AKTIVITEITEN van •s is! BEWAARPAGINA van de [1 nen /elier ‘II Winterprogramma 1971/1972 NUT Winterprogramma 1971/1972 N.I.V.O.N. zijn! LIRG e Trim-u-fit kursus G Kursus inleiding in de komputerkunde ’De revolutionaire maatschappij kritiek van Herbert Marcusse\ door prof. Plattel V Filmkursus Kennismaking met de klassieke schrijvers Kursus Engels Kursussen ’Kleine Academie’ Kursus Spaans Kursus Frans Kennismaking met de klassieke oudheid oktober 1971 - pagina 8 Donderdag 7 oktober 1971 - pagina 9 DETILBURGSE KOERIER Toneelvoorstellingen ’Kleine Academie’ KEN’ f 125,= ein 212 raat) TPRIJZEN 20.30 uur; Heb interesse voor de volgende ACTIVITEITEN kunnen pas ad o Mijn voorkeur gaat uit naar avond Naam Adres Woonplaats Zenden aan: n® droevig gesteld is. Het heeft geleid en leidt nog dagelijks tot ig- brer Inlichtingen en opgave alleen voor cursussen bij de heer F. H. M. van Limpt, Zwartvenseweg 40, Tilburg, Telefoon 04250-75366. Nadere aankondigingen worden aan de leden toegestuurd via maandelijkse bulletins. onder deskundige leiding op- iestuderen. van voor de hand liggende imen en een kennismaking de Franse vo- 1, Zwabenland en g ons zien de het onze be- VRIJDAG 14 APRIL Wim Kan - alleen jFT ,ak- tegenstellinger met onverwa zodat kan be- 250-25181 LIER MET ZATERDAG 9 OKTOBER ’De Twee Wezen’, van d’Ennery en Cormon, Toneelgroep Globe. ZONDAG 14 NOVEMBER ’Kijktaarna’, met Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard DINSDAG 14 DECEMBER ’Secretary Bird’, blijspel WOENSDAG 2 FEBRUARI ’Sex a la meunière’, van Annie M. G. Schmidt DINSDAG 23 MEI ’En nu naar bed’, van Annie M. G. Schmidt MAANDAG 17 JANUARI ’Een reisverhaal over Domatië en in het bijzonder Dubrovnik’, door mej. A. Marchand. 1STE HELFT JANUARI ’De volksmuziek van Balkan en Anatolië als geheel’, door Walter Swets - lezing met muzikale illustraties. N.V.N. Antwoordnummer 400 TILBURG (dus zonder postzegel te versturen) VRIJDAG 10 MAART ’Platanow’, van A. Tsjechow, Toneelgroep Globe ZATERDAG 13 MEI Excursie naar de geheel vernieuwde bloemenkwekerij van de gemeente onder leiding van de heer J. H. M. Knippels. f. 185, Ges™ sdag ïgela; Op 1 Tilbt die i kon; zo lang •leden dat ik ik het vol- en die sommigen ien; zou u een krijgen? bezig om in organiseren, de volgende psycho- :h-dialec- ij tracht op lyse tot een Laat uw >oekhoudlng deskundig verzorgen. Ook Btlng-aangelegenheden Zeer billijk tarief Vraag vrijblijvend Inlichtingen. \dm. kantoor L W. JACOBI ausslaan 128- Tilburg alefoon 04250-26339 ling staan efeningen en kosten nader ïspreks- en infor- ond 12 oktober; itagelaan 5. met deze verdeling moord en doodslag. Dr. Tom de Booy brengt een verrassende lezing met unieke kleuren-licht beelden en een ópen diskussie tussen toehoorders en inleider tot slot. Ook dit jaar genieten leden van de Kleine Academie weer enkele guldens reduktie bij schouwburgvoorstellingen. Hiervoor komen in aan merking de volgende voorstellingen: VRIJDAG 12 NOVEMBER 20.00 UUR ’Florence in voor- en tegenspoed’, door E. E. H. Hoen - lezing met kleurenlicht- beelden. Van Dalsumzaal-Stadsschouwburg. (voor- mini- 90 mi jl 35 190,- iing van bevoegde de voorkeur van t deze kursus ge- bereid geve Bovenzaal o Kursus Frans o Kursus Engels o Hernieuwde kennismaking met klassieke schrijvers o Kennismaking met klassieke oudheid o Beginnerscursus Latijn of Grieks o Filmkursus o Kursus Spaans o Kursus inleiding in de komputerkunde o Trim-U-fit Kursus o De revolutionaire maatschappijkritiek van Herbert Marcusse, door Prof. Plattel Incidentele activiteit (zelf invullen) raag kunt door uw O o zaterdagmorgen MAANDAG 13 DECEMBER Een informatieve avond over buitenlandse natuurvriendenhuizen. Wij bezoeken 21 natuurvriendenhuizen met een reis door België, gezen, de Zwitserse jura, Midden-Zwitserland, het Zwarte Woud, 2 Sauerland. DINSDAG 12 OKTOBER 20.00 UUR ’Het konflikt mens - natuur spitst zich toe’, door dr. M. J. Adriani - lezing met kleurenlichtbeelden en diskussie. Van Dalsumzaal Het vak komf immers al stevi; en hoge wachter In deze kursus zal geprobeerd worden uit de doeken te doen hoe een kom- puter werkt, wat hij kan en wat hij niet kan. Theresialyc 5 - Tilburg, kursus Engels nooit Engels gest spreksavond: dinsc 19.00 u. Prof. Cobl MAANDAG 14 FEBRUARI ’Waar gaat 4500 miljo de mens zijn i stoffen te ontt De geologische voor een rechtvaardige verdeling onde DONDERDAG 3 FEBRUARI 20.00 UUR In de Van dalsumzaal-Stadsschouwburg. ’Hoe leren we de vrede? ’Wat kunnen gezin en school voor de vrede doen? door drs. S. C. Derksen - lezing met diskussie over: de betekenis van de gezinsopvoeding en in dit verband de noodzaak van een betere gezinsvoorbereiding, de vele ernstige tekorten in ons huidige onderwijs, de gebrekkige staatsburgerlijke opvoeding, de inadequate leermethoden die autoritaire en agressieve gedragspatronen in de hand werken en de onvolledige onderwijsprogramma’s waarin voor de fundamentele levensvragen nauwelijks of helemaal geen plaats is, zodat het belangrijkste deel van de opvoeding aan het toeval of aan onze ’verborgen verleiders’ wordt overgelaten. ïsialyceum, Prof. Cobben- ilburg. gelegenheid voor een kursus >r hen, die nog nooit met de gemaakt hebben. Gespreks- itieavond voor c voor sium gevolgd, lijke in deze talen oudh in Franse of is, cultuur iets meer MAANDAG 22 NOVEMBER ’Een stuk van de wereld’, door N. F. Halbertsma hoofdconservator van het kon. instituut voor de tropen te Amsterdam, die reeds vele malen voor onze leden met prachtige films-over-Zuid- en Midden-Amerika (piraparana) is opgetreden, laat ons nu kermis maken met ’een stuk van de wereld’; met merkwaardige belevenis met mens en dier in verre landen en bij vreemde volken. Het is een ’monde cane’ zonder cynische accentuering i igen, maar een observering van natuurgeheir zacht menselijk gedrag. Misschien bestaat er bij oud-gymnasias- ten een heimwee naar die ’goede oude Homerus’ of Vergilius, Herodotos of Tacitus; of zomaar Griekse en Latijnse teksten; een heimwee dat leidt tot het verlangen om nog eens in de klinch te gaan met één van deze heren, en hun kracht én charme weer eens te onder vinden door hun teksten ter hand te nemen en, nieuw te bt Zowel voor dames als voor heren zal ’n aparte groep ge accent van de 1 komen te ligger op muziek (jaz het conditionele a< komt, terwijl bove steed zal worden aan het de vorm van v handbal etc. Bij de heren zal naar conditiever- betering gestreefd worden door o.a. circuittraining, krachttraining etc. maar ook met hèn zullen de diverse bal spelen beoefend worden, iedereen de nodige spelvreugde leven. De kursussen zullen onder leidir van docenten lichamelijke oef m.o. Om de beide kursussen doorgang te kunnen laten vinden dienen er zich minimaal 25 deelnemers voor elke kursus aan te melden. Cursusgeld voor plm. 20 lessen: plm. f. 80,- Het N.I.V.O.N. organiseert in samenwerking met de stichting ’Terra Nova’ een kursus hout gutsen o.l. v. de heer A. Goossens. 10 maandagavonden om de veertien dagen start bij voldoende deelname medio november de kursus. Voor de gehele kursus bedragen de kosten f. 20, Opgave als deelnemer aan deze kursus bij de administratie van ’Terra Nova’ - Nieuwlandstraat 44. Verder organiseert het N.I.V. O.N. een kursus emailleren o.l.v. zr. Ermelinda; 6 dinsdagavonden van 20.00 - 22.00 uur. Bij voldoende deelname start van deze kursus op dinsdag 19 oktoberDe kosten zijn f. 12,50 plus een klein bedrag voor het materiaal; opgave als deelnemer aan deze kursus bij de penningmeesteresse van het N.I.V.O.N.: mevr. M. Haveman Prof. Keesonstraat 10, giro: 1667328 .^langstelling ;mie dit jaar Deze zulle’ •"t onze aarde naar toe? door dr. Tom de Booy. iljoen jaren geleden is onze planeet ontstaan en 1 miljoen jaar geleden deed s zijn intrede. Deze mens heeft steeds getracht om aan zijn aarde de grond trekken, die hem in staat stelden om zich in stand te houden. ongelijkheid van deze grondstoffen doen grote problemen ontstaan irdige verdeling onder de mensen. Iedereen weet nu wel dat het Och, aan woordig niet genoeg meer; er dien: je hoort zoveel Eng niet alleen hier in het lar ’t buitenland' waarmee je je het mijn schooltijd is geweest; en echt dat je probeer het c Kursus Engels voor bare vooropleiding niveau vereist dinsdagavond: 20.45 - 22.15 uur: 32 a 35 lessen van anderhalf uur van oktober tot april of mei onder leiding van een bevoegd docent; kosten f. 185,- (leden); f. 190,- (niet-leden). zeeum - Prof. Cobbenhagelaan Bij voldoende deelname Is voor degenen die nog studeerd hebben: ge sdagavond 12 oktober bbenhagelaan 5. n- Wat maakt ®en film aantrekFél ijl Waarom valt de ene film als een bt steen en slaat de andere zo geweldig aan? Is een film enkel en alleen een commer cieel produkt? Waarom is de huidic derwerp van heftige de film invloed op de Loopt de film vooruit op bepaal wikkelingen? Waarom wordt geweld (in de film) zo vlot verkocht? Ziedaar enkele vrager misschien bezighouden; zou antwoord op die vragen willen het ogenblik zijn wij 1 burg een filmkursus te in circa 10 ’lessen’ o.a. onderwerpen omvat filmgeschiedenis - techniek film - tech niek t.v. - filmanalyse - pedagogische, psychologische, sociologische aspekten - experimentele en undergroundfilm - film en muziek - enz. Bij voldoende deelname personen) zal deze kursus ten in november en duren tot mat elke ’les’ zal ongeveer twee uur beslag nemen en de avonduren zaterdagmorger kosten zullen f. 30,- en f. 50,- liggen. ooropleiding op mavo-niveau is rkelijk; wie met sukses aan deze wil deelnemen zal per week enkele uren hieraan moeten besteden; afgezien van het kursusgeld is plm. f. 25,— boekengeld nodig. 32 a 35 lessen; f. 185,- (leden); f. 190,- (niet- leden). Gespreks- en informatieavond woensdag 13 okt. 19.00 u. Prof. Cob benhagelaan 5. Bij voldoende belangstelling organiseert de kleine akademie dit jaar ook trim-u- fit-kursussen. Deze zullen gegeven worden in de wintermaanden, op zater dagmorgen van 10.00 - 11.30 uur in de gymnastieklokalen van het Theresia lyceum, Prof. Cobbenhagelaan 5 te Tilburg. Voelt u zich vrij goed thuis in Frans of Alle belangstellenden voor een derge- Engels, hebt u het gymnasium gevolgd, lijke kennismaking met de klassieke hebt u anderszins ervaring in deze talen oudheid worden uitgenodigd op dins- en bent u geïnteresseerd in Franse of dag 12 oktober om 20.00 uur in het Engelse literatuur, geschiedenis, cultuur Theresialyceum - Prof. Cobbenhagelaan en wilt u hierover wel eens iets meer 5 - bijeen te komen om tot concrete weten, leest u dan vooral het volgende: plannen en afspraken te komen. ’Volg jij een kursus Engels? waarvoor? i je moedertaal heb je tegen- niet genoeg meer; en boven hoort zoveel Engels om je heen, ind, maar ook in td; het is eigenlijk de taal je het beste kunt redden: en Itijd is zo ook niet voor niets i als je het bijhoudt, voel je er veel profijt van hebt; ook eens. beginners middel- minimaal mavo- Op het Theresialyceum - Prof. Cobben hagelaan 5 - worden bij voldoende Be langstelling zaterdags van 10.00 - 12.00 uur kursussen Frans en Engels gegeven, waarin allerlei aspecten van deze twee talen aan de orde komen; duur van de kursus, onderwerpen overeen te komen. Ges matieavond dinsdagavor 20.00 u. Prof. Cobbenha (ongeveer 25 is kunnen star- lart; mgeveer twee uur in kan gegeven worden in (20.00 - 22.00 uur) of op m (10.00 - 12.00 uur); de waarschijnlijk tussen de VRIJDAG 3 MAART Nut - Kleine Academie - Nivon ’Rembrandt of Karei Appel? Over deze beroemde Nederlandse schilders uit de 17e en 20e eeuw hebben cineas ten films vervaardigd die het aanzien waard zijn en tesamen zeer geschikt zijn als uitgangspunt voor een diskussie over kunst. Het zijn de films: ’Rembrandt’, van Bert Haanstra ’de werkelijkheid van Karei Appel’, van Jan Vrijman. Aan de hand van deze films over twee zeer verschillende kunstenaars hebben wij mevr. B. Schermer-Paans, deskundige op het gebied van de kunstzinnige vorming, zonden deze films toe te lichten en de diskussie hierover te leiden. 1 Hotel Riche - Heuvel ’eformeerd worden. Het kursus bij de dames zal ;n op het zich bewegen izzgymnastiek), waarbij aspekt zeker aan bod >vendien aandacht be- aan het spelelement in volleybal, basketbal, Voor deze meneer biedt de kleine aka demie uitkomst; met ingang van de derde week van oktober start er weer een kursus Frans voor beginners opleiding op middelbaar niveau, maal mavo vereist); elke week 9( nuten Frans tot april of mei (32 lessen) kosten f. 185,- (leden) f. 1' (niet-leden) onder leiding van be docenten; naar gelang u de meerderheid wordt geven op: maandagavond: 19.00 20.45 - 22.15 uur. dinsdagavond; 19.00 - 20.30 uur; 20.45 -22.15 uur. In het Theres hagelaan 5, Tilburg. Eveneens gelegenheid voor een kursus Qe kleine akademie wil de gelegenheid Frans voor hen, die nog nooit met de hiertoe bieden, indien een groep van taal kennis gemaakt hebben. Gespreks- ongeveer 10 mensen zich hiervoor en informatieavond voor degenen die meldt; een classicus wil dan de leiding belangstelling hebben voor de kursus over zo’n leesgroep op zich nemen; Frans: woensdagavond 13 oktober plaats, dag, uur en vooral ook welke 19.00 u. Theresialyceum, Prof. Cobben- schrijvers, kunnen in nader overleg hagelaan 5. worden vastgesteld; ook de kosten voor -een dergelijke leeskring hoe worden vastgesteld. Alle oud-gymnasiasten, die iets voelen voor een dergelijke leeskring worden uitgenodigd om op dinsdag 12 oktober om 19.00 uur in het Theresialyceum - Prof. Cobbenhagelaan 5 - bijeen te komen, teneinde tot concrete plannen en afspraken te kunnen overgaan. galoi volgens sionaal haar prestatiedwang een surplus aan agressie. Marcusse wil de verworven heden van de freudiaanse analyse binnen het marxistiscl tisch denken opnemen. Hij deze wijze de psychoanalyi socioanalyse te verbreden. Hij streeft een synthese na tussen de marxistische vervreemdingstheorie en de freudiaanse verdringingsleer. Marcusse meent dat de toekomst het einde van de utopie kan betekenen. Hij bedoelt hiermee, dat de zogenaamde utopische mogelijkheden van de vol ledige harmonie, van het ’tot vrede ge bracht bestaan’ niet meer utopisch zijn, maar reeds de concrete maatschappe lijke negatie van het bestaande vormen. Er worden 3 a 4 colleges gehouden, waarbij de vorm nader overeen te komen is; ’s avonds of op zaterdag morgen. Herbert Marcusse wordt wel de profeet van de hedendaagse maatschappijkritiek genoemd. Zelfs diegenen die de ideeën van deze Duits-Amerikaanse geleerde fel bekritiseren, erkennen echter, dat hij de gevaren van onze welvaartsmaat schappij duidelijk weet te signaleren. De vraagstukken van vervreemding, repressie en manipulatie nemen in de werken van Marcusse een centrale plaats in. De auteur meent, dat onze westerse samenleving zich in haar rusteloze vaart naar consumptieverhoging dreigt te ver- jpperen. De maatschappij draagt hem een totalitair en ééndimen- karakter. Zij veroorzaakt door prestatiedwang e< sie. Marcusse wil 1 van Bovendien wordt u enige elementaire programmeervaardigheid bijgebracht. De kursus bestaat uit 25 lessen van twee uur ’s avonds of zaterdagsmorgens gegeven in het Theresialyceum aan de Prof. Cobbenhagelaan. Uw voorkeur voor het tijdstip kunt u te kennen geven op het antwoordformulier - in lichtingen zijn te verkrijgen bij dhr. A. Langhout tel: 76996 te Tilburg (na 19.30 u.) naast het lesgeld kost de kursus nog f. 30,— aan studiemateriaal. lige filmkeuring on- je diskussie? Heeft *e maatschappij? -■it op bepaalde ont- Zullen komputers ooit de wereld gaan regeren? Over het antwoord op deze vras u zich natuurlijk mettertijd d< kinderen laten voorlichten. Voor het eerst gaat de kleine akademie een kursus Spaans geven, die bestemd is voor beginners; bij deze kursus zal ge deeltelijk gebruik worden gemaakt van audio-visuele hulpmiddelen, terwijl het accént in de loop van de kursus steeds sterker op de conversatie zal komen liggen. Een vooroj: noodzal kursus DONDERDAG 13 APRIL 20.00 uur ’Decoratieve aankleding van huis en tuin’, door dhr. J. H. M. Knippels - lezing met demonstratie en dia’s hoe kunnen wij met eenvoudige middelen onze huizen en tuinen in Tilburg een feestelijke bloemenversiering geven? Zorgt u voor uw tuin? Van Dalsumzaal - stadsschouwburg ’Op vakantie geweest? waar? - Frank rijk - en is het meegevallen? Het was toch je eerste buitenlandse vakantie? Ja, het enige wat mij tegenviel was de taal; ik dacht dat ik met mijn muló- Frans aardig uit de voeten k is het nu ook nog niet gelee dat achter de rug heb; als i gende jaar weer zou gaan - en daar voel ik veel voor - zou ik van te voren best deze taal wat willen bijspijkeren. Indien een groep van ongeveer 15 per sonen graag een aantal inleidingen en beschouwingen over de klassieke oud heid door enkele classici zou willen aan horen of met hen over de waarden van de klassieke oudheid van gedachte zou willen wisselen of een beginnerskursus Grieks of Latijn zou willen volgen, wil de kleine akademie ook hiertoe de ge legenheid bieden. MAANDAG 13 MAART ’De Nederlandse Molens’, door dhr. W. v. Tilborg. Aan de hand van een aantal kleuren dia’s laat de heer Van Tilborg verschillende typen van molens en waarvoor zij dienden. Verder is h doeling om met de bezoekers aan deze lezing een excursie naar een aantal molens te maken. rnputerkunde heeft zich dg genesteld in voortgezet ’er onderwijs. Wilt u niet zolang m?

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 9