J^NORAD centrale verwarming tilburg tel.31660 hooll ff Samenlevingsproblemen worden niet kleiner door te vlug van complicaties af te zien PERZISCHE TAPIJTEN hamers van 1 ISPORTAFDEUNGI El Niet het grootste I I DAALDER DRIESSEN MJW JANSSENS I L ide. Brieven van lezers Tennistoernooi in Tilburg brengt internationale namen Getuigen gevraagd Missie Fancy fair te Dongen DAROhoofdpljnpoeder G.DIELEMANS The Blue Note ff A-1 Bikini’s Badpakken ^nevende I 1 Mathieu Steijns verzorgt Beiaardconcert in Tilburg Jubileum bij Dr. Mollergroep i 1971 - pagina 2 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 24 juni 1971 - pagina 3 HET ’OPEN GESPREK’ VERDOEZELT TE VEEL in Heuvelstraat 50 (Hoek Willem ll-straat) ZATERDAGMORGEN START D-klasse GROTE SHIRAZ TAFELKLEDEN 160x105 325,— SHIRAZ TAFELLOPERS 120x85 80x50 KARATJA BELOUDJ 100x50 125,— Grote collectie SALONTAPUTEN 220x130 Grandioze aanbiedingen in grote Tapijten OVERTUIG U: Zeer grote collectie in oude kleuren Kom óók gezellig en vertrouwd perzen kiezen bij: >ernooi (C. Spijkers) Tel.: 22133 DOKTERS WEEKENDDIENST Project in Chili 1970 1968 1969 1970 Gulden is bij ons nog steeds een C. J. Knoop, waard Nightclub Cabaret Dancing STOFFENHAL erbaar Kuiperstraat 2A 4428 Telefoon 22893 21673 I MICHELIN KLEBER UNIROYAL GOODYEAR DUNLOP GOODRICH I rdring 85 irenbeek Elke gulden is een druppel KOM KIJKEN NAAR ONZE A-1 WAGENS 225,00 135,00 55,00 98,00 395,00 1969 1969 HULP NODIG? BELT 0011 VOOR BRANDWEER, G.G.D. EN POLITIE! Bij we Bij we Kantoor: Jan Aartestraat 104 Rouwkamer: Jan Aartestraat 102 Tevens begrafenis- en crematieverzekeringen ZONDAGS GESLOTEN Tilburgs grootst gespecialiseerde speciaalzaak in exclusieve PERZISCHE TAPIJTEN streven opbrengs BESTERDRING - HOEK MOLENSTRAAT VELDHOVENRING 2 TEL 04250 - 31532 1969 1970 1969 1968 1969 1969 1968 1969 1969 1969 EXTRA STERK ren, aan- Als voerd het tie. Begrafenis-onderneming 165,— 65,— Veemarktstraat 36-38 - Tilburg {gebruikte wagens] EERSTE KLAS BANDEN INTERESSANTE KORTING >ble- t ge naal k Speciale goedkope aanbiedingen Ford Cortina 1967-1968 Ford Transit 1966 Ford Taunus 12M 1300 cc Fiat 124 Opel Kapitan VW 1600 TL ’n ’eindeloze’nieuwe kollektie De organisatie van dit toernooi, waar aan ruim 300 spelers deelnemen, is in handen van T.C. Tilburg, waarvan het De zaterdag 26 juni wederom de jr I.S.-Fancy-Fair gel Fancy-Fair heeft is achter de Zondag 27 ju lij spoedeisende gevallen zeekend wende men EIGEN huisarts! srekgroej sme, met houden, v. Blerck, Spreekuurtij 12.00-12.30 uur. Tandartsen Debussylaan 7. Tel. 34991. jden: zat. en zond, van uur en van 17.30-18.00 jven de iving ge- ider men des te sterker net praktische DOKTERS WEEKENDDIENST Zaterdag 26 juni lij spoedeisende gevallen zeekend wende men EIGEN huisarts! dat voor versciul- een verschillend cul- 'troon als achter- jkluidende woor- SPOORDIJK 72-74 TILBURG Tel.: 22133 1965-1968 1967 1965 1967 eposet volledige Sinte-Cat van In het 17-6-’71 juweel-1 Uw artikel ’zondag ststê tellenden kunnen een bezoek beiaardtoren brengen. Daartoe opgenomen rie Abbenes, tel. Dierenartsen Rasenberg, Bosscheweg 110, Enschot. Tel. 04251-1648. v.d. Bogaard, Goirleseweg 7a. Tel. Dierenkliniek Van den Brink. Tel. 32867. Hilvarenbeek Ruhe, Vrijthof 28, Hilvarenbeek. Tel. 04255-1335. Apothekers Klijsen Hodes, Schouwburgring 158. Tel. 25333. Klijsen Mauritsz, Beethovenlaan 338. Tel. 32082. Kevenaar, Tilburgseweg 116a, Goirle. Tel. 04247-1390. den meedoen’. de woorden: het sen uit Tilburg en omge Idên reuzen van Brabant, Mie van uit BrussèT," de vroeg hoofdstad, tri ■niet*"'- alsmede Uv ivuf®!*- van het Akkerman^ deze grootse maniL opgenomen, waarvan foto’ het gemeente-archief van Tilbi gildefeesten op het Sportpark g toen van 20 juli t/m 5 trokken ruim honderddui kers! Wat het meest als verontrustend werd ervaren, was, dat zovele inspraakgroe- pen zich zo gemakkelijk tevreden heb ben gesteld met het samenstellen van woordformules, die geen concrete levensverandering suggereerden, ivoorbeeld werd daarbij aangeve probleem van de rasdiscriminatii juni n gedurende het zich tot zijn i gedurende het zich tot zijn heuvel’ (ook kviuiL, iv Jv WCik- ’Men heeft> aldus werd in de commissie voor te stellen, maar het weglaten van de complicaties betekende meteen het weglaten van de eigenlijke problemen. De westerse wereld begint, nu men op praktijk aandringt, te merken, dat aan al die fraaie formuleringen de bruik baarheid ontbrak. Men hield het ’open gesprek’ voor een aanwijzing, dat ook de verwezenlijking als vanzelfsprekend in de mogelijkheden zou liggen. Daar heeft de mensheid van vandaag een kater van, en zodoende moet worden verwacht, dat de conservatieve reactie de eerstkomende tijd in het praktische leven sterk aan invloed zal winnen. Goirle Van zaterdag 8.00 uur tot maandag 8.00 uur. Hooft, Tilburgseweg 116c, Goirle. Tel. 04247-1765. - Onlangs waren wij in de gelegenheid kennis te nemen van de werk zaamheden van een studiecommissie i genomen een inventaris op te maken van de resultaten die zijn voortge komen uit de talloze acties op het gebied van godsdienstvernieuwing ,sexuele veranderingen, verbreiding van de belangstelling voor betere studiemogelijkheden en andere aangelegenheden, die geruime tijd sterk in de publiciteit hebben gestaan en die nu bezig zijn daar met de stille trom weer uit te verdwijnen. ’Het is nog te vroeg’, zei ons een der commissieleden, ’om een definitief oordeel te vormen, maar in grote lijn is het ons opgevallen, dat de resultaten globaal bezien teleurstel lend zijn geweest.’ De commissie, die bestaat uit sociologen, psycholo gen en historici, heeft zich uit eigen initiatief gevormd en stelt zich voor te zijner tijd een en ander aan conclusies te publiceren. Voorlopig blijft zij liever binnenskamers maar zij wilde toch wel een paar dingen zeggen, die op het ogenblik interessant zijn. Ford Cortina 1200, 1300 en 1600 cc 1967-1968-1969 Ford Cortina GT Ford Capri 1700 GTXLR 1969-1970 Ford Taunus 12M Combi 1300 cc 1969 Ford Taunus 15M 2-deurs 1969-1970 Ford Taunus 17M 2-deurs Ford Taunus 17M Hard Top Ford Taunus 17M 4-deurs Ford 17M 1800 cc Ford Taunus 20M 2-deurs Mustang Fastback Austin Balanza Fiat 850 Fiat 850 S Fiat 124 Fiat 125 Opel Rekord 4-drs. 1970 Opel Rekord Toyota Crown Vauxhall Viva Vauxhall Victor 4-deurs Ami Betrouwbare gebruikte wagens met schriftelijke garantie! Elke A-1 auto is door ons grondig geïnspec teerd en gereconditio- neerd, en wordt schrifte lijk gegarandeerd. bestuur zat. De grote man van deze gilden-manifestatie was de organisator W. van Mook, die ook de organisator was van twee grote internationale ten toonstellingen, die van 1922 gehouden op het Tilburgs Sportpark en die van 1924 gehouden op de terreinen achter Kessels Muziekinstrumentenfabrieken. In 1929 was de heer W. van Mook algemeen-secretaris van de toen nog be staande ’Brabantse Folklore-Vereniging’ waarvan wijlen Dr. P. C. de Brouwer voorzitter was. Aan het Landjuweel- 1929 was een internationale folklore- tentoonstelling verbonden, waarvoor de Gemeente lokalen (twee herenhuizen aan de Zomerstraat) beschikbaar had gesteld. De op deze tentoonstelling geëxposeerde kunstschatten, waaronder de volledige schatkamers van het kloos ter Sinte-Catherinadal te Oosterhout en die van het Marquisaat-Bergen op Zoom, waren verzekerd voor meer dan drie miljoen gulden. De grote gilden- stoet, die aan dit alles voorafging was een meesterwerk van organisatie. Zoals aangekondigd trok de stoet op zondag 21 juli 1929, klokslag 12 uur ’s mid dags, van de Heuvel naar het Sportpark, begeleid door een tiental muziekkorp- -geving. De oude lieke en Janneke uv .roegere Brabantse ad, trokken in de stoet mee, de-réüzen- Valuas en Gemalin’-- ngilde uit Venlo. Van ifestatie werd een film >’s berusten in burg. De duurden augustus en lizend bezoe- Het zal nog wel even duren vooraleer de commissie met de eigen conclusies op straat zal komen, maar het is in elk geval de moeite waard als nadenkende personen zich er rekenschap van geve dat deze problematiek duidelijk aa wijsbaar in onze tijd ligt. Belangste aan de l o dient kontakt te worden met de stadsbeiaardier Ari Molenplein 9 te Asten, 04936-2130. Deze zomer zullen, als een inleiding op het internationaal beiaardconcours, dat in het kader van Tilburg Totaal in september zal worden gehouden, in Til burg verschillende zomerconcerten op de stadsbeiaard worden gegeven. Op zondag 27 juni komt daarvoor Mathieu Steijns, stadsbeiaardier, van Maastricht naar Tilburg om van 16 tot 17 uur te concerteren; op 11 juli Rene Vanstreels, stadsbeiaardier van het Bel gische Hasselt; op 25 juli Chris van den Boom, stadsbeiaardier van Bergen op Zoom; op 8 augustus Frank Law, be iaardier in Washington en Arlington in de Verenigde Staten; 22 augustus Ype Höweler, stadsbeiaardier van de Oude Kerktoren in Amsterdam-Zuid; op 29 augustus Wim Franken, stadsbeiaardier van Amsterdam en Weesp en op 12 september Arie Abbenes, stadsbeiaar dier van Tilburg, Eindhoven en Asten, samen met de harmonie Volt. Steeds meer blijkt, lende groepen, die ei tuur- en religieus patr grond hebben, de gelijl den verschillend van betekenis blijken te zijn. ’Wanneer’, zo wordt gezegd, ’iemand van calvinistische huize zich verdiept in de slagzin ’God is Dood’, heeft hij het over heel iets anders als iemand die van huis uit katholiek is. Onder alle eensgezindheid blijv verschillen in wereldbeschouwii woon doorbestaan. En hoe minds zich daarvan bewust is, di doen zij zich gelden in he leven. Sex-vrijheid Op het gebied van de grote van de sex zijn de resultate teleurstellend. Er is op dit - gepubliceerd, dat op het oge mens meer weet, welk het sexueel gedragspatroon is, en wel zo’n patr groeiende jei wat rijper onder de avonturen rechts z1;- lijk verge wet dragen, ur Bif dat u Verbale godsdienst Op het terrein van de godsdienst heeft de ’verbaliteit’ wel de grootste prol men aangericht. Het is gemakkelijk noeg te stellen: ’We zjjn allemaa. gewone mensen, en een religie, die de gewone mens centraal stelt is de meest menselijke religie’, maar dit is een be trekkelijk willekeurig bij elkaar schui ven van begrippen, die zich moeilijker laten rijmen dan degene, die zulk een formule uitspreekt zich voorstelt. Op zaterdag 26 juni en zondag 27 juni zal wederom de jaarlijkse populaire H.B.S.-Fancy-Fair gehouden worden. Dit Fancy-Fair heeft al een rijke ge schiedenis achter de rug. In november 1951 werd het voor de eerste keer op poten gezet. Dat gebeurde in het oude H.B.S.-gebouw, waar men naar harte lust kon knutselen en timmeren. In de beginjaren werd het Fancy-Fair altijd in november of december gehouden. Sinds de H.B.S. gebruik maakt van het hui dige nieuwe schoolgebouw vindt de or ganisatie in de zomer plaats. Slechts gedurende één jaar is het feest niet doorgegaan, zodat een snelle rekenaar tot de conclusie kan komen dat de Fan cy-Fair nu al voor de 20e keer op stapel staat. Wel een bewijs hoezeer dit gebeu ren aanslaat bij de scholieren en de bezoekers. Vrijwel alle gesprekgroepen die zich, in groot enthousiasme, met dit onderwerp plegen bezig tehouden, zijn buiten gewoon vlug akkoord over de conclusie, dat rasdiscriminatie uit de boze is, en dat degene die daaraan doet, als iemand aan de kaak moet worden gesteld, die fout zit. Daarmee is dan de kous af. ’Er is’, aldus werd gezegd, ’geen scha duw van een idee, wat ’ras’ eigenlijk is. Daarbij worden verschillen in cultuur en historische achtergronden volmaakt over het hoofd gezien. Het gevolg is, dat verzet tegen rasdiscriminatie voor namelijk wordt gezien als strijden voor het recht van een neger in Amerika, en ook hier te lande uiteraard, om als een blanke te leven, net als een ander naar school te kunnen, in een bedrijf te kun- Zaterdagmorgen om 9 uur begint in het Tilburgs Sportpark een groots opgezet internationaal tennistoernooi met de D-klasse, waarin tijdens het komende weekend alleen al 150 wedstrijden gespeeld moeten worden. Maandag 28 juni starten dan de A-, B- en C-klasse, waarvan de laatste twee al ruim 400 wedstrijden voor hun rekening nemen. eerste team onlangs ongeslagen kam pioen is geworden van hoofdklasse B en dat nu uit zal komen in hoofdklasse A. hoofdartikel van uw blad d.d. T meldt u, dat aan het Land- ■1971 ’honderd gilde begint met d a.s. wordt in onze stad grootste landjuweel van oude’ Gilc gehouden van heet de geschiedenis’i ons gewest.’ Misschien is u nog te jong of is u geen Tilburger, zodat u het met’ kunt weten, maar op zondag 21 juli 1929 werd te Tilburg een Landjuweel gehouden aan hetwelk geen honderd maar ruim tweehonderd, om juist te zijn 203, als gilde ingeschreven vereni gingen deelnamen. Daarvan kwamen 28 gilden uit België, Rijnland (D) en Luxemburg, o.a. het Gilde ’SS. Hubert et Vite’, van de Luxemburgse Danspro- cessie. In mijn bezit is nog de betreffen de catalogus, een omvangrijk boek, waarin de volledige namen en adressen van de 203 toen deelnemende gilden vermeld zijn. Voor dit gildenfeest wer den gouden medaljes geschonken o.a. door H.M. Koningin Wilhelmina en Koningin-Moeder Emma, door Z.K.H. Prins Hendrik, door Z.M. Koning Al bert van België enz. Er was voor een bedrag van ruim vijf tienduizend gulden aan prijzen en elk deelnemend gilde kreeg een souvenir, namelijk een grote fantasiekist keur- sigaren, aangeboden door de heer S. M. D. Majoie, die trouwens in het nen werken, in een straat te kunnen wonen, in een openbaar vervoermiddel te kunnen reizen, in een café te kunnen zitten en met een blanke te kunnen trouwen, evengoed als ieder ander in die samenleving.’ In de grond is dit al een vorm van discriminatie van andere rassen in hun eigen land. Men is zozeer, als vanzelfsprekend, overtuigd van de superioriteit van de moderne westerse manier van leven, dat men de bescha vingen van andere rassen zonder er zelfs maar over te spreken als achterlijk, of toch minstens als door blanken te corri geren afdoet. Het kan niet anders of de praktische ontwikkeling in dit opzicht moet te leurstellend worden. Het gaat er niet om of een neger het recht moet krijgen een westerse blanke te worden met een zwart vel, het gaat er om of een neger het recht heeft in de huidige wereld te leven als een neger met een eigen cul tuur, en of onze westerse wereld niet verplicht is hem daarbij te steunen. Op 3 augustus 1970 vond er in de En- schotsestraat ter hoogte van het slacht huis een verkeersongeval plaats welke werd veroorzaakt door een personen auto voorzien van aanhanger-, die op een gegeven moment naar rechts uit week om te parkeren zonder richting aan te geven, zodat hij een bromfiets rijder met duö-passagiere klem reed en deze kwamen te vallen en dat aan hun schade berokkende, welke helaas niet door verzekering wordt uitgekeerd, om dat getuigenverklaring ontbreekt. Nu bestaat er n.l. nog een mogelijkheid dat de verzekering de geleden schade aan ondergetekende uit wil keren, maar dan zou hij de achterop hem rijdende bromfietser, die misschien de auto markt wilde bezoeken en het hele voor val heeft zien gebeuren en die vol mondig toe heeft gegeven dat autobe stuurder volledig de schuld hierin had, willen oproepen, om deze woorden op papier te bevestigen, dus een verklaring tekenen, zodat dan aan de schadeloos stelling kan worden voldaan. rotere openheid Haten nog meer ïr is op dit gebied zoveel genblik geen :t gemiddeld m of er zelfs troon bestaat. Vooral de op- 3ugd, maar ook zeer veel al sre echtparen hebben zich druk van de publiciteit in i gestort, die doorgaans ave- zijn uitgepakt. Men heeft duide- ujk vergeten in te zien, dat sexrelaties voornamelijk een zaak zijn tussen twee individuen, zodat de overweging, die onbewust achter het drijven naar vrijere sex gezeten heeft, dat wanneer men maar het milieu-oordeel verandert, men ook gemakkelijker zal komen tot indivi duele sexrelaties, falikant heeft uitge pakt. Men "heeft het altijd wat hache lijke karwei van het maken van avances willen afschuiven op het milieu, dat dan maar de individuen onder druk moest zetten. Blijkbaar gaat dit niet op. Aan gaan van kortlopende sexrelaties met mensen die men ternauwernood kent, is voor één van beide partijen altijd teleur stellend. Het gevolg is, dat zich nu een beweging aankondigt, die in sexueel op zicht nog lastiger benaderbaar is dan in de tijd toen sex nog taboe was, en ver worven moest worden door individuele ondernemingsgeest, min of meer tegen het milieu in. AUTOMOBIELMIJ. TH. KNEGTEL N.V. Inrull en financiering mogelijk AFD. OCCASIONS /EL 35 TEL. t k na kantoortijd) b.g.g. 26025 Ook dit jaar zijn er een aantal speciale attrakties. Zowel op zaterdag- als op zondagmiddag vinden filmvoorstellin gen plaats voor de lagere schooljeugd. De toegangsprijs, die f. 0,50 bedraagt is tevens geldig als entree voor de Fancy- Fair. Deze voorstellingen beginnen op beide dagen om 2.00 uur. Zaterdag- en zondagavond zal er een film voor de ouderen gedraaid worden. Deze film heet ’Plaats voor Nieuwe Mensen’ en gaat over de Mapuche-Indianen. Tenslotte wordt zondagavond voor de jeugd uit Dongen en omgeving eegroots openluchtbal georganiseerd. De eigen lijke Fancy-Fair is ook dit jaar weer op de binnenplaats van het John F. Kenne dy Atheneum. Het Fancy-Fair is ge opend op zaterdag en zondag van 15.00 uur tot 21.00 uur. Het Comité hoopt, dat ook de belang stelling dit jaar weer overweldigend zal worden. Voor de A-klasse g- selectie voor het hot 32 heren en. den. En onder van naam, geropoulos lides; de Belgische kampioen Patrick Hombergen en zjjn landgenoot Eric Drossaert; de Tsjech Kodelka; de Nieuw-Zeelandse kampioen Onny Parun; de Australiër Peter Doerner en zijn landgenoot Colin Dibley. Uit Frankrijk komt de tenniscrack Pierre Barthes en uit Duitsland de kampioen Kuhnke. Tot de Nederlandse topspelers op dit toernooi behoren natuurlijk de kampioen Fred Hemmes e,n Jan Hor dijk, beiden van T.C. Tilburg, en Peter Ehrlich, Nick Fleury, Loek Sanders, Paul van Min en Peter Soeters. Uit de selectie van de A-klasse kunnen er tien tot twaalf komen, die zich dan gaan meten met de geplaatste buiten-, landse en Nederlandse tennisspelers in het ’hoofdtoernooi’ van Tilburg, dat woensdag 30 juni begint. Bij de dames zijn de Zweedse kampioene Christine Sandberg, Marijke Schaar en Trudy Groenman favoriet. In de hoofdklasse komen 16 dames uit, van wie er twee tot vier uit de ’Tilburgse’ selectie kun nen komen en van wie mevrouw Bloem een van de kanshebsters is. De grootse opzet van dit toernooi is mogelijk geworden door de financiële steun van Tilburg Totaal en Bouwbe drijf Pellikaan. Op ^zaterdag 3 -juli vinden de finales plaats van de dameswedstrijden; op zondag 4 juli van de herenwedstrijden in alle klassen. gaat het dan om de loofdtoernooi, waarin ■n. 16 dames geplaatst wor- der de finalisten zijn spelers zoals de Griek Niki Kalo- en zijn landgenoot Gavri- epische kampioei en zijn landgen de Tsjech Kodelka; kampioen Zondag 20 juni j.l. werd het feit her dacht, dat Broeder Paulo en de heer van Hest hun 25-jarig Jubileum vierden als leiders van de Dr. Moller Verkenners- groep. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een zeer druk bezochte receptie gehou den in het Westend’s Parochiehuis aan de Poirterstraat. Tijdens deze receptie bood het Hoofdbestuur van de Dioce sane Verkennersbond, vergezeld van Hoofdbesturen uit Eindhoven, ’s-Her- togenbosch en ’s-Gravenhage, haar ge lukwensen aan. Vaandrig van Hest werd onderscheiden met de zilveren St. Ja- cobsstaf, die reeds eerder aaq broeder Paulo voor zijn vele verdiensten was uit gereikt. Bovendien werd bij deze gele genheid vaandrig de Jong onderschei den met de gouden St. Jacobsstaf. Vervolgens werd door de voorzitter van het Oudercomitee een gesloten couvert aangeboden namens alle ouders van de verkenners, die deel uitmaken van de Dr. Mollergroep. De beiaard wordt bovendien bespeeld op vrijdagochtend van 10 tot 11 uur en van mei tot en met september ook op zaterdagmiddag van 15.30 tot 16.30 uur. Volgens goede traditie is de opbrengst bestemd voor de Dongense Pater Schel- lekens, die werkzaam is in Zuid-Ameri- ka. Vorig jaar echter heeft Pater Schel- lekens om gezondheidsredenen het Missie-gebied moeten verlaten. Het Missie-comité heeft nu besloten om de_ opbrengst van de Fancy-Fair dit jaar" grotendeels toe te doen komen aan het radio-project, dat door Nederlandse Missionarissen in Chili wordt uitge voerd. Het doel hiervan is de Mapuche- Indianen een radiootje te geven voor het volgen van lessen in huishoud kunde, E.H.B.O., hygiëne en bewerking van het land. Door de Mapuche-India nen eveneens te leren lezen, schrijven en rekenen hoopt men het welzijn van deze bevolkingsgroep op peil te brengen. Mede door uw hulp zullen duizenden Mapuche-Indianen aan hun ontwikkeling kunnen werken en zo doende kunnen ze voor zichzelf een toekomst opbouwen. Daar dit radio project zeer kostbaar is, streven wij dit jaar naar een netto-opbrengst van f. 6000,-. Het Missie-comité hoopt dat u hen mee zult helpen, de voor dit doel gemaakte THERMOMETER met een schaalinde- ling tot f. 6000,- geheel te vullen!

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 3