s Tiende Brabantse Boekenbal met Lurelei Kabaret en DRIE DAGENLANG MAG U BIJ ONS 12 bekende auteurs ALLES ZIEN EN OVERAL AANKOMEN GARAGE A' Popkonsert met Cuby en de Blizzards Toneel in Israël veelzijdig ondanks strijd om bestaan IEK NG RIANNE’ Nieuwe cursussen Gijzen Optiek ÏHINE '’TsnnsES OMAAT leen huubvandenhout Serie boeiende dia-avonden van Canon Vogelbeurs in Riel Sir Hallstroms parkieten-kring Schrikkelbaby’s gezocht Voorjaars- concert in Stadsschouwburg "i naart 1972 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 2 maart 1972 - pagina 11 ser postzen- een Mevrouw Hoe oud is uw kind K collectie 570,- ikstellen 3995, Piet luimrubber losse ikast BENELUXSTRAAT 6 - OISTERWIJK - TEL. 04242-3151 795,- Harde strijd 998, LIJS ch 739,- 104, tel. Snelle opkomst 161, tel. =ÏIJS iarle, 23351 ER MAAND Habimah Nightclub Cabaret Dancing 00 uur The Blue Note lex Kennis maken met een nieuw garagebedrijf moet verder gaan dan de showroom. Natuurlijk loont het ook daar een kijkje te nemen, er staat een hele serie van DAF te glanzen. Maar wat achter die nieuwe auto's zit, de service naderhand, is voor u zeker zo belangrijk. Daarom mag u alle hoeken en gaatjes en alle apparatuur van ons bedrijf zien, en onze monteurs vragen wat u maar wilt. U bent welkom op: vrijdag 3 maart van 18—21 uur zaterdag 4 maart van 10—20 uur zondag 5 maart van 11—18 uur ZONDAGS GESLOTEN or O( OFFICIEEL DAF-DEALER VOOR OISTERWIJK E.O. maar ook een goede garage voor iedereen en voor elk merk jreren en de winnaars lege handen naar huis EXPRESSIE-CENTRUM BERKEL-ENSCHOT Ook voor t aangewezen pese mid- ,ram- leid j niet rel de szel- 1OU- bovenver- „t 1972 bij tl binnenge- ing worden De moeite van het ritje naar ons bedrijf willen wij graag belonen: Op die 3 dagen kost aan ons tankstation een liter superbenzine slechts 64 cent gast- Beek, rnier, Kom gerust met een bijna lege tank, dat voordeel is u van harte gegund. cao Veemarktstraat 36-38 - Tilburg oduktie maakte toneelgeschie- Rusland, toen Besterdring 61 - Tilburg Telefoon 31795 baby-cadeau n zaak voor t ongeveer >n. Vooral is het snel toneelgezel- >r>o van bela"“- ttingsmiddel etc. De vereni- e bibliotheek ^stellenden. jeenkom- --’■anden dd en met ver te grond on- i in eens een ing glansinrichting dien ver Koene i viool te Zo gaf uitvoerir hij maar. rijgbaar bij Bredaseweg i het landelijke le zaal na afloop -iderd. Het i •vu uitleven kan c it de laatste belangstelling van srpennen jaarlijkse poesie- met bar en T.V.- lasdeuren, naar )Urg ICgCIl Z.1J1I UlllSlrlg, 1 tel. test voor zijn groep 150-31200. aanvang *s avonds 8 uur. j artikelen de Tilburg e.o. .ondag 5 maart organiseert gelvereniging ’Zang Schept ierom een grote vogebruil- idell, Cees Rob- Judicus Verste- aid maken she punten sprake wa wordt ve rnet e gefrankeerde niet aanvaard. jer i Stokkom '2315 geen winkel uns, Olaf de Lant >s Vanderloo en J lapkamer s kast, 2 nacht- een slaapkamer :hts prog dooi Het progrt Guus Vleuj door Jaap den zijn Er ?epast aan de Honey, Rose -’racht door tap, Caligula nationaal toneel- een Broadwayy- The butterflies are ‘-teld: Slechts laatste stuk is >g van chassi- t gespeeld door jelers. Deze se- lijgedragen tot stieke stro- Blizzards behoren lige Continentale groe- ri geacht Engeland en 'el zullen zij nge tijd ook Wie iets wil weten over de Europe ontwikkeling in de muziek van de mi deleeuwen tot heden, zal met grar mofoon-illustratie worden behande. tjjdens de korte cursus muziekbeluiste- ren. Op 8 dinsdagavonden wordt deze in de scholen gehouden met als kosten f. 25,00. Docent is Hank de Glas. Ook gaat over enige weken de cursus ’Geluid’ beginnen. Men leert een goed interview opnemen met een bandrecor der, ook wordt veel aandacht besteed aan geluid maken bij film en dia’s. Vele praktische punten komen op deze avon den ter sprake waardoor de technische kennis wordt verrijkt en het creatief werken met elektrische apparatuur xtel, Hop- 8°ed wordt ontwikkeld. Docent is Jack )7, M. van Pijnenburg, kosten 4 avonden f. 25,00. Voor opgave en alle inlichtingen Expressie-Centrum Berkel-Enschot, Jac. v. ’t Hofflaan 15, tel. 04251-1742. tel. 04250-24543. Iseweg 255, tel. Het kenmerk van een kosmopolitische stad is haar verscheidenheid van theaters. Op een gemiddelde avond in Tel Aviv is er voor schouwburg bezoekers een keus uit opvoeringen in Amerikaanse stijl, musicals, klassiek toneel, kabaret, plaatselijke komedies, een toneelstuk dat op Broadway of in het Londense Westend furore maakt en een reeks shows in Yiddish, voornamelijk melodrama en musicals. Doorgaans zijn er ongeveer twintig stukken tegelijk. Dat lijkt misschien een ongewoon groot aantal voor een stad van nauwelijks een half miljoen inwoners, maar Tel Aviv is nu eenmaal het kunst- en vermaakscentrum van Israël, zoals Amsterdam dat voor Nederland is. Het publiek, dat elke avond de mgeveer twintig theaters bezoekt komt niet alleen uit Tel Aviv, maar >ok uit omliggende plaatsen en zelfs uit Jeruzalem en Haifa en gedu rende het toeristenseizoen worden veel schouwburgplaatsen verkocht aan bezoekers uit New York, Londen, Buenos Aires en Amsterdam om maar eens een paar steden te noemen. groep echter ook nummers van o.a. John Lee Hooker, Elmore James, Eddy Boyd, Lightnin’ Hopkins en Dizzy Gil- lenspie op hun repertoire staan. Cuby Blizzards zijn een van de meest gevraagde Nederlandse groepen in Euro pa. Ze hebben tournees gemaakt in Duitsland, Skandinavië, Engeland, Po len, België en Tsjechoslowakije en ze traden op tijdens vrijwel alle grote Europese festivals. Daarnaast maakten ze tournees met o.a. Van Morrison, John Mayall, Alexis Körner en Eddie Boyd, waarbij ze deze artiesten ook be geleidden. Cuby tot de zeer weinig pen die in staat moeten worden door te kunnen breken in F Amerika en zonder twijfel daar binnen niet al te lang zeker in slagen. De eenoog-spiegelreflexcamera met ver wisselbare lenzen staat de laatste tijd in het brandpunt van de belangstelling van de foto-amateurs. Voor hen is het interessant om te weten dat ook in hun woonplaats binnenkort een speciale dia-avond wordt georgani seerd. Honderden kleurendia’s uit vele landen in en buiten Europa komen op het scherm. wordt gegeven is Zo leren de amateurs de talloze moge lijkheden kennen van het gebruik van verschillende Canonlenzen, van de 19 mm. Groothoek tot de enorme 600 mm. Telé. Dit alles laat het publiek overigens koud. Dat plukt alleen maar de vruch ten van de ruime keus, die er elke avond is, behalve uiteraard op vrijdag. En hoewel de kwaliteit te lijden heeft onder het stijgende aantal - er zijn te weinig artiesten en geschikte theaters voor de grote belangstelling - is de mo gelijkheid om uit zoveel toneelopvoe ringen een keus te kunnen maken een van de beste kanten van het moderne Israëlische toneel. Het Hebreeuwse theater heeft een grote bloei doorgemaakt sinds het een halve eeuw geleden begor de laatste twee tot drie jaar is opgekomen; het aantal schappen verdrievoudigde. Zelfs toneel kenners, die er zich enkele jaren gele den nog op konden beroemen dat zij op de hoogte waren van alles wat op to neelgebied in Israël de moeite waard was, moeten nu toegeven dat zij meer alles kunnen bijhouden. Zowe snelle groei van het aantal toneelgez schappen als de veranderingen in h< ding en niveau verontrusten de oude ren, die het Hebreeuwse theater in de jaren na de Eerste Wereldoorlog met grote toewijding van de grond gielpen. Ondanks deze verontrusting is de veel zijdigheid van het hedendaagse Israëlische toneel een voordeel voor de bezoekers, die alleen maar een ruime keus en amusement willen. Het progtamma houdt het midden tus sen een crazy-show en een satirisch kabaret, waarbij nu eens geen taboes omver worden geschopt. Het is een show waarbij zaken als overbevolking, milieuverontreiniging e.d. fiks op de korrel worden genomen met als hoofd persoon de familie Mensenkind, die in aanraking komt met alle hedendaagse en toekomstige problemen en daardoor in de meest wonderlijke situaties ver zeilt. De gewone theatermiddelen als zang, dans, muziek en licht worden in het programma uitgebuit en ondersteund door geluidseffecten, lichtprojectie enz. jramma is geschreven door ugel en van muziek voorzien .5 Stokkermans. Medewerken- Iric Herfst - die tevens de regie voert - Elsje de Wijn, Ronnie Bierman, Mamix Kappers, Jack Horn, en Piet Henius. In de verlengde pauze wordt in de gar- derobe-foyer de bekende boekenmarkt gehouden, waarbij een twaalftal beken de auteurs hun werken gesigneerd en wel aan de man zullen brengen. De ga schrijvers zijn ditmaal Geert van Bei Walter Breedveld, Andreas Burr.. Max Dendermonde, Harriët Freezer, Wim Hazeu, Wim Hornman, Toon Kortooms ben, Jos gen. Na afloop van het kabaret-programma zal in het Studio-theater het traditione le boekenbal worden gehouden voor lezers en schrijvers. Studio is voor deze gelegenheid van passende versieringen voorzien door etaleurs van V D en de technische staf van de schouwburg. Evenals bij het landelijke boekenbal zal de versierde zaal na afloop niet mogen worden geplunderd. Het publiek dat zich toch wil uitleven kan dat doen op de speciale ’poesie-wand’, waarop men een vierregelig rijmpje kan neet om zo aan te sluiten bij het ji Boekenweek-geschenk: album. Drie van de aanwezige auteurs zullen de pennevruchten jui zullen niet met le gaan. Het Tiende Brabants Boekenbal belooft wederom een grandioos festijn te wor den! In het ’VOORJAARSCONCERT’ (acht ste keuze-concert) dat op donderdag 2 maart a.s. om 8.15 uur in de Stads schouwburg te Tilburg v ANTON KOENE solist. Deze proc denis in Rusland, later in Europa toen Habimah op toernee ging en nog later in het toenmalige Palestina. Habimah vestigde zich eerst in dat land in het begin van de jaren dertig, toen een an dere Hebreeuwse theatergroep - de Ohel - daar al enkele jaren werkte en nog een andere, inmiddels opgeheven, aarzelend van de grond kwam. Toen was de bevol king nog gering in aantal en diegenen, wier Hebreeuws goed genoeg was om de stukken te kunnen volgen, waren hele maal' dun gezaaid; de toneelgroepen maakten een moeilijke tijd door. Pas aan het einde der jaren veertig toen na de stichting van de staat Israël de massaimmigratie op gang kwam, kreeg het Hebreeuwse toneel vaste der de voeten. Er was toen veel groter publiek. Maar toch moeten de meeste toneel gezelschappen ook nu nog een harde strijd voeren. Er zijn geen door de staat gesubsidieerde toneelgezelschappen in Israël, zoals in de meeste Europese lan den. Behalve de stadsschouwburg van Haifa, die door de gemeente in stand wordt gehouden (hoewel haar budget niet geheel op die bron steunt) krijgen alle toneelgezelschappen slechts kleine subsidies of helemaal niets. Zelfs Habimah, dat in verband met zijn glo rieuze verleden de titel Nationaal To neelgezelschap kreeg, krijgt van de rege ring en andere openbare bronnen slechts kleine sommen gelds en is verder financieel geheel afhankelijk van het succes van haar produkties. Dan zijn er ook nog de onafhankelijke producers - een nieuw en snel opkomend ras - die op een strikt kommerciële basis werken en öf geld als water verdienen öf over de kop gaan. Morgen, vrijdag 3 maart, wordt in de Stadsschouwburg Tilburg het tiende Brabants Boekenbal gehouden. Een festijn, georganiseerd door schouwburg, boekverkopers en bibliotheek, dat waarschijnlijk tot in de kleine uurtjes zal duren en dat officieel geopend zal worden door de wethouder van kuituur, de heer M. A. Krens. Lurelei brengt haar programma met de lange naam ’Moeder, er komt een bevolkingsexplosie...’ ’Ja kind, dat zal me een klap geven! dat dit seizoen reeds eerder - en met veel succes - in de schouwburg te zien was. Op zaterdag 4 maart a.s. om 21.00 uur zal Cuby Blizzards een popkonsert verzorgen in de Stadsschouwburg Tilburg. Cuby Blizzards werden in 1964 opgericht door Harry ’Cuby’ Muskee en Eelco Gelling. Ze werkten toen bij een plaatselijk dagblad in Assen, waar ze wegens hun haarlengte werden ontslagen. Eelco ging in beroep tegen zijn ontslag, kreeg grotendeels gelijk en hield er geld en publici- van de twintiger jaren aange. huidige situatie, Taste of Hone tattoo, Under Milkwood, gebra een kibboetztoneelgezelschap, van Camus door het gezelschap Habimah, produktie getiteld: Tl free en een stuk getite dwazen zijn droevig. Dit la een moderne bewerking dische verhalen en wordt g' een groep jonge toneelspe rie opvoeringen heeft bi_ een herleving van deze myst ming in het joodse leven. Aanstaande zonda de Rielse Vogei.c Vreugde’ wederei: beurs. Deze beurs wordt gehouden in café ’De Kroon’ Tilburgseweg 26 in Riel. De aanvang is om 10.30 uur terwijl de han- delzond 13.00 uur afgelopen zal zijn. De vijf talentvolle musici weigerden puur kommerciële muziek te spelen en daarom kostte het hen bijna drie jaar eer ze alom erkenning vonden. Hun muziek is sterk beïnvloed door de zoge naamde Chicago-blues en wordt voor namelijk gekomponeerd door Harry en Eelco. Naast hun eigen komposities heeft de Het Hebreeuwse toneel is waarschijnlijk het enige, dat zijn bakermat in een an der land heeft gehad, namelijk in Rus land. Het begon met Habimah, een groep jonge enthousiaste mannen en vrouwen in Moskou, die in de jaren van burgeroorlog na de Russische revo- gaf jn hef Hebreeuws de taal niet kenden, igelooflijks, zeker toen ivsky zich over de groep haar les gaf en zijn beste ikhtangov ter beschikking om het stuk ’de Dybbuk’ te regis- Er bestaan specialisten voor Austra lische parkieten, meer speciaal voor de agaporniden, wat als wij ons wel herin neren eigenlijk ’liefdesvogels’ zou moe ten betekenen, of ’knuffelvogels’. Deze specialisten hebben zich sinds 1 januari georganiseerd in een vereniging, die zich wijdt aan het geven van verantwoorde voorlichting aan geïnteresseerde begin ners, onder meer door bezoeken aan kwekers door een ’begeleidingscommis sie’, voorts aan de aankoop van belang rijke produkten, ontsmettingsmiddelen, vitaminen, extravoeding, etc ging heeft een omvangrijke en legt lijsten aan van belangs ER zijn regelmatig contactbijt sten waarbij de vriendschapsbar worden aangeknoopt en aangehaali waarbij tevens door deskundigen films en dia’s voorlichting wordt strekt. De naam van de vereniging, die vooral in Noord Brabant een voorname plaats inneemt, is ontleend aan de ver maarde Australische vogelkundige, Sier Wedward Hallstrom, die in 1970 over leed. Tilburgers, die lid willen worden van de vereniging hoeven niet bang te zijn van de contributie, want die be draagt maar f. 10,- per jaar. Men kan zich opgeven bij M. van Boxt weg 13, Tilburg, 04250-71807, m. van Ierland, Kruidenlaan 121, Tilburg, 80403 en H. Snoeren, Joost van Cleve- straat 20, Kaatsheuvel, 04167-3819. uw brillenmaker Het programma van een willekeurige week in de afgelopen maanden vertoont opvoeringen in het Hebreeus van een stuk van Strindberg, bewerkt door Dürrenmatt, Medea van Cameri, De Zelfmoord, een satire uit het Rusland de lutie opvoeringen voor mensen, die Dat was iets ong de grote Stanislavs ontfermde, 1 leerling Val stelde om hei seren. Mevrouw is uw kind er aan toe de kinderwagen te verlaten en over te stappen in een wandel wagen, kom dan eens kijken naar de prachtige wandelwagen-collectie en de mooie wandelwagen zakken, eventueel met parasol. Ook wandelwagenbakjes voor op ’t onderstel van uw kinderwagen in tal van uitvoeringen. BABY- EN KLEUTERSPECIAALZAAK De ’Schrikkelbaby’s 1972’ worden vol gens een uit 1960 daterende traditie feestelijk verwelkomd. Ouders, die van hun op 29 februari 1972 geboren baby een begoortekaartje, een foto-copie van de geboorte-aangifte of een ander be wijsstuk zenden naar de V.V.V. te Pumerend komen in aanmerking voor een gratis ’Thermolepel’, speciaal ver vaardigd voor het toedienen van baby voeding op de juiste temperatuur (winkelwaarde bijna f. 6,-). Bovendien worden de ’Schrikkelbaby’s’ ingeschre ven in het ’Wereldregister der Schrikkel- jarigen’ te Purmerend, waarvan een fraaie akte wordt verstrekt. Alleen aanmeldingen, die op b melde wijze uiterlijk 18 maart de V.V.V. te Purmerend zijn komen, kunnen in behandelir genomen. Onvoldoende dingen worden Zij kunnen met eigen ogen zien welke boeiende opnamen gemaakt kunnen worden in het kleine gebied van die ene vierkante meter vlak voor ons, met be hulp van tussenringen, macrolens enz. In de pauze kan men de verschillende camera’s (foto en film) zelf bekijken en eventueel ter hand nemen. Een uitgebreide foto-expositie vormt onderdeel van deze avond en ook hier aan kan de amateur zich spiegelen. Vakmensen staan klaar ons alle moge lijke vragen te beantwoorden. Kaarten a f. 1,75 worden via de Canon- handelaar verkocht. De Canon-dia-avond wordt te Tilbt gehouden in Stadsschouwburg, t 042 rzx z'zvz' 21 maart Kaarten verkrijj de Groot, 1 04250-23967. Jans, Besterdring 04250-30653. Mulder, Tivolistr. 81, van Aarle, Korvels 04250-23356. ANTON KOENE werd in 1926 te Til burg geboren. Op 8-jarige leeftijd begon hij zijn vioolstudie. Hij studeerde o.m. bij de vermaarde vioolpedagoog Oskar Back. In 1946 behaalde hij zijn eerste staatsdiploma en in de 25 jaar die sinds- srlopen zijn, beoefende Anton elke muziekvorm waarbij de pas komt. hij voor radio Indonesia een ;ring van alle Mozart vioolsonates; lakte deel uit van het Rotterdams Philharmonisch Strijkkwartet en regelmatig recitals. Sinds 1 septen 1961 is Anton Koene naast Pierre teur eerste concertmeester van Het Brabants Orkest. Hoewel Anton Koene zich de laatste jaren meer is gaan toeleg gen op orkest- en koordirectie, treedt hij regelmatig als vióolsolist op, waarbij zijn voorkeur uitgaat naar de klassieken en de modernen. Het Brabants Orkest onder leiding Hein Jordans brengt in dit ’Voorja concert’ het volgende programma: 1. Vivaldi - Vioolconcert no. 1 opu ’Primavera’ solist Anton Koene, vi 2. Debussy - Image no. 3 ’Rondes de Printemps’ 3. Milhaud - Concertino de Printemps solist Anton Koene, viool Pauze I 4. Beethoven - Symfonie no. 6 F gr. t. opus 68 ’Pastorale’ ran irs- 8

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 11