Jeugdproblematiek in Tilburg moet op zeer grote schaal aangepakt worden TEGRjCX EEN WONDER KOST SLECHTS 9.95 Geen kermis op het Piusplein, maar op het Koningsplein en de Paleisring 11 L 3F EN EKEL Lezing Scalare K U K I A Fons Jansen met kwartetten in de Stadsschouwburg Oec. Dienst in Maranathakerk ALBERTVILLE j^WEEKBLAD VOOR^ HET HART VAN BRABANT 'S» Malversaties op Beekse Bergen moeten niet aan de verkeerden geweten worden Bi SgasS «8 F CENTRALE ■VERWARMING Opbouwstichting vervaardigde diepe en grondig voorbereide nota ’Wie in een glazen huis zit, moet geen stenen gooien’ ’t Slingertje verhuisd F I ari 1972 - pagina 14 OPLAGE 55.875 WORDEN DE OUDERS ERBIJ BETROKKEN Dierenartsen H. TIMMERMANS Cultureel centrum VERWEER VAN DE HEER J. P. VAN ROOY (Foto van Aarle) Alleen recreatie LTER bij !1 TILBURG >-24693 L955 66-254 0 Met ingang van 16 FEBRUARI Staande zonder vermoeid te geraken kunt U nu met een KUKI al uw vloeren brandschoon maken. jeugd, ie voor voel, dat instantie worden a het contac natuurlijk als de Stic dan elde”, te betrekken. is! prij- Donderdag 19 februari 1972 15e jaargang - no. 753 Modehui? v. Gorp - v. Kalvert Koestraat 89 SPREEKUUR Kleine huisdieren maandag t/m vrijdag 19.00-20.00 zaterdag 13.00-14.00 uur. en volgens afspraak. TELEFOON 35568 SPREEKUUR Grote huisdieren van 8.00-9.00 uur 5 onvoldoen- met betrek- vicht en de om- Irukverplaatsing Lt ik loen- en t»e- Dat wonder heet Kukl en is een combinatie van zwabber, dweil en wringer. 3 straat 146 •111 DROGIST RESTAURANT-HERBERG C. v. PINXTEREN Nieuwe Bosscheweg 105 - Tilburg dat in het ver- t het Konings- kermisterrein zou tut, is uitgedragen. oedende nogelijk vordert Joseph- is 20.00 ingstellen- jrekend >t voor- Beekse >ers, dag de om die petro- terdam tingen ge- tot het toelaat- de toelaat- cpunten van n2 incl. B.T.W i tingen. kAM el. 01619-586 lt op ïkeken, jelen die gaan zjjn op de *at willen wij zeker van zergade- zal het liet meer omdat maar hij t goedkeui KUKI Dweilzwabber kompleet met stok, ophang- haak, emmer en het unieke KUKI-uitwring-mecha- nisme. moet worden moeten wotv i goede integratie van in het algemeen wel de krant. Zelf haalde hij eieren in het hoenderpark van de Beekse Bergen - 30-10-’70 vijftig stuks, waarvoor een afleveringsbon tekende. Maar de eieren kwamen niet op de Beekse Ber gen aan, en ze werden vanzelfspn niet betaald. Dat was toen juist dat de heer Schuermans de Bergen ging verlaten. De Heer Harbe bij wie duizenden eieren per deur uitgaan, gaat het niet paar eieren, maar hij kan de manier van doen niet goedkeuren. engt Fons Jansen na rin kerk en gezin de g maar nauwelijks een be- op allerlei facetten van de gelegen in landelijke omgeving Unieke gelegenheid voor gezelschappen en familiefeesten Alphensebaan 14 - CHAA (14 km van Tilburg) Tel De nota komt met de vol vragen: moet het j burg zich beperken element in de v moeten ook prob dend met school, ver die in de vrije tijd aandacht krijgen? Of wil men nog ver der gaan in de richting van een jeugd beleid in brede zin? De nota tekent hierbij aan dat een beleid in brede zin De Tilburgse Aquariumvereniging ’Scalare’ organiseert op 3 maart a.s. een lezingavond voor geïnteresseerden in alles wat met het houden van een aquarium te maken heeft. De kleuren- dia-lezing ’Merkwaardig hoogst merk waardig’ te geven door de heer F. F. Schmidt, wordt vertoond in het ver enigingslokaal ’Casino’, St. straat te Tilburg. De aanvang uur. Toegang voor alle belar den gratis. dags 0 uur I n PIUSPLEIN 6 Errrmastra®s 1 ontspanning gezinsplanning VOETBAL is voor de Candy voor 13 Durex-Fetherlite 15 Durex-Nu-Form 18 Durex-Gossamer 30 Durex-Benelux 36 Durex-Atlas CANDY-BOETIEKS Koestraat 44 (Let opl no. 44) Korvelseweg 52 (Let op III no. 52) Waar kon dit jaar onze cirkelfoto an ders gemaakt worden als op het Kielenbal. De gezellige springer (of springster; wij kunnen eerlijk niet of het een jongen of een meisje kan aan ons bureau de volgende zen komen halen: f. 10,- van De Koe rier, een waardebon van f. 10,- van Broer de Laat, een waardebon van het Finse Sauna Instituut een waardebon van ff. 7,50 voor Vlees en vleeswaren van Slagerij Arno de Kort, Sumatra- straat. De winnaar van verleden week, mevrouw Verhoeven Hoflaan, Tilburg heeft haar prijzen reeds ontvangen. ij namelijk op naam - Zo op hö I is voortaan I betaalbaar! levering van de I bekendste merken rechtstreeks VIA GROOTHANDEL I met behoud van volledige garantie en service f bel meteen voor I inlichtingen /f besteding onder de jeugd van 14 tot 25 jaar en op welke wijze hierin moet worden voorzien. Deze commissie zal moeten werken met inspraak van de Tilburgse jeugd zelf en daarom zal allereerst ge streefd worden naar de oprrichting van een jeugd raad in een andere vorm dan thans bestaat. Hoe deze vorm zal worden is een voorwerp van uitvoe rige studie. UITGAVE J. DE BEER REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Udenhout-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek De nota stelt over de Tilburgse dat haar problematiek niet op dt grondtredend afwijkt van de jeugd el ders, maar de structuur is voldoende onderzocht om te kunnen zeggen of dit in elk opzicht opgaat. SCHOONHEIDSSALON M.E.A. van BAEST REDEMPTORISTENSTR 153 Tel. afspraak tuisen 10-12 uur TILBURG - TEL 72599 Van donderdag 24 tot en met zaterdag 26 februari a.s. brenj drie programma's met een sterk thematisch karakter, waarin hoofdrol speelden, een vierde programma, waarin nog paald thema valt te ontdekken. De inhoud richt zich o a samenleving. De titel ’Kwartetten’ is een spelletje met het cijfer vier. Er wordt in dit vierde programma behalve kwartet ook mime gespeeld: méér dan in de vorige drie. Fons Jansen pleegt zo’n drie jaar aan de teksten van een nieuw programma te werken. Het wordt dan ook een nieuw soort dagboek over die periode met aantekeningen en invallen in allerlei stemmingen. De muziek bij de liedjes van het nieuwe programma is geschreven door Harrie Bannink, Rob van Kreeveld, Ru van Veen en de vaste begeleider van Fons Jansen, pianist Frans Oudhoff. jlgende open jeugdbeleid in Til- i tot het recreatieve vrijetijdsbesteding, of jblemen, verband hou- 1, beroep etc. voor zo- i;jd aan bod komen f wil men nog van een jet )e nota tel Op zondag 20 fëbruari om 16.30 uur zal in de Maranatha kerk wederom een oecumenische kerkdienst gehouden worden voor ’gemengd’ gehuwde echt paren. In deze dienst zal voorgaan pater Keuten. Na afloop zal wederom gele genheid zijn om een kopje koffie te drinken. Verdere inlichtingen tel. 73326. van Tilburg, sling ook te richten, Er zijn tal "’'orten ge- jeugd >eding, In de raadsvergadering van januari is aan het College van Burgemees ter en Wethouders gevraagd zich nog eens nader te beraden over de mogelijkheid toch wat kermisaktiviteiten toe te staan op het Pius plein, van oudsher een van de feestkernen in die dagen. Het College heeft de raad thans uitvoerig geantwoord. Dit jaar kan het niet, maar volgend jaar misschien wel. Dat hangt van een aantal faktoren af, die het College niet in de hand heeft. Het antwoord van B. en W. luidt: voor het ogenblik om praktische rede nen onmogelijk moet worden geacht. Er zou eerder moeten worden ge streefd naar een het jeugdbeleid i zijnsbeleid. Vervolgens stelt de nota de vraag wel ke functies moeten worden vervuld voor het realiseren van een goed plaat selijk jeugdbeleid? Daar zijn te noe- Overleg en beraad over de plaat- igdsituatie t.b.v. de vorm- ontwikkeling van het jeugd- en, coördineren en sningen en aktivitei- litiëren van ont- - De Stichting Sociale en Culturele opbouw Til burg heeft een discussienota samengesteld, die de vraag aan de orde stelt, wat er op korte termijn in Tilburg moet worden gedaan om een goed toe komstig jeugdbeleid mogelijk te maken. Naar aan leiding van allerlei praktische en ook principiële vragen en verzoeken is er een commissie Jongeren werk opgericht, die moet nagaan welke wensen en behoeften er zijn op het gebied van de vrijetijds- gen, plaat van de drul attrecties van a wege het gebre bij de kermisej ssloten zijn. In deze situa- ns juiste; om vooralsnog jelijke voorzichtigheid te et gebruik van het dak mdse garage. Een tijd later vielen er op de Beekse Bergen een aantal ontslagen, een bewe ging die dicht in de buurt kwam van de heer C. Schuermans, die op 1 april 1971 - misschien bij wijze van april grap - ging vertellen in de krant, dat bij diverse afdelingen, o.m. bij de ver- keerstuin flink werd geknoeid met de verkoop van kaartjes, en dat, behalve de heer Schuermans bijna eigenlijk geen mens te vertrouwen was. In de verkeerstuin zouden kaartjes tweemaal verkocht zijn, wat dan mogelijk was doordat het publiek bij het verlaten van de tuin de kaartjes weer moest in leveren, zodat ze voor de tweede keer konden worden verkocht. De op brengst was natuurlijk voor de kaar- tjesverkoper. Haal hem snel bij uw winkelier of bestel bij KERI- EMWI b.v., Goirkestraat 138A, Tilburg, telefoon 22589. Voor f 1extra brengen wij hem bij u thuis. men: selijke jeuf geving en c beleid; inventariseren men van voorzien^ stimuleren en ini cheden, verzorgen van' een documentatie en het geven van voorlichting en begeleiding; scheppen van betere communicatievormen; advi seren van overheid en particulier initia tief en zorg dragen voor een goede integratie van jeugdbeleid en algemene welzijnsbevordering. Als twee moge lijkheden worden genoemd de stich ting van een nieuwe jeugdraad en het realiseren van een service- bureau, waarbij dan de taken, die niet voor dit bureau in aanmerking komen overge- laaten worden aan een commissie ad hoe. Begin mei 1970 aldus de heer Van Rooij werd ik aangesproken door de heer Onstenk, directeur van de Beekse Bergen, die mij vroeg om toeziend chef te worden van de verkeerstuin, waar kinderen zich met speelautootjes in de verkeersregels zouden kunnen Intussen is aan de Benzine- en leummaatschappij N.V. te Amste schriftelijk om nadere inlichtir*" vraagd met betrekking f bare maximum gewicht c.q. bare belasting van dé drukj diverse kermisattracties. Zolang hieromtrent geen uitspraak door de B.P. is gedaan en geen defini tieve beslissing is genomen, lijkt het ons raadzamer het gebruik van het Koningsplein te beperken tot het toe laten van lichte kindervermaakzaken, verkoopzaken en oefeningspelen. Indien mocht blijken, dat het dak van de ondergrondse garage meer gewicht en een grotere drukbelasting kan ver dragen dan door ons thans wordt aan genomen, dan kan voor de toekomst het Koningsplein tot een meer vol waardig kermisterrein worden be stemd. Om aan de geopperde bezwaren, voor X zoveel zulks mogelijk is, tegemoet te komen, menen wij, dat voor 1972 be halve het Koningsplein ook de beide rijbanen van de Paleisring, met uitzon dering van de naastliggende ventweg, voor het houden van kermis beschik baar zouden kunnen worden gesteld. Dit doende menen wij, dat aldaar een volwaardige kermis kan worden opge steld, die als adequate vervanging van de kermis op het Piusplein kan die nen.’ (Als redactie van De Koerier hebben wij menigmaal betoogd, dat op de Til burgse jeugd inderdaad niet de voor Nederland gangbaare norm kan wor den aangehouden. In motivatie leunt de Tilburgse jeugd sterk aan tegen de Belgische, al doet de Nederlandse op voeding al haar best dit feit te nege- pianl ren, vermoedelijk in de hoop dat deze ten, stimuleren en relatie dan in de jaren wel zal uitslij- plooiingsmogelijkhe ten. De levensinstelling van de autoch- een documentatie tone Tilburger is mediterraan en wei nig germaans-angelsaksisch; de opvat ting, dat deze verschillen in de moder ne tijd geen rol meer spelen, is volgens onze mening een manier van de kop in het zand steken. Het is te hopen dat bij dieper gaande studie van de Til burgse jeugd dit element op zijn volle waarde zal worden bekeken, anders zullen de meeste maatregelen die gaar komen, van toepassing zijn op df importjeugd, die daar, dat niet bestrijden, natuurlijk gediend zal zijn.) ’Ónmogelijk’ Dit verhaal van de heer Schuermans berust niet op feiten. Deze zijn als volgt: Er zijn in de kinderverkeerstuin vjjftig trapauto’s en het aantal kinde ren, dat voor deze attractie werd aan- en afgevoerd was enorm, zoals de be scheiden bij de administratie wel uit wijzen. Van de honderden kinderen kregen er vijftig een kaartje met een tijdstempel, de anderen moesten wach ten. Het gebeurde nogal eens, dat van een van de auto’s een ketting afliep e dan waren er dus minder auto’s bt schikbaar. De kinderen, die wel een kaartje hadden maar voor wie geen auto aanwezig was gingen dan naar de kassa. Hun kaartje werd dan van een tweede tijdstempel voorzien en deze kinderen kwamen dan voor de volgen de rit vooraan te staan. Deze regeling was met de heer Onstenk overlegd en heeft ook geen bezwaren opgeleverd. Dat de gebruikte kaartjes bij het verla ten van de verkeerstuin weer werden ingenomen is onzin. De controleurs achter in de tuin of bij de kassa ver grote mand. Zo- worden door ’Zoals in de betrokken raadsve ring naar voren werd gebracht, Piusplein voor de toekomst niel als kermisterrein bruikbaar zijn, het in de bedoeling ligt het pleinge- deelte, dat niet tot rijbaan werd be stemd, te reconstrueren tot een plant soen met niveauverschillen. Deze niveauverschillen maken het on mogelijk de opstelling van kermis attracties te realiseren. In een derge lijke situatie heeft het mede geen zin om één van de rijbanen, die over het Piusplein lopen, te gebruiken voor de opstelling van kermisattracties. Het zal u duidelijk zijn, dat het in een derge- lijke situatie niet mogelijk is, nóch zin heeft om welk deel van het Piusplein dan ook nog langer tot kermisterrein te bestemmen. Het is inderdaad waar, d leden de gedachte, dat plein als volwaardig kunnen worden benut, is uitgedrager Het voorlopig resultaat van de metir die het afgelopen seizoen hebben lts gehad naar gewicht en belasting de drukpunten van kermis- allure heeft - mede van vege het gebrek aan exacte gegevens lij de kermisexploitanten - tot gevolg dat de aanvankelijke opvatting in ieder geval dit jaar niet volledig te realiseren is. In die situatie zou de gemeente grote risico’s op zich nemen, indien zij nu inrichtingen op het Koningsplein zou toelaten, waaromtrent nog de gegevens bekend zijn r king tot het exacte gewi vang van de druk c.q. dr tijdens de exploitatie. De kans op on gelukken - in welke vorm dan ook - zou niet uitges’ tie lijkt het ons de grootst moge...,, betrachten in het van de ondergrond De peuterspeelzaal 't Slingertje, tot heden gevestigd in het klubhuis Kor- velplein, heeft een beter onderkomen gevonden en wel in de kleuterschool aan de Tafelbergstrsat. Kinderen van twee tot vier jaar kun nen er terecht van maandag tot en met vrijdag, ’s ochtends van 8.30 tot 12.30 uur en ’s middags van 13.30 tot 17.30 uur. De speelzaal staat onder leiding van Mevr. J. van Meijel- Veendrick. De bijdrage bedraagt f. 2,50 per ochtend of middag. Ouders voor wie de bijdrage een bezwaar is, kunnen zich wenden tot de stichting Kinderuitzending, Bisschop Zwijsen- straat 66. t zij eigenlijk als opvoeu»uu<> liefst maar zoveel mogelijk afgeschreven. Dat bevordert act tussen ouders en kinderen irlijk niet. Het zou heel goed zijn, e Stichting eens probeerde, anders Iers, om de ouders bij het werk ekken. bekwamen. Het was de bedoeling, dat ik toezicht zou houden en zorgen, dat de zaak bleef draaien. Na enig gediscussieer kwamen wij overeen, dat ik deze functie wel voor halve dagen zou willen waarnemen, en dat ik voor de overige tijd een gepen sioneerde zou aantrekken. Hierin slaag de ik en zo kon op 1ste Pinksterdag de verkeerstuin worden geopend. Het liep van het begin af reusachtig en mede door het inzetteri van meer auto’s werd het steeds drukker, wat tot grote tevredenheid van de direc teur ook in de financiën tot uiting kwam. Naar aanleiding van een aantal publicaties in het plaatselijke dagblad, waarin de heer C. Schuermans, voormalig medewerker aan de Beekse Bergen zich afkeurend uitliet over de gedragingen van tal van mede werkers bij het recreatieoord, vervoegde zich ten onzent de heer J. F. van Rooij, Stuyvesantplein 36, Tilburg, die ons verzocht zijn ge zichtspunt over een aantal kwesties te willen publiceren bijwijze van verweer tegen de aantijging als zouden er malversaties gepleegd zijn bij de jeugdverkeerstuin. Wij menen, waar de heer Schuermans alle ruimte heeft gehad om zijn verklaringen publiek te maken, aan het verzoek van de heer Van Rooij tegemoet te moeten komen en publi ceren zijn navolgend relaas met de bemerking, dat degene, die nadere inlichtingen wil zich.bij hem kan vervoegen. TECHNISCHE GROOTHANDEL NV Enschotsestraat 262 - 272 Tilburg telefoon 04250 - 34215 v. Renesseweg 68 Eindhoven telefoon 040 - 117960 Baerdljk 84 Oisterwljk telefoon 04242 - 3998 geen gebruikte kaartjes i de verkeerstuin snomen is onzin, ter in de tuin of zamelden ze in een grot nodig kan dit bevestigd degenen die de auto’s weer rijklaar moesten maken. Als de heer Schuermans zo goed wist, dat er met de kaartjes gefraudeerd werd, had hij dit destijds mceten mel den; het was een kleine moeite ge weest een en ander te controleren, want de kassa was van drie kanten af zichtbaar door een glaswand. De ma nier van optreden van de heer Schuer mans tegenover het personeel van de keuken van het restaurant maakte het voor mij als oud-amb tenaar ontwijfel achtig, dat dit ooit zou moeten vast lopen. Hij deed dit alles in opdracht van zijn directeur, en deze rol van vlie gend keeper heeft hem beslist geen goed gedaan. Op donderdag 19 januari bezocht het pluimveebedrijf van Harbers Hoi derpark Westerwijkstraat 1 te Hilvaren beek. De heer Harbers was van mening, dat de heer Schuermans maar eens moest ophouden met schrijven in Wie in een glazen huis zit moet niet met stenen gooien en zeker moet hij niet in het wildeweg stenen gooien en beweringen lanceren, die hij niet waar kan maken. Het kan in elk geval niet in opdracht geweest zijn van de direc teur, dat hij die eieren daar is gaan halen. Wie daarover meer wil weten kan bij mij terecht, aldus de heer Van Rooij die hierover een rapport heeft ingediend bij wethouder De Grood. Een andere bemerking, die ons in de vingers komt is, dat wij de vermelding missen van het toch wel hevig dure culturele centrum, dat in de heer Leo Pot een bijzonder vindingrijk en ener giek leider heeft. Het zou van groot belang zijn, als de stichting zich met dit centrum zou verstaan en in elk ge val zou proberen steun te bieden bij de eerste aanzet daarvan. Op deze ma nier zou het Cultureel Centrum van zelf in de aandacht van de jeugd ge plaatst worden en tevens zou het Til- burgs publiek vertrouwen krijgen in de nieuwe aanpak van de stichting. Dat deze ons heeft toegezegd, over haar beleid de meest open publiciteit te willen voeren prijzen wij ten zeerste en wij zullen daar dan te zijner tijd ook met genoegen gevolg aan geven. Scherpe formulering De nota is een ernstig stuk werk en de problematiek, die zij aan de orde stelt is in grote trekken scherp geformu leerd. Zij geeft de indruk, dat er nu mensen aan het werk zjjn, die ernst met de zaak maken en zich in de ruimste zin willen openstellen voor de ontmoeting met de jeugd Misschien verdient het aanbevel eenn enquêtecommissie op die de ouders interviewt, van enquêtes en relazenrapporU maakt over de oordelen, die de heeft over de ouderlijke opvot maar het gezichtspunt daartegenover van de ouders wordt daarbij doorgaans verwaarloosd. Maar al te gemakkelijk wordt de figuur van de ouders afge daan met de bemerking, dat zij ouder wets zijn en er niets van begrijpen en ingeroest zitten in vooroordelen, maar vaak krijgen zjj op die manier het ge- *7 er-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1972 | | pagina 1