■nfj tl 95 15 JQ 9 ’Hilvaria’ gaat veertigjarig bestaan vieren met verjeugdigingsplannen O 9 Bloeddrukmeters voor Cambodja Rikconcoursen Kunst en Kracht Theresia-V.C.T. ff [hamers van hooll Expositie van houtsneden over ijshockey in Tilburg Huurverhogingen behoeven niet zo maar door de bewoners aanvaard te worden De outillage is totaal up to date Bewoners kunnen verzorgd huis eisen Hamburg pakte openbaar vervoer op voortvarende wijze aan Were-Di-Viola f j - - f? Donderdag 23 maart 1972 - pagina 13 DE TILBURGSE KOERIER MEER ENTHOUSIASME VAN JONGEREN NODIG Nightclub Cabaret Dancing The Blue Note ring kunt n stel deden vihamifbuttinger opers IGEN AT el ei mige zonde Ouderavond Represaille Heuvelstraat 105 Tilburg Wat er tegen te doen SPORT IN DE KUNST Veel voordelen Stichting Juridische EHBO uj EEN avonden Grote problemen Het ET VOETBALSCHOENEN HEUVELSTR. 50 (Hoek Willem ll-str.) TIVOLI BOETIEK CENTRUM VRIJ TOEGANG ADVIEZEN VAN DE JURIDISCHE EHBO n nieuwe of betere wastafel? EEN GASTVRIJE MODEWINKEL... o.a. ADIDAS - PUMA QUICK - PATRICK ZONDAGS GESLOTEN 95 55 35 15 70 inselftal van HILVARIA in de vierde klasse K.N.V.B. in 1 Hesselamns, H. v.d. Sande, A. Verweij, G. Spapens, P. Dani i, maar zoals wel sen kat in nood dici den. is, laten zij in de meeste rrwoningen in dezelfde i voi wa apijten ort EDINGEN 2 van de j is mogen Verlichting enz. enz. esterd s bril 35 Veemarktstraat 36-38 - Tilburg groep schou- geldt overigens een wet- ioging van 6 pct. per gevolg e als de 1 waarop rustte, men. huurverhoging srzijds weigeren ichtingen te vol- i getroffen worden. He- i, behalve huursubsidie >nder weinig te doen. srhoging in de ko- I kunnen worden. >p ingaan is twijfel- 1956. V.l.n.r.: H. Zeebregts, W. Simons, C. Bruurs, A. ikers, P. Hamers, A. Bekkers Het kampioer Verheggen, J. ingen door hun zoon spe rt belangrijke rol. Best-Kanaaldijk li aan het Wilhelminakanaal - 04998 - 4611 Via het Komitee Wetenschj niek voor Vietnam, Laos er werd bekend dat er in Camt een groot tekort is aan bl meters. Na enig goedkoopste hier drukmeter ongeveer 85 ten. Een zelf ontwikkel beproefd model komt Hierbij komen uiteraar pakkings- en verzendkosten. v.a. 19,50 I Sportafdeling I WELKOM BIJ JACQUELINE JACQUELINE IS NIEUW FRAAIE KOLLEKTIE EIKEN SALONKASTEN TEGEN ZEER AANTREKKELIJKE PRIJZEN TIVOLISTRAAT 51-53 TILBURG - TEL 23476 (tegenover garage Lepelaers) sportverrichtin len hierbij een WAPENSTOEL Topprodukt van unieke kwaliteit 4 stuks met tafel compleet 595, STOEL los 127,— wijten aan veroude- elftal, anderzijds ook de grote supp met haar enthousias inspireren tot gr rdt nu dan ook na slopende wedsti Schröderbeker en nu i veertigjarig jubileum. Hier rijzen echter problemen, c vereniging eraan toe maken in de len doorgelicht. Het blijk misschien wel niet Niet wettelijke huurverhoging Hiermede zijn we tot de laatste en be- In de loop van de jaren heeft Hilvaria zich steeds mogen beroemen op de meest volledige medewerking van de leden, die de succesreeks tot een voor lopig hoogtepunt voerden in het sei zoen 1954-1955, toen, in mei, Hilvaria kampioen werd van de Brabantse Bond en promoveerde naar de vierde klasse KNVB. Met heel wat ups en downs, onder leiding van de heren W. en G. Engel, moest Hilvaria in 1968 weer te rug naar de Brabantse Bond. Terwijl in ons land en daarbuiten talloze verkeersdeskundigen zich het hoofd breken over het verkeersprobleem in de grote steden en automo bilisten in opstoppingen teksten voor ingezonden stukken zitten te bedenken heeft men in Hamburg de zaak al opgelost. Groot-Hamburg heeft 2 1/2 miljoen inwoners en leed tot omstreeks het midden van de jaren zestig onder dezelfde vervoers- en verkeers problemen als elke andere grote stad. Terwijl alle vervoersonderne mingen in bijna alle grote steden waar ook ter wereld het jaarlijkse aantal passagiers ziet dalen, neemt dat van Hamburg juist met sprongen toe. Deze stad aan de Elbe heeft 230 voorsteden en beslaat een gebied van 3000 vierkante kilometer. Theresia ontmoet in de laatste wed strijd van het seizoen V.C.T. uit Tege- len. De Tilburgse meisjes willen natuur lijk proberen om de competitie met een overwinning te besluiten. Gezien de standenlijst zou dat ook ruimschoots moeten kunnen lukken, vaker gebeurt, maakt ee rare sprongen. De wedstrijd wordt gespeeld in de zaal van de H.T.S. hoek Academielaan/ Sportweg, zaterdag 25 maart a.s. om 18.30 uur. lap en Tech- sn Cambodja ibodja o.a. bloeddruk- onderzoek bleek de r verkrijgbare bloed; 85 gulden te kos- :keld en door me- op 30 gul- ird nog ver ren dele is dit te v ring van het eerste el aan het wegblijven van de grote suppor- tersschaar, die met haar enthousiasme de spelers kan inspireren tot grote da den. Daar wordt nu dan ook aan ge werkt: op 25 februari werd een verga dering belegd van gemeenteambtenaren uit verschillende bevolkingsgroepen en toen bleek duidelijk, dat de bevolking van Hilvarenbeek bijzonder sterk mee leeft met het wel en wee van de club. Over een week of zes zal opnieuw een vergadering worden belegd om concrete plannen uit te werken, teneinde Hilva- ria weer aan nieuwe lauweren te helpen. Verleden jaar behaalde het .eerste elftal jende wedstrijden de Toon i in het jaar van het Nu is het zo dat geheel Noord-Brabant - en dus ook Tilburg al vanaf 1 januari 1969 tot geliberaliseerd gebied is ver klaard. Dit wil zeggen dat de huren niet meer door de Overheid zullen worden vastgesteld en/of verhoogd. Men is vrij in onderling overleg de huurprijs vast te stellen. Duidelijk is dat, hoe massaler de boven genoemde wegen worden bewandeld, des te effectiever zij zullen zijn. Even tueel kunnen de huurders voor verder gaand gratis advies terecht op de Heuvel 1, Juridische EHBO, iedere werkdag spreekuur van 14.00-20.00 uur. tel. 26979. Wij willen gaarne behulpzaam zijn om te proberen de uitermate zwak ke positie van de huurder van part liere woningen alhier enigermate te beteren. Ga eens kijken in de toonzaal van Vihamij-Buttinger. Daar zijn zoveel verschillende wastafels: in vorm,in kleur, in prijs... U k" er zoveel verschillende vragen s als u wilt - het antwoord zal altijd verantwoord zijn. Levering en installatie via uw eigi installateur. Ga dus voor een wast naar de toonzaal van Vrijdagavond 24 maart organiseert Kunst en Kracht haar laatste rikcon- cours uit een serie van 5 avonden in het dienstencentrum de Baselaer in de Hoefstraat (parochiehuis). Zoals iedere orige avond ook nu weer prachtige en /aardevolle prijzen. Hoofdprijs over 4 SPEENVARKEN AANVANG 8 UUR zaal geopend half 8 Inschrijfgeld 75 ct. met een gratis kopje koffie. dag heeft men amper de tijd voor een sport, waarvoor men wel veel voelt, maar waarvoor elk offer te veel is. Het ervan is, dat zowel de prestaties kameraadschap, juist de pijlers, j de oude roem van betere dagen niet tot volle ontplooiing ko- De hierboven als eerste genoemde g mingen valt dus buiten onze besc ng. (hiervoor ge ijke huurverho jaar.) Wat betreft de tweede genoemde groep het volgende: Na 1 april 1972 zullen de huren van de niet gesubsidieerde woningen, die in het bezit zijn van woningbouwverenigingen en gemeenten, een flink eind opgetrok ken worden. Dit is het resultaat van een cirkulaire van onze Minister van Volks huisvesting, Udink. Huurharmonisatie noemen we dit en houdt in dat de hu ren opgetrokken zullen worden totdat ze een huurprijs hebben, berekend naar de huurwaarde van de gedurende de laatste vijf jaar gebouwde woningen. Een woning met een bijna gelijk woon genot (bv. douche, aantal slaapkamers, oppervlakte) als een woning in Stok- hasselt, zal een ongeveer gelijke huur moeten opbrengen, onafhankelijk van ligging, overlast van industrie e.d. Het is duidelijk dat hierdoor vooral de oudere Tilburgse wijken laas is hiertegen, aanvragen, bijzon* De Hilvariaan van nu is in vele opzich ten bevoordeeld boven die van enige jaren terug, want hij heeft zo ongeveer alles, wat nodig is om de voetbalsport met een maximum aan genoegen en succes te beoefenen. Er is een clubge bouw, waarop iedere bezoekende ver eniging jaloers is, een gloednieuwe com fortabele kleedgelegenheid, ideale trai- ningsmogelijkheden, trainers en leiders, die zich vol overgave inzetten teneinde de sportprestaties op te voeren, prachti ge speelvelden, kortom alle medewer king van de overheid, alleen het heilige vuur, de volledige inzet, het ’hart’ voor de sport heeft men niet meer. Want wil men in de sport tot prestaties komen dan is het nodig ’pijn te lijden’ en ’af te zien’, zoals dat in de wielrentermen heet. Samen als elftal via intense trai ning naar een wedstrijd toeleven en al les nalaten, wat een goede conditie in de weg kan staan. En dit dan allemaal voor elkaar doen omdat voetbal nu een maal een teamsport is. De belangstelling van de ouders voor de vereniging en de Vermeld dient dat het ontwikkelde type geheel bestand is tegen ruw ge bruik en tropische omstandigheden. Men is nu bezig de fabricage van een eerste serie op te zetten, een geldelijke bijdrage is zeer welkom op gironummer 2465474 van het Komitee Wetenschap en Techniek voor Vietnam, Laos en Cambodja, gaarne onder vermelding: Bloeddrukmeter. Ieder jaar rond april ontstaat er grote onrust in woninghuurders- kringen. Ieder jaar weer wordt deze teweeggebracht door de drastische huurverhogingen die op verschillende fronten worden doorgevoerd. In feite is dit niet zo bezwaarlijk, ware het niet dat hierbij schrijnende misstanden en schandalige praktijken aan het licht komen. De Stich ting Juridische EHBO wil trachten deze misstanden en praktijken aan de kaak te stellen en uit te leggen wat hiertegen te doen zou kunnen zijn. Allereerst moeten we een onderscheid maken in categorieën woningen, die in Nederland bestaan. Hierbij kunnen we uitgaan van drie groepen: ten eerste: gesubsidieerde woningen, die bijna uitsluitend in bezit zijn van gemeenten of woningcorporaties, verder ongesubsidieerde wonin gen, in het bezit van gemeenten en woningbouwcorporaties en tenslot te huurwoningen, die in het bezit zijn van makelaars en/of particulie ren. Over de laatste groep speciaal willen we wat duidelijker zijn. De prestaties van de jeugd zijn goed maar kunnen en moeten nog beter wor den willen we weer die plaats bereiken, waar we als vereniging behoren te zijn. Hilvaria’s jeugd heeft ook in dit opzicht verplichtingen aan de gemeenschap. verkeert, gebreken vertoont (bv. buiten werk niet gedaan, vochtige muren, tochtige ramen, rottende vloer etc.), staan er drie wegen voor de huurder open. 1De huurder kan zich wenden tot het gemeentelijke bouw- en woningtoe zicht. Burgemeester en Wethouders kunnen dan de eigenaar aanschrijven binnen een bepaalde termijn de beno digde verbeteringen aan te brengen. Als de eigenaar hieraan niet voldoet, kun nen B en W de voorgeschreven verbete ringen doen uitvoeren en de kosten daarvan op de eigenaar verhalen. 2. De huurder kan bij de kantonrechter een verzoek in tweevoud indienen om gemachtigd te worden bepaalde onder houdswerkzaamheden op kosten van de verhuurder te laten verrichten. Bij het verlenen van die machtiging kan de kan tonrechter tevens bepalen tot welk be drag de huurder de gemaakte kosten met de huurprijs mag kompenseren. 3. De huuider kan bij dagvaarding aan de kantonrechter een machtiging vragen de werkzaamheden op kosten van de verhuurder te laten verrichten. Bedoel de machtigingen kunnen niet achteraf verleend worden, als de huurder de re paraties reeds op zijn kosten heeft laten uitvoeren. Evenmin kan een machtiging verleend worden aan een huurder, die achter is met huurbetaling. die de eniging eraan toe maken in de grond te worden doorgelicht. Het blijkt, dat j de ouderen misschien wel niet meer j enthousiasme maar toch wel een an- dersgericht en meer praktisch enthou siasme hadden dan de jongeren, die de trofee over moeten nemen. Was voor de oudere garde in Hilvaren beek het voetballen een van de weinige recreatiemogelijkheden, waaraan men zich met hart en ziel gaf, vandaag de j J.l. zondag wist Were-Di, te gast bij stadsgenoot W.S.J., in een zeer span nende ontmoeting één in de eerste 10 minuten opgelopen 2-0 achterstand om te buigen naar een 3-2 overwinning. A.s. zondag zal Were-Di de gastheer zijn voor Viola uit Alphen. Voor de Were- Di-lui is dit een zeer belangrijke ont moeting want sinds j.l. zondag staat zij met de andere stadsgenoot Korvel aan de kop van de ranglijst. Willen zij dus aan een kampioenschap gaan denken dan zullen zij de puntjes thuis moeten houden. De eerste ontmoeting bij Viola was een sportieve en technisch goed op peil staande wedstrijd die ten gunste uitviel van Were-Di. Men mag dan ook, vooral gezien de be langen voor Were-Di, een sportieve en spannende ontmoeting verwachten. A.s. zondag half drie. Speelpark Moe renburg. langrijkste groep woningen gekomen: de particuliere woningen. Steeds meer zien we dat verhuurders van deze wo ningen bereid zijn misbruik te maken van hun machtspositie die zij in gelibe raliseerde gebieden bezitten. Vrij om te allen tijde de huur te verhogen - eigen lijk tegelijk met aanpassing van het woongenot - zien sommige huiseigena ren en meer in het bijzonder de make laars rond april de kans schoon om de huren op te drijven onder het mom van wettelijke huurverhogingen. Zij zeggen de huurder het lopende kontrakt op en tegelijk stellen zij voor een nieuw kon trakt af te sluiten waarin de verhoging geregeld is zoals de wet die voor schrijft! Afgezien van het feit dat dit ronduit bedrog is, laten zij in de meeste gevallen de huurwoningen in dezelfde staat en zijn niet bereid om enkele verbeterin gen aan de woningen aan te brengen. Zelfs wanneer deze panden in onder komen staat verkeren, en zelfs na her haalde verzoeken tot verbeteringen. Welk een misbruik van recht zien we hier van de kant van de verhuurder: enerzijds een wettelijke doen voorkomen, ander aan de wettelijke verplicl doen. Door enkele mensen te Leiden is het initiatief genomen een bloeddrukmeter te ontwikkelen en in serie te fabriceren voor Cambodja. De groep, bestaande uit instrumentmakers, technici en we tenschapsmensen heeft de conclusie ge trokken dat het nodig is iets tastbaars te doen aan het door de oorlog in In dochina dagelijks toenemende mense lijke leed. Het bestuur is voornemens op korte termijn een ouderavond te organiseren en spreekt de hoop uit ditmaal meer ouders te kunnen begroeten dan op de laatstgehouden ouderavond, overigens ten onrechte, het geval was. Ook zou Tiet bestuur van die zijde graag meer begeleiding en daadwerkelijke steun willen zien door aanwezigheid op het veld bij wedstrijden. Hier kan toch be zwaarlijk worden gezegd, wat als motief voor het wegblijven bij wedstrijden van het eerste elftal wordt aangevoerd. Als ’tegenprestatie’ voor deze stap die de huurder heeft ondernomen de verhuurder hem de huur opzeggen. De huurder op zijn beurt kan dan weer aan de Kantonrechter uitstel van ont ruiming van het gehuurde vragen, tot dat hij een nieuwe, passende woning heeft gevonden. Uitstel moet aange vraagd worden gedurende de twee maanden na de datum van opzegging. Uitstel kan verleend worden voor maxi maal één jaar, bij het eerste verzoek. Daarna kan men nog tweemaal uitstel verzoeken voor elk maximaal één jaar. Het tweede en derde verzoek moet men indienen minstens vier weken vóór het aflopen van het voorafgaande uitstel. openbaar vervoer van Hamburg zo rijft Het Beste in een uitvoerig rap- ort, bestond tot voor kort uit acht ndernemien, die elkaar fel beconcur reerden. Aansluitingen tussen trein en metro of bus klopten vaak niet, zodat de ergernis even groot was als in andere grote steden. Wat heeft Hamburg ge daan aan de oplossing van het verkeers- vraagstuk? Eejt vervoerspecialist, met grote ervaring o.a. in Berlijn - Max Mross - heeft de vervoersbedrijven on dergebracht in het zogenaamde Ver- kehrsverbund. Dat gebeurde in 1965. Twee jaar later was de zaak rond en kon men al de vruchten van de samen werking plukken. Dit houdt in dat men per sectie van 3 tot 5 kilometer betaalt ongeacht of men per trein, metro, bus of veerpont reist. De forens betalalt echter nooit meer dan 1 mark 30 voor zijn kaartje, dat niet wordt geknipt, zel den wordt gecontroleerd, terwijl hij overal vrij kan instappen. Het is moge lijk om een maand- of jaarkaart te be stellen en die per bank of giro te beta len. Men ontvangt het biljet dan per post thuis. Verder komen alle parkeer- gelden ten goede aan het Ver- kehrsverbund dat voor verdere verbete ringen zal zorgen. Een ervan is het ver vangen van autobussen door railvervoer onder meer om de luchtverontreiniging tegen te gaan, zodat deze geniale aan pak van de stad Hamburg ook nog op ander gebied goed werk verricht. Ii de bar en in het restaurant van de Kunstijsbaan in de Pellikaanhal wordt tot 9 april a.s. een tentoonstelling georganiseerd van houtsneden van ijshockeyers. Er zijn weinig kunstwerken, die gewijd zijn aan sport, maar de expositie, die nu in Tilburg is behoort tot de beste die op dit gebied bekend zijn. Deze tentoonstelling is georganiseerd door Galeriehouder Guido de Spa aan de Tweede Weteringdwars straat te Amsterdam, die de democratisering van de kunst als devies heeft. Hij heeft op het ogenblik een tentoonstelling van de keramiste uit Den Bosch: Marja van Esch. Wat hij in Tilburg exposeert, zijn houtsneden van de Amsterdamse kunstenaar Robert Webster, die allemaal, zoals gezegd, ijshockey tot onderwerp hebben. De houtsneden, die allemaal uitmunten door een scherpe visie op de typische dynamiek en snelheid van deze sport, zijn te koop: oningelijst kosten zij f. 200,-, met lijst f. 275,-. De opbrengst van de expositie zal voor een belangrijk deel worden besteed te behoeve van de kas van de ’Tilburgse Trappers’. Liefheb bers van ijshockeysport, die belangstelling hebben voor de artistieke uitbeelding daarvan zullen met vrucht kennis kunnen nemen van het werk, dat door Guido de Spa wordt tentoonsteld. Het ontstaan van de voetbalvereniging ’HILVARIA’, veertig jaar gele den, verliest zich in de nevelen van de praehistorie; in die jaren sloten de overblijvers uit de ter ziele gegane club ’Volharding’ zich aan bij ’Moergestel’ maar na enige tijd bleek de behoefte aan een vereniging uit de eigen gemeente toch te sterk. De heren J. van den Burg, J. Bressers, J. van den Broek en Jac. van der Poel vormden een bestuur en samen met de heren Leemans en H. van der Sanden lieten ze de club van start gaan op een terrein in het Hoog Spul. De naam Hilvaria bestond toen nog niet, want de oude naam Volharding werd de eerste vijf jaar overgenomen, tot de club zichzelf naar de I.V.B.C. promoveerde en van naam moest veranderen. Veel heeft de club in die eerste vijfjaar te danken gehad aan de trainer Fer de Leeuw, broer van de befaamde Willem Il-er en international Hub de Leeuw; er werd toen, in groen- rode kleuren gespeeld op het terrein van de kerk aan de IJpelaar. En na de wedstrijden werd nagekaart in het clubcafé Hotel ’De Valk’. Op de eerste plaats zou de huurder kun nen aandringen op een meerjarig huur- kontrakt met de huiseigenaar of make laar. Hierin zou de huurvei mende jaren geregeld Of verhuurders hierop achtig. Wanneer echter de verhuurder, wél een verhoging voorstellend, de woning niet zó goed onderhoudt dat deze kan die nen tot het gebruik waartoe deze ver huurd is, dit wil zeggen in slechte staat KADO- BOETIEK KOPER en TIN Porselein Zeer aantrekkelijkt geschenken IB WT I f i ii

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 13