N ilk (4 A DEGRUYTER OKÉ IN HET JULIANAPARK In zomer 1972 vierde Friendship voor N.L.M. I 2 I KSKJli Vrouwen en meisjes moeten nog steeds vermijden alleen in het donker te lopen AA isms Verkeers technische leergangen Set-Velocitas Alsu gaat eten bij [Bi 4 1 o Mil Publiciteit moet verschil maken tussen psychopaten en bruten St. Hubertus- slipjacht in Udenhout Vriendelijk aanbod bleek lage list J .11 voelt u zich thuis-en u bent uit én dat is goed voor u isms t ’kW J ■1971 - Pagina 28 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 11 november 1971 - Pagina 29 ONRUSTBARENDE GEVALLEN VAN VERKRACHTING TE KOOP AANGEBODEN 00 uur Kapte in Huilend naar huis Zelfbescherming Meer ruchtbaarheid Gewoon bruten JULIANAPARK OKÉ MET DE GRUYTER 1EN iratr.) Tel. 32292 -SSi >r f 475,- ccu L nu het :em aan HIJ komt! HIJ komt!! HIJ komt!!! Wij reserveren voor u en ZWARTE PIET bezorgt alles gratis thuis. f 1,50 per tltfn f 2,00 per tien snz. het ken komen daarom in de regio’s de eerste gewisseld tsnelheid reter per uur Grotestraat 208 - HOTEL VERWIEL - WAALWIJK - Tel. 04160-32330, be- van ning KEES VAN ASTEN Stationsstraat 49 Telefoon 26392 - Tilburg Ruim parkeerterrein achter Harmonietheater. MM" 'A. IN GILZE PRACHTIG WOONHUIS Met bedrijfsruimte. Geschikt voor alle doeleinden Te bevragen: Telefoon 04257-9909 ■RONEN- =R imatlsch flitsen) Prijzen )5 f 58,- f 75,- f 94,50 Zie onze prachtsortering KINDERRIJWIELEN KINDERDRIEWIELERS AUTOPEDS KINDERRACEFIETSEN Gazelle - Rudge - Locomotief - BSA Peugeot RIJWIELEN i Mobylette - Gazelle - Berini BROMFIETSEN e.a. Een pracht sortering accessoires voor rijwielen en bromfietsen! «mreken onder van de allemaal grootste entaliteit trecht. ling van kenne- en zich tracht bij de ene niet ?1 lukken en in ilitie een wat vol- an een slachtoffer volgen de honden, die op achter het spoor van de ’vos’ [KIJKERS llende en, ook met voor ten. (Prachtig >or St. Nlcolaas) zomerdienstregeling gewerkt, zal De winderige en stormachtige herfstavonden, vroeg donker is, stellen weer eens een problee de orde, dat door veel mensen tegenwoordig niet meer au serieux wordt genomen, maar dat juist daardoor verontrustend in omvang gaat toenemen en tot onduldbare excessen kan leiden. De laatste tijd werden ons verschillende gevallen verteld, waar bij vrouwen en meisjes onder een of ander voor wendsel werden meegelokt naar afgelegen plaatsen om daar dan te worden verkracht. De levens gewoonten van onze samenleving zijn beduidend minder streng dan die van vorige generaties; ook een 4» 1 Psychopaten kunnen daardoor wel niet worden afgeschrikt, maar kerels, die ge woon maar ongure individuen zijn zullen zich daardoor toch nog wel een keer bedenken, vooraleer maar gewoon hun gang te gaan. politie aangegeven, één van de vele ge vallen, die daar ter tafel komen. Het is bijna zover! Een nieuwe winkelkoncentratie opent de deuren, om bewoners van Julianapark en omgeving zoveel m ogelijk koopkomfort te bieden. Dat is een moderne vorm van service. Daarom ook komt er een supermarkt van De Gruyter in het Julianapark. De Gruyter is oké in kwaliteit, prijs en service. Houd de openingsdatum in de gaten: dinsdag 16 november a.s. (om 10 uur). Reken maar dat het n grandioos koopfeest wordt’ geval van verkrachting wordt, door de sexuele voor lichting, niet zo tragisch meer opgenomen, het schijnt zo te zijn, dat meisjes en vrouwen wel weten, dat hun dit kan overkomen en wat ze in zulke gevallen te doen hebben. De regel, dat een vrouw ’s avonds niet zonder begeleiding van een mannelijke kennis op straat diende te komen, be staat niet meer, en is ook niet meer te handhaven. Maar deze tolerantie kan toch leiden tot situaties, die rechtuit gevaarlijk zijn en waartegen de samen leving zich veel beter dient te wapenen, dan zij van daag aan de dag doet. A. M -■ •Speclalltelten-^Qeótaurant eeuw» EL REFLEX ÏA’S ica super T.L.) fectloneerde I door de lens. >sre :he 1.8 lens tot 33 cm. che fllmlnleg. ener aan. laatste avonddienst (plm. 18.00 uur) en vanuit Amsterdam de twee laatste vluchten (om plm. 17.00 en 21.30 uur). In de overige diensten blijven Gronin gen en Enschede resp. Maastricht en Eindhoven vooralsnog gecombineerd met Amsterdam verbonden. De rechtstreekse vluchtuitvoering tekent een belangrijke verruiming va het plaatsaanbod: per bestemmir_ 100 pet. op de betreffende vluchten en 50 pet. voor de NLM diensten als ge heel. Bovendien krijgen Groningen en Maastricht snellere verbindingen met Amsterdam. De reistijd Groningen- Amsterdam via Enschede bedraagt 70 minuten, terwijl rechtstreeks in 35 minuten kan worden gevlogen. Voor Maastricht leveren de rechtstreekse diensten een tijdsbesparing op van 15 a 20 minuten. Zoals bekend, is de NLM-dienstregeling afgestemd op de vier voornaamste ver trek- en aankomst-’blokken’ van het internationale luchtverkeer via Schiphol. De voorgenomen veranderin gen houden tevens in, dat op meer internationale avonddiensten aanslui ting kan worden gegeven. Zodra de nieuwe zomerdiens van de NLM definitief is uitgew hierover nader worden bericht. De overvallers over wie wij hier spre zijn gewoon bruten, die, mogelijk or invloed van de sexverruiming a laatste jaren, menen, dat dat al zo maar gaat. Het is van het g’ belang, dat deze brute mei> Daar is het voorbeeld, waarbij onlangs een meisje van rond de twintig jaar te voet over de Stokhasselt liep om ken nissen te bezoeken. Zij werd achterop gereden door twee bromfietsers, die zo vriendelijk waren te stoppen en te vragen of zij soms een eind mee achter op wilde rijden, want de heren moesten toch dezelfde kant in. Omdat het wer kelijk een heel eind was nam het meisje dit aanbod dankbaar aan en stapte op de duozitting. De Directie van de KLM heeft aan haar binnenlandse dochteronderneming NLM toestemming gegeven om vóór de aanvang van de zomerdienst 1972 een vierde Fokker F-27 vliegtuig te huren, ten einde het dienstbetoon aan de regio’s verder te kunnen verhogen. Aan de Fokkerfabrieken is inmiddels ver zocht om bemiddeling te willen verle nen bij het huren van een daartoe geschikte machine. Hoewel de dienstregeling voor de vol gende zomerperiode nog niet definitief is vastgesteld, ligt het in de bedoeling om Groningen, Enschede, Maastricht en Eindhoven elk rechtstreeks met Amsterdam te verbinden op de twee best oez tte - de viv« 'agelijkse retourvluchten, die de NLM van maan dag t.m. vrijdag uitvoert. Voor recht streekse uitvoering aanmerking: vanuit ochtendvlucht (plm. 07.15 uur) en de Onder meer door alle gevallen met zo nauwkeurig mogelijk signalement bij de politie te melden en er ook meldir te maken, als een individu met k lijk ongepaste bedoelingen op te dringen, want wat bij lukt kan bij de andere wel dat geval heeft de poli lediger signalement dar in haar verbouwereerdheid doorgaans in staat is te geven. “:ti bedoeld voor .jvincies, Gemeen- pen die bemoeienis twerken van wegen den worden tevens lie leden van het Na een eind te hebben gereden sloegen de twee bromfietsers als bij stil zwijgende afspraak een paadje in, dat naar een bos voerde. Het meisje kreeg angst en wilde van de duozitting sprin gen, maar de berijder pakte haar bij een been en sleepte haar gewoon een heel eind mee. Toen gooide hij de bromfiets neer en ging haar te lijf, waarbij hij haar verweer te niet deed door haar zo bruut af te rossen, dat zij er een hersenschud ding aan overhield. Versuft kon het meisje niet verhinderen, dat hij haar verkrachtte. Dit gebeurd zijnde verwij derden de twee mannen zich en lieten het aan het meisje over maar te zien, dat zij thuis kwam. Bijzonder schande lijk was, dat de andere man op het ge roep om hulp van het meisje geen ander antwoord gaf dan: ’Nee, nee, ik hoor of zie niks en ik bemoei m’n eigen nergens mee! Natuurlijk is dit geval bij de Zaterdag 20 november wordt in de omgeving van Udenhout voor de 23e maal de traditionele Hubertus-slipjacht gehouden, ’s Morgens zijn de St. Hubertusplechtigheden. Om 10.00 uur worden de gasten ontvangen in café ’t Centrum in Udenhout. Vandaar ver trekt men naar de parochiekerk waar om 11.30 uur pastoor Ras een plechtige jagersmis opdraagt. Rond een uur ver zamelen de ruiters en amazones zich op het kerkplein om daar de meute van dertig honden af te wachten. Pastoor Ras zegent dan de ruiters en honden. In de omgeving van café-restaurant Bos en Duin begint 14.00 uur de jacht. Het vertrek is zo gemaakt, dat het publiek de ruiters tot ruim een kilo meter kan volgen. De slipjacht bestaat zoals ieder jaar uit vier runs, afge met stapreprises. Bij volle jachts wordt er zo’n veertig kilome gereden. De ruiters i hun beurt ac jagen. De rit eindigt bij de kill, een nagemaakt vossehol, waar de honden hun eerlijk verdiende vlees vinden. De slipjacht achter de meute levert nog altijd een romantisch schouwspel op. Voor het extra levendige beeld daarbij zorgen de honden. Daar achter komen de galopperende paarden met de in traditioneel kostuum gestoken ruiters. Vooraan de leiders en leidsters van de meute in rode jacks, fier rechtop, het geheel tegen een achtergrond van het in herfst-tooi gestoken bos en heide. Een prent, zoals we die kennen uit vervlo gen eeuwen. De St. Hubertus-slipjacht is een imitatie van de Engelse vossenjacht. Om alle misverstanden uit de weg te ruimen: er wordt helemaal niet gejaagd. Het is een spel van ruiter en dier, waarbij de honden spoortrekker zijn. De toeschou wers, die er een complete dag van willen maken kunnen in het restaurant van Bos en Duin met de wildspecialitei- ten kennis maken. Afgelopen zondag waren er twee vierde plaatsen in het verschiet voor SET. Bij winst de vierde plaats van boven bij verlies de vierde plaats van onderen op de ranglijst. Het werd uiteindelijk een verdiende 4-3 overwinning op Taxandria. Door deze overwinning komt er weer enig zicht op aansluiting met de kopgroep. Wij deze aansluiting helemaal lukken, datjf moet er a.s. zondag van Velocitas gewónnen worden. De mogelijkheden zijn ruim schoots aanwezig, hoewel Velocitas ook verwoede pogingen doet om de midden moot vaarwel te zeggen. grondig de kop wordt ingedrukt, en dat het hele publiek, waar zulke dingen ge beuren of dreigen te gebeuren zich ermee moeit. Het is nog altijd zo, dat onwelgevallige avances lastig zijn en degene, die ze maakt zich heeft terug te trekken op het eerste woord van de vrouw of het meisje dat te kennen geeft er niet van gediend te zijn. Houdt de betrokkene aan, dan heeft het slacht offer het volste recht zich te beroepen op de omstanders die de persoon in kwestie hebben aan te manen gewoon ’zijn fatsoen te houden’ en zich te ver wijderen. Dan heeft die man daaraan gevolg te geven, want dat is zijn wette lijke plicht. Erbij blijven staan en zeg gen: ’Ik heb er niets mee te maken! is zwaar strafbaar, zoals de betrokkene in geciteerde geval duidelijk zal mer- als de politie hem te pakken krijgt. Dit jaar organiseert de ANWB voor de 14e maal een serie Verkeerstechnische Leergangen. Deze leergangen zijn technici van Rijk, Prov ten en Waterschappe hebben met het uitv plannen. De Leerganger georganiseerd voor die politiepersoneel die speciaal op het gebied van het verkeer werkzaam zijn. De eerste Verkeerstechnische Leergang van dit jaar is gehouden in Den Haag op 29 september j.l. De 7e leergang in deze serie, waaraan ruim 100 verkeerstechnici zullen deel nemen, is op woensdag 17 november te Tilburg, Grote Zaal Stadsschouwburg, Stadhuisplein 42. In een ander geval stond een meisje van zestien jaar langs de Loonseweg te lif ten en werd opgenomen door een auto mobilist, die na enige tijd zei zich even uit de auto te moeten verwijderen, waarna hij dreigend terugkwam en met het meisje de meest nare handelingen verrichtte. Tenslotte smeet hij haar letterlijk de wagen uit, zodat het kind vier kilometer ver huilend naar huis moest lopen. Het heeft weinig zin nog andere geval len te vermelden, omdat ze allemaal op hetzelfde neerkomen. In één geval was de overvaller zo ’menselijk’ zijn slacht offer, dat stond te huilen toe te voegen: ’Kom, kom, ge zult er niet aan dood gaan. Nou, ge ziét maar! waarna hij zich verwijderde. De frequentie en ook de aard van deze gevallen, die werkelijk in de tientallen lopen, geven te kennen, dat hier geen sprake is van psychopa ten, of van andere ongelukkigen, die hun handelingen bedrijven onder inwer king van een onbestrijdbare psychische dwang. Intussen blijkt echter ook, dat vrouwen en meisjes zich, veel beter dan tegen woordig te doen gebruikelijk, dienen te beschermen tegen dit gevaar. Onder geen voorwaarde meegaan met onbe kenden, vermijden op late uren alleen te lopen op plaatsen waar geen publiek in de buurt is, nooit uitdagend gedrag aan de dag te leggen tegenover personen van wie men niet gediend is en bij het liften minstens te zórgen voor bescher mend gezelschap. Zoals gezegd de gevallen van verkrach ting nemen de laatste tijd onrustbarend toe en het mag niet anders zijn of de hele samenleving heeft de taak zich daartegen te wapenen. Natuurlijk bestaan er psychopaten, die niet toerekeningsvatbaar zijn en het publieke oordeel over hen moet blijven luiden zoals gangbaar is; al schiet het slachtoffer daar weinig mee op, maar dat geldt niet voor diegenen, die menen, dat zij, gezien dit menselijk oordeel dan óók maar hun gang kunnen gaan in de verwachting dat het slacht offer in haar schrik het verschil niet zal opmerken. In die gevallen kan de poli tie niet hard genoeg toeslaan en het zou heel goed zijn, als daaraan wat meer ruchtbaarheid werd gegeven.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 29