op een sportie ve, spannende middag. Voor Tilburg en vooral voor Tilburg Noord is het boven dien een ideale mogelijkheid eens ken nis te maken met het verenigingsleven in dit stadsdeel, dat goed op gang begint te komen. Bij 'n overlijden in uw familie, zowel nachts als overdag helt u .vrst oné, wij nemen al de zorgen, betreffende de be grafenis of eventueel crematie van u over. R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 425525 b.g.g. 433370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 Door de Spor de Stichting Welzijn Heikant stok wordt op zondag 27 aug’ om de Sporthal ’de Driebv zeskamp georganiseerd. Deze twee uur en er wordt aan deelge door teams van Badmintonverei Heikant, Tafeltennisverenigir Star, Volleybalvereniging Gymnastiekvereniging Kunst Wielervereniging ’t Abattoir, vereniging Zigo en door twee te Gymklub Heikant. aardig de cijfers van het ’-ij de grote Tilburgse rij elkaar te zetten. De i boekten, met Safaripark 1,1 miljoen klanten (v.j. Het Natuurhistorisch Mu- eg er 22.200 (v.j. 17.000), het indig Museum 13.500 (v.j. 00) en het Textiel Museum 21.700 .300). Voorts zijn er theorievragen en tot slot een verrassingsspel. Ofschoon het nogal wat lawaai veroorzaakt moet hebf~ omwonenden wakker van een poging tot inbraak bij i Koningsplein in de nacht van vrijdag op zaterdag. Ooi doorgeslapen. De inbrekers hebben veel moeite gedaan om door het glas van 2 cm dik heen te komen, maar hun pogingen waren tevergee." met een glassnijder niet wilde lukken, is men kennelijk met keien gaan gooien, maar ook dat leverde geen resultaat op. Achter het glas lagen diamanten en andere edelstenen met een gezamenlijke waarde van ongeveer f. 150.000,00. Ze slaagden niet in hun opzet, maar vervanging van de ruit kost enkele duizenden guldens. Het is wel eens aardig de bezoekerstal bij trekpleisters bij Beekse Bergen bv en al, bijna 791.400). seum kreeg Volkenkur. 8.700) en (19.300). Ieder team zal bestaan uit zever of speelsters en een captain. 1 onderdelen bestaan onder skiloop, twistplankje, een behendig- heidswedstrijd op de evenwichtsba..., ringsteken op de step, goalschieten en een estafette met een handicap. LEERZAME KWARTAALRAPPORTEN Wie regelmatig de kwartaaloverzichten volgt van het gemeentelijk bureau voor statistiek en voorlichting vindt telkens gegevens, die de ontwikkeling van de stad en van het leven in de stad op tekenende manier beschrijven. Zo werden in 1971, aldus het kwartaaloverzicht oktober- december, in onze stad meerhuizen opgeleverd, nl. 1549 dan het geboorte-overschot van de stad nl. 1449 (v.j. 1570). Natuurlijk werden er meer kinderen geboren, nl. 2659 (v.j. 2761), maar daarvan moet het aantal overlijdens dan worden afgetrokken 1191 (v.j. 1210) om te komen aan wat dan heet het geboorte-overschot. Aangenomen kan worden, dat het geboortecijfer de komende jaren nog belangrijk zal teruglopen, terwijl het overlijdenscijfer wellicht de eerste jaren nog wat zal dalen om daarna zeer geleidelijkaan weer op te lopen. Het jaarlijkse geboorteoverschot zal dus gedurig blijven dalen. Daar staat tegenover het vestigings- of vertrekoverschot; in Tilburg is een groot vertrekoverschot. In 1971 kwamen 7093 (v.j. 6934) personen in Tilburg wonen, en er vertrokken 7764 (v.j. 7359). Men zou zeggen, als elk jaar zo ongeveer vijf procent van de Tilburgse bevolking vertrekt, dan duurt het precies twintig jaar en dan zijn er nog geen oorspronkelijke Tilburgers meer over. Zo’n vaart loopt het niet. Velen van de ingekomen of vertrekkende personen zijn studenten, die na hun studie in onze stad te hebben afgemaakt, weer vertrekken, verder zijn in deze cijfers nogal doorgaans weer vertn er een tendens, met name onder de beter Tilburg-stad te verhuizen naar Tilburg-gewest; ai van merendeels jongere mensen vanuit Tilburg-stad toe. woningschaarste neemt dus niet af, maar verandert alleen maar van aard. Belangwekkend zijn de cijfers over de ongelukken in de stad. Er waren 31 ongevallen met dodelijke afloop met motorvoertuigen, wat dus betekent, dat Tilburg in 1971 verkeersdoden te be treuren had. Dit getal is bekend genoeg, en het is ook treurig genoeg. Maar veel minder bekend is, dat ’alle andere gevallen met dodelijke afloop’ nog altijd 22 beliepen, dat er 15 gevallen waren van zelfmoord en twee sterf gevallen door ’alle andere uitwend oorzaken’. Het verkeer is dus bepa niet alleen de grote moordenaar. Zox zes procent van alle overlijdens in onze stad zijn zodoende toe te schrijven aan ongevallen en zelfmoorden. Nog duide lijker wordt dit gevaar geïllustreerd in het overzicht van de GGenGD, waarin het aantal eerste hulpverleningen wordt vermeld. Er werd geassisteerd bij 2008 verkeersongevallen, bij 1830 bedrijfson gevallen, bij 1433 straatongevallen en bij 2207 huisongevallen. Het thuis bepaald niet het verkeer, sant zijn, ’n enkele slachtoffers van hi Het lange antwoord bestaat uit een aantal constateringen: er is in Tilburg een schrijnend tekort aan expositie ruimte, niet alleen voor beeldende kunstenaars, maar voor iedereen, die iets maakt, dat best door een ander gezien mag worden, of dat nu cartoons, kindertekeningen, foto’s of zondags- schilderijen zijn. Onlangs vond voor de TV - camera s de presentatie plaats van de wandelkleding voor de Nederlandse équipe voor de Olympische Spelen in München. Ver meldenswaard is, dat de daarbij getoon de schoenen, zowel voor de deelnemers, deelneemsters, als officials werden ge leverd door de Schoenfabriek Wed. J. P. v. Bommel B.V. te Moergestel. Deze grote eer viel haar niet zo maar te beurt. De B.V. van Bommel heeft zich gespecialiseerd in het luxe genre damen en herenschoenen met een grote ver scheidenheid van uitgekiende pasvor men en verwerkt uitsluitend de aller beste leersoorten, die zij betrekt van de meest gerenommeerde looierijen in de gehele wereld. Kunstmaterialen zijn voor haar taboe. Alle schoenen worden' vervaardigd uit topkwaliteiten echt le- Momenteel voor 50 pct. van iie het duurdere genre, terwijl porteerd naar diverse lander naar West-Duitsland en Belgic i maar werkt met een ontwikkelingsgroep van 16 p° geselecteerd uit het Tilburgse c. leven. Het Centrum werkt aan leggen van contacten door de van een agenda ’Uit in Tilburg’, waarin alle evenementen in de stad zo uitvoerig mogelijk worden aangekondigd. Behalve het korte en het lange ant woord is er ook nog een antwoord dat uit een vraa nemende Cu Centrum, de heer Leo Pot, dat zich, terwijl het genoemde ma aan het draaien is, nog mogelijkheden zullen voordo over nu nog niets te zeggen i. omdat geen mens ze nog ziet. H een van de meest aantrekkelijke ven zijn van het Cultureel Cei deze mogelijkheden tijdig te signaleren en uit te bouwen tot realiteiten. Wat wij ons afvragen is: in Tilburg bestaat - naar wij geloven sinds de tijd van de Romeinen - behoefte aan een culturele praatclub, zo men wil een soort sociëteit voor artisten, auteurs, journalisten, politici, die bereid zijn voor een moment uit hun belangensec- tor te treden, filosofen en zomaar ’geschifte personaliteiten’. Het is tien tallen malen geprobeerd en telkens jelopen omdat zulk een instelling dgedwongen de commerciële toer st wilde zij niet ten onder gaan. begrip voor het recht op vrije het personeel van het Centrum, ging ;ken ener kan Het aantal gezinnen bedroeg op 31 december 1971 44725, en dat was 1414 méér dan op 31 december 1970. De gemiddelde gezinsgrootte bedroeg 3,45. Daartegenover staat een woning bestand van 42.939, zodat het toch nog steeds niet zo is, dat ieder gezin in onze stad over een eigen woning kan beschik ken. Nu zijn er nogal wat gezinnen van één persoon, bejaarde weduwnaar of weduwe bijvoorbeeld, maar in het wo- ningbeleid dient ook zulk een gezin als gezin te worden aangemerkt en er dient dus ook een huis voor te zijn. De vermindering van de woningvoorraad in 1971 bedroeg 365, wat toch nogal veel is; er werden 192 huizen gesloopt, onbewoonbaar verklaard en afgebro ken, 36 verbouwd en 81 veranderden van bestemming. De totale vermeerde ring van het woningbestand bedroeg tenslotte dan toch maar teruggang dus vergeleken van het aantal gezinnen i Een duidelijke stijging dus. Wat verheu- genderwijs ook gestegen is, is het bezoek aan concerten, een kunstsector, waar Tilburg geen erg goed figuur slaat; in 1971 waren er 20.900 concertbe zoekers, tegen het jaar daarvoor 13.200. De Stadsschouwburg kreeg 158.000 bezoekers in 246 uitvoeringen, zodat hier van een goede bezettings graad kan worden gesproken. Al deze bezoekers komen niet uit Tilburg, maar vaak uit de verre omtrek, zodat het aantal toeristen naar onze stad in elk geval spectaculair oploopt. Zou het Centrum erin slage ’commiteit’ van de grond dan zouden de publicity vermoeden wij, niet gering z„... dels zij het Centrum aan alle g»"= warm aanbevolen, terwijl de UH digden met klem worden aange toch eens te informeren of er ni iets van hün gading te vinden is. het Cultureel Centrum en wat gaat het doen? Het antwoord daarop zal kort of lang kunnen uitvallen, naarmate men zich in de materie wil verdiepen dan wel overgaan tot de orde van de dag, als men er kennis van heeft genomen. Het korte antwoord luidt: verlenen van service op elk gebied aan degenen, die zich op een of andere manier met cultuur willen bezighouden. Aan zulk een instelling heeft in Tilburg een grote behoefte bestaan, en dat is dan ook vaak Nu is er dan zo’i verwacht, dat al dieg daaraan zo uitvoerig gebruik van maken. In al deze dingen wil het Cultureel Centrum vooropgaan en waar nodig bijspringen. De eerste sprong, die ge maakt wordt is die, welke de toeloop van het publiek naar de binnenstad moet bevorderen, en dat is dus een reden voor de middenstanders om ook hunnerzijds het Centrum bij te vallen. Vrijdagmorgen om tien uur zal op het Koningsplein door een groep deskun- dologen een linde worden geplant, die is verrijkt met een stek van de oude lindeboom op de Heuvel, vermoedelijk in de hoop, dat het niet zal duren, tot deze boom is uitgegroeid tot het for maat van de Heuvelse lindeboom, voor aleer de gang van het publiek naar het Koningsplein de intensiteit heeft be reikt van de circulatie op de Heuvel. Het Cultureel Centrum beschikt over ruimten en faciliteiten om tal van exposities te verzorgen en ook over de outillage en vakkennis om evenementen als boven genoemd mogelijk te maken. Er is onder meer een kleine zaal voor 150 mensen met een professionele belichtings- en geluidsapparatuur. Het Centrum is géén éénmansinstelling, SCHOONHEIDSSALON M.E.A. van BAEST REDEMPTORISTENSTR 153 T»l. tunen 10-12 uur TILBURG - TEL. 72599 Amateurverenigingen in Tilburg hebben dringend behoefte aan ruimte, techni sche middelen en behulpzame voorlich ting om te komen met manifestaties op het gebied van zang en muziek, cabaret, experimenteel toneel en audio-visuele communicatie. Om maar een paar din gen te noemen. Er is in Tilburg sterk behoefte aan een aantal samenhangende ’publiekgroepen’ die zich zozeer bij een bepaald cultureel gebeuren betrokken voelen, dat zij door regelmatige op komst en berekenbare reacties het mogelijk maken, dat een speciale sector van de cultuur geregeld kan worden behandeld. Ér is - het zij in verband met het Cultureel Centrum voorzichtig zegd - in Tilburg dringend behoefte een instantie, die de geme omtrent de verdienstelijl paalde bedrijven, waardoor het subsi- naar Ijsland. Zelfs daar weet mén haar kwaliteiten te waarderen. De Onderneming, die in 1952 het predikaat hofleverancier verwierf en dus beslist niet teert op oude glorie, verschaft werk aan ca. 2Ö0 werknemers en behoort daarmede tot de middel grote bedrijven in deze branche. Het merendeel bestaat uit geschoolde krach ten, want bij de produktie komt nog veel vakkennis en handwerk kijken. De modern gebouwde ruime fabriek aan de Oisterwijkseweg 40 te Moer gestel werd met de order van het Olympische Comité een nieuwe pluim op de hoed gestoken. In een tijd van sombere geluiden in deze branche is dit weer eens een prettig geluid, dat aan toont, dat onze eigen industrie niet behoeft onder te doen voor de buiten landse. Bij de opening deskundologisch team, dat zich heeft belast met het onderzoeken van het leefmilieu van Tilburg, zijn bevindingen meedelen aan het Tilburgs publiek door middel van een expositie in het Centrum, waar deze kunstenaars ook eigen werk zullen tentoonstellen. Het zal menigeen benieuwen, welke de visie van deze ter zake kundigen op onze stad is. genover geen tendens naar aanwas, den rela In het gewest is van terug; sprake, daar steeds zodat de tot dusver a latie Tilburg ruim 150.( ners, stadsgewest ruim 100.000 inwo ners binnen enkele jaren zeker niet meer zal kloppen en eerder in de buurt van twee op één zal komen. Dit heeft zonder twijfel conseqi woningbouwpolitiek. E tie van de straalverbinding^’ gemeenten rond Tilburg en van de stad, vooral wat t oosten van de stad. Vlotte, r se binnenwegen van Udenhoi en Oisterwijk, om er maar een noemen naar het centrum van zijn bepaald geen luxe in de ogen van UITGAVE: DE TILBURGSE KOERIER B.V. DIR. J.H.G. DE BEER REDAKTIE EN ADMINISTRATIE^ N.S. PLEIN 14-TILBURG TELEFOON 013-430783 POSTGIRO 1126745

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 1