Fluor in zout is een goed alternatief Een kleine greep uit onze SEIZOENOPRUIMING 9.95 B-H’S 1.95 DUSTERS 2.50 BADDOEKEN 14.95 2.95 MINI-PANTY'S Jovanda - Koopje 2 STUKS 6.95 BADLAKENS 5.95 PANTY’S 3.95 4.25 JUPONS THEEDOEKEN 2.50 B. en W. brachten verslag uit over de fusie van Noad en Willem II IT l MT 5. :N Bestuursformule lustrum GEOPEND: X Er komt meer laagbouw in Bestemmingsplan Heikant Jeugddrumband viert eerste 94.50 89.50 ml ONTBIJTLAKENS f ^3Ki^ wordt opgelost Besprekingen liepen vast op grootte van de uitkering Woensdag 14 juli 1971 - pagina 13 juli 1971 pagina 12 DETILBURGSE KOERIER I NU restanten vanaf 2.50 NU batist - diverse kleuren merkartikel NU Bredaseweg 200-202 Korvelplein 47 NU 6.95 2 STUKS Jovanda - Grote maten NU 3 STUKS Hollandia VERSTANDIGE OPENING VAN ZAKEN >er meter r id 2. inzj lelijk. :r dag Eén vereniging dit laatste Een feest van kleuren, meubelen en stoffen ÏS el Meerderheid De door ’Willem II’ voorgestelde wijze vel .^£££Laal_zaak_voor tilburgwestJ WONINGNOOD TRAGER AFGENOMEN VAN 17t/m 24 JULI van 9.00 tot 18.00 uur KERMISZONDAG 18 juli van 12.00 tot 17.00 uur Maandag 2 augustus gaan wij weer met volle moed aan de slag. B. v. d. Mortelplein 57 Tel 71647. en gratis zilverzegels idium en blauwe opschrif- dat noch jodium noch de wethouder gelijke mededeling ge daan. en ■1:jke saneringsplan van de .«.O. te volgen. de raad van het stellen richtlijnen. het gebied en aan LEGD Annulering ’Willem II e zich in word eren wordt Piusplein 26 - 33 TILBURG deels in uit- het ried tot Ge ongelooflijk Mannen in hun eigen tijd dragen eigentijdse mode, die lekker zit Nieuwe kleren met nieuwe materialen. Wij nemen graag de tijd u dat te laten zien. JACOBS-VAN WEES ROSMOLENPLEIN 2 aar, zout cploita nodig van rente en a„ riten geldleningen. WIJ DUIKEN voor 17 DAGEN I Van 18 juli t/m 1 augustus zijn wij met vakantie en daarom zal In die tijd „de Koerier” niet verschijnen. neubelen FOUNDATION LINGERIE nog j een rol ïrsiteit is een leeft velaar >ij het i in Zwitserland hebben de len van fluoridering van ;ept: gebruikt keuken- van keu- vr toege- auwelijks wethouder van igen toch ieenkomst Ier weder- i, die het raadslid Mr. ing van het betaald r betreft de door de l:ge voorstellen ;ggen. Het be- op 22 juni aan procent hoogt laagbouw. GEZONDHEIDS- SANDALEN div. uitvoeringen vanaf 23,95 ïïefïïppek gers van ’Willem II’ igers van ’Noad’ irsleden. .opig be en door load’ en 100 procent, terwijl ongeveer eenzelfde b als andere recente j plm. 55 procent zou ersonen aan te 2 personen aan 2 personen op zijde, zulks om het duidelijke c irkachtig gebied, dat aansluit aan en het wijkcentrum voor Hst OPRUIMINGS-NUMMER ver schijnt op woensdag 14 juli. .1 het ontwerp-plan beeld te zien geeft plannen, namelijk Tgbouw en plm. 45 plan is een staande uit :n van dit wijzigings- het percentage laag- ritatie-opzet voor en ter tafel wor- van fluor Als eerste enigde Sta- Trinen met de fluoride- /ater. Daardoor krijgen ongeveer I (in som- ;nigde Staten are fluorhou- i tussen de bij het betaald voetbal in >aar zijn afgesloten, stellen wij er prijs op iformeren over de i.c. door de gemeente verrichte activiteiten. i het kader van de besprekingen -- ---afsluiting der onderhandelingen door ons niets NACHTHEMDEN diverse kleuren Van ons besluit hebben wij adressanten in kennis gesteld. Het pestuur van ’Willem II’ heeft daar na bij brief van 30 juni medegedeeld, dat deze wijze van financiële steun verlening voor het bestuur aanleiding is geweest -definitief af te zien van de voorgeno men fusie, -het landelijke K.N.V.B./F.B.( Op initiatief van de K.N.V.B. en de F.B.O. (Nederlandse federatie van be taald voetbalorganisaties) heeft op 14 april 1971 een eerste oriënterende be spreking plaats gevonden tussen ge noemde organisaties en de bij het be taald voetbal in Tilburg betrokken orga nisaties, t.w. de T.S.V. ’Noad’, de T.V.V. ’Willem II’ en de stichtingen ’Noad’ en ’Willem II’. Op verzoek van de K.N.V.B./F.B.O. is de wethouder van sportzaken als toehoorder bij deze bespreking aanwezig geweest. De bespreking had ten doel na te gaan of het mogelijk was te komen tot één verschijningsvorm voor betaald voetbal in Tilburg. van samenstelling van het voorlopig t stuur (4 personen aan te wijzer ’Willem II’, 2 personen door ’No 1 persoon op voordracht van neutrale zijde) bleek voor het bestuur van ’Noad’ niet aanvaardbaar. De wethouder van sportzaken heeft een compromis gesuggereerd in die zin, dat het voorlopig bestuur zou worden samengesteld uit: 3 perso wijzen door ’Willem II’, 2 te wijzen door ’Noad’ en 2 voordracht van neutrale zijl tegemoet te komen aan hv bezwaar dat ’Willem II’ in het voorlopig bestuur de absolute meerderheid zou hebben. Beide verenigii compromis b« gewijzigde concej daarna door het be Op 24 juni heeft ons college beginsel bereid verklaard te bev dat de gevraagde medewerking i verleend, met dien verstande, dat: Door het gemeentebestuur van Tilburg is een informatiebulletin uitge geven over de besprekingen betreffende de fusie tussen Willem II en NOAD waarin het verloop der onderhandelingen wordt samengevat. De inhoud luidt als volgt: Bij de beantwoording door B. en W. van de vragen, C. J. Al destijds heeft gesteld inzake de sanerii voetbal, is door ons toegezegd, dat, voor zover gemeente eventueel te ondernemen stappen, de grootst mogelijke openheid zal worden betracht. Nu de fusie-onderhandelingen Tilburg betrokken clubs blijkba u te informeren over de i.c. d Overeenkomstig de afspraken, die in zijn gemaakt is vóór de afsluiting der gepubliceerd. De besturen van beide verenigingen hebben dit voorstel in beraad genomen. Het bestuur van ’Willem II’ heeft op 18 juni aan de wethouder bericht met de oplossing in ,te stemmen en in een op 8 juli te houden buitengewone ledenver gadering de daartoe nodige ter beslissing voor te legg stuur van ’Noad’ heeft oj De F.B.O. constateerde dan ook bij brief dd. 7 juni aan ons college, dat de fusie-onderhandelingen waren mislukt. De wethouder van sportzaken heeft de besturen van beide verenigingen en stichtingen daarna uitgenodigd voor een bijeenkomst op 16 juni. Hij heeft zich toen door partijen laten informeren over a) het afspringen van de fusie- besprekingen en b) hun zienswijze m.b.t. de toekomst van het betaald voetbal in Tilburg. Er is daarna nage gaan of er nog een oplossing gevonden zou kunnen worden. De bijeenkomst resulteerde in de vol gende suggestie van de wethouder: aan vaarding concept-fusie-overeenkomst met wijziging van de bepaling over de vertegenwoordiging in het voorlopig be stuur in deze zin dat in dat bestuur zitting krijgen: -3 vertegenwoordigt -3 vertegenwoordigt -3 neutrale bestuur Door wijziging van het eerder door ’Noad’ ingenomen standpunt kon in de bijeenkomst een in principe voor alle partijen aanvaardbare uitgangsformule voor verder overleg worden gevonden. De nieuwe formule ging uit van de oprichting van één nieuwe rechtsper soon, t.w. een vereniging met gesplitste afdelingen voor betaald voetbal en amateur-voetbal, gepaard gaande met liquidatie van ’Noad’ -en ’Willem II’ en opgaan van beide verenigingen in de nieuwe organisatie, die alle rechten en plichten zou overnemen. Voor de uitwerking van dit j werkgroep geformeerd, best vier leden, waarvan er twee door ’Noad’ en twee door ’Willem II’ zijn aange wezen. De besprekingen van de werk groep zijn begeleid door de K.N.V.B. en de F.B.O. Door de wethouder van sportzaken is in de bespreking van 3 mei gesteld, dat het resultaat van de onderhandelingen tus sen ’Noad’ en ’Willem II’ van invloed zou kunnen zijn bij de besluitvorming ter zake van de financiële medewerking van de gemeente ten behoeve van het betaalde voetbal in Tilburg. Een van de meest voorkomende ziekten ter wereld is cariës (tandbe derf). De ziekte wordt veroorzaakt door bacteriën in de mondholte, die suiker in ois voedsel afbreken. Daarbij komen zuren vrij, die het gebit aantasten. Tandbederf heeft zich verspreid in arme en rijke landen. In de Bronstijd (2000 tot 800 jaar voor Christus) leed 22 procent van de mensen al aan cariës. In de vijfde eeuw was dit percentage gestegen tot 70, in de twaalfde eeuw tot 76, in de vorige eeuw tot 83 en anno 1971 tot 97 a 100. Tot dusver was over de oorzaken van het ontstaan van tandbederf vrij weinig bekend. Zeker is dat koolhydraten en vooral snoep spelen bij het ontstaan van cariës. Aan de Utrechtse univers begin juni 1971 de tandarts J.D. de Stoppelaar gepromoveerd op onderzoek naar de oorzaken van deze ziekte. Dat onderzoek hf interessante nieuwe feiten aan het licht gebracht. Dr. De Stoppel heeft n.l. ontdekt welke bacterie een zeer belangrijke rol speelt bij ontstaan van tandbederf. Die bacterie heet Streptococcus mutans. De zuren, die tanden en kiezen aantasten, ontstaan in de zogeheten tandplaque, een hardnekkig laagje vuil op het gebit, bestaande uit bacteriën. De bacterie Streptococcus mutans blijkt in belangrijke mate verantwoordelijk te zijn voor het ontstaan van het laagje vuil op de tanden. bouw zo hoog mogelijk'op te voeren, zonder echter de exploitatie van de sector Tilburg Noord al te zeer geweld aan te doen. Met het oog op dit laatste zijn 3 in het vigerende plan voorkomende, reeds gereed gekomen en deels voering zijnde flats, in het kader van de zgn. ontwikkelingscyclus, in het ont werpplan gehandhaafd, en is verder een betrekkelijk dichte lage bebouwing toegepast, waardoor tenslotte toch nog plm. 1400 woningen in het wijzigings- plan konden worden geprojecteerd. Volgens het vigerende plan bedroeg f percentage hoogbouw voor dit gebi De jeugddrumband Prins Alexander be staat op 1 augustus 5 jaar en in deze tijd heeft de groep wel bewezen, dat zij niet alleen levensvatbaar is, maar dat zij bovendien ook al aardige successen heeft weten te behalen. De eerste maal dat zij aan een concours deelnam werd de eerste prijs met lof behaald. Het jaar daarop werd eenzelfde resultaat be reikt, weer een jaar later werd deelge nomen in de tweede klas waarbij het hoogste aantal punten werd behaald van alle deelnemers en waarbij de groep tevens de medaille van de Koningin in de wacht sleepte. De groep telt thans 60 leden en overweegt het instrumen tarium uit te breiden met een nieuwe koperbezetting. Het jubileum zal worden gevierd met een cabaretavond zaterdag 31 juli. De volgende dag zal een H. Mis worden bijgewoond, waarbij drie trompetbla zers van het korps aan de liturgie zullen deelnemen. Om één uur is er koffietafel voor de leden, waarbij 27 personen zullen worden gehuldigd met hun vijf jarig lidmaatschap. Van 3 uur tot 4.30 uur wordt in het parochiehuis van de Trouwlaan receptie gehouden, terwijl ’s avonds de viering met een grote feest avond zal worden besloten. Door de jeugd van de drumband is een inzame ling gehouden, die een zeer goede opb rengst had. Hiervan zal het instrumen tarium worden aangevuld. Maar ook daarna zou men fluor moeten blijven gebruiken. Fluor alleen kan tandbederf niet voor komen, maar wel aanzienlijk verminde ren. In ons land stuit fluoridering van drinkwater op fel verzet. Vele mensen hebben bezwaar tegen fluoridering, an deren verzetten zich voornamelijk tegen het feit dat zij door de overheid worden gedwongen gefluorideerd water te drin ken. Er bestaat echter een alternatief, dat de persoonlijke vrijheid van ieder een onaangetast laat: de fluoridering van keukenzout. Door twee soorten zout te maken zou aan de bezwaren van een grote groep mensen tegemoet wor den gekomen. Iedereen kan dan zelf beslissen of hij wel of geen extra fluor wil gebruiken. Fluoridering van keuken zout heeft, vergeleken met fluoridering van water, nog een ander, belangrijk voordeel: het is veel goedkoper. In de praktijk is inmiddels bewezen dat gefluorideerd keukenzout effectief is in de strijd tegen tandbederf. Zwitserland heeft n.l. al ruim vijftien jaar ervaring met het gebruik van gefluorideerd zout. In 1955 is het Zwitserse kanton Zürich begonnen met de verkoop van gefluori deerd keukenzout. In de loop der jaren zijn de andere kantons gevolgd. In 1968 werd in vijf kantons vrijwel uitsluitend keukenzout met fluor verkocht, in zes kantons voor meer dan 90 procent en in twee kantons voor 80 tot 86 pro cent. De overige negen kantons hebben gefluorideerd zout wel erkend, maar laten de keuze geheel over aan de con sument of aan het toeval (in zelfbe- dieningszaken wordt de keuze van de huisvrouwen voor een belangrijk deel bepaald door de wijze waarop een pro- dukt gepresenteerd wordt). Al met al bevatte drie jaar gelden 76 procent van het in Zwitserland gebruikte keuken zout fluor. De ervaringen i grote voordek keukenzout onderstree 1. vrijwel iedereen j zout 2. vrijwel iedereen gebruikt het iedere dag (in Vrij constante hoeveelheden) 3. gefluorideerd zout kan op een een voudige manier geproduceerd wor den 4. controle van gezondheidsdiensten is gemakkelijk te realiseren 5. de produktiekosten zijn vrij laag 6. onnodige dwang wordt vermeden De Zwitsérs hebben ook een-goede en gemakkelijke oplossing gevonden voor de vraag hoe dë verschillende soorten zout te herkennen zijn: groene op schriften voor zout met fluor en jo dium, rode opschriften voor zout met ng van de aan de stichting II’ verstrekte geldlening, die na aflossing enerzijds en rentebij- schrijving anderzijds een bedrag be loopt van rond f. 215.000,00 2. Verlening van een éénmalig ringssubsidie van f. 75.000,00. 3. Handhaving van het jaarlijks exploi tatiesubsidie van f. 100.000,00. 4. Verstrekking van een garantie voor de betaling van rente en aflossing van een of meer door de nieuwe organisatie te sluiten geldleningen tot een bedrag van maximaal f. 300.000,00 of - zo dit niet moge lijk zou zijn - verhoging van het onder 3 bedoelde exploitatiesubsidie met een bedrag dat nodig is voor de betaling van rente en aflossing van de te sluit In Nederland hebben organisaties als de Gezondheidsraad, de Maatschappij Bevordering der Geneeskunst, het meenschappelijk Overleg van Zieken fondsorganisaties. de Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de Provinciale Raden voor de Volksgezon dheid zich ook voor fluoridering uitge sproken. In de vijftiger jaren is in Tiel en Culemborg een onderzoek uitge voerd naar de gevolgen van fluoridering. Daarbij is gebleken dat fluoridering leidt tot een aanzienlijke vermindering van het aantal gevallen van tandbederf. De ervaringen in Zwitserland tonen aan dat fluoridering van zout aan te bevelen is omdat gefluorideerd keukenzout ge makkelijk gemaakt en verspreid kan worden. Daardoor kan tandbederf op een eenvoudige, betrekkelijk goedkope en effectieve manier tot in de verste uithoeken bestreden worden. Fluoridering van zout is dan ook een uitermate geschikt alternatief voor ge fluorideerd drinkwater. Resultaat van deze bespreking is ge weest, dat betrokken partijen zich zou den beraden over de mogelijke vorm van een nieuwe organisatie voor betaald voetbal, en dat de K.N.V.B./F.B.O. een ’struktuurplan-in-hoofdlijnen’ zou op stellen, dat als uitgangspunt kon dienen voor de bepaling van de gewenste struk- tuur. De opvatting van ’Noad’ over een nieuwe struktuur week echter zodanig af van het door de K.N.V.B. opgestelde plan, dat van de zijde van de K.N.V.B. geen heil werd gezien in voortzetting van de onderhandelingen. Op aandringen van de wethou sportzaken zijn de bespreking' voortgezet en wel in een bijee op 3 mei, waarbij de wethoude: om als toehoorder aanwezig is geweest. ’ingen hebben zich over dit beraden. De in deze zin ept-overeenkomst is >estuur van ’Willem II’ aanvaard en ondertekend. Het bestuur van ’Noad’ persisteerde echter bij de oorspronkelijke opzet van paritaire ver tegenwoordiging van beide verenigingen in het voorlopig bestuur. Financiering De besturen van beide verenigingen hebben, ter realisering van de financiële sanering, de medewerking van de ge meente gevraagd, en wel in de navolgen de zin: De geprojecteerde laagbouw-woningen bestaan uit verschillende types, en bij de situering ervan is rekening gehouden met de speciale eisen, welke de voor melde zeer hoge flats met zich brengen. Inmiddels is de kwantitatieve woning nood veel sneller verminderd dan in 1966/67 bij het ontwerpen van het bovengenoemde’ bestemmingsplan kon worden verondersteld. Dientengevolge is de vraag naar laagbouw-woningen zowel in de vrije en de premie-sector als in de woningwet-sector, aanzienlijk toe genomen. Laatstbedoelde ontwikkelingen hebben de gemeente aanleiding gegeven tot het doen ontwerpen van een wijzigingsplan voor het eerder vermelde zuidelijk ge deelte van het bestemmingsplan ’Tilburg Noord - Heikant’. Bij het ontwerper plan is getracht 1 Na de wijzigingen,welke in het ontwerp zijn aangebracht, bevat het plan 840 flat-woningen, 36 bejaarden woningen, 210 drive-in-woningen, 166 eengezinswoningen in gesloten be bouwing, 73 eengezinswoningen in open en half-open bebouwing en ca. 60 woningen van een nog nader te bepalen type (zgn. experimentele woningbouw). In het plan is voorts ruimte gereser veerd voor een lagere school, een kleuterschool, een kindercrèche, een bijzonder gebouw waarvoor de bestem ming nog nader kan worden bepaald, een klein kerkgebouw en een benzine- verkooppunt. De werkgroep is gekomen tot opstelling van een fusie-overeenkomst die - na goedkeuring door de besturen van beide verenigingen - blijkens mededeling van de F.B.O. aan de wethouder van sport zaken zou worden aangeboden op 2 juni. Op deze datum heeft de wethou der de leden van de werkgroep en een bestuurslid van de F.B.O. ontvangen. Medegedeeld werd, dat het bestuur van ’Willem II’ niet akkoorcFkon gaan met het bepaalde in de ontwerp-overeen- komst omtrent de samenstelling van het VOORLOPIG bestuur van de nieuwe vereniging. De betreffende bepaling voorzag *in een voorlopig bestuur, samengesteld uit 7 personen, waarvan er 3 zouden worden aangewezen door het bestuur van ’Noad’, en 3 door het bestuur van ’Willem II’, terwijl het zevende bestuurslid, tevens voorlopig voorzitter, zou worden voorgedragen door ons college dan wel' van andere neutrale zijde. Een van de middelen om tandbederf te bestrijden is de toevoeging aan voedsel of drinkwater. land ter wereld zijn de Verer ten in 1945 begof ring van drinkwa vele Amerikanen een dosis van 1 mg fluor per dag toegediend mige gebieden van de Verer is het drinkwater van natur dend, zodat daar een extra toevoeging niet nodig is). Onderzoekingen in de Verenigde Staten hebben aangetoond dat kinderen van 0-6 jaar per dag 2 mg fluor nodig heb ben. In het voedsel en drinkwater be vindt zich 1/2 mg fluor. Het is daarom noodzakelijk per dag om en nabij 1 1/2 mg fluor toe te voegen. Het gebruik van fluor is bijzonder be langrijk gedurende dé tijd, dat het gebit zich vormt en tot enkele jaren na het doorbreken van de blijvende tanden. uitsluitend jodh ten voor zout, fluor bevat. Dat fluoridering van keukenzout bij zonder effectief is heeft een onderzoek in Zürich uitgewezen. Het onderzoek is uitgevoerd bij kinderen van 8 en 9 jas die ruim vier jaar gefluorideerd zoi hadden gebruikt. De conclusie van het onderzoek was dat het aantal gevallen van tandbederf met 22 procent was verminderd. In Zwitserland wordt per kilo zout 90 mg fluor verwerkt. Rekening hou dend met het zoutverbruik betekent dat een gemiddeld fluorverbruik van 0,39 mg per dag. Zwitserse deskundigen pleiten voor een verhoging van de dosis fluor tot 200 a 250 mg per küo zout. Een nadeel van de fluoridering van kenzout is dat babies geen fluor t' diend krijgen, omdat zij nauwe zout gebruiken. In Zwitserland wordt daarom gepleit voor een systematische afgifte van fluortabletten voor babies totdat ze ongeveer achttien maanden zijn. In Nederland, met zijn voortreffe lijke zuigelingenzorg, zou een dergelijke methode ook zonder veel moeite toege past kunnen worden. Volgens Amerikaanse deskundigen is een gebruik van 2 mg fluor per dag noodzakelijk. Pas bij een gebruik van 5 mg per dag bestaat er kans dat kinde ren zwarte vlekken op hun tanden krij gen. Fluoridering van zout maakt ech ter een goede controle mogelijk. De Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties heeft zich voor fluoridering uitgesproken. En de uit spraken van deze organisatie zijn geba seerd op het wetenschappelijke onder zoek van honderden deskundigen. 1. de gevraagde garantie voor een geld lening van f. 300.000,00 niet ver strekt kan worden in verband met de grote beperkingen, die op het ge van garanderen van geldleninger de gemeenten zijn opgelegd zake de verhoging van het jaarlijks exploitatiesubsidie ad f. 100.000,00 eerst een standpunt zal worden be paald, zodra de exploitatiebegroting van de nieuwe vereniging is ontvan gen en beoordeeld; en voorts onder de volgende voorwaar- a. het bestuur van de nieuwe vereniging moet het vertrouwen van het ge meentebestuur kunnen verwerven; b. er moet een plan ter tafel worden gebracht, waaruit kan blijken, dat de nieuwe vereniging voldoende trek kracht voor de passieve recreatie zal hebben c. er moet een exploit het komende seizoer den gebracht; d. uit schriftelijke verklaringen moet vaststaan, dat de K.N.V.B. en het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk sanerings- subsidies verlenen van f. 75.000,00 en f. 150.000,00; e. de exploitatie van de nieuwe vereni ging dient te geschieden conform de door of vanwege betaald voetbal te Het bestemmingsplan ’Tilburg Noord - Heikant’ dateert van oktober 1968. In het zuidelijke gedeelte van dit thans nog vigerende be stemmingsplan - welk deel omsloten wordt door de Heikantlaan, de (verlengde) Quirijnstoklaan, het Wilhelminakanaal en de (verlengde) Stokhasseltlaan - is uitsluitend hoogbouw in 10 of meer bouwlagen ontworpen, gesitueerd in een parkachtig gebied, dat aansluit op het centrale park tussen de Heikantlaan en het wijkcentrum voor Tilburg Noord. 'g g< het

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 13