IE 1 9 L 31 Raadhuisplein wordt originele en unieke wandelplaats Gewest Tilburg levert relatief weinig schouwburgbezoekers Tilburgse arbeidersjeugd komt op de scholen in een vreemd milieu innn nonnen) BEZORGERS GEVRAAGD medewerkster hamers y,an hooi I Bedevaart naar Banneux Aansluiting zeer moeilijk besterd j^^l^WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT megens n.v. DE KRING DE KRING caQinada ‘O Df juli 1971 - pagina 20 Oplage 54.675 LAAT JAARVERSLAG OVER VORIG SEIZOEN u’ijnLTTnjnLrij Speciale aanbieding LI HELANCA trainingspakken met 2 biezen op jack en. broek sj voor omgeving Juniormaten: Sportafdeling 5 HEUVELSTR. 50 (Hoek Willem ll-Str,) Individuele Het wordt een omvangrijk plein, dat ,‘len. iek. Uitvoerend Berg g, Me jr! gevonden, is om lani Het ontwerp is in elk geval bijzonder L leeftijd 17 18 jaar. Binnen een Pag.^eM ^olr^lk doel Bij iedereen zonder extra kosten thuis bezorgd bijv.: f. 150024 X f. 78 f. 3580; 36 X f. 124 f. 2478; 24 x f. 124 f. 5000; 36 x f. 172 vraagt voor zo spoedig mogelijk een winkelcentrum N.S. Plein 14 Tilburg Eigenhandig geschreven solli citatiebrieven richten aan bo venstaand adres. DE TILBURGSE KOERIER in bezit van Mulo- en typediploma IOTEL :afe (EST. Donderdag 5 augustus 1971 15e jaargang no. 725 worden bef dat bij KOESTRAAT PIUSSTRAAT BREDASEWEG BURG. MORTELPLEIN en STOKHASSELT Liefst in een van deze wijken woonachtig hun dan medewerking heeft van a. geven. gepaste ie een si mensen zelf worden opgebracht. Ont breekt die dan is dat geen fout van de Stadsschouwburg. Concerten de relatief concerten 104 116 128 140 152 164 niet een TROPICANE-BAR 'De bar niet sfeer' Hoek Beeterdrlng-Laon v. Vegheletr. naast Cafetaria Joop Eikhout. met gazonmaaimachines en tuingereedschappen van Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 molenstraat 20-22 oirschot tel.04997-1255-1673 maar even klasse met roortj werden logeren Tilt door het p irtijen, water opgangen, de situat jezettingsi kant >4. Schriftelijke sollicitaties te richten aan ons kantoor N.S. Plein 14. naar luon, imelaj irgt. De rekking, lire con- f 19,75 ƒ21,75 ƒ23,75 ƒ25,75 ƒ27,75 ƒ29,75 onbenut, irt op het ingesteld, waarbij naar het HAVO-niveau kan MAVO-diploma kan halen, en voor 50 inde onze >1 uit, dat i de ONTWERP DEZER DAGEN AANGEBODEN WERKGROEP GROENEWOUD CONCLUDEERT: jssituatie en we >en, dat de ep nodig >rden ge- jk, dat daar een grote <e fout zit. Onderwijs om zich tot een andere te klasse te verheffen, e eigen stand met meer *e kunnen leven. In in greep op het grote publiek, nog wei verstevigd zal zijn, verdient daarvoor dan ook MARTIN HUYBREGTS Speciaalzaak voor Bont en Reparaties Noordstraat 65 Telefoon°26794 Reparaties tot eind augustus SCHOONHEIDSSALON M E.A. van BAEST REDEMPTORISTENSTR. 153 Tel. afeptmk timen 10-12 uur TILBURG - TEL. 72599 in haar woonplaats van tien Tilburgs door de Tilburgse geselectee de Engt Iburgse vriendii het ontwerp, een beziens- len, zoals men verder in effen. 50 speciaal zaken profiteren van deskundig advies plus onze unieke 24-uur-service! dat is uw gazon waard! ook geopend vrijdagavond van 17.00-21.00uur zaterdags van1000-16.00uur in voorraad goede gebruikte motormaaimachines behoorlijke die dit jaar De directie alle lof eigen behoeften richten en daarbij enige ruimte scheppen voor de kinderen uit de middenklassen. Dit is een proces dat zich automatisch vol trekt en waarvan de uitwerking niet be doeld is, maar even zo goed zit de ar beidende klasse met de onbereikbaar heid van voortgezet onderwijs. In een uitvoerige verantwoording be toogt ,de ontwerper, de plastische kunstenaar Joop Beljon, die op dit ter- i rein een grote en internationale ervaring heeft getoond, dat de architectonische onverenigbaarheid van de Heikese Kerk, het galeis Raadhuis, het nieuwe Raad shuis, de Schouwburg, het Kanton gerecht en de nog volgende nieuwe be bouwing van de Koningswei, het on- mogelijk maken een integrale, aan sluitende pleinbebouwing te ontwerpen, het komende plein moet dus als een ding op zichzelf worden be schouwd, dat natuurlijk wel telkens aansluit bij de gevelwanden, waarvoor het komt te liggen. Niveauverschil Het ontwerp beziende, geloven wij, dat het nieuwe stadscentrum er veel belovend uitziet: de lelijke, onsamen hangende manier van contrasteren van de gebouwen zl worden opgevangen in de talrijke niveauverschillen, die het plein te zien zal geven en de beweeglijk heid van het publiek verkeer, zal het zeer goed mogelijk maken, dat de functie als rustig ontmoetingspunt van de Heuvel zal worden doorgegeven aan het nieuwe plein. In november zal met de aanleg worden begonnen en het is de bedoeling, dat bij de offiële opening van het nieuwe Raadhuis het geheel functioneel zal zijn. het centrum waar jonge mensen van 17-25 jaar zelf werken aan hun vorming met een programma van ontmoetingen, ekskursies, informatie, ontspanning, gesprekken en aktiviteiten maakt in september een nieuwe start! meld je aan het centrum, leonard van vechelstraat 2 vandaag of morgen van s morgens 9 tot ’s avonds 9 of bel op naar nummer 21499 Het is duidelijk maatschappelijke krijgt men niet c maatschappelijke maar om in de e mogelijkheden te Volgens de Werkgroep Groenewoud leren kinderen uit arbeidersmilieus denken volgens executieve modellen, d.w.z. zij zijn van huis uit gewend om te leren aan de hand van concrete voor beelden, die zij moeten uitvoeren. Zelf dingen uitdenken wordt hen afgeleerd volgens het aloude militaire beginsel: ’Je hebt niet te denken, je hebt te doen wat je gezegd wordt! Deze ’uitvoeren de’ denkwijze is geen blijk van een la gere intelligentie of van een kleiner be vattingsvermogen, maar van een andere levensinstelling, die in zich heel gezond en afgerond kan zijn. De Werkgroep concludeert, dat op deze levens instelling onderwijsmethoden moeten worden gevonden, van waaruit het mogelijk is om langs een andere weg dan in het onderwijs gebruikelijk te komen tot zelfstandig en ontwerpend denken. aantrekkelijk en origineel en onze ver wachting is dan ook, dat de stad met dit nieuwe hart weer een stuk dichter genaderd zal zijn tot de staat van be zienswaardigheid voor vreemden. Bezienswaardigheden hoeven niet altijd van historische aard te zijn, mits groot aangepakt kan ook een moderne ver werking zeer spectaculair zijn. UITGAVE J. DE BEER REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle- DongenUoon op Zand-Udenhout-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek Zij staan bij haar excursies door Neder land en uiteraard meer speciaal door de omstreken van onze stad onder patronage van de heren, Th. Dekker en Jos. Vinken, beide werkzaam bij de gemeente, die als Tilburgse gastheren optreden. Er was een formele receptie op de bovenste verdieping van het nieuwe raadhuis, waarbij ook wet houder Ed. de Grood acte de présence gaf. De meisjes toonden zich behoorlijk - Moet het onderwijs .weer terug naar het beginsel van de standen school? Is een kind uit een milieu van handarbeiders door zijn op voeding thuis eigenlijk niet geschikt voor het onderwijs zoals dit thans op de scholen gegeven wordt? Is het arbeiderskind minder intelligent? Vereist voor een arbeiderskind het studeren voor hogere intellectuele beroepen een grotere persoonlijke inspanning dan voor een kind uit een intellectueel gezin, dat immers al zoveel van huisuit heeft meege kregen? Deze vragen stelt Rob Groenhuijzen, die betrokken is bij de uitvoering van het project Groenewoud, dat tracht de onderwijssituatie voor kinderen uit handarbeidersrhilieus te verbeteren. Dit is niet alleen in heti voordeel van de betrokken kinderen, maar ook van de hele samenleving. Door de eenzijdige gerichtheid van het onderwijs blijft een groot deel van het mogelijk intellect van de bevolking Door Cees van Hemert is in de Vogelbuurt en de Vissenbuui Groenewoud onder de jeugd een onderzoek ir"“< voor kwam, dat geen van de kinderen aldaar hve halen, maar bij uitzondering een P' pet. tot 80 pet. kans loopt éénmaal te blijven zitten. onder de indruk van het nieuwe raad huis en nog meer van de reisjes, die zij zullen maken, naar Amsterdam, Arnhem, Evoluon, Safari en andere plaatsen. De jumelagegedachte is vooral daarom zo interessant omdat de be zoekers door hun vragen en door de richting van hun belangstelling de af deling voorlichting duidelijk maken aan welke punten speciaal de aandacht moet worden geschonken. Het voor treffelijk korte resumé, dat wij de heer Dekker bij de receptie aangaan stad hoorden geven, wees wel het publiciteitsapparaat van de ge meente goed op gang begint te komen. Reden, waarom wij deze gebeurtenis gaarne signaleren. Deze conclusie opgaan voor s zijn van milieus gel hun kultui lagere milie gunstig gezondhe een kind van voortgezet MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang Naar ons oordeel is het werk dat in het Groenewoud wordt verricht van groot belang voor de onderwijssiti kunnen alleen maar hope ing, die de Werkgroej alle kanten zal wor< Het hele ontwerp heeft tot doel het plein te maken tot een ontmoetings- en verblijfterrein voor individuele mensen. Vrijwel alle pleinen werken altijd massaal, maar dit zal met het nieuwe Raadhuisplein niet het geval zijn, de mensen die er rondlopen en zitten zullen plekjes voor zichzelf kunnen scheppen, want er is overvloed van afge- perkte ruimte. Het enige verkeer, dat zich over het plein bewegen zal, is dat van trouwauto’s die zweh ruimschoots zullen kunnen verheugen in de belang stelling van het wandelende publiek. Verder is alles overgelaten aan de voet gangers. Tegenover de coffee-shop onder de nieuwe raadzaal komt een groot café-terras, dat wellicht ’s avonds nog duidelijker zal werken dan overdag vanwege de verlichting. Intellectueel Welnu het onderwijs is in wezen een aangelegenheid van intellectuelen; het zijn de intellectuelen, die opvoedings programma’s uit werken, die leraren leveren, die leerboeken schrijven, die leermiddelen produceren, en die, door gaans de scholen besturen. Het is min of meer vanzelfsprekend, dat zij zich bij de structuur van hun onderwijs naar In het kader van de jumelage tussen Tilburg en diverse Europese steden, wordt onze stad dezer dagen bezocht door tien meisjes uit Tower Hamlets, een voorstad van Londen. Zij zijn eerst gastvrouw geweest jse meisjes, die daartoe se jumelagecommissie :erd, op haar beurt gelse meisjes nu bij de linnen. De Stadsschouwburg van Tilburg is een instituut, dat door het pu bliek eigenlijk met Argusogen dient te worden bezien: zij brengt de mensen in direct contact met veel dingen, die elders in het land op dezelfde manier worden gebracht en schept zodoende een communi catieve orde, waardoor Tilburg zich kan spiegelen aan de andere steden. Het is dan ook van groot belang, dat de stad weet hoe de schouwburg loopt. Wij ontvingen het tiende jaarverslag van de Stads schouwburg, en dat is eigenlijk ruim laat. Immers het jaar loopt daar af op 31 augustus. Hopelijk komt het jaarverslag over het afgelopen sei zoen voor nieuwjaar uit, dat zou de beoordeling wat actueler maken. Het vorig seizoen overziende, dat sterk afwijkt van het lopende seizoen, vanwege de actie Tilburg Totaal, kan worden vastgesteld, dat het beleid indrukwekkend is: er is blijkbaar met de grootste zorg op toegezien een evenwicht te scheppen tussen de spontane smaak van het publiek en de noodzaak om op gepasteynanier artistieke nieuwheden of belangrijkheden te brengen, die een stad als Tilburg niet mag missen. Met een bezettingspercentage van 79,1 pct. lag het besproken seizoen aan de hoge kant van het gemiddelde; het totale aantal bezoekers beliep 241.65'' In dit verband is te wijzen op i geringe belangstelling voor de van het Brabantse Orkest en de nog veel geringere belangstelling voor het Brabants Barokensemble. Opmerkelijk is ook hier weer, dat het publiek zich bij populaire concerten zich wel meldt en voor goed bezette zalen zor voor de hand liggende gevolgtre dat er dan maar meer populair certen gegeven moeten worden willen wij niet meteen maken; de Schouwburg heeft, evenals het Brabants Orkest, onder meer tot taak, te zorgen voor uit voeringen van het hoogste gehalte. De andere conclusie, dat het ontwikkelde deel van de bevolking het laat afweten vergeleken bij wat we dan maar zullen noemen de gewone mensen, is iets, wat dat ontwikkelde deel zich ter harte zou dienen te nemen en geenszins een be leidskwestie van de Schouwburg directie. Dezer dagen hoorden wij in de volksmond het nieuwe raadhuis aanduiden als 'de lijkkist’. ’Ik moet dadelijk efkes in lijkkist zijn! Het is altijd interes sant na te gaan waar zo’n woord vandaan komt, en wij haastten ons dan ook de spreker te vragen, hoe hij aan dat woord kwam. Na het gebruikelijke ant woord: 'Dat zeggen ze allemaal! ’kwam als verkla ring: ”t Is toch zo’n zwart vierkant ding. Net goed om Tilburg Total Loss in te begraven.’ Het viel ons op, dat de omstanders weinig animo vertoonden om daartegenin te gaan, zodat wij het dan maar eens vanaf deze plaats proberen. Het is onverstandig in de stad een mentaliteit te laten bestaan, alsof alle ies, die zonder twijfel ook andere wijken in de stad groot belang; de ’hogere ebruiken het onderwijs om uur over te brengen op de ieus’. Waar dat lukt is het on- voor de geestelijke volks- leid, waar het niet lukt, raakt 1 uit een lager milieu uitgesloten onderwijs. Het jaarverslag geeft geen kort over zicht van de exploitatiefinanciering, wat ook wel een beetje buiten het be stek valt, maar misschien zou één toe gevoegd velletje toch wel zijn nut hebben. Kennelijk heeft de Schouwburg een komt te lopen van de Schouwburg, langs de Heikese Kerk tot voorbij het Paleis Raadhuis. Het plein zal zich ken merken doordat het gedeeltelijk zowat anderhalve meter boven het straat niveau uitsteekt, een gevolg van de ondergrondse parkeergarage, die er nu eenmaal toch ligt. De ontwerper heeft een soort toneel opgezet, waarvan de acteurs worden geleverd door het publiek. Er komen waterpartijen, watervallen, bruggetjes, trapjes, opgangen, zoals bijgaande schets van de situatie voor het Paleis Raadhuis laat zien. Enkele punten uit het jaarverslag tre kken speciaal de aandacht. De belang stelling uit het gewest Midden Brabant is aanmerkelijk gestegen, ongeveer met 25 pet. Of dit ligt aan beter gerichte propaganda, aan beter functioneren van de voorverkoopadressen dan wel aan duidelijkere service aan mensen die van buiten de stad komen, met name ten aanzien van het vervoer 'vermeldt het jaarverslag niet. Hoewel verheugend is intussen de stij ging absoluut gezien nog niet zo spec taculair. Vastgesteld werd, dat 16.855 plaatsen in omliggende gemeenten werden verkocht, waarvan 12.274 op voorverkoopadressen. Waar het in wonertal van de omliggende gemeenten tezamen dat van de stad Tilburg zowat benadert is de verhouding tussen be zoekers uit de stad en die van buiten de stad wel erg weinig evenredig. tellectuele milieus wordt onderwijs op de eerste plaats gezien als middel om omhoog te komen of om het in de wereld tot iets te brengen, maar om de kinderen toegang te ver schaffen tot het materiaal, dat een ont wikkeld mens hoort te beheersen en om het in staat te stellen met dat materiaal ook iets te doen. Dat het opgegroeide kind daarbij dan ook nog met zijn kennis een leidende, verantwoordelijke functie zal krijgen in te nemen in de maatschappij is voor intellectuelen een bijprodukt van de opvoeding. pogingen van de instanties om te komen tot een stadsallure maar probeersels in het wilde weg zijn die allemaal tot mislukking gedoemd zijn. Het enige wat er duidelijk mislukken kan is de omschakeling van de mentaliteit van de Tilburgers, die te dorps blijven denken om met hun eigen stad mee te groeien. Daar is door niemand tegenop te werken. Wij schrijven dit naar aanleiding van het ontwerp van het nieuwe raadhuisplein, dat dezer dagen door het gemeentebestuur werd gepubliceerd en dat, zoals het eruit ziet op I waardigheid gaat worde Nederland niet zal aantrel Voor populair werk Het is de vraag of deze bezoekers van buiten komen voor de populaire voor stellingen dan wel voor de meer artis tieke. Naar wij vernemen is het eerste het geval, wat dan wel weer eens een schril licht werpt op het ontwikkelde bevolkingsdeel, dat zich er zo makkelijk over beklaagt, dat er in Tilburg nooit iets te doen is. Ja, als men niet komt, dan is er niets te doen, uiteraard, maar dat ligt dan aan de thuisblijvers. Propa ganda voor artistieke evenementen kan natuurlijk nog altijd worden geperfec tioneerd en duidelijker gericht,.maar de bereidheid om tien, twaalf kilometer met de auto te rijden op een avond om een concert te horen of een nieuw to neelstuk te zien, moet toch door de Bij gelegenheid van het ziekentriduum te Banneux, dat gehouden wordt van 3 - 7 september a.s. zal op zondag 5 sept. de grote Septemberbedevaart naar Banneux voor pelgrims gehouden worden. Mgr. Simonis, Bisschop van Rotterdam zal aan deze bedevaart deelnemen en voorgaan in de plechtige Eucharistie viering. Wij verwachten een grootse deelname uit alle rayons van ons Bisdom. Wilt u ook meegaan? Dan kunt u zich tot 20 augustus opgeven bij: Zr. Donata, Dr. Nuyensstraat 4 Tilburg, Zr. Consolatrix Dr. Nuyens straat 4 Tilburg, Mevr. v.d. Berg Paus Adriaanstraat flat 42 Tilburg, Mej. N. van Sprang Pr. v. Gilsstraat 25 Tilburg, De heer Strikkers J. P. Coenstraat 24 Tilburg, Mevr. Cools Pres. Steynstraat 45 Tilburg, de heer W. van Gils Past. Minorettistraat 13 Goirle. De kosten bedragen f. 12,00 per per soon. Namens het Dioc. Comité Banneux- werk, Bisdom Den Bosch Fr. v. Oort, Voorz. Zr. Donata, Secr.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 1