I Hi l AERO Schoenenmode toont nog weinig geneigd tot UNISEX Lagere school van vandaag is (gelukkig) de oude niet meer i FILMS i weenvisie 5 BOUTIQUE Marie Pierre I? G. VAN NUNEN ZN. Grandioze collectie Is opbouwen een uitdaging voor u PROGRAMMEUR/OPERATOR een speciaalzaak in gordijnen Mode-happening in Tilburg I I I I I 82,50 I I I VLOERBEDEKKING alle bekende merken aanwezig Verschuiving naar de jeugd is de voornaamste trend Maandag 8 maart heropenen wij Stichting voor ongeboren kind vraagt zendtijd I 1 1 1 1 1 1 ..24,50 LEO NAAYKENS „Albertville” - pagina 10 Donderdag 4 maart 1971 - pagina 11 DETILBURGSE KOERIER agen MODESHOW BON APARTE YOUNG MEN SHOP den idres CAMERA Werkende CHICAGO Twintig procent NOORDERLICHT HARMONIE THEATER eeft. nge- keu- MIDITHEATER K0) 22854 20098 Schoenencentrum ige%i Ruim 35 jaar representatief voor meubelen Wij weten dat deze benaming twéé funkties insluit die op verschillend nivo liggen. De man die wij zoeken zal echter naast onze reeds bestaande beddenzaak met plezier werkzaam zijn op beide terreinen het als een uitdaging zien een afdeling mede op te bouwen iud Sportafdeling Speciaalzaak gordijnen en bedden liKiiira TELEFOON 25705 HEUVELSTR. 50 (Hoek Willem ll-str.) BELANGRIJKE PUNTEN OP UTRECHTSE JAARBEURS Wij stellen uw aanwezigheid ten zeerste op prijs tussen 16.00 - 20.00 uur Garage v. d. Schoot Veldhovenrlng 65, tel. 23030 Stadsschouwburg Schouwburgring, tel. 32220 Bon Aparte Young Men Shop Heuvelstraat 5, tel. 30499 kopen taar letten voor ijver smus. allerwegen /enspad.’ se schoolklas ste jaren. Heuvelstraat 5 Garage v. d. SCHOOT Veldhovenrlng 69, die de meest exclusieve modellen van CITROEN zal demonstreren. nen- van Gaan HOT-PANTS uit de mode? gefaina boek g ken al Trom’ UIS s ggen. Mare Boetiek Bottine >wen. Jse ontwikkelir lagen aardo of als je eruit zag, Toog Jdig. reep waarschijn- maar het was rg was. Voor de een volmaakte werd voor een t lezen, schrij- igrijk het ïrmate i tegen de twee gaar imeii Het landelijk ting voor he postbus 250 te Ze De beurs is geopend: zondag van 10.00-17.00 uur, maandag van 9.00-22.00 uur, dinsdag van 9.00-17.00 uur. Daarenboven zal het Schoenencentrum op dinsdag 23 maart geopend zijn tot 22.00 uur. Verkoop begint dinsdagmorgen om 9.00 uur Let op onze openingsaanbiedingen j Boutique Marie Pierre Heuvelstraat 12, Tilburg, tel. 30247 Kandidat te zender geopend: zondag 21 maart 17.00 uur, maandag 22 maar 23 maart e in een Tilburgse jegin van de dertigst ‘3 tot vijftig rij, twee aan (jongens en streng ge- vergezeld AERO SCHOENFABRIEK N.V. MIN. AALBERSELAAN 10 DONGEN 3 de banken van 1 nog veel van de toestanden her- k secretariaat van de Stich- let ongeboren kind blijft Zeist. katheder prenten ;r in het De rest van de schooldag w groot gedeelte gevuld met ven en rekenen. Hoe belang De Stichting voor het ongeboren kind heeft bij het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zendtijd aangevraagd voor radio en tele visie. Daarmee wil de Stichting een belangrijk stuk voorlichting gaan bedrij ven, die zij ste taken zie jaren.’ tenminste lat je erop ’den meester’. ”>ans het beste ming ’frik’. Hij mg en droeg Hadden de plaat: zitter Dit zouden wij willen vragen aan de man die wij zoeken voor onze afdeling mecha nische administratie. De funktie die binnenkort vakeert, noemen wij aten worden verzocht hun sollicitaties, vergezeld van een recente pasfoto, en aan: Hoofd Personeelszaken Het is nu maart en dat betekent dat we midden in het schooljaar zitten. De kerstvakantie is alweer lang vergeten en de paasvakantie is voorlopig nog niet in zicht. De weekends vliegen om en de weken duren lang, omdat ze bestaan uit vijf of zes dagen boordevol rekenen en taal met nog een flinke portie aardrijkskunde en geschiedenis op de koop toe. Soms wel eens leuk en interessant, meestal vervelend en saai. Geen wonder eigenlijk dat we zo vaak spreken over ’die rotschool’. Daar is wel reden voor! Toch mogen we aan de andere kant weer blij zijn. Blij, omdat we nü naar school mogen, in déze tijd. En niet in de tijd dat onze ouders de school bezochten of nog langer geleden, want toen ging het er wèl een beetje anders aan toe. Die indruk krijg je tenminste als je in oude boekjes duikt en stapels met geheel of gedeeltelijk vergeelde klasse- foto’s doorkijkt. Het beeld van de school van zo’n jaar of dertig, veertig geleden gaat helemaal voor je leven wanneer je dan bovendien nog de verhalen hoort van een onderwijzer die al heel wat jaren in het vak zit. Als speciale gasten treden voor u op Sandra en Andtea met begeleiding; zij zullen het geheel inleiden en muzikaal omlijsten. in staat moeten zijn de dagelijkse leiding op zich te nemen onder supervisie van het hoofd Administratie Op de beurs wordt immers de totale collectie voor het komende seizoen ge- levert hen uitein- sel voordeel op. T deel van onze roeisel, ook bij herenschoenen wordt de mode m de vrouwen orop. erlijk op de ’De pastoor kan geen bloot meer zien’ De pastoor in deze film is een nieuw komer, die door een paar verleidelijke schonen op het verkeerde pad wordt gebracht dank zij de boze bewerkingen van een heks. Het wordt wel een sexy verhaal en het is maar goed dat deze dwaze Zweedse film in het verleden speelt. In onze tijd zouden zulke dingen niet künnèn. in de STUDIO-zaal op donderdag 11 maart om 14.30 en 20.15 uur. De show is georganiseerd in samenwerking met Kaarten a f 5,50, incl. thé of koffiecomplet verkrijgbaar bij genoemde adressen en aan de zaal. Wanneer je iets niet begreep wilde weten hoe een bascuul moest je je hand opsteken. Niet te hoe natuurlijk want dan wasje hoogmoed. Niemand in de klas begre: lijk wat dat betekende, i duidelijk dat het heel erg rest moest er de hele dag e stilte heersen. Alleen de stem van de m gehoord. Wan- moest je een speld illen, hetgeen dan ook onderwijzers herhaalde 1. En lezen was bleek wel uit een versje, waarvan iedereen geacht werd de in houd te kennen: ’Te kunnen lezen is een zegen, 't is een bezitting, ’t is een schat, ’t is iederen dag en een lichtstraal op ons leve Evenals bij de kleding doen zich ook bij het schoeisel grote modische wisselingen voor. Telkenmale is weer sprake van een nieuwe tendens, die tijdig - dat wil zeggen geruimte tijd tevoren - moet worden opgevan gen om op het juiste moment aan de vraag te kunnen voldoen. Veel eerder dan bij de kleding het geval is zijn bij de schoenen de nieuwe collecties te zien. Op de komende internationale Schoenenbeurs kan de detaillist kennis nemen van het totale modebeeld op schoenengebied voor de komende winter. De Nederlandse schoenenindustrie heeft tijdig de bakens verzet door een aanpassing aan de veranderde omstandigheden. Terecht heeft men het belang ingezien van het in voldoende mate fabriceren van modieus schoeisel, dat niet té duur mag zijn. Immers, de modieuze damesschoen van onze tijd behoeft niet zo lang meer mee als haar al dan niet modieuze ’zuster', die door onze moeders en grootmoeders zijn gedra gen. De Nederlandse vrouw anno 1971 koopt meer en met name meer modieus schoeisel. ’Psycho’ Deze film is de meest griezelige, aldus het algemeen oordeel van filmrecensen ten, die Alfred Hitchcock ooit heeft gemaakt. Het verhaal is bijzonder inge wikkeld. Het beschrijft de avonturen van een jonge vrouw die de naweeën te dragen krijgt van een jongeman met een te sterke moederbinding. De enscene ring in een afgelegen motel en in een ruïneus Victoriaans landhuis maakt het geheel wel bijzonder akelig. KWALITEIT- TAPIJT breed p. strekk. mtr. I I A - V INTERIEURVERZORGING Vraag in ieder geval je vader en moeder om te vertellen van de tijd dat zij op school zaten. Wie weet komen er dan, samen met de herinneringen, nog oude foto’s onder het stof vandaan die best de moeite van het bekijken waard zijn. Stel ze daarbij de vraag of hun school tijd voor hen een rottijd is geweest en ze zullen antwoorden: ’Nee, ondanks alles waren het toch gezellige Hetzelfde zul jij ook zeggen, t wanneer de tijd gekomen is da terug kunt zien! ’Helden van het laatste uur’ Een wrede oorlogsfilm met veel bloed en met een uitermate spannende cli max: een wedren tegen de mitrailleur, die door één van de twee lopers wordt verloren. Deze films gaan hoe langer hoe meer lijken op Romeinse gladiator- spelen, waarbij de gruwelijkheden be wust worden opgezocht, zonder dat nog blijkt waarom een en ander móet Zijn. In Tilburg zal op zaterdag 27 maart in de Studio van de Stadsschouwburg een grote mode-happening’ worden gehou den. Het wordt een unieke show, waar aan toonaangevende modeontwerpers uit Nederland meewerken, met name Max Heymans, Frans Molenaar, Dick Holthaus, Bert Zuiderveen, Ludo Lockefeer, Ton Verheggen., Gerard de Both, Marianne David, Marcel Gimbère en Edgar Vos, terwijl de lederwaren zal showt De organisatie van deze Mode Happe ning 1971 is in handen van de leerlin gen van de middelbare opleiding voor de Textiel Detailhandel. Modetex. De show wordt gehouden onder auspiciën van de Stichting Tilburg Totaal, en met medewerking van het Internationaal Wol Secretariaat en van de Vereniging van Nederlandse wollenbovenstoffen- fabrikanten. De juiste kandidaat zal o.i. omstreeks 23 jaar zijn en reeds enige jaren ervaring hebben opgedaan. De afdeling werkt met een Buil 150. Inlichtingen omtrent de verdere inhoud van de funktie worden graag verstrekt via tel.no. 01623-3550 (toestel 124). meester mocht worder neer hij even zweeg kunnen horen valler door de meeste ohu, malen werd beproefd. En wee de hele klas wanneer meesters oor het vallen van de speld niet registreerde. Dan zwaaide er wat! En dat ’wat’ was in die tijd héél wat, want straffen leek wel één van meesters hobby’s. Een Spaans rietje lag voortdurend binnen zijn handbe reik, want het ergste was dat de licha melijke straf nog vrij gebruikelijk was naast het op de gang en in de hoek staan. Strafregels zijn door de jaren heen met de regelmaat van de klok uitgedeeld. ing voor 1 het Ministerie van Culti en Maatschappelijk jd aangevraagd voor radio e Daarmee wil de Stichting jk stuk voorlichting gaan b j als een van haar voornaam- iet. De nieuwste creaties uit de Nederlandse schoenindustrie en datgene wat de im porteurs aan nieuws uit het buitenland brengen, worden hier getoond. Het Schoenencentrum Nederland is uniek in Europa. In geen enkele andere branche is de trade mart-gedachte zo sterk ge realiseerd in zo’n korte termijn. Op de beursdagen, die elke maandag en dins dag worden gehouden, stijgt het aantal bezoekende detaillisten nog steeds. Meer en meer worden ook op andere dagen in dit centrum tussen vertegen woordigers en winkeliers afspraken ge maakt. Naast de beursdagen blijft ook de twee maal per jaar gehouden beurs (voor- en najaar) een functie vervullen. Er komt een middag- en een avondshow van voorjaars- en zomerontwerpen, waarvan 105 modellen door beroeps mannequins worden geschowed. Er zijn ook enkele creaties bij van leerlingen van Modetex, met Ben Hendrickx als adviseur. Hans van Willigenburg, KRO- omroeper, zal optreden als speaker, ter wijl ook leerlingen van de dansvak- school van het Brabantse Conserva torium en Joop Raakhekke, met mu ziek, medewerking zullen verlenen. Het geheel wordt besloten met een feest na de avondshow, met muziek van the Crescent City Jazzband. De leerlingen van Modetex hebben deze mode happening georganiseerd in het kader van Tilburg Totaal, om daarmee te laten zien, dat Tilburg nog altijd de textielstad is, en dat deze stad met haar textiel- en confectiebedrijven nog een enorme hoeveelheid van de nationale produktie voor haar rekening neemt. Dit werd bekendgemaakt door de alge meen secretaris van de Stichting, mr. M. G. J. M. Kortmann, tijdens de eerste openbare bijeenkomst van de afdeling Tilburg op dinsdagavond 16 februari. De heer Kortmann sprak daar voorts over ’De waardering van de ongeboren mens in de democratische samenleving’. De afdeling Tilburg is een der eerste grote regionale afdelingen van de Stich ting en staat onder voorzitterschap v mevrouw mr. J. A. J. van Nunt Forger; secretaresse is mevrouw Gestel-Kaethoven. Het adres van het secretariaat is Veluwestraat 35 te Til burg. Kindertrainingspakken Helanca, effen, maat 104-152 toond; de tussentijdse ontwikkelingen kunnen op de beursdagen van zeer nabij worden gevolgd, waardoor een even tuele bijsturing of het opvangen van een plotselinge modetrend mogelijk is. De Internationale Schoenenbeurs Ne derland (I.S.N.) wordt gehouden van 21 tot en met 23 maart op de parterre en de 2e etage van het Beatrixgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht. Eerlijkheidshalve moet worden vermeld dat de klas ook vaak een pluim kreeg, bijvoorbeeld wanneer de meester de speld wèl had gehoord. Een welkome beloning was dan steevast een extra’ kwartiertje voorlezen. Van oudsher kan de onderwijzer zijn klas geen groter genoegen doen. En er moet gezegd wor den dat de schoolmeester van vroeger vaak een boeiend verteller was: ook zonder boek kon hij de leerlingen uren lang in zijn ban houden met een zelf- gefantaseerd verhaal. Zij die tóch een gebruikten namen daarvoor wer- als ’Jan zonder vrees’ en ’Dik Twintig procent van de Nederlandse be volking (jongens en meisjes tezamen) valt onder deze categorie, waarbij het als bekend mag worden verondersteld dat juist zij op het gebied van bijvoor beeld schoeisel en kleding per hoofd bijna het dubbele ’verbruiken’ in verge- ^BESTERDPLEIN 2 Marianne en Peter Kamp zullen u laten zien wat in het voorjaar in Parijs wordt gedrac tijdens hun ’Wij zijn op aarde om God te dienen en daardoor hier en hiernamaals gelukkig te zijn’ Wanneer je deze en nog talloze andere vragen echter niet foutloos kon opdreunen, dreigden er allerlei straffen. Eén daarvan was de onvoldoende die je kreeg op de weekkaart die iedereen elke week mee naar huis kreeg en waarop drie punten voorkwamen: één voor ge drag, één voor ijver en één voor katechisr zitten en de jurken van de meisjes moesten ecu bepaalde, lengte hebben) dan kón de les beginnen. Een van de meest belangrijke vakken was Godsdienst, waarvoor dan ook meestal het eerste uur was gereserveerd. Geboeid luisterde de klas naar de verha len over de Ark van Noë en de stenen tafelen die Moses op de berg van Sinaï van Jahweh mocht ontvangen. Aan het slot werd menig diepe zucht geslaakt en terecht, want de meester kon de ge schiedenissen uit het Oude Testament prachtig vertellen. Een ander, heel wat minder interessant onderdeel van de godsdienstles was de katechismus, bij de meeste scholieren beter bekend als ’de kattebak’. De katechismus bestond uit een paar boekjes met vragen en antwoorden die thuis bestudeerd moetsten worden. Het was gewoon een kwestie van van buiten leren want niemand snapte één woord van de vra gen, waarvan de eerste nog het eenvou digst was: ’Waartoe zijn wij op aarde? Om negen uur precies (één van de weinige dingen die sindsdien nog niet zoveel veranderd zijn) ging dan de bel. Dat was het sein waarop elk klaslokaal werd betreden door veertig leerlingen, keurig in de rij, twee. Waren het meisjes G- meisjes werden in die dagen scheiden) dan werd de rij door een potige juffrouw of een non, bestond de rij uit jongens dan liep aan het eind de frater of Deze laatste werd doorgaar getypeerd met de benamin keek voordurend zeer strer meestal een zware snor. leerlingen zich muisstil naar hun plaats begeven, dan moesten ze gaan zitten met hun voeten op de daarvoor bestem de lat en de armen over elkaar. Bleek na kontrole dat de kleding van iedereen '•an de eisen voldeed (je mocht bijvoor- eld niet met blote armen in de klas Lach in het donker Een briljante thriller van Tony (Tom Jones) Richardson. Een duivelsspel van vreemde perverse toestanden naar de diabolische bestseller van Vladimir (Lo lita) Nabohow. lingin- nog lang tentiële moge- ilijk ook aan- °g en waarom meer kunnen vrouwen hebben meer geld Nog geen vijftien jaar geleden werd alles wat met mode te maken had, voorna melijk gekocht door de leeftijdsgroep van de 18- tot 25-jarigen. Daarna heb ben zich zowel naar boven als naar be neden verschuivingen voorgedaan: de ’mode-groep’ varieert thans van 12 a 13 tot 55 jaar. De tieners - als men de 15- 24-jarigen tenminste nog zo mag noe men - spelen hierin een zeer belangrijke rol. jaar, 22 ja zaam en tooi na de g (ongeveer In dit verbar nemers niet alleen met betrekkin0 de gespannen arbeidsmarkt posil moeten staan tegenover de werker vrouw, maar een groot aantal van hen zal er zelfs voor de afzet van hun pro- dukten direct voordeel bij hebben. Immers, de gehuwde vrouwen die gaan werken, krijgen daardoor meer geld ter beschikking en kunnen weer meer ’voor zichzelf’ uitgeven,z zoals men dat vóór het huwelijk ook gewend was. Aldus redenerend zou het niet ondenkbaar zijn dat deze fabrikanten in een of an dere vorm de aktie ’dolle mina’ steu nen: zo’n investering delijk immers financiee Niet alleen het vrouwelijk bevolking koopt modescht de steeds belangrijker, al loper op dit gebied nog steeds voorc Zij volgen de mode letter., voet. Ook bij de heren geven de tieners de toon aan. Zij kopen beslist niet ’voor de voet weg’, maar letten op leest, kleur, - of het past in hun totale outfit e.d., kortom zij leggen ook het accent op het modieuze aspect. De unisex-gedachte van de kledi dustrie is op schoenengebied niet gerealiseerd, maar potei lijkheden zijn hier natuurli wezig: alles kan en alles mag zou dat op dit terrein niet mi worden gestimuleerd? Maar al gaan de Nederlandse mannen en vrouwen meer en meer op gelijke voet leven: op gelijke schoenen lopen ze be slist - nog - niet. Die titels mogen dan in de loop der jaren vervangen zijn door andere, het voorlezen en het plezier daarvan zijn gebleven, een paar van de weinige schoolse zaken die de tijd hebben door staan. Voor de rest is vrijwel alles veranderd of aangepast, dat merk je zelf wel. Toch zijn de meeste veranderingen van vrij recente datum, want iemand die een jaar of tien geleden op de lagere school zat zal hierboven beschreven t kennen. Niet alleen de schoenenindustrie is vooruitstrevend, ook de totale aanpak van de branche - produktie én distribu tie - is verfrissend. Met de oprichting van het Schoenencentrum Nederland in 1970 had men al één voet in de stijg beugel. Nu - nog geen jaar later - blijkt dat men in alle opzichten de race heeft gewonnen. In het Schoenencentrum, dat is onder gebracht op de 2e etage van het Beatrixgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht en waarin een zeventigtal schoenfabrikan ten en importeurs een plaats hebben gevonden, kan de schpendetailhandel zich volledig oriënteren en op efficiënte wijze een overzicht krijgen van het hele aanbod in mode- en ander schoeisel. Lady Godiva Naar het bekende boek, dat tot op heden niemand aandurfde te verfilmen. Het is de Sex-happening van het jaar. L. KRIJNEN Alphensebaan 14 - Chaam Tel. 01619-586 Uniek gelegen in bosrijke omgeving Zeer geschikt voor het geven van diners, partijen enz. lijking tot andere bevolkingsgroepen. Dit verbruik begint te stijgen bij onge veer 14 jaar, bereikt dan een top tussen 20 en 22 jaar, daalt vervolgens lang- >ont een zeer sterke terugval gemiddelde huwelijksleeftijd r 24 jaar). and zouden veel onder ging tot positief ende Het schrijven gebeurde met lei en griffel of met potlood, terwijl men in de hoge re klassen werd overgeleverd aan het eeuwige geknoei met de kroontjespen en de bijbehorende inktlap, attribute die nog niet zo gek lang uit de klas verdwenen zijn. Met dit niet él te prak tische schrijfgerei moesten dan zinnen worden geschreven die ons tegenwoor dig wel enigszins vreemd in de oren klinken, zoals ’Waar is het aschschop- je? ’Zaagt gij wel eens waterhoozen? en niet te vergeten opvoedende regels als ’Gebruikt geen sterke dranken’. Voor de rekenles bestonden er boekjes met sommen over Lies die gewogen werd op een bascuul, Jan Krebber die boodschappen deed voor zijn moeder en vrouw F. die in een vierendeel s jaars maar liefst f. 5,43 op haar boek je kon sparen. Een donker, oud gebouw met daarin een aantal hoge, sombere Jpkalen voor- zien van smalle ramen en een houten vloer. In elk lokaal minstens een twin tigtal banken met zware, potsierlijk ge bogen ijzeren poten. Achterin een grote potkachel met daarnaast een kolenem mer en vóór een lessenaar, 1< genaamd. Aan de muren grote met leerzame afbeeldingen. Hier zuiden bovendien konsooltjes met enor me heiligenbeelden en godsdienstige platen bijvoorbeeld voorstellende ’Petrus door een engel uit de gevangenis gered’ en Daniël in den leeuwekuil’. Zó moet de gemiddelde klas er vroeger hebben uitgezien. ts

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 11