1 DE KINDERKOERIER Voorkom nu bevriezing straks c HOVERS Knechtje van Sint Nicolaas hield te veel van snoepgoed NIEUW TAPIJT OVER HET GROTE CADEAU IS DE SINT HET REEDS MET U EENS MAAR HEEFT U OOK AL AAN EEN ECHTE ST. NICOLAAS-VERRASSING GEDACHT De veterlaars voor Thuis... huisschoentjes gezellig! Stichting Pasar Malam Tilburg zoekt begunstigers f 129,- P-m- 390 breed. Jacobs-v. Wees 15.95 SCHOUWBURGRING 3 - TILBURG hamers van The Blue Note St. Christoffel jubileert Mishoren in het Latijn DE TILBl Donderdag 26 november 1970 - pagina 22 DE TILBURGSE KOERIER GEZELLIGE nurlijk jn; he ZONDAGS I Lederwarenafdeling I GEOPEND Heuvelstr.50 (Hoek WillemUstr.) DENK AAN DE WATERLEIDING Foto Van Aarle Hoefstraat 236. BOVENDEERT gevraagde luit rib-cord. f. 9,95 apper ieurd. internationaal ’Maar vanzelfsprekend beste jongen’ GARANT terdaj cor G. de Man-Melis MOLENSTRAAT 12t van Indonesië een- /oor de Nederlandse tijdelijk ook de Slangeleder ttrvlivogafpoot- •n tchlldpad- handfaiten m of het tocht jofdkraan zich ootste vijand van termeters. —Maar bent u daar wel zo zeker van Sint? —Strooit u dan zulke grote hoeveel heden Sinterklaas? FRANK 1 de veel in heren slipper, K KATHARIN fluweel hak muiltje, luxe uitgevoerd. f.11,95 ROSMOLENPLEIN 2 WESTERMARKT 16 en.’ iolle kiezen. VERKRIJGBAAR BIJ: WONINGINRICHTING D€ D« rc ing vv- ïdragen arissen, a.s. id verloof likelijk. dat de trs irlijk wordt dc gepoeSt had. an, dat is wel idiger. jr het moeten i poet- irt een kunt u nu beter even met uw waterleiding- urlijk ij met een s over de rnden hoe- HENGELSPORTHUIS Korvelseweg 257, Tilburg Telefoon 33749. De speciaalzaak voor echte specialiteiten. VLOTTE TASJES BOVENDEERT Bon Giorno Badstof BIKINI SLIPS L leuke kleuren j 2 stuks A 5,40 Nightclub Cabaret Danoing Veemarktstraat 36-38 - Tilburg loeli toen lukkig ha< zich en 1 hij onder het toe vlot behandeld. TONI met practische sluiting en sterk zooltje. Vanaf f. 7,95 Holglas zeehengels - holglas insteekhengels - viskisten - paraplu’s - vismessen - handwarmers - bamasockets - manchetknopen - visscharen - rookovens - werpmolens - zelfbinders met vismotieven - sleutelhangels - tuigendozen - plastic visdozen - laarzen - schepnetten - foudraals - leefnetten enz. enz. HET BRABANTS ’Gaan uw Zwarte Pieten in Spanje naar de tandarts? vroegen wij Goedheiligman. De Vereniging van Handelsvertegen- woordigers, Verzekeringsinspecteurs en Leidinggevende Commerciële Buiten- dienst-Functionarissen St. Christoffel (afdeling Tilburg) viert aanstaande za- rdag haar 60 jarig bestaan. Een feest- imité heeft zich beijverd om voor de leden en de dames een aantrekkelijk programma te organiseren. Op het ogenblik telt de Tilburgse afdeling 280 leden. De heer W. A. Steffens is reeds veertig jaar lid en de heren A. Korre- mans, J. Nabbe en J. Verstappen heb ben de vijfentwintig volgemaakt. De heer W. van Pelt is voorzitter. Het kan ook een zwarte Piet overko men dat hij plotseling overvallen wordt door hevige kiespijn. Dat overkwam Don Pedro Trappedoeli toen hij in Til burg vertoefde. Gelukkig had hij zijn ziekenfondsboekje bij zich en bij Tand arts Van Dijk werd hij onder het ziend oog van de sint it poetsen r. Dat heb gemerkt. En Daarom heb bijzonder te es die zelden Die zullen - Tot eri met 24 december wordt in Galerie ’In-art’ te St. Oedenrode een tentoonstelling gehouden waaraan me dewerken: lef de Vries, Gerrit van Ba- kel, Jan Grootveld, Michel van de Zanden, Hub Klerx, Jan van Hout, Mirjam Breukel, Liese Lotte Moeren burg. in onze stad een secreta- Gebedsoffensief, dat zich elke week op vond om half zeven een volle- jnse H.Mis te doen opdragen, logal wat belangstelling be- missen worden opged kapel van de zusters Clar Nieuwstraat 191. Zaterdag a.s. celebrant zijn mag. prof. dr. J. ss S.J. uit Nijmegen en op 5 de- r a.s. is dat pater S. Timmers A.J. tijdens de mis worden de m onder begeleiding van m gezongen door allen te lingen zijn in het Neder- ie mis wordt een predica- antwoordde de Sint; ’Elk halfjaar bren gen mijn Pieten en ik een bezoek aan de privé-tandarts vain mijn paleis. Hij heeft zijn eigen vertrekje op de tweede ver dieping, waar hij dag en nacht te berei ken is. Want je begrijpt dat er met zo veel snoep in huis wel eens een behandelingetje nodig is. Hoewe Voor hen, die houden van ge bloemd tapijt in een rustige, fijne kleurstelling is er nu iets moois. Het heeft een zeer vaste pool en is daardoor ijzersterk. De introductieprijs hiervan Is In het parochiehuis aan de Pelgrimsweg wordt zaterdagmorgen om half tien een H. Mis opgedragen door pater C. Kop pers, geestelijk adviseur. Om kwart over tien is er een ontbijt. De feestvergade- ring begint om elf uur en deze zal wor den bijgewoond door de heer F. Werter, secretaris van het hoofdbestuur. Tussen twaalf en een uur wordt een receptie gehouden. In hotel ’De Lindeboom’ be gint ’s avonds om half negen een feest avond, die zal worden opgeluisterd door het Dans- en Cabaretgezelschap ’La Luna Trio’. Sint Nicolaas let dit jaar in het bijzonder op jongens en meisjes die zelden of nooit hun tanden poetsen. Z deelde hij ons afgelopen week mee, tijdens een gesprekje dat wij met hem hadden bij zijn bezoek aan een Tilburgse tandarts. Aan dit belangrijke besluit van Sint Nicolaas is één van zijn zwarte knechten schuldig, namelijk de kleine Pueblo die dit jaar voor het eerst met de boot mee mocht naar Nederland. ’Maar wat die Pueblo me daar allemaal uitgevreten of liever opgevreten heeft' jammerde de Sint, zich verontschuldigend voor zijn grove taalgebruik; 'Maar liefst drie zakken ernoten, zestien hip-gekleurde suikerbeesten, vier speculaaspoppen, zak taai-taai-de-luxe, twee fondantharten, vijf Klein-Maar-Smake- lijk-Boterletters en drie marsepeinen gigantjes. die ik speciaal voor Tilburg had laten vervaardigen. Ik geef toe: de reis van Spanje naar Nederland is lang, maar zo’n stapel snoep in enkele weken gaatje toch niet in de koude tabberd zitten zou ik zo zeggen.’ Jammer genoeg voor Pueblo echter wel in de holle kiezen. staan er tonnen snoep in huis, eigenlijk helemaal niet zou hoeven.’ Daartoe is in Tilburg de Stichting Pasar Malam Tilburg opgericht, die zich het verlenen van financiële hulp ten doel stelt, juist aan die slachtoffers - hetzij ze in Nederland dan wel nog in Indo nesië verblijven. Natuurlijk kan niet al les overheidswerk zijn; het particulier initiatief, historisch gegroeid, heeft al tijd een voorname rol gespeeld. Om deze doelstelling te kunnen ver wezenlijken, organiseert de Stichting sinds dit jaar mei ieder jaar in Tilburg omstreeks dezelfde datum een Pasar Malam, hetgeen een feestelijke aange legenheid is en de herinnering aan de traditie en cultuur van Indonesië hier levend houdt. De opbrengst is evenwel onbevredigend om het aantal aanvragen Hebt u een koud huis? Controleer dan nu vast of de hoofdkraan van uw waterleiding goed sluit, zodat u straks als het gaat vriezen niet onverwacht met een bevroren waterleiding komt te zitten. U vindt de hoofdkraan in een meterput onder de voordeurmat, of onder de mat voor de achterdeur, in "36 kelder of in de meterkast. Misschien wel in een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dicht draait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water spuiten. Dit kraantje moet u na de proef wel weer goed sluiten! ’Welnee, brave jongen, natuur Dacht je nu werkelij dat wij weegschaal of een unstertje daken draafden, om bij te hou veel we precies in een schoorsteen mik ken? We hebben toch al genoeg bij ons. Nee, ik zeg dit maar als voorbeeld. Het is namelijk niet zo heel erg HOE VEEL je eet, maar het gaat erom WAN NEER je dat doet. Ik zie weleens jon gens en meisjes die steeds voor het naar school gaan wat snoep meenemen voor onderweg. Dat zou niet zo erg zijn als je daarni je tanden maar kon poetsen. En ik heb nog nooit een hoofdonderwijzer met een paar honderd tandenborstels aan de poort van de school zien staan wachten. Daarom zou ik alle grote en kleine kinderen willen aanraden over dag zo weinig mogelijk te snoepen. Wie graag eens wat te smikkelen heeft (en wie heeft dat niet? kan dat maar het beste ’s avonds doen. Daarom strooi ik mijn pepernoten, schuimpjes en andere tum-tum-troep ook bij voorkeur in de avonduren. Ik reken er natuurlijk op dat er daarna wel gepoetst wordt door de lieve jeugd! ’Nee, jammer genoeg niet. Dat laat nogal eens te wensen over, ik nu met Pueblo wel weer dan zie je wat er van komt, ik besloten dit jaar in het letten op jongens en meisjes i of nooit hun tanden poetsen, in het vervolg in hun schoenen ook tandenborstels of tubes tandpasta vin den. Dat is wel nodig. Natuurlijk is ook de controle door de tandarts van groot belang, maar dat hoef ik eigenlijk al niet meer te zeggen. Elk half jaar gaan de Tilburgse jongens en meisjes met een busje naar de School-tandverzorging, waar maar liefst acht tandartsen voor hen klaar staan. De direkteur van dit bureau, meneer Boelen, houdt elke woensdagmiddag een spreekuur voor iedereen die iets weten wil. En bovendien worden jon gens en meisjes die last van tandpijn hebben, gratis door de Schooltandver- zorging geholpen. Ik hoop maar dat veel kinderen daarvan gebruik zullen maken en niet zo dom zullen zijn als onze Pueblo! En kleine Pueblo was het daar - achter af - helemaal mee eens. Maar voor hem was het al te laat. om steun te kunnen honoreren. Daar om heeft het Stichtingsbestuur besloten tot de (niet originele) oplossing om de gelegenheid open te stellen tot het aan trekken van begunstigers. Mocht men zich met de doelstellingen van de Stich ting kunnen verenigen en wil men financieel de helpende hand reiken, dan is men voor een minimum gave van f. 5,- per jaar donateur tot wederop zegging toe. Tijdens de jaarlijkse Tilburgse Pasar - Malam geniet de begunstiger (of dona teur) natuurlijk een voorkeursbehande ling. Storting graag bij de Alg. Bank Ned. n.v. Tilburg, postgironr. van de ABN: 1065200 met vermelding: ’Be gunstiger Stichting Pasar Malam Til burg.’ - Er bestaat; riaat Van Het onder meer ten doel stelt zaterdagavc dige Latijn waarvoor n< staat. Deze in de kï“-’ Lange 1 zal de Heintjes cember uit Wassenaar, vaste gezanger een harmonium gezoi zamen. De lezin®^ lands. Onder de tie gehouden. De plechtigheid verloopt zoals vroeger te doen gebruikelijk. Het is inderdaad van belang dat de traditionele viering van het misoffer niet verloren gaat, een doelstelling waarvoor de Vereniging voor Latijnse Liturgie zich onder meer inspant, die dan ook met dit secreta riaat samenwerkt. ’Ja, maar wat wil je. Honderden jongens en meisjes zingen vol geestdrift speciaal voor mij geschreven liedjes. Daar hoort nu eenmaal een beloning bij, dat is tra ditie geworden. En dat gaat dan in de vorm van snoepgoed. Je kunt toch niet van mij verwachten dat ik een kilo goudreinetten door de schoorsteen kegel. Dat zou wel eens hard aan kunnen komen, en bovendien zou het gewicht van al die appels voor ons niet te tillen zijn. Mijn dierbare schimmel zou onverhoeds door de toch al bejaarde knietjes gaan, en daar schie ten we toch ook niets mee op. Nee, de oplossing ligt veel eenvoud Allé kinderen die ’s avonds voor naar bed gaan nog snoepen daarna onmiddellijk hun tanden sen. Dan mogen ze voor mijn par pond snoepgoed opknabbelen.’ in de Sint en zijn gevolg in Tilburg iveerde, bemerkte men dat er een hele lading snoep ontbrak. Dat was al sinds 1924, toen de Sint in zijn on schuld eens per ongeluk Gert de Gapper een lift had gegeven, niet meer gebeurd. De dader moest natuurlijk één van de opvarenden zijn. En omdat enkele da gen later de kleine Pueblo alsmaar klaagde over tandpijn werd hij al gauw door iedereen verdacht. En inderdaad; toen Sinterklaas zijn jongste knechtje eens geducht aan de tand voelde (waar het arme baasje natuurlijk niet meer tegen kon) werd al gauw duidelijk wie de dader was. Pueblo had in een paar weken enkele kilo’s lekkers opgegeten, zijn tanden helemaal niet gepoetst en zat nu met de brokken. Daar moest iets aan gedaan worden. Dus togen Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht vorige week naar de tandarts, waar ook de ’Kinderkoerier’-redactie van de behandeling getuige was. Nico, onze fotograaf maakte de hierbijstaan- de foto, waarna de Goedheiligman even tijd vond voor een gesprekje. Als je er maar van af blijft zeker? ’Welnee beste man, als je maar poe En dat heeft kleine Pueblo nu net gedaan. Daarmee heeft hij niet alleen zichzelf verraden, maar hij heeft er ook nog een kiesje mee verloren. En dat had hij echt kunnen voorkomen. Het is na tuurlijk niet goed te praten dat Pueblo zoveel lerkkernijen stiekum heeft op gepeuzeld; maar hij had zichzelf een hoop last bêspaard als hij direct na al dat snoepen zijn tanden g En dat heeft hij niet gedaar bewezen. Heel jammer. Twee jaartallen, die voor de toenmalige bevolking zelfde klank hebben, als de jaartallen 1940-1945 v< bevolking. Voor de slachtoffers van de Duitse bezetting ontstond kort na 1945 de Stichting 1940-45 en de werkzaamheden van deze Stich ting nemen nog toe als gevolg van steeds meer optredende ziektever schijnselen als kampsyndromen etc. Voor de slachtoffers van 1942-45 is echter niet zo veel ondernomen - die groep is wel wat tussen de wal en het schip geraakt. De meesten uit Indonesië hebben zich hier weer een bestaan veroverd - de meesten in Indonesië hebben het nog uitermate slecht. Maar ook hier zijn de problemen nog vaak velerlei. Met bijstandsregelingen is niet alles goed te maken; aanvullingen zijn broodnodig. Ook is het goed, na te gaai in de ruimte waar die hoe bevindt. Tocht is de groc waterkranen en watermeters. Maar daarom in de herfst kieren en tocht- naden nabij de hoofdkraan en water meter dicht. Dat wil niet zeggen, dat alle ventilatievoegen in uw huis afgeslo ten moeten worden, maar alleen die bij de hoofdkraan en de watermeter, als u die tenminste hebt. Ook al hebt u de meter met wollen lappen ’ingepakt’, hij moet natuurlijk gemakkelijk afleesbaar blijven en, even als de hoofdkraan, goed bereikbaar. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste de put afdekken met een stro- mat en een plastic zak gevuld met stro of oude kranten. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog extra worden toegedekt om bevriezing té voorkomen. In twijfelgevallen contact opnemen bedrijf.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 22