Marius Monkau’In Hair is alles en iedereen belangrijk’ ANIA URG BROER DE LAAT nog niet weten te wonen BROER DE LAAT voorn naar een ondergaat. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde honderd jaar op de bres voor milieubevordering Méér vakantie Experimentele V.W. loopt ATTENTIE Er zijn nog een paar mensen in Tilburg, die Nieuwe Rode Kruis postzegels Voor alle zekerheid nog even onze onvergelijkbare prijzen CORDUROY SAFARI-PAKKEN f49 LEE-BROEKEN f29,- TEXORO OVERHEMDEN getailleerd, in 30 verschillende dessins: f3,95 STROPDASSEN Holland Festival ’72 f79,- SORTERING PANTALONS Dus, besteedt Uw geld met overleg, en kijk eerst bij voor minder geld Geslaagde foto-expositie Benzine-oorlog geen succes! PLANKENKOORTS’ Donderdag 22 juni 1972 - pagina 7 22 juni 1972 - pagina 6 DE TILBURGSE KOERIER Hulpverleningssysteem 'ertuig u een EKEN Band met de Floriade Merkwaardige start Meer dan 30.000 leden talige Scale opmerking D N.V zal voor jen n degenen die »en ordeel zijn. onisch kontakt D N.V. toestel 34) Broer de Laat heeft geen winkel van marmer en kristal. één flesje Heineken. Kortom, hij is de man met de minste kosten. maat 40 t/m 54 geen f 79,- zoals elders, doch slechts an. De wereldberoemde STADSSCHOUWBURG voor dames en heren 1000den stuks met en zonder pochet van TILBURG f69,- doch alleen bij Broer f45,- 56,50 Dinsdag 27 juni 1972 Aanvang 20.15 uur 43,50 Grootste tegen fabrieksprijzen m.m.v. BRAM VERMEULEN en FREEK DE JONGE Oerlesestraat 20 Tel. 04250-31810 in alle kleuren en modellen, geen f39,- en f49,- let op alléén bij BROER DE LAAT hoe bestaat het: g hebben de kontaktuele PS: Wij geven op al onze goederen de volle garantie Tis mar degget wit. Tot ziens. e termijn voor in de Praktische milieubevordering Toegangsprijs ƒ6, Coupons en paspoorten geldig. Kaartverkoop vanaf heden van 11.00-20.30 uur. Tel. 32220 (Kassa zondag 25 juni gesloten) roep. Hij is ig, die aan door met De uitsla velen we De prijswinnaars van harte onze geluk wensen. hebben sntuinen n de bekende srs uit Hair en Supe noemt het een hu sm aan elkaar. Ook in i met andere Hair- igavond na 2( tussen 11.00 en De prijzen zijn af te halen aan het sekretariaat: Franz Lisztstraat 339 bij voorkeur op zaterdagavond na 20.00 uur en op zondag 13.00 uur.. 28 juni a.s. komt de Iburg voor de laatste luids- en belichtingsr en dan worden uitg 2, maa runt u het slag van deze wedstrijd zei geen verrassing zijn. ALLERDUURSTE KOSTUUM f 129,-DUIZENDEN KOLBERTS, allerduurste WESTERN VRIJE-TIJDS-PAKKEN, geen zijn de spelers tot die men zelf nit aldus Monkau. Meurs uit Eerbeek geldt dit zeker. Deze zanger van de groep ’Ambrosia’ zal acquarius vertolken. Het is trouwens opmerkelijk, hoe goed de debutanten in de nieuwe groep worden opgevangen. De Stichting V.C.B. z vrije pomphouders) hec fonische enquête benzineomzet is teruggelopei meldden zelfs verkoop. auto-veiligheid, heden bij de voorbereidii produktie en bij de proc in de seriebouw van de ’g len kunnen worden gebrui Onlangs heeft de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in de RAI te Amsterdam haar 100-jarig bestaan herdacht met een werkelijk grootse ontvangst van meer dan duizend leden, belangstellenden en andere gasten uit binnen- en buitenland. Hare Majesteit de Koningin, die als Beschermvrouwe van de Konink lijke Maatschappij bij de Eeuwfeestviering aanwezig was, gaf aan deze gebeurtenis een bijzonder reliëf door het planten van een Koningslinde in de tuin van het Internationaal Congrescentrum van de RAI. Andere belangrijke facetten van de jubileumviering waren het verlenen van het Erelidmaatschap van de Koninklijke Maatschappij aan Zijne Majesteit Boudewijn, Koning der Belgen, en aan Charles Melville McLaren, Baron Aberconway, President van de Royal Horticultural Society in Engeland. Aan 125 leden werd - in verband met hun bijzondere verdiensten voor de Eeuwfeestviering - een bronzen legpenning uitgereikt. Hij gaat niet naar Spanje, durft niet in een vliegtuig; lust alleen maar omdat de verworven- ing van de >duktie zelf ook ’gewone’ model- ruikt. ing ’CON- 5 mei tot en 'ositie in haar ie klooster h (Organisatie van heeft uit een tele- geconstateerd dat de bij de vrije pompen niet ;n. Verschillende stations Ifs een stijging van de Amateurfotografenverenigin TRAST’ verzorgde van 25 et 4 juni j.l. een fotoexposit eigen werkruimten in het oude in de Heikant aan de Schans 123. Al et al een geslaagd gebeuren. In totaal kwamen zo ongeveer 250 fotoliefheb- bers hun belangstelling tonen en het grootste gedeelte hiervan deed ook mee aan de waarderingswedstrijd, om pre cies te zijn 204. De veiligheidsauto, die 1.442 kilogram weegt en 4,73 meter lang is, werd zo gekonstru^erd dat de vier inzittenden een frontSle bgtsing tegen een. vaste hindefnis*'jkilnnen overleven, óók al bedraagt de snelheid tachtig kilometer per uur. De auto wordt aangedreven door een achterin geplaatste motor met een vermogen van honderd pk. ippij staan in feite de bres voor de leefklimaat. De meeste stemmen v< nummer 2 (kapsel) nl. formulieren welke dit ven zijn de volger voren gekomen: 1 (1 Wijnhoven, p.a. (flitser) dhr. W. mevr. D. de Kor* (fotolijst) 346 5. 0 Ingenhove cassettefilm) Cobbenhagen Boelaert, Viv; de Wijr Zoontj- Moorees, (diaboekjes kunst) Haydnstraat 371; Franz Lisztstraat 39; Bredaseweg 314, 14 t/ bum) mevr. A. Manni, Griegstn dhr. H. van der Mark, Sweelin 354; dhr. A. Schop, Haydnsri; dhr. P. Manni, Griegstraat 297. winkelprijs f 22,90 Per stuk- Broer de Laat geeft er 2 voor f25,- Theater Desmet is een van die typisch oude theaters die ons land rijk is. Wandelend op de Amsterdamse Plantage-P verwachten, dat er achter de oude gevel ko< aan de ’come back’ van de hippe rock-musical Hair, van de landelijke première in de Stadsschouwbt steeds meer. Dit is ook voelbaar in de gre spelers en musici al dagen lang hun repetiti Marius Monkau is de grote inspirator van de nieuwe Hair-gn een van de weinige spelers uit de oorspronkelijke bezetting zo’n 550 voorstellingen heeft meegewerkt. Toen producer Desmet junior besloot de musical Hair in Nederland terug te brengen, was het een uitgemaakte zaak, dat Monkau artistiek leider zou zijn. Deze mening wordt inmiddels ook gedeeld door de 16 spelers die de groep vormen. -Middenlaan zou niemand jortsachtig gewerkt wordt Een juli, de datum >urg Tilburg nadert rote zaal van het theater, waar ties hebben. De Nederlandse Postadministratie zal op 15 augustus a.s. een viertal bijzondere postzegels uitgeven waarvan de toeslag ten goede komt aan het Nederlandse Rode Kruis. Op de zegels zijn de belangrijkste activiteiten van het Rode Kruis tot uitdrukking gebracht. Zij zijn vervaardigd naar ontwerpen van de Amsterdamse kunstenares Marte Röling, die in 1970 ook tekende voor een serie van drie zegels ten bate van de Hartstichting. De verkooptermijn van de Rode Kruiszegels loopt tot en met 30 september 1972; de geldigheidstermijn voor de frankering is onbepaald. Waarden kleuren 20 - 10 c rood en rose 25 10 c rood en oranje 30 15 c rood en zwart 45 25 c rood en blauw De prijs van de serie bedraagt f. 1,80. Bijgaande foto werd genomen van het goedgekeurde ontwerp. De aktie, tegen de vrije pompen, die de Shell vorige week woensdag begonnen is met een prijsverlaging van de benzine met 3 cent per liter, heeft geen succes. In aansluiting op de berichten over de veiligheidsauto’s hier de eerste foto van de ESVW (in góed Nederlands: Experi mental Safety Volkswagen) op de open bare weg. Het is de eerste rijklare auto van de fabriek, die na bijna twee jaar studie (de ontwikkeling begon in de herfst van 1970) aan daadwerkelijke beproevingen wordt prijsgegeven. Koninklijke Maatschaj al honderd jaar op bescherming van ons k KENMORE, REXALCOen Donderdag 28 juni a.s. komt de groep naar Tilburg voor de laatste repetities. Alle geluids- en belichtingsmogelijkhe den zullen dan worden uitgeprobeerd. Zaterdag 1, zondag 2, maandag 3 en dinsdag 4 juli a.s. kunt u het allemaal zelf gaan meemaken in de Stadsschouw burg Tilburg. Een theaterevenement wat u gewoon niet mag missen. vergaarde foto 1. 31. Uit de it nummer aanga ande winnaars naar (fotocamera) dhr. A. Bredaseweg 195B 2. Velleman 3. (album) uv ivort, Sibeliusstraat 507 4. dhr. P. Konings, Vivaldistraat (dia-film) dhr. J. de Graaf, renlaan 69 6 t/m 10 (kleuren- ïlm) mej. H. van Hulten, Prof. enlaan 158; mevr. Konings- /ivaldjstraat 346; dhr. B. v n yijngaert, Wandelboslaan 45; dhr. itjens, Prunusstraat 52; mej. M. 5S, Rossinistraat 13; 11 t/m 13 x) mevr. M. de Hart, mevr. H. van Dal, dhr. Paulsen, t/m 17 (fotoal- Griegstraat 297; linekstraat Jistraat 395; De eerste reakties en opgaven van pomphouders zijn een bevestiging van de onmiddellijke reaktie van de V.C.B. Als mening van de V.C.B. werd toen aangegeven dat deze uitgelokte benzine- oorlog geen wezenlijke invloed zou hebben, op het marktpercentage van 17 pet. en dat de consument/automo- bilist zich door dergelijke prijsmanipu- laties niet in de war zou laten brengen. Na de definitieve oprichting van de ’Maatschappij’ (het predikaat ’Konink lijke’ werd in 1923 aan de naam toege voegd) kwam er al spoedig wat tekening in het werk van de jonge vereniging. In 1876 bijvoorbeeld werd al aange drongen op de stichting van een rijks- tuinbouwschool. Hiervoor heeft de ver eniging zich twintig jaar lang ingezet voor dit doel was bereikt. De plaatse lijke afdelingen zaten ook niet stil. Ze organiseerden lezingen en tentoonstel lingen en hielden zich bezig met keurin gen. Hiermede hebben de leden van de vereniging baanbrekend werk verricht bij het tot elkaar brengen van de mens en de natuur. Het begrip ’milieubescherming’ kenden ze weliswaar nog niet, maar feitelijk waren zij het, die toen al druk bezig waren met de praktische uitvoering er van. Met andere woorden: de leden van de tot f 7 ,95 Telde in 1874 de jonge vereniging nog slechts 252 leden, en bleef het ledental jarenlang tot slechts enkele duizenden beperkt, thans zijn er meer dan 30.000 Nederlanders d.w.z. plantenliefhebbers en vakmensen, lid van de Koninklijke Maatschappij. Ze zijn verdeeld over niet minder dan 131 afdelingen die allerlei activiteiten ontplooien. Zo worden er dia- en filmvoorstel lingen, lezingen, cursussen, excursies, tentoonstellingen en keuringen georga niseerd. Uiteraard wordt ook het tuin- bouwonderwijs niet vergeten en is in de jaren, dankzij de samenwer- de Koni organisatie g belang ontwil Na de eerste rit iri Wolfsburg en omgeving, waar de auto geproduceerd is, ging de ESVW 1 naar de internatio nale verkeers-tentoonstelling Transpo 72 in Washington. De wagen zal in deze vorm nooit in grote aantallen worden geproduceerd. Niettemin levert zij een goede bijdrage op het punt van de Inspraak in Hair wil zeggen, dat alle spelers volkomen zichzelf kunnen zijn. Iedereen en alles is belangrijk. Dit ontaardt overigens niet in een losbandi ge sfeer, waarin iedereen maar doet wat hij wil. Opmerkelijk is de enorme discipline van de groep. Aan de hand van een strakke dagindeling wordt enorm hard gewerkt. De resultaten zijn al duidelijk waarneembaar. Cees Cra- nenburg, m de vorige Hair verantwoor delijk voor het orkest, bevestigde dit in zijn opmerking: ’dit is het mooiste stemmenmateriaal dat ik me voor Hair zou wensen.’ Voor de 22-ja i e Will Jelle Balder, hoofdrolspelers uit Hair en Superstar in Duitsland, noemt het een hulpverle- ningssysteem aan elkaar. Ook in korte gesprekken met andere Hair-spelers komt het werken aan een gezamenlijke prestatie enorm naar voren. Men is geladen, doordrongen van Hair, er is eigenlijk niets anders. Hair is every where, maar zeker in theater Desmet aan de Plantage-Middenlaan Amster dam, waar de wedergeboorte van het hippe theater-evenement wordt voor bereid. Na afloop van de repetities ifdt Marius Monkau enkele spelers naar hun hotel. Er is een rustpauze tot 8 uur. js niet verge loop der jaren, dankzij king van de Koninklijke Maatschappij met andere organisaties het peil van de vakopleiding belangrijk verhoogd. Een recente ontwikkeling op dit terrein is de samenwerking tussen de Maat schappij van Weldadigheid te Frederiks- oord en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, die een nieuwe stichting gevormd, t.w. ’Stichting Plantei FrederikshofDe stichting heeft tot doel demonstratietuinen aan te leggen voor het kweken van zeldzame bloemen en planten., om deze voor uitsterven te behoeden. Voorts zijn bekend geworden de tuin en balkonkeuringen en het Nationaal Kampioenschap voor Bloemschikken in samenwerking met het Algemeen Ver bond van Volkstuinverenigingen. Ook de jeugd wordt niet vergeten, want binnen het kader van het z.g. Floralia- werk, voortgekomen uit de kiemende bruine boon in de sponzedoos (weet u het nog uit uw schooltijd? schenkt de Koninklijke Maatschappij veel aandacht aan de verzorging van planten en stekjes op de scholen. Wie van vakantie thuis komt heeft >rgaans de eerste dagen te kampen t de ’vakantiekater’ waar een gevoel van heimwee een onderdeel van is. Heeft men echter tijdens die zorgeloze weken teveel geld uitgegeven dan wordt dat gevoel nog versterkt. In Het Beste staat een groot aantal tips die dit kunnen voorkomen. Om bijvoor beeld te vermijden dat men teveel geld aan de inwendige mens-besteedt, is het nuttig om voor de eerste anderhalve dag voldoende voedsel mee te nemen van huis. Er zijn onderweg voldoende pick- nickplaatsen om gezellig te eten. Verder is het zaak om, indien u in een restaurant wilt gaan eten, een gelegen heid uit te kiezen die wat verder van de weg is gelegen. Bij benzinepompen kunt u hiernaar informeren. Deze restaurants zijn doorgaans veel goedkoper dan de wegrestaurants en meestal wel zo ge zellig. De ’simpel-simpel-luxe’-methode is ook zeer aan te bevelen. U eet dan twee dagen heel gewoon om de derde dag uitgebreid te gaan dineren. Dit systeem is goed voor de lijn en tevens voor uw geldbuidel. Wie vroeg op pad gaat en omstreeks vier uur in de middag een hotel uitkiest is ook goedkoper af omdat hij dan een niet te dure kamer kan reserveren en daarnaast op zijn gemak in de omgeving kan rondkijken. U bespaart op die wijze zo’n dertig gulden per nacht. Kijk ook naar het weertype. Wanneer er regen dreigt heeft u niets aan een hotel met prachtige tuinen en een fraai openlucht- bad. Verder raden wij u aan steeds de plaatselijke VVV-kantoren te vragen naar kosteloze attracties. Er zijn er ge noeg. Zij variëren van tapijtfabrieken in Madrid tot bierbrouwerijen in Kopen hagen. Over de honderd jaar oude, maar zeer springlevende, Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde zou nog veel meer te vertellen zijn. Bij voorbeeld over de ups en downs, die ook deze vereniging heeft gekend. We denken hierbij vooral aan de moeilijke crisisjaren, die echter - in 1925 - als positief punt de instelling van ’Moederdag’ opleverden, die oorspron kelijk alleen met bloemen zou worden gevierd. Of de Tweede Wereldoorlog, die de ver eniging opnieuw in moeilijkheden bracht. De kentering kwam in 1960, toen in Rotterdam de Floriade werd gehouden. Deze tentoonstelling was een ware sti mulans voor de Vereniging en leverde een groot aantal leden op, die op hun beurt weer bijdroegen tot de uitbrei ding van het aantal afdelingen. Geen wonder, dat ook in 1972, het jaar van de Eeuwfeestviering, de Koninklij ke Maatschappij nauw betrokken is bij de meer dan 70 hectare grote Interna tionale Tuinbouwtentoonstelling Flo riade Amsterdam 1972, die op 29 maart haar poorten voor het publiek opende. Over enkele maanden is het pas moge lijk zich een precies beeld te vormen van de werkelijke invloed in de benzine prijsoorlog op het marktaandeel van respectievelijk maatschappijen en vrije handel. In feite herhaalt zich de ge schiedenis. De in 1966 ontketende benzine-oorlog door Esso, heeft toen de vrije pompen ook een hoger marktaan deel gegeven. Leiderschap In zijn spelopvatting is eigenlijk geen sprake van leiding van bovenaf: eerder van een verworven leiderschap, dat in een groep spontaan ontstaat. In een korte repetitie-pauze is hij graag bereid, dit nader toe te lichten. Monkau: ’In Hair is alles en iedereen belangrijk. Zeker met een kleinere bezetting moet je op elkaar kunnen rekenen. Pas als een hechte groep is het mogelijk, de kreativiteit te ontwikke len, die nodig is, om voor het voetlicht te komen. Om de sfeer in de groep zo goe mogelijk te houden werken we met een mental-training, waardoor men meer open staat voor elkaar. Remmin gen maken mensen onzeker: door deze op te heffen zijn de spelers tot presta ties is staat, die men zelf niet voor mogelijk hield’, De Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde start te honderd jaar geleden haar activitei ten op een merkwaardige wijze. In 1871 besloot de toenmalige Haagse bloemistenfirma Becker Scalogne en Michell een eigen tijdschrift uit te geven onder de naam ’De Gids in het Planten rijk, Tijdschrift voor Tuinbouw en Plantkunde’. Eveneens merkwaardig was de benoeming van de hoofdredac teur. Dat werd namelijk de destijds bekende Amsterdamse arts en apothe ker Dr. D. J. Coster. Dokter Coster, die ongetwijfeld een groot liefhebber en kenner van bloemen en planten moet zijn geweest, vroeg zijn lezers in een van zijn eerste artikelen hem vóór 10 maart 1872 bijvalsbetui gingen in te sturen om zijn plan, in Nederland ieder jaar een bijeenkomst van plantenliefhebbers te houden, te ondersteunen. Dit initiatief van dokter Coster nu wordt als de geboorte van de huidige Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde be schouwd.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 7