GRIJP NU UW VOORDEEL F. DE ROY-FRANKEN 1 Friese merengebied erg geliefd bij watersporters REORGANISATIE-VERKOOP De lage prijzen geven het bewijs H i r LEN Europeanen die de zon zoeken hun trekken Luchtposttarieven worden op 1 juli gewijzigd Beatrix en Claus naar feest van Amager-boeren in Denemarken Hogere inkomensgroepen sterk vertegenwoordigd 459,- 369,- L'4 mi 1971 pagina 6 Donderdag 17 juni 1971 pagina 7 DETILBURGSE KOERIER Noten wandmeubel Nu 1198,- Wandmeubel Diverse RECLAMEAANBIEDING Hoek-bankstel Hoek-bankstel 2-zits bankjes 5857 3 stuks-4857— NU Nu 1398,- NU 2*57- NU NU Nu 298,- NU 1298,- inclusief hoektafel 4457- NU NU Oudholl. bankstel Wandmeubelen Wandmeubel 1635,- 240 cm 895,- JL0967-' NU noten naturel Nu 998,- Nu 1395,- 695,- NU Verder unieke aanbiedingen in: KUSSENKASTEN - VITRINEKASTEN - KLASSIEKE MEUBELEN - BANKSTELLEN - EETKAMERS - SLAAPKAMERS Alleen Koestraat 144 - Tilburg Telefoon 22975 HIM e V DE SPROOKJESKUST VAN DALMATTE MAXI SKYRIDER HUNTER HAWK '=- Vraag gratis inlichtingen en kleurenfolders bij: aego- lopig iders O T O I L on 20275 De verkoop begint NU bij Séverine maakte haar eerste L.P. i Tafels ’arasols thermen Boten PALLISSANDER 23 cm eiken bergmeubel 685,- 795,- zeil- of sj en voor museum in Store h'*;' naam ’Hollands Museui Dralon bankstel 14057- s o L E X F L A S H 4-DEURS linnenkasten s o L E X al tweemaal uit Neder- neratie’ familie Centrale Verwarming? C.V.Z. N.V. JAC. v. CAMPENSTRAAT 25 TELEFOON 24654 - De 1 Zeer klassieke slaapkamer compleet ^35557- Nu 289,- Hoogglans en matuitvoering Dralen bankstel 2 stuks>957- Nu 798,- Skay bankstel 2 stuks 725,- Nu 650,- Skay bankstel in diverse kleuren Nu 998,- 230 cm. J5757- Nu 1398,- 4- zits Dralon-bankstel isesr- Nu 1595,- Nu 2765,- Zie etalage Eiken bankstel 3 stuks 14857— Nu 1298,- eenmalig J47tr,- spc de van een maximaa haven, geen js 35,-. een bank -dje, rr- t haar progran )at einc met als eei ia pluie’ en Skay clubs £#5' Nu 298,- RECLAMEAANBIEDING clubs 79,- p.st. Palissander eethoek Z9&7- Nu 598,- komt 1949 Josiane dekk:" man wandmeubel 240 cm 13057- Wengé-uitvoering 995,- SERVICE - STATIONS BOGAERS Hoefstraat 216 - Schouwburgring 101 Eiken bankstel 20037 Nu 1795,- 2405 - Nu 1895,- in diverse kleuren iksgoCkxvi vj >te spreidir larders te aandeel gebrui- Voorts sorters is 4 pet. jonger sbruikt hun boot pet. valt onder grotten en watervallen die )lad Het Beste heeft aan dit loemd dan de folders kunnen waarin op de enorme moge- itie wordt gewezen. eeuw wer- dorpskerk >p Ama- sr I ten (ingaanae postwissels naar alsmede brieven (voortaan inclu- ca en Azië rond de s O 5 L 0 E 0 X 0 Teak bergmeubel 200 cm 345,- losse stoelen kasten - banken clubs spotprijzen Te veel om Op te noemen VOOR PRIJZEN VER BENEDEN ELKE CONCURRENTIE- Bezoek onze 4000 m2 meubeltoonzalen EIKEN UITVOERING verhoogd model 210 cm 895,- nu 998,- 250 cm De 200 boeren uit Broek in Waterland en omliggend. 1521 op Ams Koning Christi; goed kende, omdat netje had (Duiveke kregen de t s’, een reput m nog steec met getrooid. Zevenhonderd- ervan hebben een naam; er zesenzestig onbewoond, ierbij de vijfhonderdacht iter uitstekende rotsen en dan kan Dalmatië bogen op inrijk dat de 1233 bedraagt. 'trekt sport- orden Miomen, dat zij qua omvang en ‘ng een verantwoord beeld ierlandse watersport kunnen Magleby, dat de bij- useum’ kreeg. Het be- Wie nog niet weet waar hij dit jaar zijn vakantie zal gaan doorbrengen moet beslist eens denken aan een reis naar Dalmatië, de prachtige kuststreek van Joegoslavië, die door ondernemende Joegoslaven is omgetoverd tot een hof van Eden voor Europeanen die op zoek zijn naar hun plaatsje in de zon. Een kust, die zesduizend kilometer lang is, langer dan de streek tussen Zadar en Dubrovnik, die officieel de naam Dalmatië draagt. Het gebied heeft ontelbare kreken, stranden, niet of nauwelijks zijn ontdekt. Het maandbl fabelachtige gebied, dat ’mooier wordt genc“ weergeven’ een uitgebreid artikel gewijd, i lijkheden voor een bntspannen vakantie Prinses Beatrix en Prins Claus zijn voornemens op 10 september a.s. een bezoek te brengen aan het zuiden van Kopenhagen gelegen Deense schiereiland Amager, zo meldt het Deens Verkeersbureau in Amster dam. Het ligt in de bedoeling dat zij een deel van de feestelijkheden bijwonen ter gelegenheid van het feit, dat zich hier precies 450 jaar geleden op verzoek van Koning Christian II 200 Waterlandse (Neder landse) boeren vestigden om de Deense land- en tuinbouw nieuw leven in te blazen. Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken zullen het kroonprinselijke paar vergezellen. Op het programma van het Deens-Nederlandse koninklijk bezoek aan de afstammelingen van de Nederlandse boeren staan o.m. bezoeken aan de kerk en het Amagermuseum (opening van een expositie 17e-eeuwse Nederlandse kunst door Prinses Beatrix) en een demonstratie ton-slaan, een populair volksvermaak op Amager. - Wat de vakantietrek binnen Neder land betreft springt de grote aantrek kingskracht van Friesland - en in het bijzonder van het Friese merengebied - in het oog. Buiten de vakantie voer hier 10 pct. van de watersporters, doch ruim het vierde gedeelte bracht hier zijn va kantie door. Vanuit het gehele land, maar vooral vanuit de Randstad en de aangrenzende noordelijke provincies trok men naar Friesland. Op kleinere schaal zijn het IJsselmeer, de Wadden zee en de Zeeuwse Wateren (met name het Veerse Meer) voor het doorbrengen van een watersportvakantie in trek. De Schepper heeft hier kwistig eilanden getrooid. Zevenhonc vijfentwintig hiervan zjjn Tellen wij hie boven het wat landtongen, een eilander ,- per dag kust os bovent opvaren- van de ge- s_ gezinsboot fbedrag van mi besteedde de i f17,50. Op 1 juli a.s. komt voorts een einde aan de enigszins omslachtige wijze van port- berekening voor luchtpoststukken. Bij de huidige berekening van het lucht- posttarief meet namelijk eerst het nor male port worden vastgesteld en vervol gens het - per land verschillende - lucht recht worden berekend en daarbij opgeteld. De wijziging op 1 juli a.s. houdt in dat met ten hoogste één be rekening de totale kosten voor lucht postverzending vastgesteld kunnen worden. De term luchtrecht komt daar mee te vervallen. Om het systeem van berekenen verder te vereenvoudigen zijn de landen van bestemming ingedeeld in vijf zones, waarbij elke zone één of meer wereld delen omvat; bovendien zullen in het internationale verkeer dezelfde ge- wichtstrappen van toepassing zijn als in het binnenlandse. De gevallen, waarin het luchtposttarief gelijk is aan het NORMALE port blij ven dezelfde als thans; het betreft hier Op 1 juli a.s. zal de verzending van luchtpoststukken in het buiten europees verkeer in het algemeen goedkoper worden. PTT kan daartoe overgaan, omdat tijdens een in 1969 in Tokyo gehouden congres van de Wereldpostvereniging is besloten per 1 juli a.s. de vergoedingen aan de luchtvaartmaatschappijen voor het vervoer van brieven en briefkaarten in het buiten-europees verkeer te verlagen. De Nederlandse PTT heft overigens al sinds jaren géén luchtrecht voor luchtpostverzending van briefkaarten. en 44 tijdens watersporters in de boot TUSsen veel eilanden varen veerponten, zodat iemand, die op stilte uit is, wel zeer goed aan zijn trekken komt. De idien opgesierd met een zeer groot aantal, degelijk en fraai ge- contrueerde hotels met alle comfort, dat de moderne toerist kan verlangen. In dit land, waar ’het ijzeren gordijn aardig is doorgeroest’, komen steeds meer buitenlandse toeristen. Dat heeft uitgaven voor onderhoud, repara- i duurzame gebruiksgoederen teza men vertonen een grote spreiding. De helft der motorbootvaarders spendeer de hieraan minder dan f. 430,—; de helft der toerzeilers ging tot f. 270,-; van de wedstrijdzeilers bleef de helft beneden f. 285,- en van de speedboot- vaarders besteedde de helft niet meer dan f. 200,- hieraan; 10 pct. van ge noemde typen besteedde respectievelijk echter meer dan f. 2.150,-, f. 1.500,-, f. 1.275,- en f. 1.100,-. - Ca 70 pet. der booteigenaren be schikte over een vaste zomerligplaats in een jachthaven; 15 pet. heeft een privé- zomerligplaats; 2,5 pct. had een lig plaats bij een camping e.d.; 8 pct. had zijn boot ergens aan de oever of kade van een plas of vaart liggen en 1 pet. in een openbare haven (geen jachthaven). Er is in het algemeen een positief verband te constateren tussen de lengte van de boot en de hoogte van het zomerliggeld. zonder enige twijfel te maken met de progressieve en uitgebalanceerde poli tiek die Tito reeds enige decennia voert. Wie even buiten Triëst Joegoslavië via een achtbaans autoweg binnenrijdt merkt dat meteen. Douanebeambten werpen een vluchtige blik in uw pas poort en u kunt verder, een ritueel dat in andere Oostbloklanden enige uren kan vergen. Dalmatië, een voor een steeds groter aantal vakantiegangers uit het westen geliefd vakantieoord, is de verbindingsschakel tussen oost en wets. Wat er gebeuren zal wanneer de 80- jarige Tito het roer uit handen geeft, is voor velen en niet alleen voor de Joego slaven een nog open vraag. Voorlopig bent u in dit gastvrije land van harte welkom. Zo gaf voor zomerligging van een mo torboot van minder dan 4.50 m in een jachthaven de helft der betrokken wa tersporters minder dan f. 60,- uit; de overeenkomstige groepen met een boot van 6.50 m a 9.49 m en die met een boot van meer dan 12.50 m kwamen respectievelijk tot f. 140,— en f. 340,-. Voor de zeilboten met zomerligging in een jachthaven zijn de desbetreffende bedragen respectievelijk f. 50,- f. 130,— en f. 310,-. Voor de speed boten van minder dan 4.50 m kwamen de zomerligplaatskosten in een jacht haven voor de helft der betrokkenen op minder dan f. 105,— uit. De kosten van zomerligging voor een motor-, zeil- of speedboot bij een cam ping lagen voor de helft der water- 'norters beneden f. 50,- a f. 40,-; bij e zomerligplaats aan de oever of kade n plas of vaart was dit bedrag lal f. 40,- en voor een openbare -jachthaven zijnde, f. 30,— a staat al ruim 250 jaar en bewaart een schat aan herinneringen aan de Amager- boeren en de banden met Nederland. De inmiddels uitverkochte gids van het museum werd een aantal jaren geleden voorzien van een Nederlandse vertaling van minister Luns, die tijdens een be zoek aan het museum (samen met zijn vrouw) zó enthousiast was, dat hij het ontbreken van een Nederlandse tekst in de catalogus als een groot gemis be schouwde. Het Amagerm; eerder konink land: in septei gin Wilhelmina op 7 april en Prins I Verschenen is het rapport van de Economisch-Technologische Institu ten inzake de tweede fase van het onderzoek naar het watertoerisme in Nederland. Dit onderzoek is op verzoek en met financiële steun van het Ministerie van Economische Zaken uitgevoerd. Het eerste deel van het onderzoek heeft betrekking gehad op een inventarisatie van de bestaande jachthaven-accommodatie in ons land, waarover in september 1968 door het E.T.I.-Friesland een rapport is gepubliceerd. In het thans gereed gekomen tweede deel is een onderzoek ingesteld naar het gedrags- en uitgavenpatroon van de beoefenaars van de motorboot- en zeilsport Onder coördinatie van het Secretariaat van het college van E.T.I.- directeuren is het tweede deel van het onderzoek uitgevoerd door het E.T.I. voor Noord-Brabant, dat ook het rapport heeft samengesteld. ;nde plaatsen kwamen in lager op uitnodiging van tian II, die Nederland heel it hij er een vriendin- ke). De Nedérlandse boeren kregen de bijnaam ’boeren des Konings’, een reputatie die hun afstam melingen nog steeds genieten, hoewel de meesten allang een ander beroep hebben gevonden. Een kwart van de bevolking van Amager is van Nederland se afkomst. Amager (thans voor een groot deel in beslag genomen door het vliegveld Kast- rup) is door de eeuwen heen een stukje Nederland in Denemarken gebleven. Nederlandse tradities worden er nog steeds in ere gehouden, zoals de kleder dracht, volksfeesten, kinderspelletjes e.d. Evenals in Volendam en Marken hangt de was op Amager kruiselings over straat te drogen. lOok de Neder landse voornamen worden in ere gehou den, maar zijn door de eeuwen heen verbasterd tot Wybrand, Grilles, Aaght, Trein en Grith. Tot de vorige den de kerkdiensten in de van het Nederlandse centrum oj ger, Store Magleby, in het Nederlands gehouden. Nu zijn er nog slechts enkele afstammelingen van de Amagerboeren, die de Nederlandse taal beheersen. Ter gelegenheid van het 450 jaar aanwe zig zijn van de ’boeren des Konings’ op Amager heeft de VVV van Amager ex tra zorg besteed aan het Amager- rmuseum kreeg uiklijk bezoek ■*ember 1922 waren Konin- uiia en Prins Hendrik er en 1946 kwamen Prinses Juliana Bernhard. Prinses Beatrix en Prins Claus zullen de ’derde gene van de Nederlandse koninklijke ft vertegenwoordigen Bij de inhuldiging van Koningin Juliana was een deputatie van de afstammelin gen van de ’boeren des Konings’ in de Amsterdamse Nieuwe Kerk. In kleder dracht uiteraard, een ratjetoe van Vo- lendamse en Markense invloeden, maar in alle gevallen puur Nederlands en handwerk... Het onderzoek heeft zich uitgesti tot een groep van 30.000 watersp, beoefenaars, waarvan mocht won aangenc...ci, belangstelling van de Nede geven. De belangrijkste resultaten van het tweede deel van het onderzoek naar het watertoerisme kunnen als volgt worden samengevat - Van de watersporters dan 20 jaar; 70 pet. gel als gezinsboot en 26 overige categorieën. - Wat de wijze betreft waarop de wa tersport wordt beoefend, blijkt, dat van de watersporters 56 pet. toerzeiler is; 32 pet. is motorbootvaarder, 6,5 pet. wedstrijdzeiler en 3 pet. speedboot- vaarder. - Voor de categorieën gebruikers van de boot als gezinsboot en overigens is nagegaan of er verband bestaat tussen het type waartoe de watersporters zich rekenen en het aantal jaren dat zij deze sport beoefenen. Hierbij bleek o.a., dat motor- en vooral speedbootvaarders naar verhouding veel vaker dan zeilers worden aangetroffen onder de water- sportbeoefenaars, die minder dan zes jaar varen. Hierin ZEER EXCLUSIEF BANKSTEL 43057- NU 3895,- Slaapkamer compleet 14607— nu 998,- De charmante verschijning Séverine heeft de afgelopen maanden ontelbare keren de nationale en internationale pers gehaald. De winnares van het Euro visie Songfestival in Dublin heeft kort geleden haar eerste LP gemaakt. Yves Dessca (tekst) en Jean-Pierre Bourtayre (muziek) schreven het chan son, waarmee de fraaie SEVERINE het Eurovisie Song Festival 1971 won: ’Un Banc, Un Arbre, Une Rue’. Ze kreeg er 128 punten voor, een overtuigende score. Van de Festivaluitzending af (3 april) tot aan vandaag toe blijft de single op de Europese hitparades han gen. Zoals bekend kwam Séverine uit voor Monaco, een gastvrij oord voor ieder die talent heeft. Maar Séverine komt uit Parijs, waar ze op 10 oktober geboren werd. (Werkelijke naam: ie Grizeau). Séverine is een ont- cking van Jean-Christophe Averty, dè n in Frankrijk voor het maken van de betere TV-shows, of dat nu een portret van de surrealistische schilder Salvador Dali geldt of een geestige Franse versie van Shakespeare’s Mid- zomernachtsdroom. Averty hoorde Séverine twee jaar geleden in een be kende club, de Gold Drouot. Ze werkte daar niet full-time, maar overdag zat ze als secretaresse op een bank (niét de bank van haar liedje, maar een geld- huis). Averty liet haar twee Engelse liedjes in zijn programma ’Passing Show’ zingen. Dat eindigde in een plaatkontrakt, met als eerste resultaten ’Passager de la pluie’ en ’Sympathy’. Als gewoonlijk was Averty’s beoorde lingsvermogen van een van zijn disci pelen weer juist geweest. luchtpostbladen, briefkaarte 1 juli a.s. 30 cent) en alle landen Ier wereld, naar landen in Europa sief de landen in Afrika Middellandse Zee). Een andere maatregel, waartoe even eens in Tokyo is besloten en die reeds bij de publikatie van de nieuwe binnen landse tarieven per 1 februari jl. is bekend gemarkt, betreft de wijzigingen in de posttaiieven voor internationale postpakketten Deze wijzigingen komen in vele gevallen neer op een verhoging, die echter van land tot land verschillend is. Dit vloeit voort uit het feit, dat alle landen hun eigen kostemandeel voor verzending, doorvoer of bestelling, opnieuw hebben vastgesteld. Hj de vaststelling van de nieuwe tarieven heeft PTT derhalve re kening moetei houden met tariefmaat- regelen, die <fe landen van bestemming en doorvoer jer 1 juli a.s. hebben ge nomen. en vooral iding igetrc rtbeoefena”-', ij vu - «-.v. varen. Hierin mag een bevestiging van het onderzoek geconstateerde ten- komen in Joegoslavië aan dentie tot vergroting van het aandeel der motor- en speedboten en verklei ning van dat der zeilboten binnen het geheel der Nederlandse watersoort. - De hogere inkomensgroepen zijn on der de watersportbeoefenaars naar ver houding veel sterker vertegenwoordigd dan onder de bevolking van Nederland als geheel. Dit komt vooral door het grote der hogere inkomens onder de kers van de boot als gezinsboot. bleek 24 pct. van de eigenaars meer dan één vaartuig te bezitten. - Ongeveer 50 pet. der watersporters gebruikt tjjdens de vaardagen niet of vrijwel niet een warme maaltijd in een horecabedrijf. Slechts 4 pet. der jeugd, 7 pet. der gebruikers van de boot als gezinsboot en 8 pet. der overigen be zoekt hiertoe geregeld een horeca bedrijf. Bij het gebruik van andere con sumpties dan warme maaltijden ligt dit anders. Vooral de jeugd maakt hiervan druk gebruik. Van alle watetsporters bezoekt 22 pet. hiertoe geregeld een horecabedrijf en 44 pet. nu en dan. Voorts wordt tijdens de vakantie door 78 pct. van de overnacht. - Van de jeugd besteedde 50 pct. van de vakantie minder dan f. 11,- aan levensmiddelen voor alle den van de boot tezamen; bruikers van de boot als bleef 50 pet. beneden een” f. 23,50 en bij de overigei helft hieraan minder dan 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 7