3’98 caarls optiek Bundeling van krachten in nieuwe werkorganisatie Vier landelijke organisaties op het gebied van natuurbehoud en milieubeheer hebben hun deskundigheid en ervaring gel nieuwe werkorganisatie, de Stichting Natuur en Miliet van de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbeschenning, Nederlandse Vereniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreinigin de Stichting Centrum Milieuzorg en de Vereniging tot Behoud vt Natuurmonumenten in Nederland hebben in Utrecht aan deze samenwerking een officiële bijeenkomst gewijd. Deze werd bijgewoond door Z.K.H. prins Claus. S DEZE WE ihtERSPBRI SENGERS Gaat Eindhoven Tilburgs Bilze Lijntje in groot inter nationaal verband concurreren 9.95 64F e >ek NG I ROOY 148,- 24020 huubvan den hout Peuter speelzaal in Quirijnstok Met zeep en soda oanies- STROP- dassen 8 Dagen kris-krasdoor Nederland Thermanns dinette I Odulphianen organiseren I I I I I I I VS De Kanaaltunnel zal ook hier de verhoudingen sterk kunnen veranderen Bikini’s Badpakken ■^Svan, Bij ROEBERS KLOKKENSHOW i groot popfestival voor Vrije Boeren Aangezien er nog altijd mensen zijn, die in sociale wantoestanden moeten leven, zijn er steeds instellingen bezig, die trachten voor de slachtoffers een lots- verbetering te bewerkstelligen. Rianne VOOT ®l uw I babyartikelen T I 22 juni 1972 - pagina 2 Donderdag 22 juni 1972 - pagina 3 DETILBURGSE KOERIER PLAN VAN HET ETI Zo d voor 'oy en Tinneroy Suèdine Zo denkt caarls er over... als Geen controverse STICHTING NATUUR EN MILIEU DOKTERS WEEKENDDIENST BEDRIJF cijfers en Heuvelstraat 50 I Od vakantie met de babv jnder-directeur ienst buiten de werkuren. AMBASSADE naar •urg. Orion- CHICAGO Dracula contra Frankenstein HARMONIE aat 156 I. 30952-32159 is het iedere dag MIDI THEATER CAMERA v. Hilst mooie open s zelfs dat NOORDERLICHT ding zijn: s basis. irwijs en per jaar. juli van 19.00- en elk raak op, dat de vier I veld van deskundight snel >thekers novenseweg 27. Tel. 3rd Bel groeien t jeciaalhuis I. 04250-31795 )1OS- van uit tand Schouwburgring142 - Tel. 20196 TEGENOVER NETTORAMA g door fosfaten in de leien is de oorzaak Liefhebbers van DE GRIEZELFILM kunnen met deze twee beroemde mon sters hun ’griezelhart’ ophalen. GRILL-RESTAURANT ;n ervaring gebundeld in een ju. De besturen de ing, zan De iden industriesteden met Engeland wordt ia de TEXTIELSUPERMARKT HEUVELSTRAAT 97. TILBURG voordelig uit met NS verkerende met de ont- i gehou- )ben van toeleve- triekernen van de ie centra- in betekenis vermoe- een deel genoem- lang, :heid ui ing verkeersbanen dachtzaam zal- publieke 1 schriften, iere publi- cspartner van in adviescol- i provinciale SENGERS PRIJS Rasenberg, Tel. 04251-1 H. Timmermai 105. Tel. 3556. Dierenkliniek Van den Brink. Tel. 32867. Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras- abonnement. f44. sn steeds op bij deze methode zou i. het element van de Het Nederlands Instituut jpast Huishoudkundig Onder- t onlangs de zeep en soda verrassen- c is, dat de gselement mg is. En als extra plus, half geld op de interlocale bus. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. ing geeft voor sr het Mulo-di- 3-4 diploma in alen. i, die een meer ikleden. Het is de praktijk- of volledige vergunning I i -- Baby- Besterdrli Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. gelege Tilbur; ingen min of meer en de tafel terecht Komen, want West-Brabant en Zuid- oost-Brabant krijgen de te verwachten aanwas van werkgelegenheid. maar even Zo maar even vlug vlug weghelpen is er bij Caarls Optiek nooit bij. Onverschilig waarvoor u komt. driejarig en het vrijstelling van l geen spaal Het betreft tot 4 jaar ddoende belangstelling gediplomeerde K, m. Mevrouw Hoit lie deel uit maakt lyceui I bepaa heeft I Knooppunt Het is duidelijk, dat die treinverbinding van Duitsland via Antwerpen naar Calais maar een heel klein onderdeeltje en, die nu zon- I of op kantoor linig promotie- orps Fatima te Tilburg lationaal Drumband Festi le prijs behaald voor het rkorps de ereprijs voor hun >ond met de ereprijs. Ai Juwelier - Horloger 'fyehers SCHOUWBURGRING 27 n zijn: Mulo- of ileiding. In klas voor de asso- mds, Duits en In ’Traverse’, het weekblad van Hel mond en omstreken wordt op dit artikel van het ETI ingehaakt en daarbij wordt gewezen op het grote belang, dat Eindhoven op die manier zal krijgen als spoorwegknooppunt van internationaal kaliber, want er komt ook nog een ’Vrouwen Privé’ Een criminele film, met veel sex. Een knappe rijke vrouw wordt door haar minnaar belaagd, die op haar juwelen uit is. Gelukkig brengt zij er het leven af, maar haar trouwe verzorgster wordt het slachtoffer. snelverbinding Amsterdam- Luxem burg, die over Eindhoven zal lopen, en in feite al loopt. geweldig DESSINS OOK EFFEN S 15.- •LS 42.50 Zaterdag 24 juni Bij spoedeisende gevallen, gedurende het weekend wende men zich tot zijn EIGEN huisarts! Zondag 25 juni Bij spoedeisende gevallen, gedurende het weekend wende men zich tot zijn EIGEN huisarts! Zij zullen niet alleen klamme handen krijgen van deze twee monsters, doch hun zenuwen zullen zij de baas moeten blijven. TWEE MONSTERS, wereldbe kend, in een film op het witte doek. Toegang 18 jaar. Goirle Dr. Bosch, Venneweg 17, Goirle. Tel. 04255-2134. Lee van Cleef, die hetzelfde ’vak’ uitoefent doet weinig voor Eastwood onder. Uiteindelijk wegen deze twee niet op tegen de grootste boef Gian Maria Volonte. Teogang 14 jaar. ter aantal c worden maar ook zal deze bunde- ichten op provinciaal niveau ’ecoördineerde activiteiten L/i.ere kans op succes dan litiatieven - hoe waardevol zijn. condif ’Jill’ Een geleerde wordt door een spionnage- bende gechanteerd en daarbij lopen zijn kinderen gevaar. Het loopt zelfs zo hoog, dat zijn vrouw ervan verdacht wordt haar kinderen uit de weg te hebben geruimd, omdat zij geestelijk gestoord zou zijn. De oplossing is bijzonder verrassend. Wat de mogelijkheden van de spoorlijn Eindhoven-Turnhout zijn, intussen, valt moeilijk in te zien. Het zou onaange naam zijn, als de sterke coöperatie van de diverse gewesten, die nodig zal zijn, zóu te lijden krijgen onder een project, dat kennelijk Tilburg discrimineert, ter wijl het zó al geen kans van slagen heeft. Dit soort fouten dient in de toekomst zeker vermeden te worden. is in de te verwachten ontwikkeling, oost-west-verbinding in de Eurolanc van de grote Duitse ind; het industriegebied in 1 door het railvervoer via de Kanaaltun nel belangrijk versneld en dat zal er toe leiden, dat in de provincie Brabant en Limburg belangrijke internationale ver keersknooppunten zullen komen. Maar niet alleen dat. Deze verkeersknoop punten zullen aldus het artikel, in belangrijke mate agglomererertd werken voor industriële en diensten activitei ten, die dan wel niet vlak naast die verkeersknooppunten gelegen zullen zijn. Het stadsgewest Tilburg zal vol gens de berekeningen min of tussen de stoel er komen, Tandartsen Dykstra, Korvelseweg 105. Tel. 21173. Spreekuurtijden: Zat. en zond, van 12.00-12.30 uur en van 17.30-18.00 uur. Apoti V. Gorp, Broekhc 22302. V. Gorp-Simonis, Veldhovenring 96. Tel. 26234. van croquetten tot zeetong Stadhuisplein 5 t.o. stadsschouwburg Tel. 35351 Geopend dagelijks 10-22 uur zondag s gesloten De Prins wees er in zijn toespraak op, dat de vier organisaties een combinatie vormen van een breed veld van deskundigheid en jarenlange ervaring, gesteund door een snel toenemend aantal leden en sympathisanten die bereid zijn ’te velde’ hun bijdrage te leveren. Hun pioniers hebben destijds een vèr vooruitziende blik gehad toen zij in 1905 en 1909 besloten tot de oprichting van ’Natuurmonumenten’ en de Vereniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging. Zij hebben, sinds 1932 tezamen met dë Cönïact-Commissie, in het verleden voetje voor voetje terrein gewonnen tegen oppositie en wanbegrip. Het vóór 1980 in gebruik komen van de Kanaaltunnel tussen Calais en Dover zal consequenties hebben voor de provincie Noord-Brabant, aldus een artikel in het officiële orgaan van het Economisch Technologisch Instituut, dat erop aandringt, dat onze provincie niet tijdig genoeg kan beginnen met het ontwerpen van ruimtelijke plannen om klaar te zijn tegen de tijd, dat de te verwachten ontwikkeling zal doorzetten. Een van die plannen is het projecteren van een treinverbinding tussen Eindhoven en Antwerpen, die dan over Turnhout zal moeten lopen, omdat het stuk tussen Turnhout en Antwerpen er al ligt, al wordt het niet erg intensief bereden. In het artikel wordt voorbijgegaan aan het feit, dat tussen Tilburg Turnhout ook nog een rudimentair stukje spoorweg ligt, dat in geval veel makkelijker tot een tweebaans spoorweg te verbreden zal zijn dan het aanleggen van een heel nie w tracee tussen Eindhoven en Turnhout, waarbij onder meer een spoorbrug over het Kempisch kanaal moet worden gelegd. De Missieclub van het St. Odulphus- lyceum die vaak wordt gevraagd op lalde plaatsen hulp te verlenen, MW.t gezocht naar een vervanging van het welbekende Fancy Fair. De opl sing is gevonden in een combinatie i De vier samenwerkende landelijke orga nisaties hebben in de afgelopen jaren tevens de bundeling van krachten in de regio gestimuleerd. Inmiddels is in nagenoeg elke provincie een federatief coördinatie-orgaan voor natuurbehoud en milieubeheer opgericht; het aantal samenwerkende groeperingen is gemid deld ruim dertig, w.o. zich tal van actiegroepen bevinden. Zij vervullen in het geheel van activitei ten een essentiële rol omdat zij gebruik maken van ter plaatse aanwezige kennis van zaken en enthousiasme. Door de instelling van deze zgn. milieufederaties kan niet alleen een veel grote geïnteresseerden in het werk betrokken, i ling van krac leiden tot gecc met een grotei verspreide ini die op zichzelf ook zijn. Tenslotte is aangekondigd dat de Stich ting Natuur en Milieu in het komende najaar een ’Groenboek’ zal uitgeven: een praktische handleiding voor .parti culieren en groepen die op het terrein van natuurbehoud en milieubeheer con crete activiteiten willen ontplooien. De milieuvervuiling moderne wasmidde geweest van diverse ’zeep en soda’ acties van huisvrouwen. Tegenstanders van de zeep en soda wasmethode wijzen steeds op de kalk aanslag, welke bij ontstaan op o.a. wasmachine. voor Toegep; zoek heeft onlangs de zeep wasmethode onderzocht. Het de resultaat van dit onderzoek kalkaanslag op het verwarmingse van de wasmachine slechts gering In samenwerking met bovengenoemd Instituut heeft de Stichting Centrum Milieuzorg een eenvoudige, op de huis vrouw gerichte, brochure gemaakt, waarin het onderzoek wordt beschreven en de resultaten zijn verwerkt in practi- sche wenken voor milieubewust ’Was sen met Zeep en Soda’. ’Schoonheid der Liefde’ Een film met veel bloot en met opvoedkundige pretenties tracht een aanvulling te geven op de gevaarlijke puberteitsproblemen. Tijdens een va kantie willen twee vooruitstrevende ouders hun kinderen van alles op de hoogte te brengen. Misschien krijgt deze of gene er wel goede ideeën van. Randstadverschijnsel Overigens houdt de ontwikkeling geva ren in, die tijdig zullen moeten worden onderkend. De mogelijkheid bestaat, dat het Brabantse en Noord Belgische gebied zullen gaan uitgroeien tot stre ken met een even dichte bevolking de randstad. Er moet dus nu reeds een consequent ruimtelijk beleid gevoerd worden om de negatieve randstadeffec- ten té voorkomen. Met name zal ervoor geijverd moeten worden dat de ’groene ruimten’ open blijven, want die hebben de neiging makkelijk ’dicht te slibben’ onder de druk van de vraag naa ruimte voor woningen en industrieruim- te. De moraal voor het stadsgewest Tilburg ’Lusten van een Vampier’ Zoals de titel zegt gaat deze film over griezeligheden in een kasteel. Een schrijver zoekt materiaal voor een boek over zwarte magie. Hij vindt veel meer dan hij gebruiken kan en levert zodoen de aanleiding voor een spannend ver haal. HULP NODIG? Belt 0011 voor Brandweer, G.G.D. en Politie! Autohulpdic Tel. 32113. Actie ’Moeders voor Moeders’ Mevr. Schalken-Otten, Ringbaan Oost 391, tel. 24693, Tilburg. Mevr, de Bont-Rondema, Burg. v.d. Mortelplein 113, tel. 74969, Tilbur» Mevr. Wolfs-van Dommelen, C<xv<>- straat 14, Dongen, tel. 3490. Mevr. Kuijsters-Verschuuren, Hoogeind- seweg 48, Goirle, tel. 1955. Mevr. v.d. Avoird, v. Rijckevorselstr. 15, Loon op Zand, tel. 254. - het verzorgen van een documentatie- en informatiecentrum, dat inlichtin gen verstrekt over wetenschappelijke achtergronden van de milieuproble matiek en over mogelijkheden tot actieve milieuzorg. De waarschuwende stem van de bioloog heeft, aldus de Prins, via deze organisa ties al vele jaren geklonken, maar wij hebben te lang niet willen luisteren. Het getij is gekeerd: nü wordt in brede ’kring aandacht besteed aan uw ’milieu atlas’ van Zuidwest- Nederland, aan uw fundamentele beschouwingen over het gebruik van chemische bestrijdingsmid delen en de wettelijke regeling van de bodemverontreiniging en aan uw sug gesties over de totstandkoming van nationale landschapsparken. Prins Claus constateerde voorts dat recente acties, o.a. tegen wegenplannen Dierenartsen Bosscheweg 110, Enschot. ■1648. tians, Nieuwe Bosscheweg 568. Voor een paar dollars meer Boordevol actie zit deze western met Clint Eastwood en Lee van Cleef. die natuurgebieden zouden aantasten, hebben bewezen dat een beïnvloeding van het Overheidsbeleid wel degelijk succes kan hebben. Voorwaarde is dat zij goed worden voorbereid en dat zij uitgaan van goed feitenmateriaal. In dit verband achtte de Prins ook de provin ciale bundeling van krachten, die door de landelijke organisaties krachtig is gestimuleerd, van groot belang. Prins Claus merkte tenslotte op, dat de verdediging van de belangen van natuur behoud en milieubeheer een deugdelij ke argumentatie, een slagvaardige stra tegie, overtuigingskracht en uithou dingsvermogen vereist. Het heeft de vier samenwerkende organisaties hieraan nimmer ontbroken: zij vormen een hechte groep waarmee rekening wordt gehouden. De Prins sprak de hoop dat het nieuwe samenwerkingsver!» door vele andere groeperingen zal wor den gesteund en versterkt. De Stichting stelt zich ten doel de bevordering van natuurbehoud, land schapsbeschenning en milieubeheer door als werkorganisatie op te treden voor de eerder genoemde vier instellin gen. Zij treedt in al die zaken die niet tot het specifieke terrein van één der deelnemers behoren namens hen naar buiten. De taak van de Stichting is in het bijzonder een kritische maar con structieve beïnvloeding van het over heidsbeleid. Door de thans bereikte bundeling van krachten worden weten schappelijke, technische en bestuurlijke deskundigheid samengebracht in een efficiënt en slagvaardig werkend appa raat. Het Ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne verleent de beide milieu-organisaties financiële steun, zo als het Ministerie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk al vele jaren doet aan de instellingen op het gebied van de natuur- en landschapsbe- scherming. Het Bureau van de Stichting Natuur en Milieu telt thans tien medewerkers en omvat o.a. afdelingen voor ruimtelijke ordening, voor milieubescherming en voor voorlichting en documentatie; deze worden geleid door resp. een politicoloog, een chemicus en een bio loge. Het bureau bundelt de activiteiten van de deelnemende organisaties, die als volgt kunnen worden gegroepeerd: - het voeren van actie, vnl. via bezwa renprocedures, tegen aantastingen van milieu, natuur en landschap; - het verschaffen van deskundige bege leiding bij door anderen onderno men acties en de coördinatie daar van; - het mobiliseren van de opinie, o.a. via de eigen tijds door persberichten en ande katies; - het optreden als gespreks de overheid, met name i leges van regering en besturen; - het stimuleren van de gedachtenvor ming over actuele vraagstukken, o.a. door het instellen van werkgroepen van specialisten is, dat in voorbereiding streekplan Midden-Brabant wikkeling rekening zal worden den. Tilburg zal het moeten heb! behouden en uitbreiden van ringsbedrijven voor de industrï in Zuidoost en West-Brabant, functie als onderwijsstad, van de le positie in een steeds toenemend recreatiegebied en, delijk van het huisvesten van van de bevolkingsaanwas in de genou. de gebieden. Het is dan wel van bela’ dat de streek haar aantrekkelijk!» blijft behouden en dat met de planni van industrieterreinen, v en woonkernen zeer bed; worden te werk gegaan, om wat er is zo veel mogelijk te sparen. Als alles naar wens verloopt, zal de nieuwe wijk Quirijnstok ingaande het nieuwe schooljaar de beschikking heb ben over een peuterspeelzaal, waaraan in deze wijk grote behoefte bestaat. Deze behoefte mocht dan misschien niet duidelijk blijken uit de belangstel ling voor de bijeenkomst, die de stich ting ’Welzijn Heikant’ woensdagavond, 14 juni j.l., had georganiseerd, maar mevrouw N. Veer-Van Bruc em, die de vergadering leidde, kon met genoegen constateren, dat de aanwezigen zeer enthousiast waren over het initiatief. Besloten werd een werkgroep te vor men, bestaande uit acht personen, die zich met deze peuterspeelzaal zullen gaan bezighouden. ’Hoe meer belang stellenden voor de peuterspeelzaal hoe gemakkelijker die van de grond komt’, aldus mevrouw Veer. Men kan beschik ken over een lokaal van de school aan de Vermeulenstraat, zodat ruimtege brek al geen spaak in het wiel kan steken. Het betreft hier de peuters van 2 tot 4 jaar en het is de bedoeling, bij voldoende belangstelling half augustus onder gediplomeerde leiding van start te gaan. Mevrouw Hoitinga, Bachlaan 332, die deel uit maakt van de werk groep, is tevens belast met het verstrek ken van informaties over de peuter speelzaal. Tamboers en Majorettenkorps Fatima te Tilburg heeft op zondag 18 Montfort (L) op een internationaal Drumband Festival een groot succes b Het gehele korps heeft hier de le prijs behaald voor het optreden tijdens het défilé. Tevens behaalde het Tamboerkorps de ereprijs voor hun prestatie. De Tamboer- maitre, Liesbeth Broens, werd bekroond met de ereprijs. Aan het festival deden 33 korpsen mee o.a. uit Nederland, België en Duitsland. Camping bedjes praktisch en opvouwbaar met matrasje v.a. f 36,50 kleutf en Kleuterspe< ring 61 Tilburg Tel. twee activiteiten, n.l. een feestavond op zaterdag 24 juni, die om 20.00 uur begint. De Wooltown-jazzband zal de avond muzikaal begeleiden. De toe gangsprijs bedraagt f. 2,50. Naast deze feestavond, wordt er zondag 25 juni een popfestival georganiseerd. Dit popfestival wordt verzorgd door 6 prominente groepen, die samen ervoor zullen zorgen, dat Tilburg zijn eerste echte grote popgebeuren krijgt. De volgorde van de optredende groepen is: 1Kraayeveld 2. Focus 3. Q’65 4. Super Sister 5. Mr. Albert Show 6. Oscar Benton’s Blues Band. De opbrengst van beide festiviteiten gaat naar de vereniging van Vrije Boe ren (V.V.B.) op de Filippijnen. De zes groepen zullen ieder een optreden heb ben van plm. 2 uur, en door twee podia zal er non-stopmuziek zijn. Om niets te missen van dit pop-concert, zijn con sumpties a f. 0,75 te verkrijgen. Tevens zullen er een broodjesstand, een fruit- stand en een ijsstand ervoor zorgen, dat niemand iets tekort zal komen. Voor degenen, die onverhoopt verhin derd zijn, onze activiteiten mee te maken, hebben we een banknummer bij de Nederlandse Middenstandsbank te Tilburg. Dit banknummer is 68-64-61-428 t.n.v. Missieclub Pius XI Noorhoekring 99 te Tilburg. Degenen die over een giroreke ning beschikken, kunnen hun giften overmaken op gironummer 1069000 t.n.v. de N.M.B. te Tilburg. Held Clint Eastwood speelt een premie jager die alleen op boeven jaagt omdat hij de prijzen wil innen, die op hun misdadige hoofden staan. Wij gel ven dat de bespiegelingen van het ETI-orgaan naast de feiten gaan, en dat in elk geval onnodig een controver se wordt opgeroepen tussen Tilburg en Eindhoven in een aangelegenheid, waar toch al niets van terecht zal komen. Het gaat over de verbinding Duisburg- Antwerpen, die op drie manieren te verwezenlijken is: via Roermond-Has- selt, via Eindhoven-Turnhout en via Eindhoven-Tilburg-Roosendaal. (Zoals gezegd wordt de mogelijkheid Tilburg- Turnhout dus buiten beschouwing gela ten). Het ETI-artikel wijst de verbin ding Roermond-Hasselt af, omdat daar bij sprake is van een goederenlijntje, dat niet geschikt is voor internationaal verkeer. Natuurlijk kan dat lijntje even goed omgebouwd worden, als dat er een nieuwe lijn Eindhoven-Turnhout komt, die al met al niet veel vluggere verbindingen oplevert. gewt len ki

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 3