f I I neerlandia CASTEt“S«H 1 Publiek reageerde positief op nieuwe taxitarieven Groeiende belangstelling voor uniek ontwikkelingscentrum I 11 Nederlandse pluimveestand in staat zich te handhaven 1 Fons Jansen ris Slachtkuikens en eieren beloven solide toekomst 2 Korvelsewegi74 Tel 04250-21697 jn rijker n kijker naar ’De Schalm’ Konservatorium gaat verhuizen naar het Cenakelgebouw i Jacobs-v. Wees - a CHEM.REIN1GEN A I. ’s-wereldsbeste n^imachin^^ een vorm van geven ter horst van geel ..24,50 Donderdag 26 november 1970 - pagina 19 r 1970 - pagina 18)C DETILBURGSE KOERIER VOORAL NA OPENING WINKEL: DSCH) Koestraat 78 - Tel. 35173 g van Herenvest mohair front 'n goed Idee 10,—. ONDANKS CONCURRENTIE VAN BELGIË Informatie geven ZO Veel enthousiasme Gunstige ontwikkeling igedraj ''''"ÏÏZ T GELUID uit verschillende aren, Niet definitief n cijfi E.E.( lor u te kust en te een doos hoekjes 1 f 1,70 en u hebt TILBURG'S OUDSTE KATHOLIEKE BEGRAFENIS -ONDERNEMING ff België haalt in Heuvelstraat 50-52 Tilburg BERNI' tl HOPELIJK NIET ’SEMI-DEFINITIEF it gehele gezin :an beleven. ajectoren geven ijectiebeeld. ilnleg enz. enz. werd een t door bui ge ien r BEGRAFENISSEN r ST.DIONYSIUS i Fv/h ROOMS LEVEN j MODERNE AUTO'S ZEER VERZORGDE UITVOERING jramma ’Drie- louwburg ’De dat dan ïplande Leren byouterieën - HARDSTIKKE TOF - Exclusief aardewerk - HIPPER DAN HIP - 7 ROSMOLENPLEIN 2 It ■N /IONNEE tas tas tas tas blijkt stellir ’In h. dan c bij oi ...stje. Daarom L Itijd zo’n welkom shenkll nvoudig albumpje een luxe lederen september de tarieven verhoogd, maar de vrat vervoer is daardoor niet afgenomen. Het tegen even heeft er bij het publiek een lichte aarzeling bestaai vertrouwd met de samenstelling van het nieuwe tarlv accepteerd. Heeft overige het Produkt igssamen- e geleden g van de akti- tudenten. Doel Besterdring 101 in een schoenen- kistje. Daarom is f DAG EN NACHT F BEREIKBAAR komst, althans een gematigd c, Een handicap Nederlandse pluii name in de fiscale concurrentie landen, miskennen discrimina Landbouwschap en orgar er terecht op aan dier concurrentieverhoudingen ren. hameis van hooli s nog te zeggen over de laatste vijf pre- de invoerlanden 59,50 in 69,50 in f79,50 in f 89,50 in Wat valt er overigens de recente twee en E.E.G.-jaren, Wat Nederland is een land, dat op het gebied van de bedrijfspluimveehoude rij van oudsher een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. De bedrijfspluimveehouders zijn vakkundig en de bedrijven voldoen goeddeels aan de te stellen eisen. Geen wonder dat Nederland reeds tal van jaren de grootste eierexporteur ter wereld is. Trouwens, ook wat de kuikenmesterij betreft - een bedrijfstak die met name het laatste 10-tal jaren een enorme groei heeft vertoond - staat Nederland ook als exporteur in het eerste gelid. De bedrijven liggen over het geheel op een hoog niveau en de pluimvee houders weten naar behoren van wanten. Vandaar ook, dat onze kostprijs over het geheel laag ligt en dat onze uitvoer aanzienlijk is. Inmiddels echter hebben de andere landen niet stilgezeten, terwijl de Gemeenschappelijke Markt in 1967 voor de pluimveehouderij een feit is geworden. Hoe kunnen wij in dit licht de toekomst van onze bedrijfspluimveehouderij zien? In de loop der tijd is een taxi een ver voermiddel geworden dat door iedereen bij tijd en wijlen gebruikt wordt en daarom is de gemeenschap gebaat met goed funktionerende ondernemingen, die rendabel moeten kunnen werken. Bij een voortdurende stijging van alle kosten, kan ook deze bedrijfstak niet ontkomen aan tariefcorrecties, die no dig zijn om het goede peil te kunnen handhaven. de Bondsrepubliek ging. Overigens staat het Verenigd Koninkrijk hier met een produktie van 545.000 ton (1969) aan de kop, gevolgd door Frankrijk (525.000), Italië (510.000), West-Duits- land (223.000), België/Luxemburg (125.000) en Denemarken (69.000). jens voorzitter Garrelds van ctschap voor Pluimvee en Eieren niet verklaard, dat hij de toe is op langere termijn, met optimisme tegemoet ziet, is overigens, dat de 'rimveehouderij met sfeer, vergeleken bij aan een niet te inatie onderhevig is. misaties dringen inaangaande de te verbete- Tot diep in de nacht ziet men ze rijden en als het vroege morgenleven in de stad begint zijn zij er ook weer. De taxi’s waarvan er in Tilburg ongeveer 80 rondrijden. Voor het eerst sedert 1966 werden per 1 aag naar deze wijze van mdeel is zelfs waar. Heel taan, maar eenmaal irief is het vlot ge- - Het Conservatorium gaat op korte termijn verhuizen, als de gemeen teraad instemt met het voorstel van B en W tot verhuur van het voormalige Cenakel aan deze instelling. Dit moet op korte termijn gebeuren, want het huidige conservatoriumgebouw wordt vereist voor het huisvesten van de nieuwe lerarenopleiding, die onlangs aan de Leergangen is opgedragen. De conservatoriummensen zullen er wel op vooruitgaan; het Cenakel is veel ruimer en na de nodige voorzieningen zal de outillage veel beter zijn dan in het huidige conservatoriumge bouw ooit mogelijk geweest zou zijn. Op woensdag 2 december a.s. komt Fons Jansen met zijn progr maal Andermaal’ naar Schc Schalm’ in Berkel-Enschot. De aanvang is 20.15 uur. Evenals in zijn voorgaande twee pro gramma’s streeft Fons Jansen ook nu niet naar louter kolder en satire, maar naar een goede combinatie van beide. Hij meent namelijk dat de kracht van kleinkunst schuilt in het vermijden van eenzijdigheid: zowel de satire als het mededogen, zowel de kolder als de le venswijsheid laat hij aan bod komen. Klndertralningspakken Helanca, effen, maat 104-152 Sportafdeling 1 Hoe de toekomst van de Nederlandse bedrijfspluimveehouderij zich overigens laat aanzien, in het licht van het prak tisch vrije handelsverkeer in E.E.G.- verband sinds 1967? Laten wij beginnen met voorop te stel len, dat het Nederlandse pluimveebe- drijf structureel en qua vakmanschap praktisch voor geen enkel ander land onderdoet. Bovendien is onze afzet goed georganiseerd, terwijl de integratie - toelevering, produktie, afzet - met name in de slachtkuikensector naar wens voortgang heeft gevonden, en in de eiersector goed op gang is gekomen. Ook de ontwikkeling naar grotere een heden verloopt over het geheel ’volgens schema’, hetgeen uiteraard zowel de kostprijs als de kwaliteit en de unifor miteit van het produkt ten goede is gekomen. ’Ofschoon deze kategorieën over het al gemeen weinig bekend zijn i wikkelingsproblematiek, is stelling ervoor zeker aanwe Centrumleider Bergmans. ’V dat zelf erg c de belangstel genoeg uitsli van de - duide.-j ting Teneinde deze vraag naar behoren te kunnen beantwoorden willen wij eerst in korte trekken een beeld van de jongste ontwikkelingen en van de situatie vandaag. Wij beperken ons daarbij tot de twee belangrijkste takken van onze pluimveehouderij, de eierpro- duktie en de produktie van slachtpluim- vee. Slachtkuikens zij ’in’ En nu het slachtpluimvee. Daarbij lig gen de feiten en cijfers duidelijk anders. E.E.G. of geen E.E.G., de slachtkuikens zijn ’in’. Dat is wel duidelijk. Import- of exportlanden, over de gehele linie ne men zowel de eigen produktie als de consumptie per hoofd in min of meer beduidende mate toe. Met één uitzon dering: Denemarken, waar de produktie van 84 tot 69.000 ton daalde en het verbruik per hoofd van 6,6 tot 4,5 kg. Cijfers die boekdelen spreken. Om ook t.a.v. deze sector nog enkele cijfers te noemen (wij beperken ons): Nederland produceerde in 1962 141.000 ton slachtpluimvee, in 1969 meer dan het dubbele: 342.000 ton. In het laatste jaar bedroeg onze uitvoer praktisch de helft van de totale produk tie, 170.000 ton, waarvan 90 pet. naar Frankrijk, Italië en - voorhands nog buiten de E.E.G. - Engeland betreft, valt over de gehele linie een min of meer beduidende groei van de eigei produktie en eveneens van de eigei comsumptie te constateren. De invo«- procentueel niet van zo g- is daar vrijwel constant ge teruggelopen. België/Luxe Nederland inmiddels als expc wel ingehaald. De cijfers zijn: respectievelijk 3,3, 3,1 en stuks, export: 0,8, o,6 en stuks. AanDenemarken, jaren een duchtige E.E.G. zeker niet onge gegaan. Produktie 1962 1967: 1,5 milliard, 1969: l,o ...m Export: respectievelijk 800 mi' (waarvan 58 pet. naar West-Duitsk 400 miljoen (11 pet. naar West-Duits land! 400 miljoen 11 pet.). i het (var- sduchte concur- cmanschap, be- dit land met de ont- de belang- vezig’, aldus Bergmans. ’We merken duidelijk. Was tot voor kort slling voor ons Centrum na- luitend een aangelegenheid de jongeren, de laatste tijd is een lelijke tendens merkbaar in de rich ting van een wat ouder publiek. Daar maken we dankbaar gebruik van door aan deze ouderen ook wat meer aan dacht te besteden, want hier ligt im mers voornamelijk het braakliggend ter rein en, zoals gezegd, is het onze doel- eland in het kader van erij van veel belang, trekkelijk hoog ver- land, èn wat de cuikens aangaat gevoerde produk- taat van zelfvoor- en eigen voer, grote betkenis, gebleven of iets .xemburg heeft oorteur vrij- n: produktie 3.9 milliard 1,1 milliard in vroeger concurrent, is de gemerkt voorbij- 1.9 milliard, 1,6 milliard. liljoen sland), De heer Jozef Bergmans: belangstelling voor ontwikkelingshulp. Foto Van Aarle. Of er dan geen zorgen zijn? Ja, die zijn er helaas wel: vooreerst ligt, wat er in het kader van de E.E.G. ook gebeuren gaat, het spook van de overproduktie te allen tijde op de loer. Dit heeft onze legsector recentelijk nog ervaren. Voor het overige is uiteraard van heel veel belang of en wanneer Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen hun entree in de E.E.G. zullen maken en hoe deze landen dit zullen doen. Denemarken immers is vanouds op gebied van zuivel en veredeling (i kens, pluimvee) een ged rent geweest. Qua vaki drijfspeil en afzetgebied staat zeker niet bij ons ten achter. Voor de rest is vooral Engel; de pluimveehoudei Ondanks een beti bruik per hoofd is dit eieren èn wat de slachtki dankzij een sterk opge tie, niet ver van de sta ziening af. Medio juni verscheen in de Tilburgse pers een berichtje over de opening van een zogenaamd ’derde wereldwinkeltje’ in de Noordstraat. Sinds dien is er nauwelijks meer aandacht besteed aan het bestaan van het winkeltje, evenmin als aan de aktiviteiten van het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking waaronder het ressorteert. Mocht het daardoor lijken dat er voor deze instelling weinig belangstelling is of dat er weinig initiatief wordt ontplooid, het tegendeel is waar. Achter de schermen wordt er hard gewerkt. Volgens Jozef Bergmans (25), leider of direkteur (’net zoals je het noemen wilt’) van het Centrum is met opzet de publiciteit een beetje geschuwd. Eerst was het zaak om intern orde op zaken te stellen en de aktiviteiten voor zover mogelijk te plannen, alvorens men de volle aandacht op zich wilde vestigen. Het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking telt heel wat medewer kers. Buiten een zestal vaste werkkrach ten, die er een dagtaak verrichten zijn er bijna dertig vrijwilligers, die zich een hele of een halve dag per week beschik baar stellen. Het zijn voornamelijk jon ge mensen, die hun taak met erg veel enthousiasme verrichten. Niet alleen ómdat het werk erg interessant is, maar bovendien omdat zij, door hun mede werking aan de aktiviteiten van het Centrum te verlenen, het gevoel hebben echt iets te doen voor de ontwikkelings landen. Het Tilburgse centrum is het eerste en nog altijd het enige in Neder land en bekleedt in zoverre een unieke plaats. De financiële basis wordt mo menteel enkel gevormd door subsidie van kerkelijke instellingen, naast wat donaties. Er is goede hoop aanwezig, dat men in de toekomst ook kan gaan rekenen op financiële steun van de ge meente Tilburg, hetgeen zeker op zijn plaats is, gezien het baanbrekend werk dat door het Centrum wordt verricht. Dat het Centrum steeds meer een funk- tie krijgt in de Tilburgse samenleving kt uit de steeds groeiende belang- Hing. Hierover zegt Jozef Bergmans: het eerste begin waren het niet meer een zestal mensen per maand die ms kwamen voor informatie of ad vies. Op het ogenblik tellen we er in eenzelfde periode meer dan 700. Dat is vrijwel de enige maatstaf die we kunnen aanleggen om het resultaat van onze aktiviteiten te peilen. De belangrijkste bijdrage tot deze verhoogde belangstel ling is wel geleverd door het openen van de winkel. Drempelvrees kennen wij na genoeg niet. Veel mensen lopen gewoon binnen uit nieuwsgierigheid.’ Lektuur en produkten ’Buiten een uitgebreide hoeveelheid lek tuur over alles wat met de ontwik kelingslanden of de ontwikkelingshulp te maken heeft vinden ze dan een aan tal produkkten uit de arme landen, die we verkopen. Dat zijn bijvoorbeeld kunstnijverheidsprodukten en textiel, maar ook levensmiddelen, zoals riet suiker en thee. Het is een streven van ons om deze produkten in de toekomst ook in de normale detailhandel te bren gen. Wanneer we dat bereikt hebben, en de goederen vinden inderdaad een ze kere af zet, plegen we daadwerkelijk ontwikkelingshulp. Alle initiatief dat we nu ontplooien is eigenlijk slechts een voorbereiding daarop. Dat we daar bij hulp nodig Iedereen die ac geleiding Uiteraard Komt dat nieuwe gebouw er nu te ge- legenertijd of is het gewoon maar een gemeentelijk desideratum dat alle tijd heeft? Als uitstel werkelijk geen lang uitstel betekent is er inderdaad reden om het conservatorium met de verhui zing g geluk te wensen. Maar anders.... Alle initiatief is eigenlijk ing daarop. Dat v hebben spreekt vanzelf, idvies, inlichtingen of be- wenst kan bij ons terecht, zijn ook mensen, die op een of andere manier hun diensten willen aanbieden van harte welkom. We hopen dat een groot publiek onze winkel en ons Centrum zal weten te vinden! Het adres is Noordstraat 121.’ Jozef Bergmans: ’We hebben bijna het punt bereikt nu dat die interne organi satie min of meer vastomlijnd op poten staat. Helemaal volgens bepaalde richt lijnen werken is voor ons een haast ón mogelijke zaak, omdat we met zoveel faktoren moeten rekening houden. Het is echter duidelijk merkbaar, vooral na de opening van het ’derde wereldwin keltje’ dat we in een behoefte voor zien.’ Het Centrum voor ontwikkeling werking werd een jaar of drie opgericht door bundeling viteiten van een aantal stu; is op de eerste plaats het geven van informatie over de ontwikkelingslanden aan een zo breed mogelijke groep men sen. In dit opzicht is de winkel erg belangrijk omdat daardoor een meer direkt kontakt met het publiek tot stand kwam. Een andere belangrijke taak van het Centrum is het formeren en begeleiden van gespreks- en aktie- groepen. Door enkele medewerkers worden kursussen en lezingen verzorgd over de ontwikkelingshulp. Dit gebeurt bijvoorbeeld op scholen en in jeugd centra, zoals de K.W.J. en Terra Nova. In de nabije toekomst gaat men zich daarnaast ook richten op andere be volkingsgroepen, waaronder men tot dusver vrijwel niet gewerkt heeft, en die daarom door Jozef Bergmans ook wor den aangeduid met ’het braakliggend terrein’. Met name wordt hierbij g dacht aan arbeidersgroepen, bejaarde en huisvrouwen. Ook na de verhoging nog heeft Tilburg goedkope taxitarieven. Wie deze verge lijkt met andere steden in Nederland komt snel tot de konklusie, dat het in Tilburg nog best betaalbaar is ’even een taxi te bellen’. Waarom was de tariefs verhoging noodzakelijk? Deze vraag legden wij voor aan een viertal onder nemers, die samen ongeveer 50 pct. van het marktaandeel hebben. Het behoeft geen betoog dat vrijwel alles de laatste jaren in prijs gestegen is. Iedereen die TUINSTR. 65 - TEL. 23542 25783 - 333B7 I B.G.G EN 5NACHTS: TELEFOON 33286 I ROUWKAMERS Centrum: Tuinstraaf'65 - t-Zand: Pr. Ahausstraat 2 Het is voor muziekstudie altijd een bij zonder ongemakkelijk gebouw geweest, er moest altijd worden gegoocheld met klaslokalen en lestijden en ook de ge hoorzaal miSte elke accommodatie voor ensemblespel in enigszins wijder ver band. Deze euvels meldden zich vrijwel meteen bij de in gebruikname en zij werden natuurlijk nog veel groter, toen na de tweede wereldoorlog de muziek studie een meer gezocht object begon te worden. Kortom de opleidingen puil den aan alle kanten het gebouw uit. Een gemiddelde rit in de stad overdag brengt ongeveer f. 4,40 in het laatje; voor de verhoging was dat in de buurt van de f. 3,55. In het nieuwe systeem zijn zeer korte stadsritten wat voor deliger geworden, maar gemiddeld is de opbrengst dus groter. De eerste aanslag bedraagt thans f. 1,60 (voor 1 septem ber was dat f. 1,65) en per bezette kilo meter wordt nu f. 0,725 in rekening ge bracht. Van de chauffeur die nu - wat er ook gebeurt - zekerder is van een bepaald bedrag dan voorheen, mag vereist wor den dat hij niet zelfgenoegzaam wordt. Klanten stellen prijs op een bepaalde stijl en die zal ook in het nieuwe sys teem mogelijk moeten blijven. Gevoel voor service, goede presentatie en goede afwerking worden nog altijd gewaar deerd. In 1962, produceerde ons land 6 milliard eieren, in 1967 3,7 milliard, in 1969, 4,3 milliard. Een fikse teruggang dus van 1962 tot 1967 en een herstel enigermate de laatste twee jaar. De eier- exsport bedroeg in 1962 maar liefst 3 milliard stuks (waarvan 81 pet. voor West-Duitsland bestemd was), in 1967 800 miljoen (89 pet. naar West-Duits land) en in 1969 1,1 milliard (82 pct. naar West-Duitsland). Uitgaande van de cijfers van de Bonds republiek is de oorzaak van deze ont wikkeling spoedig gevonden. Bij onze Oosterburen namelijk is de eierproduk- tie in diezelfde jaren hand over hand opgevoerd: 9,1 milliard stuks in 1962, 13.8 milliard in 1967 en 14,7 milliard in 1969. De invoer daarentegen liep in diezelfde periode aanmerkelijk terug: 3.8 milliard in 1962, 1,2 milliard in 1967, 1,7 milliard in 1969. Men heeft in Nederland de E.E.G. wel eens boos aangekeken vanwege deze aanmerkelijke inkrimping van onze eier- export en dienovereenkomstig van leg hennenstapel en eierproduktie. Naar wij menen niet helemaal terecht. Zeker, er zijn in de jaren voor 1967 dingen ge beurd, die niet van een zekere concur rentievervalsing vrij te pleiten waren. Maar vast staat wel, dat de ongunstige positie, waarin de Duitse pluimvee houders vóór 1962 verkeerden zich ook zonder E.E.G. nadien niet zou hebben gehandhaafd. Overigens is - dit valt niet te loochenen - de jaarlijkse groei van de produktie in de periode 1962 - 1967 rond twee maal zo groot geweest als in de jaren 1967 - 1969. Het conservatorium werd vlak na de eerste wereldoorlog opgericht als onder deel van de Leergangen en kreeg zijn eerste huisvesting in een barak aan de Lange Schijfstraat, waar nu de hogere textielschool staat. Vervolgens werd de instelling voorlopig ondergebracht in een huis aan de Gasthuisstraat, in de buurt van de Lange Nieuwstraat en om streeks 1930 verhuisde zij definitief naar het gebouw aan de Bosscheweg, thans Tivolistraat genaamd. stelling met onze informatie een groot mogelijk publiek te bereiken.’ zelf een auto rijdt weet, dat hij nu meer voor benzine betaalt dan vier jaar gele den, dat de verzekeringen duurder zijn geworden en dat ook de aanschaf kost baarder is geworden. Op zich dus al ar gumenten genoeg om tot een aanpas sing te komen. Toch houdt deze stijging met al deze faktoren nog veel te weinig rekening, menen de ondernemers. Per 1 september namelijk is de loonopbouw van de taxichauffeurs in de nieuwe CAO anders geregeld. Het zogenaamde inclusiefsysteem brengt voor de chauf feur een veel grotere mate van inko menszekerheid dan het oude systeem, waarbij hij voor een groot deel afhanke lijk was van wat de klant hem extra wil de geven. Op de loonlijst van de onder nemer was het steeds een bedrag van ongeveer f. 160,- bruto per week. Daarover werd belasting ingehouden en ook de premies voor de sociale ver zekering. In feite echter lag het inko men ook voor 1 september aanzienlijk hoger. Hoeveel hoger valt moeilijk exact vast te stellen en dat zal ook vaak per chauffeur verschild hebben. Het na deel van het oude systeem was in so ciaal opzicht in ieder geval, dat men bij voorbeeld bij ziekte uitgaande van f. 160,- bruto per week zijn ziekengeld berekend kreeg. In het nieuwe systeem schijnen de taxichauffeurs plotseling veel meer te zijn gaan verdienen, maar wellicht is het reële inkomen niet of nauwelijks gestegen, omdat het bedrag dat op het eind van de rit genoemd wordt een inclusiefbedrag is. Inkomens zekerheid dus voor de chauffeurs, die daarvoor echter ook het een en ander Het Cenakel biedt, zoals gezegd, veel meer mogelijkheden, maar het is te ho pen, dat met deze verhuizing niet ge zegd wordt: ’Ziezo, hiermee is de zaak dan eindelijk in orde.’ Het raadsvoorstel spreekt van een huurcontract van zeven jaar, waarbij dan de mogelijkheid van verlenging blijft openstaan. Het is juist die mogelijke verlenging, die zorgen baart. Zoals het conservatorium tot dusver gehuisvest was, moest er wel een oplossing komen, in het Cenakel kan veel langer worden volgehouden, het al met al toch nog wel gaat, wat tot gevolg zou hebben, dat het ge; nieuwe definitieve conservatorium voor onbepaalde tijd wordt aangehouden. Een conservatorium in een stad is een instantie, die zich veel meer met het publiek zou kunnen inlaten dan ooit in Tilburg het geval is geweest. In het hui dige gebouw was dit niet doenlijk, het is de vraag of dit in het Cenakel wel het geval zal zijn. Het is te hopen, dat wan neer dit voorstel aan de orde komt, deze of gene van de raadsleden zich geroepen zal voelen eens over een en ander te spreken en te proberen iets definitief over het definitieve conser vatoriumgebouw te weten te komen. moeten opbrengen. Zij zijn over een hoger bedrag belasting en premie moe ten gaan betalen, maar dat geldt natuur lijk ook voor de ondernemers, die van mening zijn dat het rendement van hun ondernemingen beneden de maat is. De winstmarges zijn uiterst gering en het is zelfs zo, dat in Nederland geen taxi bedrijf het zich kan permitteren iedere vijf jaar zijn wagenpark te vernieuwen. En eigenlijk zou dat toch moeten. Nu probeert men met wijsheid en overleg prima tweedehands materiaal te kopen, dat bij zuinigheid toch een lange levens duur heeft.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1970 | | pagina 19