IERSEL van J DON Babysitcentrale waagt een nieuwe poging Uitslag Ballonrace Tekenwedstrijd Amerikanen kauwen per jaar 250 miljoen kilogram PEUGEOT Bromfietsen PIET Jeugdtekenwedstrijd op de Heuvelplein tegels EL AKJE EN 1EKEL ques’ o Bins Hf Jongeren voor speciale prijs naar Frazier Tot vrijdag? The Saloon Tentoonstelling handenarbeid TRAININGS PAKKEN ^TERSPORt W.A.O.-uitkeringen van oud- invaliden worden aangepast „Machtige”. Alleen op maandag mei 1971 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 13 mei 1971 - pagina 11 ('s-woensdags na 13.00 uur gesloten) TELEFOON 20922 INITIATIEF CLUBHUIS HEIKESTRAAT FA. H. DIELEMANS Roi (25 stuks) l filter r bij L 21 TILBURG Vervoer achteraf Kruyssen (6), Goirleseweg 110, OP HEMELVAARTSDAG Avonturen’ van de souw (5), Auteurslaan (11), Pater v.d. Elsen- Reinier de de Poorte (5), Europalaan 12, KLEINE KAUWGOM HISTORIE krijge iagloo 1115 10 10 1 Kindermaten v.a. SPORTAFDELING Heuvelstr.5O (Hoek WillemEstQ snband. 6. en. Telefonisch nummers wor- ZONDAGS GESLOTEN Die was gebasseerd op het iders en dat bleef zo toen er nier de f hun prijzc ^ear een nieuwe ontworpen voor EERSTE TILBURGSE BEGRAFENISONDERNEMING in in we v wore de de Een Stiel mei a.s. in de BURG kauwen Cijfers van tonen in 1970 aar bet tl 12. Tel. 35763 ïdiening 1384. Horloger Juwelier 'fyebees SCHOUWBURGRING 27 IN HET NIEUWE V VAN TILBURG De Tilburgse j Europese premit prijs van f. 5.-. lag va: deze n agenda toegezonder ingekomen stukken Zo ontwikkelde Goodye gomrubber die werd 01 Een g< Oranje Reinoi Tilbi Hans 12, Tilburg jongeren kunnen deze üère meemaken voor de regen werd’, i Goodyear, sotste rubbermaatschappij. Ken de meeste fabrikanten kunnen zij scholen in rijk en actueel te wensen zijn de grond kan 1 nergens gelukt is. Iedere deelnemer van het plein tot daarop kan hi;.'" maar met kleur i geschenkbon t.w.v. f. 5,— van het nje Comité «oud van Vught (10), Anijshof 21, iurg is de Bruyn (7), Palissanderstraat onderzoeken nu welk iden op het tijdstip dat gegevens die de ink of aan de Raad i geschenkbon t.w.v. f. 5,— van de ihting Tilburg Totaal laamde oud-invaliden zullen worden id. Wat gaat dat nu in de 'logingen profiteren en hoe iteld?. bedoeld voor hen die een uitkerii De Tilburgse het optreden Frazier en zijn 1 15 mei a.s. in dt voor de halve prjjs t organisatoren van dit presenteerd wordt door de Tilburg Totaal, hebben besloten de scholieren, studenten en de werkende jeugd deze unieke kans te bieden. De speciale jongeren-kaartjes 1 bestellen via de verschillende de stad. olgens kaui >m is stript ■'oulairst er ...efde smaak vai Amerikanen. jende week zal op welke ma- het bezit van praktijk zal men 5 zater- ags van iwland- Nightclub Cabaret Dancing The Blue Note Veemarktstraat 36-38 - Tilburg IBrommers van autoklasse I Onaekend rijcomfort door drievoudige achtervering. DE BROMFIETSSPECIALIST o Verend zadel Verende zadelpen Verende achtertelescopen FINANCIERING MOGELIJK ENSCHOTSESTRAAT 164 24(50 Grotere maten v.a. 36,50 J rubber als basis voor plaats van boomhars zoals Zuid- en Noordamerikaanse 1 gewonnen. Goodyear die ische fabriek in Texas de indstoffen voor kauw- kauwgomfabrikanten die de voorkeur geven aan een stevige kauwgom. Een andere soort is een gewassen en ge droogde rubber die voor vele doel einden geschikt is en die het goed doet in de gewone en zgn. ’bubblegum’. Volgens kauwgomfabrikanten in kauw gom is stripkauwgom is stripvorm het populairst en is pepermunt de meest geliefde smaak van miljoenen kauwende "evallen zal deze berekening een bedrag dat hoger is dan f het minimum dagloon waarop eringen thans zijn gebaseerd. vele gevallen’ betekent nadruk- niet in alle gevallen de oud- p zullen worden. De :ft namelijk alleen 5n voor u«.v«.oopt gaan rege- t gebeurt haast nooit op - dan is er nog geen 1, want dan kunnen alle /elplein i leuke Terwijl de wedstrijd aan de- wordt ook nog een poppenkast ling gegeven, terwijl de jeugddrumband Prins Willem Alexander een taptoe houdt. Zou het onverhoop* nen - maar dat Hemelvaartsdag man overboord, deelnemers mee naar het Korve waar in het clubhuis aldaar een film voor de jeugd wordt vertoond. In ons nummer van volge worden bekendgemaakt prijswinnaars in zen kunnen komen. jongeren krijgen de kans van wereldkampioen Joe Knock Outs op zaterdag le Pellikaanhal te Tilburg bij te wonen. De it concert, dat ge le Stichting Kauwgom; door de oude Grieken ontdekt, door de Maya-indianen bewerkt en door de Amerikanen in de handel gebracht. Volgens The Goodyear Tire Rubber Company (V.S.) is alleen al in het afgelopen jaar in Amerika 250 miljoen kg van deze substantie geconsumeerd. Amerikanen zijn verreweg ’s werelds gretigste afnemers van kauwgom, zij kauwen op gekleurde strips, gomballen, met suiker bedekte vier kantjes en op nog vele andere vormen met alle mogelijke smaken. Behalve om de lekkere smaak zijn er nog andere redenen die de mensen tot het gebruik van kauwgom aanzetten, zeggen psychologen, sociolo gen en antropologen. De meest aanvaardbare theorie luidt dat men kauwt om spanningen te verminderen. Ook wordt beweerd dat kauw gom iemands concentratievermogen verscherpt, en dat het de honger stilt wanneer men niet kan of wil eten. Met kinderen is het anders, ze vinden het gewoon leuk vooral als het ’bubble gum’ is... Een boek ’Luchtige Haagse Ballonclub UIco Mes (10), Prof. Gimbrèrelaan 57, Tilburg Han van Rooy plein 59, Tilburg Eleonore v.d. Mortel (11), Reinier de Graafstraat 9, Tilburg Carlo van Pelt (8), Burg, van Meurs- straat 9, Tilburg Maarten Willemen (7), Lilahof 14, Til burg diend, zodat er tijd is om een en ander naar genoegen te regelen. Bedenkingen Deze regeling is zonder twijfel vol goe de bedoelingen opgezet en het zij ons dan ook verre om daar moeilijkheden tegen aan te voeren. Niettemin lijkt het ons toch van belang enkele bedenkin gen te vermelden, die op andere plaat sen zijn gerezen, waar men zich met deze materie heeft bezig gehouden. De praktijk wijst namelijk uit, dat de centrale tamelijk vlug de greep verliest zowel op de aanvragende familie als op de babysitter. Het natuurlijk verloop blijkt te zijn, dat na een keer of twee drie, het gezin een babysitter in huis krijgt, met wie vriendschappelijke rela ties worden aangeknoopt. Zodra dit het geval is worden de zaken voortaan on derhands geregeld, waarmee de centrale een babysitter kwijt is. Er zijn geen manieren om zulk een gang van zaken te voorkomen en dat is ook niet ge wenst: het gezin is voortaan geholpen en de babysitter vindt een eigen HELANKA van de WAO-uitkering sring op de verlengde- ring. er de vroegere ongevals- i, die ook onder de WAO Het gaat hier alleen om een tijdstip vóór 1 juli jfsongeval hebben gekre- sn loon verdienden dat t op dat tijdstip gel- igloon voor de onge- dagloon was AO-uitkering. Een initiatief, dat al vaak geprobeerd is, dat telkens weer moeilijk van de grond blijkt te komen, maar dat toch niettemin hard nodig is, is een babysitcentrale. Het motief is duidelijk genoeg: ouders met jonge kinderen willen ook wel eens een avond van huis en het is niet mogelijk de kinderen alleen te laten. Ook het toevertrouwen van de huissleutel aan de buurvrouw is een maatregel, die de ouders met maar weinig gerustheid op een ander laat zitten: een ongeluk is gauw gebeurd, vooral als de kinderen al beweeglijk zijn. De enige bruikbare oplossing is dus inderdaad een babysitter, iemand die gewoon de hele avond komt oppassen. Echtelieden die in Tilburg geboren en getogen zijn, v bben doorgaans wel familieleden of kennissen, die ertoe te bewegen zijn om een avondje op te passen, maar vooral mensen, die van buiten de stad in Tilburg zijn komen wonen, hebben daar veel moeite mee. Zodoende is het vooral bij de importmensen, dat de behoefte aan een centrale waarnaar ze kunnen bellen, groot is. ZN. Tel. 22893 - Kantoor: Jan Aartestraat 104. Rouwkamer: Jan Aartestraat 102 Tevens begrafenis- en crematteverzekerlngen. Het Clubhuis van de Heikestraat heeft zich nog weer eens in deze materie verdiept en meent te zijn gekomen tot een bruikbare opzet: het normale tarief is f. 1,00 per uur, f. 5,00 per avond van 7 tot 12 uur. Op zaterdag en zondag is het f. 7,50 per avond ook van 7-12 uur. Elk uur na middernacht meer kost f. 2,00. Bovendien wordt voor elk geval een kwartje administratiekosten bere kend. - Het Clubhuis Heikestraat heeft de reputatie van geregeld te komen met evenementen, waaraan de jeugd kan deelnemen bij wijze van leerzaam ver maak. Op Hemelvaartsdag, 20 mei, or ganiseert het clubhuis een grote straat- tekenwedstrijd, die zal worden gehou den op het Heuvelplein. ue WAO-uitkeringen van de zogena mgepast; dat is algemeen bekent stekenen? Wie zullen van de verhi daarvan op de hoogte worden gest Men weet het, de aanpassing is bedoeld voor hen die een uitkering hadden van de Interimwet Invaliditeitsrentetrekkers, een zogenaamde IWI-uitkering. Die was gebasseerd op het gemiddelde loon van onge schoolde arbeiders en dat bleef zo toen er WAO-uitkeringen voor in de plaats kwamen. Daarentegen kregen de mensen, die na de invoering van de WAO op 1 juli 1967 invalide werden, een uitkering die gebaseerd was op hun eigen loon. De bedrijfsverenigingen die de WAO uitvoeren, loon de vroegere interim-rentetrekkers verdiend zij invalide werden. Hierbij gaan zij uit van de betrokkenen destijds aan de Sociale Verzekeringsbar van Arbeid hebben verstrekt. Dit loon wordt verhoogd met het percentage waarmee het algemene loonpeil in het Nederlandse bedrijfs leven sindsdien in gestegen. Het Sociaal Cultureel Centrum ’Terra Nova’ organiseert op zaterdag 15 en zondag 16 mei een handenarbeidten- toonstelling. Getoond worden produk- ten van de leden van de diverse handen- arbeidsklubs voor kinderen (van 6-8 jaar, 9-13, 12-14, 13-15, 15 jaar en ouder) en volwassenen. De bezoekers kunnen zien: klei-, hout-, papier-, gips werk, emeilleerprodukten e.d., wat een grote diversiteit betekent. Uiteraard is het leuk voor de deel nemers (kinderen en volwassenen) van de handenarbeidaktiviteiten om te be kijken wat er zo al in andere groepen gemaakt wordt. Daarnaast is het te ntoongestelde een informatie voor die genen, die eventueel later best mee zouden willen gadn doen. Voor aktieve bezoekers bestaat de mogelijkheid op de twee openingsdagen aktief bezig te zijn, leiding en materia len zjjn aanwezig! De tentoonstelling is geopend op dag 15 en zondag 16 mei ’s middag 14.30-17.00 uur. Het adres: Nieuv> straat 44. De toegang is gratis. Frank Année (10), Prof. Cobbenhagen- laan 174, Tilburg Emmie Oerlemans (11), Leliestraat 27, Tilburg Leo van Rooy (12), Nazarethstraat 20, Tilburg Colette v.d. Mortel (10), Reinier de Graafstraat 9, Tilburg Hein van Bavel 12), Paus Adriaanstraat 23, Tilburg Nicolas Thijs (7), St. Jobstraat 7, Enschot Margriet Année (8), Prof. Cobben- hagenlaan 174, Tilburg Maurits Willemen (14), Lilahof 14, Til burg synthetische kauwgom in p’ die door de Zu indianen werd in haar chemis synthetische gror gom produceert, verklaart dat Ameri kaanse kauwgomfabrikanten in het af gelopen jaar ongeveer 4 miljoen kg van deze synthetische rubber hebben ver bruikt. Van deze hoeveelheid zouden bijvoorbeeld meer dan 1 miljoen ban den geproduceerd kunnen worden. Behalve synthetische rubber, bevat kauwgom natuurharsen, plantaardige oliën en weekmakers. Andere ingre diënten zijn suiker, siroop en aromaten. Kauwgom verschilt niet alleen in smaak, zij kent ook verschillende grada ties van flexibiliteit die weer worden bepaald door de elasticiteit van de rub berbasis. Een boek ’Ballonvaart over Afrika’ van de Haagse Ballonclub en een geschenk bon t.w.v. f. 5,— van de Tilburgse Koerier Anja van de Wiel (13), Hart van Bra- bantlaan 585, Tilburg Jan van de Mortel (12), Graafstraat 9, Tilburg Marie-Louise van Meerendonk (5), Paus Adriaanstraat 5, Tilburg Lily van Bommel (9), Wandelboslaan 103, Tilburg Miranda Hollants (5), Kwendelhof 7, Tilburg In vele gev leiden tot ee 41,50, het de uitkef Dit ’in vele gevallet kelijk dat niet in alle invaliden er beter op z aanpassingswet heeft namelijk betekenis voor die oud-invalider wie het nieuwe dagloon uitkomt boven het genoemde bedrag van f 41,50. Al leen zij krijgen een uitkering naar een hoger dagloon, dat voor ieder indi vidueel wordt vastgesteld, doch dat nooit hoger kan zijn dan f 48,50. Voor hen die naast hun WAO-uitkering e gang is een aanvu'lende verlengde-ziekengeld- stvoorstel uitkering ontvangen, is het nieuwe dag- drumband loon gemakkelijker vast te stellen. Hun WAO-uitkermg zal worden berekend naar hetzelfde dagloon als waarop de verlengde ziekengeld-uitkering per 30 juni 1967 was gebaseerd. Ook hier met de beperking dat een bedrag van f 48,50 als grens voor het nieuwe dag loon geldt. Een verhoging v komt in minder ziekengelduitkeri Verder zijn e rentetrekkers, zijn gebracht, degenen die op 1966 een bedriji gen en die toen eer hoger was dan het dende maximumdag valsrente. Dat maximum d de grondslag voor hun WA( In de maanden juni, juli en augustus 1971 zullen de maandelijkse raads vergaderingen worden gehouden op eerste maandag van de maand. Zijn beraadslagingen niet voor 23.00 uur beëindigd, dan zal niet de volgende dag worden doorvergaderd, maar wordt de vergadering verdaagd naar de derde maandag van de maand. Voor deze tweede vergadering wordt geen agenda toegezonden, noch een lijst van ingekomen stukken of aanvullingen van een van beide. Evenmin zullen nieu- vragen of voorstellen in behandeling rden genomen. krijgt één straattegel in tot zijn beschikking en njj/zij van alles zetten, wat eurkrijt te doen is: vlinders, Een ander punt van belang bij baby sitten vanuit een centrale is het vervoer van de sitter, als het echtpaar ’s nachts om drie uur thuiskomt. Heeft het gezin te doen met iemand, die maar één keer komt, dan is het voor de hand liggend, dat hij/zij door de heer des huizes naar huis wordt gebracht. Bij een vertrouw de babysitter kan geregeld worden, dat die persoon daar ten huize blijft slapen, waarmee dan natuurlijk een heel ander ’nachttarief aan de orde is. Wij brengen deze bedenkingen aan, om onze lezers gelegenheid te geven tot commentaar, dat wij graag inwachten of toegezonden zien aan het Clubhuis Heikestraat of aan het adres van mevr. Lemmens. De babysitkwestie is belang- 1 genoeg, en het zou zeer i als in onze stad iets van komen wat eigenlijk nog Zoals bekend werken behalve Joe Frazier en zijn Knock Outs, die in een boksring zullen optreden, aan dit eve nement ook mee de Joe Frazier dan cers, Bobby Boyd Congress, the Con gress Girl Dancers en Carl Wayne, bekend van The Move. In totaal zullen er dertig artisten optre den. Wat de reden ook mag zijn, wordt ieder jaar populairder. Ci. Goodyear’s chemische afdeling aan dat de Amerikaanse jeugd ir bijna 1 miljard gulden aan kauwgom heeft uitgegeven. ’De ingrediënten van kauwgom zijn aan zienlijk veranderd sinds de oude Grie ken op een taaie substantie kauwden die toen uit boomhars verkre zegt een woordvoerder van ’s werelds groo Thans gebruikt emplooi, niet alleen bij die ene familie, maar ook bij kennissen van die familie. Hiermee verschuift de functie van die centrale naar die van een soort kennis- makingsadres, waar gezinnen met kleine kinderen in relatie gebracht kunnen worden met iemand, die ervoor voelt om daar babysitter te worden. Is dit eenmaal geregeld, en ontstaat er een maal een relatie, waarin babysitter en gezin elkaar vinden, dan is daarmee het werk van de centrale afgelopen. Het lijkt ons daarom erg optimistisch als de centrale meent uit te zullen komen met f. 0,25 administratiekosten. Het ver moedelijk verloop lijkt ons dus eerder, dat een gezin zich eens en voor goed bij de centrale in laat schrijven en van daaruit bediend wordt totdat het kan beschikken over een vaste babysitter, waarmee de dienst dan geleverd is. vloemen, piassen, figuren uit de fabel- t tjeskrant, of dingen helemaal van eigen 1 fantasie. Het zal een kleurig gezicht zijn als zoveel kinderen de tegels en zichzelf prachtig bewerken. Het is dan ook te verwachten, dat dit schouwspel veel toeschouwers zal trekken. Het is een wedstrijd, dus degene, die het fraaiste kleurt, kan nog een van de prachtige prijzen winnen ook. Er zijn drie leeftijdsgroepen: kinderen van 6-8 1 jaar, van 8-10 jaar en van 10-12 jaar. 1 Natuurlijk moet de organisatie betaald kunnen worden, en ook het geld voor de prijzen komt niet uit de lucht vallen; daarom zal elke deelnemer een kaart dienen te kopen voor één gulden. Er zijn maar 200 kaarten te krijgen, dus wie mee wil doen moet zich wel haas ten. Deelnemerskaarten en nummers zijn te verkrijgen aan het Clubhuis Heikestraat (zijstraat van de Piusstraat- Stuyvesandtplein) Clubhuis Korvelpleir 30, en het VVV-kantoor Spoorlaar 442. Deze tarieven zijn zeker niet te hoog. Men kan zich om aan een babysitter te komen in verbinding stellen met mevr. Lemmens, Stuyvesandtplein 56, tel. 23608, die de centrale zal runnen als dit zonder verdere medewerking van het Clubhuis Heikestraat doenlijk is. Zowel degenen die willen babysitten, als degenen, die er behoefte aan hebben een babysitter in huis te krijgen, kun nen zich aan het genoemde adres mel den. Hierbij is de bepaling gemaakt, dat de aanvraag zo mogelijk één week voor af op de centrale plaats moet zijn inge- De jury van onze tekenwedstrijd, bestaande uit schilderes-grafica Marjan Timiniau, schilder-tekenaar Jan Asselbergs en Arie Hoogen- doorn van de Stichting Kunstzinnige Vorming, heeft zich er afgelopen maandag over beraden, welke deelnemers het best ’een ballonvaart’ in hun tekening hadden uitgebeeld. Omdat Marjan Taminiau kort na het uitschrijven van de wedstrijd in het ziekenhuis moest worden opgenomen, vond de beoordeling plaats in het Elisabeth-ziekenhuis. Marjan werd met bed en al naar een apart vertrek gebracht, waar de juryleden rustig hun werk konden doen. De jury was het er over eens, dat er over het algemeen bijzonder fraaie werkstukken gemaakt waren, maar natuurlijk kon niet iedereen voor een prijs in aanmerking komen. Uiteindelijk kwamen de volgende jongens en meisjes als prijswinnaars uit de bus: Margot Tilburg Leon Snoeren (7), Dongensebaan 70, Tilburg Veronique van Pelt (5), adres onbekend Guus van Pelt (8), Burg, van Meurs- straat 9, Tilburg Hildegard van Draanen (7), Augustinus- straat 9, Tilburg Ingrid van Assc 142, Tilburg Florence v.d. Mortel (8), Reinier de Graafstraat 9, Tilburg Elianne Snoeren (9), Dongensebaan 70, Tilburg Anke de Poorte (5), Europalaan 12, Tilburg Peter de Bruyn (5), Palissanderstr. 12, Tilburg. Nu echter zal hun dagloon worden vast gesteld zonder rekening te houden met de destijds geldende begrenzing. Ook zij kunnen dus profiteren van de aanpas sing, maar weer met de beperking dat het nieuwe dagloon maximaal zeven gulden hoger zal zijn dan het tegen woordige. De bedrijfsverenigingen zijn thans druk bezig om het ’eigen’ dagloon van de oud-invaliden te berekenen. Het gaat om circa honderdduizend mensen en dat betekent voor de uitvoerings organen natuurlijk bijzonder veel werk. Tenslotte moet er op worden gewezen dat eventuele verhogingen eerst met ingang van 1 juli a.s. zullen ingaan. Alle oud-invaliden zullen hierover bericht krijgen. Het heeft dus geen zin nu reeds bij de uitvoeringsorganen inlichtingen te vragen; dit kan alleen maar belem merend werken op de voortgang van de werkzaamheden. Alle betrokkenen wordt daarom dringend verzocht te wachten op de mededelingen die de uitvoeringsorganen zullen versturen. I h

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 11