1970 was voor telefoondistrict ontdekken het verleden a Nieuwe Telefoongidsen krijgen een andere vorm Waterleiding aftappen in koude huizen Voor iedere jaargang een kleurige omslag Röntgenstralen helpen authenticiteit van een Raphael vaststellen en ’s-Hertogenbosch een recordjaar FILMS DEZE >nte e APP Extra subsidie voor verbetering van woningen 1 a Mens en Natuur in Natuurhist. Museum Recept uit West-Indië Orange Julius nu ook in Nederland Oplossing Kerstpuzzel Kabelbanen- de beste manier om hogerop te komen Willem II weer naar hoge noorden Standen S.V. ’De Wolstad’ 370 - pagina 4 Donderdag 7 januari 1970 - pagina 5 DETILBURGSE KOERIER ■N bereikte met obylette met het algemeen het feit dat sk gekr ;esta; f De omslag indel 59 Kleuranbootiek WESTINDISCHE RISOTTO telijk aan BIJ STRENGE VORST: Antiek yoen-oranje piiun CHICAGO CAMERA Irma la Douce They shoot horses, don’t they? BANANEN A LA SUISSE NOORDERLICHT Geprolongeerd James Bond in Thunder ball AMBASSADE MIDI ’De gruwelkamer van de sex’ Elvis Presley The troubles with Girls isjes, eugdf HARMONIE N” 460 punten geboden ruil gevoort R. 250 Ier vering 3er week. ’idsvermeldingen (namen, adressen, telefoon- iter hetzelfde gebleven. wij in staat voorwerpen en materialen jrzoeken. 527 punten 494 punten 463 punten 445 punten 443 punten 431 punten 666 punten 571 punten met een belang- te doen uitvoe- 'BEGRAFENISSEN F ST.DIONYSIUS i 'v/h ROOMS LEVEN j MODERNE AUTO'S ZEER VERZORGDE UITVOERING Draai eerst de hoofdkrpan van de water leiding dicht. noodzaakt dit voorwei indelwijze >-Konings <ooy 's Winters TILBURG’S C BEGRAFEN 100 ruim de ;im’ EXHUIS aat 43 niet noe- c de oor- dat toe- jaren, URG Behang - Verf - Lak DONAKNIKNIE de man van 't vak Noordhoekring 79 Tel. 24556 de lerij >nal loopt leeg i kunt sf verzolen I <NIA oord 11 v. 8-12 u. I huis deze slapen gaan moet men dan iterleiding aftappen. Dat doet Hl Hebt u een koud huls enkele dagen van h winter? Doe dit dan s avonds BV of voor u weggaat: Nu alle waterkranen openzetten en de Bij strenge waterleiding men er goe< men die het buiten ligt, is het verstandig zak, gevi afdekker 1 DAG EN NACHT j BEREIKBAAR j OUDSTE KATHOLIEKE NIS- ONDERNEMING tenslotte het aftapkraantje bij de hoofd- gesteld de verbouwing i rijk verhoogde subsidie ren. Er zij hier i algemeen al merking 1945 zij regeling heren, t' sioenfoi vorst en harde wind wordt het bevriezingsgevaar voor de ling acuut in huizen zonder centrale verwarming. Daarom doet joed aan om in ’koude’ huizen hoofdkraan en watermeter (als neeft) in te pakken met wollen lappen. Wanneer de meterput is het verstandig om tussen bovendeksel en onderdeksel een mid met kranten aan te brengen. Bij zeer strenge vorst is extra ;n noodzakelijk. Bij een bevroren watermeter stagneert niet alleen de wateraanvoer, maar bovendien is het vervangen van zo’n watermeter een vrij kostbare aangelegenheid die mede voor rekening van de aangeslotene komt. Het poi meest o de Ier Utrechtse team keus van de gef spelers van Vel Meest knapen G in december o* Mogelijk jui» om te gaar .Tenslotte Tijdens een personeelsbijeenkomst bij gelegenheid van de jaarwisseling gaf Ir. J. Wolsky, directeur van het telefoondistrict ’s-Hertogenbosch, een overzicht van het bedrijfsgebeuren in 1970 gen voor het jaar 1971. De brutovraag naar 36.000 een topniveau, Mede doordat het aantal vervallen vervoeren, die dan een fantastisch uit zicht over dalen, besneeuwde hellingen, gletschers en prachtige vergezichten kunnen genieten. De telefoondistrictsgidsen gaan in een andere vorm verschijnen. De eerste telefoongids in een nieuw jasje komt een dezer dagen uit; het is de gids van het district Hengelo. Daarna volgen geleidelijk de telefoon gidsen van de andere districten. De lay-out van de telefoongids-nieuwe stijl is verzorgd door Wim Crou- wel en Jolyn v.d. Wouw van de associatie voor Total Design te Amster dam. De tekeningen zijn van de Amsterdamse kunstenares Marthe Röling. De ’Telefoongids voor Nederland’ die uit acht delen bestaat, zal zijn oude vorm nog behouden. De reden om de gids te vernieuwen was de wenselijkheid om de infor matie die de telefoonabonnees nodig hebben, een zoveel mogelijk eigentijdse vorm te geven. De omslag en het zogenaamde voorwoord zijn gewijzigd. De gic-- _1__, nummers, etc.) zijn echter hetzelfde gebleven. en van de verwachtin- Benodigdheden: 4 bananei 2 ons geschaafde amandel Klop de eiwitten luchtig c bananen er doorheen. Rol door het amandelschaafsel en frituur ze tenslotte goudbruin. R zonder 31807. Mas- 3ij Shell Sta- ijk is Orange lent neergestn Amsterdam, i Orange jfficieel j Vaak is een bergweg een hele winter afgesloten, maar een kabelbaan werkt het hele jaar door; alleen wanneer er een harde wind staat werken de kabel banen niet, aangezien de cabines te veel zouden schommelen. Sommige van die cabines kunnen honderdtwintig mensen vragen van telefoongesprekken, in lichtingennummers, enz., is verhuisd naar de achterkant van de omslag; ook is deze informatie te vinden op de eerste bladzijde van de gids. 0-1 0-1 1/2-1/2 0-1. 1-0 0-1 afg. 1-0 1/2-1/2 1/2-1/2 0-1 1-0 1-0 1-0 1-0 1-0 0-1 1-0 0-1 60 gram boter, 1 fijn- I gram drooggekookte •eepjes gesneden, papri- i gewassen garnalen, 2 eet- 1 snufje zout, 1 mespuntje 3 bananen. in grote braadpan i daarin lichtbruin ïkookte rijst garnalen toi r betrokken bij iding van 19.800 ingingen. 'Dreidingen kwa- dhoven (Strijp 4100 2000 nrs.), Weert Oss, Tilburg-Centrum en t met elk 1000 nrs., Hel- s.) en Boxtel (700 irlijk een schaaltje of em- er de aftapkraan (bij de Het onderzoek in Florence leverde niet zulke gegevens op, zodat Londen, door het fotografisch bewijs en gesteund door andere gegevens, van de één op de andere dag een zeer waardevol schilden’ rijker werd en dat thans in de Nation*» Gallery in een eigen vertrek hangt. 14 jaar. Elke dag 2.30 en 8.00 uur. Tevens geprolongeerd de Nachtfilm zaterdag 11.45 uur, 18 jaar ’Meisjeshandel’ Vanuit het warme West-Indië bereikte ons een toepasselijk recept voor de kou de wintermaanden en onze Zwitserse kok creëerde speciaal voor u een bijzon der nagerecht. Wij wensen u smakelijk eten. Benodigdheden: gehakte ui, 180 rijst, 1 kleine in reej ka, 180 gram lepels room, 1 chilipoeder, 3 Smelt de boter in een grote braadpan en laat de gefruite ui daarin lichtbruin bakken. De drooggekookte rijst, de paprikareepjes en de garnalen toevoe gen; de room er doorheen roeren en het geheel met zout en chilipoeder afma ken. Schil nu de bananen en snij ze in schijfjes; doe ze in de pan en laat alles op een zacht pitje ongeveer 10 minuten onder voortdurend roeren smoren. Heet opdienen en er sla bij serveren. NBORG. klevend voor uto of etalage Iver, enz. wit, nor 216 - 4 - 6 enz. Verfhan- :nborg, Oude rk v.h. Heike). van het district Iroeg plm. f. 111 mln. De belang de bron van inkomsten wordt ge- door de gespreksopbrengsten. lar 1971 zal worden geken- door de indienststelling van >elangrijke wijkcèntrales nl. Tilburg-Heikant en Eind- De omslag is-nu uitgevoerd in kleur, namelijk een kleurenfoto van een rivier landschap met schepen. Voor iedere jaargang zal een andere, maar wel voor alle districtsgidsen gelijke, foto worden gekozen. De lijst met bijzondere telefoonnum mers, zoals nummers voor het aan- Er worden nare dingen voorbereid, waaraan zelfs zwepen te pas komen, voor een tweetal meisjes, die niets vermoedend van een jeugdfeestje naar huis willen. Een rare dokter wil de kinderen onderwerpen aan zijn mania kale lusten en zij weten daaraan niet zonder kleerscheuren in de letterlijke zin te ontsnappen. In het maandblad Het Beste van decem ber lazen wij een uitvoerig overzicht over dit mirakuleuze transportmiddel dat niet alleen enorme vervoersmoge lijkheden biedt, maar daarnaast vrij goedkoop is wat de constructie en het onderhoud betreft. Bovendien schaadt een kabelbaan het landschap n: menswaardig en dat is dan ook zaak dat bijvoorbeeld Zwitserland, in hoge mate afhankelijk is van het 1 risme, om het natuurschoon te sparen, zeer veel van dit soort banen heeft laten aanleggen. Om in het hooggebergte een kilometer te overbruggen heeft men On geveer 2 1/4 miljoen gulden nodig. Een kabelbaan kan in beide richtingen vijf honderd tot twaalfhonderd mensen per uur vervoeren. Dat is wellicht minder dan een kronkelende, steile bergweg, maar er zijn geen verkeersrisico’s of op stoppingen. sevens op, ifisch bewijs en gegevens, van de een zeer I en dat t ng in ’s-Her- ruilen met Tilburg. Brie- 5T.K. Geen lawaai, geen stank, geen nerveus getoeter of geknipper van koplampen, maar een gestage en geruisloze tocht naar en van de bergtoppen. Volgens het bovenstaande blad, waarin bovendien de methode staat beschreven die men volgt wanneer een gondel blijft steken tijdens de rit, zou het hoogst verstandig zijn om de kabelbaan in stedebouw- kundige projekten op te nemen. kabelbaan zou kilome- s, kettingbotsingen en menden autoritten naar en van avsns kunnen uitsparen. Het is :j-1-bj.ibu jat men bergachtige gebieden nog zo wei- 5t dit transportmiddel heeft ge- - Ook de vraag naar huistelefoon- automaten, die in belangrijke mate voorzien in de communicatiebehoef- te van het bedrijfsleven en allerlei instellingen ten dienste van de ge meenschap, nam sterk toe. In 1970 werden er 180 in dienst gesteld, waarvan ruim de helft bij nieuwe abonnees. - De telex (jaaropbrengst 5.4 mln.) groeide met 16 pet. tot bijna 1100 telexapparaten. De behoefte om buitenshuis in één van de 270 openbare telefooncellen van het telefoondistrict te bellen is bijzonder groot. Begin december bereikten de cel- opbrengsten voor het eerst de één miljoen gulden. De helft van het aantal telefoon centrales was dit jaar betrokken bij een nummeruitbreiding van 19.800 stuks en 8000 vervar.o. De belangrijkste uitbi men voor in Eindhove nrs.) (Woensel (1700 nrs.), 0“ r Tilburg-Reit u.vl mond (900 nrs. wanneer een s rit, zou het hoogs de kabelbaan in projektei Het vervoer per 1 ters lange files, tienduizenden ae luchthavens kunnen uits eigenlijk onbegrijpelijk, o ve in bergachtige gebiede nig met daan. nog toe heeft men vrijwel overal de kabelbaan als oplossing van het ver- keersvraagstuk buiten beschouwing ge laten. Alleen daar, waar men van geen ander vervoermiddel gebruik kon ma ken vindt men kabelbanen. In de Alpen zijn er honderden, waarbij wij de ge wone skiliften niet meerekenen. De minister heeft thans bepaald, dat, indien de werkzaamheden geheel in de winterperiode van 1 november 1970 tot 1 maart 1971 worden uitgevoerd, de premie zelfs 30 procent van de ver- beteringskosten zal bedragen. Deze tij delijke verhoging van het subsidie heeft mede ten doel de werkgelegenheid in het bouwbedrijf gedurende de winter periode te bevorderen. Daarom is dan ook vereist, dat de werkzaamheden door een erkende aannemer worden uit gevoerd in de normale werkuren. Eigenaren van verouderde woningen, die voornemens zijn aan deze panden verbeteringen ter aanpassing aan de huidige wooneisen aan te brengen, wor den thans dus tijdelijk in de gelegenheid Dit is één van de negen röntgenfoto’s waarmee men het schilderij onderzocht heeft om de authenticiteit vast te stel len. Deze foto van de linker bovenhoek laat duidelijk de later overgeschilderde gekruiste sleutels zien. Dergelijke veran deringen konden niet ontdekt worden in het schilderij, dat het eigendom is van het Uffizi-museum te Florence. De brede streep over het midden is ver oorzaakt door het raam waarop het doek is gespannen. De kop van de stand is nu: Hornman Menting plus afg. partij v.d. Ven F. v. Daelen B. v. Kuyk plus afg. partij v.d. Velden plus afg. partij Scheffers Vergeer Antonius - De totale opbrengst bedroeg plm. f. 111 rijkste vormd - Het jat merkt drie belangrijke Vught, Tilburg-Hei hoven-Vlokhoven. De wachtlijst in ’s-Hertogenbosch, Tilburg en Eindhoven kan hiermede aanmerkelijk worden gereduceerd. - Er werden opgevoerd: 115.600.000 lokale gesprekken; 102.500.000 in terlokale gesprekken en 1.900.000 internationale gesprekken. De tijdmelding en het weerbericht (002 en 003) werden 12.500.000 keer gedraaid. ortret van Paus Julii omstreden pausen i s Renaissance, dat in de ■ery te Londen hangt. Industrex D Industriële Rc vastgesteld dat dit schilderi. in Florence het oorspronkelijke van de Italiaanse meester Raphael foto National Gal IS T ROND DE KERSTMIS NOG NIET KOUD, DAN VRAAGT DE WIN TER NIET VEEL HOUT Dat is de oplossing van onze kerst puzzel, die blijkehs het grote aantal in zendingen enorm in de smaak is geval len. TUINSTR 65 - TEL 23542 25783 33387 I B.G.G EN 'SNACHTS: TELEFOON 33286 I ROUWKAMERS Centrum: Tumstraat’65 - t-Zand: Pr. Ahausstraat 2 Meestentijds wanreer iemand wil onderzoeken hoe een bepaald voor werp is ontstaan of weten wil uit welke onderdelen het is opgebouwd is hij genoodzaakt dit voorwerp uit elkaar te nemen. Deze handelwijze geeft natuurlijk moeilijkheden bij het onderzoeken van niet vervangbare kunstwerken en zeker bij antieke schilderijen. Ook hier biedt de fotografie met behulp van Röntgen- of X-stralen een goede oplossing voor dit probleem. Met deze stralen, op zich zelf on zichtbaar voor de mens, zijn onder hun oppervlakte te ondei |Nu de competitie voor de helft is gevor derd geeft de stand al aardig de onder- ■linge krachtsverhoudingen weer. Voor de 16e ronde werden de volgende par tijen gespeeld, waaronder enkele afge werkte afgebroken partijen: Vergeer-J. v. Gorp Scheffers-Hornman Hornman-Antonius v.d. Wiel-F. v. Daelen Wijnheymer-H. v. Kuyk V ergeer-Hornman v.d. Velden-Bruggers B. Strik-A. v. Opstal de Leyer-Baeten T. v. Opstal-Coomans v. Leeuwenkamp-K H. v. Daelen-v. Roe M. Strik-Ceelen F. Schreppers-H. v. Gorp Claesen-v. lerlant Schoofs-Scheffers Legdeur-B. v. Kuyk J. v. Gorp-v.d. Wiel Antonius-F. v. Daelen Een verzoek om toekenning van subsi die moet bij het gemeentebestuur wor den ingediend voordat met de werk zaamheden een begin is gemaakt. De daartoe benodigde formulieren zijn bij de dienst van het Bouw- en Woning toezicht verkrijgbaar. men, 4 eiwitten, leien. op en haal de wl ze vervolgens wachtlijst ultimo 1969 is weer opge lopen tot rond 11.800. De gebon denheid aan tijdige bestelling van apparatuur en kabel voor een aantal jaren brengt mee, dat de aanleg van aansluitingen niet op korte termijn drastisch kan worden verhoogd. - De telefoondichtheid in het Bossche telefoondistrict gemeten naar het aantal telefoonaansluitingen per 1 woningen bedraagt momenteel n 58 pet. Daar in deze aansluitingen ook de bedrijfsaansluitingen zijn begrepen komt men na een globale correctie van circa 50 op elke 100 particuliere woningen. Tilburg en Oss kunnen tot de belang rijkste projecten worden gerekend. Vele van de ongeveer 1,9 miljoen vooroorlogse woningen in ons land zijn verouderd. Teneinde de eigenaren bij het verbeteren van hun woning financieel te helpen heet het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening bij de ’Beschikking geldelijke steun verbetering woningen en woonbuurten’ van 23 december 1969 de mogelijkheid tot verkrijging van een bijdrage van 25 procent in de verbeteringskosten open gesteld, mits deze kosten niet uitgaan boven f. 10.000,00. Het meerdere boven f. 10.000,00 komt niet voor premie in aanmerking. Voor de 3e en laatste week prolongeert Chicago: ’Irma la Douce’. 14 jaar. Elke dag 2.30 en 8.00 uur. te verfsoorten voorkomt en kwik, aangetroffen wordt in enkele rode ven, absorberen meer van deze stralen dan de kleurstoffen van organische oor sprong. Soms ontdekt men onder het zichtbare schilderij een totaal andere voorstelling omdat men in de tijd dat dit schilderij gemaakt werd niet over een nieuw doek beschikte of er gewoon het geld niet voor uit wilde geven. In sommige gevallen kon door middel Van een röntgen-onderzoek de auteur, worden vastgesteld. Ook worden er in teressante ontdekkingen gedaan hoe de oude meesters tijdens of na het schil deren van gedachten veranderden en modificaties in het oorspronkelijke schilderij aanbrachten. men nrs.) (1700 Tilbur mond nrs.). Door de indienststelling van de Itaro’s (internationale tariefoverdra- gers) te Eindhoven, waarvan levering en montering geschiedde door Philips Bedrijfsapparatuur Neder land, kan het gehele district ’s-Herto- genbosch nu gebruik maken van de faciliteit tot internationaal telefo neren met vele landen. - Door de vraagexplosie naar telefoon aansluitingen steekt het euvel van de wachtlijst opnieuw de kop op. De tot circa 7300 gereduceerde Afgelopen weekend begon de laatste tentoonstelling die dit jaar in het Na tuurhistorisch Museum plaats vindt. Onder de titel ’Mens eh Natuur’ kwam een expositie tot stand over milieu hygiëne en natuurbehoud. Ook in Brabant zijn in deze eeuw de natuurgebieden sterk verminderd. Door industrievestiging, woningbouw, aanleg van autowegen, ruilverkaveling e.a. wordt steeds weer een aanslag gedaan op onze natuurterreinen. Hier komt bij dat de mens thans ook het leefmilieu op vele plaatsen onleef baar maakt door luchtvergiftiging, wa terverontreiniging en bodemvervuiling. Dit bijzonder actuele vraagstuk wordt op de tentoonstelling ’Mens en Natuur’ op zeer indringende wijze behandeld. Toepasselijke films en kleurendia’s wor den op geregelde tijden vertoond. De winter-expositie ’Mens en Natuur’ is voor iedereen dagelijks te bezichtigen van 2-6 uur in het gebouw van het Natuurhistorisch Museum Klooster straat 26, achter de stadsschouwburg. 3e en,laatste week Oswald Kolle’s Bijvoorbeeld overspel. particuliere telefoonaansluitingen dat 27 pet. hoger ligt dan in 1969. vervallen aansluitingen achterbleef bij het jaar 1969 nam de nettovraag met circa 66 pet. toe tot rond 22.000. Tegenover deze vraagexplosie staat een bruto aanleg van 29.000 te lefoonaansluitingen en een netto toeneming met 17.500 abonnees, hetgeen 30 pet. hoger ligt dan het niveau 1969. In deze film wordt het beroemde ver haal van de dansmarathon weergegeven, waarmee een groot Nederlands actrice in de jaren voor de oorlog successen oogstte door haar solotoneel. De tra giek van verschoppelingen, die alles moeten offeren aan publiciteitscampag nes en tot de uiterste uitputting ge raken bij hun streven om tenminste het dagelijks brood te verdienen, wordt in deze film gevoelig uitgebeeld. - De werkzaamheden aan het kabelnet waren ook in 1970 weer omvangrijk. Er werd plm. 700 km. grondkabel gelegd. Een belangrijk deel had be trekking op de ombouw van het lo kale kabelnet i.v.m. de stichting van de wijkcentrales Eindhoven Strijp en Vught. In Helmond kwam een zeer omvangrijk project gereed. Het voedingskabelnet voor de wijk- centrale De Vliert te ’s-Hertogen- bosch, alsmede de kabelvoorzienin- gen in Best, Kaatsheuvel, Waalwijk, Eindelijk is Orange Julius ook op het Continent neergestreken; 11 december j.l. werd in Amsterdam, op het Damrak 61, het eerste Orange Julius restaurant in Nederland officieel geopend. Het restaurant, dat in de Verenigde Sta ten erg popu lair is - er zijn daar ruim 400 vestigingen - heeft een open keu ken, zodat ieder de bereiding van zijn menu nauwkeurig kan gadeslaan. Ook de Nederlandse vestiging is uitgevoerd in de typische Orange Julius kleuren: oranje, geel en zwart. De naam Orange Julius is ook de naam van de specialiteit van het bedrijf, Orange Julius drank, die naar ‘gehei recept wordt bereid uit verse sinaas appels, die aan het buffet worden ge perst. Behalve dit ’verduiveld lekkere drankje’ - vandaar het duiveltje in het beeldmerk - zijn er Juliusburgers, diver se soorten hot dogs en kroketten te krijgen. Om in het bezit van deze spe cialiteiten te komen, dient men de be stelling aan het buffet op te geven om deze even later zelf in ontvangst te nemen. Onze hoofdstedelijke vestiging werd in Europa voorafgegaan door twee Oranje Julius restaurants in Londen. Het is de bedoeling dat er de komende 5 jaar 25 Orange Julius vestigingen in Nederland komen. Het zijn steeds weer dure reisjes naar de Noordelijke provincies voor Willem II in telkens opnieuw lastige wedstrijden, pie tegen Heerenveen zal stellig geen Uitzondering zijn, want alle Friese en Groningse teams bewaren hun felste «pel voor de thuiswedstrijden, waarbij ie doorgaans worden ondersteund door ten publiek dat meestal alleen oog kleeft voor de prestaties van de eigen favorieten. Het handjevol Tilburgse sup porters dat de verre reis gaat meemaken Izal daaraan niets kunnen veranderen. l)e getrouwen, die met de Reis- Srereniging meegaan, moeten vroeg op. Het is vertrekken geblazen op het Lie- Jvevrouweplein om 9 uur. Aanmelden IWeth. Goyaertsstr. 6 en bij Reisbureau De Toerist’ zaterdag van 3 tot 6 uur. Jtel. 21732). JWat de kansen van Willem II betreft £ijn we niet pessimistisch, want er zijn intussen enkele blessures geheeld én dat geeft Jaap van der Leek wat meer arm slag bij de samenstelling van zijn team. 'Het Willem II-reserve-team wacht een •zware strijd zaterdag om half drie op eigen veld tegen FC Utrecht-B. In dat n speelt heel wat tweede ifuseerden gevormd door elox, DOS en Elinkwijk. die voor forse bedragen ir op de transferlijst stonden. list daardoor een wedstrijd in zien. wijzen wij nog even op het Ijubileum-rikconcours dat inmiddels suc- J cesvol van start is gegaan en alles bijeen itien weken zal voortduren. Bij Pas Bui gen wordt de strijd gespeeld. i- nog op gewezen, dat in het illeen voor subsidie in aan- g komen woningen, die vóór rijn gebouwd. Verder geldt de g in beginsel alleen voor particu- dus b.v. niet voor N.V.’s, pen- mdsen enzovoort. De inhoud van het voorwoord is totaal vernieuwd. Gestreefd is naar een duide lijke rubricering van de volgende onder werpen: bijzondere telefoonnummers, telefoongidsen, telefoonverkeer, tarie ven telefoonverkeer, telefoonappara- tuur en de woonplaatsenlijst. De in de oude gids opgenomen ’Voorwaarden van aansluiting’ komen in de nieuwe niet terug. Hiervan wordt een aparte uitgave gemaakt die de bestaande abon nees op aanvraag gratis kunnen ontvan gen en die aan iedere nieuwe telefoon abonnee zal worden toegezonden. Het gehele voorwoord is met tekenin gen verluchtigd teneinde het geheel aan trekkelijk en goed leesbaar te maken. De nieuwe omslag en het voorwoord van de telefoongids moeten gezien wor den als een eerste stap in de totale ver nieuwing van de telefoongids. De nieuwe gids voor het district ’s Hertogenbosch verschijnt in een oplage van 330.000 in juni 1971. Vóór het nog de wat u zó. Om te beginnen sluit u de hoofdkraan en opent u het aftapkraantje dat zich vlak bij de hoofdkraan bevindt. Daarna draait u alle kranen open om de leiding leeg te kunnen laten lopen. Vergeet niet de gasgeiser of de boiler volgens de voorschriften af te tappen. Dan moet de w.c. worden doorgetrokken. Een handvol zout in het waterslot (de af voer van de closetpot) voorkomt ook daar bevriezing. Blaas tenslotte de lei ding nog eens door om ook dat laatste restje water in dat bochtje in de leiding er niet in te laten. Want juist in dat bochtje kunnen toch nog ongelukken gebeuren. U zet natuur'- mertje onder ius, een van de uit de tijd van dat in de National Gal- Met ’Kodak töntgenfilm’ is rij en niet dat ikelijke werk laphael is. illery Londen Een recent voorbeeld van zo’n onder zoek is het vaststellen van de authenti citeit van een schilderij van de Italiaan se meester Raphael voorstellende Paus Julius, waarvan twee identieke afbeel dingen, één in het Uffizi-museum in Florence en de ander in de National Gallery te Londen, bekend zijn. Alge meen werd aangenomen, dat het schil derij in Florence echt was en dat in Londen een kopie. Vorig jaar ontstond er enige twijfel aan of een en ander wel juist is. De medewerkers van de Natio nal Gallery besloten toen het Londense schilderij met behulp van röntgen stralen en de ’Kodak Industrex D Rönt- genfilm’, die speciaal ontworpen is voor het onderzoeken van zulke gevoelige objecten, op zijn hoedanigheid te tes ten. Een zelfde onderzoek werd ook door de mensen van het Florentijnse museum uitgevoerd. Zo’n onderzoek berust op 1 de verschillende pigmenten waaruit de verf is samengesteld een verschillend absorbtie-vermogen voor röntgenstralen bezitten. Lood, dat in verschillende wit- resultaten. Het bleek, dat er oorspron kelijk ook in deze hoek gekruiste sleu tels voorkwamen, maar dat deze later geheel zijn overgeschilderd. Een wijzi ging van het oorspronkelijke idee dus. Omdat een schilderij over het algemeen röntgen-fotografisch gezien vrij grote afmetingen heeft, fotografeert men het in gedeelten. De moeilijkheid hierbij is die plaatsen te vinden waar men moge lijk veranderingen aan het oor spronkelijk idee van de schilder kan vaststellen. Reeds in de vijftiger jaren heeft men het hoofd op dit schilderij onderzocht maar dat leverde geen ’Pen- timenti’, het oorspronkelijke idee van de kunstenaar, op. Vorig jaar heeft men de linker bovenhoek van het schilderij aan een nauwgezet onderzoek onder worpen en dit leidde tot verrassende hoofdkraan) om het water dat uit de leiding loopt op te vangen. Als uw hele leiding leeg is, sluit u de aftapkraan weer en kunt u rustig gaan slapen. De volgende morgen éérst alle kranen sluiten voordat de hoofdkraan open gaat. Alleen uit de hoogstgelegen kraan moet u de lucht in de leiding laten ontsnappen. Een bevroren waterleiding is geen zaak die door uw waterleidingbedrijf wordt opgeknapt. Dat is werk voor uw lood gieter. En het herstel van de waterlei ding in uw huis gaat u geld kosten, want er moet veel werk worden verzet, en u moet soms ook nog lang wachten voor u aan de beurt komt. Wie in de winter enkele dagen van huis gaat en zijn huis onverwamrd achter laat, doet er goed aan vóór het weggaan de waterleiding af te tappen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1971 | | pagina 5