ESS 1 YAMAHA so super l pïétvan iersel 1 II De Jantjes op 20 en 21 dec in de Stadsschouwburg /JJi De miniski verovert Zwitserland tR^TNAt+tfRlTj^o - Kerstmarkten in Duitsland Aniiiliink SALAMANDER Manege Het Laar organiseert Kerstnachtrit naar Nieuwkerk ’Geologische activiteiten’ in Den Bosch Geslaagden Rode Kruis Colonne Het slachten van kleine dieren Folder over het beroepsrecht Soc. Verzekering The Blue Note 9^1 Rterspdo SKI PLEZIER U St.,I ■CIASSIC^ Waarom niet een alternatieve kerstkaart? MET INTERSPORT hamers van hooll Donderdag 17 december 1970 - pagina 13 DETILBURGSE KOERIER 970 pagina 12 Meesterstukje van Techniek de motor van TEL. 20922 TILBURG FINANCIERING MOGELIJK Geef je leven vaart met deze betere machine (’s woensdags na 13.00 uur gesloten) ENSCHOTSESTRAAT 164 genoeg >leem is r,80 TUINSTR. 65 jaar enigii Wilma zilver Metallkid [3EEBHE3 Tilburg Jul. v. Stolbergstr. 19 van Cabaret Dancing I ZONDAGS GEOPEND Heuvelstr. 50 (Hoèk WillemUstr.) QUICK SLHVICI BEGRAFENISSEN AXI - HENDRIKS ELEFOON 20820 ■e kin- >or de van mineraler trok in één da de Kerstmarkt nijen voor de k die niet is terug- Internationale I isterie van Maat ij de >logie i worden gebruikt 1ST.DIONYSIUS |v/h ROOMS LEVEN Feest in zilver 1 waar- liet van rige Mi ere. ste ex- riaal Nightclub Veemarktstraat 36-38 - Tilburg miniski’s te ie winte gebit mini Alle onderdelen en acces soires van Vespa in voorraad nu ook met voor- en achte vering. f627,1 enkele p Berlijners '•■‘?n in jkM’k'/fl Centrum: Tuinstraat 65 £232233 f Zand: Dr. Ahausstr 2_ Tante Piet? i kan men langzamer- sgijnenhof een modern ren door Karei Appel... de film, en men het tekstboek nog eens lere keer weer door gegi dijk stuk vakmanschap nis opnieuw dwong om hier en DAC EN NACHT BEREIKBAAR brillenmaker antjes een Volkssti u ziet, één met eer Wat bij de lezing, waarbij men dus vol ledig op de tekst geconcentreerd is, tel kens weer verbluft, is de dialoog, in niemand één woord zegt dat nit binnenuit schijnt te komen, en waar geen lettergreep teveel in staat. Wat hier volgt is de langste alleenspraak RIJWIELEN-BROMFIETSEN LAURANVAN GULIK BREDASEWEG 264 TILBURG TEL.26864 Hoewel het de bedoeling is dat men in het algemeen deze folder via de uitvoe ringsorganen verkrijgt, kunnen belang stellenden haar ook bij het VSV aan vragen. tevoor- i (met ichten ingers; scène zetten zijn er ge foto ider ’n vuile e dokter had bang mee >eter was. wou en TILBURG'S OUDSTE KATH. BEGRAFENISONDERNEMING Zelden heeft men een aangrijpender be schrijving van een begrafenis op zee ge lezen. m m| m M Bromfietsspecialist geleden 250 mil- 1 het onderwerp lichtbeelden, die >m 20.00 uur ge- Stem ronden rijn. Het aan En ten slotte Berlijn! Op enkele pun ten der stad kwamen de Berlijners al bijna anderhalve eeuw geleden in de avonduren van de Adventtijd bijeen om op de Kerstmarkt geschenken en lek kernijen voor de Kerstdagen te kopen. is even oud als vermaard. een in het Latijn geschreven St. Barbara, de 4de december, en op de Heilige Avond. Zij is de traditie trouw gebleven, al wordt thans gedurende deze dagen niet meer verlicht met kaarsen en i. Maar al te felle verlichting, zoals door schijnwerpers, is niet de Markt staat thans een Kerstkribbe, waarvan ilige Kerstmis herinneren. Boeren in Frankische Om daarbij de behulpzame hand te bie den, heeft het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering (Rhijnspoorplein 1, Amsterdam) zojuist een folder uitge geven die de gewenste informatie ver strekt. geschool en slaag- voor zijn docto- "•■omoveerde hij v ,/etenschappen dings- r-ns, E. Zoontjes. lagden als voor de. i felicitatie op zijn Elegante Mode von Bij honderdduizenden staan we ons binnenkort weer in boekwinkel en warenhuis te verdringen rond de kaartenstalletjes met meer of vaak minder geslaagde Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Het lijkt wel of het zo moet zijn, of er niet te ontkomen valt aan de besneeuwde kerktoren tjes, de sterrenhemels vol gouden spikkeltjes, waarin vaak ook de engeltjes niet van de lucht zijn. Het zij zo - maar het kan ook anders. Want u kunt zelf ook iets gaan tekenen of de kinderen vragen om iets aardigs te maken. Maar de moeilijkheid is altijd hoe aan i exemplaren te komen, ’n Gemakkelijke oplossing van dit probl te bereiken met zelfs het eenvoudigste fototoestel. U kunt dan nog diverse kanten uit óók. Het resultaat is, dat u over enkele weken aan familie, vrienden en kennissen een echt persoonlijke wens kunt sturen. (kinder- jt er maar helemaal i met uw toestel het een gróte te- sn, maar meer dan hoeft u er toch /en om een goe- ;n. Sklset Spezial: essenhouten ski, 20 lamellen. Wit celluloid oberkanten, zwart plastic zijkanten, P-tex loopvlak en vertande staalkanten, Super Auto matic bindungen, met vangriemen, clips en montage 149a" Skiset Carrera: glasfiber versterk te ski met plastic dekplaat en cel luloid oberkanten, gegoten witte I zijkanten en P.E. belag, ingebouw- L de punt- en eindbeschermers, Sa- lomon S404 bindung, aluminium /‘j skistokken met vangriemen, clips w en montage öre 199- Intersport Jet 70, P.V.C. schoenen va. 87.50 Kerstmarkten behoren tot de grote attracties in het Duitse winter seizoen. Een paar voorbeelden: De ’Christkindlesmarkt’ te Neurenberg In 1697 werd zij reeds vermeld in geschiedenis dezer stad. Zij begint op eindigt op de Heilige Avond. Zij is de de stad thans gedurende deze dagen r olielampen. Maar al te felle verlicl toegelaten. Midden op de wanden aan de Heil klederdracht komen er Maria en haar kind begroeten. Men ziet er de Koningen, gehuld in kostbaar gewaad. En om deze bribbe zijn de geschenken tentoongesteld. Door de straten rijdt een oude paarden- koets, geleid door een in historisch gewaad gehulde postiljon, die Kerstliederen uit een hoorn blaast. Met St. Barbara wordt de Markt plechtig geopend. Op het koor van de Frauenkirche verschijnt dan het stralende Kerstkind. Dan weerklinken Kerstliederen. Neurenbergse deren trekken met zelfvervaardigde lantarens van de Markt dooi stad. nemen de uitvoeringsorganen iale verzekering vele duizenden n, meestal tot genoegen van srden die daardoor in het ge- of verstrek- het in een dat men het uoiissingen niet eens niet weet hoe men ;id over de gang van ’repen, niet alleen ip, maar gegrepen i daar van zoon of dochter die een kaarsje van de verjaardagstaart uitblaast e.d. met een foto die u nog gauw even gaat maken. Daarvoor kunt u alvast iets van de kerstversiering schijn halen, zoals kerstballen één of meer vertekende gezk erin), kerstklokken en/of -slir maar u kunt ook iets in scène z, en als u even goed nadenkt r mogelijkheden voor ’n aardige te over, of met een foto van een mooie )tekening. Het ligt aan hoe dichtbij u Jcunt komen en of 1 kening moet worder anderhalve meter 1 nooit vandaan te blijve de (flits)-foto te maker Talloze tentjes sieren de Christkindl- markt van München. Op een podium blazen muzikanten Kerstliederen. De Heilige Familie en de Koningen uit het Morgenland ontbreken natuurlijk niet. En dit alles speelt zich af vlak bij het steeds kloppende hart van München. In de 14e eeuw stond de Markt, daar waar zich thans de trotse in Renaissancestijl gebouwde Michaelskerk verheft. Na de jongste oorlog belandde de Markt in de oude stad, waar thans alles, wat Kerst mis te bieden heeft, verkrijgbaar is. En het zo ijverige München houdt hier de tradities in ei die in het hele stuk voorkomt. Het is het verhaal dat een koloniaal doet over het einde van een kameraad met de anderen uit ’Jan Oost’ gekeerd -’Die Blauwe had daargind ziekte te pakke gekrege. De ’m angeraje niet met de Palembar te gaan en te wachte tot ie be. Maar dat verdomde-die... Hij zou naar Holland. De ochtend dat we afvaarde, is-is as ’t ware na boord ge- krope, want lope kon-ie nie meer, ’t Kwam uit zo-as de dokter gezeid had. Op ’n regenachtige nacht, we ware juist de linie gepasseerd, het de Blauwe af scheid van ons genomen. De volgende morge hebbe we ’m de laatste eer be- weze. Nooit zal ik dat ogenblik ver- gete... Met ontblootte koppe stinge we op ’t dek, al die gelukkige Janne die na Holland terugginge. De schele en ik, as oudste vrinde van de Blauwe hebbe on ze sobat ’t dek rond gedrage en de kist bij de valreep neergezet, en toe: ’Eén, twee, drie, in Godsnaam’. Daar ging ie, Blauwe Toon, die nergens voor deugde, maar die toch een hart in zijn donder had’.- Fossielen van 500 miljoen jaren g en vulkanische gesteenten van 2! joen jaar oud vormep van een lezing met lie vrijdag 11 december om 20.00 t houden wordt door de heer P. vers, voorzitter van de Stichting Geolo gische Aktiviteiten. Plaats van samen komst is Hotel-restaurant ’Central’, Markt 51-57 te Den Bosch. De lezing is getiteld: Op trilobieten- en syenieten- jacht in Zuid-Noorwegen. Geologie en mineralogie zijn tegen woordig hobbies, die door steeds meer Nederlanders bedreven worden, maar gebrek aan kennis, aan onderling con tact en... aan bergen belemmert vaak de weg. Om aan de eerste twee manco’s tege moet te komen zal op genoemde avond worden opgericht de ’Kring Den Bosch’ van de Stichting Geologische Aktivitei ten. Den Bosch zal hiermee de tweede plaats zijn, waar een centrum van deze stichting gevestigd is. Hoe groot de belangstelling is rond Am sterdam? De door de Stichting geor ganiseerde GEA-beurs voor ruil, koop en verkoop van mineralen, fossielen en gesteenten trok in één dag 3.000 bezoe kers. De cursussen worden door 150 deelnemers gevolgd, sommigen moeten er meer dan 100 kilometer per keer voor reizen. Het wintersportland Zwitserland geeft in het propageren van de miniski- methode de toon aan. De Zwitserse ski- scholen, met speciale klassen voor het miniski-onderricht, zorgen ervoor, dat deze methode hoe langer hoe meer aan hangers krijgt. Gedurende de eerste lesdagen ski’s van slechts 65 cm lengte g en onmiddellijk de techniek van de ’hoog-diep-beweging’ geleerd. De begin neling leert op deze miniski’s de eerste beginselen van de skisport en het ma ken van een kleine afdaling. Spoedig worden deze ski’s vervangen door 100 cm lengte, daarna van 130 cm lengte en - meestal na een week tot 10 dagen - door ski’s van 160 cm. Proeven wezen opmerkelijke resultaten uit; zelfs oude re dames, die nog nooit op ski’s hadden gestaan, maakten op de eerste morgen al een eenvoudige slalom! - Nederlan ders, die de vorige winter voor het eerst de miniski-mvthode probeerden en daarvoor nog nooit op ski’s stonden, ondernamen na 3 tot 6 dagen afdalin gen over pisten, die vroeger alleen voor geoefende skiërs waren weggelegd! Deze skimethode maakt het noodzake lijk, dat in de plaatselijke sportzaken ski’s in de vier standaardmaten disponi bel zijn. Meer dan 60 van de rond 160 Zwitserse wintersportplaatsen - we noe men voor de vuist weg: Adelboden, Arosa, Davos, Engelberg, Flims, Klos ters, Lenzerheide, St. Moritz, Saas-Fee en Zermatt - hebben in hun skischool speciale klassen vóór de miniski- methode en in de plaatselijke sportza ken zijn miniski’s te huur. Het oude wintersportland Zwitserland is modern gebleven. Probeert u toch ook eens de miniski! Het is reeds voor de derde maal dat Ma nege Het Laar een dergelijke nachtelijke kersttocht organiseert en ieder jaar wordt de belangstelling groter. Voor be langstellenden is nog deelname mogelijk. Zij zullen echter wel per eigen gelegen heid naar Nieuwkerk moeten gaan en helaas zal er voor hen geen gelegenheid Te Rothenburg ob der Tauber wordt al eeuwenlang een ’Reitelersmarkt’ gehou den. Op de Marktplatz staan tenten ge schaard om een grote verlichte Kerst boom. Hier verschijnt de ’Reiterle’, de ruiter, te paar - vermoedelijk een herin nering aan de oude Germaanse God Wodan. Aan dit feest neemt overigens ook St. Nikolaas deel. De kinderen trekken langs de oude Kerstkribbe, die op de binnenplaats van het Raadhuis staat. En leerlingen der volksscholen lopen zin gend door de stad. S TEL. 23542-25783-33387 b.g.s. en tel. 332(6 MODERNE AUTO'S ZEER VERZORGDE UITVOERING In de kerstnacht van 24 op 25 december zullen een vijftigtal ruiters van Manege Het Laar op de Rielseweg te Tilburg een rit per paard maken van de manege naar het klooster van Nieuwkerk onder de gemeente Goirle. Daar wordt om twaalf uur een plechtige nachtmis opgedragen door Pater B, Brekelmans van de Rooi Pannen. Dokter J. Swaak uit Tilburg zal de predikatie verzorgen. Na de H. Mis, die ook instrumentaal zal worden opgeluisterd, is er voor de deel nemers een kerstontbijt, dat wordt verzorgd door de zusters van het klooster. Daarna gaat de rit per paard weer terug, waar men bij het eerste ochtendgloren hoopt te arriveren. De Jantjes een Volksstuk, maar dan, zoals u ziet, één met een hoofdletter, omdat het een stuk voor héél ons Ne derlandse volk is. Alle sentimenten die wij als bewoners van een landje aan de zee bezitten, komen er beurtelings in aan bod. Bovendien zijn ze gedoseerd met een meesterschap... dat misschien helemaal geen meesterschap was, maar alleen op een groot natuurtalent duidt. De intrige van het werk is eenvoudig maar levensecht. Bouber zélf sprak trouwens helemaal niet van een toneel stuk. Hij noemde het ’Volksschets in 5 bedrijven’. Wie 'De Jantjes' zegt, zegt of denkt daar meteen 'volkstoneel' bij. Wanneer men daarmede bedoelt dat het werk een maatschappelijke klasse belicht die men 'het volk’ pleegt te noemen, kan men het met deze kwalificatie eens zijn. Wil men er echter mee zeggen dat het, evenals de 'smartlappen’-industrie, afgestemd is op een bevolkingslaag die men artistiek niet te hoog mag aanslaan, dan blijven er twee mogelijkheden over: óf men behoort bij 'het volk’ in de geringschatten de betekenis van het woord, of men moet fel tegen de laatstbedoelde opvatting protesteren. Indien men De Jantjes talloze malen heeft gezien, zowel op toneel als op herleest, dan wordt men er iedt uit bewondering voor een dergel door een ontroering die telkei stiekem een traan weg te pinken. Zelfs gedurende de oorlogsjaren bleef de Berlijnse Kerstmarkt gehandhaafd. Thans is zij in de tentoonstellingshallen aan de voet van de Funkturm, de radio- toren, ondergebracht. En die groots verlichte toren maakt de indruk van een imposante Kerstboom. Hier wordt ook voor gezelligheid ge zorgd. Zo geniet men er van een pop- penspeltheater, een kinderkoffiehuis, ateliers van kunstenaars. En elk jaar lokt deze Markt meer dan een kwart miljoen belangstellenden. In de beide voorgaande winterseizoenen heeft zich in Zwitserland door de op komst van de miniski’s een nieuwe ten dens in het leren skiën aangekondigd. De miniski-methode bevindt zich nog in een ontwikkelingsstadium, het hele systeem in volle ontplooiing. De grote voordelen voor de beginneling zijn het veel sneller leren maken van ski-afdalin- gen en het praktisch uitgeschakelde ge vaar van ongevallen. In 1967 ontwikkelden de Duitsers Martin Puchtler en Dr. Weber deze nieuwe miniski-methode om het tradi tionele skiën nieuwe impulsen te geven. Deze beide pioniers gingen ervan uit, dat de tot dusverre gebruikte ski’s met een lengte van .180 tot 200 cm vele beginnelingen voor grote aanvangsmoei- lijkheden stelden. Met kortere ski’s tjj- dens de eerste lessen genieten de nieu we ’sneeuwhazen’ al van het eerste mo ment van het genoegen dat een ski-afda- ling biedt. V. Noije, J J. A. Rijm donk, Th. lems. Dames: A. Berkelmans, J. Brands- Mathon, A. Coolen, H. Driessen-Muur- mans, A. de Laat, P. de Laat, C. de Laat-Brokken, J. Maas, J. Moeskops- Willems, S. Schepens, A. Smulders, Th. Staps-Wijdemans, E. Verstegen, H. Wijdemans en M. 7 Zowel voor de geslaa Colonne is hier een plaats. Dr. Chr. J. L. Bertholet benoemd tot lector Bij de Sociale Faculteit van de Katho lieke Hogeschool te Tilburg is met in gang van 1 januari 1971 benoemd tot lector in de algemene sociologie, in het bijzonder de sociologie van de ontwik kelingslanden DR. CHR. J. L. BERTHOLET TE MOERGESTEL. De heer Bertholet studeerde Sociologie aan de Katholieke Hogeschool en slaag de in 1954 cum laude raai examen. In 1965 proi tot doctor in de Sociale We op een proefschrift ’Het ontwikkelings probleem in sociaal perspectief’. Het benodigde aantal exemplaren kunt u zelf of in overleg met uw fotospec aalzaak laten afdrukken. In het laatst geval kunt u voor een klein bedrag e> tra afdrukken laten maken op special fotopapier met een Kerst- en Nieuw jaarswens, bedrukt met een mooie let ter. Van 1956 tot 1957 was de heer Bertho let verbonden aan het Ministerie van Defensie als hoofd ad interim van het Bureau Selectie Aangelegenheden van de Koninklijke Luchtmacht en was als zodanig direct betrokken bij het ont werpen en uitbouwen van het tegen woordige Luchtmacht selectiesysteem. Van 1959 tot 1960 was hij als sociolo gisch research-deskundige van UNESCO spektievelijk werkzaam in Thailand Calcutta. Van 1960 tot 1963 was de heer Bertho let V.N.-ambtenaar en hoofd van de onderafdeling Internationale Organisa ties op het Ministerie van Maatschappe lijk Werk. Van 1963 tot 1965 was hij als weten schappelijk ambtenaar verbonden aan de Katholieke Hogeschool te Tilburg. Van 1965 tot 1969 was hij hoofd van de Nederlandse Werkgroep belast met de oprichting van een Sociale Faculteit aan de Katholieke Universiteit van Peru. Van 1969 tot heden vervulde hij leeropdracht Ontwikkelingssociolc te Tilburg. meer zijn om aan te zitten aan het kerst ontbijt, omdat de ruimte nogal beperkt is. In de stoet die om ongeveer 10 uur vanaf de Rielseweg vertrekt, gaat ook een huifkar mee, waarin een aantal deel nemers zal plaatsnemen. Via de Rechte Heide en de Nieuwkerkse Dijk hoopt men Nieuwkerk te bereiken. Het kerkje dat bij het klooster staat werd tot voor enkele jaren bediend door de Paters van de H. Familie; het klooster is thans een conferentie-oord en staat op de Neder- lands-Belgische grens aan een zandweg. Belangstellenden die deze bijzondere nachtmis wensen mee te vieren kunnen zich in verbinding stellen met Manege Het Laar, tel. 34136. Ter bestrijding van te maken kosten zal een bijdrage van 2,50 per persoon worden gevraagd. Hier zijn drie mogelijkheden: met de aardigste foto die u onlangs gemaakt hebt. Dat kan een vakantie foto zijn, een Kerstfoto van vorig jaar of nog langer geleden, een foto De liedjes behoeven geen enkel woord van aanbeveling; ze zijn stuk voor stuk gemeengoed van heel ons volk gewor den. Kort voor Bouber’s dood (2 februari 1963) stelde iemand hem voor ’De Jantjes’ te laten omwerken tot een mo derne musikal-komedie. Gelukkig heeft Bouber ’nee’ gezegd. Want wat valt aan deze volmaakte een heid van tijdsbeeld inhoud, tekst en liedjes te moderniseren? Sex erin bren gen? Een spijkerbroek - ballet er in? De meiden zich laten uitkleden tijdens de dansavond bij T Kom nou! Dan hand ook het Bej kleurtjè laten geve Op dinsdag 24 november j.l. legden 45 leden van de Rode Kruis Colonne Til burg hun examen af, ter verkrijging van het diploma E.H.l.O. (Eerste Hulp In Oorlogstijd), waarbij slechts 2 leden af gewezen moesten worden. De namen van de geslaagden zijn: Heren: H. Bax, F. Bencik, J. Bergmans, G. Brands, A. F. Coolen, A. M. Coolen, J. C. Coppens, A. v.d. Dries, J. G. H. v.d. Dries, J. J. D. v.d. Dries, H. v. Gurp, Th. Jansen, J. Kooijmans, M. v.d. Laak, A. de Laat, G. de Laat, Th. Laurijssen, A. v.d. Meer, J. v.d. Meer, J. v. Noije, J. v. Oudheusden, J. Rovers, nen, J. D. Rijnen, J. Schapen- 1. Spijkers, P. v. Vugt, P. Wil- Jaarlijks der socia beslissingen, de verzekerd not komen van uitkeringen kingen. Vanzelfsprekend is aantal gevallen mogelijk met de genomen beslissii is, maar eenvoudig zijn ontevredenheid over de gang zaken moet kenbaar maken. Het een voudigst is het vragen van nadere inlich tingen, maar als dat niet bevredigend verloopt, blijft slechts de weg van het in beroep gaan open. Het beroepsrecht is echter geen eenvoudige zaak. Men moet op allerlei dingen letten, zoals op het vrij snel verstrijken van een beroepster mijn, de wijze waarop een klaagschrift het best kan worden opgesteld enz. Elk jaar bereiken de Nederlandsfche Vereeniging tot Bescherming van Die ren uit alle delen van het land klachten, dat kleine dieren als bijv, pluimvee en konijnen, op vaak afschuwelijke wijze worden gedood. Haar zijn gevallen be kend, dat konijnen levend gevild, en ook dat kippen levend werden geplukt. Er zijn in ons land verschillende aba- toirs, waar men voor zeer geringe prijs de dieren kan laten slachten, het vlees wordt dan ook nog door deskundigen gekeurd. Men kan zich voor het slach ten van dieren ook tot bona-fide poe liers wenden. Dierenbescherming wijst er voorts op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en der gelijke voor de wet strafbaar is en dat hiertegen door de politie en de over het gehele land verspreide inspecteurs der vereniging zal worden opgetreden. Houdt bij de jaarwisseling ook uw die ren in huis: maar al te dikwijls worden ze door het vuurwerk in paniek ge bracht of'lopen zij ernstig letsel op. SPORTAFDELIMG I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 13