DE Huurders zitten wel moeilijk maar zij zijn toch niet helemaal weerloos Caféhouders menen: ’Entreegeld heffen is niet te vermijden’ 4 IV PROBLEMEN ROND HUURVERHOGING |caffinada| Juridische EHBO geeft ieder gratis adviezen Met subsidie en zonder subsidie Levende muziek maakt feestelijke avonden duur Lang niet alleen Herman van Veen weer Vandalisme op Groeseind WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT I BILL COOLEN inTilburg in Tilburg „Albertville” Juridische EHBO 1971 - pagina 10 Oplage 54.575 beste 11 De huuradviescommissies ornuis met grill programma’s. MELANCHOLIEKE NOOT IN CARNAVALSVREUGDE Tel. 04166-659 Huurharmonisatie Huurbescherming aai Alleen maar sfeer publ kenr Huursubsidie In- en uitlopen Elastieken kousen 1 2 HERBERG V. Montfort-bedevaarten naar Lourdes, H. Land en Rome ontvangt u seswaren- llen er Itr. diepvriezer, nachine, droog- Donderdag 11 februari 1971 14e jaargang - no. 702 jt zullen e wijken spro- :.atste Deze ver- c tot Daar g dus Hierbij leente I weer Boerke Ie naam: 1 een van de iele theater- DROGIST^ Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 UITGAVE J. DE BEER REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 - TILBURG TELEFOON 04250-30783 - POSTGIRO 1126745 Verschijnt in geheel Tilburg-Goirle-Dongen-Loon np Zand-Udenlpout-Berkel-Enschot-Moergestel en Hilvarenbeek Koninklijke Liedertafel maandag 15 februari 20.15 uur AULA HOGESCHOOL I gaan ar in c is voor )innen de civic ALICIA DE LARROCHA, PIANO Bach, Ravel, Granados, Albeniz Kaarten verkrijgbaar aan de zaal. >en waarin u wel rust, bezint en dit in lis voelt. platenartiest van de latenmaatschappij Polyc Hoefakkerstraat 62 Gildebroederstraat 19 Tel. 23816 MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel. 04250-33484 Vrij toegang ELECTRONISCHE ORGELS Klassieke gitaren Elektrische gitaren Geluidsinstallaties Bij 'n overlijden in Uw familie, zowel 's. nachts als overdag, belt U eerst ons, wij nemen al de zor» gen, betreffende de begrafenis van U over t.-K. BEGRAFENISONDERNEMING DENISSEN T.l. 25525 b.g.g. 33370 LET OP HET JUISTE ADRES WILHELMINAPARK 127 riode waarvoor uitstel is verleend, t loopt zonder dat een nieuw verzoek uitstel is ingediend, zal de huurder het huis dienen te verlaten. i op hun tochten ;n heten u nu al Voor een beperkt aantal Tilburgse huurders bestaat de mogelijkheid om in Voor het overige hioeten, geloven wij, de carnavalsvierders hunnerzijds ook begrip opbrengen voor de café’s. Als het publiek om levende muziek vraagt, wat kennelijk het geval is, dan moet het er ook voor betalen. De prijsstijgingen itsen de café’s toch al niet in zo’n jke positie, en daarom is het geen wonder, dat zij trachten ■nties te komen voor een lonen- litatie tijdens de feestdagen. PIUSPLEIN 6 \hOI« IMMAST«AAiy plaat makkelijl dan ook aan garant de exploit; ,v. jaar in het waar hij zich het gewaardeerd suksessen en g voor zijn werk. ;en is een onderzoeker, >otste kreatieve kunste- tijd, die al rechtsaf is als lij nog van links moet En in Duitsland is dat eveneens al lang gebruik. En u zegt nu, dat het in Den Bosch en Breda niet gebeurt, maar belt u maar naar Café ’De Paternoster’ en ”t Voske’ dan zult u wel anders horen.’ erg te gaan vercommercialiseren als Kerstmis, zodat er op ’n zeker moment voor het publiek niets meer in is.’ Dit zijn veel gehoorde aanmerkingen, en er is wel aanleiding om het probleem te bezien. Wij spraken hierover de heer A. Meulen- broek, voorzitter van het Tilburgse HoReCa-bestuur, die de bezwaren wel enigszins beaamde. ’Maar’, zo vervolgde hij, ’het is helem-'-' stelling van zake het vragen van e in de carnavalsti daag of gisteren heel goed, dat carnaval 17 f- prijz. per vreer maandag 22 februari dinsdag 23 februari telkens om 8.00 uur VAASTENAOVOND BIJ DE TUNNELPLEKKERS’ m.m.v. de Edelweiss-kapel en Prins LECHIM 1 met Raad van Elf Entree: zaterdag f 3,-, maandag f 3,50 en dinsdag f 2,- Kaarten verkrijgbaar aan de zaal en verder Sibeliusstraat 354 - Vlierlaan 17 en Schiphollaan 55 KINDERCARNAVAL geheel UITVERKOCHT Inderdaad komt het ons wel uitgaansleven de zaken tegen met muziek, verlichting, s niet, met het gevolg, d; verwend raakt en anderzijds komt te zitten met hoge, en op de duur onbetaalbare prijzen, zodat de concurrentie als het ware zichzelf ophangt. aanmerking te komen voor een indivi duele huursubsidie. Het betreft bewo ners van huizen die de laatste tien jaar gebouwd zijn met rijkssubsidie. Voor Tilburg zijn het bijna allemaal wonin gen in handen van woningbouwvereni gingen en de gemeente. Voor de subsi die komen voornamelijk mensen in aanmerking die meer dan 15 pct. van hun inkomen aan huur betalen. De subsidie wordt steeds voor een jaar, lopend van 1 april tot 1 april, toege kend. steden aan het huurverhoging. Ii zelfs extra-spr gelast. In elk hartelijk welk, op donderdagave ranathakerk. Nu er op ontstaan ii het geval. Het belangrijkste onderscheid in deze is of men al dan niet een gesubsidieerde woning huurt. Voor deze woningen wordt namelijk elk jaar op nieuw een huurverhoging vastgesteld door de minis ter. Voor dit jaar bedraagt deze 7 procent. Dit geldt voor subsidie-woningen waarvan de subsidies nog niet afgebouwd zijn, zoals dat heet. Globaal gesp ken vallen hier alle woningen onder die de laai twintig jaar gebouwd zijn met rijkssubsidie. zijn bijna alle in handen van woningbouwverenigin gen en de gemeente. Exacte informatie daarover kan verkregen worden bij de gemeentelijke woning- dienst, Stationstraat 45 te Tilburg. ’het is helemaal een verkeerde voor een, als men meent, dat entree in café-bedrijven itijd een zaak is van van- sn. Ik herinner me nog Bjed, dat ik, toen ik de laatste keer laval in Limburg meemaakte, 16 a jaar geleden, in Heerlen ook entree- ijzen moest betalen van f. 1a 1,50 persoon en dat vond niemand daar ;md. Op het ogenblik groeit echter het verzet tegen dit plan van minister Schut. Er zijn bijvoorbeeld veel woningbouw verenigingen in Nederland die gepro testeerd hebben. Derhalve is het niet zeker dat dit plan zal doorgaan. Indien de minister echter zijn zin krijgt vooral de bewoners van oudere in Tilburg hiervan de dupe zijn. PROTESTANTSE BEGRAFENISONDERNEMING tijdelijk tel. 25525 b.g.g. 33370 Over een paar weken zal de tweede kamer beslissen of dit plan van de minister door kan gaan. Als het door gaat zulleh de huren van de oudere huizen in Tilburg met ongeveer 12 pet. per maand of nog meer omhoog moe ten. De huren zullen namelijk worden opgetrokken totdat ze een huurprijs hebben, berekend naar de huurwaarde van de gedurende de laatste vijf jaar gebouwde woningen. Een woning met een bijna gelijk woongenot (b.v. douche, aantal slaapkamers, oppervlak- zij bijna 1 Tilburg vrijgegeven slingen. Wel imissie zeer sn bij het be- igen, waar hun orden om een geven die als richtprijs kan de later overeen te komen Aan de top van deze carnavaleske mide poseren Prins Lechim I er adjudant. Zaterdagavond maakte tot De Tunnelplekkers behorend schap zijn feestelijke entree, achtergrond de tunnel bij Mutsaers. Vandaar dan ook de De Tunnelplekkers. Indien men over de periode van 1 april 1971 tot 1 april 1972 in aanmerking komt voor huursubsidie, moet men vóór 1 juli 1971 hiertoe een aanvraag indienen. De aanvraagformulieren kan men vóór 1 juli 1971 verkrijgen bij de Gemeentelijke Woningdienst, Station straat 45. Mensen die onlangs verhuisd zijn naar een woning die voor subsidie in aanmerking komt, kunnen alsnog voor het lopende jaar een aanvraag in dienen. Dit moet geschieden binnen drie maanden ha ingang van de huur. ’Heeft de ’hosbelasting’ daar nu ook nog iets mee te maken? ’Nee, dat is helemaal een andere kwestie. Daar gaat het om een tientje per avond, dus dat speelt op die omzetten geen rol. is het veeleer de vraag of de gemc aan de carnaval met de ene hand gedeeltelijk wil terugverdienen, wat zij met de andere hand aan subsidie geeft.’ Samenvattend bleek de heer Meulen- broek ervan overtuigd, dat de entree- heffing in de café’s niets bijzonders was, en dat Tilburg daarmee, in tegen stelling tot wat gezegd werd, helemaal niet alleen staat. Geheel los hiervan staat dat gedeelte woningen dat behoort tot de z.g. parti culiere sector en alle woningen waarvan ,de subsidie is af gebouwd. Hier gelden geen door de minister of enig overheids orgaan vastgestelde huurverhogingen, maar in principe komen hier de huren door onderhandeling tot stand. Dit wil zeggen dat er een nieuw huurcontract tot stand komt, waarin een eventuele huurverhoging in dient te worden opge nomen. ïmeester en Wethou- Deze moeten op -gwet de verhuurder iigde reparaties te ver- lient aanbeveling van procedure meer gebruik te gaan n, daar het gemeentebestuur in plaats verantwoordelijk iede woongelegenheid bii Op verzoek van zeer velen komt Her man van Veen op vrijdag 12 en zaterdag 13 februari weer terug in de Tilburgse Schouwburg met het programma ’Her man van Veen’. Hij mag zonder enige twijfel grootste en meest sensatione ontdekkingen genoemd worden van de lage landen in de laatste jaren. Er ver schenen van hem tot nu toe vier elpee’s die hem tot de best Verkochte Neder landse platenartiest van de grammo foonplatenmaatschappij Polydor maak ten. Hij deed teevee en film in België, Ne derland, Frankrijk, Italië, Duitsland, Engeland en Japan en hij werd voor de Unicef benoemd tot diens ambassadeur voor Nederland. Van de Stichting Conamus kreeg hij ’de zilveren harp’ en van de K.R.O. teevee ontving hij ’de zilveren ladder’ en een Edison voor zijn elpee ’Morgen’ Hij staat nu al weer vijf jaar in het Nederlandse theater, meest thuisvoelt en dat hij wordt blijkt uit de enorme de belangstelling n Herman van Vee; een van de grooi naars van onze tij u denkt, dat hij komen. Wij menen, dat het in de lijn van de ’krakers’ ligt om niet te spreken van ’ontucht’, maar van ’ongewettigd sex- verkeer’. Overigens gaat het inderdaad natuurlijk niet aan om alle misstanden, die men maar bij elkaar kan vinden, meteen klakkeloos op de kap van de ’krakers’ te schuiven. I ^ens voor, dat in het elkaar op concurreren speciale service en wat al lat het publiek enerzijds Minister Schut is momenteel van plan om na 1 april 1971 de huren van de niet gesubsidieerde woningen, die in het bezit zijn van woningbouwverenigingen en gemeenten, flink op te trekken. te) als een woning in Stokhasselt, zal een ongeveer gelijke huur moeten op brengen. En dit terwijl de huren in Stokhasselt nogal hoog zijn vanwege de fors gestegen grondprijzen. voor levende muziek toch ook maar een fractie van het totaal betekent. Maar wij onderschrijven dit toch met een zekere weemoed. Zou het nu werkelijk niet mogelijk zijn, dat een gewoon café, waar doorgaans een gezellige sfeer heerst, en waar de kastelein met de feestdagen zorgt voor een bijzonder accent, zonder dat dit nu bepaald veel geld hoeft te kosten, werkelijk minder publiek zou trekken dan andere zaken, waar de boel per slot, met alle kosten, eigenlijk op precies dezelfde manier loopt als overal elders? Wij kunnen het ons niet goed voorstellen, maar dan spreken we inderdaad met een leken oordeel, dat voornamelijk bedacht is op gezelligheid en minder op bijzondere service of luxe, want dat vinden wij eigenlijk niet bij carnaval horen. Wanneer men spreekt over huurverhogingen van woningen valt het in de eerste plaats op dat dit gebracht wordt als een ’algemene huurverhoging’, waaraan niet te ontkomen zou zijn. Dit is geenszins L. KRIJNEN Alphensebaan 14 - Chaam Tel. 01619-586 Uniek gelegen in bosrijke omgeving Zeer geschikt voor het geven van diners, partijen enz. ’Is één van de attracties’, vroegen wij, ’van carnaval niet, dat de mensen op zo’n avond het ene café in, het andere café uit lopen, telkens eens een pilsje pakken en een paar zotte dingen roe pen, en dan weer ergens anders heen gaan? Als je dan telkens een gulden entree moet betalen gaat de aardigheid daar natuurlijk gauw af. Krijg je nu niet het model, dat de carnavalsvierders zo lang mogelijk in één zaak blijven en daar achter één biertje gaan zitten plak ken? ’Dat bezwaar zit er aan’, aldus de heer Meulenbroek, ’maar er is weinig aan te doen. Als u rekent, dat een enigszins toonbaar muziekensemble per avond tussen de zes- en de zevenhonderd gul den kost en als u weet, dat daar dan de BUMA-rechten - voor componisten, tekstschrijvers en arrangeurs - en de loonbelasting nog bovenop komen, dan zult u wel kunnen narekenen, dat er heel wat gebeuren moet vooraleer een café-houder dat allemaal uit biertjes en borrels heeft terugverdiend. De mensen willen nu eenmaal graag levende muziek met carnaval en dat moet betaald wor den.’ Als wij die berekeningen met een leken oog natrekken, moeten we wel toege ven, dat het er allemaal plausibel ge noeg uitziet. En ook, dat er iets te zeggen is voor het argument, dat uit- gaanders met carnaval bedragen plegen uit te geven, waarbij dat èntreegeld - Een groot aantal lezers hebben ons gevraagd na te gaan, wat er aan de hand is met de gewone café’s op carnavalsdagen. ’Op veel plaatsen’, aldus hun klacht, ’moeten we entree betalen alleen al om binnen te mogen zitten. Is dat wel in orde? Een café is immers een openbare vermakelijkheid, waar ieder een vrij toegang heeft. Met de carnavalsdagen verte ren de mensen toch al veel meer dan anders gedu rende het jaar, moet uit dat drukke in en uit lopen van de gaande en komende man nu ook nog weer extra geld worden geslagen. Carnaval is een traditio neel volksfeest, maar op deze manier dreigt het even Mocht u op geen enkele wijze' tot over eenstemming komen dan kunt u, wan neer de huur opgezegd is, echter niet zonder meer van de ene dag op de andere op straat gezet worden. Hier voor is namelijk nodig dat de verhuur der u schriftelijk, aangetekend, opzegt, waarna u vervolgens gedurende twee maanden na datum van opzegging een verzoek kunt indiehen bij de kanton rechter teneinde huurbescherming te vragen. U kunt dus zeker al twee maan den in het huis blijven. De rechter kan uitstel verlenen telkens voor een perio de van één jaar met een maximum van drie jaar. In de praktijk blijkt echter dat de rechter niet al te scheutig is met het verlenen van uitstel van ontruiming, zodat dit middel ter bescherming van de huurder een min of meer holle frase is. Kortom, in de meeste gevallen zal de huurder aan het kortste eind trekken, maar het kan wel even duren voor de verhuurder zijn zin krijgt. Overigens is het zo, dat voor de periode waarvoor uitstel verleend wordt de kantonrech ter, op advies van de huuradviescom missie, de huur vaststelt. Indien de pe- Het Wijkcomité Groeseind, correspon- dentie-adres Pastoor Schutjesstraat 37, heeft een schrijven gestuurd aan de hoofden van de politie en aan de redac ties van de Tilburgse bladen, waarin wordt aangehaakt op een publicatie in ’Het Nieuwsblad van het Zuiden’, dat sprak van ’Krakers op Dievenpad’. Het schrijven van het comité betoogt, dat het hier niet ging over krakers, maar over twee mensen, die uit reden van alibi hun verblijfplaats opgaven als ’Ringbaan Noord’, en die niets met de krakers te maken hadden. Voorts constateert het schrijven, dat de sinds 3 jaar leegstaande huizen van de betreffende wijk een grote mogelijkheid bieden tot ongecontroleerd onderdak en tot vandalisme. De reeds tijdens de avond van het kraken van in hét verle den in deze leegstaande huizen gepleeg de ontucht, aldus het comité, is dan ook nu pas tot openbaarheid gekomen. Een en ander is aanleiding tot een verscherpt politietoezicht, waarom het comité de politie dan ook verzoekt. Binnen deze gehele problematiek is de rol van de huuradviescommissies erg onduidelijk. Al te vaak denkt men dat zij een grote bevoegdheid hebben. Niets is minder waar. Echte bevoegdheden hebben 2 niet meer sinds de huren in geliberaliseerd zijn, d.w.z. 1 voor onderlinge onderhandel echter kan de huuradviescomi goed zijn diensten bewijzer gin van de onderhandelinge hulp ingeroepen kan worn huur aan te'1 dienen vóór huur. De enige belangrijke rol vervult de huuradviescommissie nog bij het vast stellen van de vergoeding gedurende de ontruimingsperiode. De rechter is ver plicht advies in te winnen, maar is overigens vrij er zich al dan niet aan te houden. In de praktijk echter houdt hij er zich bijna altijd aan. Men zou natuurlijk aan kunnen dringen op een meerjarig contract, waarin de huurverhogingen voor de komende jaren geregeld worden. Dat de huurder hier in een zwakke positie verkeert zal echter wel duidelijk zijn omdat het de verhuurder vrij staat de huur op te zeggen wanneer men niet tot overeen stemming kan komen, terwijl dat voor de huurder veel moeilijker is vanwege het probleem, om een andere vergelijk bare woning te vinden. Toch blijft het principe bestaan dat er onderhandeld dient te worden, hetgeen wil zeggen dat er van een ’automatische huurverho ging’, zoals het door vele makelaars voorgesteld wordt, geen sprake is. De Juridische EHBO is een instel ling, die steeds meer bekendheid begint te krijgen. Zij wil door voor lichting en individuele hulp trach ten Tilburgers van dienst te zijn bij allerlei juridische problemen. Deze EHBO is een groep studenten in de rechten aan de katholieke hoge school, die al ruim anderhalf jaat wekelijks een spreekuur houden in de studentenkerk ’Maranatha’ aan de Prof. Cobbenhagenlaan 19, don derdagavond van half zes tot half zeven. Deze studenten zitten voor hun doctoraal en zijn zeker compe tent om adviezen te geven; boven dien worden zij bij dit stagewerk gesteund door professoren en, als het nodig is, door praktiserende advocaten. Hun werk heeft al zo’n gunstige reputatie, dat zij een ge middelde van twintig vragen per week behandelen. Deze vragen be- trijken de meest uiteenlopende uridische terreinen: echtscheiding, iviele aansprakelijkheid, geldvor deringen, conflicten met werk gevers, grondkwesties en nog veel meer. Om te voldoen aan het beginsel om ook algemene adviezen te verstrek ken schreven twee leden van de groep, Marius de Jong en Frans de Kort, bijgaand artikel over de rech ten van huurders bij eventuele huurverhoging. Vooral in verband met de onlangs ondernomen acties betreffende de bewoonbaarheid van huurhuizen, zoals verleden week op Korvel, is dit artikel wel bijzonder lezenswaard. De Juridische EHBO wil de ko mende tijd, naast de normale hulp verlening extra aandacht gaan be- probleem van de Indien nodig zullen ;oreekuren worden in- k geval bent u reeds nu Ikom op het spreekuur zond in de Ma in 1971 begeleiden de Paters Montfor- tanen weer diverse bedevaarten naar de plaatsen waar christenen van alle eeuwen heen getrokken zijn. Zij zijn ervan overtuigd dat ’n bedevaart maken in deze tijd misschien meer ’zin’ heeft dan jaren geleden. De ontwikkelingen op sociaal, maat schappelijk en kerkelijk terrein gaan zó snel dat ons vaak de tijd en het klimaat ontbreken voor ’n bezinning op onze situatie, onze verhouding tot God en de mede-mens - kortom over ons leven. Met deze bedevaarten proberen de pa ters Montfortanen 'n geschikt kader te scheppen waarin u wel tot die noodza kelijke rust, bezinning en gebed kunt komen, en dit in ’n sfeer waarin ieder zich thuis voelt. Aan het begin van zo’n reis is men vreemd en onbekend voor mekaar, maar stilaan groeit de groep naar elkaar toe tot één grote familie, waarin ieder een meetelt. Dit is ’n heel bijzondere eigenschap van de Montfort-Bedevaar- ten van Berg en Dal. (08895-1900). Zij hopen vele mensen te mogen' begroeten er van harte welkom! Bij de onderhandelingen over een huur verhoging is het zeer goed mogelijk en zelfs erg nuttig uw klachten over de woning naar voren te brengen, omdat die mede de huurwaarde van de woning bepalen. Wellicht kunnen deze zelfs aanleiding zijn een lagere huur te bedin gen. Wanneer de verhuurder weigert aan zijn verplichtingen te voldoen zijn er twee mogelijkheden hem hiertoe te dwingen - De eerste is dat u zich met uw klach ten wendt 'tot Burger ders der gemeente. grond van de woningv dwingen de benodigde richten. Het verdict deze p' maken, eerste een' goc gemeente. Een tweede mogelijkheid biedt de huurwet. Indien de verhuurder in gebre ke blijft het voor zijn rekening komen de onderhoud te verrichten, kan men zich door middel van een verzoekschrift wenden tot de kantonrechter. Deze kan de reparaties óp kosten van de verhuur der laten verrichten. Hierbij wil de juri dische E.H.B.O. altijd gaarne zijn dien sten aanbieden. alle mogelijke fronten onrust begint te in verband met de mogelijkheid een be hoorlijke woongelegenheid te hebben, te houden of te verkrijgen (zie Koerier van vorige week) is het wellicht goed, zeker nu per 1 april weer verschillen de woninghuren verhoogd zullen gaan worden, eens in het algemeen te wijzen op mogelijkheden voor huurders hun rechten te doen gelden. ZAAL BOERKE MUTSAERS IN T ZAND

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 1