Feestelijk programma M bij opening van Kultureel Sentrum k I r 1 I.95] f 32,50 ff I I I 3 hamers van hooll Deskundologie II EYQUEM Zaterdag 26 augustus Dinsdag 29 augustus Donderdag 31 augustus Zondag 27 augustus - s 9 Donderdag 24 augustus 1972 - Pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER stus 1972 - Pagina 12 tij- in SSÖM The idian „Rasechte” INDIA sticks! 3 maanden garantie GRATISFlacon Hockeystick-olie SPORTAFDELING Heuvelstraat 50 (hoek Willem ll-straatr 27 au 15 O The Indian Maharadja „The Indian Maharadja” The „besf in the Field!” Produkt van uniek vakmanschap en selecte houtsoorten. ink»l van gen en uitvin- lige beginselen Ja zondag konscrt. nRooy estraat 156 >52-32159 Maharadja Alleen verkrijgbaar bij ■m ëN riek aan verbruiken 5 jacir ga* jrt e ERG Tel. 420p88 FIETSEPHUIS KEESSMITS KORVELSEWEG 239 TELEFOON 425385 nemen, hebben v Tilburgs roude Tijdens het openingspt vrijdag 25 augu van het deskundol ook i onderzoe) Hier enkel Vrijdagavond tevens een optreden van de Sissie’s met een slapstick liederen recital van songs uit de jaren ’30. Ze zullen worden begeleid door het 7 man tellende Zigeunerorkest Kabani. I.ucius ['oiirliorst, (lerard Dekker en Hans Hol. tezameA het Ensemble Boismortier verzorgen op z ugustus een kamermuziekkr dat om 12.30 uur zal aanrangen. leningsak tiviteiten uur een voorstel- Wijs, bijge- irögramma op tustus zullen de leden dogisch laboratorium in Tilburg een aantal ekingen verrichten, den in actie tijdens van hun operaties. kan doen met ontdekking^ dingen als de eenvoudige waarop zij berusten maar weer worden aangehouden. Of al die projecten inderdaad zullen slagen is sterk de vraag, maar daar gaat het ook niet om. Wat eruit voortkomt is, dat de gewone mens weer leert observeren en experimenteren én dat hij zodoende wat minder links en onhandig in de wereld komt staan. Zo bezien zal de deskundologische kolder voor degenen, die er iets meer dan alleen maar spot en hilariteit uit willen halen, wel degelijke een positieve aan winst bieden in het dagelijks leven. door Cabaret zonder Filter *pen van o.a. het Brabants srium en de Tilburgsc Mi de Harmonie l’Echo des gnes, het kinderkoor Con Amore, rvville Jazzband en het succesvol- askia en Serge. >nds verzot rliotheek in het K Eveneens op zaterdagmiddag een optreden van het sympatieke zangduo Saskia en Serge, die na hun vele optredens, ook in Tilburg zich in een grote belangstelling mogen verheugen. Tot slot van de opt Donderdag om 20.30 ling door het Kabaret Yvo de Wijs, waarin deze oud-Tilburger wordt bijge- Aggie Terlingen, Richard ’iet Nieuwint. istheer in zijn pr jubelde, maar mot staan door Fritschy en Pi Als gastheer in zijn programma de veel-bejubelde, maar moeilijk tot een optreden te verleiden Drs. P. met zijn wrahge luisterliedjes, die zich tegen woordig in een grote kring belangstel lenden mag verheugen. Tijdens de Open Dag op Zaterdag 6 augustus o.m. een optreden van het Tilburgse kabaret zonder filter, dat overigens in oktober haar nieuwe programma in het Studio Theater in première zal laten gaan. Direkt na de opening van het Kultureel Sentrum door Burgemeester Becht zal om 20.30 uur een feestelijk openingsprogramma beginnen dat voor iedereen gratis toegankelijk is. Centraal staat het Deskundologisch Laboratorium dat tot 17 september in het Kultureel Sentrum eksposeert. De ekspositie bevat o.a. de volgende onderdelen: instrumenten, apparaten en objekten van het laboratorium als het Fruitorgel, de Deskundologische Leerstoel, het Immuun Blauw, Vlinderkasten, de Standpuntbepa- lingsmeter, de Milieu-Vervelings-Detector en tal van andere zaken; daarnaast verschillende soorten fietsen, fietskonstrukties, wetenswaardigheden over fietskunde en de knieholte (waar zich de vervelingsklier bevindt); een doorlopend diaprogramma van de fotograaf Cor Jaring over de Hollandse polders en tal van andere merkwaardige zaken. Bovendien nog schilderijen, tekningen en objekten van Theo Kley, Max Reneman, Robert Jasper-Grootveld Eveneens in het kader van de openings- aktiviteiten van het Kultureel Sentrum wordt dinsdag 29 augustus om 20.30 uur een jazzkonsert gegeven door de Chris Hinze Combination waarin de magiër van Montreux wordt bijgestaan door Wim Stolwijk, Roger Cooke en Jim Shaaperoe. Op zaterdag houdt het Kultureel Sen trum vanaf 13.30 uur open huis met een programma waaraan wordt meege werkt door Cabaret zonder Filter, bal letgroepen van o.a. het Brabants Con servatorium en de Tilburgse Muziek school, de Harmonie l’Echo Montagnes de Storyvil le duo Sast Zaterdags ’s avonds verzorgt de Open bare Bibliotheek in het Kultureel Sen trum een ludiek literair programma onder de titel ’Barbarber Show’ waar aan wordt meegewerkt door de schrij vers C. Budding, G. Brands en K. Schippers. Ook dit programma met o.a. films en diapójjektie zal voor iedereen gratis toegankelijk zijn. DE BRANDSTOF BESPARENDE SUPER BOUGIES jmm Ter kennismaking nu flSsvan 3,75 tijdelijk voor 2,95 De deskundologen worden in het ope ningsprogramma bijgestaan door het duo de Sissie’s, de zigeunerkapel Kabani, de bejaarde West-Indische tap dancers. Jimmy en La.ckey, terwijl de avond besloten wordt met een optreden van de topgroep Solution. Zondag zal het Ensemble Boismortier bestaande uit Lucius Voorhorst, Gerard Dekker en Hans Bol om 12.30 uur een kamermuziekkonsert verzorgen waarin werken worden gebracht van Marais, Boismortier, Bach, Handel en Corelli. De toegangsprijs hiervoor is f. 1,00. Diezelfde middag zal bovendien het Kindertheater Wiedus een voorstelling brengen van de kindermusical ’Wiedus, waar woon je? een programma waarin de kinderen zelf kunnen meespelen. Ook hiervoor bedraagt de toegangsprijs f, 1,00. Chris Hinze, geeft met zijn groep een Jazz Konsert op 29 augustus om 20.30 uur. Hinze kreeg naam als eerste Nederlandse jazz fluitist bij Boys Big Band. Hij begeleidde Marion Brown en Nina Simone. Chris Hinze, die inmiddels een interna tionaal gevestigde reputatie heeft, vond erkenning van zijn talent in de vorm van een Edison voor de uitstekende ’Vivat Vivaldi’ elpee. Naast de unieke vorm van Barok Jazz laat Hinze tegen woordig andere kanten van zijn veelzij dige muzikale persoonlijkheid zien: in sfeervolle, soul flute bewerkingen van Baccarach composities op de plaat ’Baccarach Bravo’, maar ook, en vooral, in ’Stoned flute’ Deze workshop-elpee presenteerde The Chris Hinze Combination: een nieuwe groep met een sterke stem in het hedendaagse muziekgebeuren. Deskundologie is eigenlijk de weten schap van de dwaasheid, deskundologen draaien om zo te zeggen de wetenschap dol door wetenschappelijke methoden toe te passen op verschijnselen, die zich onderling niet met elkaar laten combi neren. In het deskundologisch tijd schrift staan bijvoorbeeld artikelen met als titel: ’Bouw uw eigen fruitorgel! ’Eerste Hulp bij Milieuverveling (E.M.H.V.)’ ’De Vooruitkijkspiegel’ ’Kunnen planten meeluisteren? en tal van andere, die op een kolderieke manier de ’wetenschappelijkachtigheid’ hekelen van gestudeerde mensen, die zoeken naar een deskundigheidsstatus. De deskundologen zijn gewoon een groep Amsterdamse kunstenaars, die met name ten aanzien van de mens wetenschappen menen, dat het weten schappelijk jargon van de beoefenaars daarvan en de vaak onzinnig aandoende experimenten, waarmee zij hun be schouwingen in allerlei geleerde ge schriften trachten te staven, het begrip voor de mens door zijn medemensen niet verruimt, maar daarentegen verlo ren doet gaan in een pseudo-objectivi- teit, waaruit alleen maar meer verwar ring kan voortkomen. Deskundologie is dus kolder, wat bete kent, zoals een groot denker ooit heeft gezegd: moedwillig struikelen op de weg naar de ernst, omdat hetgeen waarom het gaat geen ernst waard is. Dat doen de deskundologen dan ook voortdurend. Zo zullen zij vrijdag, vermoedelijk, in het dan geopende Cultureel Centrum de studies op de hak voldoende die ernstige instituten gemaakt van de moeilijkheden, waarmee _s binnenstad op het ogenblik zit te houden. Iedere Tilburger zal zich nog wel herinneren de prognoses, die een tiental jaren geleden werden geformu leerd over de ontwikkeling van onze stad. Menigmaal hebben voorlichters zich het hoofd gebroken over de ma nier, waarop dit vaak' uit Amerika geïmporteerde jargon voor het publiek zodanig moest worden vertaald, dat er iets verstaanbaars van overbleef. Nu achteraf blijkt, dat al die voorspellingen al met al niet veel grotere zekerheid hebben kunnen scheppen over de toe komst van onze stad dan gewoon nadenken met gezond verstand zou hebben gekund. De kritiek van de deskundologen richt zich vooral op de zelfverzekerde toon, waarin prognoses en waarnemingen van verschijnselen gesteld worden en waarop een gewoon mens, die ontzag heeft voor groot en geleerd volk niet makkelijk terug heeft. Deze kolderieke persiflage van ’weten schappelijkachtigheid’ is echter niet het enige doel van de deskundologen. Zij leggen zich erop toe om ook werkelijk uitvoerbare projecten, die voor leken met enige zin voor ontwikkeling uit voerbaar en begrijpbaar zijn. Zo lan ceerden zij bijvoorbeeld onlangs een radio-ontvangapparaat, waarmee men Hilversum, Luxemburg en Londen kan ontvangen, en dat vervaardigd kan worden tegen de prijs van zes cent. Zij onderzochten een methode om door fermentatie van menselijke afval methaangas te produceren, dat gewoon in huis kan worden gebruikt. Zij zijn bezig met pogingen om zonder kunst mest of bespuiting bouwland in bruik bare staat te houden en daarop in mate groente en andere produkten te telen. Zo hebben zij nog tal van andere projecten onderhanden, die ten doel hebben aan te tonen, dat ook de gewone leek, die zich niet laat imponeren door ingewikkelde techniek en moeilijke wetenschap, zijn voordeel up

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 13