s ti FLORYN Ha fijn... A een borrel m /Fl A van noryn! 6’/4%S i i i i I i i Ecdk I 5/ M Image naar buiten verbeterd, image naar binnen achteruit begin fl0/ „De Zilvervloot" V/ 0 plus 10% Rijkspremle. I Ook voor uw spaargeld A.Vermeer [JANSSENS Problemen en vooruitgang niet in hetzelfde vlak Vogelbeurs in Riel I op inden binnen. 1 The Blue Note -i 32113 i l l I PECH M| maanden|dopz®^°0l0n09 i I z l Kerstloterij Judoclub ’Tilburg’ Schaatsen I O lÜPen 1.50 Oudejaarsnacht in De Hoeve Winstkans bij Willem II-SVV Cl/ 0/ maanden opzegging g 1 /y /n ilnimum saldo 1.000,- W LI Jeugdsparen Gouden echtpaar voetbal en sanering Donderdag 30 december 1971 - pagina 3 DE TILBURGSE KOERIER aer 1971 - pagina 2 NA RUIM 1 JAAR TILBURG TOTAAL N.V DISTILLEERDERIJ M. D1RKZWAGER-SCHIEDAM rekt s Vaemarktstraat 36-38 - Tilburg ZONDAGS GESLOTEN riNG DOKTERS ‘2* Perzische Tapijten WEEKENDDIENST 4-34293 166-743 8.00 tot uur tR I klaar Assurantiekantoor IWJAAR >ete Nol i dan dc iw banden 19-11 2112 Heuvelstraat 50 I Nederland. FLORY die >men Tandartsen Bredaseweg 338, Tilburg. ien ’De 5 i Nightclub Cabarat a Dancing Dierenartsen Bosscheweg 110, Enschot, 1648. Goirleseweg 7a, Tilburg. i v/h Zn i.o. 0486 - Tilburgl I I (DAG EN NACHT) 5 *TI 5 T| 5 i Tl O I TJ bulten normale werktijden AUTOHULPDIENST vra de of Een aantrekkelijke rente voor uw spaar geld krijgt u bij de CDK. Kijkt u maar en vergelijkt u maar! v .rnage d uitdragc ioor Ti" wenst u een prettige jaarwisseling beste wensen voor 1972 iarsnacht ge- het nieuwe vil beginne r in T geven, 'endien Goirle wrgen i 8.00 uur. lurgseweg 116c, Goirle, 1765. naanden opzegging Imum saldo 1.000,- ■ootste timent tiet op Tarief f 25,Incl. een kwartier ter plaatse werken Uitge- eraan roep wie geleden na dat de subsi- A Op deze precisie- slijpmachine uit Canada slijpen wij Uw schaatsen m anctarlii k” ORYN-FLORYNFLORYN-FLORYN-FLORYN - FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN FLORYN 6 - FLORYN - FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN-FLORYN- F 5 -n 5 Tl 5 Oude Gracht 158. Utrecht spaarinstelllng van de AMEV-groep (waartoe o.m. behoren de UTRECHT en de HOLLAND) en van Pierson, Heldring Pierson. gere- zullen Het Rasenberg, l tel. 04251-11 v.d. Bogaard, Tel 25251. Dierenkliniek Van den Brink, tel, 32867. en: zat. en zond, van uur en van 17.30-18.00 HULP NODIG? Belt 0011 voor Brandweer, G.G.D. en Politie! I Autohulpdienst buiten de werkuren tel. 32113. m direct opvraagbaar minimum saldo 10,- le prijs 5029; 2e prijs 3346; 3e prijs 5795. Troostprijzen: 4698, 5478, 2567, 1773, 2525, 2083, 1692, 0856, 2564, 3499, 4613, 1626, 2694, 3340, 0449, 3781, 1827, 1713, 1594, 4794, 5227, 0183,4162,0460, 5618. De prijzen zullen bij de prijswinnaars worden thuisbezorgd. iblemen bij de sociale gemeente, terwijl het itschappelijke werk ver- irganiserend stadium te zijn actueel te istigaties van de terzake terecht Zondag 2 januari BÜ spoedeisende gevallen, gedurende het weekend wende men zich tot zijn EIGEN huisarts! „meesterlijk” Introductieprijs ;ing van de huur >se bevolking, logere prijz i loop va Groeseind r de Tilburg, telefoon 04250 - 7 54 61, Ed. Meyerslaan 49 Kantooruren voor spaarzaken: dinsdagavond van 18.30 - 20.30 uur. En... u spaart bij uw verzekeringsadvi seur, tevens spaaragent van de CDK. Dat betekent dlskreteen persoonlijke service! Traditiegetrouw is club ’De Hoeve’ op oudejaarsavond en nieuwjas opend, zodat iedereen die op een bizondere manier wi op vrijdagavond vanaf 11.00 uur Hoeve’ terecht kan. De disc-jockey’s Pete Nolan en Jim Mc Quince blijven dan doorgaan met feestvieren tot 4 uur in de ochtend, terwijl men kan luisteren naar de Top 100 van 1971, en de hits van 1972. Van zaterdagmc maandagmorgen Dr. Hooft, Tübi tel. 04247-1' De tricoloren staan al weer voor een thuiswedstrijd en het wordt zaak dat deze - die tegen SVV - nu eens in een overwinning wordt omgezet, al was het maar als extra oefening voor de beker wedstrijd de zondag daarop tegen de ere-divisieclub Excelsior. Een duidelijke zege zou een perfecte mentale injectie vormen. Willem II kan beter dan het tegen VVV heeft laten zien ofschoon de puntenverdeling tegen het, dit sei zoen, iets sterkere VVV niet onver dienstelijk is toch. Frencken, Tel. 22552. Spreekuurtijder 12.00-12.30 ui uur. Besterdrlng - Hoek Molenstraat Veldhovenrlng 2 Telefoon 31532 waar wij met de K.V.P. aan toe zijn. Een partij die het de laatste jaren toch al zo moeilijk heeft om haar status te handhaven, zal in Tilburg zeker nog verder haar aantal zetels in de gemeen teraad zien inkrimpen, nu zij op deze manier met gemeenschapsgelden blijft strooien. Alleen al om het Col niet in zijn over welk 1971 zulk een aangenomen en II, zij het geen conl woordbreuk heeft KVP al totjde teger behóren. \èen, niet sproken de K.V.P. 1 geven om wederom de personen te subsidiëren, B. en W. enige maandei drukkelijk gezegd hebber diekraan werd dichtged De K.V.P. brengt bove de subsidie in gevaar, die andere vereni gingen uit hoofde van passieve recreatie zouden kunnen krijgen uit het nieuw Aan het einde van het jaar ligt het voor de hand een algemeen overzicht te schrijven over de lotgevallen van onze stad in het afgelopen jaar. Het is de mening van diverse mensen, die wij zo tussen neus en lippen door vroegen wat ze nu het belangrijkste evenement vonden in 1971, dat de Actie Tilburg Totaal, hoe becritiseerd ook, toch wel het meest op de voorgrond was getreden. Bij het begin van de actie werd een NIPO-peiling ingesteld onder het Nederlandse publiek, en daarbij was vooral het volgende opgemerkt: Tilburg, textielstad, hoge- schoolstad, veel natuurschoon in de omgeving, een groot dorp, is bijna nooit iets te doen, je komt er als buitenstaander niet in, een stad die de laatste tijd van zich doet spreken door pogingen op een wat moderner peil te komen. Als er één ding duidelijk blijkt, dan is dat, dat de Actie Tilburg Totaal buiten de stad belangrijk gunstiger resultaten heeft geboekt Zondag 2 januari houdt de bekende Rielse vogelvereniging ’Zang Schept Vreugde’ wederom haar maandelijkse vogelbeurs in Café De Kroon Tilburgse- weg 26 Riel 10.30-1 uur. Deze vogelbeurs is in verre omtrek bekend zodat men weer verzekerd kan zijn van grote aanvoer van vogels. Zoekt u nog vogels voor het a.s. kweekjaar of heeft u nog vogels teveel, kom dan naar Riel het treftpunt der vogel vrienden. 3 maanden opzegging minimum saldo 500,- Zaterdag 1 januari Bij spoedeisende gevallen, gedurende het weekend wende men zich tot zijn EIGEN huisarts! dan binnen de stad. Hier komt een woord van lof toe aan de ’importmensen’, die luidens verklaringen uit diverse oorden van het land al hun best hebben gedaan voor de image-verbetering door familieleden en kennissen elders wat meer gericht voor te lichten en het bezoek van deze relaties aan onze stad te bevorderen, wat dan meestal resulteerde in een gunstiger oordeel. Het landelijk oordeel over Tilburg is niet alleen gunstiger geworden, maar ook meer terzake; en in het algemeen heerst de mening: Tn Tilburg is werkelijk aanhoudend iets te doen.’ Opmerkelijk is het oordeel in de ’linkse hoek’, met name onder de Amster damse studenten en aangehorige kabou ters etcetera: Tn Tilburg bestaat een linkse beweging, die zich opmerkelijk goed weet te roeren tegen het ’établisse ment! Ook dat is een waardevolle image en het is duidelijk een aan te bevelen punt van overweging voor het gemeentebestuur om te blijven zorgen, dat deze ’linkse hoek’ spel blijft houden. Is, kortom, in het land de opinie versterkt, dat Tilburg al met al toch wel een levendige stad is, al mist men de. daarbij te verwachten spectaculaire: elementen wel enigszins, onder de' autochtone Tilburgse bevolking, zij dus, die hier geboren en getogen zijn, is het oordeel veel minder gunstig. Ons redactie apparaat is weliswaar niet geschikt om een significante uitspraak te formuleren, links en rechts luisterend wordt duidelijk, dat de autochtone Tilburgers heel andere opvattingen hebben omtrent ’Tilburg, als moderne grote stad’ dan andere zegslieden. Soms Hjkt het er op, of de ’grootheid’ waar men Tilburg dan naartoe zou wensen een ideaal is, dat nog uit het verleden stamt, en of men de feitelijke ontwik keling vergeleken bij dat ideaalbeeld nauwelijks op verkiest te merken. Natuurlijk is het ook zo, dat een autochtone Tilburger heel andere eisen stelt dan een mild belangstellende ;rgaan. Het is s directie zich ip geeft van de itie-oord voor het e publiek en dat is schijnsel. image van de rider functio- Aan het einde van het jaar werd de zuidelijke verkeersvoorziening openge steld; een heel emplacement van langs en over elkaar slingerende verkeers- banen verbijstert de Tilburgse wegge bruiker en leidt hem door stukken natuurschoon, die hij nog nooit heeft gezien. Bovendien bestaat voor degene, die uit de richting Eindhoven komt Deze week woensdag vierde het echt paar Van Krugten Broekman, wonende Pretoriastraat 19 in Tilburg zijn gouden huwelijksfeest. Reeds sedert 1947 woont het echtpaar op dit adres. De heer Van Krugten is steeds werkzaam geweest in de bouw. Veel ruchtbaarheid heeft men aan het feest niet willen geven, maar samen met de kinderen is het toch een fijne dag geworden. opgerichte sportfonds van f. 100.000,00. Alle Tilburgse sportvere nigingen weten nu meteen wat zij aan de K.V.P. hebben. Wat betreft het verloren gaan van het betaald voetbal voor Tilburg, zij erop gewezen, dat op de allereerste plaats daarvan Willem II de grote schuldige is, met name door de kwalijke rol, die zij gespeeld heeft bij de saneringsbespre- kingen medio 1971. Ook al gaat Willem II echter failliet, dan nog behoeft het betaald voetbal voor Tilburg niet verlo ren te zijn. Heeft een club als Noad in het verleden niet getoond, dat men beter betaald voetbal kan bedrijven dan haar zustervereniging Willem II. Zeker, Noad was afgezakt naar de 2e divisie, maar vraag niet met welke riemen zij heeft moeten roeien. Het is wellicht goed nog eens te refereren aan het ingezonden stuk van ongeveer veertien dagen geleden in de plaatselijke pers, waar een zekere heer van Os stelde, dat Noad zijn goede spelers had verkocht aan andere verenigingen. Hij stelde zelfs nog, dat Noad die spelers voor een lagere prijs aan Willem II had moeten verkopen. Geachte heer van Os, Willem II heeft zelf haar goede spelers verkocht (Roemgens, Hakkens, Aarts, en nog verschillende anderen). Bovendien heeft Willem II nog een financiële injectie gekregen van de gemeente van f. 250.000,00. Desalniettemin hangt Willem II onderaan in de eerste divisie en spelen zij momenteel met 500 1000 betalende bezoekers. Het resul taat van alles is, dat zij met een schuld zit van circa een half miljoen. Hoe zou Noad momenteel geklasseerd staan, als zij f. 250.000,00 subsidie had gekregen. Men had dan Bart Stovers, Cas Janssens, Leo van Straaten, Piet van Dijk, en noem verder maar op, niet behoeven te verkopen. Noad zou met dit materiaal zich beslist wel in de ere-divisie hebben kunnen handhaven. Had Noad ook een half miljoen schuld moeten maken? Niemand gelooft, dat dit een eerlijke wijze van handelen zou zijn geweest. Maar ja, door die eerlijke wijze van handelen behoort Noad (voorlopig) nog tot de verdoemden en is er discriminerend tegen deze club opgetreden. Iedereen (behalve de 38 door de FBO ’geredde’ clubs) (en deze in geweten wellicht ook nog niet) weet, dat de 6 clubs, waaronder Noad, onrecht is aangedaan en dat deze verdoemde clubs het hoger beroep in het kort geding uiteindelijk zullen moeten winnen. Voor Noad zal zeker gelden (mede gezien haar devies: Nooit Ophouden Altijd Doorgaan), dat men deze on rechtvaardige zaak doorzet tot in hoogste instantie, d.w.z. tot aan de Hoge Raad. Men behoeft uiteraard niet op de rechterlijke uitspraak vooruit te lopen, doch ieder rechtgeaard mens voelt op zijn klompen aan, dat hier in grove mate onrecht is geschied. Uitein delijk zal het recht moeten zegevieren. Het is te hopen, dat straks (begin januari a.s.) als deze zaak wederom in de Gemeenteraad komt, er meerdere heren binnen de K.V.P. zullen zijn dan alleen de heer v.d. Broek, die voor hun mening durven uitkomen. Het zou een schande zijn voor Tilburg als de ge meente een dergelijke failliete zaak wederom zou gaan subsidiëren, mede omdat de K.V.P. nog even de groc partij is en omdat daarin met sentir doorspekte mensen hun mening nis reële wijze durven uiten. Tot slot zou ik willen zeggen: Laten we in Tilburg maar niet meer over betaald voetbal praten. Althans niet in de momentele situatie en niet onder de omstandigheden, zoals deze zich in Tilburg hebben ontwikkeld. Voetbalsupporter. Daarbij gaven de mensen, die dit oordeel uitspraken zich er doorgaans geen rekenschap van, dat dit nogal opzienwekkende programma het resultaat was van extra-subsidie vanwege Tilburg Totaal; men denkt, dat het in Tilburg altijd zo gaat. En het is natuurlijk van belang, dat men dat blijft denken. aarijden, vrijwel geen mogelijkheid meer om eerder in de richting ’s Herto- genbosch te rijden dan vanaf ongeveer de Goirleseweg. Ook is het bijzonder moeilijk om in Tilburg West te komen, maar blijkens de maquettes in de grote expositiezaal in het Gemeentehuis zal daarin tijdens de volgende fase van de werkzaamheden worden vóórzien. Grote veranderingen zijn op handen in het recreatieoord ’De Beekse Bergen’ waar de nieuwe directeur, de heer Aarden, van plan is te zorgen dat het oord in korte tijd een volwaardig object zal zijn. Enige tijd geleden publiceerden wij, dat het in de bedoeling zou liggen alle tarieven met 25 pet. op te trekken, maar dit gerucht bleek overdreven. De entreeprijzen blijven in elk geval het zelfde en ook de tarieven waarmee Tilburgse moeders met kinderen geld te maken zullen hebben weinig verandering onder duidelijk dat de nieuwe zeer goed rekenschap functie van het recreat dagelijkse Tilburgse een verheugend verse Tenslotte is daar dan de ii binnenstad. De parkeerkelc neert nog maar half, de verkeerssituatie is er nog erg onduidelijk, de winkeliers van het Piusplein zijn boos over de verplaatsing van de kermis aanstaande zomer en de image van het iglonium is eigenlijk al even armeljjk als die van de hele aanblik rondom het nieuwe Raad huis. Daar is niets aan te doen want enigszins spectaculair zal de hele geschiedenis pas worden, als het plan Koningswei een beetje in de lucht steekt. Maar intussen is een en ander weinig verrukkelijk om te zien; het is dan ook niet te verwonderen, dat het hart van de Tilburger niet overloopt van trots, als hij het centrum passeert. Het gaat nog jaren duren vooraleer daar een toonbare aanblik zal te zien zijn, waarbij wij in angstige spanrting uitzien naar het ’niveaupark’ dat de entourage aldaar zal moeten verlevendigen. Wij willen hier betogen, dat Tilburg blijkbaar twee gezichten heeft, één naar binnen en één naar buiten, en dat de Tilburgers vooral gelieven te reageren over het gezicht dat naar binnen gekeerd is. Maar wie Tilburg vergelijkt met Nijmegen, een stad met veel historisch schoon en met omstreken, die zeker nog mooier zijn dan die van Tilburg, zal zich verbazen, als hij verneemt, dat Njjmegenaars het naar binnen gekeerde gezicht van Tilburg beduidend aantrekkelijker vinden dan het naar binnen gekeerde gezicht van Nijmegen, want daar is nog veel meer aandacht besteed aan de image in het land, en, naar verluidt, nogal heel wat minder aan de leefsituatie van de mensen, die er van oudsher thuishoren. Het nieuwe jaar zou bevredigend ingezet kunnen worden met het alge meen voornemen van ingezetenen en overheid om binnen-image en buiten image wat meer met elkaar te rijmen en met name ook eens ergens anders te gaan kijken, want dan blijkt Tilburg toch nog zo heel ver niet achter te liggen. rilege van B. en W. hemd te laten staan (tegen- College Willem II medio onheuse houding heeft i tegenover wie Willem contractbreuk dan toch gepleegd) had de mstemmers moeten eté daarvan. wil zijn fiat e zelfde groe tegenover w ien sn, da iichtgedraaid. /endien daarmede Apothekers Van vrijdag 31 dec. vanaf 18.00 uur tot zondag 2 jan. 8.00 uur. Klijsen en Hodes, Schouwburgring 158, tel. 25333. Kljjsen-Mauritsz, Beethovenlaan 338, tel. 32082. Kevenaar, Tilburgseweg 116a, Goirle, tel. 04247-1390. Zondag 2 jan. v.a. 8.00 uur tot vrijdag 7 jan. 8.00 uur J. W. van Nunen, Ringbaan West 273, tel. 72076. Heydens, Molenbochtstraat 21, tel. 26244. inwoner van Alkmaar of Nijmegen, dan wel eens een keer wil kon kijken, als het hem de moeite waard lijkt. Een toerist, en zelfs iemand, die een middelgrote industrie komt vesti gen, kijken toch vooral vanuit hun eigen gezichtspunt naar een stad en ragen zich niet in eerste instantie af, of e bejaarden wel goed zijn gehuisvest, f de sociale dienst wel functioneert zoals het moet. De toerist wil beziens waardigheden en een behoorlijk horeca- wezen, de industrieel verlangt goede verbindingen, schakelmogelijkheden met andere industrieën, bruikbaar en betrouwbaar personeel en een geschikt leefklimaat voor industriëlen en hun kaderfunctionarissen. Dit zijn niet op de eerste plaats de dingen, die een geboren en getogen Tilburger ter harte gaan, integendeel, want van al die zaken zal hij niet al te veel gebruik maken; importmensen daarentegen zullen weer wel tegenover hun relaties buiten de stad de image van werk-, woon-, en leefstad uitdragen - als dat kan - zoals deze door Tilburg Totaal is gepropa geerd met toch wel redelijk succes. In deze zin zou ook een algemeen jaaroverzicht er uit moeten zien: Tilburg heeft een inderdaad verbeterde image uitgedragen en niet alleen wordt die image beter, maar ook de stad zelf wordt meer en meer verbouwd in overeenstemming met die image. Maar onderwijl is de ’industriegigant’ niet doorgegaan, en dat kan geweten wor den aan vanalles en nog wat - conjunctuur, te weinig medwerking van de overheid en wat al niet - maar het blijft, daaromheen de vraag, of Tilburg wel geschikt was voor zo’n industrie gigant. Zou de stad daardoor niet helemaal veranderd zijn in iets wat nauwelijks meer op Tilburg leek? Onderwijl is de bevolkingsstijging van de achtste stad van Nederland sterk aan het vertragen. In het eerste kwartaal van 1971 is zelfs voor de eerste maal, naar wij menen, in de recente geschie denis van de stad sprake van een teruggang van het bevolkingscijfer met negen individuen. Dat is zo maar eens een keer, in het tweede kwartaal was weer een behoorlijk overschot, maar de gemiddelde bevolkingsaanwas haalt toch al lang de duizend per jaar niet meer. Er bestaan prol dienst van de particuliere maat keert in een reoi zonder in staat repliceren op de ins ’linkse hoek’ die zich roerig opstelt. Er zijn moeilijkheden in verband met het aanpassen van de oudere woningen aan een modern leefpeil, en daarbij gaat het om véél woningen en eveneens over een specta culaire verhoging van de huurprijzen. Zal de Tilburgse bevolking, die daarbij betrokken is die hogere prijzen kunnen opbrengen? In de loop van het jaar zou de kwestie Groeseind haar beslag krijgen, maar de laatste berichten daaromtrent luiden niet onverdeeld gunstig. Bepaaldelijk grote zorgen be staan op het gebied van de werkgelegen heid. Tussen nu en 1975 moeten 5500 nieuwe arbeidsplaatsen geschapen wor den en dit dan in de veronderstelling, dat de teruggang van de werkgelegen heid in textiel- en leder- en bouwsec toren zich beperkt tot de 3500, wat in het huidige licht van de conjunctuur twijfelachtig moet heten. Deze dingen hebben met de image van Tilburg, zoals die naar buiten wordt uitgedragen, niet direct te maken, maar het is te begrijpen, dat geboren en getogen Tilburgers zich daarover meer zorgen maken dan over datgene wat personen buiten Tilburg van de stad denken. Tilburg kreeg tijdens het afgelopen jaar een versterking van de functie als onderwijscentrum. Tegelijkertijd echter bleken de werkende jongeren zich steeds meer te verontrusten over hun mogelijkheden om ook aan het onder wijs deel te nemen. Vanuit deze hoek ging een andere image over Tilburg het land in, die niet makkelijk zal worden vergeten: de Tilburgse werkende jonge ren hadden een sterk sprekend aandeel in de landelijke actie voor meer onderwijs voor werkende jongeren, en deze beweging komt duidelijk overeen met de functie die onze stad vanouds heeft gehad op het gebied van sociale verbeteringen. BRIEVEN VAN LEZERS Betaald Geachte redactie, naar aanleiding van het in de plaatselijke pers gepubliceerde betreffende het betaald voetbal in Til burg, moge ik onderstaand enige aan tekeningen maken. Het is verwonderlijk, dat de heer van Logtesteijn met zijn K.V.P. bereid is financiële steun te verlenen aan Willem II, een vereniging, die op allerlei manie ren heeft gefaald; een vereniging die een financieel beleid heeft gevoerd, dat nergens op lijkt en die daarna zelfs een dermate hooghartige houding heeft aan genomen, dat zij de grootste financiële toezeggingen van B. en W. en de K.N.V.B. heeft durven negeren en zelfs meer dan f. 100.000,00 aan sanerings- gelden, die aan Noad toevloeiden, dom weg heeft durven weigeren, waarmede Noad in één slag een steenrjjke club is gewórden. In dat alles ziet de heer van Logtesteijn met zijn K.V.P. geen aanleiding om verdere financiële steun aan Willem II te doen weigeren. Uitgezonderd de heer v.d. Broek heeft de K.V.P. zich achter het voorstel geplaatst om Willem II opnieuw te steunen. De heren zouden niet zo loyaal zijn geweest als het hun eigen centjes waren. Nu het echter over gemeenschapsgelden gaat, is de K.V.P. ten tweede male bereid - na de f. 250.000,00 van enige jaren terug - om Willem II een donatie te g' waar de bejaardenpartij zich bover nog achter schaart. Wij weten nu zo langzamerhand wel, >3^

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 3