W7K7O al gezien... al gereden? De nieuwe I MODE SHOW •VRIcI Dfl i19 MflflRT bristol bar 22uur r toegang gratis :N s NAAYKENS LOOK modebrillen Toerisme nam in de jaren zestig grote vlucht Zesde klas van Hubertusschool maakt elke maand eigen krant HALF-VASTENBAL DE SALOON Te zien en te rijden bij: L De Harz-aantrekkelijk toeristengewest De nieuwe Europazegels ’Terra Nova’ organiseert vakantieweken op Schiermonnikoog goud voor twee sven 71 - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 18 maart 1971 - pagina 9 d voornamelijk per VRIJDAG A.S. Naar het zuiden Spoorlaan 376 wijst vliegt Interviews rasKi-f™i N.V. GARAGE Korvelseweg 225 - Tilburg - Tel.: (04250)-32062 ’s-Zaterdags geopend van 10.00 tot 17.30 uur Dr. A.C. Zijderveld De juwelier me 1 benoemd tot De juwelier met het carillon hoogleraar 1 )o Heuvelstraat 86 Tilburg ‘97 1CE burg 1968 1968 1967 1971 1967 1967 1966 1968 1966 1968 Heuvelstraat 3B iSHOP tans voldoende, kleine romanti- i met eenzame itige stadjes. twee eenvt een cul- verschij- en van De volgende mogelijkheden biedt Terra Nova: een van de favoriete modellen uit onze succesvolle verlovings ringen prijsvraag r week gesteld is ;t Centrum aange- ij de uitle gelukkig door H. Ijsland. N< wc 10 akt RIJWIELEN BROMFIETSEN LAURANVAN GULIkKB BREDASEWEG 264 TILBURG TEL.26864 Alle onderdelen en acces soires van Vespa in voorraad nu ook met voor- en achter- vering. f 627,80 ’wegen :burg. bad- irg de bad- over (Juweliers verzorgd Reykjavik, aantal deelnemers per op 40 wordt vanuit het drongen op snelle aanmelding. 1 passa- tervlieg- feiten en cijfers van toerisme en de wensen, die er op c de hedendaagse reizigers be Monika, Mitzie, Wilfried en René aan het werk voor een nieuwe ’Hoorn’. Achter hen hun onderwijzer, meneer Graafmans. irtnieuws, maandag de een *n >P Hiervan is Goslar wel een typisch en aantrekkelijk voorbeeld. Wie er eens is geweest, komt er steeds gaarne terug, vooral omdat de stad een heerlijk uit gangspunt voor korte uitstapjes in de O!>nse Harz is. De stad bezit overigens ,~.e historische gebouwen, waaronder de befaamde ’Zwinger’ en het schilder achtig Van Curatoren van de geschool heeft met in- 1971 dr. A. C. Zijder- gewoon hoogleraar in Iteit, met als leerop- in het bijzonder de le sociologi J^BON-AParTE rote watervallen, landsch: ssen, badplaatsen en schik.. een latste men of wel 22 pet. de vakantie buiten moderne verlovingsringen voor moderne jonge mensen: Sonja - Tanja - Desiree - Constant Martinshof in klassieke en bewerkte modellen zwart. Het woord ’europa’ vmboliseert de rking en ge- ming van de Half-Vastenbal gelegen aan de Spoc ’s avonds. ’De Bier daar thuis voelen, b. lige avond van te maken. Maar Mitzie, zitten er nie steeds gelul Al zij i voor de franke- Jijgaande foto werd goedgekeurde ont- klas krijgen we bijna Wilfried Prins, wijzend voor zijn inzending^ papier. stig woord’ waarin De betrokken uitgave bevat 55.000 isme, vakantie dit terrein bij jestaan. het chartervervoer. Het aantal giers uit Zweden, dat per chart: tuig naar de vakantiebestemming ver trekt, bedraagt nu 420.000 per jaar. Dit cijfer heeft dan nog niet eens betrek king op de zogenaamde ’all-in-tours’. zorgt er voor dat er elke van ’De tijd wordt zerskamer en ook .v.ieleden vaak in vol, en dat be- ;n. Want hoewel vindt dat ze In het restaurant van het Tilburgs Na- tuurdierenpark is a.s. zondag 21 maart ’n halfvastenbal voor iedereen gratis toegankelijk. Medewerking verlenen De Oelewappers. Het restaurant is bereik baar via de parkeerplaats aan de Breda- seweg. die hier- taktie die 1 de meeste at) namelijk uertusscnooi het verbod; de speelplaats’. En daar ingens en me s. ’Opstai Duitsland bezit vele vakantiegewesten, maar slechts weinige, die bijzon der gewaardeerd worden door Skandinaviërs en Nederlanders en ook bij bewoners van andere vlakke landen voorkeur genieten. Hiertoe behoort in de eerste plaats de Harz, het voor inwoners van de vlakke landen het snelst te bereiken Middelgebergte. Bovendien beantwoorden zijn hotels en zijn toeristische attracties aan de verwachtingen van buitenlandse bezoekers. De bergen van de Harz behoren niet tot de grootste der aarde. Zij bereiken nauwelijks een grens van duizend meter. Maar voor de toeristen (vooral uit de vlakke landen) is dit doorga: vooral omdat de Harz nog veel meer te bieden heeft: l sche bergbeken en grote watervallen, landschappen weiden, uitgestrekte bossen, badplaatsen en schilderacht inschrijven bij de admini- n, Nieuwland- straat 44 (tel. 26269). Daar het max. begrijpelijkerwijs vliegtuig. Georganiseerde reizen hebben, zo blijkt uit het onderzoek, een enorme rol ge speeld in de ontwikkeling van het toe risme. A SURVEY OF EUROPE TODAY’ geeft daar talloze interessante statistieken over. Ditzelfde geldt voor De heer Zijderveld studeerde theologie aan de universiteit van Utrecht en slaag de in 1963 cum laude voor het docto raal examen. 1. Vakantieweek voor kinderen van 9-13 jaar Deze week wordt gehouden van 3 tot juli a.s. Tijdens de week worden vele itiviteiten met de kinderen gehouden. De leeftijdsbegrenzing is van 9 t/m 13 jaar. De week kost, inclusief de reiskos ten f. 75,-. VW’s nieuwe, voorwielaangedreven, watergekoelde klassewagen, 75 en 90 pk. Prijzen v.a. 10.989,60 af Amersfoort, 3. Vakantieweek voor 18-30 jaar Deze week wordt gehouden van 17-24 juli a.s. Voor deze week wordt een programma opgesteld, tenzij de deel nemers dit wensen. Een bijzonder leuke week voor hen, die van vrijheid houden en toch niet duur met vakantie willen. De prijs is, inclusief de reiskosten f. 100,-. Belangstellenden kunnen voor deze vakantieweken t stratie van het Centrum, een kóllektie om in de bloemetjes te zetten Damesbrillen in een hartverwarmende hoeveelheid variaties. Afgestemd op de moderne vrouw, op U. Deze ranke bril is dan ook een representatief voorbeeld van wat wij voor U in petto hebben. In 1966 promoveerde hij aan de univer siteit van Leiden tot doctor in de wijs begeerte op het proefschrift ’Institu tionalisering’. L‘ zoon hoogler met als leeroj bijzonder o >gie. 2. Vakantieweek voor 14-18 jaar Deze week is van zaterdag 10 t/m zater dag 17 juli a.s. De leiding organiseert, samen met de deelnemers, per dag een leuke aktiviteit. De overige tijd wordt naar eigen inzicht besteed. De prijs is, inclusief de reiskosten f. 100,-. celijk komt er steeds gaarn >mdat de stad een heer >unt voor korte uitstapje Harz is. De stad bezit o gebouwen, v -winger’ en het ige stadhuis. Goslar leiden mooie bergv naar Hahnenklee en Bad Harzbui Hahnenklee is de hoogstgelegen plaats van de Harz en Bad Harzbui meest bekende geneeskrachtige plaats van de Harz. Het beschikt een zweefspoor, die de gast in weinige minuten naar de Burgberg brengt. Maar de Harz beschikt ook over kleine re, vooral voor gezinnen met kinderen aantrekkelijke dorpen, die overigens ook goedkoper voor de toeristen zijn. ’Het eigen parochieblad bestaat niet meer. Nu komt er elke week een blad uit voor alle drie de parochies van Het Zand samen. Ik geloof dat wij nu het enige weekblad zijn van Zand 3. Dat is niet gek hè? Aldus een berichtje in 'De Hoorn’ van 9 november j.l. ’De Hoorn’ is een krant die gemaakt wordt door de jongens en meisjes uit klas 6a van de Hubertusschool in de Jagers’ In september van het vorij ogenblik zijn er al meer i bestaat uit vier j puzzels en tekening en is uitsluitend Hiertoe behoort, bijvoorbeeld, St. An- dreasberg in de Oberharz. Het is - onge veer 600 m boven de zeespiegel - een zowel in de zomer als in de winter aantrekkelijk vakantieoord voor gezin nen. Te vermelden zijn verder o.a. Braun lage, waar heel wat attracties worden gebodem en wandeltochten door par ken en bossen kunnen worden onder nomen en Bad Grund, een rustiger oord in de nabijheid van de Iberg-druipsteen- grotten, die tot de aantrekkelijksten van Duitsland behoren. Wié naar de Harz komt zal aldaar steeds een aan afwisseling rijke natuur, cultu rele herinneringen aan het verleden en alom goede kamers tegen aanvaardbare prijzen vinden. Wanneer echter feest dagen in aantocht zijn is het raadzaam hotelkamers tijdig te reserveren. De stranden van Italië, Frankrijk, Span je en Portugal bleken het meeste in trek. In 1968 brachten bijvoorbeeld de toeristen uit de Skandinavische landen alleen al 4 1/2 miljoen nachten door in Spaanse hotels of op campings. Het Reader’s Digest onderzoek wijst uit dat 6 pct. van de toeristen per vliegtuig reisde. Slechts 2 pet. zocht een vakan- tiedoel buiten Europa en bereikte dat, Jog geen halve eeuw geleden was het merendeel van de Europese werknemers al gelukkig indien het een paar betaalde vakantiedagen kon krijgen. Tegenwoordig zijn twee, drie en zelfs vier weken betaalde vakantie normaal. In 1969 ging 44 pct. van alle gezinnen een of meer weken met vakantie buitenshuis. Dit cijfer verstrekt het imposante boekwerk A SURVEY OF EUROPE TODAY’, dat een uitgebreid marktonder zoek op verschillende gebieden bevat en dat is uitgegeven door de Europese edities van de Reader’s Digest organisatie. Het onderzoek, dat door toonaangevende instellingen op het gebied van marktonder zoek in elk der zestien onderzochte landen van West-Europa werd verricht is gebaseerd op 17.500 vraaggesprekken. Men heeft onder meer ontdekt, dat de grenzen niet langer hindernis voor de vakantieganger vormen, want gedurende de la: drie jaar ging een op de vijf gezim het eigen land doorbrengen. De Europazegels zullen dit jaar van 3 t.e.m. 29 mei - en zoveel langer als de voorraad strekt - op alle Nederlandse postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Het onderwerp van deze zegels roept een beeld op van wat de landen van eenzelfde continent zou moeten ken merken, nl. verbondenheid en weder zijds begrip. De ketting syml broederschap, samenwerkir meenschappelijke inspanr.... .volkeren van Europa; Het ontwerp werd i Haflidason uit Waarden en kleuren: 25 c: rozerood, geel, zwart; 45 c: blauw, geel, Bijzondere tekst: en de letters ’EPT’. De prijs per serie is f. 0,70. De geldigheidstermijn ring is onbepaald. Bijg genomen van het go werp. Het xzal duidelijk zijn dat het desbetref fende boekwerk veel meer gegevens ver schaft dat wij hier kunnen weergeven. Wij zullen enkelen interessante feiten uit het grote geheel lichten. In het begin van de jaren zestig begon het vakantiebedrijf pas goed op gang te komen. Tijdens de periode van 1960 tot en met 1968, het laatste jaar waar over men volledige cijfers kon krijgen, is de waarde van de toeristische markt van West-Europa verdubbeld van 4 mil jard tot bijna 8 miljard dollar. Het College van Katholieke Hoge gang van 1 april 1 veld benoemd tot de Sociale Facult dracht sociologie, geschiedenis van de met hem had, dat hij ’De Hoorn’ een goede krant vond, en dat hij het ge weldig vond dat kinderen van de zesde klas zo’n krant in stand konden hou den. ’De Hoorn’ onthulde tevens; ’De meneer, die dertig augustus 24 jaar wordt luistert niet graag naar klassieke muziek. Drinken doet hij wel graag! Het sociaal cultureel centrum ’Terra Nova’ organiseert deze zomer drie vakantieweken op het prachtige eiland Schiermonnikoog. Weken die bedoeld zijn resp. voor kinderen jongeren en volwassenen. Er staan de stichting twee paviljoens van een voormalig vakantieoord ter beschik king, die eenvoudig maar doelmatig zijn ingericht (vaste wastafels, toiletten, bedden, enz.). Het eiland Schiermonnikoog is een van de kleine waddeneilanden, waar de lucht helder en het zwemwater zuiver is! Het dorpje telt zo’n 700 inwoners, het is er uiterst gezellig. De eilandennatuur is buitengewoon mooi: hoge duinen, een geweldig breed strand, vogelreservaten, enz. In 1964 was de heer Zijderveld verbon den als teaching fellow aan de Hartford Seminary Foundation te Hartford, gans Conn., in de Verenigde Staten. Vervol- vele gens was hij verbonden aan ’Kerk en Wereld’ te Driebergen. Van 1966 tot 1968 was hij assistent professor in de sociologie en anthropologie aan het Wagner College te New York. In 1968 was hij verbonden als assistent professor aan de Sir George Williams University te Montreal. In 1969 volgde zijn benoeming tot associate professor in de sociologie aan deze universiteit. Dit jaar zal te New York zijn boek getiteld The Abstract Society, turele analyse van deze tijd, nen. Het idee voor een ’klassekrant’ ont stond aan het begin van dit schooljaar. Iedereen was er natuurlijk meteen ent housiast voor. Uit een groot aantal kan didaten werden Maarten Robben, Paul Kruyssen, Maarten Nieuwlands en Mitzie Ansems gekozen om plaats te riemen in de redaktie. In de loop van het jaar werd die redaktie echter nogal eens gewijzigd. Alleen Mitzie Ansems heeft zich heel die tijd gehandhaafd; Monika Vries, Wilfried Prins en René van de Bersselaar zijn op het ogenblik haar collega’s. Dit viertal zorgt cr veer det week een nieuwe aflevering Hoorn’ verschijnt. Na schoolti; er in de klas of de onderwijze druk aan de krant gewerkt, thuis zijn de vier redaktieleden touw. De krant moet tekent' stukjes schrijven, de klas het best leuk zomaar een eigen krant hebben, komt er van medewerking niet zo veel terecht. Dat is ook de klacht van de ’Hoorn’-redaktie. ’Van de rest van de - noojt iets’, zegt wijzend op een map die neus ligt, bestemd voor de ngen maar gevuld met wat klad- Zelfs artikeltjes zoals ’Een ern- kreten voorkomen rslaan. rig jaar zijn ze er mee begonnen, en op het dan 20 nummers verschenen. Elk nummer pagina’s en zit boordevol met berichtjes, spoi "•ngen. ’De Hoorn’ verschijnt (sinds kort) elke bestemd voor de leerlingen van 6a. Alleen onderwijzers van de andere klassen komen in aanmerking vóór exemplaar. Want in ’De Hoorn' mag alles geschreven worden (er is geer censuur), dus ook kritiek op onderwijzers, en dat moet natuurlijk o, de juiste plaats terechtkomen... Het onderzoek, dat döor de Digest or ganisatie werd opgezet, is het grootste en meest uitgebreide, dat ooit inzake de facetten van dyleefgewoonten van de Westeuropeaan werd uitgevoerd. Het gaat dan ook om zo’n slordige 320 miljoen mensen, die 385 dollar per jaar kunnen uitgeven. Wat dit onderzoek zo uniek maakt is het feit dat in alle 16 onderzochte landen tegelijkertijd de zelfde vragen werden gesteld, waardoor bijzonder waardevol feitenmateriaal kon worden verzameld. Dit heeft tot gevolg gehad, dat men de landen onder ling, bepaalde groepen van landen en bevolkingsgroepen kan vergelijken. Monika Vries, Mitzie Ansems, Wilfried Prins en René van de Bersselaar willen erg graag doorgaan met dit werk, Ze moeten er wel veel voor doen, maar dat gaat dan ook met plezier. Vooral inter views afnemen vinden ze een leuke bezigheid, en die zullen er dan ook misschien in de toekomst wel méégaan verschijnen. De eerste kandidaat die op programma staat is niemand minder dan Burgemeester Becht. als ’Hoe zit het eigenlijk? ’Kom eens over de brug’ en ’Doe er eens iets aan’ haalden tot op heden vrij weinig uit. René van de Bersselaar heeft daar wel een verklaring voor; ’Eerst doet er nie mand mee, omdat ze vinden dat er een andere redaktie moet komen, en als die er dan is sturen ze niks op omdat ze zélf in de redaktie hadden willen zit ten’, meent hij. De heer Zijderveld (33) is thans associa te professor in de sociologie aan de Sir George Williams University te Montreal in Canada. Gedicht Monika, René en Wilfried iet mee. Het is hun nog akt alle nummers vol te krij gen. Al zijn de leerkrachten met de inhoud ervan het niet altijd helemaal eens. Zo publiceerde ’De Hoorn’ begin van dit jaar een gedicht dat René van de Bersselaar geschreven had als opvulling, en dat was getiteld; ’Een dag in mei’. De inhoud van dit fraaie vers kon an ders worden opgevat dan in het aller laatste zinnetje bleek te worden be doeld. En daarop kwam dan ook na tuurlijk kritiek van de onderwijzers. Meneer, Graafmans, de onderwijzer van de klas, die de redaktie helemaal vrij laat in hun keuze van artikeltjes, vond het nu toch tijd worden voor een inge zonden stuk. Hij vroeg zich af of René het gedicht wel zelf had geschreven, en of de redaktie vond dat zoiets in ’De Hoorn’ thuishoorde. Daarop verscheen prompt een redaktioneel kommentaar, waarin gesteld werd; ’De Hoorn is voor namelijk bestemd voor de zesde klas. Wij dachten dat deze kinderen daar wel tegen konden. Is dat niet zo dan valt het óns erg tegen van hen.’ Een ander ingezonden stuk werd ge plaatst in het nummer van 9 november. Het was afkomstig van het hoofd van de school, de heer Van lersel, mee reageerde op een protest: op stapel stond. Zoals op c scholen bestond (en bestaat) ook op de Hubertusschool 1 ’Geen ballen op c. waren het de jongens en meisjes natuur lijk niet mee eens. ’Opstand’ blies ’De Hoorn’ van de voorpagina? ’Jullie wil den aktie op de Hubertusschool, en die hebben we nu gekregen door een bal! In het stuk werden verder enkele ideeën aan de hand gedaan voor een geslaagd oproer. Dank zij de uitleg van meneer van lersel is het gelukkig allemaal nogal meegevallen. Wat wel bijzonder goed slaagde was de tekenwedstrijd die door ’De Hoórn’ in oktober op touw gezet werd. Alle kin deren van de school konden er aan mee doen. De binnengekomen tekeningen (bijna 200) werden twee dagen ten toongesteld in de aula, waar de ouders de beste werkstukken konden uitkie zen. Voor elke klas was er een aantal prijzen beschikbaar, die de ’Hoorn’- redaktie links en rechts bij elkaar had weten te trommelen. Zo gaat dat trou wens ook bij de puzzels die in ’De Hoorn’ staan, en dat zijn er nogal wat. Naast talloze kleine raadsels en puzzel tjes bracht de klassekrant deze jaargang ook nog grote kruiswoordpuzzels. Verder zijn er in ’De Hoorn’ in elk nummèr wel een paar tekeningen te vinden. Oscar van den Berg tekende voor de krant een reeks oude auto’s en Wilfried Prins maakte van een aantal voetballende jongens uit zijn klas prach tige spotprenten. Ook meneer Graafmans moet er af en toe natuurlijk aan geloven, maar dat vindt hij helemaal niet erg. In december zei hij in een interview dat de redaktie Overigens was dat niet het enige inter view dat ’De Hoorn’ het afgelopen half jaar plaatste. In september publiceerde de krant een vraaggesprek met circus- direkteur Toni Boltini en in nummer 18 werd een interview opgenomen met de heer Maas van de stadsschouwburg. In het voorlaatste nummer van ’De Hoorn’ stond een verslag van het be zoek dat René Wilfried en Mitzie brach ten aan het Jongeren Advies Centrum, waarvan wij graag een gedeelte plaatsen. ’Paul van Oosterhout heeft een jonge renadviescentrum. Je zult je afvragen wat dat is. Wel, als mensen moeilijk heden hebben kunnen ze bij het advies centrum terecht. Daar zijn een stuk of tien jongens en meisjes die dan raad geven. Er komen voornamelijk kinderen in de leeftijd tussen 14 en 30 jaar, die thuis moeilijkheden hebben. Weggelo pen kinderen of abortus zijn de moei lijkheden die het meest voorkomen... als je eens problemen hebt kun je gerust bij hen aankomen.’ in ’De Postkoets’ oorlaan. A.s. zaterdag verpompen’ die zich beloven er een gezel-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 9