Milieu-verontreiniging is iets wat ieder mens aan moet gaan I mi z z JANSSENS fjANSSENSj ROUND UP EEN OPVALLEND GOEIE SIGARET 25 voor 1 GULDEN Pensions buitenlandse werknemers worden voor driekwart afgekeurd NEW /MSN ZUIVERE LUCHT, HELDER WATER, ZACHTE MUZIEK H. de Zeeuw k |caiQinada| en NG BROEK PERZISCHE TAPIJTEN ■Pmiöcije tapijten Concert in kerk van het H. Kruis Gebedsoffensief bij de Clarissen Gouden Jubileumconcert SHIRAZ TAFELKLEDEN 127, 128 x 80 UITZOEKEN I Onze omstreken zijn nog gezond, dat moet zo blijven Een zaak die het hele publiek op fundamentele manier raakt WEEKBLAD VOOR HET HART VAN BRABANT TEMOELAWAK tabletten in huis te hebben van Singer. ”De Centrale Markthal” r 1970 - pagina 16 Oplage 53.700 ■HM HAZENBOUT Eet nu eid Wilde dieren zijn, gevini JAGERS WIJZE bereid op „ALBERTVILLE” Nleuwstraat 172 (hoek Trouwlaan) - Tilburg - Tel. 04250-24754-31553 In verband met de komende feestdagen verschijnt „DE TILBURGSE KOERIER” Verslaving UHS3 ie er Speciale donderdagavond-markt van 19.00-21.00 uur. 045 - 214250 Perzen kiezen bij PHILIPS UTA Deze markten zijn uitsluitend toegankelijk voor winkeliers. Dagelijks verse aanvoer, uitgebreide sortering. Kom óók Gezellig en vertrouwd In: Herberg ;zind is daarmee ir uitkomt. root iet moet uitgangspunt itenlandse wei' Tot de heropening 20% KORTING op lopers en grote tapijten voor eetkamer en salon Perzische Tapijten Besterdring Hoek Molenstr. Veldhovenr. 2 Tel. 31532 Ultaluitend verkrijgbaar op de Tilburgse zaterdagmarkt Let op de rood-gele vlagl I I 1er worden laald uit de je toekomst een van de sters worden voor het t< Keuze uit 1000den verschillende Alle met certificaat vóór KERSTMIS op dinsdag 22 december vóór NIEUWJAAR op woensdag 30 december le houdt za- lal voor zijn Modehuis v. Gorp - v. Helvert Koestraat 89 UITGAVE J. DE BEER LID VAN DE N.H.H.P. REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N.S.-PLEIN 14 TILBURG TELEFOON 04250 - 30783 POSTGIRO 1126745 Verschijnt In geheel Tllburg-Golrle-Dongen-Loon op Zand-Berkel-Enschot-Moergestel-Hllvarenbeek en Udenhout n >22 t geheel net min worden >edgekeurd jns werden onauiaoaar, de hedendaa lawaai, uiteinde kan. Da ons tof. geeft het Til- i Koor in de rof. Cobben- optreden en na de gedwongen samenzijn oegang f. 2,50. Aar testeren protes- brieken •naar weinig slang is, dat ilieren in de Donderdag 10 december 1970 13e jaargang - no. 693 BELANGRIJK RAPPORT VAN ACTIE GROEP Je ziet het direct helemaal „Canadian Stocks” of beter gezegd die Franse fabriek die alles maakt en waarvan wij een heleboel hebben. Lekker volwassen mode voor de allerkleinste vanaf 2 jaar CANADIAN STOCKS L. Krljnen Alphensebaan 14 - CHAAM. Tel. 01619-586. ings- en leefvraag- tenlanders behoor- Bond van grossiers, streven naar verbetering HAMOL huidverzorging PIUSPLEIN 6 HOEK IMMAiTkAATy MEUBELTOONZALEN Koestraat 113 Tilburg Tel 04250-33484 Vrij toegang sen minderwaardig hun huisvest... sid in onze taalwet lopte indruk die sld van de vrije t, leen doordat zJ’ SCHOONHEIDSSALON M.E.A. van BAEST REDEMPTORISTENSTR 153 Tel. afspraak tussen 10-12 uur TILBURG TEL 72599 iep Buiten- wijst uit, zeer veel te men die maken i slapen, iet hoog Van de groothandel in aardappelen, groenten, fruit, zuidvruchten en bananen. Lange Nleuwstraat 172-174, t/o gasfabriek. Is geopend: iedere werkdag 's morgens van 7 tot 9 uur, tevens op maandagmiddag van 1 tot 3 uur. een waardebon voor een x 18 ter waarde van Foto en een waarde- mpraktikumcursus van winnaar van verleden aar, Hoevense prijzen reeds Te zwaar gegeten 7 uw apotheker of drogist\z naar zo'n handig buisje. 'Het Katholiek Vrouwengilde terdagavond in de Studiozaa leden een kerstavond. Voor de pauze zal een koor optreden en na de pauze volgt een ongedwongen samenzijn met tractaties. Toegang f. 2,50. Aanvang acht uur. En niet alleen over Europa; nu al arbeidskrachten gehai uit de Antillen en uit Pa. gemakkelijk verkijken wij er it in de aanvang de animo om gaan werken het degenen, die het ben, dat ook arbeids- lie ons onvoldoende nog aantrekkelijk illen de voorwaar- over de kwestie of milieuverontreiniging een werke lijk hooglopend gevaar is, dan wel alleen maar lastig en irritant. Zoals in alle gezondheidskwesties zijn leken gewend, en terecht, aan de veilige kant te blijven, en ze zullen dus makkelijker luisteren naar degenen, die beroepshalve concluderen dat er groc gevaar bestaat, dat naar iemand die beweert dat he allemaal wel zo’n vaart niet zal lopen. De laatste wordt gemakkelijk bezien als een figuur, die kenne lijk betrokken is bij verontreiniging van het milieu, maar die niet bij machte of niet gez:"z’ So op te houden, omdat hem dat te duui s Harmonie Orpheus en Jmengd Koor Canzonetta sdag 16 december teza- srtuitvoering in de pa- de La lt). Het en tuinbouw; waar -zeer moderne be- smettings- en vooral bestrijdingsmetho- den worden toegepast, is in heviger mate sprake van bodemvervuiling, die renvergiftiging en waterverontreiniging dan daar waar meer met traditionele methoden wordt gewerkt. De verstedelijking van de samenleving en de sterk uitgebreide communicatie langs de wegen, verdrijven de wilde die ren, een proces, dat zich zelfs doet mer ken op de wijde wereldzeeën en in de nog onlangs als onaantastbaar be schouwde oerwouden van Afrika, waar bepaalde heel gewone dieren op de duur worden bedreigd met uitsterven. Geluidshinder is een andere vorm van milieuverontreiniging. Bij straaljagers is de geluidsdreiging wel heel kennelijk onduldbaar, maar alles wijst er op, dat avnuaagse mens zich afhardt op er zelfs behoefte aan krijgt en er lelijk misschien niet meer buiten )at dit leiden moet tot een veran- van de omgangsvormen en dat lame ordelijk met elkaar spreken op deze manier worden bemoeilijkt, is begrijpelijk en aan de manier van spre ken van mensen, die gedurig in lawaaie rige omstandigheden verkeren, duidelijk te merken, ook al ondervinden zij de hinder niet als onaangenaam. - Wij ontvingen een nieuwjaarswens uit Amerika, waarin voor 1971 wordt toegewenst: ’Zuivere lucht, helder water en niet anders dan geluid van zachte muziek.’ Er zijn andere blijken, dat milieuveront reiniging door publiciteitsbedrijven als een handles object is ontdekt en het is dan ook niet anders te verwachten of deze loodzware dreiging moet wel als vanzelf de aandacht gaande houden van iedereen, die niet helemaal buiten de wereld leeft. Nu is milieuverontreiniging een voorwerp van stu die. Leken op het terrein van biologie en natuur kunde kunnen eigenlijk nog geen oordeel vormen Op woensdag 9 december g‘ burgs Christelijk Gemengd Opstandingskerk aan de Pre.. hagelaan een concert ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van de zangvereniging. Aan het concert werken mee Corry van den Brekel, Iet Wage- naar, P. van Rijn, mevr. M. Staps van Abeelen. Uitgevoerd worden 15 pro grammapunten waaronder als hoofd nummer Psalm 103 van E. Mobach. Toegang gratis. Op dinsdag 8 december maakte onze fotograaf aan de bushalte op de Heuvel bovenstaand levendig plaatje. De omcir kelde figuur kan, naar gewoonte, aan ons kantoor de volgende prijzen af ko men halen, f. 10,00 van De Koerier, een waardebon van f. 10,00 van Broer de Laat, een kruidenrekje van de Fa. M. J. van der Kuip, disco-foto 13 f. 30,00 van Hip I bon voor een talen Intersales. De wi week, de heer J. Hoevenas Kanaaldijk 55, heeft zijn in ontvangst genomen. Foto Fr. v. Aarle In de Galerie Den Uyl, gevestigd in de boetiek ’Le Hibou’ van Mej. E. Hensen, aan de St. Antoniusstraat, exposeert vanaf zaterdag 12 december tot 9 ja nuari Joop Liesker tekeningen en ander grafisch werk. De Galerie, die zich in stijgende belangstelling verheugt, is ge opend dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Electronlsche Orgels al vanaf 320,— Ook een ruime sortering muziekinstrumenten BILL COOLEN Glldebroederstraat 19 Hoefakkerstraat 62 (bij Besterdplein) Tel. 23816 eigen omgeving, zich daar niet aan be zondigen. Wanneer men verneemt, dat een bepaald wasmiddel stoffen bevat, die door het rioolwater heen in afvoer- vaarten terecht komen en een onevenre dig grote algengroei bevorderen, wat weer schijnt te leiden tot een overmaat van zuurstof in viswater, dan is men er niet meer daarover de schouders op te halen en zijns weegs te gaan. Philippijne. kistan. Te i ons op, dat zo ver van huis te i grootst zal zijn bij thuis zo slecht hebben omstandigheden, die voorkomen, voor hen zijn. Geleidelijka an zul den beter worden, wat aanleiding zal zijn, dat ook de wat beter gesitueerden Toch is het wel eens goed, als ook een leek, die in zulke zaken niet al te gron dig bestudeerd is, zich afvraagt, of er niet van buitenaf een oordeel te vormen is, dat leiden kan tot een dagelijkse gedragslijn. Men kan ook als leek op zijn vingers uittellen, dat toegenomen produktie ook een toename inhoudt van verbruikte grondstoffen en dus ook van onbruikbare afvalstoffen. zullen gaan deelnemen aan de arbeiders- migratie. Wil ons land deze ontwikke ling kunnen bijbenen dan zal het nu het nog tijd is met grote zorg moeten on derzoeken welke maatregelen er nodig zijn om de huisvestir stukken voor de buit» lijk op te vangen. Zeer veel te wensen We zien dan ook dat waar grote indus trie concentraties zijn lucht en water in heviger mate verontreinigd worden dan in streken met een wat meer ouderwet se economie. Hetzelfde geldt voor land- W DROGIST Een rapport van de Actiegroe landse Werknemers Tilburg dat op dit terrein nog wel ze wensen overblijft, en dat deger beroepshalve met dit beleid te hebben, zo al niet hebben zitten dan toch zitten suffen, en dat het tijd wordt, dat ze wakker worden. Zeer terecht constateert het rapport, dat een goede opvang van de buiten landse werknemer van essentieel belang is voor hem, en dat deze dan ook ge richt dient te zijn op een zo pijnloos mogelijk integratieproces. Integratie dat betekent dus, dat de buitenlandse arbei der een menswaardige plaats moet krij gen in onze samenleving, dat hij er zich In de I zaterdag i offensief i loof gehoi dat God n telijke toe afdrijving de wekeli. gens de I begint. Heintjes 22831. Naschrift redactie: Wij nemen aan, dat degenen, die niet tegen de abortus zijn, maar wel voelen voor de viering van het misoffer volgens de Latijnse ritus om half zeven daaraan gewoon kunnen deelnemen. Het is misschien niet hele maal gewenst als beide instellingen met elkaar worden vereenzelvigd. in moet kunnen bewegen en dat hij de rechten kent, die hem als gelijkwaardige toekomen. Maar, zo gaat het rapport verder: Integratie is niet hetzelfde als assimilatie; de buitenlander moet de kans krijgen zich in onze samenleving een sociaal aanvaarde plaats te verwer ven, maar zonder daarbij zijn eigen identiteit te verliezen. Dit laatste, be houd van de eigen geaardheid, is iets waarvoor niet de arbeider zelf alleen te zorgen heeft, maar waar de hele samen leving waarin ze terechtkomen voor in heeft te staan. Concreet uitgedrukt: als Turken behoefte hebben aan een mos kee, op een centrale plaats, dan is dat niet alleen een zaak van henzelf, die zijzelf moeten financieren, maar dan is dat een Nederlandse aangelegenheid, ook al kan geen enkele Nederlander iets met een moskee beginnen. Niet minderwaardig Door allerlei omstandigheden dreigt de buitenlandse arbeider in onze samen leving het odium te krijgen van, om het maar cru te zeggen, ’iemand die aan onze begrippen van normaliteit ge meten minderwaardig is’. Het kan niet duidelijk genoeg worden gesteld, dat dit een misvatting is. Dit zou - en dan nog met aftrek van alle algemeen menselijke waardigheid - misschien opgaan voor papoea’s, die recht uit het stenen tijd perk in onze samenleving komen, en die inderdaad een scholingsproces van jaren zouden moeten doormaken vooraleer zij de moderne wereld begrepen, maar dit gaat voor de buitenlandse arbeiders, die hier komen niet op; geen enkel be drijf zou er iets mee kunnen beginnen. Zij hebben een andere cultuur dan wij, maar hun cultuur is niet minder. Wan neer zij een minderwaardige indruk ma ken, door hun huisvesting, door hun onhandigheid in onze taalwereld, door de soms verschopte indruk die hun ver blijf in de wereld van de vrije tijd wekt, dan komt dat alleen doordat zij als min- De Koninklijke het Tilburgs Gen geven op woensdag men een concern rochiekerk van het H. Kruis aan i ge Witsiebaan (hoek Sinopelstraat) bijzondere van dit concert is naast het programma zeker de toevalligheid, dat hier twee Tilburgse actieve verenigingen voor het voetlicht treden, die in ’leef tijd’ zeer verschillen. Orpheus werd op gericht in 1864, Canzonetta is pas drie jaar oud. Het programma wordt gedeeltelijk door beide gezelschappen gezamenlijk ge bracht. Begonnen wordt met de uitvoe ring van Bach’s Wohl mir dass ich Jesum habe, 2. Entre le boeuf, 3. Vas- tenavondmuziek, 4. Oh, du fröliche, oh du Selige, 5. kleine suite voor blaas- orkest, 6. Halleluja (Handel), 7. Inns bruck, ich muss dich lassen, 8. l’Arle- sienne suite, 9. Es ist ein Ros entsprun- gen, 10. Land of hope and glory, 11. Stars and Stripes. Het concert begint om acht uur. Orpheus wordt geleid door de heer J. van Rooy, Canzonetta staat onder lei ding van frater Cunibert. Kapel der Zusters Clarissen wordt lag 12 december a.s. een Gebeds- voor het Behoud van het Ge- Mii ouden met als speciale intentie, dering moge verhinderen, dat de wet- met na >elating van opzettelijke vrucht- g een feit wordt. Daarna wordt Kelijkse H. Mis opgedragen vol- Latijnse ritus, die om half zeven Celebrant is mgr. prof. dr. J. 5S S.J. Inlichtingen: Telefoon Dan moet men zulke wasmiddelen niet gebruiken en er ook bij degenen die ze verhandelt op aandringen, dat daarom trent voorlichting wordt gegeven. Als iedereen, die zijn tuin verzorgt, erop let de verbruikte hoeveelheid insecticiden zoveel mogelijk te beperken, in de we tenschap, dat deze dodende stoffen niet na verloop van tijd verdwijnen, maar in de dierenwereld door de voedsel- pyramide steeds gevaarlijker worden, zal dit toch’wel iéts te betekenen in de natuurhuishouding. Als iedereen zich bij het maken van geluid, houdt aan de regel, dat elk geluid storend is, dat de omstanders verhindert een keuzeselec tie te maken uit de geluiden om hen heen, wordt de samenleving ook in klein verband wat leefbaarder. Het gaat bij milieuverontreiniging niet alleen om het heden, maar vooral om de toe komst. Het opgrpeiend geslacht moet vertrouwd worden gemaakt met het idee, dat verstoring en verontreiniging van het milieu een regelrechte bedrei ging is van menselijk leven, en dat bo vendien het niet aangaat als de mens de natuur naar willekeur vernielt zonder ooit in staat te zijn nieuwe levensvor men te scheppen, die aan de verdwenen vormen gelijkwaardig zijn. Wij hebben in de omgeving van Tilburg een gebied, dat betrekkelijk weinig last heeft van milieuverontreiniging. Het staat er allemaal nog heel leefbaar bij, afgezien van enkele ongelukken is het water nog leefbaar voor wat er in be staat. Er moet wel voor worden ge waakt dat dit zo blijft, want het zal in de nabije toekomst een van de grootste trekpleisters worden voor het toerisme. ’Buitenlandse werknemers, ook uit onderontwikkelde landen, zijn ge wone mensen net als wij en ze moeten dan ook gehuisvest worden volgens dezelfde hygiënische normen en met dezelfde voorwaarden van comfort als wij dat voor onszelf eisen.’ Deze stelling moet uitgangspunt blijven als het gaat om de problematiek van de buitenlandse werkne mers, zoals die zich in snel tempo bezig is te ontwikkelen. We zeggen gemakkelijk: ’De wereld is wijder geworden, de blik van de mensen moet zich dus verruimen’, maar dan bedoelen we meestal toch alleen maar, dat we ons de dingen, die we al kennen op groter schaal verbeelden, volkomen nieuwe elementen verwerken wij moeilijk. Niet alleen de goederenmarkt wordt ruimer door de ontwikkeling van het Verenigd Europa, ook de arbeidsmarkt is bezig zich te internationali seren. Deze gewenning, die soms kan leiden tot verslaving, is eigenlijk het gevaarlijk ste van de hele milieuverontreiniging; het is bijvoorbeeld goed mogelijk, dat de grote meerderheid een bepaalde mi lieuhinder nog lang niet als kwellend ervaart, terwijl de schadelijke werking zonder dat de mensen dat weten allang ontoelaatbaar is. Het is daarom, dat eigenlijk ieder mens erop toe zou moe ten zien, dat zijn milieu niet wordt ver ontreinigd, niet alleen door het zelf niet te doen, maar opk door te prote als een ander het doet. Nu zijn i ten tegen grote organen als fabr etc. wel nuttig natuurlijk, maar v werkzaam, van veel meer belar~ men er op toeziet, of particuLvivn Wij zien daarvan bij onze Turkse, Griek se, Spaanse en Marokaanse werknemers alleen pas de eerste symptonen van. Hun verschijning in ons land is niet het gevolg van een tijdelijke noodmaatregel, maar het is de voorbode van datgene wat we binnen de komende tien jaar op veel groter schaal en op veel hoger ni veau gaan krijgen: migratie van arbeids krachten over heel Europa. M boetiek ^pussycat LR>r TELEFOONSTR 1£ TILBURG cent werd afgekeurd op de aanwezig heid van stapelbedden, 39 procent werd afgekeurd op hygiëne en toestand van de bedden. In totaal werd bij 24 van de 33 pensions de slaapafdeling afgekeurd. In 55 procent van de gevallen werd de verzorging afgekeurd. Bij de beoorde ling van de pensions over het g bleek, dat er maar l pension, met der dan 7 bedden, geheel kon goedgekeurd, 5 werden goe met aanmerkingen, 27 pensior afgekeurd. Het is duidelijk, dat dit rapport in wijde kring aandacht verdient. Het is, zoals het rapport ook eist, zaak van de over heid om te zorgen voor wettelijke voor schriften en voor controle-organen, om dit in orde te krijgen. Maar het is aan de gewone mensen om mede toe te zien, dat een mentaliteit die buitenlandse ar beiders als minderwaardigen huisvest, uit de stad verdwijnt. Zeggen. ’Dat gaat mij niet aan: ik heb geen Turken in huis, en wie ze wel heeft moet zelf maar weten, wat hij mee uitvoert,’ is een verkeerde insts ling. Zoals reeds gezegd, dit is nog maar het begin van een ontwikkeling, en als wij nu niet het roer omgooien is het gevaar groot, dat voor een groot deel van de toekomst de bus wordt gemist. Het is een belangrijk rapport, en het is te hopen, dat er instanties zijn, die zich geroepen voelen te zorgen dat het ver spreid wordt. derwaardig worden behandeld. Wanneer een hele groep mensen een bepaald individu consequent als gek be handelt dan zal hij door iemand die nieuw in die groep binnen komt, mis schien wel voor gek worden aangezien, maar dat ligt dan aan de groep en niet aan dat individu. Hetzelfde gaat op voor de buitenlandse arbeider, die van wege de moeilijke positie, waarin hij hier moet leven, het odium krijgt te dragen van minderwaardig te zijn. Dat dit een vicieuze spiraal moet worden laat zich begrijpen. Het is ondoenlijk in dit kort bestek het rapport te bespreken. Daar gaat het hier ook niet om. Het gaat er om, dat onze lezers duidelijk te zien krijgen met welke problematiek zij te maken heb ben en waarop zij moeten aandringen als zij komen te staan voor figuren, die wel zich hebben te bemoeien met de praktische kwesties. De rapporteurs onderzochten 33 pen sions in onze stad, waarin 455 bedden beslapen werden. De huurprijs bleek ge middeld f. 20,00 per bed per week. De gemeenschappelijke ruimten werden voor 64 procent bevonden als niet te voldoen aan redelijke normen. In totaal werd 76 procent van de keukens afge keurd. Van de toiletten werd 77 pro cent afgekeurd. Van de douches of baden werd 79 procent afgekeur'd. Van de wastafels 67 procent afgekeurd. Van de slaapkamers werd 48 procent afge keurd op oppervlakte en hoogte, 4 pro-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 1