™l at u nodig I n klaar of I en bladen, I jken. I I ■SMB! LEENAARTS’ KLEDING II UI 5% 1 Avondvierdaagse rekent dit jaar op 7000 deelnemers Interessant nieuws voororgelminnend Nederland! Scherpenheuvel blijft een steeds groeiend aantal bedevaartgangers trekken Uittreden en Celibaat Wandkleden op Floriade Yomofa Slectone festival '72 AP Vogelbeurs ALS U KLEDING KOOPT VERLANGT U: Plechtige ontvangst op Besterdplein Dit alles, ja nog meer, mag U verlangen bij: I Evelyn Ortlieb exposeert bij Kokon Open dag Flora Wedstrijden Noad Jeugdselectie Kuifje en de Zonnetempel Donderdag 20 mei 1972 pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER si 1972 - pagina 12 ANDERHALF MILJOEN PELGRIMS PER JAAR jaar- onale aan de >on FRAAIE ROUTE IN NOORDWEST TILBURG Uit Tilburg oo 2 BRIEVEN VAN LEZERS gelegenheid zoals patiënten van ziekenhuizen en scholieren. Geen puinhoop s Intocht G >urg GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN VERKRIJGBAAR BIJ Persoonlijke bediening Goede kwaliteiten Keus uit internationale collectie Gratis veranderingen Zo groot mogelijke keus Moderne dessins Jul. van Stolbergstraat 14 - Tilburg Goede afwerking Zo laag mogelijke prijzen Snelle veranderingen (liefst dezelfde dag) Na de voorronden nu de halve finale van de wedstrijd op electronische Yamaha orgels. verliest het gelovigen in altijd i de m« Fa. Simons, Goirkestraat 180 Fa. Rossmeisl, Jul. van Stolbergstraat 7-10 of aan de zaal Nieuwlandstraat 17, 19 mei ’s avonds om cultureel >assade in De inschi april en s. voor een n folder aan langwagenfabriek sn werden en derde i-van Veen uit J. van Tuyl-Walraven uit en R. Maas-Worst uit Rot- ceerd par- Men kan inschrijven op een der onder staande adressen: Fam. Robbe i. v. lerlar.. Fam. Baghv1 ,J; Fam. L :am. v.d. Woui lienst 194 4223 aansluiting netheden 168, I omlij gave kunt dat cedt. gaan nnin- nries- is- blij- n lo- en boven- raamheden Mej. C. Spijl Trubs en persoonlijke teld, die in het toegekend. Deze lag te bezichtigen en over deze 21e avondvier- lefonisch via 10684 t.n.v. de srings, Haydnstraat 7 of ie heer P. Rijnen, Ignatius- is tussen tien e vogelliefheb- heid om ecns inis te nemen. Lindenstraat 13 te Tilburg vetrokken broedermeesters in zijn begonnen op 27 i op 26 mei. Daarna geldt ïn individuele deelnemers -inschrijvingsprijs. 'XRENHUIS I HELS TELS irt van Tilburg) en voor hap 04250-22854 04250-2009® i het parcours te iraard niet voor de ■«’elijk door brom men worden opge- ganisatie, en terug- artbureau, vanwaar naar huis jkerman, jstraat 9. hrijvingen sluiten r groepen ei na-inr-*-”"” Inlichtingei daagse tele heer A. Duel 72188 t.n.v. de straat 34. Het is voor de eventuele deelnemers van belang, dat zij zich zo spoedig mogelijk opgeven voor deze 107de bedevaart. Men kan zich voor alle inlichtingen wenden tot de secretaris, de heer A. van Belkom, Lindenstraat 13 te Tilburg en tot de betrokken broedermeesters in de Bij de groepsinzendingen werden dat respectievelijk de Christelijke Huis houdschool ’De Wiekslag’ uit Zeist, het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Alkmaar en het Academisch Ziekenhuis Dijk- zicht uit Rotterdam. Achter de eeuwenoude basiliek, door Albertus Isabella rond 1600 gebouwd, is dit jaar een pelgrimshal gebouwd, die plaats biedt aan 4000 personen, waar door het eigenlijke kerkgebouw wat ontlast wordt en meer ruimte biedt aan de individuele bezoeker. Het wonder beeld troont nog altijd op haar zilveren altaar, speciaal in de meimaand als gast- plaats op 11 ekende blai ijvoegs ’Le XXe J s verschijnt iren is het rland, Frankrijk, Ci ugal en Griekenland. in Kuifje en de Zonnetempel 1 t ware, aardige karakter cennen. De moellijl ondervindt zijn spreekt vanzelf dat alles )e bekende figuren Kap Professor >ben, Lage Witsiebaan 8; Fam. v. Ierland, Leen herenstraat 64; Fam. Baghus, Pater Ruttenstraat 26; Fam. Duerings, Haydnstraat 7; Fam. v.d. Wouw, Vlier- laan 28; Fam. Coomans, Paduaplein 24; Frater portier, Kruisvaarderstraat 32. het wandelen langs rusten. Dit geldt uiter uitvallers, die zo mogelij fietsen en auto’s zullen haald vanwege de org< gebracht naar het star zij op eigen gelegenheid moeten zien te komen. Gedurende de maand mei wordt in het Expo-paviljoen een tentoon stelling gehouden van wandkleden. Het zijn naaldappliqués, variërend in grootte van enkele tientallen centimeters tot doeken van drie bij vier meter. De wandkleden zijn in het afgelopen jaar vervaardigd door talentvolle amateurs; huisvrouwen, kinderen vanaf vijf jaar, bejaarden en groepen Voorinschrijvingsprijs: junioren f. 1.50 na 26 mei f. 2,00, senioren f. 2,50 na 26 mei f. 3,00. familieleden en vrienden van de wan delaars, die zich daartoe langs het laatste deel van de route kunnen opstel len. Zij worden verzocht de opmars van de deelnemers niet te onderbreken, omdat anders de feestelijke intocht vanaf het Besterdplein om ongeveer half acht in het honderd loopt en de deelnemers niet meer op tijd thuis komen voor de voetbalwedstrijd op de televisie. Om dezelfde reden, het garan deren van het vlot verloop, is het de deelnemers niet toegestaan om tijdens In Galerie Kokon, Tilburg zal vrijdag 9 uur de Heer P. E. Heibel, adviseur van de Franse Ambs Nederland, de expositie openen vari col lages van Evelyn Ortlieb uit Parijs. Evelyn Ortlieb werd in 1925 te Staats burg geboren. Zij studeerde aan de aca demie van Clermont Ferrand en de aca demie te Staatsburg. In 1947 vertrok Evelyn Ortlieb naar Marokko, waar zij tot 1962 bleef en daarna ging zij 2 jaar naar Zaire. Sinds 1964 woont en werkt Evelyn Ortlieb te Parijs. De laatste avond zullen de deelnemers worden ingehaald met bloemen. Dit zal, zoals elk jaar geschieden door de vrouwe van de bezoekersstroom. Ook de straten rondom de basiliek zijn vrij gemaakt voor de lopende bezoekers. Er mogen geen auto’s meer geparkt worden,,, want daar is een aparte keerplaats voor gemaakt. De toegangswegen zijn feestelijk aange kleed en bovenop de basiliek prijkt de gouden kroon met de gouden sterren, welk embleem overal herhaald wordt tot zelfs op de talrijke kramen, die de- votionaliën verkopen en andere artike len die de pelgrims interesseren. Dahliavereniging Flora houdt aanstaan de zondag een open dag tussen elf en zes uur om het publiek de ge te geven eens nader kennis te maken met de aktiviteiten van Flora. De Vereniging heeft op het ogenblik onge veer 100 leden. De terreinen zijn gelegen aan de Baroniebaan, tegenover het tankstation komende van de Breda- seweg. Wethouder Baggerman heeft in de vorm van een beker een- prijs ter beschikking geste najaar zal worden toeg beker zal op de open dao zijn. Dit jaar trekt de Pinksterbedevaart uit Tilburg en omstreken met een bijzon der grote aanhang. Talrijk zijn degenen, die zich willen aansluiten bij de ’Werk liedenprocessie’ omdat deze bijzonder feestelijk zal worden onthaald. Er heerst dan ook op de betreffende dag een feestsfeer in Scherpenheuvel zoals er zelden is geweest. Onder meer zal in de pelgrimshal een Mariaspel worden opgevoerd. Dit spectaculaire gebeuren zal paatsvinden op 24 mei a.s. te Tilburg,Studiozaal Stadsschouwbi aanvang 20.00 uur. omliggende gemeenten. Deze snelle op- <”>ve is onder meer nodig om tijdig te runnen beschikken over de nodige autobussen. De bedevaart van dit jaar belooft dus wel bijzonder aantrekkelijk te worden Velen zullen zich dan ook van harte bij dit traditionele evenement willen aan sluiten. De Tilburgse avondvierdaagse gaat aan het eind van de maand weer van start, dit jaar voor de 21ste keer. Dat de belangstelling, vooral onder de jeugd, nog steeds stijgende is, blijkt uit het aantal deelnemers in de drie laatste jaren: 5200, 6200 en, vorig jaar 6533. Deze keer wordt gerekend op 7000 deelnemers, gezien het aantal aanmeldingen van deelnemers, dat al binnen is. De Avondvierdaagse wordt verlopen op 29 mei t/m 1 juni, maandag tot en met donderdag. Op de laatste avond zullen de senioren misschien aarzelen vanwege de voetbalwedstrijd op de televisie, maar dan zal de starttijd vervroegd worden en het traject bekort, om de mensen tijdig in de gelegenheid te stellen het sportgebeuren in de volle omvang te volgen. De starttijden zijn voor de junioren elke dag op zes uur, behalve de laatste dag, dan starten de jongeren om half zeven. Bij de senioren gaat het andersom, die starten om zeven uur, behalve de laatste dag om zes uur. Het is in elk geval een feit, dat Scher penheuvel qua bezoekersaantal Lourdes en Beauraing naar de kroon steekt. Al hoewel de geldelijke offers indrukwek kend zijn, vindt de pastoor het toch moeilijk om de hele organisatie te F“ ven financieren, de personeelslasten pen de laatste jaren sterk op dien vergen de herbouwwerkzs kapitalen. 27 en 28 mei vindt wederom het j— lijks terugkerende internationale NOAD-tournooi plaats met als inzet de Jan Panis Wisselprijs. Ter voorbereiding op dit evenement heeft de Noad-selectie reeds een tweetal succesvolle oefenwedstrijden gespeeld tegen resp. R.K.T.V.V. en Sarto. Heden (donderdag)avond treden de Noad- junioren om 18.45 uur aan tegen T.A.C., terwijl Tweede Pinksterdag de Brabantse Jeugdselectie tegenstander van de geelblauwe junioren zal zijn. Deze match begint om 14.30 uur en wordt evenals de wedstrijd tegen gespeeld op het Noad-complex Eginhardstra De Tilburgse Vrije Vogelvereniging houdt aanstaande zondag in Café A. van Geloven aan de Lancierstraat een vogelbeurs, die voor alle belangstellen den gratis toegankelijk is uur en half twee. Voor de bers een mooie gelegenh van de inzendingen kent Evelyn Ortlieb rijs, Meknes, I Belfast, Londor Ostende, de Bic Na het oper: bel zullen Aqu, Stefan Lamott Krawiec uit Brunssum met gitaa en Franse aal omlijste Ortlieb mei tot 8 ji jpend dagelijks v lag gesloten. Het bedevaartsoord Scherpenheuvel is in verband met het eeuwfeest van de kroning van het miraculeuze Mariabeeld veranderd en ver nieuwd. Pastoor Kortleven, die met twintig man personeel het genade oord gaande houdt, vermeldt met trots, dat de laatste jaren meer dan anderhalf miljoen pelgrims per jaar het bedevaartsoord bezoeken. On der hen zijn opvallend veel Nederlanders, die door hun devotie in Scherpenheuvel getuigenis willen afleggen van hun vertrouwen, dat de devotie tot Maria niet uit de tijd is. ’In Nederland’, aldus pastoor Kortleven, ’wil men de ontwikkeling van de katholieke kerk drie concilies voor zijn en dat gaat dan ten koste van zeer veel gelovigen, die al die vernieuwingen zien als een verlies aan geloof in de Hogere Werkelijkheid van God, de Heiligen en de Voorzienigheid, de Hogere Werkelijkheid ook van het Wonder in het natuurlijke leven. Hierdoor verliest het geestelijk leven van de mensen een dimensie, en tal van 'i Nederland willen die dimensie niet kwijt. Daarvan leggen zij hier in Scherpenheuvel getuigenis af.’ i exposeerde reeds te Pa- S taatsburg, Casablanca, Ion, Brest, Rouen, Nantes, Jiennale te Merignac. sningswoord van de P. E. Hei- Aqueda Lozano uit Mexico, uuvtte uit Parijs en Karin larspel, e chan- ten. i in Ga- juni De tentoonstelling vormt een deel van een nog grotere collectie die is ontstaan als gevolg van een landelijke appliqueer- wedstrijd. Deze wedstrijd is uitgeschre ven door Loda Dobbelman met de be doeling de consument te betrekken bij het uiterlijk van de verpakking van haar wol- en fijnwasmiddel Échfalon. Er zijn bijna vijfhonderd werkstukken ingestuurd, die door twee juries zijn beoordeeld naar uiterlijke schoonheid en kwaliteit en naar geschiktheid om een verpakking te sieren. Het is een Nederlandse primeur dat de creatieve consument wordt ingescha keld bij een nieuwe verpakking. De drie bekroonde appliqués van de dames J. C. Hebers uit Eist, H. G. van Daalen-Koers uit Bilthoven en M. J. Fijen-Schouten zijn op de tentoonstelling op de Floria de te bewonderen. Dat is ook het geval met de wandkleden die door een artis tieke jury zijn gehonoreerd. Bij de individuele inzendingei respectievelijk eerste, tweede de dames C. B. Wieringa- Den Haag, J. van Tuyl- Roermond terdam. De start vindt plaats in de Gemma Galganischool aan de Postelse Hoeflaan. Er is gevraagd, waarom de wandelingen niet over het weekeinde konden gehou den worden. Dit is door het bestuur bewust vermeden, omdat de organisatie zeer zware eisen stelt aan het politie personeel en aan de militairen van de Willem-II- kazerne, die bij de verkeers regeling betrokken zijn. Deze mensen hebben uiteraard ook graag een vrij weekeinde. Mexicaanse volksliedjes sons deze avond muzikai De expositie van Evelyn lerie Kokon loopt van 19 a.s. De galerie is geop 12 tot 19 uur. Maandi Kuifje behoort tot de meest beroemde stripfiguren van de gehele wereld. Meer dan 30 miljoen boeken werden er over hem verkocht. Ontdekker van Kuifje is Hergé, het pseudoniem van Georges Remi, die op 22 mei 1907 in Brussel werd geboren. De eerste presentatie van Kuifje vond plaats op 10 januari 1929, op een getekende bladzijde van het wekelijkse bijvoegsel van het Brusselse Dagblad ’Le XXe Siècle’. Het weekblad Kuifje verschijnt sinds 1946. In de loop der jaren is het eveneens uitgegeven in Nederland, Frankrijk, Canada, Spanje, Portug - Ook in Kuifje en de Zonnetempel leren we het ware, aardige karakter van Kuifje kennen. De moeilijkheden die hij in Peru ondervindt zijn niet gering, maar het spreekt vanzelf dat alles goed komt. De bekende figuren Kapitein Haddock, Professor Zonnebloem, Jansen en Jansêns en natuurlijk ook Bobbie leveren allen hun deel. De route loopt ook dit jaar weer in het noordoosten van Tilburg, tussen Wan delbos en omgeving en de Loonseweg. Ook deze keer heeft mevrouw Gimbrère Uit Amersfoort weer toestem ming gegeven om over haar landgoed te wandelen. Het is duidelijk, dat de wandelaars, evenals elders, hun uiterste best zullen doen om vernielingen en verontreinigingen te vermijden, door op de paden te blijven, door geen afval weg te gooien en door geen takken, blade ren of bloemen af te rukken. Wanneer daar zo’n 7000 mensen langs komen en ieder vergist zich maar in een kleinig heid dan loopt de ravage toch nog op tot ’n ontstellende puinhoop. Dat mag onder geen voorwaarde gebeuren. De afstanden die gelopen worden be dragen voor de junioren ongeveer 10 kilometer voor de senioren 15 kilome ter. De route zal duidelijk worden aangegeven en bovendien worden er nog routekaarten uitgereikt. Wandel- boekjes hoeven niet te worden ingele verd. Voor deze tocht is een apart inlegvel klaargemaakt, dat tegelijkertijd met de medaille zal worden uitgereikt. De Avondvierdaagse verloopt onder auspiciën van de K.N.B.v.L.O. en met medewerking van de N.W.B. Na plaatsing in ’t Nieuwsblad van 't Zuiden op 4 mei 1.1. van mijn stukje over Mgr. Gijsen, krijg ik nog regelmatig adhesiebetuigingen. Uit al die reacties blijkt, dat er toch nog mensen zijn, die over Uittreden en Celibaat geen zuiver begrip hebben en ten gerieve van die lieden wil ik, hoewel ik geen theoloog ben mijn visie graag geven. Christus zowel als Paulus beoefenden ’t celibaat. Paulus schreef zelfs: ’Trouwen is goed, niet trouwen is beter.’ Hij be doelde daarmee, dat ’t ongehuwd zijn om 't ’Rijk’ altijd ’t beste is, hoewel hij 't huwelijk niet afkeurde. Zonder beïnvloeding van ’n gezin, zon der de zorgen voor ’n gezin, kan men zich beter met God verenen en de mensheid ten dienste zijn. ’t Is volgens mij daarom, dat de R.-K. Kerk van haar priesters en kloosterlin gen het celibaat eist. Maar nooit eist de Kerk, dat men priester of kloosterling wordt, bijgevolg, dat de gelofte van celi baat (de belofte van Zuiverheid) steeds vrijwillig wordt gegeven. Vooral de priester en de kloosterling dienen zich volledig voor God en de mensheid in te zetten. Alvorens men zulk ’n gelofte uitspreekt, wordt men voldoende voor gelicht en tot kort voor die uitspraak kan men nog terug. (Bij de priester meen ik zelfs nog twintig minuten voor de wijding). Werden er vroeger, zowel als nu misschien fouten gemaakt, dan kan men dat zeker nooit aan de Kerk verwijten. Zeer zeker vraagt ’t Celibaat offers. Door alle eeuwen heen heeft God van Zijn schepselen offers gevraagd. Sla daarover de bijbel open of leest U de oude geschriften. Maar zijn er in ’t hu welijk dikwijls niet veel zwaardere of fers te brengen? Mijn vroegere praktijk als verloskundige gaf mij daaromtrent voldoende ervaring. Toch kan ik me in denken met ’n zekere instemming, d ’n priester, ’n kloosterling uittreec Dat uittreden kan zelfs gepaard g’ met ’n lange tijd van lijden en spanm gen. ’t Is immers mogelijk, dat ’n pries ter de eenzaamheid niet aankan. Mis schien doen zich soms ergerlijke toe standen voor, dat ook ’n kloosterling meent te moeten uittreden en ’t is beter uit te treden, dan ’t mensdom te erge ren door ’n verkeerde voorlichting of ’n ergerlijk gedrag. Om maar iets te noe men; sedert de Kerk toestemming gaf, de speciale priesterkleding alsook het kloosteruniform af te schaffen, zijn er velen, vooral vrouwelijke religieuzen, die de gelovigen meer dan ergeren door hun weelderige kleiding. Ze gebruiken de kostbaarste cosmetica, dragen de mooiste sieraden, zitten elke week in ’n kapsalon en gaan weelderiger gekleed, dan ’n koningin en prinses. Dit alles zou niet zo ergerlijk zijn, als niet iedereen wist, dat elke kloosterling practisch de 'H. ARMOEDE’ belooft. Ook dat is ’n belofte aan God, die niet moet worden geschonden. Elke belofte aan God is niet belachelijk en ’t schenken daarvan is altijd laf en minderwaardig volgens mijn mening en die van velen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 13