VAN DAL Je Iglonium totaal niet vernield ’Iglonium lijkt noodvoorziening na een zware aardbeving’ Brieven van lezers Textielmuseum Praatavond in het Wandelbos CITROËN Waarom werd er niet iets voor de hele bevolking neergezet Kon. poppen in het Voorlichting Middenstand A megensnv Cursus ’geluidsonderzoek’ demonstratie Duvelhok caiQinada NU 135.- ptember 1971 - Pagina 2 OPLAGE 55.025 ont ’TEDERE JEUGD’ TREFT GEEN SCHULD LET maat 42 I M ARCHITECT FRANS BEDAUX n goec ifonds ZWAAR BERBERTAPIJT 1904 Op ons verzoek om informatie e pers inde j Foto van Aarle inton van Oirschot Bij iedereen zonder extra kosten thuis bezorgd bijv.: motorgazonmaaim achine yarte 2bruikt. ïschreven. Het 5 niet zodanig van i, die (ESIKHAAF, EN NOORD. jzonder doel. EEN CITROEN KOPEN IS BIJ VAN DER SCHOOT BINNEN LOPEN Nut zal nog blijken Bij het secretariaat van Tilburg Totaal was snel aan een Totaal. □-bouwsels besproken Totaal, luidelijk, Hoe de wikkelt echter kwart it doei iur rte; in- We rote bomen ’verloren’ het geheel len, te ver- Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 het Bouw en vanzelf- brandweer- UITGAVE J. DE BEER REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Udenhout-Berkel-Enachot-Moergestel en Hilvarenbeek ..CÏÏ.X,, Hing E^weekblad voor het hart van koerie Molenstraat 20-22 Oirschot Tel.04997-1255-1673 mobiele service dienst ;ning, dat alle commen- wij moeten volhouden :ht van de iglo’s gezien spectaculaire Iglonium in materiaal tectonische Weinig inspirerend Wij zijn van mei taren ten spijt, dat het aanzicl fikt, al toegeven, kranten brandbaar mate- genoernde stoffen noemen indbaar, misschien hebben opvattingen i op onze materiaal 1 zijn met irboren is, Donderdag 7 oktober 1971 15e jaargang no. 734 PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING Tijdeljjk Tel. 25525 b.g.g. 33370 ire puien met deuren kortom, ’n outsider nog nauwelijks Ionium er straks zich zal houden. Andere opzet ’Ik moet zp» dat het mij t maanden la Iglonium zag wat er van de kwam de mei ontwerp "eweest nu geb ikt is H AUTOMOBIELBEDRIJF B I ANT. v d SCHOOT VI.LDIIOVI M<IM, 69 III BI KG H Op donderdag 14 oktober a.s. zal in DUVELHOK, werkcentrum voor beeldende ekspressie, een bijzondere demonstratie worden gehouden. Op die avond, welke start om 20.00 uur. zal de begeleider van de kursus ’geluidsonderzoek’ de heer Huub ten Hacken (musicus) een demonstratie geven van wat geluidsondèrzoek kan betekenen. ipruir geheel 'eld en viariaat verwantschaf Ionium valt r Elke week 'n nieuwe W modieuze voorraad: I Army-green 1 I Mobilisation-green I Pantalons, I T-shirts - Truien met kol] en losse Badges om J overal op te stikken I Het ontwerp van de kindercrèche, in maquettevorm, zoals het in februari door de heer Bedaux werd ingediend bij het secretariaat van Tilburg Totaal. Enige verwantschap met het idee van het Iglonium valt niet te ontkennen. Door het bestuur van het NKOV is dezer dagen voor de eerste maal de ’Ondernemers-Kroniek’ uitgegei Door middel van de kroniek wil bestuur de leden op over hetgeen in Tilbt voor de Middenstan kunnen zijn. P; vestigingsmogelijkhi ningen, het beleid Koopha De kroniek wordt geredigeerd door de heer Jan van Rijthoven. Uiet p de hoogte houden burg gebeurt en wat ind van belang zou Bijvoorbeeld nieuwe kheden, politieverorde- ,.d van de Kamer van landel, de wekelijkse koopavond Volzuivere scheerwol 6 tinten Garantie wereldwolmerk TAPIJTGROOTHANDEL Enschotsestraat 27 Telefoon 04250-21904 TILBURG MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang heeft de Koningin ge- bij haar buiten zijn veel zeer fraaie de meest verscheiden iriginele klederdrachten. sdeelte van de opbrengst der ten- elling komt ten goede aan het gin Wilhelminafonds voor de i oestrijding. toen ik een plan van kunststof die de igsruimte ervolgens uiteengenomen zouden worden om over de buitenwijken van de stad te worden verspreid als crèches voor kinderen. En het ontwerp van dit Iglonium was dan van de hand van de bouwkundig adviseur van de Stichting Tilburg Totaal.’ Toen de heer Bedaux iglo’s terecht kwam, kwam de mening bij hem op, dat zijn ontwerp in beton dan toch bruikbaarder geweest zou zijn, en dat kunststof zoals nu gebruikt werd niet bijzonder geschikt is voor het beoogde doel. De iglo’s doen volgens zoals i huisve aar van het loor liet men de uitlatingen van de heer Bedaux geheel voor diens eigen rekening. Aldaar was men van mening, dat de iglo’s hun waarde nog zouden bewijzen, wanneer ze eenmaal waren afgwerkt en konden gaan functioneren. Enige relatie tussen de ontwerpen van de heer Bedaux en van de heer Van Oers werd nadrukkelijk ontkend: deze vorm van bouwen was in zuidelijke landen al wel meer toegepast en bewees daar haar bruikbaarheid onaanvecht baar. Tot zover Tilburg Totaal. De vernielingen aan de Iglo- worden elders in ons blad b door de perschef van Tilburg Uit een en ander blijkt wel dl dat de Stichting er andere opvattingen op na houdt omtrent spectaculaire aspecten en soliditeit dan de redactie van ’De Koerier’. Welnu, zijn vrij, maar wij hebben redactie vastgesteld, dat het waaruit de iglo’s vervaardigd een balpen makkelijk te door en tevens, dat het, als men er een lucifer bij houdt, toch aardig brandt het, dat moeten wij tc niet zo fel als celluloid of 1 papier. Ook minder riaal dan de genoerndt wij nog brai wij dat mis. Uit het Iglonium moesten stukken worden gezaagd om de koepels aan elkaar te kunnen hechten en op die manier doorgangen te krijgen. Binnen heeft men sterk de indruk zich in onderaardse gewelven te bevinden. De iglo’s die thans bij het Raadhuis worden opgericht zijn het gesprek van de dag wat wel blijkt uit de talloze commentaren die over ën weer worden uitgesproken en geschreven. Het gaat per slot om een kwart miljoen, en het resultaat is niet zodanig dat het Tilburgs publiek er bepaald enthousiast over is. De heer Frans Bedaux, architect, is van mening, dat het Iglonium-ontwerp aan elkaar kleeft van fouten. ’Ik heb zelf, voordat er nog sprake was van een iglonium, een ontwerp bij Tilburg Totaal inge diend, dat men zich uit publicaties van destijds nog wel zal herinneren: een crèche voor kleuters, bestaande uit tunnels en koepels, waar de kinderen wel en de volwassenen niet in konden, die in beton zouden worden uitgevoerd zonder dat er scherpe hoeken en kanten aan zaten, waaraan de kinderen zich zouden kunnen bezeren. Het ontwerp het Iglonium zoals het nu wordt uitgevoerd bevat tal van nadelen, in het ontwerp van de crèche werden vermeden, terwijl de voordelen van het crêche-ontwerp niet werden gebruikt.’ Bij 'n overlijden in uw familie, zowel 's nachts als overdag, belt u eerst ons, wij nemen al de zorgpn, betreffende de be grafenis of eventueel crematie van u over. R.-K BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 hem verontrustend veel denken aan de bouwsels, die in 1957 in Peru verrezen, toen het land door een aardbeving geteisterd en de bevolking in tempo moest worden geholpen dak boven het hoofd. De heer Bedaux meende niet te kunnen nalaten aan zijn relaas toe te voegen, dat hij het jammer vond, dat het Iglonium, gebouwd als het was met het belasting-geld van de Tilburgers, voor namelijk ten goede zou komen aan de industrie inplaats van rechtstreeks aan de bewoners. Wat met de crèche wel het geval zou zijn geweest. Op maandag 11 oktober vindt e? weer een grote praatavond (hearing) plaats in het Wandelbos. Deze jaarlijks terug kerende gebeurtenis wordt georgani; seerd door de Wijkraad. De bedoeling is dat de Wijkraad verantwoording aflegt over wat zij gedaan heeft (of niet) ge durende het afgelopen jaar. Daarnaast is nog belangrijker, dat de bewoners met de raad alle wijkproblemen kunnen be spreken die zij van belang achten. Zo’n praatavond maakt het dan mogelijk om te bepalen wat er moet gebeuren. De wijk Wandelbos is nu een van de oudere nieuwe wijken in de stad. Het verenigingsleven begint te draaien, maar geleidelijk komen er allerlei noden en tekorten boven waar iets aan gedaan moet worden. Problemen liggen voor het opscheppen, zoals op het gebied van de huren en de huisvesting, sport en spel, het gevaar van het kanaal, de reukhinder door de J.F.F.-fabriek, noden in gezinnen bijv, door ziekte van moeder, voorzieningen voor bejaarden en minder-validen, vervuiling, de bus verbindingen, enz. Ook moeten er nieuwe bestuursleden komen voor de wijkraad. Gedurende het afgelopen jaar is naar vermogen veel werk verzet door de wijkraad en haar werkgroepen, maar ook door andere aktiegroepen, zoals die voor de beveiliging van het kanaal. Maar men is lang niet tevreden. De grootste moeilijkheid is misschien dat er te weinig mensen zijn die meehelpen om de vele plannen te realiseren die er zijn of nog zullen komen. Een andere moei lijkheid is dat dikwijls onduidelijk is welke problemen de mensen als belang rijkste zien, en hoe men die opgelost wil hebben. Daardoor is het niet gemak kelijk Maandagavond werd de wedstrijd op c ijsbaan het voorwerp van belangstellii van onze fotograaf, die bovenstaan enthousiast plaatje schoot. De omcir kelde persoon kan aan ons bureau de volgende prijzen komen halen: f. 10,- van de Tilburgse Koerier, een wwar- debon van f. 10,- van Broer de Laat, een waardebon van f. 10,- van de Tropicane Bar, een waardebon van f. 10,- van Chemisch Reinigen Gerrit de Beer, een waardebon van het Finse Saunainstituut, een waardebon van f. 7,50 van Eetsalon Brekelmans en een waardebon van Cafetaria ”t Rotter- dammerke. De winnaar van verleden week, de heer P. J. van den Berg uit de Rob van Spaendonckstraat heeft zijn prijzen al ontvangen. vanuit het Raadhuis weinig inspirerend is. Misschien wordt dat anders als er hoge bomen omheen komen staan die de lelijke achtergrond een beetje mas keren, maar hoe die hoge bomen op 27 oktober in volle gloria moeten prijken is iets wat de meeste, nuchterdenkende Tilburgers met ons wel niet zullen zien. Eén ding is in elk geval te prijzen: na onze publicatie heeft men zich blijkbaar gehaast met het opruimen van de rommel, zodat het geheel er niet meer uitziet als een slagveld met ruïnes, geschiedenis zich verdti pnt- zullen we dan maar af machten. Zoals het er nu uitziet maken wij vooralsnog zonde van dat miljoen. Onder het personeel van het Raadhuis is de Tilburgse naam van het Iglonium al ge vonden. Men spreekt daar over de ’Tepelhof, als men het heeft over de omstreden bouwsels. Andere bena mingen van dezelfde strek king, maar iets minder publi cabel, tonen wel aan, dat de associatie bij meerderen te gelijkertijd opkomt. In het Textielmuseum aan de Gasthuis straat wordt tot 8 november een ten toonstelling gehouden van poppen uit de kollektie van Koningin Juliana. Het aantal geëxposeerde poppen bedraagt ongeveer 100. De poppen schonken gekregen landse reizen. 'Er'zij exemplaren bij in c maar originele kk Een geds toonstel' Koningin kankerbe lang kheid mensen zijn die meehelpen plannen te realiseren die er zullen komen. Een andere moe 1 is dat dikwijls onduidelijl "roblemen de mensen als bek zien, en hoe men die opge wil hebben. Daardoor is het niet ger kelijk om bijv, bij de gemeente een vuist te maken als dat nodig is. Het is dan ook te hopen dat er deze keer meer wijkbewoners komen dan vorig jaar. Iedereen is uitgenodigd en volledig vrij om mee te praten. De avond begint om 8 uur, en wordt ge houden in het wijkgebouw achter de noodkerk. Geachte redactie, Met belangstelling, maar ook met ver wondering heb ik uw artikel over de zo genaamde ’slechte beurt’ van Tilburg Totaal met het ’ernstig vernielde’ Iglo- nium-in-aanbouw in de Koerier van 30 september j.l. gelezen. Het was wel zeer prettig, dat u er een foto van een ’kapotte’ iglo bij plaatste, omdat dit juist een van de koepels is, die keurig afgesneden klaar stond om aan een andere iglo vastgeschuimd te worden. En dan is het ook meteen vanzelf sprekend dat er - om doorgangen te ver krijgen - stukken uit moeten. De ’tedere jeugd’, van Tilburg, over wie u het had, heeft zich inderdaad voor een heel klein deeltje ontfermd over de uitgesneden stukken hardschuim, die slordig genoeg even buiten zijn blijven liggen, maar voor de rest treft haar geen schuld. Van De heer Bedaux zette ons dezer dagen uiteen, dat hij het plan eind februari indiende bij de secretaris van de Stichting Tilburg Totaal. Het ontwerp werd door de bouwkundig adviseur van de Stichting behandeld, waarna de heer Bedaux het enige weken later weer terugkreeg met de bemerking, dat het niet voor uitvoering in aanmerking kwam, omdat Tilburg Totaal een bouw werk beoogde in het centrum van de stad, terwijl de kindercrèche was ontworpen voor de Stokhasselt. Voorts zou het de bedoeling zijn het bouw werk van Tilburg Totaal te wijden aan andere zaken dan aan kindercrèches. Tenslotte werd de heer Bedaux meege deeld, dat de bouwkundig adviseur van de Stichting had opgemerkt, dat het ontwerp wel leuk was, maar dat de vorm zich meer leende voor het gebruik van kunststof. Het ontwerp van de heer Bedaux was in beton gedacht, en dat was dus niet hetzelfde. Omdat veel mensen niet duidelijk is, wat deze kursus inhoudt worden tijdens de demonstratie voorbeelden gegeven van de manieren, waarop we met geluid bezig kunnen zijn. Gevraagd naar de inhoud van de demonstratie gaf de heer ten Hacken ons het volgende antwoord: ’We vinden het belangrijk ons te zeggen, aldus de heer Bedaux, nij verbaasde, toen ik een paar later het plan van het vernam: kunststof als materiaal voor halve bollen, eerste jaren als tentoonstelling zouden worden gebruikt en vei :nomen 2 t buitenv; verspreic En he vernielingen, laat staan ’ernstige ver nielingen’ is geen sprake geweest. Het is over het algemeen weinig zinvol een gebouw in aanbouw te gaan be oordelen. Dat gebeurt niet bij welke ruwbouw dan ook, en als zodanig zou men tot dusver het nog af te werken Iglonium moeten bekijken. En dan nog is het zo, dat voetbalkundige jongens helemaal niet met een trap door de ruwbouw heen komen. Sterke bouw vakkers, die het ook wel eens wilden proberen, zijn hen daarin al voorgegaan. Het typische is overigens, dat iedereen weet wat je met glas, hout en steen wel of niet kunt doen, maar wanneer er over hard polyurethaanschuim wordt gesproken is alles nog vreemd. Maar dat is dan tevens het en futuristische aan het Tilburg, omdat dit nieuwe hier voor het eerst als architc mogelijkheid wordt benut. Het zou inderdaad heel erg zijn wanneer het project een flop zou worden, maar de Stichting Tilburg Totaal, noch degene, die geacht mag worden ter zake kundig te zijn, is over een nacht iglo-ijs gegaan. Gtondig uitproberen van tevoren elders was niet mogelijk, omdat hier juist sprake is van een experiment (wat voor de bouwkundigen vooral juist zo in teressant is gebleken), maar ter plaatse èn bij Bayer in Leverkusen èn bij T.N.O. in Delft is het materiaal wel volledig ’doorgelicht’, terwijl bovendien nog intensief is samengewerkt met het Ministerie van Volkshuisvesting, met stichting ratiobouw en het Boi centrum in Rotterdam, sprekend met de commandant van Tilburg. Terecht vraagt de Koerier zich af wat er met de achtergrond gaat gebeuren. De half afgebroken zijgevel wordt tevoren opgeknapt; er komen 16 gre bij; er komen planten in hoeken; het is de bedoeling 1 met lichtmasten, reclamezuik levendigen; er komt een Burgemeester Becht-fontein bij van 11,5 meter hoog; er komen straatverlichtingsmasten van 3 meter hoog, een voorbode van de nieuwe straatverlichting, die in de hele binnenstad van Tilburg zal worden aan gebracht; er komt een sprekende aan duiding van het Iglonium aan de kant van de verlengde Willem H-straat, waar de hoofdingang zal zijn. En dan moet men vooral niet vergeten, dat het geheel nog enkele malen be handeld zal worden, voordat het Iglonium werkelijk opgeleverd wordt: met pyrschuim, een verharde opper vlaktebehandeling; daarover heen komt dan nog schiffermehl, een extra brand werend middel, dat ook in de mijnen wordt toegepast, en dan nog een twee-componenten-lak in mais-gele kleur. Er worden afsluitbar in aangebracht. K< kan op dit moment beoordelen hoe het Igk uit zal zien en hoe het z Maar zelfs in dit stadium is er geen sprake van vernieling. Ai bezinnen op enkele primaire eigen schappen van wat hoorbaar is: bv. dat het steeds een bepaalde plaats heeft in de tijd. Het eerste voorbeeld gaat dan ook over de tegenstelling tussen lange, aanhoudende klanken en uiterst korte; een situatie waarin geen bepaalde in strumenten zijn voorgeschreven, werken dan met geluidsvoortbren die aan de in de partituur gestelde t voldoen. Het tweede voorbeeld heeft meer te maken met het samengaan van klanken, de wijze van opeenvolging, waarbij binnen een bepaalde tijd op verschillen de eigenschappen van de klank de aan dacht wordt gevestigd. In de voorbeelden wordt gebruik gemaakt van versterkers en luid sprekers, gecombineerd met eerder genoemde geluidsaspekten. In het algemeen wordt er géén gerichte beleving opgedrongen; ieder kan op zijn manier er (mentaal) mee bezig zijn. Wandelend door het geluidenlandschap wordt de een getroffen door iets op vallends, iéts luidruchtigs, de ander door een nauwelijks waarneembare klanknuance of door een samenhang, die al dan niet vooropgezet (uit de partituur) is. Ter plaatse zal een toelichting gegeven worden en er is ook gelegenheid om erover te praten.’ De demonstratie is voor alle belang stellenden gratis toegankelijk. Het adres is St. Josephstraat 133, Tilburg. GI4 EK /erse X" Besterdplein 37 ■•11

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 1