EL 11 z^weekblad vo°R het hart van <O E F IE Rk Grootse Kunst- en Antiek markt in Tilburg Regels demonstraties in de stad vragen behoorlijke toelichting Amateurfotografen exposeren bij Voskens Spontane optochten blijven gevaar lopen ig mdia Firma H. de Zeeuw heropende ier Een kaartje voor een baby-sit Artiesten- palet Openbare orde contra vrijheid van manifestaties Oecumenische dienst in Maranathakerk I uitgavej.de beer I caffingda >15 BILL COOLEN zaak in Perzische tapijten Bijeenkomst St Christoffel Expositie in Tiendschuur Oecumenische groep Immanuel Fons Jansen DN 20922 Oplage 54.575 1971 WIJZIGING POLITIEVERORDENING 2,50 i. 24 uur tevoren Elastieken kousen ito’s in de deze l een voor i een positie van ienkaarten’ die een ie sociale Donderdag 25 februari 1971 14e jaargang - no. 704 prof, opge- Centrale Verwarming Zelfbouw TILBURG lac. v. Campenstraat 25 - Tel. 24654 Modehuis v. Gorp v. Helvert Koestraat 89 1 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon op Zand-Udenhout-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek se- lel- mg die zich aansluiten bij manifestatie: het is verboden Carnaval UNT’ Tel. 33076 burg 697 ging. Ital foto’s zullen worden '"gesteld en wie de inzendingen v, zal móeite hebben zich te reali- dat dit het werk is van amateurs e fotografie alleen zien als hun opgerichte lie, die de ippervlakte bedraagt 22.000 m2 en de inhoud 104.000 m3. In september 1972 zal het in gebruik worden genomen. De totale bouw- en inrichtingskosten bedragen f. 25 miljoen. nog var antwoord st centrale m die de Tot de honderden medewerkers behc ren Anja, Peter Lar Besselaar, Hans Grünt Meister en H. Hot ’Juf, daar zit een t PIUS PLEIN I X. HOIK IMMASIKAA' De tentoonstelling zal op zaterdag 27 februari om 15 uur worden geopend door de historicus, prof, dr, H. F. J. M. van den Eerenbeemt. ninger is de g, die daar in ver- insw erkzaamhed en wisten onverlaten ',r' - aan tapijten is geen verzekering zodat het een aan- is. De heer H. de 10.000,- uitgeloofd J1* ’•enf deze tapijten ^mogelijkheden van de firma w zijn door deze verbouwing litgebreid en wij wensen de goede zaken. ens het politie- dat de Nog maar enkele dagen voor de opening moest de firma De Zeeuw al een gevoe lig verlies lijden. Door een open gedee Op 27 en 28 februari a.s. orgar mef je Tilbur ter gelegenhei Met ingang van 1 maart zal de bezoeker van de Tilburgse Stadsschouwburg aan de kassa behalve zijn toegangsbewijzen ook een kaartje kunnen kopen voor een baby-sit. Dit voor Nederland unieke initiatief is tot stand gekomen door samenwerking met de nieuw jy-Sit Central /-sitters levert. prijs van slechts f. 5,00 kunnen en op de aanwezigheid van ’s avonds half acht In het verleden is al lat juist het ontbreken velen ervan weerhield uit te gaan naar bioscoop ELECTRONISCHE ORGELS Klassieke gitaren Elektrische gitaren Geluidsinstallaties Hoefakkerstraat 62 Gildebroederstraat 19 Tel. 23816 Het komende weekeinde zullen de leden van de Tilburgse Amateur Fotografen Vereniging eigen werk tentoonstellen in hun verenigings gebouw: zaal Voskens, Heuvel 5 alhier. Het doel van deze tentoonstel ling is, het publiek te laten zien, waartoe een amateurfotograaf in verenigingsverband in staat is. Regelmatig zullen demonstraties gegeven worden in het met eenvoudige middelen opnemen van portretten en het vergroten en afwerken van foto’s in de donkere kamer. 1971 - pagina 10 Deze vereniging helpt serieuse amateur fotografen om betere j ren op het fotografiscl de zwart-wit als in grafie. Regelmatig komsten gehouden wat op is. Een theek den in Uw familie, s als overdag, belt i al de zor* begrafenis *N REEUW1JK g MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250/33484 Vrij tö|ijijang aros, Familie 'vhd? ibut, Marga, Hanny wing, auteur van o.m. weduwe in de boom’. )gen ver- keer zo “lerieën. nstmarkt leeft een kunstenaar zal oeten maken om zijn le man te brengen. De laars worden dan jlekteerd en de deelname is Bij Artiestenpalet - dat sinds jaren tegen reiskostenvergoeding ontspanning brengt in ruim 200 tehuizen voor zie ken en bejaarden - zijn o.a. zangeresjes en duo’s met eigen begeleiding en veel Nederlands repertoire nog welkom. Bij 'n overlijder zowel 's, nachts U eerst ons, wij nemen gen, betreffende de I van U over, R.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN Tel. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 Op de voorgrond het hoofdgebouw van de Katholieke Hogeschool te Tilburg; op de achtergrond de tweede nieuwbouw. ciui Volgende maand wordt dit 55 meter hoge gebouw opgeleverd. De faculteiten der Sociale Wetenschappen, der foor- Economische Wetenschappen, alsmede de faculteit der Rechtsgeleerdheid zullen hierin worden gehuisvest. iraai- Het gebouw bestaat uit een hoogbouw en een laagbouw-gedeelte. De hoogbouw telt 300 werkruimten, in de Mocht het laagbouw komen naast een aula voor 400 personen, 17 collegezalen, het rekencentrum en een leeszaal van de faculteit der Economische Wetenschappen. De totale vloeroi gebouw officieel i SCHOONHEIDSSALON M.E.A. van BAEST REDEMPTORISTENSTR. 153 Tel. afspraak tussen 10-12 uur Met een drukbezochte receptie heropende de firma H. de Zeeuw, Nieuwstraat 172 te Tilburg op woensdag 17 februari zijn verbouwde zaak. Door de aankoop van een naastgelegen pand kon de verkoop ruimte zeer aanzienlijk worden uitgebreid. Deze bedraagt thans in totaal ongeveer 400 m2. De firma is geheel gespecialiseerd in de handel in Perzische tapijten. Er is een zeer rijke kollektie van zeer voorname soorten aanwezig, maar ook de man met een wat minder ruim gevulde portemonnaie zal bij de firma De Zeeuw in ieder geval kunnen slagen. De zaak bestaat thans dertig jaar. De duurste pers die er op het ogenblik in de kollektie is opgenomen kost f. 8000,—. Het is een Kesham-tapijt van zuivere zijde. Ook de ketting is van zijde. DROGIST Op zondag 28 februari, ’s middags om half vijf, wordt weer de maandelijkse oecumenische dienst gehouden in de kerk van de studentenparochie, Cobbenhagenlaan. Oorspronkelijk zet voor (echt)paren, waarvan man en vrouw tot verschillende kerken beho ren, zijn deze diensten óók bedoeld voor allen, die het in hun eigen kerk niet meer zo goed kunnen vinden. Het zijn diensten rondom Woord en Tafel. A.s. zondag zal ook de Doop bediend worden. Voorgangers zullen zijn J. Driessen, r.k. studentenpastor en P.B.W. Polvliet, hervormd predikant. Eigen orderegels Wie een optocht wil houden moet zelf zorg dragen voor het handhaven van de orde binnen de optocht. Een demon stratie mag niet uit de hand lopen, de organisatoren moeten de overheid ervan overtuigen, dat hun volgelingen zich aan de ordebepalingen houden. Deze ordebepalingen moeten tevoren aan B en W worden medegedeeld. De overheid kan een optocht dus ook tijdei trekken nog verbieden, als de p beambten de indruk krijgen, d Deze vereniging houdt op vrijdagavond 26 februari een bijeenkomst in de zaal van Hotel De Lindeboom. Deze zal worden bijgewoond door de heer Wië- nen, lid van het Hoofdbestuur, aantal actuele problemen uit de wetgeving zal behandelen. In de Tiendschuur van de Tongerlose Hoef te Tilburg zal op zaterdag 27 februari, zondag 28 februari en maan dag 1 maart een grote expc ’historische land- en stede worden gehouden. miseert de Evenementendienst Nederland in samenwerking met de Tilburgse Stadsschouwburg een grote kunst en antiekmarkt ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Stadsschouwburg. Deze grootscheepse manifestatie bestaat o.a. uit exposities, demonstraties, een antiekbeurs, paint-in, kinderkrèche, kunstmarkt, een artiestenbal, enz. De openingsuren zijn zaterdags van 10.00 tot 18.00 uur en zondags van 12.00 tot 18.00 uur. prestaties te leve- :he vlak, zowel in de kleurendiafoto- “rafie. Regelmatig worden bijeen komsten gehouden ter bespreking van datgene wat op fotografisch gebied be langrijk is. Een zeer uitgebreide foto- bibliotheek met vele zeer kostbare werken is het trotse eigendom van de vereniging en staat gratis ter beschik king van de leden. Een belangrijk on derdeel van het programma bestaat uit het geven van cursussen aan leden be- Wie loopt er mee Nog een artikel is van belar degenen, ’spontane’ In tegenstelling tot musea en galerieën is een kunstmarkt een plaats waar be halve op kijken het aksent ook ligt op mensen ontmoeten, handelen, ideeën opdoen en waar men zich boven alles kan vermaken. Dit is waarschijnlijk ook de reden dat de kunst en antiekmarkten wegingsvrijheid. Maar het verkeer op de openbare straat heeft nog een ander aspect: als alle mensen zoveel mogelijk thuis of op hun werk blijven en de straat niet beschouwen als een verblijfplaats, zoals in zuidelijke landen wel gebeurt, heeft de overheid weinig moeite met georganiseerd optreden van grote groepen publiek. Men zou kunnen zeggen: door heel de historie zijn volksoplopen, opstootjes, mani festaties en relletjes de nachtmerrie van bestuurders; zij zullen van nature doen wat ze kunnen om zulke samenscholingen te verhinderen. Een volksgroep, die, zoals dat heet ’op drift geraakt’ krijgt men zo maar niet in de hand en dat geeft aanleiding tot vernielingen en vaak tot persoonlijke ongelukken. Hier zullen kaarten worden geëxpo seerd van o.a. Jacob van Deventer, Joannes Jansionius, Hendrik Hondius, Willem Blaeu, Johannes Blaeu, Nicolaas Visscher, Johannes Harrewijn, Matheus Marian, terwijl ook de oudste kaart van Tilburg, van Diederik Zijnen uit 1760 te bezichtigen zal zijn. De meeste van de 70 kaarten komen uit een van de grootste partikuliere verza melingen, van de heer L. M. Langeweg, assistent van het gemeentearchief Til burg. ginners, terwijl een zeer goede samen werking bestaat met fotoverenigingen uit andere plaatsen om tot goede uit wisseling van kennis en foto’s te ko men. Ook worden onderlinge wedstrijden gehouden en kan men in clubverband fotograferen met het uit gebreide lampenpark, dat eigendom is van de vereniging. Een honderd! J‘“ tentoonge bekijkt, z seren, d die de grote hobby. De tentoonstelling is geopend: zaterdag 27 februari van 15.00 uur-22.00 uur; zondag 28 februari van 12.00 uur-22.00 uur; maandag 1 maart van 19.00 uur- 22.00 uur. Door B en W is voor de komende raadsvergadering een voorstel ingediend om artikel 23 van de Algemene Politie verordening te wijzigen om meer ruimte te scheppen voor liet houden van op tochten met een demonstratief karakter die als middel tot publieke menings uiting meer in zwang zijn gekomen’, zoals B en W in de toelichting vermel den. In hun gebouw aan de Gasstraat houdt deze groep aanstaande zondag om half elf een bijeenkomst. Het thema voor de bijeenkomst is: Is het niet verstandiger of beter om niet in een God te geloven, omdat je daardoor zo beperkt wordt in je handelingen! Het ligt in de bedoeling om via een diskussie over ’de tien geboden, wat merken we er nu nog van? te komen tot een eigentijds antwoord op die tien geboden en op het centrale thema. Belangstellenden die de bijeenkomst wensen bij te worïen zijn hartelijk wel kom. De nieuwe bepalingen houden in grote lijn in, dat bij gewone gang van zaken de vergunning tot het houden van een demonstratietocht 24 uur tevoren moet worden aangevraagd, maar spontane op tochten kunnen toch ook nog over straat omdat de burgemeester altijd ontheffing kan geven in urgente geval len. Dit lijkt wel een erg subtiel onder scheid: als men een demonstratietocht wil houden, moet men die 24 uur tevo ren aanvragen behalve als het een spon tane demonstratietocht betreft, dan kan men ook op zeer korte termijn. In beide gevallen maakt de burgemeester uit of de optocht toelaatbaar is en onder welke voorwaarde zij zich over straat kan bewegen. Misschien vinden sommige raadsleden aanleiding eens te vragen wat eigenlijk het verschil is tus sen een spontane en niet-spontane op tocht. Hopelijk is dit verschil niet enkel en alleen een zaak van interpretatie door de burgemeester. een optocht te houden, of daaraan deel te nemen, als de optocht niet is goedge keurd. Nu rijst de vraag, of iemand, die op straat lopend een ’spontane’ demon stratie ziet trekken en zich daaraan wil aansluiten, tijdens het trekken van de stoet in de gelegenheid zal zijn om de organisatoren aan te schieten en even te vragen of men met vergunning trekt dan wel zo maar op eigen houtje over straat gaat. Het is toch wel nuttig als men dit weet, anders krijgt men op zeker moment een bekeuring omdat men meeloopt in een verboden stoet. Ook hierom is het misschien nuttig als er een model bekend is, waaraan op tochten moeten voldoen zodat belang stellenden zo aan de buitenkant eigen lijk al zo’n beetje kunnen zien waarbij ze zich aansluiten. Belangstellenden uit omgeving kunnen contact opnemen met: Victor Consel- man, Dillenburgstraat 13, Utrecht. Tel. (O3O)-513267. Iedere belangstellende is hartelijk wel kom; na afloop is er gelegenheid tot onderling gesprek, met een kop koffie. Zij, die voorheen een persoonlijke uit nodiging ontvingen, krijgen die voor taan niet meer. Er wordt volstaan met deze algemene berichtgeving. Op vrijdag 26 februari zal Fons Jansen voor de laatste maal in Tilburg zijn programma ’Driemaal Andermaal’ bren gen. Vele tienduizenden bezoekers heeft hij al weten te amuseren met zijn optreden in dit programma, dat als hoofdthema de liefde en het kind heeft. Liedjes, typeringen, pantomime en veel conference maken deel uit van zijn programma, waarin hij wordt bijgestaan door zijn vaste pianist Frans Oudhoff. Bij de kunst- en antiekmarkt in de Brabanthallen vorig jaar waren per dag tussen de 8.000 en 10.000 bezoekers. En dat betekende voor de deelnemers aan de kunst- en handwerkmarkt goede zaken want het bleef meestal niet bij kijken. Het is hopelijk niet de bedoeling van de raadsleden hiervan een hamerstuk te maken; het publiek zal daaromtrent toch wel enig heen en weer op prijs stellen. Zoals de verordening nu op papier staat heeft de overheid wel wat veel troeven in handen, wat ertoe kan leiden, dat werkelijk gevoelige demon straties, die toch wel eens hun nut hebben, helemaal niet op straat kunnen komen. zich op een bezoekersaantal mog heugen dat meer dan anderhalf 1 hoog ligt als dat van musea en galei Ook voor de artiest is de kunsti een uitdaging. Het publiek he«i gevarieerde keus en de zichzelf waar moe produkten aan de deelnemende kunstena ook niet geselecteerd volkomen vrij. Dat naast de kunstmarkt er ook een antiekbeurs is, ligt voor de hand. An tiek is meestal niets anders dan ambachtskunst uit vervlogen tijden en de hang van vooral jonge mensen naar romantiek is juist nu zeer sterk. In de schouwburg-galerie is tijdens dit grootse gebeuren een galerie-expositie die zeer waarschijnlijk gedurende de eerste drie weken van de maand maart gekontinueerd zal worden. Voor de expositie is de rijks aankoopsubsidie- regeling kunstwerken van toepassing. Evenals op de open dag aan het begin van het theaterseizoen zullen in het gehele schouwburgkomplex verscheide ne ambachtslieden hun vaardigheden met de verschillende technieken aan het publiek demonstreren, terwijl men zelf ook kreatief bezig kan zijn op de paint- in. Voor de kleintjes is er bovendien een kinderkrèche, waar deskundige leiding aanwezig zal zijn. Gezien het overweldigende sukses dat deze manifestaties elders in het land hadden wordt in de Tilburgse Stads schouwburg op 27 en 28 februari een zeer grote belangstelling verwacht. In het land zijn stemmen opgegaan voor volledige vrijheid op dit gebied, maar daar voelt geen enkele gemeente voor. Wel wordt iets gezien in een verruiming en in het scheppen van een stelsel van voorschriften waarin rechten en plich ten van de burgers terzake nauwkeuri ger omschreven zijn. De openbare orde is in alle tijden van nature voorwerp van verantwoordelijkheid geweest van de overheid. Dit is duidelijk: de openbare weg dient vrij te blijven voor het particuliere verkeer, de mensen moeten kunnen gaan en staan waar zij willen, anderzijds moet de vrijheid van de een worden ingeperkt, omdat anders de vrijheid van de ander in het gedrang komt. Daar komen de bepalin gen uit voort op het gebied van verkeer, van venten en tentoonstellen van waren, van het gebruik van de openbare weg voor het uitoefenen van het beroep, van het slapen in de openlucht, van rooilijnverorde- jn en wat al niet. Men zou kunnen zeggen: hier kwestie aan de orde van de individuele be te van een schutting, band met verbouwir noodzakelijk was, voor ruim f. 90.000,— mede te nemen. Er is ge die de schade dekt, zienlijke schadepost Zeeuw heeft f. 10. voor hem of haar die her kan terugbezorgen. De verbouwing werd op zeer vakkundi ge wijze uitgevoerd door de firma Frans van Berkel uit de Kruisstraat. De zeer goed geslaagde neonverlichting aan de gevel werd verzorgd door het Neon Service Bureau uit de Elzenstraat. In voorraad zijn zoals gezegd alle be kende soorten Perzische tapijten zoals Mir, Shiras, Kesham, Saroek en vele andere. Voor de klanten is het prettig om te weten, dat alle tapijten geprijsd zijn en verder dat zij erop kunnen rekenen zeer vakkundige voorlichting te krijgen. De verkoopr- H. de Zeeuw aanzienlijk ui firma graag gc demonstranten zich niet houden aan de regels die de aanvragers tevoren hebben overgelegd. Tilburg is een rustige stad, maar in wat meer rumoerige steden komt het wel voor, dat een demonstra- tie-optocht plotseling adhesie krijgt van meer rumoerige elementen uit de bevol king, die zich niets gelegen laten liggen aan de ordebepalingen van de organisa toren en die alleen maar van de gelegen heid gebruik maken om de boel op stelten te zetten. In zulk een geval zal de politie trachten de weg te blokkeren en de optocht af te gelasten. Ook hier zal de burgemeester tevoren beoordelen of dit gevaar bestaat en daarbij de eis stellen, dat de organisato ren ervoor zorgen, dat er bruikbare regels bestaan, die aan de demonstran ten bekend zijn, en dat zij over de middelen beschikken om moeitemakers uit hun gelederen te weren. Hoe dit bij een ’spontane’ optocht mogelijk zal zijn moet worden afgewacht. Zeker is, dat de overheid zich bij deze regels aan de veilige kant zal willen houden en dat daarom de bepalingen nogal rigoureus zullen uitvallen. ■Zonder twijfel staat B en W bij d wijziging van de politieverordening model voor de geest, dat in voorkomen de gevallen zal, worden gehanteerd. Het zou niet verkeerd zijn, als de raad naast de legale bepalingen ook eens nadacht over de praktische regelingen. van 1 maart irgse Stadss lalve zijn to« n kaartje kunnen k t. Dit voor Nedei if is tot stand r &ming ir Studenten Babj benodigde baby- Voor de prijs vai bezoekers rekenen van een baby-sit tot half twaalf, vaak gebleken dat van een oppas v» een avondje en schouwburg. De direktie van de Tilburgse Stads schouwburg hoopt met deze regeling dit probleem te hebben opgelost. Vc lopig zal de baby-sit service alleen dr en van maandag t/m vrijdag. geheel een succes worden, dan zal met ingang van het komende theaterseizoen ook tijdens de week-ends de baby-sit Centrale ingeschakeld worden. t

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 1