s 1 I EL BROCKEN Niet in elk huis viert men moederdag )N Sprekende expositie brengt voorbeelden van creativiteit HET IS WEER, WEER VOOR DE SCHOONMAAK Wij helpen u hierbij ^HARRIE XG Kees van Asten Philips schrijvende elektronische van Moeder staat en loopt de hele dag, ’n goed kado voor haar is: ’n paar gemakkelijke schoenen Nieuwe Rallycross circuit in Valkenswaard Op 22 mei vlaggetjesdag Antiekbeurs op Stokhasselt rekenmachines vanaf f3100.-1 The Blue Note Initiatief van Jeugdbelangen Willem II zonder gevaar hamers van hooll ZWEM BROEKEN 'n «Eindeloze» kollektie Tlei 1971 - pagina 10 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 6 mei 1971 - pagina 11 vanaf Haardfilters vanaf Wasautomaten vanaf 4-pits gasstel Gasfornuizen vanaf Koelkasten vanaf Afzuigkappen DE KANS IS 9 OP 1 CULTUREEL CENTRUM LOON OP ZAND rel. 24354 7,95 9,50 etui slig BOOSTERS Belangstelling Merkwaardige grondstof u 12,95 n U 9,95 1,50 Medewerkers JAN VAN LAARHOVEN N.V. Aan de tentoonstelling werken onder WILHELMINAPARK 7 - TILBURG - TEL. 36033 es/machines/meubelen/systemen FA. H. DIELEMANS Steunzolen naar maat St.-Annaplein 14 Telefoon 23692 Rol Vraagt uw kantoormachinehapdelaar. data systems 498,— 175,- 225,— 276,— NOG VIJF WEDSTRIJDEN R en D behang alle prijzen! Land- en tuinbouwartikelen Speciaal in steun- en gemakschoenen Maat- en orthopedische schoenmakerij Pedicure RIJWIELEN BROMFIETSEN 9,50 vanaf 138, Afd. Huish. Hasseitstraat 112. Tel. 35763 Afd. Apparaten en Zelfbediening Hasseitstraat 234. Tel. 26384. i deze derne jwen. 'rtieve a/iteit ingen. te 8 en ZONDAGS GESLOTEN Hormoon dat hormoon vervangt jrfiets yp zit. zullen ran het Stationsstraat 49 TILBURG - TEL. 26392 hoe is een n ge- rland ""“land naar Neder- - AVRO verzorgde /orden. Twee jaren in getransformeerde 'gebieden zich nog >922 >N 71267 i genee jaalde innen worden be- Met de realiser zonder twijfel geleverd voor i lozen. Immers, die ’aans altüd spec Zes wedstrijden, te houden op het organisatie, talte heeft onder ers voor Moeders’. de rommel- ling bij is. lal, tezamen EERSTE TILBURGSE BEGRAFENiS-ONDERNEMING t jaar een complete ïtent waar van alles te krijg ree is ook niet hoog slee,. ken tot de belangrijkste woonge van ons land. Maar zij breidt zi steeds uit. Loon op de muzie van het tus. spelers dit dan door- t allemaal wat vreemd, maar het i eigenlijk heel it hier namelijk c Jet hormoon H.C. ere vrouwen nc yan de product! rborgen. ieder in dat overschot uitgescheiden. Het urine langs chemi- an- rijgen. it op sft toei serde DA. "gaand treft u een it geklasseerde deel- hen bereikte resul- Duitsland, Engeland de naam draagt ’Mai zijn vastgesteld voor het Kampioenschap. Het is een open-kampioenschap, waar- ïelnemers uit andere landen sring van het Eurocircuit is sl een bijzondere bijdrage passieve recreatie van fai rs, Rallycross is een sport rspreekt’, sensatie brengt en jctaculair is. 8,95 21,40 6,50 1 en België een Iraagt ’Manana’ (Spaans ten, Ring- Telefoon: Nightclub Cabaret Dancing Veemarktstraat 36-38 - Tilburg ‘P Zand, 28 april - Naast de zo vertrouwde culturele klank van dek in Loon op Zand komt er nu langzaam een andere klank naar boven. Het is de belangstelling van en voor de kunst onder de Loonse bevolking. In een bespreking met de voorzitter van de Stichting Jeugdbelangen en met de kunstenaars in Loon op Zand is een plan ontworpen een tentoonstelling te gaan houden in het Cultureel Centrum op zaterdag en zondag 8 en 9 mei a.s. en daar de bevolking eens te laten zien wat de Loonse kunstschilders en wat er mee samenhangt te doen; het is dybedoeling dus om de inwoners en velen van buiten Loon op Zand eens te laten kennismaken met hen en hun werken. >urg is dit: de Bont-Rondema, Burg. v.d. >lein 113, TILBURG, Telefoon: 74969; A. M. Schalken-Otte 391, TILBURG, 1 ?3. Voor Goirle is dit: Mevr. Zr. W. M. Hoogeindseweg foon: 04247-195 In de maand mei lanceert C A in Nederland, nieuwe kollektie vakantie- en vrijetijdsmode die voor morgen). Deze kollektie voor dame element dat in de mode st. dan ook in vele ge verafgelegen exotische van vakantiegangers voor dergelijke de exotische modetrend is het ge motieven en luchtige, soepel vallen hotpants gedragen. Nieuw is de luchtiger zerder titaarn van rsje. elen en Kuij st ers-V erschuuren 48, GOIRLE. Tele- Aan huis opgehaald Een ander probleem is natuurlijk: hoe komt die urine in Oss? Daarvoor is een heel vervoersapparaat in het leven <"■- roepen. Dagelijks zijn er in Nederland zo’n 60 bestelwagens op de weg, die de urine van de deelneemsters aan de aktie ’Moeders voor Moeders’ aan huis ophalen. Dat ophal overigens zeer discreet. Aut feur dragen geen uiterlijke Helaas kan de aktie dan overal komen en moet zich nog uur zal de lying Dutchmen’ irachute-springen ringers medewer- is op het strand veg. istratie zullen ren en de haven smen. iets meer! Even i zijn: houtsnijwei zerk, schilderwerk, tekeningen, ek, grafiek, fotografiek, juaches, meubelwerken, schilderijen, Laadconstrukties, kunstnaaldwerk, ;ring, kortom een veelheid aan ia! dat in een kleine ruimte is 't met de bedoeling >on op Zand nu eens betrekken. deze markt. geopend van zaterdag- tir tot zondagavond tien dan in de Stokhasselt nog :en gebeuren voordat het een rijk is eri de acties van Tilburg zich dan grotendeels in afspelen het actieve drumband zorgt toch leven in ilgenGv i.a si, 12 j™ *ember. trijden van 12 juni, 10 juli en tus hebben als inzet de AVRO- 1 zullen op latere data via de uitgezonden. Er zijn dus duizenden - neen, tiendui zenden - zwangere vrouwen nodig, om de continuïteit van de productie van dit geneesmiddel te waart In de Stichting Jeugdbelangen is dit plan geboren, naar aanleiding van de vorig jaar gehouden hobbytentoonstel- ling van haar afdeling EXPRESSIE. Dit heeft toen een mooi resultaat gehad en vroeg om perfectionering van een derge lijke tentoonstelling. Men slaagde er in de gezamenlijke Loonse kunstenaars te benaderen en zij stemden er volledig mee in. Loon op Zand kan nu kennis nemen van wat op het gebied van de Immers, naast het op zich reeds indruk wekkend medisch belang, bestaat hier het humaan belang, voor een andere vrouw, aan wie het moederschap ont zegd bleef, de mogelijkheid te scheppen om ook moeder te kunnen worden. Wilt u méér weten of zich voor deel name aanmelden, dan kunt u zich rechtstreeks wenden tot de aktie ’Moeders voor Moeders’, Kloosterstraat 6, Oss, (Tel.: 04120-84331) of tot de kontaktadr essen. Voor Tilbi Mevr. A. Mortelpli 04250-7/ Mevr. A. baan Oost 3 04250-2469- ningin safslag zich te voet naar de ’Duke zal begeven. zal daarna tezamen met een ersvaartuigen de haven uitva- >uden vart een vloot- Euro circuit, Nederlands 1 zogenoemd open-kampioenschap, v aan ook deelnemers uit andere lar kunnen deelnemen. Op 17 april is de eerste wedstrijd verreden en de kampioen van 1970, de Eindhovenaar Jan van Rooy heeft toen, in zijn speciaal geprepareerde DAF de over winning behaald. Bijga lijst aan met de best gi nemers en de door h» taten. Nog vijf wedstrijden zullen volgen, op de volgende zaterdagen: 8 mei, 12 juni, 10 juli, 14 augustus en 18 septeml De wedstr 14 augustt bokaal en televisie worden Ruim parkeerterrein achter Harmonie-theater halen gebeurt ijto en chauf- ce kentekenen, ook nog niet -og beper- De werken We noemden reeds de bezigheden van de deelnemers. Sommigen maken dezelfde dingen, doch ieder legt er zijn eigen gedachte in. Blijf niet thuis en geniet eens van een andere cultuur dan die welke Loon op Zand kenmerkt! Naast muziek, schoenen en leer is er ook nog iets meer! Even nog wat er te zien zal zijn: houtsnijwerk en beeld houwwerk, schilderwerk, tekeningen, ceramiek, grafiek, fotografiek, gouaches, meubelwerken, schilderijen, draadconstrukties, kunstnaaldwerk, emaillerir materiaa. bijeengebracht juist het publiek van Looi direct bij de kunst te Willem II is door het gelijke spel tegen SVV in Schiedam vrijgekomen van alle gevaren en kan zondag op eigen veld zonder zenuwen en extra-druk vrijuit spelen tegen het Dordse DFC. Voor de toeschouwers, die dit seizoen nauwe lijks aan hun trekken zijn gekomen, mogelijkheden op een swingende finale wedstrijd met naar wij hopen een flink aantal Tilburgse doelpunten. Het zou een vervangende vreugde-uiting kunnen zijn vanwege het behoud van het eerste divisie-schap en een stukje vuurwerk vooraf gaande aan de viering 75-jarig bestaan straks in augusti Redenen te over om van de s keer iets meer te verwachten, gaans werd vertoond. De Willem II-reserves óp eigen terrein ook (bi,.._ op met een wedstrijd t- DVS. Hoe laat deze zal speeld staat nog niet vast ment waarop we deze reg papier toevertrouwen. liefst niet spelen op Engeland om de befaamde cup gespeeld. Op de een of andere komen de trouwe bezoekers van u« tweede elftal het juiste tijdstip wel aan de weet. docent aan de academie in Tilburg, die sterk belang hecht aan het handwerk in de meubelmakerij. Mevrouw Mokveld- Schiks, die, opgeleid aan Kunstnaald werk Tilburg lesgeeft in creatief bor duurwerk. Zij geeft voorbeelden van touwwerk, applicatie, ajourwerk, knoopwerk etc. J. Broeders, een leer ling van de beeldhouwer G. Bourgon- jon, heeft zelf een vrije kunstacademie en ziet als ideaal houtbewerken voor beelden, draaiwerk, reliefs, brandwerk enz. Hij wil voornamelijk kunst bren gen, die gewone mensen aanspreekt. J. Kemmeren, leraar aan de Theresia- scholengemeenschap, die algemene creativiteit voorstaat en daarvan, met medewerking van H. van Dongen, be langrijke voorbeelden laat zien. H. v. Dongen is student aan de Tilburgse Academie; hij vertoont op de expositie specimina van grafische kunst als lino’s etsen en grafische tekeningen met een sterk expressionistische inslag. Greet op de Kamp uit Kaatsheuvel eveneens van de Tilburgse Academie komt ook met grafisch werk, dat zich kenmerkt door subtiele contrastwerkingen. Voorts figureren nog: Fr. v. Dongen van de Academie St. Joost, Twan Horvers van de Tilburgse Academie, de beeldhouwer Louis Maas en nog diverse andere. In Holland staat een huis... in dat huis daar woont een heer... die heer die kiest een vrouw... die vrouw die kiest een kind... Stop. Daar zou moeten staan: die vrouw die wil een kind. Want te kiezen heeft zij niet. Helaas is nog altijd tien procent van alle huwelijken in Nederland ongewild kinderloos. Die vrouw heeft dus echt niet te kiezen. Alleen maar te wensen. En te hopen. Dat zij niet bij die tien procent behoort. Wilt u nog meer cijfers? Dat kan. Ongeveer 790 keer per dag begint in Nederland de ontwikkeling van een nieuwe mens. 140 zwangerschappen daarvan worden vroegtijdig beëindigd of resulteren in een doodgeboorte. Maar dan blijft nog altijd het respectabele aantal van 650 levend geborenen per dag over. Rallycross is de nieuwe automobielsport, vanuit Engel land gebracht en dank zij een aantal, door de A’ televisie-uitzendingen in korte tijd populair gew< geleden werd op het inderhaast tot wedstrijdterreir w oude vliegveld van Venlo rallycross geïntroduceerd. Het bleek al direct zo’n succes dat nu, in 1971 de Nederlandse competitie op een speciaal aangelegd circuit kan worden gehouden. Het Eurocircuit bracht redding, toen bleek dat veel rijders in de sport geïnteresseerd, maar nauwelijks aan de beoefening ervan toekwamen omdat het ideale terrein ontbrak. Op een lap grond, gelegen achter het Eurostrand in Valkenswaard, ging zes weken geleden de eerste bull dozer aan het werk en op 17 april vond de opening van het circuit plaats in de vorm van de eerste officiële wedstrijd, meetellend voor het kampioenschap van Nederland. Weliswaar nog voor een ’klein publiek’, maar van kijkers en rijders kwamen zoveel positieve reacties dat de verwachting van grote toeloop bij volgende wedstrijden, gerechtvaar digd is. 5S leggen er zaterdag k (bijna) de pannen tegen Hermes al worden ge- t op het mo sgels aan het Men wil n.l. het tijdstip dat in sfaamde cup wordt wijze n het kunst in het dorp leeft. Zij samen bren gen nu de kunst onder de mensen van heel het dorp. Zo zal oud- en nieuw Loon op Zand op een cultureel vlak samen gebracht worden. De deelnemen de kunstenaars zijn alle geschoolde per sonen welke hun studie aan een acade mie hebben gevolgd en nu in hun werk hun eigen kenmerk gelegd. Dit zullen zij dan dat weekend laten zien. Op zaterdag 22 mei zal in Schevenii weer de Dag van de Nederlandse visserij worden gehouden. De Scheveningse vissersvloot ligt dan met vlaggetjes versierd in de haven. Dit kleurrijk gebeuren zal een extra feeste lijk tintje krijgen omdat dan tegelijker tijd de nieuwe Scheveningse haven officieel in gebruik zal worden geno men. Het programma is globaal: Vrijdagmiddag zal worden begonnen met het pavoiseren van de schepen. Van 12 uur af zaterdag 22 mei zal elk kwartier een Schevenings muziekkorps via diverse routes in Scheveningen naar het terrein voor de Visafslag lopen, alwaar een kleine show zal worden ge geven. Op het terrein voor de Visafslag gratis haringhapjes (plm. 3000) az publiek worden uitgedeeld, van 12 uur af. Om 13.30 uur wordt H.M. de Koni verwacht in de kantine van Visa waarna Zij of Holland’ Dit schip zi 10-tal visset ren voor het hot schouw. Tussen 15 en 16.30 ’Skydivingclub The Flyir een demonstratie para», geven, waaraan 10 sprir0 ken. Plaats van landing tegenover de Visser shaven we Na afloop van deze demons, de schepen terugkere officieel in gebruik ner Het lijkt aucuiaai wai vreemu, maar ner zit toch eigenlijk heel logisch in elkaar. Het gaat hier namelijk om een hor moon. Het hormoon H.C.G., dat in de eerste 4 maanden van de zwangerschap in zo’n grote mate wordt geproduceerd door de placenta (moederkoek) dat er een ’overschot’ is. Ei wordt in de urine H.C.G. kan uit die urine langs sche weg worden geëxtraheerd. Op dere wijze is het niet te verkrijg Synthetische vervaardiging is tot heden niet gelukt. Nu heeft dit hormoon eenzelfde wer king als één van de hormonen die wor den gemaakt door de hypofyse (hersen- aanhangselklier), het L.H., dat een belangrijke rol speelt bij het tot stand komen van de ovulatie (eisprong). Is onvruchtbaarheid nu een gevolg van onvoldoende werking van de hypofyse, van onvoldoende productie van L.H., dan kan dat tekort aan L.H. door toe diening van H.C.G. worden aangevuld. De toepassing ervan ligt uiteraard uit sluitend ter beoordeling van artsen. Medisch gezien allemaal logisch dus, maar... De jeugddrumband Prins Johan Friso organiseert wederom een rommelmarkt annex middenstand tentoonstelling en antiekbeurs met een complete kermis. De rommelmarkt en beurs vinden plaats in grote tenten en een gedeelte daar buiten terwijl de kermis er omheen wordt gegroepeerd. De kermis is speciaal op de kinderen afgestemd maar ook voor de groten zijn er voldoende attracties en terwijl de jongeren op de kermis kunnen genieten zullen de ouders wel gaan zoeken op d markt of er iets van hun gadir Er is overvloed aan materiaa 9 vrachtwagens vol. De kwaliteit van de artikelen is weer beter dan vorig jaar er zijn nu T.V.’s bij die je zo aan kunt zetten, verder veel oude spullen zelfs een fiets lant de jaren twintig nog met een kaars. Men zal er met plezier rondsnuffel mooie dingen vinden. Ook is er dit jaar een complete con- sumptietent waar van alles te krijgen is. De entree is ook niet hoog slechts 50 cent, dus geen beletsel om een kijk te gaan nemen op dc De beurs is ge morgen tien uur uur. Er mag veel moeten leefbare wi,.. Totaal mogen de binnenstad bestuur van de wederom weer eefts voor wat de brouwerij. Het wil de kinderen die thans nog lopen in nood-uniformen, voorzien van keuri ge gala-uniform indien mogelijk dit jaar nog. Helaas zit er maar zó ontzettend weinig van dat H.C.G. in een liter urine, dat er duizenden liters nodig zijn voor slechts enkele grammen H.C.G. Bovendien kan een zwangere vrouw slechts maximaal 13 weken (vanaf 6 weken na de laatste menstruatie) haar urine afstaan. Alleen in die periode zit dat H.C.G. er in een winbare hoeveel heid in. Ligging Eurocircuit Het Eurocircuit ligt in het aan natuur schoon rijke gebied van de gemeente Valkenswaard, ongeveer 15 kilometer ten Zuiden van Eindhoven. Te bereiken vanuit Valkenswaard (Markt) door te rijden in de richting van de Belgische grens (overgang Ber- geykse Barrière). ANWB wegwijzer met o.a. Hasselt volgen. Vanaf de markt in Valkenswaard wordt men bovendien door ’Eurocircuit-borden’ naar het ter rein geleid. Voor de bezoekers uit Limburg en Noord Brabant is de E-3 weg, respectie velijk de Rondweg in Eindhoven, de snelste verbinding. Zij, die uit België komen kunnen het best de grensover gang Lommel-Kolonie /Bergeykse Bar rière nemen. Hoewel de medewerking doorgaans graag belangeloos gegeven wordt, ont vangen a.s. moeders die aan de aktie deelnemen, naast enkele andere atten ties het boek ’Wordend Moederschap’ van prof. dr. G. J. Kloosterman, waar uit zij zeer veel kan vernemen met betrekking tot haar eigen leefregel tij dens de zwangerschap, alsmede een fi nanciële tegemoetkoming als bewijs van erkentelijkheid voor de gedurende de tijd van haar deelname gedane moeite. De opoffering die de aktie van a.s. moeders vraagt is in feite betrekkelijk klein in vergelijking met het belang dat ermee gediend is. Naar schatting één op de zeven van alle Nederlandse echtparen roept de hulpt van medici in om tot zwangerschap te komen. En vaak met succes, want goede medische hulp blijkt in 30 tot 40 pct. van alle gevallen succes te hebben. De wetenschap vordert en zo wordt thans in 95 van de 100 huwelijken die onvruchtbaar zijn, en waarbij medische hulp wordt ingeroepen, tenminste een oorzaak gevonden. Pas na het vinden van die oorzaak zal met een gerichte behandeling kunnen worden begonnen. Het leek ons nuttig, u juist met Moeder dag eens met de neus op deze feiten te drukken. En u nog eens attent te maken op die unieke organisatie, die hier in Nederland gesti de naam aktie ’Moeders ZN. Tel. 22893 - Kantoor: Jan Aartestraat 104. louwkamer: Jan Aartestraat 102 Tevens begrafenis- en crematteverzekerlngen. De creatieve expressiegroep, waarbij jong en oud is aangesloten bij de Stich ting Jeugdbelangen telt momenteel 180 werkende leden. Dat bewijst alleen al dat er voldoende belangstelling in het dorp is. Ook de bejaarden doen mee aan creatieve handvaardigheid, al is dat in de zin van vrijetijdsbesteding. Het zal de deelnemende kunstenaars niet gaan om hun eigen werken in hun perfectie te tonen, maar het doel is om de mensen te laten zien dat er tal van mogelijkheden zijn, alsook het tonen van de prestaties in de creatieve vrije tijdsbesteding. Daarom zullen diverse technieken worden getoond. Dat het zich creatief uiten van de mens in zijn vrije tijd veel voldoening geeft was de mening van alle deelnemende kunstenaars, die op de bespreking waren. Er zijn vele vormen van passieve ‘recreatie maar wat een voldoening geeft de realistische weergave van de ge dachte van iemand die zich verdiept in een tekenwerk, beeldhouwwerk, schil derij, ceramiek of iets dergelijks, dat hij ZELF maakt, waarin hij/zij zijn eigen innerlijke gedachte kan tot uiting laten komen... De toegang voor de tentoonstelling is gratis, maar er zal een catalogus en een tekening (door een der deelnemers ver vaardigd) worden aangeboden om de kosten van deze zeer belangrijke ten toonstelling goed te maken. In de cata logus welke beschrijvingen van de kunstuitingen der kunstenaar bevat zal men ook de veelheid van de technieken kunnen zien. De deelnemers zullen zelf op de tentoonstelling toelichting |even. nes, heren en kinderen geïnspireerd op het exotische steeds sterker naar voren komt. Modellen en stoffen zijn gevallen ontleend aan de kleding die kenmerkend is voor ne oorden. Dit medegevoel past in een tijd waarin de voorkeur jke streken sterk is ontwikkeld. Kenmerkend voor gebruik van flowerprints op donker fond, rand- lende stoffen. Onder de lange rokken worden vaak x'.ivuw is ue djellabah, voor de heren uitgevoerd in wol, voor de dames in luchtiger stoffen. Wat betreft de kindermode: Deze is speels en vooral in de grotere kindermaten afgestemd op de mode van de volwassenen. Als symbool voor Manana is gekozen een fantastische, gevleugelde vis met een zon erin, welk embleem ook aan de goederen uit deze kollektie gehecht is. Wat is dat, die aktie ’Moeders voor Moeders’? Dat is een door de N.V. Organon te Oss in het leven geroepen organisatie die zich bezig houdt met het inzamelen van urine van zwangere vróuwen. Uit deze wat merkwaardig aandoende grondstof wordt een geneesmiddel ge maakt, waarmee bepaalde vormen van onvruchtbaarheid kui handeld. Elzen binnenhuisarchitect en I SPORTAFDELING I £T

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 11